-mem. Spullenhulp wordt kieskeurig Een pub Gemeentehuis Soest is welhaast ideaal voor gehandicapten Geslaagde tentoonstelling 'Vogelvreugd föj Ui ss nieuws 27 Campagne voor toegankelijkheid gestart De Widt opent Kerstmarkt in opgetuigde arreslee Spullenhulp LEEF! A&O VERZEKERT. Emma Ter visielegging ontwerp-streekplan in mei 1993 Steen door ruit van woonkamer VERSE KRUIDEN HET HELE JAAR DOOR WAT JE VER HAALT IS LEKKIR SOEST SOEST-ZU WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 24 WOENSDAG 25 NC Van de 38 Utrechtse gemeente huizen is twee-derde op een of an dere manier geheel of gedeeltelijk ontoegankelijk voor gehandicap ten. Dat blijkt uit een inventarisa tie van het Provinciaal Steunpunt Gehandicaptenbeleid Utrecht (PSGU), dat in de afgelopen zo mer vooral lette op de bereikbaar heid van de publieksruimten in de verschillende gemeentehuizen. Soest vormt een van de weinige gunstige uitzonderingen. Tot volgend jaar juni voert de PSGU een campagne die gericht is op het toe gankelijk maken van de gemeentehui zen, met name voor wat betreft raadzaal en trouwzaal en publieks-gerichte afde lingen als Bevolking, Huisvesting, So ciale Zaken en Voorlichting. Waar het mis is wordt het gemeentebestuur bena derd met concrete suggesties en advie zen voor aanpassingen. De campagne werd vorige week in de Soester raadzaal gepresenteerd. PSGU- coördinator Cees van Drunen schetste de achtergrond van de actie, waarvoor het initiatief is genomen na allerlei sig nalen uit de wereld van de gehandicap ten. 'Tn het hart van de lokale democra- tié mogen geen burgers worden buiten gesloten," aldus Van Drunen, die in dat verband wees op de voorbeeldfunctie van de gemeentebesturen en de komen de wetswijzigingen, waarbij de gemeen ten de zorg van de Rijk voor vervoers voorzieningen en woningaanpassingen overneemt. De Soester wethouder Frans Kingma - met het gehandicaptenbeleid in zijn portefeuille - liet weten dat hij ge schrokken was van de cijfers uit het on derzoek. "Meer dan twee-derde niet toegankelijk - da's niet mis. De werke lijkheid zal misschien iets genuanceer der zijn, maar het blijkt wel dat er soms niet goed wordt doordacht voor welke belemmeringen gehandicapten komen te staan. Dan hoor je: ach, zo'n gehan dicapte gaat toch thuis wel even naar het toilet, of: zo'n drempeltje kan heus nog wel..." Gedachtenwereld Volgens Kingma was de campagne dan ook volkomen op z'n plaats, omdat veel goedbedoelde voorzieningen toch vaak verkeerd uitpakken en aanpassingen helemaal niet zo duur of ingrijpend hoeven te zijn. Hij wees daarbij ook op de bestuurlijke "gedachtenwereld" die een beetje aanpassing nog best kan ge bruiken. Als voorbeeld noemde hij de verontwaardiging bij sommige ouderen in Soest, die protesteerden tegen de manier waarop ze in een gemeentelijk stuk op één hoop werden geveegd met gehandicapten. "Is er iets mis met de gehandicapten?" aldus Kingma. "Ik dacht het niet..." Hij vond ook dat er wat minder gepraat moest worden over mensen-met-een handicap, en meer over mensen-met mogelijkheden. Eem omslag in het den ken die ook nodig is bij gemeenten, wo ningbouwverenigingen, artsen, fysio therapeuten, winkeliers, de PTT, het ziekenhuis en wat dies meer zij. In dat verband wees hij ook op obstakels van andere aard: bijvoorbeeld op de trot toirs waar uitstallingen, kledingrekken, tuinstoelen en fietsen vaak de doorgang voor gehandicapten belemmeren. "Het zijn vaak simpele dingen, waar de men sen domweg niet aan denken. De ge meente Soest neemt de taak graag op zich om ze aan het denken te zetten," Adviesgroep Vervolgens gaf mevrouw M. van Heemstra, PSGU-bestuurlid, nog een uiteenzetting over de werkwijze van de