Mitsper Helpt u ook mee? KOSTUUMS De Sprong tormloop op 'knuffels' bij Nota Ben Roest onderscheiden Wasiel I wordt gangmaker van carnaval HANDEL WANDEL I AANBIEDING Exclusief bij Slijterij Toon van der Linden Beaujolais Primeur: een voorrecht tgen Kozle vraagt jecten Laat niets te Woonwensen over jonker: 'Met het oog op gemak' Contactlenzen populairder Wintersport bij de Super-drogist Soester initiatiefnemer VSOP ziet gat in onderwijsmarkt Lesmateriaal over erfelijkheid nu op Europees niveau HOE GERUSTSTELLEND KAN EEN WOONHUIS- EN INBOEDEL VERZEKERINGZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT Supplement gratis bij Van de Ven Wereldatlas Wolters-Noordhoff geactualiseerd met aanvulling 'Dinosaurus en 'Disco-draak' vinden gretig aftrek MODE Veertig jaar lid van De Zwaluw Grote verrassing tijdens Prinsenbal $>mw£ SOESTER COURANT Eén dezer dagen wordt de Beaujolais Primeur vrijgegeven. Dat gebeurt nu elk jaar op de derde donderdag in no vember, maar vroeger was dat anders; toen was het zaak de allereerste te zijn. Wijnhandelaars en restaurateurs be dachten steeds wildere stunts die hen in staat moesten stellen als eerste de nieuwe wijn te schenken. Racen met vrachtauto's, personenau to's, sportauto's en uiteindelijk met vliegtuigjes leidden onvermijdelijk tot ongelukken, waardoor een verbod op dit soort wedstrijden werd uitgevaar digd. Daardoor is nu iedereen in de ge legenheid op exact dezelfde dag Beau jolais Primeur aan te bieden, en is de competitie er alleen nog op gericht de lekkerste te hebben. Bij de Pinot-groep, een landelijke groep samenwerkende wijnhandelaren annex slijterijen, hebben ze dat goed begrepen. Voor het vierde jaar in suc cessie vonden zij Jean-Claude Jambon, die in 1986 tot beste sommelier ter we reld werd uitgeroepen, bereid een spe ciale cuvée Beaujolais Primeur voor hen samen te stellen uit de beste wijnen die de streek te bieden heeft. Dat hij daarbij zorgvuldig te werk gaat, blijkt wel uit het succes dat zijn cuvée heeft. Een woordvoerder van Pinot liet we ten: "De mensen vragen om 'die fles met dat haantje'. Een andere willen ze niet." De oogst van 1992 is er een van goede kwaliteit, hoewel enigszins wisselvallig. Sommige percelen hebben regelmatig regen gehad tijdens de pluk, en daar door wordt de wijn dunner. Juist dan moet je rigoureuze selectie toepassen om met een behoorlijke fles wijn voor de dag te komen. De 1992 Beaujolais Primeur van Jean-Claude Jambon is te omschrijven als rond en harmonieus, met een opmerkelijk goede balans tus sen souplesse en zuurgraad. Prachtige, kersenrode kleur, intens bloemig bou- quet met een suggestie van citrusschil- len, fris en enigszins exotisch. Voor het vierde jaar dus exclusief bij de Pinot-groep, die het een voorrecht vindt deze Primeur op de Nederlandse markt te brengen. In Soest bij slijterij wijnhandel Toon van der Linden, Soes- terbergsestraat 49. PAGINA^ -taald kan worden als een bureau van :iale raadslieden. Het helpt mensen t juridische problemen op weg Hei reau is opgericht door drie jonee tuwen met een juridische opleidinc. dit werk naast hun gewone dagelijk.' irbied verrichten. Er is inmiddels een :de gebruikte computer beschik- ir, maar de programmatuur mo„ worden aangepast aan de Poolse .standigheden. ld, melkpoeder en havermout ziin dig voor het "Dom Pomocy Spolec2 dia Dzieci" in Kozle, kortweg de aritas". In het tehuis worden meer 160 geestelijk en lichamelijk gehan- apte kinderen verzorgd door een ir zusters en een aantal medewerk- s. Ook oudere kinderen wonen er dat ze nergens anders heen kunnen' kerstproject is allereerst gericht on omlaag brengen van de vaste kos- zoals elektriciteit en verwarming SKK gaat in elk geval zorgen voor aantal spaarlampen. PAGINA 13 Ja, dat wil ik en wens inlichtingen word donateur a f 25,- per jaar wil medewerker worden Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: wil de gouache-reproduktie van Rien Poortvliet a f 10,- wil het boekje de stenen Reus op de Zoester Engh a f 20,- Te koop bij boekhandel van de Ven en de stichting. De zilveren eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau is zaterdagavond uitgereikt aan Ben Roest. Hij kreeg de ko ninklijke onderscheiding in ver band met zijn veertig-jarig lid