Kul De Sprong nieuws Stormloop o\ De kinderpostzegels zijn er weer...! TVARlAr Vereniging Soest-Kozle vraagt steun bij kerstprojecten Contactlenzen pc Wandelen van station naar station te voet genieten van Nederland op z'n mooist! Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant van station naar SOESTER COURANT PAGINA 12 Kerstmarkt Soest wordt geweldig Klachten bezorging Soester Courant Speelgoed-actie voor instellingen Stichting Jumelage Soest - Kedz./Kozle V erkeersmaatregelen wegens kerstmarkt Wandeling langs de ongeschonden Drentse Aa De charme van het Geuldal: prachtige voettocht door Zuid-Limburg Graafschap: een wandeling waard! De Vlietlanden: een oerhollands polderlandschap fWat doet de SLAW? Woensdag 18 november Laat niets te Woon' Donker: 'Met het oog op g Wintersport bij de S 'Dinosaurus en 'Disco-d WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Eerste aankoop door mevrouw De Widt Radio Soest zoekt medewerk(st)ers (vrijwilligers) Spullenhulp Kerstshow De Tuin Het Noordhollands Duinreservaat: wandelen door een uniek duingebied wandeling De dit jaar voor het eerst in Soest op zaterdag 19 december te houden Kerstmarkt belooft iets geweldigs te worden. Een grote verscheidenheid aan stands gaat ervoor zorgen dat het een Kerstmarkt wordt die men tot nu toe alleen in Duitsland en België aan treft, waar altijd veel mensen per bus of met eigen vervoer naar toe gaan. Wie kent niet de grote Kerstmarkten in Düsseldorf, Keulen, Essen, Brussel en Antwerpen? Maar daar hoeft men dit jaar niet naar toe te trekken. Men kan het dicht bij huis zoeken en wel in Soest in de Kerke- buurt. Het bestuur van de Stichting Ou- Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Ook op Radio Soest, elke donderdag 9.30-10.00 uur, met o.a. een kastelen quiz. De winnaars van vorige week wa ren de heer Staal en mevrouw Nieu- wenhuizen. Evenementen Soest 20 november (20.15 uur) en 22 no vember 14.00 uur): "De terugkeer van mevrouw Savage", theaterstuk door het Soester Applaus, de Vijverhof, Klari net 39; kaarten f 7,50/5,- bij de VW. 21 november (16.00 uur): Lustrum feest Buro Vrije Tijd in hotel Mitland, Utrecht; kennismaken met andere mensen, bowlen en steengrillen. Inl. tel. 13941. 21 november (14.30 uur): Poppen theater De Heksenketel met "De ver roeste ridder", C-drie; f 7,50; kinderen f5,-. Theater-info Holiday on Ice, Amsterdam, Rotter dam, Maastricht; World Ice Show "Peter Pan", Den Haag; Kerstcircus, Stadsschouwburg Utrecht; Wereldkerstcircus, RAI Amsterdam; Wereldsterrencircus, Arnhem; Seth Gaaikema, kerstconference, Amsterdam, 22 en 23 december; "The Phantom of the Opera" (toneel, Engelse uitvoering), Den Haag; "The Phantom of the Opera" (musi cal), Den Haag, augustus 1993; voor verkoop vanaf 19 december; Overzichtstentoonstelling Gerrit Rietveld, Centraal Museum, Utrecht. VW-winkel Kerstdagtochten per bus f 27,50; sportvisakte 1993; kadobonnen, lande lijke te besteden; ANWB-wegengids in boekvorm. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, maandag-vrij dag 9.30-16.30 uur. de Ambachten Markt heeft al jaren een enorme ervaring opgedaan met de Ou de Ambachten op Hemelvaartsdag. Dit bestuur, bestaande uit Annemieke Bender, Mien van den Hengel, Ben van Os, Rob Alexander en Mels van Vul pen, zal er dan ook voor zorgen dat, met als decor de Historische Kerkebuurt, de gemeente Soest er weer een jaarlijks groots evenement bij krijgt. Inwoners van de gemeente Soest en van de regio kunnen gerust wachten tot 19 december met het doen van de kerstin kopen. Tijdens de Kerstmarkt die van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds duurt, is alles aanwezig. Eigenlijk teveel om op te noemen: Kerstbomen met en zonder kluit, kerststukjes, kersttakken, kunstkerstbomen, kerstversiering, kerstdecoraties, tafelstukken, kerst- boomballenuit verschillende landen, kaarsen, zijden kerst-bloemstukken, kerststallen en kerstgroepen. Verder zij n er verschillende demonstra ties die alles met kerst te maken hebben zoals: origami-kerststukjes maken, handgemaakte kerststukjes van likeur bonbons, het maken van roomchocola- de, kaarsen beschilderen met verzoe ken van de bezoekers en kerstballen blazen. Daarnaast is een aantal oude ambach ten aanwezig die met de winter te ma ken hebben zoals bijvoorbeeld: Grol- sche wanten breien, speculaasplank snijden, klompenmaken, midwinter hoornmaken, houtsnijden, glasgrave ren, kaarsen maken en pieken maken. Voor het inwendige van de mens wordt natuurlijk ook gezorgd: kerststollen van warme bakker Van Brummelen, chocolademelk, oliebollen en kerst bonbons en warme saucijzen van ban ketbakker Dogterom. De organisatie heeft ook voor een kerst-omlijsting gezorgd: voor de jeugd zal de Kerstman met kadootjes de hele dag aanwezig zijn; er komt een grote kerststal met dieren; er bestaat gelegen heid om gratis met arresleeën van de Warmbloed Paarden Fokvereniging Eemland een tochtje te maken; de schaatsen kunnen bij Provak (Hooijer) geslepen worden en langlaufen kan men op de uitgezette baan van ski- school Zoetelief. Voor sfeermuziek zorgt die dag een draaiorgel, terwijl alle kraampjes kerst verlichting hebben. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Een kopieermachine, computer programma's, en melkpoeder en havermout. Dat zijn de doelen waarvoor de Vereniging Soest- Kedzierzyn/Kozle (SKK) de op brengst van haar kerstprojecten in Kozle wil besteden. De leden van de vereniging worden opgeroepen daarvoor een acceptgiro uit te schrijven. De kopieermachine is bedoeld voor de "Wojewódzka Bibliotjeka Pedagogicz- na", een bibliotheek voor docenten van 32 scholen in Kozle, die hieruit mate riaal halen om de lessen voor te berei den. Het bestuur van de vereniging SKK heeft beloofd voor een goede ko pieermachine te zorgen, zodat de leer lingen meer kennis onder handbereik hebben. De computerprogramma's waarvoor de SKK de financiële steun van de leden inroept zijn bedoeld voor het in Kozle pas opgerichte "Buro Prawne", dat vrij Inlichtingen: elke vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur, zij-ingang Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9A; ook voor het inleveren van kle ding etc. Voor, tijdens en na de kerstmarkt, die op zaterdag 19 december wordt ge houden, zullen verschillende ver keersmaatregelen van kracht zijn. De kerstmarkt vindt van 10.00 tot 20.00 uur plaats in de kerkebuurt, waar op Hemelvaartsdag elk jaar de oude ambachtenmarkt wordt gehouden. Het is de eerste keer dat de Stichting Oude Ambachtenmarkt een kerstmarkt orga niseert. De verkeersmaatregelen gaan in op vrijdag 18 december om 18.00 uur en zijn van kracht tot zaterdag 19 decem ber 22.00. De Neerweg en de Kerkstraat (tussen de Peter van der Breemerweg en de Olijkeweg) worden afgesloten voor verkeer. Verder geldt aan beide zijden van de Eemstraat een parkeerverbod. Hetzelf de geldt voor de Peter van der Breemer weg (tussen de Hooiweg en de Kerk straat) en de Eemweg (tussen de Hooi weg en de Lange Brinkweg). Op het ge deelte van de Kerkstraat tussen de Neerweg en het Kerkpad mag aan de zijde van de Oude Kerk niet worden ge parkeerd. vertaald kan worden als een bureau van sociale raadslieden. Het helpt mensen met juridische problemen