0 f/Tdf/r arttóhocK Ifeèifltfi Bowls voor 1CUL TUUR 'Drie noten voor Assepoes' ;rYc Js O Nieuws van de bibliotheek L Kinderboerderij De Vrije Teugel In Soesterberg, Baarn en Odijk Lonneke Weusten soleert in modern kerst-oratorium 'The Virgin' Kerstprogramma bij 'Amstel Consort' Kasteelconcert in Groeneveld Baarn Expositie in C-drie vanaf 1 december 'Aquarellen van Mieke Lichtenbelt Familieconcert van RMA in raadhuis Soester kunstenares in expo Amersfoort Vrijwilligers Vakature Bank SOESTER COURANT REKLAME-KRANT Activiteiten Krijttekeningen in Molendael-Baarn NNereldH/inkel Sinterklaas in het land Nieuwe aanwinsten jeugdafdeling Prentenboeken Bluesnight V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Ouders en kinderen, lukt het of niet...? Reacties 1 1993: Flet jaar van de ouderen Reactie vai 'Veertig procei kan niet rt WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 28 Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 Expositie ateliergroep Nog gedurende bijna een week is de ex positie van de ateliergroep van Judith Gor in C-drie te bezichtigen. De atelier groep, bestaande uit negen personen, werkt erg individueel en krijgt ook indi viduele begeleiding. Hierdoor komt het ook dat er zeer uiteenlopende technie ken en materialen zijn gebruikt. Daar voor heeft de expositie een heel geva rieerd karakter, wat een bezoek zeer de moeite waard maakt. Kinderbios De kinderen zaten weer te genieten bij het zien van de vorige film, "De drie ve teranen". Het bleek wel dat ze een ko mische speelfilm net zo waarderen als een tekenfilm. Het programma van de kinderbios biedt afwisselend zowel het een als het ander. Iedere 14 dagen wordt voor kinderen in de basisschool leeftijd een film gedraaid. Aanstaande vrijdag is het: "Drie noten voor Asse poes. Elders op deze pagina kunt u le zen over de inhoud van de film. Voor al le duidelijkheid nog even dit: het is deze keer niet de bekende Disney-tekenfilm, maar een speelfilm. Het is ook niet hele maal het bekende sprookje, maar een erg humoristische eigen interpretatie ervan. Toch zullen de kinderen het be kende verhaal zonder moeite herken nen. "Drie noten voor Assepoes" be gint om 15.45 uur. Opening expositie Vrijwel iedere maand is in C-drie een andere expositie te bezichtigen. Zo ko men in december de aquarellen van de Soesterse Mieke Lichtenbelt in ons ex- pocafé te hangen. Deze expositie wordt geopend op dinsdagavond 1 december, om 19.45 uur. Jeugdtheater Veel mensen hebben aan het begin van het seizoen een abonnement genomen op voorstellingen in C-drie. Dat betrof vooral de jeugdvoorstellingen. Een van die voorstellingen, "Koffiedik" van Siert v.d. Berg, gaat wegens fami lie-omstandigheden helaas niet door. Dat wisten we nog niet bij het persklaar maken van onze folder, wel in septem ber. Inmiddels is een andere voorstel ling geboekt op exact dezelfde datum: "December" van jeugdtheater Burrp. Deze voorstelling zit vol met beren, poppen, en andere knuffels, een pop- penmaker die in een caravan woont en een vrouw die er wel graag bij wil horen. Frans Festival Op zaterdag 12 december organiseert C-drie een festival in de Franse sfeer. Vooral de culturele aspecten van dit populaire vakantieland worden belicht: dans, film, schilderkunst, architectuur en muziek. Het festival begint 's mid dags om 14.00 uur en we hopen net zo veel bezoekers te mogen ontvangen als tijdens ons Indonesisch Festival in maart van dit jaar. Feestdagen Cultureel en creatief centrum C-drie is gesloten voor het publiek tussen Kerst en Nieuwjaar. i Wordt verwacht: 27 nov.: Kinderbios: "Drie noten voor Assepoes". 28 nov.: R.K. Jongeren Soest met caba ret. I dec.: Opening expositie Mieke Lich tenbelt. II dec.: Kinderbios: "Ridder van het recht". 12 dec.: Frans Festival. 22 dec.: Jeugdtheater Burrp met "De cember". Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 26 november: Vandaag wordt het nieuwe kippenhok feestelijk geopend. Daarbij zijn onder anderen kinderen aanwezig van de ba- sisschool de Wegwijzer en van de peu terspeelzaal het Kwetternest. De ope ning is om 11.30 uur. 's Ochtend is er voor de ouderen weer gelegenheid om, onder begeleiding, prachtige dingen te maken. Aanvang 9.30 uur. 's Middags komen Jacoline, Ginny en Lianne op de kinderboerderij hun veijaardag vieren. Vrijdag 27 november: Ruth, Toon en Daniëlle komen hun veijaardag vieren. Zij gaan o.a. met de ezelkar een rondje maken. En dan is er ook nog kinderrestaurant! Er zijn voor deze avond al voldoende kokers, maar als u nog mee wilt eten kunt u zich tot 15.45 uur opgeven. Er wordt uiteraard een heerlijk menu samengesteld en de tafel wordt door de kinderen prachtig gedekt. Kosten voor deelname aan de maaltijd 7,50 gulden per persoon, aan vang diner 18.30 uur. Zaterdag 28 november: Op deze dag vieren Maria, Danitsja en Diana hun veijaardag. Dit worden weer gezellige feesten met toneel spelen en buttons maken. Dinsdag 1 december: Alle kinderen van de toneelclub gaan weer hard oefenen en werken aan hun eigen toneelstuk. Aanvang 16.00 uur. Woensdag 2 december: Van 9.30 tot 11.30 uur is er ouder/peu ter ochtend, met zingen, knutselen etc. Deelname: vier gulden per ouder/kin- derpaar. Vanmiddag om 14.00 uur zijn alle kinderen weer welkom voor een to neelvoorstelling en leuke activiteiten. Kosten twee gulden per kind. De bekende Soester zangeres Lon neke Weusten is een van de solis ten in "The Virgin", een eigentijds kerst-oratorium van Adrian Snell, dat in december drie maal wordt uitgevoerd door de speciaal daar voor samengestelde groep "Christ- mas Voicings" onder leiding van de bekende organist/pianist Theo Hes uit Soesterberg. "The Virgin" is een modern kerst-ora torium voor koor en solisten, en wordt begeleid door een band. De stijl is een combinatie van rock- en klassieke mu ziek. Adrian Snell wordt als schrijver van religieuze muziek gerekend tot de allergrootsten in de wereld van de ei gentijdse gospel. Snell werd bekend door zijn optreden in het tv-programma van Willem Duys, "Voor de vuist weg", waar het Neder lands publiek voor het eerst kennis maakte met de zanger/liedjesschrijver, die als pianist net was afgestudeerd aan het conservatorium. Zijn grote door braak kwam met "The Passion", een muzikale weergave van het lijdensver haal van Christus, aan het eind van de jaren '70, waarna diverse grote werken volgden als "Alpha and Omega" en "Song of Exile". Zijn toernees door heel Europa trokken vele duizenden mensen. "The Virgin" (1981) is de muzikale weergave van het aloude kerstverhaal rond de geboorte van Jezus en vertoont opvallende overeenkomsten met "The Passion". Het is echter nooit eerder in Nederland uitgevoerd. De uiterst fraaie songteksten van Phil Thomson lijken zo uit het dagelijks leven te zijn gegrepen en maken het stuk zeer toegankelijk. De luisteraar kan zich gemakkelijk inleven in de hoofdpersonen. Het Amersfoortse kamerkoor "Amstel Consort" onder leiding van de ook in Soest bekende dirigent Gerard van Amstel voert op zondag 13 december een Engels kerstprogramma uit. Dat gebeurt onder de titel "A Festival of Lessons en Carols" in de St. Martinus- kerk in Hoogland, aanvang 16.00 uur. Aan het programma - met lezingen en kerstliederen die het publiek af en toe ook mag meezingen - werken ook mee organist/pianist Piet Hulsbos, pastoor van Luyn en dominee Jos van Oord. De toegang is gratis, maar er wordt een col lecte gehouden. Het Amstel Consort werd in 1989 op gericht. Een soortgelijk kerstprogram ma trok in de afgelopen jaren ruim 900 bezoekers. Gerard van Amstel dirigeert in Soest het Motet en Madrigaalkoor, Verder is hij verbonden aan de Góoise Muziekschool in Bussum en als vak leerkracht muziek werkzaam bij diverse basisscholen in de regio. Lonneke Weusten. 