J R.OUD Vernuur o/zon emka ERVICE! \NDAM Lager huurtarief voor Peters Baan 10% KORTING Leidje Tomassen is niet meer boos Overhees is het autoverkeer spuugzat iACTUEEL! De Ster kindermode scliMCiimluT 2e afdruk rn\ kers/ mes soorts i Piet-kostuums Motie van teleurstelling over college aangenomen '7® rw tijdelijk verplaatst naar de 1e verdieping van de Ster damesmode (aan de overzijde). Weqens verbouwingsongemak tijdelijk op de gehele kinderkollektie. DE STER DAMES- EN KINDERMODE Oplossing vervanging raadslid kleine fracties nabij SCHOEJUIAKER technische dienst Brievenbus-sticker geen barrière voor Op 't Hoogt en gemeentegids DE TROMSLAGER 'Soesters merken weinig van gestoei over politiebureau' Wijkbewoners spuien kritiek bij B. W. Beveiligt alles! Tel. 24142 Rijbewijs Soester ingevorderd wegens alcoholgebruik PAGINA 2 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT VAN DOORN "RK DE WINKEL!!! t\N DOORN is de meest komplete <t in Soest en omgeving. Wij bieden nent niet alleen een zeer uitgebreid /el, brood, noten en groenten, maar ook icititelten. Wij hebben kwaliteit, service g van ons Super-team vragen wij enige jegrippen aanvoelen. Zij kunnen reke- irden in een moderne werkomgeving. (ma t/m vr) kunnen werken, evt. meer- natie en sollicitatie zich wenden tot de aat 4913762 GP Soest, :s, voor alle sporten om het even: raag. maar dan ook alles EST, TEL. 02155-13473 Te huur nel. grimeren dig bij het vanouds bekende adres: 'an Rouwendaal (achterom) - Soest foon 12882 of 17390 srs, wielverbredlng, en komplete lijn inteldaken, tot luxe en accessoires^ Beckerlnghstraat 11 Soest Tel. 02155-11018 specialiseerd in binnen - en tlluiken, aluminium kozijnen, ;te assortiment als het gaat 3. Kom eens vrijblijvend een 3 showroom, en laat U en. Een prijsopgaaf doen wij nd. Wij zijn de volgende ERDAG '13.00- 17.00 UUR 10.00 - 15.30 UUR NELAAN 19 SOEST 02155-26602 E DAG VAN 8.30 TOT 17.00 PAGINA 3 "Ik had nog meer vragen, maar ik durf ze niet te stellen, omdat het colle ge het dan alleen maar onduidelijker maakt." PvdA-er Kees Boerkoel vond het in de gemeenteraad, na opnieuw bijna een uur praten over het huurtarief van de Peters Baan, welletjes. Bij ieder antwoord blies wet houder Jan Menne, evenals eerder in de commissie financiën en sport, een nieuwe hoeveelheid nevel over de discussie. Die discussie leverde uiteindelijk winst op voor de ijsvereniging. In plaats van zeshonderd gul den, hoeft ze de komende tien jaar per winterseizoen slechts honderd pieken' te betalen voor de huur van het weiland aan de Eemweg. Dat hebben de vrijwilligers te danken aan de PvdA. Gemeentebelangen Groen Soest (GGS), D66, de VVD en Progressief Soest (PS) die een amende ment indienden om de huurprijs te laten zakken. Jarenlang van stroef overleg tussen de Peters Baan en de gemeente, twee bijna onnavolgbare woordenwisselingen in politieke kringen en een schorsing van een kwartier gingen daaraan vooraf. Toen de 'ijzers' in de gemeenteraad werden geslepen, had iedereen de Dik ke van Dale er wel even bijgehaald om een 'ijzig' spreekwoord of gezegde te gebruiken. Iedereen interrumpeerde elkaar wel een keer. En het college kreeg uiteindelijk een motie van teleur stelling over zich geworpen, omdat de verantwoordelijke wethouder Jan Menne erin slaagde bij elk antwoord meer vraagtekens op te roepen. Dat zal de ijsvereniging verder allemaal een biet zijn. De teleurstelling onder het be stuur van de Peters Baan is waarschijn lijk groter geweest dan die van de mees te raadsleden. 