op weg. Hei bureau is opgericht door drie jonge vrouwen met een juridische opleiding, die dit werk naast hun gewone dagelijk se arbied verrichten. Er is inmiddels een goede gebruikte computer beschik baar, maar de programmatuur moet nog worden aangepast aan de Poolse omstandigheden. Geld, melkpoeder en havermout zijn nodig voor het "Dom Pomocy Spolecz- nej dia Dzieci" in Kozle, kortweg de "Caritas". In het tehuis worden meer dan 60 geestelijk en lichamelijk gehan dicapte kinderen verzorgd door een paar zusters en een aantal medewerk sters. Ook oudere kinderen wonen er, omdat ze nergens anders heen kunnen. Het kerstproject is allereerst gericht op het omlaag brengen van de vaste kos ten, zoals elektriciteit en verwarming. De SKK gaat in elk geval zorgen voor een aantal spaarlampen. De projecten worden aangekondigd en toegelicht in de zojuist verschenen nieuwste Nieuwsbrief van de vereni ging, waarin nog heel wat meer interes sante berichtjes staan over de kontak ten tussen Soest en Kozle. Zo is er een vraaggesprek met een van de eerste en oudste "Polengangers" van Soest, de heer Roos (84), wordt er aandacht be steed uit de sport-uitwisseling tussen de Klub Sportowe Chemik, de grootste sportvereniging van Kedzierzyn/Koz le, en Soests eigen AV Pijnenburg, en staat er een aardig verslag van het be zoek dat twee Soester postzegelverza melaars - Tonny Hoebe en Ton Voor- haar van de postzegelvereniging Eem land - onlangs aan de "collega-verza- melaars in Kozle brachten, waar ze o.a. miss Polen 1992 ontmoetten! Speelgoed-actie In dezelfde Nieuwsbrief staat een arti kel over de grote speelgoed-actie, ter gelegenheid van Kerstmis 1992, die de vereniging in samenwerking met enkele kerken in Soest heeft opgezet. Kinde ren hebben in een grote stad als Ked zierzyn - met alle problemen vandien: verpaupering, criminaliteit en vandalis me - nauwelijks speelmogelijkheden. De Polen hebben doorgaans veel voor hun kinderen over, maar speelgoed wordt niet gerekend tot de eerste le vensbehoeften. De vereniging heeft in middels al een wagen vol speelgoed naar Kozle gebracht, dat in de afgelo pen maanden in diverse Soester kerken is ingezameld, en er is nog meer onder weg om met Kerstmis te worden ver deeld onder de bewoners van het kin derziekenhuis, de kinderdagverblijven, het weeshuis en de "Caritas". met een lengte van 15 kilometer brengt u door een uniek duinland schap van binnenduinbossen en heu velachtige grasduinen. In deze gras duinen geeft de zeewind bomen geen kans en dit ruige duinlandschap is schaars begroeid met grassen, mos sen, korstmossen en dwergstruiken zoals de kruipwilg, liguster, duin doorn en kardinaalsmuts. Tijdens dit gedeelte van de tocht ziet u soms al in de verte de zee. Egmond aan Zee Via de middenduinen bereikt u na een boeiende tocht van een paar uur Egmond aan Zee. In dit gezellige dorp kunt u alvorens op de bus te stappen eerst even op verhaal komen. Aan de boulevard zijn diverse leuke cafeetjes en restaurants waar u zich tegoed kunt doen aan een hapje of drankje. Ondertussen kijkt u uit over strand en zee. Daarna kunt u zich met de bus naar het NS-station in Castricum of Alkmaar laten vervoeren, vanwaar de trein u naar huis brengt. Heel anders, maar zeker niet minder mooi, is wandeltocht 29 uit de NS- pocket. Deze begint in het plaatsje West-Laren en voert u langs een van de minst geschonden beekdalen in Nederland: het mooie stroomdal van de Drentse Aa. U komt er door de trein naar Groningen te nemen en vandaar de bus naar West-Laren. Wie eerst even van de reis wil bijko men en wat wil nuttigen, vindt vrij wel