'Onmiddellijk mooi' Een opvallend kenmerk van de muziek van Adrian Snell is volgens Theo Hes dat iedereen het onmiddellijk mooi vindt. "The Virgin" vormt daarop geen uitzondering. Hes: "De manier waarop Adrian Snell de teksten omlijst is on overtroffen." De groep "Christmas Voicings" die de concerten verzorgt is speciaal voor dit doel samengesteld. Zij bestaat uit een 22 personen sterk koor, onder wie en kele voormalige leden van het Passion- kernkoor, en een vijf man sterke band. Lonneke Weusten uit Soest treedt op in een van de belangrijkste solo-rollen. "The Virgin" wordt na de pauze van in tegraal uitgevoerd, waarbij het koor vooral zal optreden als "backing group". Voor de pauze brengt het koor een programma van eigentijdse go spels, carols, spirituals en lichte songs, waarin het contrast tussen traditioneel en eigentijds wordt benadrukt. De uitvoeringen vinden plaats op zater dag 12 december in Baarn (Ópstan- dingskerk, Eemweg), zondag 13 de cember in Soesterberg (Gereformeerde kerk, Generaal Winkelmanstraat) en vrijdag 18 december in Odijk (Nico- laaskerk, St. Nicolaaslaan), telkens om 20.00 uur. Kaarten zijn t.z.t. a f 10,- (inclusief programma) verkrijgbaar aan de kerken waarin de uitvoering plaats vindt. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 28 november weer een kasteelconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld. De Poolse mu sici Robert Szreder (viool) en Boguslav Strobel (piano) spelen werken van Mo- zart, Szymanowski, Brahms, Liszt en Paderewski. Het concert begint om 20.15 uur. Entree f 17,50; cjp/pas65+ f 15,00. Vrijdag in Kinderbios C-drie Iedereen kent het sprookje over Asse poester. Dit sprookje lijkt er veel op, maar is toch heel erg anders. Luister maar: Assepoes woont met haar stiefmoeder en twee stiefzusjes in een klein dorp. Assepoes moet hard werken, terwijl de zusjes mooie kleren krijgen en naar feestjes mogen. In de stal van het huis staat een prachtig wit paard en dat is van Assepoes. Steeds als het meisje een beetje verdrietig of jaloers wordt, gaat zë met haar paard uit rijden in de omge- ving. Op een dag komen de koning en de ko ningin langs hun kleine dorp. Iedereen is in rep en roer en zo kan Assepoes ont snappen op haar paard. In het bos ont moet ze de prins, die geen zin had om in het dorp op bezoek te gaan. De prins wil alleen maar jagen. Assepoes verjaagt het hert, de prins wordt kwaad en Asse poes gooit hem een sneeuwbal in z'n ge zicht. Na een wilde achtervolging ont snapt ze net op tijd. De prins moet maar eens trouwen, vindt de koning, en hij geeft een bal waarop alle deftige meisjes mogen ko men. Ook de zusjes gaan ernaar toe in prachtige jurken. Assepoes zou ook wel willen, maar zij heeft geen jurk. Als ze verdrietig in de stal staat, krijgt ze van een uil opeens drie noten toegegooid. Die noten gebruikt Assepoes om een mooie jurk te krijgen. Op haar witte paard gaat ze naar het feest. De prins wordt gelijk verliefd op Assepoes, maar zij geeft de prins eerst een raadseltje op. En hoe de prins ook piekert, hij weet het antwoord niet en Assepoes verdwijnt. Natuurlijk gaat de prins haar achterna... Ondertiteld. Aanvang 15.45 uur. Duur ongeveer 70 minuten. Leeftijd vanaf 7 jaar. Toegang kinderen f 3,-, volwasse nen f 5,-. In Cultureel Centrum C-drie is vanaf 1 december een expositie te bezichtigen van de Soesterse Mieke Lichtenbelt. De expositie bestaat uit aquarellen, die allemaal gemaakt zijn in Frankrijk. Mieke Lichtenbelt werd geboren in Den Haag, waar zij haar opleiding volg de. Tijdens de oorlogsjaren bezocht ze het Kennemer Lyceum in Overveen, waar het vak 'tekenen' werd gegeven door de bekende Anton Pieck. Voor Mieke Lichtenbelt was dit het begin van haar hobby. In Amsterdam volgde ze de opleiding tot lerares Naaldvakken (lin nen- en kostuumnaaien), waar het vak teken en/ontwerpen één van de hoofd vakken was. In haar werkzame periode kwam er niet veel van haar hobby. Daarvoor kreeg ze meer tijd toen ze als 55+ -ster met wer ken stopte. Toen ook ontstond de be hoefte om lessen te gaan volgen en als eerste werd dat de cursus portretteke