MOOI BRUIN DE WINTER IN EURONICS 5.000 EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN. DE BESTEN VAN DE WERELD aars )ene zone ■20% KORTING aSisss™.. Sass*" ANNlË~ IARTMAN Philips UVA: ACTUEEL 1299 2199,- SSIhoEs Politiek valt over naam 'Rode Brigade' Commissie Ouderenbeleid loopt nog niet echt warm voor 'Europees ouderenjaar' mgs deze weg willen wij iedereen anken voor de grote belangstellinq hij het 25-jarig jubileum van onze medewerker John Smit. iiitomobielbedrijf "De Soester" en John Smit. Op onze nieuwe ollectie stoffen en nfectie deze maand rfcfe ^^baarW De zon in huis Voor alle zekerheid! EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN huizen in de s-Huizenkrant. g die krant! Opknapbeurt kunstwerk geen sociale vernieuwing Auto leeggehaald in Pijnenburg Nieuwe actie van de Zonnebloem 'Zon in de schoorsteen' van start Drieduizend gulden Kunstwerk tijdelijk op raadhuisbalkon Soest dubt nog over aankoop van 'Spirit of the Forest' 'Solidariteit tussen de generaties' Nog altijd geen kans op tennisbaan achter Burg. Grothestraat Klussendienst voor ouderen in Soest? •-•0»0«0»O»O«o«o», WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 •°»o,0; Zoek de zon op bij Schoemaker, maak een goede keus uit een groot aantal "bruinmakers". Van gezichtsbruiners tot zonnebank, bij Schoemaker weten ze ervan. Een lekker bruin kleurtje., dat doetje goed HP 3135 FL Opvouwbare Ljp^-bruiner c3pparaat v°°r Bruining ^an Comfort. r j (30 minuten) UB 311 Compact Wet stille tim'e afs,ag 60 mm met 4Q crn Handige^ achterzijde b™in MOOW 174 X 56 crn JTERMANTELS maten 36-58 HB411 HPAHalf Bod, Solarium •S'SpA?00^P \jU6Gezichtssolart""'Facia,StUd,° - 4 UVA - 11 cm .4UVATL-b"?27x21 cm btuiningsveld; 2 rtagmemo s ïdres voor al uw fournituren, naak- en veranderwerk. fRAAT 29 LEFOON 02154 - 1 79 93 baarn scliociimkci HB 411 HP 3701 FL Kom nu voor een persoonlijk advies naar uw Original Philips UVA-Dealer. Wij analyseren gratis en vrijblijvend het pigment in uw huid. Met de computer bepalen wij uw huidtype, zodat u altijd veilig kunt zonnebaden. Ook ligt er een duidelijk boekje over bruinen en bruiningsapparaten voor u klaar. VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344" ranjehof 36 4-kamerappartement op begane t groot zonnig terras van ruim 30 m2 dat in de fraaie, geaccidenteerde parktuin, 'oratie nabij winkels en bos. grote living met schuifpui naar terras et inbouwapparatuur, 3 slaapkamers, amer met ligbad en douche, 2e badka- louche, toilet en hal. teden. eigen c.v., videofoon, eigen aats in het souterrain, berging en lift. 3p den Berg 2 tgebouwde vrijstaande villa met vïaFnxÉ 9?te' vri)'e tuin- To,aal vlak 1145 m2. Het accent ligt op de mot 1an 56 mil en de 9rote "ch- met schuifpui naar de tuin. Indeling: woonkamer met open haard, luxe inbouwapparatuur, bijkeuken, eet- fe verdieping: 2 slaapka- toJSh b.modeme badkamer en 'ii£i L0r Vl"a 's gelegen in een illawijk van Leersum 16 Over het begrip "sociale vernieu wing" wordt ook in Soest volop ge praat, maar wat het precies voor stelt - dat weet eigenlijk niemand. Het opknappen van een kunst werk in Overhees - zoals het Colle ge heeft voorgesteld - valt daar in elk geval niet onder, vindt het CDA. "Nederland lacht zich de blubber," aldus Jan Pieter Lokker. Hoe groot de spraakverwarring over sociale vernieuwing is, bleek vorige week maar weer eens tijdens een discus sie in de raadscommissie Welzijn, waar gesproken werd over een leuk bedragje (80.000 gulden), dat Soest van het rijk krijgt toebedeeld voor de "speerpun ten" uit het regeerakkoord van het ka binet. Daarvan wil het College 14.000 gulden besteden aan de opknapbeurt voor het kunstwerk en 15.000 gulden aan de "Rode Brigade". "Wat is dat nou weer?" informeerde Lokker enigszins geschrokken. "Als het is wat ik denk dat het is, lijkt het me een nachtmerrie," liet hij wethouder Frans Kingma weten. Lokker associeerde de naam kennelijk met de gevreesde Ita liaanse terreur-organisatie (bekend van bomaanslagen en ontvoeringen) of met allerlei enge socialistische groepen die de omverwerping van het kapitalisme nastreven, en hij wilde wel eens horen aan welke verderfelijke initiatieven het College zomaar 15.000 gulden wilde besteden. Wat de sociale-vernieuwings-speer- punten