aan het begin van de route café restaurant "De Drentsche Aa". En dan kan de tocht beginnen. U volgt de bronbeken van de Aa en u wandelt door bosachtige terreinen afgewis seld door weilanden en akkers. Hunebedden Deze aantrekkelijke wandeling voert u verder langs enkele hunebedden en door het typisch Drentse brinkdorp Gasteren. Daarna kronkelt een paad je over het uitgestrekte en zeldzaam mooie Balloërveld. Hier is de kans groot dat u een kudde schapen ziet grazen. Na een stevige maar boeien de tocht van zo'n 15 kilometer komt u in het pittoreske Rolde, vanwaar u weer de bus naar Groningen neemt. Op uw wandeling door het Geuldal komt u onder meer langs het 15e eeuwse kasteel Genhuis. Gulpen, een klein plaatsje in Limburg, is het startpunt van een prachtige wandeling langs de Geul. Deze wandeltocht (nr. 21 uit het NS- boekje) van ongeveer 10 kilometer voert u door een fraai gebied in de omgeving van Valkenburg. U volgt het slingerende riviertje de Geul en wandelt al snel Beertsenhoven bin nen: een prachtig verstild gehuchtje met op de viersprong een mooi vak werkhuis. Wat later, in Wijlre. komt u langs een niet minder fraaie water molen. Even buiten Wijlre loopt u di rect al over rustige en soms glibberi ge paadjes dwars door weilanden afgewisseld door eenzaam bosgebied en kunt u vaak genieten van een schit terend uitzicht. 6 of 10 kilometer In Schin op Geul kunt u uw wande ling na 6 kilometer beëindigen en op de trein stappen. Toch loont verder gaan zeker de moeite. Zo brengt de tocht u langs het 15e eeuwse kasteel Genhuis met omringend landgoed, de kluizenaarswoning met kapel uit 1690 en kasteel Schaloen met zijn im posante beukenlaan. Na een wande ling van ongeveer tien kilometer ein digt u in het gezellige centrum van Valkenburg. Uw wandeling doqr het Noord hollands duinreservaat voert door bossen en duinen. Maar ook zee en strand zijn niet ver weg! Deze voettocht (wandeltocht nr. 2) begint op station Delft Zuid. Al snel komt u in een weids polderlandschap terecht, waar allerlei weidevogels te zien (en te horenzijn. U wandelt over onverharde, soms modderige paden, vaak langs het water en bereikt na eni ge lijd het verstilde dorpje Schip luiden. Daar kunt u pauzeren om iets te eten of te drinken. Hierna komt u wandelend over een dijkje in het wa terrijke natuurreservaat "De Vlietlanden". waar veenpluis en or chideeën te vinden zijn. Tijdens de hele route hebt u een prachtig uitzicht over het oerhollandse poldergebied Hel eindpunt van deze tocht van kilometer is bij station Maassluis. De wandeltochten die hier zijn be schreven, zijn gedeelten van lan- ge-afstand-wandelpaden die zijn uitgezet door de Stichting Lange- Afstand-Wandelpaden. Deze stichting onderhoudt de routes, zorgt voor bewegwijzering en geeft per lange-afstand-wandcl- pad een routebeschrijving in boek vorm uit. Het adres van de SLAW \vindt u in de pocket "Er-op-Uit!" 15 Wanneer u dc trein neemt naar Doetinchem. kunt u van daaruit een mooie wandeling maken die voert doqr een typisch Achterhoeks land schap: licht glooiend en afwisselend akkers, bossen, houtwallen en broek landen. Wie dan ook dit gebied in trekt. zal volop genieten van al het fraais dat de natuur hier te bieden heeft. Over brede zandpaden wandelt u door een omgeving die u soms even in een ver verleden doet wanen. U passeert enkele mooie Saksische boerderijen en voorbij boswachterij "hel Zand" ziel u Huize Zclle liggen, waarvan de geschiedenis terug gaat tot 1326. Maar ook wie na een tocht van ongeveer 7 uur voor kasteel Vorden staat, zal het gevoel krijgen een paar honderd jaar in de lijd terug