3?5 emka MET HET OOG OP UW BRIL. HtMïeM, ood >E KOMT 3EERD 3ED! Leidje Tomassen (PS) woedend op CDA 10% KORTING scliociiinkcr 'Geen hagelslag, wel meel en bloem' Geld voor vluchtelingen Soest handhaaft bouwstop andenservice 1 ACTUEEL! De Ster kindermode PvdA-Soest verwacht nieuw élan Veranderingen in nieuwe huisvuil-inzamelkalender 1993 'Kleine moskee' gaat verhuizen naar oude LTS-Eemland gratis oogdrukmeting Wildschut Optiek ig Oliebollendag. Ieder z'n vak voor brood en gebak i banketbakkerij 40 - Deventer kdekkersbedrijf ida ihoefb* HO Vervangster wordt weggestuurd uit commissie financiën Lucie de Zeeuw overleden 1 Beveiligt alles! Tel. 24142 tijdelijk verplaatst naar de 1e verdieping van de Ster damesmode (aan de overzijde). Wegens verbouwingsongemak tijdelijk op de gehele kinderkollektie. DE STER DAMES- EN KINDERMODE SCHOEMAKER technische dienst Gemeente Soest gaat heide plaggen Wiin van lloorn fNVOB Regenjas van 300 gulden weg Skatebaan voor de jeugd in Overhees Werkzaamheden aan Soesterbergsestraat Man afgezet met vals honderdje Griftland College zendt 37 dozen levensmiddelen naar Bosnië DE TROMSLAGER Voorstel b en w: één gulden per inwoner Open huis in Soester gebedshuizen Bromfietser loopt open beenwond op Bedrijf moet eerst vergunning aanvragen Ook voor uw PAGINA 2 vest - Telefoon 11830 N- EN AANN.BEDRIJF WESTERVELD 16 Fax:02155 - 2 23 20 jen haarden aatsen nieuwe kozijnen luren jspecialiseerd in restauratie- jrkzaamheden ERTE OPGAAF louwwerkzaamheden 3 bandenservice Moderne service afdeling. Brede sportvelgen met bijpassende banden De modernste electronische uitlijnapparatuur - Tel. 0215S-1 67 47 00- 12.30 uur L SCHERMING voor: evering - plaatsing iVOORKOMENDE WERKZAAMHEDEN VEBIDAK-garantie KOOP van SHELL aan en butaan lessen vmenten voor c.v. instal- illen. ■te brinkweg 37a (02155) si ac soest 1 43 32 FÖCWA Garantiebedrijf. nerstelbedrijven die 2 jaar garantie c es voor sl. 02155 - 2 27 44 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Leidje Tomassen van Progressief Soest (PS) is, op z'n zachtst ge zegd, woedend op het CDA. De reden daarvan is dat fractieassis tent Nel Koster haar twee weken geleden niet mocht vervangen in de commissie financiën en sport. In een brief aan het college vraagt ze om opheldering. Leidje Tomassen genoot van een vakantie in de periode dat de raads commissies voor het maandelijks over leg bijeenkwamen. De commissie fi nanciën beet op donderdag 29 oktober het spits af. Voorafgaande aan het openbare gedeelte kwamen de leden in een besloten vergadering bij elkaar. "Wie schetst mijn verbazing toen ik na mijn vakantie te horen kreeg dat mijn fractieassistent geweigerd is mij te ver vangen en door leden van het CDA van de vergadertafel werd weggestuurd. En dat terwijl artikel 6, lid 5 van het Regle ment van Orde kleine fracties de moge lijkheid geeft zich incidenteel te laten vervangen. Ik voel me beledigd", aldus Leidje Tomassen. Minachting Het raadslid zegt slechts minachting te kunnen opbrengen voor de politieke houding van de CDA-ers wethouder Jan Menne, Ries van Logtenstein en Besselien Gerritsen. In haar brief schrijft ze: "Ook in de commissie Algemene Bestuurs Zaken mochten wij alleen schriftelijke vragen stellen in het openbare gedeelte. In de commissie welzijn is correct gehan deld." Tomassen heeft het in haar brief niet over de commissie ruimtelijke or dening, waar haar fractiegenoot wet houder Jan Visser voorzitter van is, en de commissie milieu en verkeer (Mieke Swinkels van D66). In beide commis sies werd Leidje Tomassen niet vervan gen door Nel Koster. Ze kan niet begrijpen dat haar fractieas sistent is weggestuurd, vooral omdat ze al eerder tijdens vakantie of ziekte was vervangen. "Kan de voorzitter van de raad mij meedelen wat u van plan bent te doen om deze situatie in de toekomst te voor komen?", vraagt Tomassen in de brief aan burgemeester en wethouders. Ze wil morgenavond tijdens een vragen- halfuurtje in de gemeenteraadsverga dering antwoord hebben van het colle ge. