EN IN Ier vet 0 Wildschut Optiek IACTUEEL r 'Eiken langs Soesterbergsestraat pas per stuk vervangen als dat nodig is' ds) >i ie herhaling OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP Wie er moe van wordt kiest voor Hoyalux 3 multifokale glazen. 'Zachte' kritiek Soester Zakenkring op samenwerking met gemeentebestuur Sin t-aanbieding Terra Cotta pot fi75 Bewonersvereniging neemt experts in de arm GEWENNINGS- ^DATIC GARANTIE OHM I lO ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 'Voorbeeld' voor andere gemeenten Soest trekt f 40.000 uit voor opvang Bosnische vluchtelingen Toch nog meevaller voor Soester woonconsumenten-organisaties A.A. VAN BREUKELEN B.V. Bedrijfsleven telt groeiend aantal probleemgevallen DAGSCHOTELSj Vrijdag en zaterdag a.s.: met "druivenranken motief' BLOEMENHUIS PAGIMa Maaltijdschijf voor gezonde voeding Alle afslankprodukten die op deze pagina worden besproken, zijn sa mengesteld volgens de bekende Maaltijdschijf. Dit verzekert u van een deskundig samengestelde dieetvoeding, die gemakkelijk js klaar te maken en alle elementen bevat voor een goede gezondheid. Minikuur, VVeekplan en Maaltijd* zijn verkrijgbaar bij drogist Etos Kruidvat, Trekpleister, reformhuis en apotheek. Voor meer informatie kunt u ook de dieet-infolijn bellen: 04928-3012. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Via laboratoriumingre- -vikkeling van dierlijke 'erfoeid wordt moet bij lute waanzin van haar- ellen die zo de pan in ren koeien met gouden bben tot nu toe vooral zijnsproblemen: poot- ïchtbaarheid en nood- etgen- S Tr Ó-P D E voeten B iOT E c H ;renbe- weten, or alle an bio- >p. echnologie bij dieren ing voor 36,- per jaar laag nog erming o.v.v. ntwoordnummer 2105, niet. ït "Er-op-L'it!" agiochl 46 naar deEmmer Zoo beschreven in de kleurrijke t Er-op-Uit!". Dit boekje van agina s staat boordevol uitjes :n en is bij NS-stations, de andel en veel VVV-kantoren ''kantoren ie koop voor slechts U vindt in deze handige poc- m 70 NS-Dagtochten, 53 fiets- bijna 100 wandelingen door e natuur en in steden en zo'n -'hrijvingen van botanische tui- 'ovendien bevat "Er-op-Uit!" 1 van a,le belangrijke landelij- egionale evenementen in ons et intormatic over plaats, prijs 'ikbaarheid. e andere NS-Dagtochten 'en dierenpark: rs'Zoo, Bush en Safari «gtocht 10 Bergen igtocht 13 ïands Dierenpark Rhenen :gtocht 14 'P Botterdam gtocht20 m sterdam gtocht 21 irium Harderwijk gtocht 27 in Berg en Bos gtocht 66 las als de vitaliteit van een boom lat noodzakelijk maakt mag elke onderlijke eik langs de Soester- rgsestraat worden vervangen, jat is het standpunt van de Bewo- rsvereniging Soest-Zuid, die ge- ihrokken is van het plan van de Jemeente om alle (Amerikaanse) jiken tussen de Vondellaan en de ennenweg in één of hooguit twee feer te kappen en te vervangen loor jonge moeraseiken. 'e vereniging maakt dan ook officieel :zwaar tegen de voorgenomen kap en fceft daarvoor inmiddels een AROB- ocedure gestart, zodat de gemeente- jke afdeling Groenbeheer de plannen •oralsnog niet kan uitvoeren. Het be- 'aar richt zich vooral op het feit dat de loesterbergsestraat, "omwille van een nnelijk te bereiken kostenbesparing, 'ordt onderworpen aan een kaalslag, 'aardoor het decennia gaat duren voor jeze weg zijn prachtige laan-karakter :rugkrijgt," aldus de bewonersvereni- Jng. Katuuriijk moet er wel iets gedaan wor gden aan bomen die in slechte staat zijn •f een gevaar voor de veiligheid opleve- en, vindt de vereniging; die vervan- ;ïng moet dan echter niet in een of twee ;eer geschieden, "maar in een zeer ;root aantal fasen, telkens wanneer de vitatliteit van een boom dat