van het kabinet precies waren wist Kingma ook niet uit z'n hoofd, maar dat wilde hij voor Lokker wel op zoeken. De "Rode Brigade" moest de raadsleden volgens hem toch wel be kend zijn, want dat is de naam voor het "meldpunt woonomgeving", waar de burgers 24 uur per dag terecht kunnen voor klachten over losliggende tegels, overhangend groen, kapotte verkeers borden en ander ongerief. En die 15.000 gulden was bedoeld voor de aanschaf van draagbare telefoons, zo dat het meldpunt inderdaad constant bereikbaar kan zijn en er zo snel moge lijk opgetreden kan worden. In potje gerommeld? Het viel Kingma tegen dat de raadsle den kennelijk nog nooit van de term "Rode Brigade" in dit verband hadden gehoord, maar voor meer informatie verwees hij ze naar zijn collega Swinkels van milieu. De commissie vond het maar raar dat deze uitgave geboekt werd onder de sociale vernieuwing. "Wordt er door andere wethouders soms in uw potje gerommeld?" wilde Bert Krijger (VVD) van Kingma weten. Kingma weersprak dat en wees erop dat de post is opgenomen onder het kopje "sociale vernieuwing en milieu", zoals de raadsleden kennelijk over het hoofd hadden gezien. Wat de "Rode Brigade" betreft liet de commissie zich zomaar niet ompraten. Volgens Lokker was deze zaak ook nog nimmer in de milieu-commissie be sproken: "en Joost mag weten waar dan wel." Maar vooral het opkalefateren van het kunstwerk in Overhees vond hij belachelijk. "In andere gemeenten van Nederland lachen ze zich de blubber als ze horen dat wij dat beschouwen als een vorm van sociale vernieuwing." De wethouder moest maar wat intelligen ter rommelen met dit soort bedragen, vond hij. 'Niets specifieks' Over de sociale vernieuwing als zoda nig had Kingma de commissie niets spe cifieks te melden, zoals hij zei. Het punt stond alleen maar vast op de agenda omdat dat nu eenmaal ooit zo is afge sproken, zei hij. Dat schoot bij Lokker - gezien het voorafgaande - helemaal in het verkeerde keelgat. "Als er toch niks gebeurt, haal het dan ook maar hele maal van de agenda af." De zaak van de "Rode Brigade" kwam een dag later inderdaad ter sprake in de commissie Milieu van wethouder Swin kels. De aanschaf van de draagbare te lefoons was volgens haar nodig omdat het meldpunt een groot succes blijkt te zijn. Op aandringen van diverse raads leden werd staande de vergadering be sloten de naam "Rode Brigade" voor taan niet meer te gebruiken en het ge woon te houden bij "meldpunt woon omgeving". Een 31-jarige vrouw uit Utrecht be waart minder prettige herinneringen aan haar bezoek aan het Pijnenburgbos. Haar auto werd op de Turfweg openge broken. De dader nam de handtas van de vrouw mee. Daarin zaten onder meer het rijbewijs, girobetaalkaarten, een bankpasje en het kentekenbewijs in. Bij een inbraak in een restaurant aan de Koninginnelaan is een ruitje vernield. Verder kon de inbreker geen schade aanrichten. Kennelijk vond hij niets van zijn gading, want er wordt niets vermist. De Zonnebloem roept mensen op een Sinterklaassuprise te maken voor een zieke, gehandicapte of hulpbehoeven de oudere. Dit in het kader van de ac tie 'Zon in de schoorsteen' De vereniging wil langdurig zieken, li chamelijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen, die dreigen te ver eenzamen, met Sint Nicolaas verrassen. Aan zeer velen van hen gaat het Sin terklaasfeest ieder jaar ongemerkt voorbij. Bedoeling van '2on in de schoorsteen' is die mensen te laten mer ken dat ze niet vergeten worden. Het hoeven geen dure cadeaus te zijn, want dat is beslist niet de bedoeling. Het gaat om het gebaar, om een aardige, nuttige attentie, liefst wat feestelijk ver pakt en zo mogelijk vergezeld van een rijmpje, briefje of tekening. De Zonnebloem hoopt ook dat dit jaar weer veel mensen een pakje willen ma ken. Iedereen kan aan de actie deelne men. Als u een zieke of gehandicapte wilt verrassen met een pakje vol 'zon en vriendelijkheid' kunt u telefonisch con tact opnemen met één van de volgende dames: mw. C Smink, tel. 14643; mw. H. Brugman, tel. 10897; mw. G. Kool, tel. 12181. Een inbreker is drieduizend gulden rij ker geworden door vorige week een winkel aan de Birkstraat te bezoeken. De dader forceerde woensdagnacht het slot van een zijdeur en