Defensie bereid tot beperking geluidshinder rond vliegbasis ƒ999,- ƒ1399,- ƒ1499,- ƒ1799,- Eureka! Een Ideeënbus voor burgers HALT: acht jongelui uit Soest kregen alternatieve straf Rondje Raadhuis MM P Voorlichting over bouwplan Lindenhof WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 3e JAARGANG N° 4 Iuthouder M. Swinkels verheugd over brede taak nieuwe commissie nu voor kers de cheque voor e cheque t.w.v. 100,- 'oor e cheque oor :heque It's Raining Again uw adres voor service (reparaties aangesloten. En tot maar liefst vijf een cheque Agenda SS Actie "Tankslag" in Soest verlengd Voorlichting gemeente op Radio Soest Progressief Soest en D66: correcte weergave algemene beschouwing 1993 D66 PAGINA 32 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ mtssecretaris rar. BJ.W baron van Voorst tot Voorst van defensie Jfvnnap week in k-i. vaH "eiensie JÜ (fl ronge week in Soesterberg de bereidheid van zijn departement ee „dom de geln.dsh.nder rond de vliegbasis Soesterberg zoveU mole- le beperken. Hij deed dat onder meer door de aankondiging ™n de „wan een hveede 'hnsh-honse", een proefdraaihal voor stralliagers (gemeentebestuur van Soest heeft hier jarenlang op aangedrongen ide Nederlandse en de Amerikaanse autoriteiten overeenstemming fe -I de hal zeer spoedig ij! betekent voor de omgeving van jvliegbasis dat de lawaai-overlast in zal worden teruggedrongen, ■adat voor het proefdraaien van de raalmotoren een tweede hal be- ikbaaris. De motoren behoeven, oorbeeld voor controle of na ;n reparatie, dus nog minder in de :n lucht te worden beproefd. staatssecretaris was naar het Of- üers Casino aan de Kampweg in ksterberg gekomen voor de offi- xle installatie van de Commissie oor Overleg en Voorlichting inza ai Milieuhygiëne voor de Vliegba- sSoesterberg. Een hele mond vol, daarom is gekozen voor de ïerkbare titel" Commissie ex arti- el28. Deze heeft tot taak "het voe- van overleg teneinde uit eigen oofde of naar aanleiding van vra- of klachten advies uit te bren- indan wel voorstellen te doen aan staatssecretaris van defensie of andere instantie over alle maat delen en voorschriften ter beper- ü'ng van de geluidshinder, veroor- !aakt door het gebruik van het luchtvaartterrein van de vliegbasis [Soesterberg". Wethouder mevrouw Mieke Swin- (D66) van milieu, die samen Annelie Mees als burgerlid en de heer B. H. Ten Raa, bedrijfsarts Bedrijfs Gezondheids Dienst Gooi Eemland, namens de gemeente Soest zitting heeft in de commissie, vooral ook verheugd over dat commissie een brede taak krijgt: liet alleen zal het vliegtuiglawaai beoordeeld worden, "maar de hin der van gelijktijdig optredend la- saai (cumulatie) zal wel degelijk ter sprake kunnen komen", aldus de wethouder. Dit zou kunnen beteke nen dat ook de geluidsoverlast op het Compagniesoefenterrein (COT), van de Tankwerkplaats en op de Vlasakkers zal worden beoor deeld, in samenhang met het lawaai dat een gevolg is van de aanwezig heid van de vliegbasis. Overigens deelde de staatssecreta ris nog mee, dat over ongeveer een maand het zonebesluit zal vallen. Dit betekent dat na een jarenlange voorgeschiedenis de geluidszone ring rond de vliegbasis zal worden vastgelegd. Binnen deze zone mag bijvoorbeeld geen woningbouw worden gerealiseerd, terwijl ook andere activiteiten niet zullen wor den toegestaan. Ook met deze maatregel is wethouder Swinkels ingenomen, "omdat Soest al heel lang moeite heeft gedaan om de zo nering helderder vast te stellen dan tot nu toe via de defensiekanalen mogelijk was". Zij hoopt dat defen sie goed naar de adviezen van de ge meente Soest heeft geluisterd bij het vaststellen van de zone. De commissie bestaat uit een be stuurder en een burger uit de ge meenten (Soest, Amersfoort, Zeist, Leusden en De Bilt) die rond de vliegbasis liggen. Omdat de basis binnen de gemeentegrenzen van Soest ligt, heeft deze gemeente een extra vertegenwoordiger. Naast de afvaardiging van de gemeenten hebben vertegenwoordigers van defensie en de vliegbasis zitting in de commissie ex art. 28 van de Luchtvaartwet. De commissie staat onder voorzit terschap van gedeputeerde Piet Smink. Na