'Jammer, te laat' Wat is het geval. Vanaf 1984 betaalt de Peters Baan jaarlijks 523 gulden per winterseizoen aan de gemeente voor de huur van het weiland. Omdat het club gebouw van de Peters Baan het gehele jaar op gemeentegrond staat, moet jaar lijks tevens vijftig gulden opstalrecht worden betaald. De overeenkomst liep in 1988 af. De Peters Baan schreef daarom reeds in 1987 een brief aan het gemeentebestuur, waarin het te kennen gaf het huurcontract te willen verlen gen. "Jammer, te laat", antwoordde het college eind 1988. "Het contract is af gelopen." Wat volgde was een klucht die vier jaar in beslag zou nemen. Uiteindelijk te kenden het college en de Peters Baan onlangs een huurcontract. Overeenge komen werd dat de vereniging de ko mende tien jaar zeshonderd gulden huur per winterseizoen zou betalen en nog eens vijftig gulden opstalrecht per jaar. Toen de ijsvereniging enkele weken ge leden tegenover de commissie finan ciën en sport verklaarde dat ze 'ge dwongen' was te tekenen, begonnen enkele fracties onder aanvoering van de PvdA te protesteren. Dat leidde ertoe dat de PvdA, GGS, D66, de WD en PS in de raadsverga dering een amendement indienden, waarin ze voorstelden dat het huurta rief wordt verlaagd naar honderd gul den per winterseizoen. Aangezien zij een meerderheid vormden, werd het amendement aangenomen. Spel Wethouder Menne probeerde zich in diverse bochten te wringen om zijn ge lijk te halen. Hij stelde onder meer dat de ijsverenigingen in Baarn en Amers foort vier- tot vijfduizend gulden per jaar dokken. Maar het politieke spel was toen al in alle hevigheid begonnen en Menne kreeg een stroom van kritiek te slikken. Op het moment dat hij toegaf dat er fouten waren gemaakt, maar dat hij zijn ambtenaren niet op alle punten wilde afvallen, viel Boerkoel hem in de rede: "Wij vallen de ambtenaren niet af, u heeft het fout gedaan." Leden onder meer over vielen, was dat een agrariër slechts 106 gulden huur betaalt voor de negen maanden dat hij hetzelfde weiland huurt. Boerkoel had al in de commissie aangegeven dat hij geen relatie kon ontdekken tussen dat tarief en dat van de Peters Baan. "De pacht van de agrariër wordt bepaald door de pachtkamer", had Menne toen gezegd. Dat bleek onjuist. In de raad wist Menne ineens te vertellen dat er Wethouder Jan Menne: 'Motie van te leurstelling. een rekenfout was gemaakt. De pacht som van de agrariër zou daarom wor den verhoogd tot 762 gulden per jaar. Inmiddels was het Neks Blommers van de WD allemaal zo onduidelijk ge worden, dat ze om een schorsing vroeg. Nadat dat verzoek was gehonoreerd door burgemeester Hans de Widt, dien de ze namens de liberalen en GGS, D66 en de PvdA een motie van teleurstelling in: "De raad van de gemeente Soest spreekt zijn teleurstelling uit over de wijze waarop het college een gevestigd initiatief van Soester burgers heeft te gengewerkt en tijdens de behandeling in de raad in plaats van de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor het gevoer de beleid op zich te nemen, de politieke verantwoordelijkheid tracht te ontlo pen." De motie werd gesteund door Wiebe Meilof van klein rechts en uiteindelijk aangenomen. Menne's commentaar: "Ik heb begrip voor de motie van te leurstelling. Ik kan me dat goed voor stellen." Gerard van den Deijssel van GGS kon maar één conclusie trekken: "Dit is kol der. Wil de gemeente Soest soms wer kelijk elke week zendtijd krijgen in 'Ook Dat Nog'?" v. Weedestraat 7 - Soest - Telefoon 02155-12504 Leidje Tomassen van Progressief Soest is niet meer boos. Haar woe de verdween als sneeuw voor de zon, omdat de vervanging van raadsleden in commissievergade ringen beter zal worden geregeld. Het college vindt dat kleine frac ties voortaan ook tijdens vakanties van één van de leden een vervan ger mogen afvaardigen. Fracties met ten hoogste twee leden, mogen in dringende gevallen een ver