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in de raadszaal van het ge meentehuis. Leidje Tomassen van Progressief Soest: 'Woedend. Vorige week is ook in Soest met versla genheid gereageerd op het overlijden van Lucie de Zeeuw, die een belangrij ke rol heeft gespeeld bij de totstandko ming van het eerste project van de Der de Wereldgroep Soest, negen jaar gele den. Lucie de Zeeuw was als begeleidster en adviseur zeer nauw bij dat project - de bouw van een gemeenschapscentrum in Rusumo, Rwanda - betrokken. In Soest was ze aanvankelijk als docente textiele werkvormen verbonden aan Artishock. Ook werkte ze enige tijd bij de galerie Anna Paulownahuis. Ze genoot echter vooral bekendheid door haar actieve betrokkenheid bij diverse vormen van ontwikkelingssamenwerking, waar door zij de aangewezen persoon was om de kontakten tussen de Derde Wereld- groep en het project in Afrika: te leggen en te onderhouden. Lucie de Zeeuw werd 43 jaar. Ze is vo rige week in Huizen begraven. Snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. Fazantpad 40, Soest. v. Weedestraat 7 - Soest - Telefoon 02155-12504 Veel belangstelling voor partijvernieuwing De opkomst bij de discussie over de partijvernieuwing, die de PvdA-Soest vorige week in het duivenzaaltje organiseerde, be loofde veel goeds. Er moesten zelfs extra stoelen worden bijgesleept om de belangstellenden een plekje te geven. Zij kregen van partijbe stuurslid Peter Roinbouts te horen dat het nu echt "5 voor 12" is om iets te gaan doen aan de werkwijze van de partij, "en misschien nog wel later..." Rombouts gaf de aanwezigen een kijkje achter de schermen van het partijbe stuur, dat onder leiding van het duo Fe- lix Rottenberg/Ruud Vreeman intus sen al de nodige stappen heeft gezet naar vernieuwing. Hij wees bijvoor beeld op de "radicale doorbreking van de vergadercultuur", zodat er meer tijd Medewerkers van afdeling Reiniging bezorgen op 21 en 28 november en op 5 december bij ieder huishouden een nieuwe huisvuilkalender in de bus. Er is een belangrijke verandering t.o.v. de eerdere kalenders. Vroeger stond met een letter aangege ven in welke inzamelwijk men woonde: wijk A of B of C etc. Nu is dat veran derd: op de kalender die nu wordt be zorgd staan cijfers: 1 of 2 of 3 etc t/m 10. De afdeling Reiniging heeft een nieuwe wijkindeling gemaakt en om te voorkomen dat iemand opeens van wijk A in wijk E beland zijn er nummers van gemaakt. Iedereen in dezelfde inzamel wijk heeft hetzelfde nummer bovenaan zijn kalender staan. Op de voorkant staan alle dagen ge noemd, waarbij met kleur is aangege ven wanneer welke container (de brui ne of de groene) wordt geleegd. Daar naast staat voor de duidelijkheid nog vermeld wat nu precies GFT is, zodat iedereen weet wat in de bruine (GFT)container kan worden gedepo neerd. Routeschema Op de achterkant staat het routeschema van de chemokar. Hierin is ook iets ver anderd t.o.v. 1992: Elke 3e dinsdag van de maand staat de chemokar niet meer van 8.00 uur tot 9.00 uur aan de Joh. Poststraat bij de nrs. 200 t/m 300, maar daar staat hij van 8.00 uur tot 8.30 uur. Vanaf 8.30 uur tot 9.00 uur staat hij een stukje ver derop, voor de nrs.382-460. Verder staat de chemokar op de 3e dinsdag van de maand van 10.00 uur tot 10.30 niet meer bij de flats aan de Dal- weg, maar staat-ie in het vervolg bij de supermarkt Gemar (Parallelweg). In Soesterberg is dit jaar één halte op proef geweest, die nu definitief in het schema wordt meegenomen. De 4e dinsdag van de maand staat de chemo kar dan van 15.45 tot 16.15 uur aan de Postweg, tegenover huisnr. 79. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TTCHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De gemeente Soest zal in de tweede helft van november op verschillende plaatsen in de gemeentebossen heide gaan plaggen. In totaal gaat het om on geveer één hectare. De werkzaamhe den zullen enkele dagen duren. Door de toenemende vergrassing van heideterreinen is het noodzakelijk om op gezette tijden de bovenlaag van ver- graste heide te verwijderen. De opko mende jonge heide kan de concurrentie met de grassen beter aan, zodat vergras sing wordt tegengegaan. Decennia lang konden dergelijke ingrepen alleen grootschalig plaatsvinden. Daarom zijn ze in Soest niet uitgevoerd. Nu zijn er echter machines ontwikkeld, waardoor ook kleinschalig kan worden gewerkt. Bij de ingreep zal het biotoop van de zandhagedis (een zeldzame soort) wor den ontzien. Het afkomende heideplagsel zal wor den gebruikt om ruiterpaden te verbe teren, zodat ze minder rul worden. Dit zal in het begin mogelijk enige overlast voor de ruiters bezorgen. Dit zal overi gens niet plaatsvinden in bosgedeelten met bijzondere natuurwaarden. vrijkomt om de partij zelf weer op de been te brengen, o.a. door het regelma tig bellen naar oude en nieuwe leden. Een andere vernieuwing was volgens hem dat de gekozen vertegenwoordi gers (politici) meer tijd aan de partij ge ven en meer energie steken in het poli tieke debat. Daarbij moeten keuzes in onderwerpen worden gemaakt: werk, milieu, veuiligheid, Europa. "Duidelijkheid en spreken met één mond" zijn volgens Rombouts al even zeer noodzakelijk, dat wil zeggen: niet eerst je eigen mening geven, maar de hoofdlijn van de partij weergeven en pas daarna verfijningen aanbrengen. "De partij moet de mensen uitnodigen om mee te denken, maar ook niet aan de kant blijven staan als er standpunten worden gevraagd." 'Ze-doen-maar' Volgens Rombouts moesten de PvdA- leden zich niet al te afhankelijk opstel len van wat er in Den Haag gebeurt, omdat dat verstikkend is voor het élan van de partij. "Je bent toch zélf sociaal democraat?" Hij riep zijn gehoor op om af te stappen van het "ze-doen-maar- denken", dat volgens hem een van de belangrijkste oorzaken is van de "ont moediging" binnen de PvdA. In dezelfde geest sprak ook Ton van Capelleveen, voorzitter van de PvdA-Amersfoort, die door de partij is uitgekozen als model-afdeling van de partijvernieuwing en die een "politieke röntgenfoto" van de stad en de partij afdeling gaat maken. Daarbij komen zaken aan de orde als de actuele of toe komstige politieke vraagstukken, de PvdA-kontakten met de samenleving en de opbouw van het ledenbestand. 'We doen het niet slecht' Het aanzwengelen van de politieke dis cussie, daar zal het in de komende tijd vooral op aankomen, was de algemene constatering. "Laten zien datje er bent. We doen het niet slecht, ook al kan en- kon het beter. We halen er immers uit wat erin zat?" De discussie werd verder gevuld met de positieve ervaringen van mensen die in de afgelopen tijd de partij-briefings hadden bijgewoond en na afloop werd er door de ca. dertig partijleden weer eens "ouderwets" bijgepraat. "We kon den deze opsteker best gebruiken," vat te een van de aanwezigen haar oordeel samen. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE j-/ ONDERHOUD Op de Krekel werd vorige week een re-| genjas uit een auto gestolen. Een veer-' tig-jarige bewoner van de Van der" Weijdestvaat deed daarvan aangifte bij de politie. Of hij daarbij een nat pak haalde, is niet bekend. ONS PLAATJE VOOR UW FEEST 5 up-to-date ingerichte zalen voor 20 tot 300 personen prijsbindende afspraken huwelijks feesten op niveau verzorgd GRATIS BRUIDSSUITE 21 viersterren-hotelkamers 2 VlP-rooms appartementen ruime parkeergelegenheid 200 meter van het NS-station BEL 030 - 28 24 77 Jan Steenlaan 24, 3723 BV Billhoven hotel heidepark (Tjhï bilthoven löLj Binnenkort wordt gestart met de aanleg van een skatevoorziening voor de jeugd in Overhees, als onderdeel van een to tale herinrichting van het speelveld aan de Dorpsstreek. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het verwijde ren van struiken, zieke en minder waar devolle bomen, de aanleg van een ska tevoorziening en het planten van hagen en bomen. De skatevoorziening wordt aangelegd op advies van de stuurgroep bestuurlij ke preventie, met de bedoeling mee te werken aan een plezierige vrijetijdsbe steding van de jeugd in Overhees. Om de recreatieve aantrekkingskracht van het speelveld te vergroten omvat de herinrichting ook de aanleg van een speelveld en een bomenplein waarop o.a. jeu de boule gespeeld kan worden. Deze werkzaamheden zullen geduren de dit winterseizoen worden uitge voerd. Het verkeer zal deze week hinder on dervinden van de werkzaamheden die op het gedeelte Soesterbergsestraat tus sen de Dennenweg en de bocht bij het ziekenhuis plaatsvinden. De werk zaamheden bestaan uit rioleringswerk zaamheden waarbij een aantal sleuven in het wegdek gegraven worden. Tij dens de spitsuren zal het verkeer gere geld worden door de politie. Buiten die uren zullen borden de weggebruiker at tenderen op de werkzaamheden. Een Soester is vorige week afgezet met een vals honderdje. Iemand had iets van hem gekocht en met een 'snip' betaald. De man vertrouwde even later het geld- briefje niet en schakelde de politie-in. Die nam het valse biljet in beslag. Een dezer dagen worden onder an dere 37 dozen met levensmiddelen naar Bosnië in het voormalige Joe goslavië getransporteerd. De hulp pakketten zijn samengesteld door leerlingen van het Griftland Colle ge. "We hebben negenhonderd produkten", vertelt derde klasser Erica de Waard. De goederen zijn maandag opgehaald door de Stichting Bosniè-Hercegovina die al geruime tijd kleding en voedsel inzamelt voor vluchtelingen in het ver scheurde land en daklozen voorziet van caravans. "De mensen lopen daar zo maar rond in hun zomerse kleding in een gebied dat de winter tegemoet gaat", zegt docent aardrijkskunde Ar jen van Harskamp. Hij deed begin dit jaar een project over Joegoslavië in de derde klassen van de mavo, havo en vwo. Heieen Jongh van de Stichting Bosniè-Hercegovina werd uitgenodigd voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 De salade- en koud buffet-specialist Het adres voor: Ontbijtservice Brunch Luxe salades Luxe hapjes Telefoon 02155 - 2 28 71 Het college wil ruim veertigdui zend gulden beschikbaar stellen aan een project voor honderd pre fab-woningen voor vluchtelingen in het voormalige Joegoslavië. De gemeenteraad kan binnenkort een voorstel verwachten. Burgemeester en wethouders vinden het een goed plan om één gulden per in woner te doneren aan het project, waar voor het ministerie van buitenlandse zaken reeds drie miljoen gulden over maakte. Het is de bedoeling dat Soest