SUPER FLOWER En dit zijn de knallers van deze week: Soest wantrouwt noodzaak van extra geld voor 'open' politiebureau Soest verkoopt Molensoos Privéles IA# Sint doet weer duit in het zakje na KOOIJ hoo9 bod Cuore 13 Karmijnappelen Schouder karbonade Gekookte worst Een huizen- College wil garantie voor betere politiezorg Soest treedt op tegen 'landjepik' Transactie nu officieel goedgekeurd fTALENPRAKTIKUM AMERSFOORT I op keyboard, piano of orgel Vast goed KOM EENS GEZELLIG LANGS DIT 3 Actueel 5 Actueel 15 Sport \<£A 1991 Jè 19 Op Soest 28 Cultuur 29 Extra Bijlage Extra koopavonden in verband met Sint Nicolaas Cd's uit auto Winkeldieven in de kraag gegrepen Jeugdig stel op heterdaad betrapt bij inbraak Honderden kinderen en ouders bij aankomst in Soestdijk Devlijt Huisje, Boompje, Beestje de Vlijt DAIHATSU 250 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars TIP VAN SMIT: HET VLEESCENTRUM 13?° WASIEL STEITNER 0EH ~EE 71e JAARGANG NO. 14 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Waarom zou Soest fors in de buidel moeten tasten voor een betere poli tiezorg - bijvoorbeeld door het politiebureau 's nachts te sluiten of alleen door "politie-surveillanten" te laten bemannen - als het nog maar hele maal de vraag is of de gemeente daar zelf wel van profiteert? Hoe groot is het risico dat dat geld langs een omweg terechtkomt bij gemeenten die zélf liever de hand op de knip houden? En hoeveel "extra" politietoezicht krijgt Soest er nu écht bij als het bureau 's nachts op slot gaat? Dat zijn - vrij vertaald - de vragen waar over het gemeentebestuur zich dezer dagen het hoofd breekt, staande voor de afweging of er veel geld (dat er ei genlijk niet is) moet worden uitgetrok ken om het bureau 's nachts open te houden voor het publiek, óf dat er juist meer politietoezicht mogelijk is door het bureau in de nachtelijke uren te slui ten. Het College van B. W. staat voorlo pig nog zeker niet te springen om dat extra geld zomaar "weg te geven" aan de politie. Het vindt dat de politie eerst maar eens duidelijkheid moet verschaf fen over de manier waarop de politie zorg nü gestalte krijgt en wat nu precies voor Soest de "winst" is - uitgedrukt in extra beschikbare agenten overdag - als het nadeel van de nachtelijke sluiting van het bureau wordt geaccepteerd, B. W. baseren zich daarbij vooral op het commentaar van hun hoogste advi seur, gemeentesecretaris Wim de Kam, die uiterst kritische opmerkingen heeft gemaakt over de nota waarin de politie alle zaken rondom de eventuele sluiting van het bureau op een rijtje heeft gezet. Volgens De Kam moet Soest kiezen uit twee mogelijkheden: ofwel het 's nachts openhouden van het bureau, inclusief de huidige beperkte en relatief dure dienstverlening, ofwel sluiting, wat dan minstens 1600 extra politie-uren ople vert, die beschikbaar zijn voor zichtbare inzet op straat. Inzicht Dat kan best meer worden dan 1600 uur, vindt De Kam, want het bedrag van 75.000 per jaar dat de politie denkt no dig te hebben voor de kosten van de sluiting (met name beveiliging) is bui ten "reële proporties". En als je over "extra" politiezorg praat moet je eerst weten wat de normale politiezorg in houdt. Dat inzicht krijgt het gemeente bestuur niet van de politie, vindt hij. "Er is geen sprake van een reële keuze in dien niet door echte maatregelen en ac tiviteiten kan worden gegarandeerd dat het ook echt om 'extra' gaat," aldus De Kam. Papier is geduldig,meent de gemeen tesecretaris. Hij wijst in dat verband op het functioneren van het convenant (de 600.000 gulden die Soest de afgelopen jaren uit eigen zak aan de politie betaal de, in ruil voor o.a. wijkgericht politie toezicht), want daarmee is wel rust ont staan in het bestuurlijke klimaat tussen politiek en politie, maar dat betekende niet dat de gemeente niet terecht bleef roepen om de afgesproken prestaties ook echt te léveren. De Kam heeft duidelijk zo z'n beden kingen over de ideeën die bij de politie leven over het eventueel open houden van het bureau 's nachts. De vondst van de politie-surveillanten zint hem in elk geval niet, omdat die in het rapport zo'n eenzijdig