campagne, gevolgd door een korte toe spraak van mevrouw W. Heupers-Nuij, voorzitter van de Adviesgroep Gehan dicapten Soest, die uitlegde wat de ad viesgroep deed en wat ze tot dusver al had weten te bewerkstellingen, zoals bijvoorbeeld de toegankelijkheid van het Soester gemeentehuis. "Wij blijven ons inzetten voor een toegankelijk Ne derland en een toegankelijk Soest," al dus mevrouw Heupers. Het gezelschap maakte na afloop nog een rondgang door het gemeentehuis, dat sinds de afgelopen zomer getooid is met het ITS, het Internationale Toegan kelijkheids Symbool: het blauwe bordje met een gestileerde rolstoel. Uit de in ventarisatie blijkt dan ook dat het nieu we gemeentehuis van Soest qua toegan kelijkheid op alle onderdelen uitste kend scoort, zodat het welhaast ideaal is voor gehandicapten. Zoals bekend gaat Spullenhulp, het Soester kringloopcentrum aan de Pa rallelweg, volgend jaar verhuizen naar de Schans. Dat gebeurt dan in het jubi leumjaar, w ant in 1993 is Spullenhulp twintig jaar jong. Volgens bestuur en medewerkers van Spullenhulp zal het hergebruik van bruikbare tweedehandsgoederen straks in de nieuwe vestiging nóg veel beter tot zijn recht kunnen komen, maar de ver huizing naar de Schans brengt ook een aantal organisatorische veranderingen met zich mee. Dat zal in de loop van het komende jaar zo duidelijk mogelijk worden uitgelegd. Intussen staat vast dat Spullenhulp nu al een wat scherper inname-beleid moet gaan volgen. Zo zal er kritischer geke ken worden naar de spullen die het kringloopcentrum worden aangebo den. Goederen waarin klein chemisch afval (KCA) voorkomt of verwerkt is worden in elk geval niet meer aangeno- Ook voor wat betreft de overige goede ren wordt Spullenhulp noodgedwon gen een beetje kieskeurig, om te voor komen dat consumenten en bedrijven - die zoals men weet volgend jaar aan de Schans ook moeten gaan betalen voor het inleveren van grof afval - het kring loopcentrum gaan zien als een gemak kelijk "verlengstukje" van de afdeling Reiniging, waar men zijn overtollig af val simpelweg kan dumpen. Vanzelfsprekend accepteert het kring loopcentrum graag alle goederen die nog uitstekend door anderen gebruikt kunnen worden, zoals textiel, meubels en kleingoed. Het moet dan uiteraard gaan om "hele" en schone spullen, al dus Spullenhulp, dat op die manier een duidelijker beeld wil uitdragen van wat "hergebruik" in de praktijk inhoudt. 'Winterstop' Nu al laat het kringloopcentrum de vele vaste klanten weten dat Spullenhulp in de komende periode de gebruikelijke "winterstop" maakt. Vanaf vrijdag 18 december tot en met dinsdag 5 januari is Spullenhulp gesloten. Op woensdag 6 januari is het kringloopcentrum weer geopend. REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 De historische Kerkebuurt wordt op za terdag 19 december omgetoverd tot een waar Kerstparadijs. Het wordt een voor de wijde omgeving unieke Kerst show met attracties voor jong en oud. De Kerstmarkt, die van 10.00 uur 's morgens tot 20.00 uur 's avonds gehou den wordt, brengt de bezoeker naast een weergaloze sfeer vele schitterende ideeën, mogelijkheden en decoraties voor een onvergetelijke kerstviering thuis. Om 10.00 uur wordt de markt officieel door burgemeester J. de Widt geopend. Hij zal daarvoor met een geheel in, kerstsfeer opgetuigde arreslee aanko men. Arresleeën zullen toch een ele ment vormen op deze eerste Kerst markt. Speciaal voor bezoekers van de markt zet de Warmbloed Paarden Fok- vereniging Eemland een aantal arres leeën in. Hiermee kan gratis een tochtje gemaakt worden door een stukje Eem- polder. Aan de achterzijde van de Kerk staan de arresleeën opgesteld. Van hieruit wordt een tochtje gemaakt. Kerststal