nen van Teleac. Als 'francofiel' brengt Mieke veel tijd door in Frankrijk, waar vooral veel ge tekend en geschilderd wordt. De aqua rellen van de expositie zijn allemaal ge maakt tijdens zo'n 'werkvakantie' in de bekende streken Gard en Tarn in Zuid- Frankrijk. Er is gekozen voor het on derwerp landschappen, waarin het Franse sfeertje duidelijk te herkennen Een van de "Franse" aquarellen van Mieke Lichtenbelt. Op dinsdag 1 december wordt de expo sitie van Mieke Lichtenbelt geopend om 19.45 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De expositie is te be zichtigen van maandag tot vrijdag van 8.30 -17.00 en 19.00 - 23.00 uur en op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49 in Soest. Op vrijdag 27 november vindt er een docentenconcert van de RMA-mu- ziekschool voor Amersfoort, Soest en Hoevelaken plaats in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest. Dit concert is een zgn. "familieconcert" en is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Verschillende instrumentgroepen wor den gepresenteerd door docenten van de RMA en vervolgens vindt een uit voering plaats van een muzikaal sprookje. Het geheel wordt gepresen teerd door Mariëlla Bos. Werk van de Soester beeldend kunste nares Nadjezjda van Ittersum is de ko mende maanden te zien bij De Amers foortse Verzekeringen aan de Stadsring 15, samen met werk van Wendelmoet Langerak (Utrecht) en Joke Peters (Maarssen). Nadjzejda van Ittersum en Joke Peters hebben beiden meegewerkt aan de manifestaties Jardins d'Amis en Place d'Amis in Soest. De expositie wordt op vrijdag 27 november om 17.00 uur geopend door dichter-wet houder Jan Visser, die voorleest uit ei gen werk, en is tot begin maart dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 17.00 uur. Smitsweg 311, tel. 12630 Zorgverdeling Bij buitenstaanders leven soms verou derde denkbeelden over de rol van vrij willigers in de gehandicaptenzorg. Het is steevast het "bekertje chocola" of het "hamertje tik" waar goedwillende bur gers mee aan komen zetten als voor beeld van vrijwilligerswerk in de gehan dicaptenzorg, evenals de opvatting dat zorgen alleen iets is voor vrouwen. De tijden zijn veranderd en dat is ook te bespeuren in het vrijwilligerswerk. Zor gen is irhmers meer dan strijken, wassen of eten bereiden. Wat we tegen voor oordelen kunnen doen is: laten zien dat het beeld van de vrijwilliger incompleet is. Er zijn globaal drie soorten vrijwilli gerswerk voor mensen met een verstan delijke handicap: A: bezoekvrijwilligers en gastgezinnen gaan (voor langere tijd) een vriend schappelijke relatie aan met een bewo ner van een woon- of verzorgingsoord. Men bezoekt of ontmoet elkaar meestal 1 x per week. Er wordt niets specifieks vereist. Men doet meestal zomaar iets samen met de bewoner: een spelletje of en fietstochtje - dat geeft kontakt. B: Vrijwillige begeleiders zijn vooral aktief bij projekten Begeleid Zelfstan dig Wonen, of als coach bij belangen verenigingen. Van hen wordt gevraagd dat ze bewoners begeleiden om zo zelf standig mogelijk te leren funktioneren in de maatschappij, helpen bij financië le zaken, de weg leren vinden naar clubs en voorzieningen, enz. Ook wel het "stand-by" zijn als de betrokkene te maken krijgt met een onbekende of be dreigende situatie. C: Aktiviteitenvrijwilligers werken meestal samen met andere krachten voor een groepje deelnemers. De akti- viteiten lopen uiteen van sport of hobby tot het samen naar de bibliotheek gaan. Bij dit soort vrijwilligerswerk is belang stelling voor de aktiviteit en voor de deelnemers natuurlijk een vereiste. Mannen die als vrijwilliger reeds bezig zijn in de zorgverlening, staan vaak zelf verbaasd over wat er mogelijk is. Vakatures 1-123: Belangenvereniging hartpa tiënten zoekt enthousiast persoon voor administratie en organisatie van reani- matie-cursussen. 8-102: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt assistenten recrea tieclubjes. 