m Bowls voor ouderen in Soest gestart ^LióhOCK 1 WELZIJN! PAGINA 28 I WOENSDAG 25 NOVEMBËr~799P~ tlksuniversiteit est/Soesterberg Iers en kinderen, het of niet...? Reacties van Lezers Wie vergelijkt t de Soester Courant Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Seniorenvoorlichting 27997 \wnvn, I ZBT'M otr oi&&oMrcjcvavzg raaa/avsc/s Moo/r///., 1993: Het jaar van de ouderen Reactie van een lezer: 'Veertig procent huishoudens kan niet rondkomen' Zijn de feestdagen voor u ook een féést? 'En/of' op bank en giropasjes Secretariaten Ouderenbonden Aktiviteiten PCOB-Soesterberg Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aanvragen huursubsidie 1992/93: vóór 31 december 1992 Alleen AOW...? Klusjesdienst: nieuw Bibliotheek en 65+ Reactie van een lezer: 'Mogelijkheden genoeg om niet eenzaam te zijn!' Slachtofferhulp voor Soesters hoffstraat 46, tel. 19577 'erdag 26 november: ihuis: 'Siki' oppen vond voor zijn eerste do- aire (daarvóór maakte hij kin- jramma's voor de VPRO en was tent bij de films van Jos Stelling) J ierwerp om je vingers bij af te 3 een fenomeen dat in de jaren '201 ntinenten bezighield, maar dat'J a vergeten is: de stormachtige 1 van een Afrikaanse bokser. I -ière van Siki speelde zich af in|| 1 dat-het woord racisme t plein 1, lksuniversiteit heeft voor opvoe- an kinderen deze cursus in haar mma opgenomen dat in januari irt gaat. De meeste ouders vinden k hun kinderen te zien opgroeien hen om te gaan, maar het is niet 'ven gemakkelijk, soms steeds terugkerende erger- bijvoorbeeld het kind haalt alles >op, treuzelt, schreeuwt, enz. Als der er wat van zegt dan is dikwijls sultaat: kind boos, ouder boos, spanning, onrust... en dat is niet loeling. Ike momenten bemerken ouders van tevoren niet beseft hebben •t krijgen van kinderen met zich engt. Ze weten niet wat er van ils opvoeder/ouder verwacht en wat zijzelf van de kinderen n verwachten. In deze oudercur- •rdt gewerkt met voorbeeldsitua- het oefenboek, behorende bij de en worden ervaringen uitgewis- 'sus is bedoeld voor diegenen die villen dat hun kind zich optimaal :kelt, maar niet ten koste van hun behoeften en ontwikkeling. De mers leren o.a. bij een probleem eren naar het kind, conflicten be- end op te lossen met overleg, ver- e reageren als het moeite kost het van een kind te begrijpen, de re- issen ouderen kind te verbeteren ieer begrip voor elkaar tot stand igen. ng cursus: maandag 18 januari 19.30 - 22.00 uur. Docente: E. Langeveld-Benninga. Cursus- Mavo Soest, Valeriaanstraat Aantal lessen: 10. Cursusprijs: (oefenboek en spellendoos plm. J via docente!. ingen en inschrijvingen: Volksu- teit Soest/Soesterberg, Steen- aat 9a, tel. 22195; maandag en dag 13.00 - 16.00 uur; dinsdag iderdag 10.00 - 13.00 uur. De Seniorenpagina valt on- Soest t*i ino^ —ordelijkheid De v^nde S'pi gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 16 december IICIW vw uv-wil Uctil 1992 contact op met of schriif Kn™ „aar: Werkgroep Public - V0Ór teit SWOS, p.a. Alben redactie- ad"?"l Cuyplaan 101, 3764 TM naast. SOESTER COURANT PAGINA 29 pe oenioieiipdgina valt on- jer verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan nog I worden uitgevonden. De film ins de bijzondere positie vani i in de toenmalige Europese sa-j ing. Negers waren zo'n opzien- 5 verschijning, dat Siki in Rot- van een hele stoet schoolkinde-1 ter zich aan had. En de kranten 3 n in de trant van "een intelligen- F la", of "een onderontwikkelde 1 it de oerwouden van West-Afri- der beschermende achtergrond 1 chaving". Siki zelf daarover: "Ik I us geen menseneter. Sommige 1 laten me een neger-kindertaal 1 Belachelijk. Ik spreek Frans 2 gemiddelde Fransman. Ik ben in van Frankrijk en er trots op lees te zijn, blij zwart te zijn." j oppen kwam een schat aan inte- (film)materiaal