de installatie van de le den door de staatssecretaris, die met militair vertoon was ontvangen, werd het huishoudelijk reglement vastgesteld, evenals het voorlopige vergaderschema. Het is de bedoe ling dat er een geïntegreerde klach tenprocedure komt. De commissie hecht grote waarde aan de voorlich ting, terwijl daarnaast ook een ob jectief bewakingssysteem van be lang is. Wethouder Swinkels zal de raads commissie milieu van tijd tot tijd in formeren over de voortgang van de werkzaamheden van de nieuwe commissie. jo Het gemeentehuis is voor het publiek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Bur gerzaken (tel. 93411), het Infor matiecentrum (tel. 93777), en de afdeling Huisvesting (tel. 93411) zijn daarnaast ook op de vrijdag se koopavond van 19.00 tot 20.00 uur open. De afdeling Huisvesting is telefo nisch (93893) alleen bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463-51412) is voor het pu bliek geopend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. - Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins- van 16.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). - Belangrijke telefoonnum mers: -algemeen alarmnummer ^politie, brandweer, ambulance) - informatiecentrum 93777 - informatietelefoon 93665 - klachtentelefoon 93459 - meldpunt sociale veiligheid 19444 - infolijn groente-, fruit- en tuin afval (GFT) 93688 - ophalen grof vuil (bellen tussen 10.00 en 12.00 uur) 93666 - infolijn klein chemisch afval (KCA) 93688 meldpunt woonomgeving 25346 Donderdag 26 november, com missie financiën om 20.00 uur. Maandag 30 november, commis sie algemene bestuurszaken om 19.30 uur. Dinsdag 1 december, commissie ruimtelijke ordening om 19.30 uur. Woensdag 2 december, commis sie welzijn om 19.30 uur. Donderdag 3 december, com missie milieu om 19.30 uur. Donderdag 17 december, ge meenteraadsvergadering om 19.30 uur. Er zijn nieuwe plannen ingediend voor de lokatie Lindenhof aan de Van Weedestraat. Hierop heeft het college van burgemeester en wet houders positief gereageerd. In het kader van het beleid van de wethou der van ruimtelijke ordening om de burgers in een zo vroeg mogelijk stadium te betrekken bij nieuwe plannen, wordt pen voorlichtings avond gehóuden voor belangstel lenden en betrokkenen op maan dag 7 december a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeente huis. Vóór de pauze zullen drie genodig den de plannen toelichten: de heer J. J. Vahstal, bouwonderne mer; een vertegenwoordiger van het ge zinsvervangend tehuis De Linden hof; de architect van het bouwplan, ing. J. Hulster. Na de pauze is er gelegenheid voor vragen, inspraak en overleg. In ja nuari 1993 zullen de bouwplannen worden gepresenteerd aan de com missie ruimtelijke ordening, waar van de leden eveneens voor deze voorlichtingsavond zullen worden uitgenodigd. Daarna start de offi ciële inspraakprocedure. Iedere burger van Soest en Soes terberg kan weer ideeën depone ren in de Ideeënbussen die staan op de balie in de hal van het ge meentehuis en in de dependance burgerzaken in Soesterberg. Het idee dat u hebt, kan om schreven worden op speciale for mulieren die op diezelfde plaat sen verkrijgbaar zijn. U kunt uw tekst aanvullen met tekeningen en schetsen. Volgens historici schijnt het fe nomeen ideeënbus al bestaan te hebben in de middeleeuwen; niet in de vorm van een bus maar ge woon met een gleuf in de muur. Beloning De ideeën die binnenkomen, worden getoetst op kwaliteit, uit voerbaarheid, originaliteit en doelmatigheid. Een eventuele beloning, die dan voor de eerste keer wordt uitge reikt op 4 januari 1993, kan va riëren van 250 gulden tot 5.000 gulden. Een uitvoerig reglement van de ideeënbus kunt u gratis ophalen bij de informatiebalie in het ge meentehuis en vormt een bijlage van de gemeentelijke notitie over public relations. Daarin komen eveneens voor de verordening voor de Ideeënbus van ambtenaren, evenals uitvoe rige informatie over de behande ling van klachten. De actie "Tankslag" is minimaal tot 1 januari 1993 verlengd en bo vendien uitgebreid tot boven grondse olie- en huisbrandtanks. De actie is bedoeld om tanks die