8-104: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt vrijwillig(st)ers voor zgn. "bezoekouder-relatie": d.w.z. dat een bewoner regelmatig wordt bezocht en dat er met hem/haar allerlei aktiviteiten worden onderno men. 8-106: Christelijk centrum voor ge handicaptenzorg zoekt vrijwillig(st)ers om bewoners bij zaal- en water-aktivi- teiten -samen met een beroepskracht- te begeleiden. 8-108: St. Paardrijden Gehandicap ten zoekt enthousiaste mensen voor be geleiding van gehandicapten die leren paard- en ponyrijden. 8-111: Centrum voor geestelijk ge handicapten vraagt vrijwillig(st)ers om samen met een beroepskracht extern wonende gehandicapten te begeleiden bi de middagmaaltijd. 8-116: Centrum voor gehandicap tenzorg vraagt voor zondagochtend of -middag vrijwillig(st)ers om bewoners te beleiden naar kerkdiensten en koffie met hen te drinken. 8-133: Instelling voor dienstverle ning zoekt t.b.v. thuiswonende gehan dicapten, vrijwilligers die kunnen op passen, zodat de partner ontlast kan worden van zijn/haar zware taak, ge durende enige uren of meer per week. Intensieve begeleiding vanuit het dienstverleningsburo. 8-168: Verpleeg- en reactiverings centrum voor psycho-geriatrische pa tiënten zoekt vrijwillig(st)ers die samen met de medewerkers van aktiviteiten- begeleiding en bewegingstherapie be woners helpen bij sport. 8-189: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt assistenten, die met de bewoners gaan zwemmen, wande len, enz. en een koffieconcert bezoe ken. 15-109: Hetzelfde centrum zoekt en thousiast persoon die chauffeur wil zijn op de eigen tram van het centrum,, en nog iemand die als conducteur de tramklanten wil begeleiden. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature- bank Soest-Baarn, Smitsweg 311, tel. 12630; dinsdag t/m. donderdag 9.00 - 12.00 uur. Tel. 14780 Frans Guyana In het milieu educatief centrum aan de Molenstraat houdt Neon Tetra mor genavond een dia-lezing over Frans Guyana. Aan de hand van een selectie uit twaalfhonderd dia's zullen Hans Willems en Gerard van Heusden een reis maken naar het Afrikaanse land. Vanzelfsprekend komen de vissen en de biotopen van Frans Guyana uitge breid ter sprake. De aanvang van de dia-lezing is 20.00 uur. REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 C_SZ*ib De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 De SWS organiseert in Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987, we kelijks de volgende activiteiten. Instuif Elke woensdag van 14.00 tot 15.30 is er een instuifmiddag voor kinderen van 4 tot 8 jaar, met leuke activiteiten op creatief gebied. Op 25 november wor den er pepernoten gebakken en is er een verfwedstrijd. Er is ook limonade. En tree f 1,00. Naailessen Op de dinsdagen van 9.30 tot 11.30 uur en de woensdagen van 19.00 tot 22.00 uur zijn er naailessen voor volwasse nen: tien lessen voor f 37,50, excl. ma teriaal. Bel voor informatie tel. 21987. Tienersoos In buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311, wordt op woensdag 25 november vanaf 19.30 uur een tienersoos georga niseerd. Vanaf 20.00 uur komt een "la- pidarist" over zijn onbekende hobby vertellen. Toegang gratis, maar neem wat geld mee voor een drankje. Zaalvoetbal Wie ouder dan 16 en jonger dan 24 jaar is, is welkom op zondagochtend van 10.45 tot 11.45 in sporthal Beukendal voor een partijtje zaalvoetbal. Entree f 2,50. In ziekenhuis Molendael-Baarn, Mo- lenweg 2, is van 1 december tot 15 ja nuari een aantal krijttekeningen geex- poseerd van de Baarnse beeldhouwster Marie-Jacqueline Boormans. De ten toonstelling houdt verband met het vijf jarig bestaan van haar atelier en exposi tieruimte Plein '87 aan de Baarnse Sparrenlaan. De expositie is dagelijks te bezichtigen, ook tijdens de feestdagen. Voor eventuele aankoop kan men te recht bij de kunstenares, via tel. 02154-17026. Ter gelegenheid van het eerste lustrum is er een aankoopkorting van 5 procent op elk