vanger oproepen als een fractielid ver hinderd is bij een commissievergade ring. Tijdens de 'commissieweek' van november vertoefde Leidje Tomassen wegens vakantie in het buitenland. Haar vervangster, fractieassistente Nel Koster, werd echter in sommige com missies geweerd. In het besloten ge deelte van de commissie financiën en Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies' video's camera's v' geluidsapparatuui wasautomaten - koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' sport, dat voorafging aan de openbare discussies, hadden de CD A-leden, on der wie Ries van Logtenstein, haar weg gestuurd. Naar aanleiding van dat incident klom Tomassen in de pen en vroeg ze het col lege om opheldering. Het college ant woordde bij monde van burgemeester Hans de Widt dat het reglement ver schillend is geïnterpreteerd. Vooral het woordje 'dringend' in lid 5 van artikel 6 was daar debet aan geweest. De Widt: "Er is geen aanleiding bij voorbaat één van de voorkomende gevallen als nega tief af te schilderen. In de tóekomst wil het college één lijn trekken. Burge meester en wethouders willen daarom afwegen ook in geval van vakantie ver vanging te rechtvaardigen." Om verschillende interpretaties in de toekomst te vermijden, stelden de PvdA, de WD en GPV/SGP/RPF voor de vervangingsregel in de commis sie ABZ te behandelen. Volgens Harrie Witte van Gemeentebelangen Groen Soest was dat niet nodig. "Als het zo on- De gemeentelijk voorlichtings krant Op 't Hoogt en de gemeente- gids mogen van het gemeentebe stuur overal in Soest huis-aan-huis worden bezorgd, ook daar waar een sticker op de brievenbus dui delijk maakt dat de bewoners niet gediend zijn van ongeadresseerd reclamedrukwerk. Het College van B. W. heeft dat besloten na overleg met het Milieuplatform Soest. Het Milieuplatform heeft het afgelopen jaar ruim 400 stickers van Milieudefen sie verspreid, bedoeld tegen de immer wassende stroom reclamedrukwerk die men ongevraagd in huis krijgt. Steeds meer mensen verzetten zich tegen deze opgedrongen vorm van "brievenbus vervuiling". De sticker werkt perfect en blijkt een goede barrière tegen alle fol ders, krantjes en ander ongewenst drukwerk. Een probleem is ech ter dat op de bestic- kerde adressen ook Op 't Hoogt en de gemeentegids, die beschouwd worden als "gewenste informatie", niet meer worden bezorgd. Wethouder Mieke Swinkels en het Milieuplatform zijn daarom onlangs om de tafel gaan zitten om te bekijken wat daaraan te doen valt. Volgens het Milieuplatform heeft de actie betrekking op ongeadresseerd re clamedrukwerk en niet op huis-aan- huis te verspreiden informatie. De be zorgers moeten dus maar gewoon de opdracht krijgen de gemeentelijke in formatie óók af te leveren op adressen met een sticker. "Het lijkt ons niet waarschijnlijk dat daartegen door dege nen die een sticker op hun brievenbus hebben bezwaar zal worden gemaakt," schrijft Milieuplatform-secretaris E. Algra aan het College. Op die manier kunnen de mensen die geen reclamedrukwerk wensen, maar de gemeentelijke informatie ook niet willen missen, een sticker op hun bus plakken en dan is het probleem opge- voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-special 02155 - 22871 'DETROMSL^gm Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. u co LIJ V O - co Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Morgenavond openbaar debat Voor het openbare debat over de "veiligheid in Soest", dat de PvdA morgenavond in de Ma vo-Soest organiseert, hoeven Soesters die er komen geen vei ligheidsdeskundigen te zijn, al dus de PvdA. "Dat zijn de poli tici die straks de beslissing ne men óók niet." De burgers zijn juist heel welkom, ook als ze geen