niet meer in gebruik zijn te saneren door ze te verwijderen. Dankzij "Tankslag" zijn in Soest inmiddels tien verontreinigingen geconsta teerd. Bij de provincie is een subsi dieregeling in de maak om veront reinigde lokaties te saneren. Het gemeentelijk voorlichtingspro gramma "Van 't Raadhuisplein" wordt iedere week op woensdag door Radio Soest uitgezonden, tus sen 11 en 12 uur. In de uitzendingen wordt nader in gegaan op de besluiten die burge meester en wethouders die week hebben genomen. Ook worden de officiële bekendmakingen zoals bouw- en hinderwetzaken meege deeld. Daarnaast is er ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op een aantal punten zal men dieper ingaan. In acht maanden tijd hebben acht jongelui uit Soest strafwerkzaam- heden moeten verrichten voor ver nielingen die zij hadden aange richt. Ook moesten zij de door hen aangerichte schade vergoeden. Zij deden dit in het kader van het Halt-project (Het ALTernatief). Dit biedt jongeren tussen de 12 en 18 jaar die voor de eerste keer met de politie in aanraking komen de mogelijkheid om traditionele strafvervolging via justitie (en dus een strafblad) te voorkomen. Mevrouw Anne van den Hof van de afdeling bestuurlijke preventie van de gemeente zegt dat via het Halt bureau Eemland meer zaken zijn afgehandeld dan verwacht was. Overigens is Soest met acht gevallen lang geen koploper in het Eemland- gebied. Dat is Leusden met 34 cliënten, gevolgd door Amersfoort met 23, Eemnes met 21 en Baarn met 12. Alleen Bunschoten en Woudenberg hebben er minder dan Soest, resp. 7 en 2. De meeste vernielingen worden aangericht door het spuiten van graffiti. Ook het afsteken van vuur werk, meestal strijkers, leidt vaak tot schade. In maart van dit jaar werden in Soest twee jongens van 15 en 16 jaar opgepakt voor vernieling en brand stichting. Ze hadden elk een schade aangericht van 782 gulden. Hun straf bestond uit zes uur zand kruien en het egaliseren van het weiland bij de kinderboerderij De Vrije Teugel. In juni werden twee jongens van 16 jaar opgepakt voor bekladding. Zij kregen tien uur straf. In augustus werden twee jongens uit een groep van acht aangehouden voor het om trekken van een lichtmast. Zij zorg den ervoor dat het Raadhuisplein onkruidvrij werd gemaakt. Ook be taalden zij de schade van 550 gul den. Eind oktober werden twee jon gens betrapt op het vernielen van een deur van een loods. Zij kregen acht uur werk opgedragen en gaan in de kerstvakantie aan de slag. De schade die zij moeten betalen, be draagt 150 gulden. Halt ontstond in 1981 in Rotterdam als antwoord op grootschalige ver nielingen door jongeren, eindjaren zeventig. Door de positieve resulta ten vond dit project in veel plaatsen navolging. Eind 1991 ging het Halt bureau regio Eemland van start. Jongeren die voor het eerst met de politie in aanraking komen, kunnen vervolging door justitie voorkomen als zij aan het Halt-project meedoen en de schade die zij hebben aange richt niet hoger is dan 1.500 gulden per persoon. Zij moeten werkzaamheden ver richten die direct verband houden met de gepleegde vernieling of be kladding en daarnaast de aange richte schade vergoeden. De politie bekijkt of de aangehouden jongeren in aanmerking komen voor het Halt-bureau. Het bureau legt de zaak voor aan justitie en doet een voorstel over het aantal uren straf. Na accoordverklaring door justitie zorgt Halt voor de verdere afhande ling. Welke zaken komen voor Halt in aanmerking en hoeveel straf staat ervoor? Voor openlijke geweldple ging tegen goederen, dierenmis handeling, vernieling, buiten toege stane tijden afsteken van vuurwerk en "eenvoudige" mishandeling staan minimaal 4 tot maximaal 20 uur werk. Onder eenvoudige mis handeling wordt de droge klap ver staan, waarvoor geen hulp van een arts behoeft te worden ingeroepen. Op hinderlijk volgen staat 4 tot 12 uur straf. Verstoring van de rust komt op 2 tot 4 uur te staan. Het be kladden en beschadigen van onroe rend goed is goed voor 4 uur werk. Ongewenst gedrag in het openbaar vervoer en op stations komt op 4 tot 8 uur straf. Dit zijn toch wel de meeste zaken die voor Halt in aan