over Siki op het zoals bijv. van de beroemde tegen Charpentier. Deze beel- men een spannend hoogtepunt film. Daarnaast sprak hij met Si- undigen in drie continenten, die op veel punten min of meer te lken. Maar dat maakt de Siki- j des te interessanter. De docu- re "Siki" is voorgedragen door j x (Europese filmprijs) voor de locumentaire van 1992. Aan- 0.30 uur. Toegang f 7,50: le- '1 (P/Pas 65 f5,-. dag 28 november: jsnight Apeldoorn afkomstige Rough- Juesband is momenteel een van ;st optredende bluesformaties O ederland. De gepassioneerde inten spelen hoofdzakelijk ide bluesklassiekers, die het innend publiek nu eenmaal oort. De band speelt deze num- hter in vaak eigen bewerkingen, daarbij de componist of origi- voerende artiest op de tenen te :nde een avondje Roughhouse ind passeren alle soorten blues ie. Van de originele Chicago- it de jaren vijftig en begin jaren ot de Engelse blues van een late- >de. Een kwart van het repertoi- lat uit eigen werk. De vele up- nummers worden op uitgekien- ïenten afgewisseld door prachti- tds waarbij het hartverscheuren- arwerk van Jan-Willem Berk- hoofdrol opeist, d bestaat uit: Jan-Willem Berk- gitaar en zang; Haico Jansen - rds; Wielly Buning - drums; Pol - bass. Aanvang: 22.00 uur. ipen: 21.30 uur. Deur dicht: rnr (of eerder als het vol is). En- :den f 7,50, niet-leden f 10,—. :rkoop: Zaterdag 28/11 tussen ïn 13.00 uur. SENIORES PAOINA bet kader van "Meer bewegen mr ouderen" zijn de afdeling Sport van de gemeente en de SWOS (Stichting Welzijn Oude- ,en Soest) in samenwerking met bet Provinciaal Steunpunt voor Sport Utrecht gestart met het bal- ,pel bowls voor ouderen (55+). Bowls is van oorsprong een Engel se sport, maar is nu zijn opmars be- jonnen in Nederland; en zoals blijkt dus ook in Soest. j Het lijkt op het eerste gezicht op jeu Ide boules. De speelballen (de j 'bowls"), die op een kleine witte bal «eten worden gespeeld (gerold is I eigenlijk het juiste woord), hebben J echter een typische vorm en een kleine verzwaring aan één kant waardoor ze bij het rollen een curve maken. Dat effect maakt bowls juist zo bijzonder aantrekkelijk. Bowls is een binnensport en wordt gespeeld op een speciale mat van zo n 28 meter. Het kan door ieder een worden gespeeld, ongeacht de leeftijd, in teamverband, in wed strijdverband en recreatief. Het is spannend en ontspannend. Ook vanuit een rolstoel kan worden meegedaan. Bowls wordt in Soest gespeeld op elke maandag van 9.00 - 11.00 uur in sporthal Beukendal. Begonnen is op 9 november met een cursuspe riode van 10 weken (tot en met 1 fe bruari 1993 (m.u.v. de kerstperio- HMu'IK WESThHEfZEKBR OFDtfWBL //V UE1~\MBP stkup-REeiBMeurtsrtet:. .,S/ABklBER ÜBN CaOEvyVOm kAMP/Ol 'OEPA. Volgend jaar, 1993, wordt het Eu ropese Jaar van de Ouderen en de solidariteit tussen de generaties. Het Europese Parlement stemde tijdens de vergaderweek van juni 1992 in met de plannen dienaan- De Rapporteur Raf Chanterie j (B.EVP) zag als hoofddoel van het 1 Europese Jaar: aan de ouderen la ten blijken, dat zij niet in de steek worden gelaten, maar een onmis baar deel van de samenleving vor men. Hij wil toe naar een volwaardig meerjarenplan voor de oudere mens. Veel sprekers wezen er op, dat vooral het inkomensbeleid aan dacht verdient, omdat veel ouderen in Europa in armoede leven. De tijd is voorbij dat ouderen bij hun kin deren wonen eri door de kinderen worden onderhouden. De solidari teit tussen oud en jong moet echter blijven. Lode Van Outrive uit België stond zeer sceptisch tegenover een Euro pees jaar voor dit, en een jaar voor dat, want dat is show. Het is veel be ter om Europees afdwingbare so ciale rechten uit te vaardigen, waar ouderen wat aan hebben. Het Europees Parlement zal de or ganisatie van het Europese Jaar nu verder gaan uitwerken. Ook