brak in het pand een kast open. Daar trof hij het geld Wie in de afgelopen week het ge meentehuis passeerde zal wel even hebben opgekeken van de "boom stammen" die op het balkon ach ter de vijver staan opgesteld. Re gelmatige bezoekers van het raad huis herkenden daarin het kunst werk "Spirit of the Forest" van Calevi Tenhovaara, de Zweedse kunstenaar die deelneemt aan de zomertentoonstelling in de beel dentuin aan de Bosstraat. "Spirit of the Forest" - "de geest van het woud" -bestaat uit vijf boomstammen, door de kunstenaar voorzien van vier voetjes, waardoor het geheel de indruk wekt van hoge zetels, gevormd uit "echt zo gegroeide" bomen. Het kunstwerk stond al een tijdje in de centrale hal van het gemeentehuis, maar heeft tijdelijk het veld moeten ruimen voor de foto tentoonstelling van Defensie over het Op het raadhuis-balkon valt het kunstwerk nauwelijks op. landelijk gebied en het kreeg daarom een plaatsje op het balkon. Dat is geen kwestie geweest van "even opzij zetten", maar een weldoordachte operatie op instigatie van de commissie Kunstaankopen. Die moet zich name lijk nog buigen over de eventuele aan schaf van het kunstwerk - waarover een dezer dagen een advies wordt uitge bracht - en beschouwt de tijdelijke ver plaatsing als een "proef-opstelling"zo als secretaris Henk van Rijkom laat we ten. Het zou dus in theorie best kunnen zijn dat "Spirit of the Forest" uiteindelijk ook definitief naar het balkon verhuist. Jammer is dan wel dat alleen de boven kant van het kunstwerk van buitenaf te zien is, maar de kunstcommissie zal wel vindingrijk genoeg zijn om daar wat op te verzinnen, mogen we hopen. Afwachtend en gereserveerd, dat was de houding van de commissie Ouderenbeleid op het idee om ook in Soest activiteiten op touw te zet ten in het kader van het "Europese jaar van de Ouderen", dat volgend jaar gevierd moet worden. Er is al een nationaal comité opgericht dat kan beschikken over een budget van 1,8 miljoen gulden, afkomstig uit de spaarpotten van de Europe se Gemeenschap, maar daar heeft Soest weinig van te verwachten. Voorzitter Henk Jorna stelde het on derwerp vorige week aan de orde in de maandelijkse vergadering van de com missie Ouderenbeleid, wier voornaam-, ste taak is het gemeentebestuur te advi seren over zaken die ouderen aangaan. Jorna zelf leek wel enthousiast genoeg om de gemeente te laten inhaken op het "jaar", waarvan het thema wil bena drukken dat ouderen waardevol zijn en dat ze de ruimte moeten krijgen. Volgens Jorna was er al zo veel belang stelling uit het hele land, dat het bedrag van 1,8 miljoen wel twee keer zou kun nen worden uitgegeven. In de nationale plannen wordt o.a. gesproken over een feest op de Dam en een bloemencorso. "Als er in Soest iets moet gebeuren zal het geld dus wel bij onszelf vandaan moeten komen," vreesde hij. Geen luchtkastelen "Belachelijk," reageerde J. Hoppen brouwers (ANBO). Hij vond de hele opzet blijk geven van een vorm van "over-organisatie", waar niemand spe ciaal op zat te wachten. Ook J. van Pop- pelen (KBO) zag er weinig brood in. "Het is bij de ouderenbonden al ter sprake geweest. Het is zinloos om lucht kastelen te bouwen als er geen geld is. Of heeft de gemeente er bij de begroting geld voor uitgetrokken?" Nee, kon secretaris Hans Gerth meede len. "Soest doet nooit iets aan 'speciale jaren'. Dat deden we ook niet in het jaar van de gehandicapten of het jaar van de vrouw." Volgens andere leden bestaat er trou wens al een comiteetje van de ouderen bonden en de SWOS, dat bezig is plan nen uit te broeden voor een symposium in Soest. Als lokatie daarvoor is het Of ficierscasino in Soesterberg genoemd, dat ruimte kan bieden aan 300 a 400 mensen. Voor dit plan wordt ook al fi nanciële steun van de gemeente ver wacht. Ook een ander voorzetje van Jorna viel slechts een lauwe ontvangst ten deel. Sinds kort is hij betrokken bij de organi satie Eurosenior, een club die zich inzet voor een grotere betrokkenheid van ouderen bij "Europa". In deze kring is het plan gelanceerd om in tien plaatsen in Nederland een publiek debat te orga- niseren over de Europese eenwording en de rol die ouderen daarbij kunnen spelen. 