minimum-inkomen? Herinrichting speelveld Dorpsstreek Hinderwetvergunning: Hoe te handelen bij indienen van bezwaren? Recht op sociaal Gemeente gaat heide plaggen Nieuwe wet Milieubeheer op komst Ü~Mfesg!B»*a Gemeente zoekt namen van kinderen die een brief schreven WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Dorpss treek 1 verwijderen beplaruingV 1 aanlegV'^y l 'verwijderen zJtplek* bushokje 'aanleg asfallplein I verwijderen beplanting aanleg gras met bomen oa jeu de boule 'aanleg haagbeplanting 90cm hoog 'aanleg haagbeplanting 90cm hoog skalevoor; doeltje SPEELVELD I70x40mi BOMENPLEIN bestaande boom jej^aanderandbeplanting verlagen verplante boom OPDRACHTGEVER Gemeente Soest afd. Groenbeheer ONDERWERP Herinrichting speelveld Dorpsstreek Iedereen kan in een vervelende si tuatie komen, waardoor er tevens financiële moeilijkheden ontstaan. Bijvoorbeeld u raakt werkloos of uw partner heeft u verlaten. U weet niet wat u moet doen om aan geld te komen om te voorzien in uw kosten van levensonderhoud. Waar kan men helpen? U kunt altijd terecht bij de gemeen telijke afdeling sociale dienstverle ning. Die afdeling zorgt onder meer voor voorlichting -wat zijn er voor mogelijkheden?- en men kan u er de goede weg wijzen. Wat doet men dan precies? In een gesprek met een sociaal ambtenaar wordt bekeken of er een wettelijke regeling is waar u gebruik van kunt maken om in uw bestaans kosten te kunnen voorzien. Het is dus mogelijk dat u naar een andere instantie wordt doorverwezen, bij voorbeeld het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK), of in contact wordt gebracht met een ad vocaat. Het kan zijn dat u recht heeft op een werkloosheidsuitkering of een tege moetkoming ingevolge de Algeme ne Arbeidsongeschiktheidswet. Zijn er geen mogelijkheden, dan bekijkt de ambtenaar welke rege ling die door de afdeling sociale dienstverlening wordt uitgevoerd, op u van toepassing is. Als er niets anders is, wat dan? Samen met u zal een aanvraag wor den opgemaakt voor die regeling of voorziening die door u kan worden gebruikt. Bijvoorbeeld de Algeme ne Bijstandswet in het geval u door omstandigheden niet kunt werken. Of de Rijksgroepsregeling Werklo ze Werknemers wanneer u werk loos bent hoewel u kunt werken. Over het algemeen kan men slechts tijdelijk van de regelingen gebruik maken, omdat iedereen zelf volle dig verantwoordelijk is voor zijn be staanskosten. Alle voorliggende mogelijkheden moeten eerst worden benut. Zijn die er niet of reeds verbruikt, dan pas kan de Algemene Bijstandswet worden aangesproken. In het geval van werkloosheid is dat een andere regeling zoals RWW of I AOW. Dat hangt af van uw situatie zoals leef tijd en het gebruikte recht op aan de regeling voorafgaande voorzienin gen. Sociaal minimum-inkomen, is dat gegarandeerd? In principe is een sociaal minimum inkomen gegarandeerd. Het kan echter zijn dat op de uitkering tijde lijk een korting wordt toegepast wanneer u door een u te verwijten handeling in financiële problemen bent terechtgekomen. Echter, de uitkeringsnorm is afgeleid van het minimum-inkomen. Hoe hoog is dat minimum inkomen? Het bruto minimum-loon is per 1 juli 1992 vastgesteld op fl. 2.163,20 per maand. De daarop gebaseerde bijstandsnorm geldend voor een echtpaar is fl. 1.730,81 netto per maand. Nog enige normbedragen bij een andere gezinssamenstelling: - onvolledig gezin, per maand netto fl. 1.557,73; - alleenstaande 23 plus per maand netto fl. 1.211,57. Wilt u meer weten? Over alle regelingen en uitkerings bedragen zijn folders verkrijgbaar bij de afdeling sociale dienstverle ning. Die folders kunt u gratis mee nemen. U kunt zich altijd melden bij de afdeling sociale dienstverlening, Raadhuisplein 1, telefoon (02155-) 93556. De gemeente Soest gaat op ver schillende plaatsen in de gemeen- tebossen heide plaggen. In totaal gaat het om ongeveer één hectare. De werkzaamheden zullen enkele dagen duren. Door de toenemende vergrassing van heideterreinen is het noodzake lijk om op gezette tijden de boven laag van de vergraste heide te ver wijderen. De opkomende