kunstwerk. ^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Speelgoed van natuurlijke "eerlijke materialen vindt u in de Wereldwinkel. Daar komt geen kunststof aan te pas. Veel speelgoed is van prachtig glad hout, veelal in India vervaardigd: trei nen, auto's, eenden een gekke hangaap. Veilig voor de kleintjes. Verder houten dierenpuzzels in velerlei variatie uit Sri Lanka en India, voor kin deren die graag aktief bezig zijn. Ook spelletjes en popjes en grappige mobiles (van de Filippijnen) voor de kinderka- mer. Voor "grote mensen" zijn er heel wat cadeau-mogelijkheden, maar dat wist u al. Kerstfeest Misschien weet u nog niet dat de We reldwinkel originele kerstversiering, kerststallen en kerstkaarten te bieden heeft uit alle uithoeken van de wereld. Ook kaarsen en kandelaars. En heeft u er al eens aan gedacht hoe leuk het kan zijn iemand te verblijden met een kerstpakketje uit de Wereld winkel? Bijvoorbeeld enkele levens middelen verpakt in een leuk mandje. De Wereldwinkel is geopend: dinsdag en donderdag van 13.00 - 17.00 uur; woensdag van 9.30 - 12.00 uur; vrijdag van 9.30 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur; zaterdag van 9.30 - 17.00 uur. Houten speelgoed uit India 60 stichting openbare bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Tims Teddy, door Janna Harrison. Tim is dolgelukkig met de teddybeer die uit het grootste pak komt dat on der de kerstboom ligt. Teddy en Tim zijn meteen de beste vrienden en overal waar Tim gaat, gaat Teddy mee. Maar wat gebeurt er met teddy beren als hun vriendjes groter wor den? Voor Teddy betekent het een hele lange reis en de start van een nieuw leven. De katten van de Kinkerstraat, door Sarah Hayes. Verhaal over zes katten die elke vrij dagavond feestvieren in de Kinker straat. Vijf katten hebben een goed tehuis, de zesde is een zwervertje. Op een avond komt een kattenvan- ger, die de vijf goedbehuisde katten meeneemt in z'n auto. Zwervertje Saar gaat stiekem ook mee... Plons, door Martin Waddel. Floortje, het varken van boer Van der Pluim, besluit op een hete zo merdag een duik in de vijver te ne men. De andere dieren spreken er schande van en gaan kijken bij de vij ver, waar de boer óók net een duik neemt! Een grappige, goed voor te lezen prentvertelling met mooie wa terverftekeningen. B-boeken (8-12 jaar) Gevaarlijk bezoek, door Liesbeth van der Jagt. Jos past op zijn zusje Susan. Als hij naar beneden rent om de telefoon op te nemen staat er plotseling een vreemde man in de gang. De binnen gedrongen bankovervaller neemt hen in gijzeling om te proberen de bevrijders op een afstand te houden. Het verdwenen lijk en andere stadssagen, door Henk Figee e.a. Utrechtse kinderen maakten 162 sa gen over hun eigen omgeving. Koos Meinderts en Henk Figee (zelf ook uit de provincie Utrecht) kozen er daaruit zes, die ze tot nieuwe Utrechtse stadssagen bewerkten. C-boeken (12 jaar en Ou der) De gekooide hertog, door Miek Dorrestein. Als in 1343 de hertog van Gelre sterft, wordt hij opgevolgd door zijn oudste zoon Reinoud, die nog maar 11 is. Reinouds jongere broer is het daar niet meer eens! Er ontbrandt een strijd tussen de twee jongens, die feller wordt naarmate de broers ou der worden... Miek Dorrestein dook in archieven en schreef toen dit mee slepende verhaal, gebaseerd op his torische gebeurtenissen. Het geheim van de blauwe steen, door Reina Bakker. Tom Gwin, bijgenaamd Tom Lil li- put staat sinds kort alleen op de we reld. Zijn enige rijkdom is een ring met een wonderlijke glanzende blauwe steen. Tom wordt ontvoerd door vier ruiters die hem goed be handelen, maar zeer zwijgzaam zijn over Toms afkomst. En er is nog ie mand op zoek naar dejongen met de ring... Informatieve boeken Het weerboek, door Valerie Wyatt. Bewaar een sneeuwvlok, kook een wolk, vorm een regenboog, maak een wolk in een fles, maak bliksem, word een weerwachter en lees alles over het weer! Uitgegeven in samen werking met het KNMI in de Bilt. 