het geld op de rekening van het Neder landse Rode Kruis stort. Medewerkers van die hulporganisatie zijn nauw be trokken bij de bouw van de honderd woningen in Djakova in Oost-Kroatië. Volgens b en w is financiële hulp aan het project beter dan bijvoorbeeld een gebouw in Soest beschikbaar stellen voor de opvang van vluchtelingen. Stichting Vluchtelingenwerk Neder land heeft het college geadviseerd dat hulpverlening in het voormalige Joego slavië de voorkeur geniet. Dat is beter dan vluchtelingen in een vreemd land met een andere cultuur opvangen, te meer daar dat meestal een blijvend ka rakter krijgt. Kinderen Twee gedelegeerden van het Rode Kruis zijn een maand geleden vertrok ken naar het vluchtelingenkamp Gasin- ci nabij Djakova. In het kamp wonen 2.500 moslim-vluchtelingen uit Bosnië. Kinderen vormen de helft van de groep die in erbarmelijke omstandigheden leeft. Het merendeel van de vluchtelin gen woont in open 'hokken' die het ui terlijk hebben van een tent met een golfplaat als dak. Het is de bedoeling dat er honderd pre fab-woningen van de grond komen. Sa nitaire voorzieningen en gemeen schapsruimten worden gerenoveerd. De Nederlandse firma Circle Home zet veertig woningen neer, de overige zes tig worden gêraliseerd door een lokale aannemer. Medewerkers van het Rode Kruis zullen het project coördineren. Binnen afzienbare tijd is de verhuizing te verwachten van de moskee aan de Weegbreestraat - in de wandeling aan geduid als de "kleine moskee" - naar (een deel van) het gebouw van de voormalige scholengemeenschap Eemland aan de Molenstraat. Daar mee komt een einde aan de tot dusver vruchteloze pogingen om de moskee op een andere plek in het Smitsveen te vestigen. Al jaren is de Stichting Islamitisch Cen trum - het bestuur van de moskee - op zoek naar een ander onderdak voor de geloofsgemeenschap, die doorgaans als van iets orthodoxer snit wordt be schouwd dan de "grote" moskee aan de Parallelweg, waarvan de imam door de Turkse overheid wordt aangesteld. Eerdere pogingen om het noodge- bouwtje uit te breiden of om een nieuwe moskee te bouwen op de hoek van de Smitsweg en de Veenbesstraat (waar ooit een afgebrande kleuterschool stond), danwel de aankoop van de voormalige r.k. school de Wiekslag (nu de reformatorische Daniël-school) strandden tot dusver op gebrek aan be stuurlijke medewerking of aan vol doende financiële middelen. De stichting wil het noodgebouw aan de Weegbreestraat - dat inmiddels vol strekt ongeschikt is voor de toenemen de activiteiten - terugverkopen aan de gemeente. Onderhandelingen daarover di moeten nog op gang komen. 'Open huis' Het bericht over de verhuizing klonk af gelopen zondag tijdens het "open huis", dat zowel in de moskee aan de Parallel weg als in die aan de Weegbreestraat werd gehouden. Enige tientallen Soes- ters maakten van de gelegenheid ge bruik om een kijkje te nemen in de bei de gebedshuizen, waar honderden isla mitische Soesters wekelijks bij elkaar komen. Het "open huis" werd gehou den op initiatief van de commissie Is- lam-Christendom van de Raad van Kerken, die zich inzet voor meer we derzijds kontakt en begrip tussen de verschillende geloofsgemeenschappen in Soest. Een 45-jarige bromfietsers heeft een open beenwond opgelopen bij een aan rijding op de Amersfoortsestraat. Het ongeluk gebeurde doordat een auto mobilist hem over het hoofd zag. De bestuurder van de auto stond op het voetpad voor zijn woning en wilde de weg oprijden. Toen hij het fietspad overstak passeerde juist de bromfietser. De gewonde man werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het onge