Maak het mensen met een handicap niet onnodig moeilijk: toegankelijk bouwen kost nauwelijks méér IL Bestemmingsplan Landelijk Gebied 'leest als roman' yfeldpuii Bezorging van Huisvuil Inzamelkalender 1993 Gemeente wil eind aan] onrechtmatig gebruik van gemeentegrond Het ontwerp van de maand: speelse en originele berging aan de Schrikslaan Sociale veil Onderhoui VIP JsJr Gemeentebegroting in 100 jaar ruim 5.000 keer hoger! WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 1? Mensen met een handicap nemen de laatste jaren steeds meer deel aan het maatschappelijk leven. Enerzijds is dat te danken aan allerlei ontwik kelingen in de technische en medische wetenschappen, anderzijds aan de grotere zelfbewustheid van mensen met een handicap en hun behoefte om een bijdrage te leveren aan de samenleving. De integratie van licha melijk gehandicapte mensen in onze maatschappij zou nog veel beter kunnen worden gerealiseerd als er niet zoveel mentale en bouwkundige hindernissen zouden bestaan. Een voorbeeld van een mentale hindernis is het feit dat gehandicapten nog steeds als 'invaliden' en 'hulpbehoeven den' worden gezien. Maar in veel gevallen wordt het zelfstandig functio neren van mensen met een handicap ook belemmerd doordat in de ge bouwde omgeving geen rekening met hen is gehouden. Veel gebouwen en voorzieningen zijn moeilijk toegankelijk en vaak slecht bruikbaar voor mensen met een lichamelijke en/of zintuigelijke handicap. Ook in Soest is een groot aantal gebouwen nog steeds niet optimaal toegankelijk, hoewel de gemeente Soest het toegankelijk bouwen propageert. Het gemeente huis is nu optimaal te gebruiken door mensen met een handicap. Reeds bij aanvang van de bouw is de toegankelijkheidsconsulent van de Gehandicaptenraad betrokken ge weest en heeft veel adviezen kun nen geven. De gemeente heeft in 1992, naar aanleiding van een verzoek van de Vereniging Sportraad Soest, beslo ten om bij nieuwbouw en grotere re novaties van sportcomplexen de toegankelijkheid voor mindervali- den te verbeteren. Dit gebeurt con form de eisen in het handboek voor toegankelijk bouwen "Geboden Toegang" van de Gehandicapten raad. Dit heeft reeds geresulteerd in het uiterst toegankelijke sportcom plex aan de Dalweg 'Aqua Indoor', dat aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar het 'ITS'-symbool zal ontvangen. Ook voor de Banning- hal in Soesterberg is een ITS-sym- bool aangevraagd. Voor de overige accommodaties is besloten om verbeteringen met be trekking tot de toegankelijkheid te realiseren uit de bestaande budget ten. Dit heeft reeds geresulteerd in een aantal gesprekken tussen de verantwoordelijke ambtenaren en de toegankelijkheidsconsulent. Meer toegankelijke en mogelijk volledig bruikbare gebouwen -on der auspiciën van de gemeente te realiseren- zullen hiervan het ge volg zijn. Dit betekent een grotere fysieke vrijheid voor mensen met een handicap. ITS-symbool Om kenbaar te maken dat een ob ject zelfstandig bereikbaar, toegan kelijk en bruikbaar is, is het Interna tionaal Toegankelijkheids Symbool ontwikkeld, het eerder genoemde ITS. De minimum (toegankelijk- heids)eisen waaraan een object moet voldoen, worden door de Ne derlandse Gehandicaptenraad en de Provinciale Overlegorganen vastgesteld. Deze eisen zijn geba seerd op het eerder genoemde handboek 'Geboden Toegang'. Het ITS-symbooI is wettig gedeponeerd en kan derhalve alleen door de Ge handicaptenraad worden toege kend. Het symbool bevat een wit gestyleerde rolstoeler, naar rechts kijkend, op een blauwe achter grond. Helaas wordt bij de inrichting van bouwwerken in de particuliere sec tor nog veel uitgegaan van 'de ge middelde valide mens'. Mensen ra ken 'gehandicapt' doordat de ge bouwde omgeving een aantal be perkende eigenschappen