Op de markt zorgt een draaiorgel voor gezellige kerstmuziek. Maar er is nog meer muziek. In de grote Kerststal zul len herders spelend op de blokfluit kerstliedjes ten gehore brengen. Deze kerststal belooft iets zeer speciaals te worden. Alleen daarom is het al de moeite waard de eerste Soester Kerst markt met een bezoek te vereren. Het wordt weer een gezellig dagje- doorbrengen in de Kerkebuurt van Soest, want naast de vele kraampjes met kerstartikelen is er ook een groot aantal stands met demonstraties van typisch winterse oude ambachten. Men kan kennis maken met ambachten als: volksschilderen, glasgraveren, kaarsen beschilderen, klompenmaken, glasbla zen van onder meer kerstballen, pieken en vazen, kunstschilderen, zeefdruk ken, Grolsche wanten breien, specu laasplank snijden, houtsnijden, mid winterhoornmaken en kaarsen maken. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Woensdagmiddag 14.00-16.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak cs -w i De Soester vogelvereniging "Vogel vreugd" heeft veel succes geboekt met haar tentoonstelling, het afgelopen weekeinde in het duivenzaaltje aan de Koningsweg. Heel veel belangstellen den namen een kijkje en vooral op za terdag was het behoorlijk druk. De onderlinge show was donderdag avond gestart met een openingstoe spraakje van Vogelvreugd-voorzitter E. Grift, die na een bedankje aan alle medewerkers - en vooral de midden stand - de kampioenen bekend maakte. Die bleken ook nu weer een heel lijstje te vormen. Generaal-kampioen werd de heer W.A. Consen uit Amrsfoort. Prijswin naar met de mooiste vogel van het ge heel werd de heer J. in 't Veld uit Nieu- wegein. Kampioen stellen met zilver-a gaat werd eveneens J. in 't Veld, die ook beslag legde op de titel bij pigment met zilver-agaat. Kampioen-vetstof werd H. de Hiep uit Hilversum, kampioen stammen Grote Parkieten J.C.M. van Klooster uit Soest; kampioen postuur werd W.A. Consen; kampioen Grote Parkieten J, Veldhuizen uit Hilversum; de damesprijs ging naar mevr. In 't Veld uit Nieuwegein en de Derby-prijs was voor J.C.M. van Klooster; in de open klasse werd P. Butzelaar uit Amers foort kampioen. Bij de- afsluiting van de show, zondag middag om half vier, kon voozitter E. Grift vaststellen dat "Vogelvreugd' er weer een bijzonder geslaagde tentoon stelling op had zitten. Voorzitter E. Grift feliciteert J. ,y, Veld, die de titel "mooiste van het gt. heel" in de wacht sleepte. Foto: Goos van der Mt Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Öok elke donderdag op Radio Soest, 9.30-10.00 uur, in het programma "Goedemorgen Soest" met o.a. de kastelenquiz. Winnaar is deze week de heer Kniest. Evenementen Soest 27 november: "Drie noten voor As sepoes", film in C-drie; vanaf 7 jaar; 15.45 uur; f 3,-. 27, 28 en 29 november: Vogelten toonstelling, kanaries en parkieten, Sterrenberg, Amersfoortsestraat 56, 20.00 uur; gratis. 30 november: Lezing weerman Peter Timofeeff (KNMI) in de Open Hof, Veenbesstraat; kaarten: Volksuniversi teit. Theater Kerstcircus, Stadsschouwburg Utrecht; Wereldkerstcircus, RAI Amsterdam; Holiday on Ice, Amsterdam en Rotter dam; World Ice Show, Peter Pan, Den Haag; Ballet Notekraker, Kerst met Strawins- ky, Giselle; Weihnachtsoratorium, Bachkoor, 23 december, Pieterskerk Leiden; In Ahoy Rotterdam: James Brown, Keith Richards, Patrick Bruel, Anita Meijer, Kerstcircus, opera Nabucco (extra op 5 en 7 februari), Chris Rea, Sting, U2, Vaya con Dios. WV-winkel Nieuwe museumgids, 900 musea in Nederland, f 12,50. Schilderijtjes van de mooiste plekjes van Soest, ingelijst, f 20,-. Topografische kaarten Soest, Baarn, Amersfoort, f 11,50. Plattegronden. Kaarsen met afbeelding van