kant-en-klare mening hebben. Vragen zijn ook welkom, en de PvdA heeft er zelf alvast een paar ge formuleerd, zoals: "Wat is veiliger, een politiebureau dat dag en nacht geopend is, of meer agenten die overdag de straat opgaan? En als de burgers dat allebei nodig vinden, zijn ze dan bereid de extra kosten te beta len, en is er zekerheid dat dit extra geld niet verdwijnt in de politiekas van de regio?" Dat zijn immers de vragen waarop de Soester politiek een antwoord moet vinden, en wel voor 30 novem ber, als de aanbevelingen uit het con ceptplan worden besproken in de raadscommissie ABZ. "Wat merken de burgers van Soest nu van het gestoei om de juiste keu ze?" vraagt de PvdA zich af. "Tot nu toe weinig, behalve wat stukjes in de krant," geeft zijzelf het antwoord. Volgens de sociaal-democraten moet een zaak waarbij alle burgers 'nauw betrokken zijn echter ook goed met die burgers worden door gepraat. Ook andere partijen zijn uitgenodigd voor het debat, dat wordt ingeleid door burgemeester Hans de Widt en politiechef Ed de Natris. Zij zullen resp. spreken over de besteding van het politiebudget en over de betekenis daarvan voor de praktijk van alledag. Het debat staat onder leiding van or ganisatie-deskundige Henny Zand- huis, in wie de PvdA een neutrale discussieleider meent te hebben ge vonden die los staat van politieke of belangengroepen. De bijeenkomst begint morgenavond om 20.15 uur in het schoolgebouw aan de Vale riaanstraat. Het autoverkeer, en dan vooral de snelheid waarmee het zich door de woonstraten van de wijk begeeft, dat begint de bewoners van Over hees zo langzamerhand behoorlijk de keel uit te hangen. En de loze beloften van het gemeentebestuur, dat wel allerlei maatregelen aan kondigt maar ze nooitoftenimmer uitvoert, maken het allemaal al leen nog maar erger. Dat ble§k vorige week weer eens tijdens het "Praten met B. W. in Overhees", waarvoor zó'n dèrtig wijkbewoners naar de krappe aula van de openbare school aan de Willaertstraat waren ge komen. Tegenover het voltallig College van Burgemeester en Wethouders - aangevuld met enkele ambtenaren - mochten ze zeggen wat ze op hun hart hadden. En dat deden ze. Nogal wat bewoners vroegen nog maar weer eens aandacht voor de problema tische verkeerssituatie in de wijk, bij voorbeeld aan de Den Blieklaan, de Isaacstraat, de Obrechtstraat, de Wil laertstraat, de Van der Weijdenstraat en nog een paar straten, waar overal duidelijk is, misschien kunnen we dan het reglement door meneer Van Log tenstein honderd keer laten overschrij ven." Van Logtenstein Het zijn pen echter in zijn binnenzak. "Overschrijven lijkt op schuld en boete, maar daar is geen spra ke van. Niet één persoon, maar de hele commissie bepaalde dat het zo liep als dat het liep." 'Leugen' CD A-leider Kees Verheus noemde het overigens een 'aperte leugen' dat zijn partij de vervangster van Leidj e Tomas sen had weggestuurd. "Ik werp het ver van me dat we haar hebben wegge stuurd." Verheus doelde daarmee op de commissie ABZ. Loet Jansen van D66 herinnerde Ver heus eraan dat het CDA dat in de com missie financiën en sport wel degelijk heeft gedaan. En Leidje zelf: "Ik kan er niet tegen dat ik beticht wordt van lie gen. Dat is één van de weinige dingen die ik nooit doe." van k.b.lilm 10xl5cmmat ol glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. Fazantpaa 4ö, Soest. veel te hard wordt gereden. Of daar nou eindelijk niet eens wat aan gedaan kon worden, liefst met drempels of wegvers mallingen die het autoverkeer wel dwingen om het rustiger aan te doen. Vooral aan de Kornet blijken de bewo ners zich bijzonder te ergeren aan het verkeersgedrag van de automobilisten, en dat is nu al een jaar of tien