heeft. Als met meer besef hiervan gebouwd zou worden, zouden veel obstakels zoals we die vandaag de dag tegen komen, vermeden kunnen worden. Dit wordt de integrale benaderings wijze van ontwerpen en bouwen ge noemd. De laatste jaren wordt de tendens om 'integraal' te bouwen steeds sterker. Dit komt trouwens niet al leen mensen met een handicap ten goede, maar ook mensen met kin derwagens en boodschappenwa- gentjes, mensen met koffers, kleine of lange mensen, leveranciers enzo voorts. In het nieuwe bouwbesluit dat sedert 1 oktober van kracht is, zijn gelukkig enkele bepalingen op genomen die mensen met een han dicap ten goede zullen komen. In Soest is reeds aan enkele gebou wen in de particuliere sector een ITS toegekend. Met name zouden we hier Apotheek Wolverlei, het hoofdpostkantoor, foto/videozaak Van Éssen en opticien Wildschut aan de Zuidpromenade kunnen noemen. Op Camping King's Ho me aan de Birkstraat is het goed toe ven voor gehandicapten. Andere toekenningen van een ITS zijn nog in behandeling. Inlichtingen en aanvragen Zeker is dat veel gebouwen voor een ITS-symbool in aanmerking kunnen komen, al dan niet met eni ge simpele aanpassingen. Deze zijn helaas niet bij de Gehandicapten raad bekend. Inlichtingen en/of aanvragen kunt u inwinnen bij de toegankelijkheidsconsulent voor de gemeente Soest, P.A.J. Groene- stein, tel. 02155 - 18711, of bij het Provinciaal Steunpunt Gehandi- captenoverleg in Utrecht, tel. 030 - 625874, vragen naar de heer Haug. év Een puur Hollandse vraag; Wat kost het? Indien bij de bouw reeds rekening wordt gehouden met de toeganke lijkheid, kunnen we stellen dat dit vrijwel niets extra's kost. Je dient je hierbij af te vragen wat er noodza kelijk is. Een invalidentoilet is in een winkel waar men korte tijd ver blijft niet direct nodig, terwijl dit in een horecabedrijf onmisbaar is. Een gebouw zonder verdiepingen heeft geen lift nodig, met publiekstoegan- kelijke etages is dit een eis. Vooral in kleine warenhuizen kan dit wel een belangrijke kostenfactor zijn. Een groentezaak heeft in principe alleen een brede deur zonder drem pels en een voldoende brede opstel plaats voor een rolstoel nodig, mits de klant door de winkelier wordt bediend. Is er sprake van zelfbedie ning, dan kun je ook nog eisen dat de meest gangbare produkten bin nen bereik van de rolstoeler liggen en dat het weegapparaat op zodani ge hoogte is aangebracht dat een zit tende klant kan wegen en verpak ken. Eigenlijk geen meerkosten zo als u ziet. Aan een supermarkt zul len dezelfde eisen worden gesteld. Vooral eenvoudig binnenkomen en een voldoende brede doorgang bij een kassa is hier een must. Aan het vragen van inlichtingen en aanvragen voor het begeleiden van (ver)bouwwerken zijn vooralsnog geen kosten verbonden. Wenkenbladen i'? ijaïan n9 .mij lm. De Gehandicaptenraad geeft wen kenbladen uit. Deze bladen bevat ten alle inlichtingen over voorzie ningen die voor uw bedrijf van be lang kunnen zijn. Zo zijn er wen kenbladen voor bankgebouwen winkels bibliotheken schoolgebouwen gezondheidszorg en maatschap pelijke dienstverlening kantoren culturele accommodaties centrale accommodaties multifunctionele toiletten horecagebouwen stedelijk groen gebouwen voor kinderopvang openbare weg, straten, trottoirs, voetpaden. Deze wenkenbladen kosten fl. 2,25 per stuk (exclusief verzendkosten) en zijn te bestellen bij de toeganke lijkheidsconsulent of bij het PGSU. Voor architecten, aannemers e.d. is het handboek 'Geboden Toegang' onmisbaar. Dit boek bevat alle eisen en aanbevelingen voor toegankelijk bouwen. Het kost ongeveer 60 gul den. Ook dit is te bestellen bij de consulent of het PSGU. Inlichtingen: Toegankelij kheidsconsulent P.A.J. Groenestein, Krekel 2, 3766 HK Soest, tel. 02155 - 18711 Provinciaal