Soest. T-shirts, 3 maten, f 5,-. Wandel- en fietskaarten. HOE GERUSTSTELLEND KAN EEN WOONHUIS- EN INBOEDEL VERZEKERING ZIJN? "HEEL GERUSTSTELLEND Gedeputeerde Staten hebben besloten om de ter visielegging van het ontwerp- streekplan van 1 december 1992 te ver schuiven naar in principe begin mei 1993. Reden voor dit uitstel is dat hei, overleg over de verdere verstedelijking in het stadsgewest Utrecht meer tijd kost dan gepland. Het College is van oordeel dat het ge wenst is dat er meer duidelijkheid be staat over de wijze waarop rijk, provin cie, regio en gemeenten aankijken te gen de verdere verstedelijking in hel stadsgewest voordat de provincie een ontwerp-streekplan ter visie legt. De verwachting is dat deze duidelijk heid op korte termijn ontstaat zodat het ontwerp-streekplan begin mei 1993 tei visie gelegd kan worden. Dit heeft tot gevolg dat de definitieve vaststelling van het streekplan waarschijnlijk plaatsvindt in het voorjaar van 1994. Bewoners van een huis aan de Jac van Looylaan zijn vrijdagnacht opgeschrikt door een steen. Het projectiel werd door de ruit van hun woonkamer ge gooid. De bewoners waren nog op. Een onderzoek in de omgeving leverde niets op. De dader was reeds gevlogen. Een 42-jarige man heeft aangifte gedaan bij de politie. SMAAKMAKER IN DE KEUKEN Al eeuwenlang worden er kruiden verbouwd en verwerkt. Oor spronkelijk werden ze gebruikt ter bestrijding van ziekten. Ook werden er aan bepaalde kruiden magische krachten toegeschre ven. Tegenwoordig zien we veel kruiden niet meer zozeer als wondermiddel of als medicijn, maar als smaakmaker in de keu ken. Voordat specerijen in West-Europa hun intrede deden, gebruikte men veel inheemse kruiden bij de bereiding van de maaltijd. Toen in de 17e eeuw een levendige handel ontstond tussen Oost en West verdrongen specerijen, zoals peper, kruidnagel, foelie en nootmus kaat de inheemse kruiden. Gelukkig neemt de belangstelling voor kruiden weer toe. Dit wordt vooral veroorzaakt door de invloed van de buitenlandse keukens die de laatste jaren enorm in trek zijn. Het gebruik van kruiden in de keuken wordt bepaald door culinaire tradities, die van land tot land verschillen. Iedere keuken heeft zo zijn eigen fa voriete kruiden. Zo worden in het Midden-Oosten oregano, munten dille veelvuldig verwerkt in gerechten. Terwijl de I taliaanse keuken de voorkeur geeft aan basilicum, majoraan en ro zemarijn. Peterselie, selderij en bies look zijn in ons land de meest gebruikte kruiden. Smaak De reuk- en smaakstoffen die in kruiden voorkomen kunnen van invloed zijn op de uiteindelijke smaak van het ge recht. Kruiden kunnen de smaak ver anderen of versterken. Om deze reden zijn kruiden een prima alternatief voor mensen die minder zout willen ge bruiken. Kruiden geven een gerecht zoveel smaak, dat zout en zoute toe voegingen, zoals vloeibaar aroma, vrijwel overbodig worden. Wat min der zout gebruiken is trouwens voor iedereen beter voor de gezondheid. Een te groot zoutgebruik kan onder meer leiden tot een verhoogde bloed druk. We hoeven niet bang te zijn dat ons lichaam een tekort aan zout krijgt. Zout zit namelijk in veel voedings middelen die we dagelijks gebruiken, zoals brood, kaas, vlees- en vleeswa ren. We kunnen dus best ons zout gebruik verminderen. Probeer meer te doen met kruiden en minder met zout. Soms is het in bepaalde gerechten de bedoeling om de smaak van één of meer kruiden te laten overheersen, bijvoorbeeld in kervelsoep of peter seliesaus. In andere gerechten worden kruiden zo gebruikt dat ze een gerecht smakelijker of geuriger maken zonder datdesmaakvandebetreffendekruiden gaat overheersen. Om een zacht aroma aan een gerecht te geven, worden