zo. In het verleden is er al wat af-gecorrespon- deerd tussen de bewoners en het ge meentebestuur, maar dat heeft geen en kel concreet gevolg gehad. "Plomp be loofde dat er iets gedaan zou worden als we ook zelf iets deden: de automobilis ten wijzen op hun gedrag. Nou, dat heb ben we gedaan. We hebben zelfs de langzaamste rijder gehuldigd! Maar ge holpen heeft 't niet." Anderen pleitten voor eenrichtingsver keer op de Di Lasso- en de Willaert straat, de slagaders van Overhees, waar twee S-bochten zorgen voor een levens gevaarlijke situatie, vooral voor de fiet sende schooljeugd. De meeste automo bilisten trekken zich ook weinig aan van de vermaningen van de ongeruste buurtbewoners: "Als je d'r wat van zegt krijg je nog een grote bek ook..." 'Uw éigen blik' Wethouder Mieke Swinkels was in elk geval blij dat ze niet voor niets was ge komen. Het liefst zou ze in alle straten persoonlijk het verkeer willen tegen houden, maar ja - zo werkte dat nou eenmaal niet. "En 't is natuurlijk vaak wel uw éigen blik," wreef ze de wijkbe woners fijntjes onder de neus. Op de ontsluitingswegen zijn verkeersrem mers volgens haar veel te ingrijpend. "Eenrichtingsverkeer brengt ook niet het paradijs op aarde, en bovendien moet er rekening worden gehouden met de brandweer, de ambulance enz." De bewoners van de Kornet kregen er nog even van langs. "Ik geef u zelf ook de schuld, want daar wordt alleen door de bewoners zelf gereden." Dat kwam haar op fel protest te staan, want vol gens de Kornetters zijn het juist de "doorheenrijders" die voor overlast zorgen. Als wrange voorbeelden wer den de PTT en de man van de leesmap genoemd... Een 21-jarige Soester is zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Het document werd za terdagnacht op de Bosstraat ingevor derd door de politie. De man viel op door zijn rijgedrag. Bij controle bleek dat de automobilist bijna drie keer zo veel alcohol in zijn bloed had, dan vol gens de wet is toegestaan. lost, aldus het Milieuplatform. Het Col lege heeft dat voorstel nu overgeno men. De bezorgers van Op 't Hoogt (maandelijks als bijvoegsel in de Soes ter Courant opgenomen) en de ge meentegids (die eenmaal per jaar wordt verspreid) hoeven voortaan dus geen brievenbus over te slaan. Alle modieuze ideeën over een "terug tredende overheid" bleken in Overhees ook nog niet veel wortel te hebben ge schoten. Na Swinkels' opmerking dat zij het de boosdoeners wel zou inpepe ren als ze daar woonde klonk het bijna in koor: "Dan krijg je bonje. Laat de overheid dat maar doen! Dat bent u, en dus bent u verantwoordelijk. Toen we zélf bielzen wilden ingraven mochten we dat ook niet!" Eén van de Kornet bewoners hield ten slotte een warm pleidooi voor een 30-kilometerzone voor heel Overhees, maar dat was vol gens Swinkels uitgesloten. Parkeerproblemen Grote problemen zijn er ook aan de Klarinet, een smalle straat die dikwijls vol geparkeerde auto's staat, met name van de bezoekers van menig evenement in de Vijverhof. De bewoners zelf kun nen er nauwelijks door en in elk geval hun auto niet kwijt, als het weer zo ver is. De oplossing die het gemeentebe stuur destijds al eens had voorgesteld - "minder activiteiten in de Vijverhof' - sloeg volgens een van de bewoonsters helemaal nergens op. "Mogen de be jaarde bewoners dan ook geen vader dag, moederdag of Kerst vieren?" Ze vroeg in elk geval om paaltjes bij de pa den, zodat die toegankelijk kunnen blij ven. De bewoners van de Kornet maakten zich verder nog zorgen om een eventue le sluiproute voor fietsers, als de sloot wordt gedempt en er een "doorsteek" komt tussen hun straat en de Dorps- streek. Daar waren ze in elk geval fel op tegen, en ze kondigden alvast een alter