jonge hei de kan de concurrentie met de gras sen beter aan, zodat vergrassing wordt tegengegaan. Tientallen ja ren lang konden dergelijke ingre pen echter alleen grootschalig plaatsvinden. Daarom zijn ze in Soest niet uitgevoerd. Inmiddels zijn er machines ontwikkeld, waar door ook kleinschalig werken mo gelijk is. Bij de ingreep zal het leef gebied van de zandhagedis (een zeldzame soort) worden ontzien. Het afkomende heideplagsel zal worden gebruikt om ruiterpaden te verbeteren, zodat ze minder rul worden. Dit zal in het begin moge lijk tot enige overlast voor de ruiters leiden. Per 1 maart 1993 (of daarom trent) komt er een nieuwe wet Milieubeheer. Deze wet ver vangt veel van de bestaande wetgeving, zoals de Hinderwet. De belangrijkste wijziging voor de burger is dat het criterium waaraan vergunningaanvragen worden getoetst, ruimer wordt, namelijk de gevolgen voor het milieu die de inrichting/activi teit kan veroorzaken. Een andere belangrijke wijzi ging is dat de aanvraag van de vergunning gelijktijdig met de ontwerp-beschikking wordt be kendgemaakt. De procedure termijn wordt verkort van zeven naar zes maanden. Binnenkort wordt een begin ge maakt met de aanleg van een skate- voorziening voorde jeugd in O ver hees. Dit als onderdeel van een tota le herinrichting van het speelveld aan de Dorpsstreek in de wijk O ver hees. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het verwijderen van struiken, zieke en minder waarde volle bomen, de aanleg van een ska- tevoorziening, en het planten van hagen en bomen. De skatevoorziening wordt aange legd op advies van de stuurgroep be stuurlijke preventie met de bedoe ling mee te werken aan een plezieri ge vrijetijdsbesteding van de jeugd in O verhees. Om de recreatieve aantrekkings kracht van het speelveld te vergro ten, omvat de herinrichting ook de aanleg van een speelveld en een bo- menplein, waarop onder meer jeu de boule gespeeld kan worden. De werkzaamheden zullen gedu rende het winterseizoen worden uit gevoerd. De gemeente is op zoek naar de na men van kinderen die een brief naar de gemeente hebben gestuurd. Een paar maanden geleden kreeg de burgemeester een brief van 'De kinderen van de Birkstraat en de Bilderdijklaan". Zij schreven dat er in hun straat erg hard wordt gere den door auto's en dat er in de buurt waar zij wonen geen speelruimte is. Het antwoord van de burgemeester ligt klaar om te versturen. Er is ech ter een probleem: aan wie moet de brief worden verstuurd? De kinde ren vergaten namelijk een naam en adres te vermelden. De secretaresse van de burgemees ter hoort nu graag de naam met een adres. ttnuxnui-viMmiiuaMUui Krommulrj»! 76 3811 CD Amariloor» ld 033 - 6111)1 Waarom, wanneer voor wie en hoe worden zaken die met het aanvragen van een hinderwetvergunning te maken hebben naar buiten gebracht? Met andere woorden: wat is het belang van openbaarheid in gevallen dat er hinder of schade kan voortvloeien tengevolge van bedrijfsmatige acti viteiten van anderen. Vragen hierover hebben we voorgelegd aan Sien Overduin en Ron Leurs van de gemeentelijke afdeling milieu. Is het echt van belang dat mensen op de hoogte worden gesteld van bij voorbeeld het feit dat in het winkel pand naast hen zich een slager ves tigt? Sien Overduin: "Nou ja, een am bachtelijke slagerij in je buurt hoeft natuurlijk helemaal geen probleem te zijn, integendeel. Maar als die sla ger op grote schaal worsten maakt en deze ook rookt, dan kun je er als buurt behoorlijke last van hebben. Dat is precies de reden waarom elke aanvraag om een hinderwetvergun ning bekend moet worden gemaakt. De gemeente Soest doet dit via de kabelkrant. Iedereen kan bij de ge meente of de bibliotheek de aan vraag inzien en om toelichting vra gen". Hoe zit het dan met bedrijven die al jaren ergens zitten en opeens een hinderwetvergunning aanvragen voor het oprichten van bijvoorbeeld een transportbedrijf? Sien Overduin: "Dat komt naar buiten toe inderdaad gek over. Het zit zo: dat bewuste transportbedrijf kan jaren zonder vergunning en zonder problemen op een bepaalde plek zitten, domweg