onder andere de kruiden rozemarijn, dille, peterselie, selderij en bieslook toege voegd. Een sterker wat "kruidiger" aroma voor een pittige smaak krijgen we door gebruik te maken van bij voorbeeld anijs, kervel, venkel en citroenmelisse. Een zeer pittige smaak krijgen we door onder andere laurier blad of tijm toe te voegen. Vers Verse kruiden zijn bij de groenteman of supermarkt in potjes, bosjes of in bakjes met folie verkrijgbaar. Verse kruiden blijven lekker fris wanneer ze besproeid worden met een plantespuit. Maak ze echter niet te vochtig anders gaan ze rotten. Kruiden kunnen het best in de vensterbank worden be waard. Verse kruiden ook gemakkelijk zelf gekweekt worden in de tuin, op het balkon of in de vensterbank. Kruiden zijn niet veeleisend met voldoende water en licht zijn ze al tevreden. Verse kruiden kunnen gedroogd of ingevroren worden. Wel moet er re kening mee worden gehouden, dat tijdens het drogen de smaak en het aroma sterk achteruit gaan. Bij het invriezen blijven smaak en aroma be houden. Knip voor het drogen de kruiden vlak bij de grond af. Bindt ze in bosjes en hang ze gedurende 4 tot 6 weken op een donkere tochtige plaats. Een andere mogelijkheid is het drogen in de oven. Was hiervoor de kruiden, laat ze goed uitlekken en snijd ze eventueel klein. Spreid de bosjes of kleingesneden kruiden uit op een bakplaat. Schuif de bakplaat in het midden van de oven en schakel deze in op de laagste stand. Schud de kruiden af en toe om. Na enkele uren zijn de kruiden droog. Kruiden drogen in de magnetron kan ook. Was de kruiden, laat ze uitlekken en verwijder de steeltjes. Leg de kruid en op een bord met een stuk keukenpapier. Stel de magnetron in op 2 minuten en 750 Watt. Verwijder het keukenpapier en laat de kruiden nog 2 minuten bij 750 Wa tt drogenBewaar de gedroogd e kruiden in afsluitbare potjes. Voor het invriezen moet u de kruiden wassen en daarna uit laten lekken. De kruiden kunnen gesneden en onge sneden ingevroren worden. Verpak ze in diepvrieszakjes of doosjes en vries ze snel in. Vermeld de naam kruid op de verpakking. Bewaren Gedroogde kruiden kunt u ongeveer 1 jaar bewaren. Zet de potjes op een donkere koele plaats. Dus niet boven het fornuis in het kruidenrekje. U moet er wel rekening mee houden dat in de loop van de tijd het aroma van de kruiden sterk achteruit gaat. In de diepvriezer zijn de ingevroren kruiden ongeveer een half jaar houdbaar. Het koken met kruiden is een uitdaging op zich, vooral wanneer u gebruik maakt van de minder bekende soorten. Koken met kruiden geeft gerechten een heel persoonlijk tintje. Wees in het begin niet te royaal met het gebruik van kruiden. Wen langzaam aan de specifieke smaak en geur. De meeste kruiden komen het best tot hun recht wanneer ze op het laatste moment aan een gerecht worden toegevoegd. Misschien is het een leuk idee om in de diverse gerechten van het kerst diner of oudjaarsbuffet verse kruiden te verwerken. Vooral in de wintermaanden zijn er veel zonnige en kleurrijke bijzondere Groenten en Vruchten te koop. Denk maar eens aan de exotische soorten of de diverse kruisingsprodukten. Maar wat is nu eigenlijk een babaco of een doerian? FEESTELIJK ETEN, EEN SPANNEND AVONTUUR Nederland heeft gedurende de wintermaanden een traditie van gezelligheid met leuke hapjes en feestelijke dineetjes. Eten speelt in deze maanden een belangrijke rol. Gelukkig biedt het assor timent van de groenteman een grote en gevarieerde keuze. Zelfs de kleinste groentewinkel of -afdeling is in dezer dagen omgetoverd tot een ware 'hoorn des overvloeds'. Het avontuur tussen de pannen kan beginnen. Voor de mensen die graag meer wil len weten over bijzondere Groenten en