te zijn. Proviand mee Maar voordal u voor kasteel Vorden staat, hebt u een heerlijke wandeling gemaakt door een afwisselend en in drukwekkend landschap. U moet er t wel op rekenen de hele dag onderweg te zijn want de tocht (nr. 36) heeft eert lengte van maar liefst 25 kilometer. Alleen bij Zelhem (na 7 kilometer) kunt u de wandeling nog afbreken. Misschien is het verstandig wat pro viand mee te nemen. Na gezellig winkelen even gezellig In het gloednieuwe, vergrote en ze restaurant. Daar kunt u krijgen wa Alles vers en van restaurant kwaliti En op de zaterdagen 21 en 28 nov overgoten met een sausje van "levi Komt u ook? NUK Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. te De contactlens heeft zijn pioniersfase duu: ver achter zich. Meer dan één miljoen er rr mensen in Nederland profiteren im- len mers al van de vele voordelen die con- lenz tactlenzen bieden: bewegingsvrijheid. Stee gemak, uitstraling en een bijzonder hun vriendelijke aanschafprijs. zed Ten opzichte van vroeger is er nogal wat of b veranderd. Doordat lenzen de laatste ?aai jaren veel beter zijn geworden, kan bij- mar na iedereen die dat wil ze dragen. De Gei keus is aanmerkelijk breder geworden gee: en de prijs vormt niet langer een be- een zwaar: vroeger was een paar lenzen veel klei De wintersport staat deze weken cen traal bij de drogisterij-afdeling van Su per van Doorn aan de Wiardi Beck- manstraat. Dat blijkt wel uit de levens grote skiër die in de w inkel de aan dacht vestigt op de speciale winter- sport-produkten van Ambre Solaire. De skiër is aangekleed met medewer king van Active Sports Nic. van Dam uit Soest, en omdat het een pop is kan hij het wel zonder de lipsticks en huid crèmes stellen die in deze periode extra aandacht krijgen bij de Super-drogist. Voor de echte wintersporters is een kijkje bij de drogisterij echter wel aan te bevelen, want met een juiste keus kan men de vervelende gevolgen van zon nebrand - een risico dat de wintersport nu eenmaal gauw met zich meebrengt - voorkomen. Ambre Solaire brengt speciaal daar voor een lipstick met een hoge factor op de markt, die zo handig geconstrueerd is dat hij ook met ski-handschoenen aan geb: scht win UV Het crèi voc soe neb voe uit\ tor hui Zo! per s-n die 19! ma bla Uitgebreide collectie gouden en zilveren sieraden Edelsteensieraden en briljant Tevens reparaties Lange Brinkweg 66 - 3764 AA Ongeveer honderd kinderen zijn zaten weest bij Brilcentrum Nota. De zaak aan d had gratis knuffels klaarliggen voor brilt onder de twaalf jaar. Het enige wat de kinderen moesten doen t een beestje te komenwas de bon van Nota i je van de Winkelkring Van Weedestraat i chequeboekje is enkele weken geleden spreid. De laatste jaren is de belangstelling voor wandelen duidelijk gestegen. En dan hebben we het niet over een eindje om door een naburig park, maar over echte voettochten van zo'n 10 a 20 kilometer. Wie van het "grotere" werk houdt, zal het met ons eens zijn, dat teruglopen langs dezelfde weg als waarlangs je heen gewandeld bent niet ideaal is. Als u er met een rug zak en een goede routebeschrijving een dag op uit wilt in één van de vele mooie wandelgebieden van ons land, kunt u dat ook anders doen: met de wandelingen van station naar station die gezamenlijk worden verzorgd door de Nederlandse Spoorwegen en de Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden (SLAW). Dit is een programma van 36 schitterende wan delingen verspreid door Nederland, die u het hele jaar door kunt maken. Dus wat let u! Hoe gaat wandelen van station naar station in zijn werk? U bepaalt eerst waar u wilt gaan wandelen