'Sturen' Jorna opperde de "losse gedachte" dat Soest best een van die tien plaatsen zou kunnen worden, ook in dit geval met fi nanciële steun van de gemeente. Hij is zelf beoogd voozitter van de afdeling Nederland en meende in die hoedanig heid wel iets te kunnen "sturen". De commissie reageerde met grote terug houdendheid. Volgens de meeste leden was Jorna met zijn idee aan het verkeer de adres en zou hij daarvoor beter de ouderenbonden kunnen benaderen. "Stuur het voorstel via de Cosbo maar door naar de bonden. Hoe meer ideeën, hoe beter," was het oordeel. Opmerkelijk was overigens nog het vu rige pleidooi van mevrouw Walter-van der Togt. De solidariteit tussen de gene raties vond ze een mooie zaak. "Het is heel goed om bij de jongeren meer be grip te kweken voor de ouderen, maar andersom moet het ook. Dat lijken we wel eens te vergeten en dat zit me wel eens dwars. Waarom moeten ouderen bijvoorbeeld nog zo nodig arbeids plaatsen bezetten die ook door jonge ren ingenomen kunnen worden?" Vol gens haar was het trouwens ook bijna ongepast om over solidariteit in Neder land te spreken. "In Oost-Europa en bij onze eigen allochtonen is de solidariteit veel groter. Bij ons is het fffft...," aldus mevrouw Walter. Het College van B. W. is nog steeds niet van plan toestemming te geven voor de aanleg van een tennisbaan achter de woning van de familie Van Veen, aan de Burgemeester Grothe straat. Ook niet nu het terrein al ver hard is en er volgens het bestemmings plan wel een mogelijkheid is voor de aanleg van een zwembad. Al jaren bakkeleien de gemeente en de Van Veens over de tennisbaan, die vol gens B. W. daar niet mag liggen om dat de bestemming van de grond tuin of erf voorschrijft en omdat de baan "on wenselijk" wordt geacht in verband met overlast voor de woon-winkelbuurt. Van Veens advocaat had nu ontdekt dat het bestemmingsplan wel een kans je biedt op vrijstelling voor een zwem bad, en waarom zou dat dan ook niet mogen gelden voor een tennisbaan? Volgens hem was hier sprake van een nieuw element, en dat zou het gemeen tebestuur misschien aanleiding kunnen geven om het afwijzende standpunt nog eens te heroverwegen. Volgens het ambtelijk advies van de af deling ROB (Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken) is een zwembad echter to taal iets anders dan een tennisbaan, en bovendien: ook tegen een zwembad zouden stedebouwkundige bezwaren worden gemaakt. Je kunt immers maar nooit weten of zo'n zwembad niet be roepsmatig gebruikt zal worden... En tenslotte is een tennisbaan meestal ook heel wat groter van oppervlak dan een zwembad, aldus de ambtenaren. De Van Veens hebben bij de Raad van State al te horen gekregen dat een ten nisbaan niet gerekend kan worden tot de bij een tuin of erf passende voorzie ningen, maar het rechtsprekend college in Den Haag heeft het besluit van de ge meente dat de al aangelegde oppervlak- tevei harding moest worden verwijderd geschorst. Reden daarvan was dat de Raad van State niet wilde uitsluiten dat er alsnog overeenstemming gevonden zou kun nen worden over de voorwaarden waaronder de verharding in stand zou kunnen blijven. Het College van B. W. heeft daarom nog eens uitgesproken dat de oppervlakteverharding mag blij ven liggen, zolang die maar niet wordt gebruikt voor een tennisbaan. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Cosbo - het samenwerkingsver band van de ouderenbonden in Soest (ANBO, PCOB en KBO) - heeft het initiatief genomen voor de opzet van een "klussendienst" in Soest. Die gaat oudere inwoners van de gemeente met raad en daad terzij de staan bij kleine klusjes in huis. "Het gaat om simpele dingetjes: een lampje hier, een stekkertje daar...," aldus C. van Rijthoven, die het plan vorige week toelichtte in de commis sie Ouderenbeleid. De klussendienst zou volgens hem ook een goed mid del zijn in de strijd tegen de een zaamheid. Hij wees er verder op dat het niet de bedoeling is dat de klus sendienst andere instanties in de wielen gaat rijden. De ouderenbonden hebben het voorstel al positief ontvangen. Bin nenkort wordt verder overlegd met de gemeente, want het is de bedoe ling dat de klussendienst, indien haar levensvatbaarheid is aangetoond, te gelegener tijd wordt overgedragen aan de SWOS, de Stichting Wel zijnswerk Ouderen Soest. h

Soester Courant | 1992 | | pagina 7