Vruchten, heeft het Promotieburo Groenten en Fruit het boek "Wat je ver haalt is lekker" samengesteld. Dit prachtige boek staat boordevol informatie en handige tips omtrent aankoop, bewaren en behandelen van bijzondere Groenten en Vruchten. Achtergrond informatie, zoals de voedingswaard e, en smakelijke recepten maken het geheel kompleet. Met 150 kleurenfoto's is het boek een handige hulp bij het kopen en gebruiken van bijzondere Groenten en Vruchten. Natuurlijk is het ook leuk om "Wat je ver haalt is lekker" kado te krijgen of iemand kado te doen. Misschien een leuk idee voor Sinterklaas of de Kerst dagen. "Wat je ver haalt is lekker" is voor fl. 5,50 verkrijgbaar bij uw plaatselijke groentehandel of supermarkt, mits deze aangesloten is bij het Promotieburo Groenten en Fruit. Het boekje kunt u ook bestellen bij het Promotieburo Groenten en Fruit in Den Haag door fl. 10,50 (inclusief portokosten) over te maken op:Gironummer4257200 t.n.v. Promotieburo Groenten en Fruit te Den Haag of Banknummer 192303929 Rabobank tn.v. Promotieburo Groenten en Fruit te Den Haag Een goede reisleidster hierbij is Manon Thomas. Gedurende de maand de cember presenteert zij elke morgen op RTL4 de "Groenten en Fruit-Tip". Iedere dag zal zij een zeer smakelijk feestgerecht met bijzondere Groenten en Vruchten voor u bereiden. (De in grediënten en het recept kunt u nale zen op RTL-TEXT pagina 386.) Een gezellige manier om te ontdekken hoe feestelijk het koken is met bijzondere Groenten en Vruchten. Wilt u het 'feestelijke' kook-avontuur voortzetten? Dat kan met de nieuwe folder 14 variaties op het thema "Feestelijk eten" van het promotieburo Groenten en Fruit. In deze folder staan een aantal feestelijke recepten met bij zondere Groenten en Vruchten. Alle recepten zijn simpel te maken en suc ces verzekerd. (De folder is gratis te verkrijgen bij allegroentehandelaren en supermarkten d ie aangesloten zijn bi j het Promotieburo Groenten en Fruit.) BIESLOOK Bieslook is familie van de ui. Het kruid heeft dan ook een zachte uismaak. In het verleden werd het gebruikt als bloedstelpend middel en als tegengif bij allerlei vergiftigingen. Er bestaan fijne- en grove soorten bieslook. Van bieslook gebruiken we de stengels of wel blaad jes. Fijngeknipte bieslook past in tal van gerechten, zoals in soepen, salades, ei-, aardappel-, vis- en kaas gerechten. Bovendien past het kruid ook in gerechten waarin ui ook goed zou smaken. Bieslook word t nooit meegekookt, maar altijd op het laatste moment aan een gerecht toegevoegd. VENKELSALADE MET BIESLOOK (groentegerecht voor 4 personen) 1 grote venkelknol, 1 sinaasappel, 50 g gorgonzola,3 el (olijf)olie, 10 sprietjes bieslook, peper Maak de venkelknol schoon. Bewaar het fijne venkelgroen. Snijd de knol in vieren en daarna in zeer dunne reep jes. Doe de venkelreepjes in een ver giet en giet er kokend water over. Laat de venkel goed uitlekken en afkoelen. Pers de sinaasappel uit en roer de gorgonzola door het sap. Voeg de olie toe en klop dit mengsel tot een mooi sausje. Knip de bieslook fijn en voeg dit met wat peper aan het sausje toe. Doe de venkel in een schaal en schenk de saus erover. Knip het venkelgroen erboven fijn. MAJORAAN Majoraan is een sterk aromatisch kruid. Het word t vaak verward met oregano, de wilde soort majoraan die nu nog in Zuid-Europa groeit. Oregano is ech ter veel sterker van smaak. In de ou dheid werd het vaak gebruikt als strooikruid in de ziekenkamer, omdat er ontsmet tende eigenschappen aan werden toe geschreven. Van marjoraan en oregano worden alleen de jonge toppen en blaadjes gebruikt. Ze worden veel gebruikt in Italiaanse en Spaanse ge rechten en smaken goed in soepen, sauzen, rau