in Soest/Soesterberg beraden de ouderenbonden zich over even tuele aktiviteiten gedurende "het jaar van de ouderen". Vier op de tien huishoudens met een maandinkomen rond het so ciaal minimum komen geld te kort. De feitelijke koopkrachtsituatie van huishoudens met een laag in- komenis ronduit slecht te noemen. De politiek moet in haar besluit vorming meer rekening houden met deze groep. De positie van de lagere inkomens groepen staat al jaren onder druk. Geconstateerd kan worden dat de koopkrachtsituatie van minima er niet beter op wordt. Integendeel: de politiek komt met enige regelmaat met voorstellen en maatregelen die de koopkracht van deze groepen steeds verder aantasten. Huishoudens met een laag inkomen moet doorgaans rondkomen van het inkomen dat maandelijks op bank of giro wordt gestort. Daarvan wordt de huur betaald en andere vaste lasten als energiekosten. Meer dan de helft (58%) wordt besteed aan deze vaste lasten. Kosten voorgas, elektriciteit en wa ter betaalt vrijwel, iedereen. Daar naast moeten huishoudens, tenzij kwijtschelding wordt verleend, on- roerendgoed-belasting en en aantal provinciale en/' of gemeentelijk be lastingen betalen. Dat laatste is afhankelijk van de ge meente waarin men woont. Woont men in een "dure" gemeente dat heb je pech. Heffingen zijn o.a. rei nigingsrechten, waterzuiverings heffingen, rioolrechten en honden belasting. Al deze heffingen bedra gen ongeveer f 199,- per maand. Daarnaast hebben vele huishou dens nog zogenaamde bijzondere kosten, in verband met ziekte of handicap. Deze bedragen gemid deld f 66,- per maand. Het gaat hier om o.a. kosten als een bril- taxikos- ten voor deelname aan het maat schappelijk verkeer, en dieetkos ten. Ook zijn er nog de zogenaamde "onontkoombare" uitgaven. Dat zijn uitgaven voor (extra) ziekte kosten- verzekeringen-aflossing le ning e.d. Gemiddeld wordt hier een bedrag van f 139,- aan besteed. Daarnaast zijn er nog de functionele uitgaven. Dit zijn periodieke uitga ven die huishoudens in staat stellen om normaal in onze samenleving te functioneren zoals de kosten voor lidmaatschappen - contributies en abonnementen,, kosten voor ver voer en telefoon. Het vrij besteedbaar inkomen is het geld dat overblijft als alle bovenver melde uitgaven zijn verricht. Van dit overgebleven bedrag moeten de boodschappen, kleding en de aan schaf van duurzame gebruiksgoe deren worden betaald. Gemiddeld houdt een gezin per maand f 597,- over om van te leven. Het overgrote deel gaat dus op aan vaste lasten. Als duurzame gebruiksgoederen vervangen moeten worden beslis sen velen om financiële redenen niet tot vervanging over te gaan. Om toch de aanschaf van bepaalde gebruiksgoederen te kunnen reali seren wordt soms een leningaange- gaan of worden tweedehands arti kelen gekocht. Uit bovenstaande moge blijken dat de inkomenspositie van mensen met een laag inkomen weinig rooskleurig is. Omdat het "plaatje" van belangrijke kostenposten wor den meegerekend wijkt de koop krachtsituatie van mensen met een laag inkomen af van de meer rooskleurige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. de). Vanaf 8 februari kan er dan we kelijks vrij worden gespeeld. De cursus - waarbij op elke maan dag kan worden aangesloten - kost f 25,-; het doorspelen op eigen ge legenheid of in te vormen groepjes na 8 februari kost f 15,- per maand. Bowls vraagt geen speciale kleding of schoeisel. Wel wordt gevraagd niet te spelen in de schoenen waar mee men op straat loopt. Iedereen boven de 55 is op maan dagmorgen welkom. Wel even mel den bij de beheerder van Beuken dal. Bij hem kunt u ook de kosten voldoen. Nadere informatie bij de werkgroep Cursussen en Aktiviteiten van de SWOS (tel. 23681) en de afdeling Sport van de gemeente (tel. 93543). We kennen allemaal ons pro bleem: hoe