maatschap van postduivenvereni ging De Zwaluw. Roest werd zaterdagavond gehuldigd tijdens de feestavond van De Zwaluw in Foto: Con Mönnich. het gelijknamige clubgebouw aan de Koningsweg. De duivenmelkers sloten daar het seizoen af. Burgemeester Hans de Widt speldde hem de versierselen op. Roest is al 35 jaar bestuurslid van De Zwaluw en is ook penningmeester geweest van de Kring Eemland en de de Stichting Post- duivenvervoerscombinatie Eemland. VOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 projecten worden aangekondigd en 'elicht in de zojuist verschenen ïwste Nieuwsbrief van de vereni- waarin nog heel wat meer interes- e berichtjes staan over de kontak- tussen Soest en Kozle. Zo is er een tggesprek met een van de eerste en ste "Polengangers" van Soest, de Roos (84), wordt er aandacht be- d uit de sport-uitwisseling tussen de 3 Sportowe Chemik, de grootste tvereniging van Kedzierzyn/Koz- n Soests eigen AV Pijnenburg, en t er een aardig verslag van het 'be- dat twee Soester postzegelverza- lars - Tonny Hoebe en Ton Voor van de postzegelvereniging Eem- - onlangs aan de collega-verza- ïars in Kozle brachten, waar ze o.a. Polen 1992 ontmoetten! elgoed-actie ezelfde Nieuwsbrief staat een arti- )ver de grote speelgoed-actie, ter eenheid van Kerstmis 1992, die de niging in samenwerking met enkele en in Soest heeft opgezet. Kinde- lebben in een grote stad als Ked- yn - met alle problemen vandien: aupering, criminaliteit en vandalis- nauwelijks speelmogelijkheden. 'olen hebben doorgaans veel voor kinderen over, maar speelgoed It niet gerekend tot de eerste le- behoeften. De vereniging heeft in- lels al een wagen vol speelgoed Kozle gebracht, dat in de afgelo- naanden in diverse Soester kerken ezameld, en er is nog meer onder- om met Kerstmis te worden ver- I onder de bewoners van het kin- ekenhuis, de kinderdagverblijven, /eeshuis en de "Caritas". HUM Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. telefoon 02154-16246. De contactlens heeft zijn pioniersfase r achter zich. Meer dan één miljoen nensen in Nederland profiteren im- ners al van de vele voordelen die con- [lactlenzen bieden: bewegingsvrijheid, gemak, uitstraling en een bijzonder .vriendelijke aanschafprijs. Ten opzichte van vroeger is er nogal wat [veranderd. Doordat lenzen de laatste [jaren veel beter zijn geworden, kan bij- pa iedereen die dat wil ze dragen. De keus is aanmerkelijk breder geworden de prijs vormt niet langer een be vaar: vroeger was een paar lenzen veel duurder dan de gemiddelde bril, terwijl er momenteel geen grote prijsverschil len bestaan tussen brillen en contact lenzen. Steeds meer mensen gebruiken naast hun bril contactlenzen. Gewoon omdat ze dat praktischer vinden bij het sporten of bij het werk. Of omdat ze bij het uit gaan of tijdens vakanties op een andere manier voor de dag willen komen. Gemak en uitstraling vragen bovendien geen extra moeite: de lenzen worden eenvoudig meegenomen in een handig klein doosje. De wintersport staat deze weken cen traal bij de drogisterij-afdeling van Su- van Doorn aan de Wiardi Beck- nanstraat. Dat blijkt wel uit de levens- i skiër die in de winkel de aan dacht vestigt op de speciale winter- sport-produkten van Ambre Solaire. De skiër is aangekleed met medewer- jking van Active Sports Nic. van Dam uit Soest, en omdat het een pop is kan hij het wel zonder de lipsticks en huid- [crèmes stellen die in deze periode extra jaandacht krijgen bij de Super-drogist. Voor de echte wintersporters is een kijkje bij de drogisterij echter wel aan te bevelen, want met een juiste keus kan nen de vervelende gevolgen van zon nebrand - een risico dat de wintersport hu eenmaal gauw met zich meebrengt - [voorkomen. \mbre Solaire brengt speciaal daar- )or een lipstick met een hoge factor op markt, die zo handig geconstrueerd Es dat hij ook met ski-handschoenen aan gebruikt kan worden. De lipstick be schermt tegen al te overdadige zon, wind en kou en bevat een UVA- en een UVB-filter. Heel werkzaam is ook de "après-ski"- crème, die o.a. uitdroging van de huid voorkomt. Die houdt de huid zacht en soepel, voorkomt de effecten van zon nebrand en geeft een aangenaam ger voel,-" Après-ski" is er in verschillende uitvoeringen, zowel met factor 4 als fac tor 8, en