accent krijgen dat ze wel érg goed in het straatje van de politie lijken te passen. Zeggenschap Hij wijst erop dat de werkgroep die het rapport heeft opgesteld uitsluitend uit politiemensen bestaat, en die zijn vol gens hem vooral bezig met hun eigen rechtspositie. "Waarom zou men aan een instituut dat steeds minder onder rechtstreekse democratische controle komt te staan de regie - en zelfs meer dan dat - moeten toevertrouwen van al lerlei functies die nu onder directe be stuurlijke zeggenschap van de gemeen teraad en het College vallen? vraagt hij zich af. Of is het wellicht zo dat een si tuatie wordt gecreëerd dat de gemeente zich nog wel met de politie mag be moeien, maar dan alleen over de toe- zicht-functies die zij uit eigen zak be taalt? De keuze voor toezichthoudende func ties moet in de eerste plaats gemaakt worden binnen de normale toegestane sterkte, aldus De Kam. De politie in het district Utrecht mag inmiddels extra mankracht inzetten en heeft daarbij ge kozen voor "gekwalificeerden" (dus échte politie-agenten in plaats van po- litie-assistenten), en als er dan voor het 's nachts openhouden van het bureau wordt gekeken naar politie-surveillan ten lijkt het erop dat daarmee tussen de regels door prioriteit wordt gegeven aan de wensen en verlangens van het openbaar ministerie (dat meer capaci teit wil voor o.a. de bestrijding van de criminaliteit) en aan de eigen belangen van de politie, dan aan de wensen van het gemeentebestuur. Garantie De Kam vindt dat de politie eerst maar eens moet laten zien hoe evenwichtig het politietoezicht binnen de bestaande sterkte wordt verdeeld, voordat er over "extra" gepraat kan worden. "Er is geen enkele garantie dat juist de aanwe zigheid van extra - door Soest te betalen - mensen er niet toe zal leiden dat het "normale" bestand sneller wordt inge zet voor hulp elders (misschien wel el ders in de regio of het district, waar ge meenten géén extra geld beschikbaar stellen), of dat het openbaar ministerie daardoor niet nog meer kansen ziet om meer te claimen voor haar prioriteiten. "Het zal u duidelijk zijn dat ik in dit sta dium bepaald niet positief sta tegenover de suggestie om bestaande middelen over te hevelen naar de politie en en/of extra middelen beschikbaar te stellen," aldus De Kam. "Dit alles nog daargela ten dat de afweging óf er extra middelen beschikbaar kunnen worden gesteld in een breder kader en op een ander tijd stip moet plaatsvinden en ik de ruimte daarvoor - in het licht van de financiële perspectieven - nauwelijks aanwezig acht." Het College heeft zich vorige week voorlopig bij deze zienswijze aangeslo ten. De kwestie komt volgende week op de tafel van de politiek, in de vergade ring van de raadscommissie Algemene Bestuurzaken op maandag 30 novem ber. Het gemeentebestuur is onlangs be gonnen met het aanschrijven van een aantal grondeigenaars in verband met het illegaal in gebruik nemen van gemeentegrond. In de afgelopen maanden heeft de gemeente in een aantal gebieden metingen verricht voor het bijhouden van de eigen- domsgrenzen. Gebleken is dat be woners in diverse gevallen stukken of stroken gemeentegrond zonder toestemming van de gemeente bij hun tuinen hebben getrokken. In de brieven verzoeken Burgemees ter en Wethouders de aangeschreve nen dat wederrechtelijk gebruik bin nen een maand te beëindigen en de eigendomssituatie weer in de oor spronkelijke staat te herstellen. Wie twijfels heeft over die eigendomssi tuatie kan kontakt opnemen met de afdeling Grondzaken en Vastgoed informatie van de gemeente. De gemeenteraad van Soest is donderdag akkoord gegaan met de verkoop van de Molensoós aan de Stichting Welzijnswerk. Harrie Witte van Gemeentebelangen Groen Soest was de enige die het voorstel afkeurde. Hoewel zijn fractiegenoten instemden met de verkoop, vindt Witte dat de Mo lenstraat niet de geschikte locatie is voor een jongerencentrum. De meeste jongeren wonen in Overhees, dus moet daar een buurthuis komen. "Er is nu nog geld om dat over een paar jaar te realiseren, straks kan dat misschien niet meer." Kees Boerkoel (PvdA) stelde echter dat uitstel 'zeer ongewenst' is