'Sprinters' De bibliotheek start op 1 decem ber met "Sprinters", een nieuwe service die inhoudt dat toptien boeken (aktuele, in de publiciteit staande boeken) veel sneller be schikbaar zullen zijn voor de geïnteresseerde lezer. Vraag in de bibliotheek meer informatie. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg tel. 03463-52017. 6' Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 26 november: Filmhuis: 'Siki' Niek Koppen vond voor zijn eerste do cumentaire (daarvóór maakte hij kin derprogramma's voor de VPRO en was hij assistent bij de films van Jos Stelling) een onderwerp om je vingers bij af te likken: een fenomeen dat in de jaren '20 drie continenten bezighield, maar dat nu bijna vergeten is: de stormachtige carrière van een Afrikaanse bokser. De carrière van Siki speelde zich af in een tijd dat-het woord racisme nog moest worden uitgevonden. De film toont ons de bijzondere positie van zwarten in de toenmalige Europese sa menleving. Negers waren zo'n opzien barende verschijning, dat Siki in Rot terdam van een hele stoet schoolkinde ren achter zich aan had. En de kranten schreven in de trant van "een intelligen te gorilla", of "een onderontwikkelde wilde uit de oerwouden van West-Afri ka, zonder beschermende achtergrond van beschaving". Siki zelf daarover: "Ik ben heus geen menseneter. Sommige kranten laten me een neger-kindertaal spreken. Belachelijk. Ik spreek Frans zoals de gemiddelde Fransman. Ik ben een zoon van Frankrijk en er trots op Senegalees te zijn, blij zwart te zijn." Niek Koppen kwam een schat aan inte ressant (film)materiaal over Siki op het spoor, zoals bijv. van de beroemde match tegen Charpentier. Deze beel den vormen een spannend hoogtepunt van de film. Daarnaast sprak hij met Si- ki-deskundigen in drie continenten, die elkaar op veel punten min of meer te genspreken. Maar dat maakt de Siki- mythe des te interessanter. De docu mentaire "Siki" is voorgedragen door de Felix (Europese filmprijs) voor de beste documentaire van 1992. Aan vang 20.30 uur. Toegang f 7,50; le den/CJP/Pas 65 f5,-. Zaterdag 28 november: De uit Apeldoorn afkomstige Rough- house bluesband is momenteel een van de meest optredende bluesformaties van Nederland. De gepassioneerde bluesikanten spelen hoofdzakelijk swingende bluesklassiekers, die het bluesminnend publiek nu eenmaal graag hoort. De band speelt deze num mers echter in vaak eigen bewerkingen, zonder daarbij de componist of origi neel uitvoerende artiest op de tenen te trappen. Gedurende een avondje Roughhouse Bluesband passeren alle soorten blues de revue. Van de originele Chicago- blues uit de jaren vijftig en begin jaren zestig tot de Engelse blues van een late re periode. Een kwart van het repertoi re bestaat uit eigen werk. De vele up- tempo nummers worden op uitgekien de momenten afgewisseld door prachti ge ballads waarbij het hartverscheuren de gitaarwerk van Jan-Willem Berk hout de hoofdrol opeist. De band bestaat uit: Jan-Willem Berk hout - gitaar en zang; Haico Jansen - keyboards; Wielly Buning - drums; George Pol - bass. Aanvang: 22.00 uur. Deur open: 21.30 uur. Deur dicht: 23.30 uur (of eerder als het vol is). En tree: leden f 7,50, niet-leden f 10,--. Voorverkoop: Zaterdag 28/11 tussen '12.00 en 13.00 uur. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Kerkplein 1, tel. 22195 De Volksuniversiteit heeft voor opvoe ders van kinderen deze cursus in haar programma opgenomen dat in januari van start gaat. De meeste ouders vinden het leuk hun kinderen te zien opgroeien en met hen om te gaan, maar het is niet altijd even gemakkelijk. Er zijn soms steeds terugkerende erger nissen, bijvoorbeeld het kind haalt alles overhoop, treuzelt, schreeuwt, enz. Als een ouder er wat van zegt dan is dikwijls het resultaat: kind boos, ouder boos, ruzie, spanning, onrust... en dat is niet de bedoeling. Op zulke momenten bemerken ouders dat ze van tevoren niet beseft hebben wat het krijgen van kinderen