komen we zo goed mogelijk de komende feestdagen door, zoals Kerst, Oud en Nieuw. Heel veel van ons zijn alleen en hebben niets meer dan hun her inneringen. Toch beluister ik dat er onder ons zijn, die die dagen best willen vie ren, maar dan wel met anderen. Je kunt je buurvrouw of buur man, een vriend of vriendin uit nodigen of overleggen hoe je sa men er iets van kan maken. Maar ik weet dat er in Soest veel instanties en tehuizen zijn waar voor ons de deuren op die dagen openstaan en er echt hartelijk en gezellig wordt feestgevierd. Het probleem voor velen van ons is, maar waar dan'? Soester tehuizen, instanties en eventueel kerken, geef ons uiter lijk 1 december a.s. op, wat u or ganiseert in uw tehuis of zaaltje of kerk voor ouderen en wij zullen dat in de uitgave van 16 decem ber op deze pagina bekend ma ken. Doen hoor! Opgave: werkgroep publiciteit- t.a.v. Dhr. W. Veldhuizen (tel. 23681) Alb. Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. In het betalingsverkeer wordt al gemeen gebruik gemaakt van che ques c.q. girobetaalkaarten met daarbij de bankpas en de giro maatpas. Zo'n pasje kan op naam van meer rekeninghouders staan; op naam van een echtpaar (man en vrouw) of bijvoorbeeld op naam van een van de ouders met daarbij de naam van een kind. Beiden kunnen dan over het geld van die rekening beschikken. Staat, om praktisch te zijn, op het pasje tussen de namen van beide re keninghouders alleen het woordje "EN", dan betekent dat dat bij overlijden van één van de rekening houders het tegoed geblokkeerd wordt in verband met de afwikke ling van de nalatenschap. Om dat te voorkomen is de "en/of (eo) constructie bedacht. In geval van overlijden van één van de reke ninghouders, zullen de erfgenamen van de overledene dezelfde rechten en verplichtingen (ten opzichte van de rekening) hebben als de overle dene mede-rekeninghouder, zodra de erven de daartoe benodigde for maliteiten hebben vervuld. Indien dus de bank c.q. de postbank de rekening voor meer rekening houders aanhoudt, zijn de reke ninghouders (tenzij schriftelijk an ders met de bank is overeengeko men) zowèl gezamenlijk als ieder afzonderlijk, bevoegd over een te goed op de rekening te beschikken. Na het overlijden van één van de re keninghouders blijft de ander be voegd om geld van de rekening op te nemen. De beide rekeninghouders zijn wel ieder hoofdelijk aansprakelijk voor alles wat de bank in verband met de ze "en/of'-rekening te vorderen heeft. Het lijkt ons van belang uw giro- en/of bankpasje te controleren op de vermelding "EN/OF" of "EO", indien het pasje op naam van méér rekeninghouders staat. Zo niet, en u stelt daar wèl prijs op, dan adviseren wij u contact met de desbetreffende bankinstelling op te nemen. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Donderdag 26 november: Kof fieochtend in De Drie Eiken; dia's woestijnreis worden vertoond door de heer V.d. Kamp. 29 november: Praatmiddag in Honsbergen; van 14.00 tot 16.30 uur. 20 december: Praatmiddag in Honsbergen; van 14.00 tot 16.30 uur. 3 januari: Nieuwjaarsreceptie in Honsbergen vanaf 14.00 uur. 17 januari: Praatmiddag in de Vijverhof: van 14.00 tot 16.30 uur. iedere maandag: Soos in de zaal van de Vriendschap aan de Nachte- gaalweg: 13.30 uur. iedere 2e maandag: Bestuursver gadering in de Vijverhof; 9.30 uur. Dinsdag 15 december: Advent- bijeenkomst in "Groot Engendaal" Boekweitland 103. Aanvang 14.30 uur. Het programma omvat o.a. sa menzang kerstliederen, meditatie, declamatie en solozang met piano begeleiding. Dinsdag 9 februari 1993: Bijeen komst in "Groot Engendaal". Aan vang 14.30 uur. Inleiding over de ontwikkelingen in de gezondheids zorg. De bijeenkomsten zijn ook voor niet-leden toegankelijk. Bowling-schema Om de 14 dagen wordt in PCOB- verband gebowld in cultureel cen trum C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees), van 10.00-12.00 uur, en wel op dinsdag 24 november, 8 en 22 december, 5 en 19 januari en vervolgens om de 14 dagen tot en met 25 mei 1993. Nieuwe deelne mers zijn van harte welkom. 