merking komen. In de toekomst wordt deze waslijst aangevuld met winkeldiefstal. Het wordt dus oppassen geblazen voor de baldadige jeugd in Soest! In het interview met wethouder Jan Visser naar aanleiding van de be handeling van de begroting 1993 (Op 't Hoogt van zaterdag 10 okto ber) zijn bij de montage van het arti kel twee zinnen op een verkeerde plaats terechtgekomen. Voor hen die hierdoor de draad van dit ge deelte van het artikel niet meer heb ben kunnen oppakken, volgt hier de oorspronkelijke tekst: Landelijk Gebied Een tweede mijlpaal op het gebied van de planologie is de tot standko- ming van het nieuwe bestemmings plan Landelijk Gebied (tweederde van de gemeente Soest!). Niet ach ter gesloten deuren of ambtelijke bureaus, maar in open discussie met het IVN, boerenorganisaties, re- creatiebedrijven en met defensie. De belangstellende burgers zijn dit jaar bij de waarde van het buitenge bied betrokken door een lezingen cyclus in het gemeentehuis waar veel natuurliefhebbers en echte Soesters op af zijn gekomen. In de Nota van Aanbieding bij de begroting 1993, in het hoofdstuk Ruimtelijke Ordening, schrijft het college van burgemeester en wet houders: "Wij spannen ons in om de belanghebbenden en geïnteresseer den van A tot Z bij de voorberei ding van dit bestemmingsplan te be trekken in een vorm die aanspreekt en wellicht als voorbeeld kan die nen voor andere beleidsprocessen". Onder het kopje "Onderwijs" is in de algemene beschouwing van D66, in hetzelfde begrotingsnummer van 'Op 't Hoogt' uit twee zinnen één zin ontstaan. Daardoor is dit ge deelte niet conform de ingediende tekst afgedrukt. Dit manco wordt hierbij alsnog hersteld: Onderwijs Van onderwijsgevenden wordt veel gevraagd. Nu weer opnieuw door dat de regeringsnota "Toerusting bereikbaarheid van basisscholen" tot schaalvergroting binnen het openbaar onderwijs dwingt. Onder erkenning dat er door het bestuur een fout gemaakt is, vindt D66 het een goede zaak dat onderwijsge venden en medezeggenschapsra den in het belang van de kinderen over begrijpelijke irritaties zijn heengestapt. De definitieve vorm waarin de schaalvergroting wordt gegoten, dient in overleg met de di recteuren, de onderwijsgevenden en de medezeggenschapsraden tot stand te komen, opdat alle scholen op hun eigen manier "degelijk" zijn. Albert Heijntje Davids. Begroting 1993: 32 (e)moties. Wat heeft wethouder Visser nu eigenlijk écht meegenomen op die voorlichtingsbijeenkomst? Straks zie je door de bungalows het bos niet meer. Zijn er ook knuffelbeerputten? CAI: Cliënten Aardig Informe ren. Natuurverschijnsel: fietser met brandend voor- en achterlicht. Raadsleden fietsen door Soest: dat zou toch eigenlijk geen nieuws moeten zijn?! Klachten over verkeer in Soest- dijk: Waar zijn die wegen anders voor?! Beetje overdreven om meteen al na één overstrominkje moeras-ei ken te planten langs de Soester- bergsestraat... Komt er nu ook nog een proef 'Halveer de motorrijtuigenbelas ting'? Liever een knotseizoen dan een knotsseizoen. De knotters waren weer willig, daar aan de Stadhouderslaan. Kunstuitleen: uitlenen is geen kunst, terugkrijgen soms wel. Hebben ze bij Neon Tetra ook een visuitleen? VVZ'49 laat eindelijk tanden zien: weer eens wat anders dan ge le kaarten. Verkoop van vrijbankvlees: van dat beest dat op de Ferdinand Huycklaan op de vers(t)iertoer g«ng? Military op de Vlasakkers: liever geen knollen, maar citroenen. De Soester Courant meldt: "Rui ters en toeschouwers bij een mili tary zullen een zware belasting vormen voor het natuurgebied dat hierdoor onherstelbare schade zal leiden". De Soester Courant lijdt dus niet in de race om de taart voor goed taalgebruik. Gelukkig worden De Lange Dui nen niet gekort. Een Bromsnor op een brommer inzetten tegen knal-lawaai in Soes terberg: dat geeft toch nog meer herrie?! Industrieterrein: Discola. Op het industrieterrein heb je dus niet alleen de poppen aan het dansen. Drumcola. Praten tot je er Overhees van wordt. Terrein rond politiebureau schoongemaakt in kader van Halt project: kwestie van sterke armen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 33