met zich meebrengt. Ze weten niet wat er van hen als opvoeder/ouder verwacht wordt en wat zijzelf van de kinderen kunnen verwachten. In deze oudercur sus wordt gewerkt met voorbeeldsitua ties uit het oefenboek, behorende bij de cursus en worden ervaringen uitgewis seld. De cursus is bedoeld voor diegenen die graag willen dat hun kind zich optimaal ontwikkelt, maar niet ten koste van hun eigen behoeften en ontwikkeling. De deelnemers leren o.a. bij een probleem te luisteren naar het kind, conflicten be vredigend op te lossen met overleg, ver stand te reageren als het moeite kost het gedrag van een kind te begrijpen, de re latie tussen ouder en kind te verbeteren door meer begrip voor elkaar tot stand te brengen. Aanvang cursus: maandag 18 januari 1993, 19.30 - 22.00 uur. Docente: mevr. E. Langeveld-Benninga. Cursus adres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 10. Cursusprijs: f 180,- (oefenboek en spellendoos plm- f 47,50 via docente). Inlichtingen en inschrijvingen: Volksu niversiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a. tel. 22195; maandagen woensdag 13.00 - 16.00 uur; dirMa en donderdag 10.00 - 13.00 uur. WOENSDAG 25NOVEM De Seniorenpagina valt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM In het kader van "Meer bewegen voor ouderen" zijn de afdeling Sport van de gemeente en de SWOS (Stichting Welzijn Oude ren Soest) in samenwerking met het Provinciaal Steunpunt voor Sport Utrecht gestart met het bal spel bowls voor ouderen (55+). Bowls is van oorsprong een Engel se sport, maar is nu zijn opmars be gonnen in Nederland; en zoals blijkt dus ook in Soest. Het lijkt op het eerste gezicht op jeu de boules. De speelballen (de "bowls"), die op een kleine witte bal moeten worden gespeeld (gerold is eigenlijk het juiste woord), hebben echter een typische vorm en een 'Whm.,.IK WEEfNIEi /IOF DtfV/EL IN ACT 15TRUD-RE6LBMEM DEN OU P/r overmomTu op cnze Volgend jaar, 1993, wordt het Eu ropese Jaar van de Ouderen en de solidariteit tussen de generaties. Het Europese Parlement stemde tijdens de vergaderweek van juni 1992 in met de plannen dienaan gaande. De Rapporteur Raf Chanterie (B.EVP) zag als hoofddoel van het Europese Jaar: aan de ouderen la ten blijken, dat zij niet in de steek worden gelaten, maar een onmis baar deel van de samenleving vor men. Hij wil toe naar een volwaardig meeijarenplan voor de oudere mens. Veel sprekers wezen er op, Vier op de tien huishoudens met een maandinkomen rond het so ciaal minimum konien geld te kort. De feitelijke koopkrachlsituatie van huishoudens met een laag in- komenis ronduit slecht te noemen. De politiek moet in haar besluit vorming meer rekening houden met deze groep. De positie van de lagere inkomens groepen staat al jaren onder druk. Geconstateerd kan worden dat de koopkrachtsituatie van minima er niet beter op wordt. Integendeel: de politiek komt met enige regelmaat met voorstellen en maatregelen die de koopkracht van deze groepen steeds verder aantasten. Huishoudens met een laag inkomen moet doorgaans rondkomen van het inkomen dat maandelijks op bank of giro wordt gestort. Daarvan wordt de huur betaald en andere vaste lasten als energiekosten. Meer dan de helft (58%) wordt besteed aan deze vaste lasten. Kosten voor gas, elektriciteit en wa ter betaalt vrijwel iedereen. Daar naast moeten huishoudens, tenzij kwijtschelding wordt verleend, on- roerendgoed-belasting en en aantal provinciale en/of gemeentelijk be lastingen betalen. Dat laatste is afhankelijk van de ge meente waarin men woont. Woont men in een "dure" gemeente dat heb je pech. Heffingen zijn o.a. rei nigingsrechten, waterzuiverings heffingen, rioolrechten en honden belasting. Al deze heffingen bedra- gen ongeveer f 199,- per maand. Daarnaast hebben vele huishou dens nog zogenaamde bijzondere kosten, in verband met ziekte of handicap. Deze bedragen gemid deld f 66,- per maand. Het gaat hier

Soester Courant | 1992 | | pagina 28