25 november: Kaarten/hand werken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 9 december: Kaarten/handwer ken, etc., de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 13 december: Pro Musicakoor, v.a. 14.30 uur, de Vijverhof, toe gang voor leden vrij. 16 december: Kaarten/hand werken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 21 december: Dagreis Veluwe met Kerstdiner. 22 december: Kerstviering en aansluitend gezellige middag in Mariakerk, 13.30 uur. 6 januari: Nieuwjaarsreceptie voor alle leden van KBO/St. Jozef, de Vijverhof, 10.00 uur. 6 januari: Kaarten/handwerken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 15 januari: Grote bingo, de Vij verhof, 14.00 uur. 20 januari: Kaarten/handwer ken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 24 januari: Ben van Os met dia voorstelling over "oud Soest", de Vijverhof, 14.30 uur, toegang vrij. 27 januari: Kaarten/handwer ken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. Info reizen: mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. Info Soos Vijverhof: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info secretariaat: dhr. H. Henken, tel. 17938. Om voor huursubsidie in aanmer king te komen moet men elk jaar opnieuw een verzoek indienen door middel van een aanvraagfor mulier. De aanvraag voor de lo pende periode moet vóór 31 de cember 1992 geschieden. De sub sidie-periode loopt van 1 juli t/m 30 juni daaropvolgend. Voor de bepaling of men voor sub sidie in aanmerking komt zijn de ge zinssamenstelling en de leeftijden van de gezinsleden van belang. In komens van de partner en/of inwo nende gezinsleden moeten in het in komensplaatje worden opgeno men. De huursubsidie-bedragen worden vermeld in verschillende tabellen: Meerpersoonstabellen De aanvrager woont samen met een partner en/of inwonende familiele den. Tabel 1; - de aanvrager of de partner met een hoger inkomen dan de aanvrager is op de peildatum 23 jaar of ouder, maar op 31 december 1992 jonger dan 65 jaar; - het tabel-inkomen is niet hoger dan f 43.025,- per jaar. Tabel la: - de aanvrager, of de partner met een hoger inkomen dan de aanvra ger, is op 31 december 1992 65 jaar of ouder; - het tabel-inkomen is niet hoger dan f 37.430,- per jaar. Eenpersoonstabellen De aanvrager heeft geen partner en/of inwonende familieleden. Tabel 2: - de aanvrager is op de peildatum 23 jaar of ouder, maar op 31 december 1992 jonger dan 65 jaar; - de aanvrager ontving in juni 1992 geen huursubsidie; - het tabel-inkomen is niet hoger dan f 31.860,- per jaar. Ouderen die alleen van een AOW moten leven, of van een zakgeld in een verzorgingshuis, hebben het zwaar. Dan is het passen en meten om rond te komen, en vooral ook nog jezelf veel ontzeggen. Erger wordt het dan nog als de tele visie, de stofzuiger, de wasmachine, het gehoorapparaat, duur aange past schoeisel en noem maar op, aan vervanging toe zijn. Dan is het lange tijd sparen (voor zover dat nog kan), behelpen en het vakantiegeld (dat toch voor ontspaning bestemd zal moeten kunnen worden) er aan spenderen. Maar daarvoor worden we toch niet oud? Als dit bij u speelt, dan kan de se- niorenvoorlichter van de SWOS een helpende hand bieden. Hij/zij weet welke financiële mogelijkhe den er zijn om in dit soort situaties tegemoet te komen; weet ook de weg naar de instanties en kan hel pen in de rompslomp van de papier winkel, waar u misschien wat huive rig voor bent. U kunt in kontakt komen met die seniorenvoorlichter via het tele foonnummer 27997. In volle ver trouwelijkheid bekijkt