omdat het niet onder de vergunningplicht valt, bij voorbeeld omdat het te klein is of iets van dien aard. Op het moment echter dat zo'n bedrijf z'n activitei ten uitbreidt of wijzigt, kan er een totaal andere situatie ontstaan. Los van eventuele klachten van omwo nenden valt zo'n transportbedrijf inmiddels wel onder de categorie bedrijven die zonder vergunning niet in werking mogen zijn. Zo'n ondernemer krijgt dus van ons een brief dat hij een oprichtingsvergun ning moet aanvragen. Bedoeld wordt dus 'oprichten in de zin van dé Hinderwet'". Zo 'n bedrijf vraagt dus een vergun ning aan, wat gebeurt er vervol gens? Ron Leurs; "Zodra een officiële aanvraag is ontvangen, wordt een bewijs verstrekt waarop de datum van ontvangst is vermeld. Dit is van belang omdat vanaf de datum van ontvangst de termijnen beginnen te lopen die in de wet zijn genoemd. De Wet Algemene Bepalingen Mi lieuhygiëne (WABM) regelt onder meer de procedure inzake de tot standkoming van beschikkingen op aanvragen, en de inspraak. De hele procedure -vanaf de ontvangst van de aanvraag tot en met de beschik king- mag niet langer duren dan ze ven maanden. Binnen die termijn moet de aanvrager dus weten waar hij aan toe is. Onderzoek naar ontvankelijkheid Na ontvangst van een verzoek om vergunning wordt nagegaan of dit verzoek al dan niet ontvankelijk is, dus of het voldoende en volledige gegevens bevat om het in behande ling te kunnen nemen. De eisen waaraan de aanvraag moet vol doen, staan in de Hinderwet. Openbaarheid en geheimhouding van gegevens De algemene regel is dat een aan vraag met bijbehorende stukken voor iedereen openbaar en verkrijg baar is. Indien in een stuk bedrijfs geheimen of beveiligingsgegevens voorkomen of deze uit een stuk kunnen worden afgeleid, kan de ge meente -op schriftelijk verzoek- toestaan dat de aanvrager een twee de tekst van de aanvraag overlegt, waarin die gegevens niet voorko men. Het moet echter wel mogelijk blijven om met behulp van die tekst de aanvraag te beoordelen, omdat anders afbreuk wordt gedaan aan de waarde van de inspraakprocedu re. Publikatie en tervisielegging van het verzoek om vergunning Voor het bekendmaken van de aanvraag aan het publiek gelden en kele regels. Zo spoedig mogelijk en niet later dan zes weken na de da tum van ontvangst maakt de ge meente de aanvraag bekend. Dit ge beurt door middel van minstens: 1. kennisgeving in één of meer dag bladen of bladen die huis-aan- huis worden verspreid (zoals bij ons de kabelkrant); 2. aanplakking van deze kennisge ving op of nabij het terrein waar op de aanvraag betrekking heeft (deze regel vervalt binnenkort); 3. aanplakking van deze kennisge ving aan het gemeentehuis; 4. niet op naam gestelde kennisge ving aan de gebruikers van ge bouwde eigendommen in de di recte omgeving van de inrichting of het werk; 5terinzagelegging van de aanvraag met bijbehorende stukken op de in de kennisgeving vermelde plaats(en) gedurende een maand. Ook de minimale inhoud van de kennisgeving is in de WABM gere geld. Het niet in acht nemen van deze vormvoorschriften kan leiden tot vernietiging van de beschikking. Inschakeling van adviseurs De verschillende milieuhygiëne- wetten bevatten vaak bepalingen over inschakeling van adviseurs, zo als de inspecteur van de volksge zondheid en de milieuhygiëne en het districtshoofd van de arbeidsin spectie. Openbare zitting en indienen van bezwaren Gedurende een maand na de terin zagelegging van de aanvraag be staat voor iedereen de gelegenheid om bij het gemeentebestuur schrif telijk bezwaar tegen het verzoek om vergunning in te dienen. In de periode tussen het begin van de derde week en het begin van de laatste week van de periode dat de aanvraag ter inzage ligt, moet ieder een in de gelegenheid worden ge steld om op een openbare zitting mondeling bezwaren in te dienen. De aanvrager krijgt de gelegenheid hierbij aanwezig te zijn. De wet spreekt niet meer van een hoorzit ting maar van een openbare zitting. Het gaat dan ook niet uitsluitend om het aanhoren van bezwaarma- kenden, maar om een open gedach- tenwisseling