is zowel toepasbaar voor de huid als voor de lippen. Zolang de vooraad strekt is bij de Su per-drogist ook het speciale "Sport- s-magazine", met allerlei wetenswaar digheden voor het wintersportseizoen 1992/1993, gratis verkrijgbaar. Nor maal betaalt men voor dit interessante blad f 3,50. De kracht van de reclame ligt in de herhaling :ht (wandeltocht nr. 2) [ion Delft Zuid. Al snel weids polderlandschap allerlei weidevogels te en) zijn. U wandelt over 'Oms modderige paden, water en bereikt na eni- 'erstilde dorpje Schip- cunt u pauzeren om iets irinken. Hierna komt u er een dijkje in het wa- ituurreservaat "De waar veenpluis en or- inden zijn. Tijdens de tu een prachtig uitzicht ollandse poldergebied, van deze tocht van 15 ij station Maassluis. Uitgebreide collectie gouden en zilveren sieraden Edelsteensieraden en briljant Tevens reparaties Lange Brinkweg 66 - 3764 AN Soest - Tel. 02155-13042 Deskundigen uit vijf Europese landen zijn het tijdens een bijeenkomst van 13 tot en met 15 november in Soestdijk eens geworden over een standaard les- model over erfelijkheid en aangebo ren ziekten. Dit lesmodel is vanaf nu op Europees niveau toepasbaar voor de ontwikkeling van onderwijsmate riaal. Naar verwachting beschikken diverse Europese landen nu snel over eigen lesmateriaal waarin 'erfelijk heid' centraal staat. De Vereniging Samenwerkende Ou der- en Patiëntenorganisaties (VSOP) in Soestdijk is initiatiefnemer van dit project. De VSOP brengt al sinds 1986 lesmateriaal op de Nederlandse onder wijsmarkt. Dankzij een aanmoedi gingssubsidie van de EEG kon de VSOP haar activiteiten en ervaring nu ook op Europees niveau uitwerken. Bij de produktie van het lesmodel is nauw samengewerkt met de Rijksuniversiteit Utrecht. Belangrijk is dat het model toepasbaar is in diverse talen en reke ning houdt met verschillende culturen. Noodzaak De snelle ontwikkeling op het terrein van erfelijkheidsonderzoek en de daar uit voortvloeiende mogelijkheden voor de gezondheidszorg stellen iedereen vroeg of laat voor keuzen. Onderwijs aan jongeren over erfelijkheid en aan geboren aandoeningen is volgens de VSOP dan ook noodzaak. Wethouder F. Kingma van Welzijn en Volksgezondheid verwelkomde na mens de gemeente Soest het internatio nale bezoek. Hij wees daarbij op het veelvuldig vóórkomen van erfelijke en aangeboren ziekten en de gevolgen er van voor de betrokken gezinnen en de samenleving. "Inkomen, intelligentie of sociale status geven geen bescherming tegen deze aandoeningen. Tijdige informatie en een goed begrip kunnen veel narigheid vermijden", aldus Kingma. HEEL GERUSTSTELLEND Uitgeverij Wolters Noordhoff, de laat ste atlassenmaker van Nederland, heeft onlangs een supplement samen gesteld voor de Wereldatlas die in 1991 is verschenen. De bezitters van die atlas - die bij aankoop f 149,75 kostte - kunnen gratis in het bezit ko men van dat supplement. Het is ver krijgbaar via boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. De voornaamste aanleiding voor de uit gave van het supplement zijn de snelle ontwikkelingen die zich in diverse delen van de wereld hebben voorgedaan. De staatkundige kaart is nogal "in bewe ging" geweest, o.a. door het uiteenval len van de Sovjet-Unie en Joegoslavië. In het supplement zijn daarom nieuwe staatkundige overzichtskaarten opge nomen van Europa, Azië en de wereld, met veranderde grenssymbolen en nieuwe aanduidingen, en een uitgebrei de landendocumentatie van een groot aantal nieuwe staten, van Armenië en Azerbaidsjan tot Turkmenistan en Wi- t-Rusland, plus van de nieuwe staten Micronesië.en Marshall-eilanden. Het supplement bevat ook een volledig herziene serie overzichtskaarten van Nederland en België, uitgebreid met meer dan 1200 plaatsnamen en uitge voerd in verbeterde kleuren en met nieuwe symbolen. Daarmee is tegelijk ook de verwisseling van de plaatsna men van Bussum en Hilversum, die abusievelijk in het kaartmateriaal was terecht gekomen, gecorrigeerd. Het supplement van de Wereldatlas geeft een actueel beeld van de geografi sche situatie in Europa en een belang rijk deel van de rest van de wereld. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Tevens ruime sortering grote en lengtematen. Zuid-Promenade 12 3768 EM Soest Telefoon 02155-235 30 In clownspak De spanning steeg ten top toen de nieu we prins uiteindelijk verscheen, maar wel in een vermomming die hem vrijwel onherkenbaar maakte. Pas toen het clownspak uitging herkenden de feest gangers Wasiel Steitner, de bekende Soester tapijthandelaar, die een jaar lang zal gaan regeren over Knollendam, zoals Soest in carnavalskringen wordt Ongeveer honderd kinderen zijn zaterdag op bezoek ge- V weestbij Brilcentrum Nota. De zaak aan de Van Weedestraat i had gratis knuffels klaarliggen voor brildragende kinderen onder de twaalf jaar. A Het enige wat de kinderen moesten doen om in het bezit van een beestje te komen, wasdebon van Nota uit het chequeboek je van de Winkelkring Van Weedestraat mee te nemen. Het chequeboekje is enkele weken geleden huis-aan-huis ver spreid. Nog voordat het echtpaar Nota de deuren van hun winkel opende, stonden de kinderen al voorde deur. "De reacties wa ren erg enthousiast", zegt mevrouw Nota. "Ze gaven ze ook namen, zoals Dinosaurus en Disco-draak. Het was verschrik kelijk leuk. Brilcentrum Nota heeft de maand november uitgeroepen tot kinderbrillenmaand. Dat betekent dat kinderen tot twaalf jaar bij aanschaf van een nieuwe bril de brilglazen gratis krijgen. Goed bekeken van Nota. normaal l&VK- NU normaal NU chten die hier zijn be- n gedeelten van lan- 'andelpaden die zijn r de Stichting Lange- ndelpaden. Deze derhoudt de routes, bewegwijzering en inge-afstand-wandel- beschrijving in boek- adres van de SLAW pocket "Er-op-Uit!" Prins Wasiel de Eerste is de grote gangmaker bij het komende carna val in Soest. De Narre Knollen gaan in de komende maanden on der zijn ongetwijfeld inspirerende leiding het grote feest in februari tegemoet en dat belooft wat, af gaande op de spontane vreugde die zaterdagavond tijdens de be kendmaking op het traditionele Prinsenbal ontstond. Vol verwachting klopte het hart van zo'n 450 feestgangers, die zaterdag avond in café Bos en Duin aan de Bos straat het "voorproefje" van het grote carnaval bijwoonden. Onder de gasten bevond zich een grote afvaardiging van de carnavalsvereniging de Klaplopers uit Amsterdam. Om exact elf over elf vroeg ceremoniemeester Gerrit van Delden aandacht voor de "onthulling" van de nieuwe prins, wiens identiteit tot dat moment met grote geheimzinnig heid was omgeven. De spanning werd door Narre Knollen- voorzitter Henk te Pas en zijn collega's van bestuur en Raad van Elf bijna tot het ondraaglijke opgevoerd. Eerst ver schenen, gehuld in een soort levensgro te geschenkverpakking - voorzien van een vraagteken - de beide adjudanten van de nieuwe prins, de heren Berend Sieben (de prins van vorig jaar) en Henk Landaal (ex-prins van de inmid dels opgeheven SEC-carnavalsclub de Knollentrappers. Daarmee was al dui delijk dat de nieuwe prins bij zijn mede werkers in elk geval zotx kunnen reke nen op een flink stuk ervaring. genoemd. Prins Wasiel 1 werd verwel komd met groots feestgedruis. Wethouder Jan Menne was als speciale vertegenwoordiger van de gemeente Soest een van de eersten die Wasiel I zijn felicitaties aanbood. Hij was hem vervolgens behulpzaam bij het aantrek ken van zijn prinsencape, de muts en de andere versierselen die de prins onder scheiden van gewone stervelingen. Wethouder Jan Menne zet prins Wa siel zijn steek op. Met Wasiel I is sprake van een nieuwe traditie bij de Narre Knollen, want Wa siel Steitner was tot nu toe geen lid van de Raad van Elf, waaruit de prins door gaans wordt gerecruteerd. Dat neemt niet weg dat hij er buitengewoon veel zin in heeft, zoals hij de menigte in de Knollenburcht liet weten. Stichting tot herbouw van de stelling-korenmolen "DE WINDHOND" te Soest. Secretariaat: Birkstraat 106 3768 HL Soest Na gezellig winkelen even gezellig "puffen". In het gloednieuwe, vergrote en zeer gezellige Nijhof restaurant. Daar kunt u krijgen wat uw hartje begeert Alles vers en van restaurant kwaliteit! En op de zaterdagen 21 en 28 november het geheel overgoten met een sausje van "levende" muziek. Komt u ook? Wij bieden u nu voor een scherpe prijs, zowel ge dessineerd als de veel ge vraagde uni's zoals don kerblauw en donkergrijs de in 1930 afgebroken stelling-korenmolen "DE WINDHOND" weer opbouwen?

Soester Courant | 1992 | | pagina 13