noodzake lijk maakt". Daardoor wordt het karak ter van de laan niet aangetast en ont staat er een zeer afwisselend laanbeeld, met oude statige bomen en jongere ex emplaren. "Op die wijze voert u verstandig beleid en offert u het beeld dat wij allen van Soest willen, natuurlijk niet op aan een overigens ook nogal beperkte, korte- termijn kostenbesparing," aldus het be stuur van de bewonersvereniging in een brief aan het College van B. W. 47 eiken nog vitaal Het bestuur baseert zich op het onder zoek, dat op initiatief van de vereniging is verricht door de bekende boomchi rurgen Copijn uit Utrecht. Van de 59 Amerikaanse eiken tussen de Vondel laan en de Dennenweg hebben er 47 nog voldoende kwaliteit, heeft de firma Copijn vastgesteld. Van 10 eiken is de kwaliteit twijfelachtig en twee eiken zijn er slecht aan toe. Op basis van grond monsters en indringingsweerstanden is Copijn van mening dat de groeilokaties van de bomen wel onvoldoende zijn om een goede vitaliteitsontwikkeling te mogen verwachten. Daarvoor zijn dan ook "standplaatsverbeteringsmaatre- gelen" nodig. Aangezien niet de boom als individu maar de bomen als totale laanbeplan ting moeten worden bekeken adviseert De Amerikaanse eiken langs de Soes- terbergsestaat geven de weg zijn laan karakter. Ze mogen van de bewoners niet in één of twee keer gekopt worden. Foto: Goos van der Wilt. Copijn overigens niet alleen de slechte, maar eventueel ook de matige en indi- centeel de nog vitale bomen te vervan gen. De uiteinden van de rijen zouden in elk geval zo lang mogelijk behouden moeten worden. Ruimtelijke functie Copijn wijst in dat verband op de uiterst belangrijke ruimtelijke functie van de twee eiken op de hoek met de Vondel laan en het totale stuk tussen de Heide weg en de Ossendamweg, omdat er in de aangrenzende tuinen nauwelijks bo men van enige omvang staan. Tussen de Heideweg en de Dennenweg is er spra ke van een meer bos-achtig karakter, dat de ruimtelijke functie tijdelijk kan overnemen. Copijn kiest onomwonden voor een ge faseerde vervanging van de bomen, aan de hand van een beheersplan dat afhan kelijk van de ontwikkelingen kan wor den bijgesteld. De voorlopig te handha ven bomen moeten dan wel goed ver zorgd worden, dus naast het reguliere snoeien van de kroon ook aandacht ge ven aan de groeiplaatsomgeving, aldus Copijn. Niet alleen uw ogen zélfs uw armspieren raken vermoeid als u tien tallen malen per dag uw bril moet op- en afzetten. Terwijl dat allesbehalve nodig is. Hoyalux 3-brilleglazen zijn namelijk "multifokaal". Ze zorgen daardoor voor een perfect zicht, zowel dichtbij en in uw direkte omgeving als veraf. Bovendien krijgt u de keus: Hoyalux 3-brilleglazen I zijn er namelijk in vederlicht kunststof èn glashelder mi- neraal. -Kom daarom binnenkort bij ons eens een kijkje nemen en vraag naar Hoyalux 3-brilleglazen. U zet ze één keer op en nooit meer af. HOYALUX3 LICHTE, DUNNE EN KRASBESTENDIGE GLAZEN VOOR ALLE AFSTANDEN Vervanging voor bifocale glazen wanneer men niet kan wennen aan Hoyalux 3 glazen (binnen 1 maand). Uw-Hoyalu* 3 dealer De gemeenteraad is vorige week unaniem akkoord gegaan met het voorstel van B. W. om per inwo ner van Soest een gulden uit te trekken voor de opvang van vluch telingen in Joegoslavië. Soest steunt daarmee een Rode Krui- s-project voor de bouw van 100 prefab-woningen in een kamp. Dat kamp staat in Kroatië en er verblij ven momenteel zo'n 2500 islamitische Bosniërs, onder zeer behoeftige om standigheden. De vluchtelingen wonen er in hokken die niet meer zijn dan een tentje met een golfplaten dak. Alle fracties verklaarden hun instem ming met het voorstel, dat