Steunpunt Gehandi captenbeleid Utrecht,, Kaap Hoorndreef 38, 3563 AV Utrecht, tel. 030 - 625874. Medewerkers van de afdeling reini ging zijn vorige week begonnen met het bezorgen van een nieuwe huis- vuilinzamelkalender bij ieder huis houden. De volgende bezorgdata zijn 28 november en 5 december. Er is sprake van een belangrijke ver andering ten opzichte van de eerde re kalenders: vroeger stond met een letter aangegeven in welke verza- melwijk men woonde, wijk A, B, C enzovoorts. Nu is dat veranderd: op de nieuwe kalender staan cijfers: 1, 2, 3 enzovoorts, tot en met 10. De afdeling reiniging heeft namelijk een nieuwe wijkindeling gemaakt. Om te voorkomen dat iemand op eens van wijk A in wijk E belandt, zijn voor de letters cijfers in de plaats gekomen. Iedereen in dezelf de inzamelwijk heeft hetzelfde nummer bovenaan de kalender staan. Op de voorkant staan alle dagen ge noemd, waarbij in kleur is aangege ven wanneer welke container (de bruine of de groene) wordt geleegd. Daarnaast staat voor de duidelijk heid nog vermeld wat nu precies GFT (groente-, fruit- en tuinafval) is, zodat iedereen weet wat in del bruine (GFT-) container kan worl den gedeponeerd. Chemokar Op de achterkant van de kalender] staat het routeschema van de che-1 mokar. Hierin is ook iets veranderd] ten opzichte van 1992: elke derde dinsdag van de maancj staat de chemokar niet meer vari 8.00 tot 9.00 uur aan de JohanneS Poststraat bij de nummers 200 tot| en met 300. Op deze plek staat hij] van 8.00 tot 8.30 uur. Van 8.30 totl 9.00 uur staat hij verderop, voor dd[ nummers 382-460. Verder staat de chemokar op del derde dinsdag van de maand vanl 10.00 tot 10.30 uur niet meer bijl de flats aan de Dalweg, maar bij def gezinsmarkt Gemar aan de Parallel-] weg. In Soesterberg is dit jaar één hahd op proef geweest, die nu definitieq in het schema wordt meegenomen! De vierde dinsdag van de maand' staat de chemokar dan van 15.451 tot 16.15 uur aan de Postweg, te-| genover huisnummer 79. Bij het voorbereiden van een bouwplan werd de gemeente ge confronteerd met het feit dat een deel van de hiervoor benodigde gemeentegrond in gebruik was bij anderen. Om na te gaan of dit op meer plaatsen in de gemeente het geval is, heeft de landmeter in een aantal gebieden -Soestduinen en delen van Soest-Zuid- een onder zoek ingesteld. Ook andere gebie den worden onderzocht. Tot nu toe is in een 25-tal gevallen on rechtmatig gebruik van gemeente grond vastgesteld. De gebruikers hiervan zijn inmiddels aangeschre ven om de eigendomssituatie in de oorspronkelijke toestand terug te brengen. Volgens de heer J. C. Stufkens van de gemeentelijke afdeling grondza ken en vastgoedinformatie wordt het onderzoek naar mogelijk on rechtmatig gebruik van gemeente grond voortgezet. "We willen de mensen wakker schudden, attent maken op een gebruikssituatie die! misschien allang bestaat, maar fei-L telijk niet juist is. Nu we hebben! vastgesteld dat er inderdaad parti-f culieren, bedrijven en instellingen! zijn die gemeentegrond in gebruik! hebben, is dat voor ons aanleiding! de inventarisatie voort te zetten". Gebleken is, dat het vooral gaat om I percelen die grenzen aan bosge-| bied. Maar er is bijvoorbeeld ook sprake van ingebruikname van "lo ze" hoeken, die door de aanwonen- de is beplant als ware het zijn eigen tuin. Stufkens: "Om eventuele moelijkheden in de toekomst te voorkomen, willen we overal waar eigenaren gemeentegrond in bezit hebben genomen, de situatie in de juiste toestand terugbrengen". Over de wijze waarop dit op een voor beide partijen aanvaardbare wijze kan gebeuren, is vanzelfspre kend overleg mogelijk met de afde ling grondzaken en vastgoedinfor matie, telefoon 93629. De mooiste plek om rustig het concept-bestemmingsplan Landelijk