tussen het bevoegd ge zag, aanvrager, mensen die vragen of bezwaren hebben, en eventueel de adviseurs en andere belangstel lenden. Het ontwerp van de beschikking Zo spoedig mogelijk na het verstrij ken van deze termijn van een maand neemt het bevoegd gezag een beslissing op de aanvraag en op de ingediende bezwaren. Deze be slissing wordt neergelegd in een ontwerp-beschikking met voor schriften. De naam zegt het al: het is geen definitieve beslissing; inspraak is nog volop aanwezig. Daarom dient aan de ontwerp-beschikking ruime bekendheid te worden gege ven. De WABM geeft daartoe voorschriften. De ontwerp-be schikking moet worden toegestuurd aan de aanvrager, de betrokken overheidsorganen en degenen die eerder schriftelijk of mondeling be zwaren kenbaar hebben gemaakt. Ze hebben vervolgens veertien da gen de tijd om te reageren op de ontwerp-beschikking en de daaraan verbonden voorschriften. Beschikking op de aanvraag De wet bevat tenslotte uitvoerige voorschriften inzake toezending en terinzagelegging van de beschik king, met vermelding van de be roepsmogelijkheden. Deze bepalin gen zijn in feite gelijk aan die voor de ontwerp-beschikking". Nu ben ik de boze buurman die moeilijk gaat doen, die vindt dat dat bedrijf geen vergunning mag krij gen, en nog erger: ik vind zélfs dat het bedrijf maar weg moet. Mijn op rit is telkens geblokkeerd door die joekels van vrachtwagens. Ik heb last van uitlaatgassen en van de her rie. Hoe pak ik dat aan? Ron Leurs: "In de eerste plaats is er dus de mogelijkheid om de stukken in te zien zodat ik weet waarvoor vergunning is gevraagd. Verder is het van belang om binnen de gestel de termijn mijn bezwaren schrifte lijk in te dienen bij het gemeentebe stuur. Tijdens de openbare zitting kan ik deze bezwaren toelichten en met de aanvrager van gedachten wisselen over de overlast die ik on dervind door zijn manier van be drijfsvoering. Het is vervolgens aan burgemeester en wethouders om de belangen van de ondernemer en de omwonenden (binnen de grenzen van de Hinder wet) tegen elkaar af te wegen en de aangevraagde vergunning te verle nen onder voorschriften of de ver gunning helemaal of gedeeltelijk te weigeren (de ontwerp-beschik king). De ontwerp-beschikking, die mij toegezonden wordt omdat ik eerder bezwaar heb gemaakt, kan dan voor mij aanleiding zijn om opnieuw be zwaar te maken, bijvoorbeeld als ik de voorschriften niet voldoende vind. In laatste instantie staat tegen de definitieve beschikking beroep open bij de Raad van State, afdeling 'geschillen van bestuur'. Wanneer blijkt dat het niet mogelijk is om het bedrijf een vergunning te verlenen omdat door het stellen van voorschriften de hinder niet vol doende kan worden ondervangen, dan kan het bedrijf op de lijst ge plaatst worden van miiieuhinderlij- ke bedrijven en, mits het al over een (verouderde) vergunning beschikt, met een geldelijke bijdrage uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing verplaatst worden. Het voert te ver om daar nu verder op in te gaan". En wat kan ik doen als ik het niet eens ben met het standpunt van de gemeente? Sien Overduin: "Als er eerder be zwaar is gemaakt bij de gemeente tegen de ontwerp-vergunning en men vindt dat de gemeente te wei nig met de bezwaren rekening heeft gehouden, dan kan de bezwaarma ker tegen de uiteindelijke vergun ning nog beroep aantekenen bij de Raad van State in Den Haag. De ge meente informeert de bezwaarma kers over hoe dat in zijn werk gaat". Anders dan bij de rechtbank kun/ mag je bij de Raad van State zélf je belangen verdedigen. Zo'n be roepszaak kan anderhalf tot twee jaar duren. Wil je op korte termijn iets gedaan krijgen, dan moet je naast het beroepschrift ook een ver zoek om schorsing van de vergun ning (of om een voorlopige voorzie ning) doen. De behandeling van dit zogenaamde 'kort geding" vindt meestal binnen een paar maanden plaats. Behalve degene die beroep heeft ingesteld, worden ook de ge meente en de betreffende onderne mer voor de zitting van de Raad van State uitgenodigd.

Soester Courant | 1992 | | pagina 36