en dan reist u comfortabel met de trein naar het beginpunt. Bij uw NS-vervoerbe- wijs koopt u ook een wandelkaartje, dat recht geeft op een routcfolder en toegang lot hel betrokken terrein. Bij de meeste wandelingen is deze route folder alleen verkrijgbaar op het sta tion waar de wandeling begint. Daarom is het belangrijk te weten of dat station op zon- en feestdagen ge opend is. Die informatie (en nog veel meer) vindt u in de NS-pockct "Er- op-Uit!". Pocket met 1001 uitjes Dit kleurrijke boekje van 256 pagina's staat boordevol uitjes van écn dag U vindt in "Er-op-Uit!" ruim 70 NS- Mevrouw A. de Widt, echtgenote van Soests burgemeester, heeft vorige week woensdag traditie-getrouw de eerste kinderpostzegels gekocht bij het Plaatselijk Comité. Dat "bemant" ook dit jaar weer een staneï in de hal van het postkantoor aan de Steenhoff straat, waar behalve de postzegels ook kaarten en andere zaken worden ver kocht ten behoeve van diverse kinder projecten in Nederland, Oost-Europa en de ontwikkelingslanden. Mevrouw de Widt werd verwelkomd door de heer G.T. v.d. Kamp, de be heerder van het postkantoor dat het co mité ook dit jaar weer met plezier on derdak en gastvrijheid verleent. Hij wenste de dames van het comité veel succes. Mevrouw C. Burgerman, voor zitter van de UW-Soest, waaruit het comité al jaren zijn vrijwilligers recru- teert, bedankte hem voor de medewer king van de PTT en bood hem in ruil daarvoor twee cakes aan voor de mede werkers. Mevrouw de Widt stak haar waardering voor hun werk niet onder stoelen of banken en stelde met genoegen vast dat de kinderpostzegel-actie dit jaar een re cord-opbrengst mag verwachten. Ze gaf daarom graag het startsein voor de verkoop en hoopte dat heel veel Soes- ters haar voorbeeld zouden volgen. Iedereen die Soest en Soesterberg een warm hart toedraagt en die belangstelling heeft voor onze Lokale Omroep is van harte welkom! Geïnteresseerd? Neem dan contact op met Henk Lokman, tel. 02155-13661 Mevrouw de Widt koopt de eerste ze gels bij mevrouw Burgerman. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Woensdagmiddag 14.00-16.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Op zondag 22 november organiseert restaurant De Tuin in Soesterberg de traditionele kerstshow, die dit jaar in het teken staat van een creatieve kerst. Er zijn diverse demonstraties. Aanwe zig zijn: Anneke Vestering (kerst bloemschikken), Riet Tomassen (kerstdecoraties van stof), Greet v.d. Heil (kaarsen door en voor gehandi capten), atelier het Hobbelpaard (handbeschilderd aardewerk), Lien Nikken (houten speelgoed), Inneke Rombout (zijden kerstboeketten), Joke van Doornik (textielschilderen) en Yvonne de Kramer (brooddeegfigu ren). Boutique Uno uit Soest verzorgt elk half uur een bijzondere modeshow. Restaurant De Tuin is gevestigd aan de Rademakerstraat 6 in Soesterberg. De kerstshow is geopend van 10.30 tot 17.30 uur. Dagtochten. 53 fietsroutes. 36 wan delingen door de vrije natuur. 41 wan delingen door mooie steden en zo'n 50 beschrijvingen van botanische tui nen. Bovendien bevat "Er-op-Uit!" de data van alle belangrijke landeli jke of regionale evenementen in ons land met veel informatie over plaats, pri js en bereikbaarheid. "Er-op-Uit!" is bij NS-stations. de boekhandel en veel VVV-kantoren en postkantoren te koop voor het bescheiden bedrag van 4,50. sehitterepde Noordhollands Duin reservaat en u wandelt dan ook direct vanuit de trein de natuur in. De route Wandeltocht nr. I uit de NS-pocket begint vanuit het station Castricum. Het station ligt aan de rand van het

Soester Courant | 1992 | | pagina 12