Ge- matiebalie een levensgrote kaart in kleur van dit buitengebied, waarop bied in te zien, is de hal van het gemeentehuis. Daar hangt naast de infor- alle belangrijke aanduidingen en lijnen zijn ingetekend en ingekleurd. U kunt zich het concept-plan ook aanschaffen. "Het leest als een ro man", zei Peter Veen tijdens de overlegbijeenkomst op 9 novem ber, waarop medewerkers van Bu reau Zandvoort de filosofie van dit bestemmingsplan hebben toege licht. Van de tachtig aanwezigen hebben toen zeker veertien insprekers ge bruik gemaakt van de gelegenheid om vragen af te vuren, opmerkin gen te maken, onvolkomenheden aan te roeren en meningen te geven. "Die worden allemaal in het defini tieve plan verwerkt", beloofde wet houder Jan Visser, die volgens de Soester Courant het bestemmings plan Landelijk Gebied als zijn "geesteskind" beschouwt. Wie alsnog schriftelijk wil reageren, heeft daartoe de komende week nog de tijd. Komt u eens langs in het gemeentehuis, bekijk de grote kaart (zie foto), lees of koop het fraaie boekwerk van onze gemeentelijke "achtertuin" en geef uw schriftelijke reacties af. Planning januari/februari 1993 - verwerken inspraakreacties en resultaten vóór- overleg; 23 maart 1993 - plan met ambtelijk commentaar in B en W; 1 april 1993 - plan naar Provinciale Planologische Commissie (PPC); 1 juli - reactie PPC; augustus/september 1993 - plan aanpassen naar aanleiding van reacties PPC; 26 oktober 1993 - plan met ambte lijk commentaar in B en W; van 18 november tot 18 december 1993 - eerste ter visie legging; 1 februari 1994 - horen van be- Hans Bos en Jan de Bruin, uitvin zwaarden door commissie ruimte- ders van het boomjukvoethekhon- lijke ordening; debordhevelapparaat in de Gooi en Eemlander: "Als je het maar eind maart 1994 - vaststelling door zwaar genoeg hebt, dan word je de gemeenteraad. vanzelf wel slim". 19 Mercurius au. "Timmy, kom je buiten spelen?" - "Nee, ik moet nog weer een brief schrijven aan de gemeente, dat ik niet buiten kan spelen". De heren Lamme en Overdijkink volgens de Amersfoortse Courant op de Veteranendag in Soester berg over de vaderlandse strijd krachten anno 1992: "Het is mis schien vervelend om te zeggen, maar het is een slappe bende". Op 't Hoogt. Te gek voor woor den. Vliegbasis Bushterberg: "We are shocked, we are shocked". Rodemeldpuntwoonomgeving- brigade. Squashwedstrijd Johan Hars kamp - Ron Gleym: 1 - 1. Op 't Hoogt. Een andere kijk op Soest. De originaliteit en de speelsheid van het ontwerp waren voor de wel standscommissie de voornaamste reden om het predikaat "Ontwerp van de maand" toe te kennen aan het door het Soester architectenbureau Duermeyer, Verweij en Messnig ontwikkelde bouwplan voor een berging bij een woning aan de Schrikslaan. De welstandscommissie overwoog daarbij ondermeer, dat zowel de op drachtgever als de architect waarde ring verdienen: de opdrachtgever voor het feit dat hij ondanks de kleinschaligheid van het plan een architect heeft ingeschakeld, de ar chitect omdat hij een ontwerp heeft gemaakt dat door zijn bijzondere vorm speels en origineel is. Dat valt Het had niet mogen gebeuren, maar het is toch gebeurd: in het nummer van 'Op 't Hoogt" van 7 oktober is een artikel opgenomen dat niet in deze versie had behoren te worden geplaatst. In de eerste op zet van het artikel was met gefin geerde getallen gewerkt. De bedoe ling was dat deze later zouden wor den vervangen door de juiste cijfers. Het basisartikel zou vervolgens worden vernietigd. De aanpassing van de cijfers werd uitgevoerd, maar daarna ging het mis: niet de uiteindelijke, juiste versie van de aanhef bij het artikel bleef bewaard, maar uitgerekend de aanhef die vernietigd had moeten worden! Het gevolg was een onjuist cijferge- bruik. Om alsnog een juist beeld te