voor de jeugd. De verantwoordelijke wethou der Frans Kingma, eveneens van de PvdA: "De activiteiten van Stichting Welzijnswerk worden gecentraliseerd in de Molensoos. Dat is goed. Maar het past niet om daaraan de discussie te koppelen over een buurthuis voor de jeugd in Overhees. Dat is een geval apart." De waarde van het pand aan de Molen straat, waar voorheen de Stichting Jon gerencentrum Molensoos en De Praat paal (van Welzijnswerk) waren geves tigd, is vastgesteld op 85.000 gulden. De kapitaallasten die Welzijnswerk daarvoor moet dragen, zullen door de gemeente via een subsidie worden ver goed. Die financiële constructie was in september bedacht door Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF. De gemeente kan de transactie budgettair neutraal la ten plaatsvinden. Welzijnswerk zal in de loop van vol gend jaar zijn intrek nemen in het pand dat wordt verbouwd. De Stichting zoekt nog financiële middelen om het achterste deel van het gebouw erbij te betrekken. Daar is 2,5 ton voor nodig. Engels. Duits, Frans. Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands Intensieve individuele kursussen op elk niveau. JOH. WAGENAARSTRAAT 12A. TEL. 033 - 72 90 97 Snel, degelijk en plezierig lessen bij een enthousiaste muziekleraar. Voor jong en oud, mét of zonder vooropleiding. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel en voordelig een toetsinstrument bespelen. Vraag vrijblijvend informatie bij Peter Loef Haverweerd 181, 3752 BG Soest Tel. (02155)27330 tZie l pagina FvanBREUKELENbvrn 5 TOYOTA AUTOBEDRIJF VAN DOLDEREN Burg Grolhcsiraai 58, Socsi Lager huurtarief voor Peters Baan. Overhees is autoverkeer spuugzat. 'Zachte kritiek Soester Zakenkring op gemeente. f van Vr 1 het jaar j Verkiezingsstrijd van start. Jubilerende koorleden bij Sint Cecilia. Lonneke Weusten soleert in modern kerst-oratorium 'The Virgin'. Seniorenpagina met o.a.: Aanvragen huursubsidie. Op 't Hoogt met onder an dere: Defensie bereid tot beperking van geluidshin der rond Soesterberg. In verband met Sint Nicolaas wor den in Soest extra koopavonden ge houden. De gezamenlijke winkeliers zijn dat overeengekomen. Op woensdag 2 en donderdag 3 de cember zijn de winkels ook van 19.00 tot 21.00 uur geopend. De ge bruikelijke koopavond op vrijdag 4 december gaat gewoon door. Ook voor de kerstdagen zullen extra koopavonden worden ingelast. Op maandag 21, dinsdag 22 en woens dag 23 december kan tussen 19.00 en 21.00 uur worden gewinkeld. De koopavond op vrijdag 25 december (Eerste Kerstdag) vervalt. Op de Gallenkamp Pels weg zijn vier cd's uit een auto gestolen. De wagen, die op de Gallenkamp Pelsweg stond, werd zaterdagnacht opengebroken. Een broer van de eigenaar hoorde la waai, maar heeft niemand gezien. Zowel op de Van Weedestraat als op de Wiardi Beckmanstraat zij winkeldieven aangehouden. In een supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat werd een 45-jarige man uit Soest betrapt, toen hij cashew-noten ter waarde van 13,63 had meegenomen zonder af te rekenen. Hetzelfde overkwam een vrouw van 63 die bij een zaak in huishoudelijke spul len een artikel van 3,95 had gestolen. Beiden kregen een waarschuwing. Het was de eerste keer dat ze voor winkel diefstal werden aangehouden. Op aanwijzingen van een buurtbe woonster heeft de politie vorige week een wel heel jeugdig stel kun nen betrappen bij een inbraak in een woning aan de Vinkenweg. Het bleek te gaan om een 17-jarig meisje en een 11-jarige jongen, beiden zon der vaste woon- of verblijfplaats. Ze klauterden naar binnen en wilden op de eerste verdieping sieraden weg nemen, maar werden bijtijds door de politie in de kraag gevat. Bij het on derzoek bleken ze eerder aan de Julianalaan ook al sieraden te heb ben gestolen. Het meisje werd voor-: geleid; de jongen kon naar huis. Aangezien een retourtje Madrid CS-Soestdijk net zoveel kost als een retourtje Madrid CS-Soest- Zuid, heeft Sint-Nicolaas besloten dit jaar opy de grens van de Van Weedestraat en de Steenhoffstraat uit te stappen. Voor de omvang van het welkomstco mité had dat geen gevolgen. Honder den kinderen en ouders wensten zater