volgens Wie- be Meilof (GPV) toch wel heel bijzon der was, omdat Soest in het verleden consequent weigerde aan "buitenland se zaken" te doen, ook al ging om nog zulke wereldverbeterende en menslie vende initiatieven. Hij was daar ook nooit een warm voorstander van ge weest, maar nu wilde hij het plan graag steunen, al zou hij nóg liever hebben ge zien dat de gemeente de bevolking tot actie had aaneespoord. Dat was niet meer nodig, omdat de bur gers inmiddels zelf al aan de slag zijn ge gaan, zoals Loet Jansen (D66) vaststel de. Hij wees in dat verband op de bood- schappenactie bij twee plaatselijke su permarkten, die voor 10.000 gulden aan levensmiddelen had opgebracht. Kees Boerkoel (PvdA) opperde de sug gestie dat Soest - dat altijd zoveel ver zoeken van andere gemeenten binnen krijgt om aan allerlei acties mee te doen - nu ook eens zelf een brief zou rondstu ren om de andere gemeentebesturen te vragen het voorbeeld te volgen. De ove rige raadsleden vonden dat best, al we zen sommigen erop dat het toch niet he lemaal een écht Soester initiatief was, maar een plan van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) en het Rode Kruis. Burgemeester De Widt vertelde overi gens dat hij de actie al in het gewest Eemland ter sprake had gebracht, waar het welwillend was besproken, of schoon elke gemeente toch liever haar eigen ideeën wilde volgen. "Maar het is natuurlijk altijd goed om anderen ons voorbeeld ter navolging in overweging te geven, en dan doen we dat." Vier Soester woonconsumenten organisaties zijn ten onrechte ge kort op de financiële bijdrage die zij ontvangen uit het gemeentelij ke budget voor de inspraakrege ling woonconsumenten. Bij nader inzien blijkt in het potje 8000 gul den méér te zitten dan de ambte naren hadden gedacht. De clubs krijgen daarom alsnog een aanvul lende bijdrage. De VAC (Vrouwen Advies Commis sie) had destijds 4000 gulden aange vraagd. Volgens het ambtelijk advies heeft de VAC dat geld hard nodig om haar activiteiten naar behoren uit te voeren, maar ze kreeg niet meer dan 2500 gulden. Dat wordt nu recht ge trokken en de VAC krijgt nog eens 1500 gulden. De huurdersbelangenvereniging "Het Soesterveen" vroeg 5.175 gulden, pre cies de helft van de totale kosten (10.350 gulden). De andere helft komt uit de contributies en een bijdrage van de woningbouwvereniging Soest. Al leen aan de huur van de ruimte in het wijkcentrum is de vereniging al 5000 gulden kwijt. Ze ontving slechts 3000 gulden, maar krijgt nu alsnog een aan vulling van 2200 gulden. De bewonerscommissies van de HAD- flats (Haverweerd, de Akkeren, Dal- weg) vroegen 14.460 gulden, waarvan 12.000 voor deskundige begeleiding van het plan voor de woonomgeving en de rest voor vergader- en bestuurspos ten. Ze kregen 10.000 gulden uit het potje. De commissies krijgen er nu 3200 gulden bij. De vereniging Groepswonen Ouderen Soest (GOS) vroeg 9200 gulden, al zat daarin een bedrag van 5600 gulden voor een cursus die niet subsidiabel is. Van de resterende 3600 gulden kreeg de GOS er slechts 1000, maar ze krijgt er nu nog 700 gulden bij. von ShUKEIEN bv adviseurs in hypotheken vastgoed assurantiën AA. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 adres ligging woning indeling verdieping zolder algemeen Soest Willem de Zwijgerloon Soestdijk hoekvilla met souterrain, garage en tuin entree, hal, toilet, woonkamer, keuken, overdekt terras 3 slaapkamers, douche, toilet en wastafel met vaste trap, 1 slaapkamer, c.v. en bergruimte souterrain: hal, woonkamer, studeerkamer Gevraagde koopsom f 345.000,- indeling Soest Heetakker achter het nieuwe gemeentehuis 4 vrijstaande villa's met garage hal, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder bergzolder algemeen ca. 500 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type C v.a. v.o.n. f 470.000,- adres woning plaats Soest adres Plasweg ligging Soest-Zuid woning vrijstaand woonhuis met bedrijfsruimte indeling woonhuis: entree, toilet, woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer, zolder met vaste trap algemeen grondoppervlak 965 m2, indeling bedrijfsruimte van ca. 230 m2 bestaat voor ca. 50% uit kantoorruimte en 50% uit magozijn en werkploats. Het woonhuis is verhuurd voor ca. f 1300,- per maand. Bedrijfsgedeelte wordt leeg opgeleverd en is uitsluitend te gebruiken voor kantoordoeleinden en/of medische en paramedische doeleinden. Geen hinderwetplichtige bedrijven. Gevraagde koopsom f 375.000,- De verstandhouding tussen het be drijfsleven en het gemeentebe stuur van Soest is wel eens hartelij ker geweest dan het afgelopen jaar-van-de-Structuurvisie, maar met een beetje goeie wil van beide kanten is daar best wat aan te doen. Die boodschap klonk maan dagavond door in de ondertonen van de "jaarrede" van Soester Za- kenkring-voorzitter AJ.P. Plas- schaert. Voor een gehoor van ca. 70 uitsluitend zakenbroeders - die hij overigens aan sprak als "dames en heren" - hield Plas- schaert in Darthuizen een betoog waar in hij eerst terugblikte op de internatio nale ontwikkelingen van het afgelopen jaar, dat zo optimistisch was begonnen (o.a. door het failliet van het commu nisme), maar zo somber leek te eindi gen: de herenigingsproblemen in Duit sland, de chaos in Rusland, de onzeker heid over de gewonnen oorlog tegen Irak en de treurig stemmende gebeurte nissen in Oost-Europa. Zeer kritisch was Plasschaert over de ontwikkelingen in Nederland, waar de regering op Prinsjesdag eerst liet weten dat er geen economisch vuiltje aan de lucht was en nog geen zes weken later en passant moest meedelen: "Foutje, we zullen het overdoen". "Een aan de beurs genoteerde onderneming die dit soort kunstjes flikt wordt onverbidde lijk naar de strafbank verwezen en de notering wordt geschorst," aldus Plas schaert. "We zullen eraan moeten wen nen dat dit kabinet zijn tijd uitzingt in chaos, besluiteloosheid en zwalkend beleid." Wat Soest betreft was de Zakenkring- voorzitter ook niet echt enthousiast. 'Tedere Soester zegt dat het goed gaat. Als u het mij zou vragen zeg ik: ja, maar..." In dat verband wees hij op de problemen die ook de Soester onderne mingen inmiddels aan den lijve onder vinden: bij een aantal bedrijven is de werkgelegenheid in het geding, bij en kele staat zelfs het voortbestaan ter dis cussie en er is een toenemend aantal probleemgevallen. Vragen "We zijn met z'n allen bezorgd over de leefbaarheid van Soest. Het mag geen industriedorp worden," aldus Plas schaert, die zijn visie op de plaatselijke ontwikkelingen vervolgens vooral vra genderwijs gaf: hoe houden we zoveel mogelijk groen over, hoe beteugelen we het autoverkeer, kunnen we de werken de woonruimte bieden, kunnen we de werkgelegenehid vasthouden, kunnen we de werkloosheid onder minder heidsgroepen beheersen, ontglipt het winkelend publiek Soest, kunnen we de criminaliteit beheersen? Volgens Plasschaert vragen deze pro blemen om een gezamenlijke aanpak van gemeentebestuur, bedrijfsleven en inwoners. "We verkeren in de gezegen de omstandigheid dat we ons in een ge meente bevinden waar overleg moge lijk is." Als voorbeeld noemde hij de toezegging van wethouder Jan Visser - zijn naam schiet me niet zo gauw te binnen, maar ik zou hem uit duizenden herkennen" - voor 24 hectare bedrijfs terrein voor de komende tien jaar.Over de uitkomst van de Structuurvisie was Plasschaert duidelijk minder lovend, omdat de gemeente ondanks de in spraak geen overleg pleegde. Opnieuw vragenderwijs stelde hij daarbij met "zachte" kritiek nog een aantal knel punten aan de orde, zoals o.a. het be geerde verkeerscirculatieplan, waar over de gemeente het overleg met de Zakenkring volgens hem eenzijdig had gestaakt. Met nadruk verzocht hij het gemeentebestuur om samenwerking in de komende periode, waarin volgens hem "zware tijden" wachten. 