hij/zij samen met u wat er aan gedaan kan wor den. Of en hoe de geldelijke midde len die de gemeente voor deze ge vallen voorhanden heeft aan u soe laas kunnen bieden. Deze hulpverlening is geen armen zorg of "steun van Sociale Zaken", maar gewoonweg een recht van de minima; evenals het recht op AOW, dat we toch ook als zodanig hebben geaccepteerd. Het is geen hand ophouden en bescheiden en onderdanig dank je wel zeggen, maar gebruik maken van voorzie ningen die in het leven zijn geroe pen om bij te springen in de krapte van de financiële mogelijkheden van hen die uitsluitend van een AOW moeten zien rond te komen en dan ineens voor een extra uitgave komen te staan. Gebruik maken van dit recht bete kent 27997 bellen. De senioren- voorlichter helpt u dan wel verder. Dat bellen kan ook gedaan worden door een familielid, de huisarts, de wijkverpleegster, de huishoudelijke hulp, de pastor, iemand van de dia- konie, of wie dan ook die deze ge vallen tegenkomen of ervan weten; maar dan wel met instemming van de betrokkene. Seniorenvoorlichting SWOS - tele foon 27997. Tabel 2a: - de aanvrager is op 31 december 1992 jonger 65 jaar of ouder; - de aanvrager ontving in juni 1992 geen huursubsidie; - het tabel-inkomen is niet hoger dan 27.790,- per jaar. Tabel 2b (overgangstabel); - de aanvrager is op de peildatum 23 jaar of ouder, maar op 31 december 1992 dan 65 jaar; - de aanvrager ontving in juni 1992 huursubsidie, ook toen als alleen staande; - het tabel-inkomen is niet hoger dan f43.215,-. Tabel 2c (overgangstabel): - de aanvrager is op 31 december 1992 65 jaar of ouder; - de aanvrager ontving in juni 1992 huursubsidie, ook toen als alleen staande; - het tabel-inkomen is niet hoger dan f 33.950,- per jaar. Het juiste tabelinkomen kan wor den berekend aan de hand van het aanvraagformulier. Uit vergelijking met het vorige jaar blijkt, dat de inkomensgrenzen voor de huursubsidie fors zijn verlaagd. Zo lag bijv. de inkomensgrens voor alleenstaanden van 65 jaar en ouder (tabel 2a en 2c) op f36.000,-. Nu is de inkomensgrens voor deze groep gesteld op f 27.790,- voor nieuwe aanvragers. Voor degenen die vorig jaar ook reeds subsidie ontvingen is een overgangsregeling van toepas sing met en grens van f 33.950,-. Meer informatie is verkrijgbaar bij de woningstichting, waarvan u de woning huurt. Ook kan men kon- takt opnemen met de Senioren- voorlichters via het speciale tele foonnummer van de SWOS: 02155-27997. De leden van de COSBO-(AN- BO, KBO en PCOB) hebben het voortouw genomen om voor Soest een gezamenlijke Klusjes dienst voor ouderen te organise ren. Een commissie zal in overleg met bestaande instanties als paro chies, humanitas, etc. een taak omschrijving, structuur e.d. op schrift stellen en deze t.z.t. aan de SWOS ter hand stellen, die deze afdeling (klusjesdienst) als werk groep in haar programma kan opnemen. Hoe een en ander zal reilen en zeilen, daarvan zullen wij u beslist op de hoogte hou den. Mocht iemand nog suggesties e.d. op dit gebied hebben, dan zien wij die gaarne via onze redactie tegemoet. Ieder die gebruik maakt van de uit leenmogelijkheden van de Openba re Bibliotheek weet dat het leners pasje waarmee men boeken, cd's en platen kan lenen, jaarlijks vóór de vervaldatum moet worden ver lengd. Wat echter niet iedereen weet is dat voor 65-plussers een korting kan worden verkregen van f 10,- op de normale prijs van f 30,-. Deze kor ting wordt echter uitsluitend op aanvraag verleend op vertoon van de pas-65, die bij de gemeente ver krijgbaar is. Als men eenmaal staat genoteerd als 65-plusser, dan wordt bij eventuele volgende verlengin gen automatisch de reductie toege past. Wacht niet tot de vervaldatum, maar geeft vroegtijdig op dat u 65 jaar bent. Vergeet daarbij niet uw pas 65-mee te nemen. Geachte