geven van de begrotingscijfers 1893 en 1993, drukken we hierbij de in leiding af zoals die -onder de kop die boven dit artikel staat- had moe ten zijn: "De begroting 1993 geeft een be drag aan van (afgerond) 126 mil joen gulden. Dat komt, bij een in wonertal van 41.000, neer op ruim fl. 3.073,— per inwoner. De begro ting van 100 jaar geleden laat in ver houding heel andere cijfers zien. Soest telde toen 3.979 inwoners, de begroting vermeldde een totaalbe drag van fl. 25.486,16. Dat komt neer op fl. 6,30 per inwoner! Er is dus heel wat veranderd, wat trou wens al direct opvalt aan die begro ting van 1893: hij is nog helemaal met de hand geschreven door de ambtenaar ter secretarie!". ^nFNSDAG 25 NOVE no J7 juni van dit jaar is het me woonomgeving in de j P" „te Soest gestart. Het me I Int is opgezet in het kader van sociale vernieuwing. Er zijn inm ïV j89 meldingen via dit me :mt binnengekomen. Het me „nl is bereikbaar van 's morgi Half acht tot 's middags vier u Via een gewoon telefoonnumn bij de gemeente wordt u doorv bonden met de autotelefoon n van de opzichters, die u dir ie woord staat. Onidat u een j woon nummer draait, betaalt u gewone tarief en niet het (duurt ,e) autotelefoontarief. Het meldpunt is er voor iedere Hel is alweer een jaar geleden c de gemeente Soest in het kad van de sociale veiligheid in en c sportaccommodaties een pr heeft gewonnen. Deze "Buit Gewoon Veilig Prijs" heeft de g meente ontvangen van de Stic ting Vrouwen, Bouwen en Woni voor haar algemene beleid op h gebied van de sociale veilighei voor haar beleid met betrekkii tot sociale veiligheid in en o Voor 1993 hebben burgemeester en we De conmissie Milieu heeft zich op 3 Het onderhoudsplan is ook besproken Hieronder zijn de straten weergegev Ook is aangegeven welk onderdeel va De maatregelen zijn verdeeld in ond fMHOUDSHflflTREGELEH AAN TEGELS EH Straatnaam: onderhoud aan: des temeer op, omdat de berging op een zodanige plaats in de achtertuin van een woning) wordt gerealiseerd dat hij niet in het zicht staat. De welstandscommissie toonde zich enthousiast over het ontwerp, waar aan ze dan ook zonder meer haar goedkeuring hechtte. Parallelweg Ir. Henkolaan Ir. Henkolaan Korte Brinkweg Beetzlaan Beetzlaan Beetzlaan Belvedereweg Industrieweg Industrieweg Kostverlorenweg Hieuwstraat Vinkenweg Vinkenweg Kolonieweg Soesterengweg Veldweg Insingerstraat Varenstraat Wieksloterweg 0.Z. Eikenlaan Eikenlaan Eikenlaan Soesterbergsestraat Jongbloedlaan Rademakerstraat Rademakerstraat Rademakerstraat Soester Hoogt Voetpad rechts Rijweg Parkeervak linl Voetpad links Voetpad rechts Voetpad links Voetpad links Voetpad links Voetpad rechts Voetpad links Voetpad links Parkeervak linl Voetpad rechts Voetpad links Rijweg Voetpad links Rijweg Voetpad links Fietspad Rijweg Rijweg Voetpad links Voetpad rechts Fietspad links Rijweg Voetpad rechts Fietspad recht: Bushalte recht: Rijweg ONDERHOUDSMftftTRF.r.ELEIl hSFftLT Straatnaam: onderhoud aan fl.P. Hilhorstweg Grote Helmweg Hooiweg Weideweg Heuvelweg Hassauplantsoen Stadhouderlaan Koniginnelaan Park Vredehof Van Beuningenlaan Da Costalaan De Genestetlaan Plasweg Plasweg Pruneslaan Prunuslaan R.v.Leeuwenhoek laan Heeserspoor 0.Z. Rademakerstraat Boerenstreek Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Rijweg Voetpad links Voetpad recht Voetpad links Voetpad recht; Voetpad recht: Voetpad links Rijweg Rijweg Rijweg Fietspad 1) Deze laagjes worden gespoten RT.rznunF.RR HARTREGELE1I Op de overgang van een rijweg naai De meest storende hoogteverschill» De Verlengde Palzerweg bestaat ge< Op diverse plaatsen in de gemeenti Het is gebleken dat een aantal vai UITVOERING plattegrond De uitvoering van bovegenoemd ond onderhoud kunt u contact opnemen

Soester Courant | 1992 | | pagina 34