'Mooie taak...' Burgemeester De Widt, die samen met wethouder Visser present was (collega Menne had de bijeenkomst vroegtijdig verlaten), pareerde de kritiek van Plas schaert. Hij wees om te beginnen fijn tjes op het volledig ontbreken van vrou wen bij de Zakenkring, iets waar de ge meente al een stuk verder mee is. "Er ligt nog een mooie taak voor u..." De Widt noemde enkele onderwerpen die het bedrijfsleven kwellen en die ook daarom de volle aandacht van het ge- meentebestuurkrijgen, zoals het mobi- liteitsvraagstuk, waarover nog weinig bekend is. "We beschikken niet over in houdelijke gegevens over de dagelijkse in- en uitstroom. Wat zijn dat voor mensen, waar rijden ze naar toe en hoe vaak...?" Een extra probleem is volgens De Widt dat Soesters die in Soest wer ken soms na enkele jaren wel een ande re baas vinden, maar in Soest blijven wonen en dus de doorstroming blokke ren. Van de mensen die bij de gemeente werken woont 80 in Soest, maar dat mag van De Widt best nog wat meer worden. De gemeente voert ook een aüto-ontmoedigingsbeleid, met dienst- Soester Zakenkring-voorzitter drs. A.J.P. Plasschaert hield maandag avond de traditionele jaarrede in Dart huizen. Foto: Goos van der Wilt. fietsen,verhuiskostenpremies etc. "Wij hebben dus maatregelen genomen. Doet u dat ook?" Volop kans gehad De kritiek op de gang van zaken bij de Structuurvisie wees De Widt gedeci deerd van de hand. "Ik durf de stelling aan dat iedere inwoner en groepering in Soest volop kans heeft gehad om zijn standpunt naar voren te brengen. Het is onmogelijk om iedereen tevreden te stellen en het gemeentebestuur moet nu eenmaal het algemeen belang in de ga ten houden." De burgemeester wekte de onderne mers op tot probleemoplossende sa menwerking bij de bestrijding van het verkeersvraagstuk, de criminaliteit en de onveiligheid op straat. "Het verkeer '0 TRA I T EU R»C A TERING VANUIT MIJN KEUKEN BIJ U OP TAFEL Naast ons winkel assortiment hebben J wij van 26 november t/m ~1 december j- Donderdag Kippebout in mosterdsaus Vrijdag Lasagna met sla of roodbaarsfilet met remouladesaus Zaterdag Wiener-Rostbraten en (gestoofde lendebiefstuk) Zondag of gegrilde rode zalm met dragonboter Maandag Gehakte biefstuk Dinsdag Zuurkool-stampot met worst en spekjes Bij alle gerechten kunt u een keuze J maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Dagschotel11,50 J Dagschotel met nagerecht 14,50 Weekendschotel 16,50 Openingstijden f dagelijks van 10.00-20.00 uur zondag van 15 00-20.00 uur 's woensdags gesloten r F. C. Kuyperstraat 3 Soest Tel. 24664 Een piano op proef? Dat kan vanaf 75,- per maand Kopen kan altijd VAN TOL-SOEST pianohandel telefoon 02155-12968 zijn we zélf, de criminaliteit is al lang geen zaak van overheid en justitie al leen meer, en wat de onveiligheid be treft stuiten we ook steeds meer op de financiële en machtsgrenzen van de overheid. Als je samen om de tafel gaat zitten duurt het misschien wat langer, maar op den duur kom je er uit..." Binnenzijde geglazuurd - 0 15 cm Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax:02155-28649

Soester Courant | 1992 | | pagina 5