redactie, Eenzaamheid is volgens mij verve ling, d.w.z. geen interesse hebben voor alles wat om je heen gebeurt. Actief bezig zijn is de methode, d.w.z. fietsen, oefeningen doen, wandelen. Er zijn veel mogelijkhe den om lichaam en ziel gezond te houden. Wij hebben een groot volume cellen gekregen die wij moeten benutten. Wij moeten niet afwezig zijn, maar aanwezig. Kijk naar de sport op T.V., doe mee, het kost niets. Het is goed voor ziel en lichaam. Niet uren op de bank rusten; dat doet men 's nachts, dan kun je goed slapen. Niet ontevreden zijn, maar humaan zijn voor anderen. Een ander kan dat niet voor je doen. Ga eens met de kleinkinderen op stap, die vin den dat heel prettig. Ga ook met de jongeren om, die hebben heus wel interesse voor de ouderen. Dat on dervind ik zelf. Bezoek nog eens zieken en neem zo mogelijk een kleine verrassing me. Móeten hoeft niet meer, je kunt veel als je zelf wil. Als wij op de T.V. kij ken: al die ellende. Dan kunnen wij al met al tevreden zijn. Toon vooral geen zelfmedelijden. Blijf ook in de politiek geïnteresseerd, dan blijf je bij! En wat je vandaag kunt doen, niet uitstellen. Volg debatten van de 2e Kamer of ga naar vergaderingen. Probeer telefoonnummers te ont houden. Er zijn mogelijkheden ge noeg om niét eenzaam te zijn; bij voorbeeld boodschappen doen, ad ministratie bijhouden, controle over alles en veel en veel meer. Als je wilt kun je hoe genaamd alles, goede lectuur lezen, enz. en puzze len. Weduwnaar van 89 jaar. Ieder jaar worden er in Nederland naar schatting 4 miljoen misdrij ven gepleegd, waarvan slechts 1 miljoen wordt aangegeven bij de politie. Daarnaast raken er jaar lijks meer dan 250.000 mensen ge wond bij een verkeersongeval. Uit onderzoek en ervaring blijkt dat het hierdoor veroorzaakte leed bij de burgers in onze samenleving groot is. Tot voor kort was er bij de politie en justitie nagenoeg alleen aandacht voor de verdachte/da- der. Voor een aantal slachtoffers is de stap naar een professionele hulp verleningsinstelling te groot. Fami lieleden, vrienden en medebewo ners van het slachtoffer worden meestal liever niet langdurig met de narigheid geconfronteerd. Daarom is vijf jaar geleden de Stichting Slachtofferhulp Eemland in het le ven geroepen. Inmiddels werkt Slachtofferhulp Eemland ruim 3 jaar in de gemeente Soest. Slachtofferhulp krijgt te maken met mensen die de meest uiteenlopende negatieve ervaring hebben onder vonden, zoals inbraak, tasjesroof, vernieling, mishandeling, bedrei ging, zedendelicten en verkeerson gevallen. Het slachtoffer ziet zich heel plotse ling geconfronteerd met een veel heid aan problemen en moet veel regelen. Slachtofferhulp kan u daarbij van dienst zijn door: met u te praten over wat u is over komen; informatie en advies te geven over het regelen van allerlei praktische zaken zoals: - het invullen van formulieren; -het schrijven van brieven aan in stanties; - het aansprakelijk stellen van de te genpartij; het begeleiden bij een bezoek aan de politie, arts, advocaat of recht bank; het zo mogelijk bemiddelen bij schaderegelingen o.a. via: - uw verzekeringsmaatschappij; -de verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij; - het partij stellen bij het strafproces en u tijdens het proces te vertegen woordigen. Slachtofferhulp Eemland is een vrijwilligersorganisatie die in voor komende gevallen gratis hulp biedt. De medewerkers komen, indien u zulks wenst bij u aan huis. Slachtofferhulp Eemland afdeling Soest is 24 uur per dag bereikbaar. Dagelijks tussen 7.00 uur en 23.00 uur is slachtofferhulp telefonisch bereikbaar via 02155-27719. In spoedeisende gevallen zijn wij bui ten de hiervoor genoemde uren be reikbaar via de meldkamer van de Amersfoortse Gemeentepolitie, tel. 033-61 08 05.

Soester Courant | 1992 | | pagina 29