natief voorstel aan. Ook de bewoners van de Wieksloter- weg klaagden steen en been over de snelheden van het autoverkeer, die soms de 100 km/u overschrijdt. De weg wordt almaar breder, en dat bevordert alleen maar de neiging van automobilis ten om het gaspedaal nog eens te raken. "De Race-sloterweg", zo omschreef een van hen de weg. Swinkels liet weten dat ze 't ook niet kon helpen dat de aan pak varr de Wieksloot in de planning een beetje achterop was geraakt. "An dere zaken hebben voorrang, zoals het fietsverkeer en het openbaar vervoer, en we hebben nu eenmaal geen batterij verkeerskundigen beschikbaar." 'Landjepik' De Wieksloters kaartten trouwens nog een ander probleem aan: dat van de ge meentelijke veroveringszucht. Door de weg telkens te verbreden schuift de per- ceelsgrens tussen de openbare en de particuliere grond - die officieel precies in het midden van de sloot loopt - tel kens een beetje op. Volgens een van de betrokkenen was hem door dit "landje pik" in de loop der jaren al zeker een meterbreed aan grond afhandig ge maakt, en over de hele lengte van zijn bezit ging het om een fors gebied. Hij had langzamerhand wel eens recht op een vergoeding, meende hij. "Nou, 't is voor het eerst dat ik 't hoor," antwoord de wethouder Jan Menne. "Ik zal 't na gaan..." De Kornet heeft volgens de bewoners veel te lijden van het "doorgaand" ver keer, o.a. de PTT en de man van de lees map... Foto: Goos van der Wilt. Swinkels beloofde nog dat ze met Cen traal Nederland zou gaan praten over het feit dat de bus bij de halte ter hoogte van het winkelcentrum aan de Tamboe rijn altijd met een draaiende motor staat te wachten; dat ze zou laten kijken naar de diepe putten in de Den Blieklaan waarover fietsers bijna hun nek breken en laten uitzoeken of daar ook gele stre pen aangebracht zouden kunnen wor den; dat ze nog eens zou laten bekijken of er meer duidelijkheid kon worden betracht bij het verwarrende onder scheid tussen de Wieksloterweg Oost zijde en Westzijde, vooral bij de huis nummers; en dat ze zelf nog eens zou gaan kijken bij de Vijverhof, waar vol gens haar genoeg parkeerruimte in de omgeving was. Of de omstreden verbindingsweg tus sen de Koningsweg en de Den Bliek laan (achter Advisie) er komt is nog steeds een open vraag. Na het pleidooi van een wijkbewoonster om de weg open te stellen wilde een van de ambte naren al bijna een toezegging doen, maar Swinkels liet bijtijds weten dat de gemeenteraad daarover nog het laatste woord moet spreken als Klein Engen- daa zo'n beetje af is. 'Dóe nou 's wat...!' Na alle verkeersperikelen stelde een van de bezoekers ook nog een ander "heet hangijzer" van Overhees aan de orde: de opvang van de jeugd tussen de 13 en 18 jaar. "Toen we hier kwamen wonèn zou de. Borg één centrum zijn .voor alle wijkbewoners^ dus ook voor de kinderen. Nu kunnen ze alleen in C-drie terecht als ze een cursus volgen. Is er nou niets te bedenken, bijvoor beeld in de Alfrink-mavo die volgend jaar toch leeg komt te staan? Dóe nou 's wat...!" Nee, zei wethouder Frans Kingma. Een club- of buurthuis komt er niet, want de gemeenteraad heeft besloten dat er aan de Molenstraat een jeugdcentrum voor héél Soest komt. De verwijten dat de kinderen uit Overhees, waar immers de meesten wonen, daar vast niet naartoe durfden te fietsen en dat de gemeente het paard achter de wagen spande weersprak Kingma door te wijzen op de aanleg van betere speelterreintjes in de wijk. "Jammer, maar verder kan ik u niet tevreden stellen," aldus de wethou der. "Nou, dan krijgen we gegaran deerd toch weer problemen," voorspel de een wijkbewoonster. SOESTERBERGSESTRAAT 32A SOEST, TELEFOON 1 31 82

Soester Courant | 1992 | | pagina 3