wkostsalades, pizza's, pasta- en vleesgerechten. Majoraan is goed te combineren met rozemarijn, salie en tijm. ITALIAANSE SPERZIEBONEN (groentegerecht voor 4 personen) 500 g sperziebonen, 1 ui, 2 tomaten, 1 gele paprika, 2 el (olijf)olie, 1 teentje knoflook, 2 thl fijngesneden verse majoraan, 1/2 cll witte wijn, zout, pe per Maak de sperziebonen schoon en breek ze doormidden. Kook de sperziebonen in ongeveer 10 minuten beetgaar. Snipper de ui fijn en pers het teentje knoflook uit. Dompel de tomaten on der in kokend water en ontvel ze. Halveer de tomaten, verwijder de zaadjes en snijd ze in stukjes. Maak de paprika schoon en snijd deze in dunne repen. Verhit de olie in eer» braadpan en fruit de ui met de knoflook al omscheppend glazig. Voeg de pa- prikarepen toe en bak deze in onge veer 5 minuten beetgaar. Giet de sper ziebonen af en schep ze met de stukjes tomaat en majoraan door het paprika mengsel. Voeg de wijn toe en smoor de sperziebonen met het deksel op de pan in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar. Voeg naar smaak peper en zout toe. BASILICUM Basilicum komt oorspronkelijk uit Zuid-Oost Azië, maar inmiddels is het over de gehele wereld bekend. De naam basilicum komt van het Griekse woord basileus, dat koning betekent. Basili cum werd namelijk in de oudheid ver werkt in de olie waarmee koningen werden gezalfd. Er bestaat een kleinbladige en een grootbladige soort. De kleinbladige is het meest aroma tisch. Van basilicum gebruiken we alleen de blaadjes. Deze kunnen worden meegekookt. De fijngesneden verse blaadjes smaken heerlijk in (to matensoepen, sauzen, groenten- en vleesgerechten. Rozemarijn en bone- kruid versterken de smaak van basi licum. TOMATENSALADE MET BASILICUM (lunch- of voorgerecht voor 4 perso nen) 4 Roma of vleestomaten, 2 mozzarella kaasjes, versgemalen peper, 16 blaad jes verse basilicum, 6 el (olijf)olie Was de tomaten en snijd ze in kleine plakjes, evenals de mozzarella kaas jes. Was de basilicumblaadjes en snijd ze in dunne reepjes. Rangschik de plakjes tomaat en kaas om en om dakpansgewijs op 4 bordjes. Strooi er vers gemalen peper en baéilicumreepjes over. Sprenkel de (olijf)olie erover. Makelaars- en Assurantiekantoor V\J Gallenkamp Reisweg 11 Tel. 02155-15360 Fax 02 VONDELLAAN Zeer goed onderhoude middenwoning, c.v.-ga gestookt, met berging fraaie tuin met sierbestrat: Bouwjaar 1969. Gedeell glasisolatie. Grond- oppen te: 203 m2. Onderhavige w biedt vele extra's: sierpli werk, tuinverlichting, ele zonnescherm, Entree met plavuizen, toile siekelder, woonkamer met open haard, uitgebouwde bijkeuken; 1e verdieping: o slaapkamers, badkamer douche, 2e toilet, overloo trap naar zolderverdieping kamer en zolderberging. Totale grondoppervlakte: 2 395 m3. 2.53 a VAN LENNEPLAAN Landelijk gelegen vrijstaar de villa met garag schuur en grote tuin. Ine ling: vestibule, hal, toilet, l der, 2 kamers-en-suite, I ken. Verdieping: overloo slaapkamers, toilet, douel slaapkamer), vaste trap na der met 1 kamer. Gedr voorzien van c.v./gaskachi Totale oppervlakte 1175 r opgeknapt worden. Gevraagde koopsom f 385 Eventueel voor de bouw BEATRIXLAAN Goed onderhouden mii denwoning met dubbe schuur en zonnige tuin het Zuiden. Bouwjaar 196. Overdekte entree, hal me moderniseerd toilet, keidei woon/eetkamer met open en parketvloer, doorlopenc moderne open keuken met inbouwapparatuur, 1e ver overloop met vaste kastje geschikt voor 2e toilet), do vaste wastafel, 3 slaapké vaste trap naar slaapzolde dakkapel, ketelkast met (1987) en aparte ruimte me tafel en aansluitplaats wa droger. Parterre isv.v.dub derd. Erfpachtscanon f 60C canon. Totaal oppervlak 2

Soester Courant | 1992 | | pagina 24