dagmiddag een glimp op te vangen van de gulle bisschop en togen naar het treinstation. Om de tijd te doden, probeerde een me dewerkster van de organiserende Stich ting Welzijnswerk Soest de kinderen liedjes te laten zingen. Even later blies en sloeg PVO er, met het Sinterklaas repertoire vlak voor de neus, lustig op los, terwijl de marionettes als schim mels stapvoets de maat aangaven. Sommige kinderen torsten een teke ning mee in een poging de Sint in een goedgeefse bui te stemmen. Anderen klemden hun kleine knuisten stevig om een wortel, waaraan je kon zien dat er een hapje van was genomen. Duidelijk werd dat een aantal Sint-aanbidders, niet zonder succes overigens, reeds een schoen bij de open haard of de centrale verwarming had gezet. Om 14.37 uur werd het wachten, dat eenmaal inherent is aan een verblijf op een station, beloond. Eerst sprong een aantal Pieten uit de treindeur, vervol gens daalde de goedheiligman met eer biedige schreden van het trapje. "Piet, Piet, Piet, Piet", werd de jacht op lekkers vocaal ingeluid. "Hiep, hiep, hiep, hoera voor Sinterklaas", klonk even later de ingestudeerde welkoms- groet onder leiding van dirigent Hans van den Berg van Welzijnswerk. Van mindere kwaliteit was het geluid dat via de microfoon en luidsprekers het pu bliek had moeten bereiken, maar dat deerde waarschijnlijk weinigen. De meeste ouders waren op dat moment al op zoek naar een plaatsje, waar hun kind de Sint van dichtbij zou kunnen zien en wellicht een handje zou kunnen geven. Dat bleek moeilijk, omdat langs de dranghekken rond de wandelroute van de Sint, de mensen dicht opeenge pakt stonden. "Kom je helemaal uit To kio om de Sinterklaas te zien en dan kan je hem niet zien", mopperde een vader. Spanning Niettemin klopten alle harten wat snel- Sint Nicolaas kwam handen tekort bij zijn aankomst op station Soestdijk. Foto: Goos van der Wilt. Ier dan normaal en viel de spanning van de gezichten van de kinderen èn som mige ouders af te lezen. Vanaf zijn vier voeter wuifde Sinterklaas iedereen toe en liet hij zich via Soestdijk, 't Hart en Klaarwater naar het gemeentehuis aan de Dalweg rijden. Daar werd hij ont vangen door burgemeester Hans de Widt, daar werd gezongen en daar be gon voor de Sint en zijn gevolg een pro gramma dat bol staat van visite-rijden en nachtelijke tochten over de daken van huizen waar lieve kinderen wonen. Sinterklaas is niet met lege handen naar Nederland gekomen. Want hoewel werd gemeld dat de Sint een aantal lo kale sponsors heeft, zal hij ook dit jaar een 'Duit' in het zakje doen.De reden dat Sinterklaas ditmaal in Soestdijk uit stapte, heeft te maken met het feit dat hij slechts enkele winkelcentra aan deed. Een tocht langs alle middenstan ders van Soest, waar hij een aantal van zijn geschenken aanschaft, is te lang. In 1993 zal Sinterklaas vermoedelijk weer in Soest-Zuid voet op Soester bodem zetten. MAKELAARDIJ O.G. De beroemde uitdrukking voor 'heel gewoon'. Maar...een huis kopen of verkopen is verre van heel gewoon. Steek daarom uw licht op bij het razend aktieve makelaarskantoor De Vlijt. KERKSTRAAT 84 SOEST \TELEFQON: 02155-16824 Speciale aanbieding: Droogbloemstukken vanaf8?5 Droog boeketten vanaf2?s Plantenbakken vanaf6?5 Snijbloemen en kamerplanten, veilingvers en 'supervoordelig, VAN WEEDESTRAAT 15 17 - SOEST - TEL. 11727 AUTOBEDRIJF AUTOVERHUUR ■£^21 AUTOSCHADE TAXIBEDRIJF DAIHATSU DEALER VOOR: B. I - SOEST - EEMNES Eemnesserweg 57a 3743 AE Baarn Tel. 02154-13500 vanaf 14.595j" c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 nr. 2 Inclusief sfeer De geur van warme appeltaart, een gezellige inrichting met een bloe metje hier en daar... Een huis met sfeer verkoopt zoveel makkelijker. Houd daar rekening mee als u be zoek krijgt van de makelaar met een aspirant-koper. De eerste in druk is de beste! Hendrik Smit Makelaardij Burg. Grothestraat 32 3761 CN SOEST, tel. 02155-11304 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 KALKOENFILETROLLADE BIEFSTUK Stroganoff 20?o per kilo RIBKARBONADE 1050 per kilo Altijd kwaliteit en betaalbaar. Telefoon". 02155-19600 c»

Soester Courant | 1992 | | pagina 1