val gebeurde 's middags om vijf uur. om de leerlingen te vertellen over de noodsituatie. Het gevolg was dat de derde klassers de actie 'Wat Eet Jij Eigenlijk' begonnen. Negen scholieren (allemaal meisjes) zetten de hulpactie op touw. "We wil den het eerst voor de derde klassen doen, maar van het een kwam het an der. En tóen hebben we de hele school erbij betrokken." De negen initiators verlieten de school banken en gingen voor alle klassen staan om hun goede doel uiteen te zet ten. Alle leerlingen kregen briefjes mee met daarop een lijst van levensmidde len, waar de vluchtelingen dringend be hoefte aan hebben. "Nee, geen hagel slag", verduidelijkt Irene Können, "maar wel meel, bloem, suiker, lever pastei en macaroni." Een andere leer ling weet te onthullen dat er in één van de dozen ook een pak liga ligt. Ook heeft ze een blikje krab gezien. Thermometer De actie begon vorige week woensdag en werd vrijdag afgesloten. In de aula van het schoolgebouw aan de Noorder- weg werd een thermometer opgèhan- gen om het aantal produkten bij te hou den. Terwijl het kwik in de thermome- De 37 dozen met levensmiddelen la gen vrijdag nog in de aula van het Grift land College. Een dezer dagen bereiken ze hun doel in het voormalige Joegosla- v,& Foto: Goos van der Wilt. ters blijft dalen, steeg de thermometer in het Griftland College zienderogen. "Hij ging tot vijfhonderd, maar de tweede dag was hij al vol", meldt één van de actievoerders vol trots. "Drie dagen is lang genoeg, anders stel len ze het steeds uit en vergeten ze het uiteindelijk. Het was heel leuk. Ieder een werkte nu mee. Sommigen moesten van hun moeder voor tien of twintig gulden boodschappen doen. Ook de le raren hebben meegedaan. We hadden niet verwacht dat we zoveel zouden krijgen", vullen de leerlingen, verza meld rond een tafel in de bijna lege aula, elkaar aan. De leerlingen laten het hier voorlopig bij. "Misschien doen we het over een enkele maanden nog een keer, maar als je het te vaak doet, werkt het niet meer. Dan willen ze niet meer", aldus één van de scholieren die door de actie nogal wat lessen miste. "Maar daarvoor heb ben we het niet gedaan hoor", verzekert ze met instemmende knikjes van haar klasgenoten. Pas als Gresanmapa Beheer bv een bouwvergunning aanvraagt, is de gemeente bereid de bouwstop voor een pand aan de Koninginne- laan op te heffen. Het bezWaar van het bedrijf tegen de bouwstop is dan ook ongegrond verklaard door het college. Gresanmapa Beheer heeft het perceel 37 aan de Koninginnelaan in 1990 ge kocht. Het gebouw wordt al geruime tijd als pension gebruikt. Voor 1966 was de fietsenhandel van Sluijter in het pand gevestigd. In 1992 heeft de gemeente ontdekt dat de gevel wordt gewijzigd. Daarvoor is geen bouwvergunning aangevraagd. Tevens bleek dat een aantal kamers is verbouwd. De gemeente heeft daarop een bouwstop opgelegd. Volgens Gresanmapa Beheer is voor dergelijke werkzaamheden geen ver gunning nodig. De gemeente stelt dat het bedrijf wel een vergunning moet aanvragen. Dat blijkt, aldus de gemeen te, ook uit jurisprudentie. Zonder bouwvergunning mag Gresan mapa Beheer niet verder gaan met de wijziging van de gevel. Het bedrijf is verder verzocht een ver gunning aan te vragen in het kader van de Verordening op de Verblijfsgebou- wen. Zonder een dergelijke vergunning mag Gresanmapa Beheer de kamers niet verhuren. Pas als die vergunning is afgegeven kan de brandweer controle ren of het gebouw brandveilig is. Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert umet smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1992 | | pagina 3