AFEL 17.98 ml Rabobank Q Soest l WÊmmmm® VISIE De Sprong mms. 1 HANDEL W/MM f Hans Vaessen: 'Kleding is een vriend die je de hele dag trouw blijft...' aessen Feestelijk onthaal voor jonge Beaujolais Jongerenmaand bij de Rabobank. I"" BRANDSMA LENZEN Wildschut Optiek TAFEL-AANBIEDING. ALSE ROSBIEF spakenburg Laatste kleermaker van Soest 30 jaar zelfstandig in het vak Jubileum-aanbieding: maatkleding 15% korting veranderwerk 25% korting 'maatkleding Al 750 beren hebben een nieuw baasje Kaasafdeling Super van Doorn nu in het teken van de beren-actie ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE Drukke party in de Knollentuin Open nu een jongerenrekening en ontvang een fraai kado! uw juwelier - vakman in de regio Allemaal muizen bij 'Katryntje' (Advertentie) Banketbakkerij Maison Yerkley herontdekt ambachtelijk brood Contactlenzen als onderdeel van sportuitrusting 'Een andere kijk op bewegen' bij Wildschut Optiek Kijk eens kritiseh naar uw bewegingsvrijheid. _^AG||\|/W WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 VLEES 1 kilo ERKLAAS-PRIJZEN Pacific Coast Shadow VT1100 Shadow VT 700 Shadow VT 600 Shadow VT 600 Shadow VT 500 Magna VF 700 C Sabre VF 1100 F Interceptor VFR 700 Night Hawk CB 450 Night Hawk CB 650 GPX 250 GPX 250 Vulcan VN 750 Vulcan VN 750 Vulcan VN 750 Vulcan VN 750 Vulcan VN 1500 Vulcan EN 450 Intruder VS 700 Intruder VS 700 Intruder VS 700 V MAX 1200 Virago XV 750 Virago XV 535 Radian 650 Virago XV 1000 nel 6mnd reparatie-garantie. '90 12.95 'bb 10.95 '86 9.25 '91 11.95 'bb 10.25 'bb 6.75 'b/ 10.95 'b4 7.25 'bb 10.99 'bb 6.95 'bb 7.45 '89 6.750 'bb 6.25i 'bb 9.75I bb 8.75I 'bb 9.25I 'bb 9.950 'bb 12.75C 'b9 7.950 '86 9.950 '8b 9.50C 'bb 9.750 14.950 '9U 10.95C 'b7 'b9 8.750 'bb 7.750 Jag koopavond van 7.00 - 9.00 u. "Het maatkostuum wordt op nieuw ontdekt. Er zijn nog altijd mensen die ervan houden en hun aantal groeit, want zelfs het beste confectiepak is nu eenmaal afge stemd op een gemiddelde dat sim pelweg niet bestaat. En de aan dacht die een "ambachtelijke" kleermaker aan z'n klanten be steedt vind je nergens meer..." Dat zegt Hans Vaessen, de Soester kleermaker /coupeur van de Prins Hen- joriklaan, die deze maand dertig jaar dfstandig in het vak zit. Hij kan be- nouwd worden als de "laatste der lohikanen", want collega's heeft hij in Kest al enkele jaren niet meer. Sinds de Infectie-industrie aan haar onstuitba re opmars begon hebben steeds meer Tfeermakers hun beroep moeten opge ven, maar Hans Vaessen is een van de Ophouders. Tot halverwege deze eeuw had zowat elke zichzelf respecterende Nederlan der nog minstens één kostuum dat door de kleermaker precies op maat gesne den was. De "doodklap" voor het am bacht leek nog slechts een kwestie van tijd toen de kleine-man-met-z'n-con- fectiepakkie-an plaatsmaakte voor de iVjeugd-in-spijkerbroek, een omwente- Lfling die in de jaren zestig plaatsvond, sa menvallend met de invoering van de BTW en het minimumloon, die ook een Bijna fatale aanslag pleegden op des Tleermakers bestaan, flans Vaessen zit al sinds z'n vijftiende |Sn het vak en komt ook uit een geslacht ivan kleermakers. Zijn vader, zijn ooms en zijn broers oefenden hun beroep uit Hn Amsterdam - toen en nu het kleerma- Ikers-Mekka - nadat zijn vader in de ja ren twintig uit Sittard (waar grootvader ■vaessen tegelijk kleermaker en barbier pras) naar het Westen was getrokken. De Soester leerde de eerste beginselen bij zijn vader, bezocht later de kleerma- Icersschool in Utrecht (de vier-jarige opleiding voltooide hij in drie jaar) en peed ervaring op bij andere kleerma kers om ten slotte opnieuw in de zaak van zijn vader terecht te komen. Vader Frans Vaessen was een be roemdheid op zijn vakgebied. Als di- Jrecteur van de Nederlandse Mode Aca demie in de hoofdstad was hij een van de grootste kleermakers van Neder- lland; hij schreef bovendien boeken, gaf ['les aan aankomende vakgenoten en won allerlei prijzen. Amsterdam was - naast Rotterdam en Den Haag - ook gtoen al toonaangevend als kleerma- b kersstad, o.a. door de vestiging van de I "technische club", waar de vakgenoten K hun technische kennis verbeterden. I Vader Vaessen was trots op zijn vak, I maar zijn zoon - "ik ben wat minder am-_ PDitieus" - droomde aanvankelijk van t een andere loopbaan. Zijn voorliefde L ging destijds uit naar muziek en radio- techniek - hij is nog altijd een enthou- siaste amateur-radiotechnicus - maar het lot beschikte anders en zo vestigde hij zich in 1962 in Hilversum als zelf standig kleermaker, om twee jaar later neer te strijken in Soest. Uniform-achtig Het kostuum zoals we dat ook vandaag nog kennen stamt al uit de vorige eeuw en het basismodel is nauwelijks gewij- zigd. "Herenkleding was vroeger fanta- sievoller," aldus Hans Vaessen, "tegen woordig is het min of meer unifor- m-achtig." Op technisch gebied is er in tussen veel veranderd, o.a. door het toepassen van rationeler methodes, en het aantal stoffen is enorm toegeno men. Het materiaal is veel mooier en i lichter dan vroeger en er zijn oneindig veel meer dessins verkrijgbaar. In zijn _1 stalen-verzameling heeft Hans Vaessen er zelf al een paar duizend, grotendeels afkomstig uit Engeland - nog altijd toonaangevend - en Italië. Volgens kleermaker Hans Vaessen is er niet alleen een duidelijk verschil tussen confectie en maatkleding als het over de kwaliteit van de "coupe" gaat, de con- fectie-industrie gebruikt ook heel ande re garens. "Het is gewoon een wereld apart. Er komt bij beide een kostuum uit, maar langs totaal andere lijnen, die eigenlijk niet te vergelijken zijn. Maar je zult mij nooit denigrerend over confec tie horen spreken. Die is in de loop der jaren ook wel behoorlijk goed gewor den. De cónfectie-coupeurs zijn ten slotte allemaal maatkleermakers ge weest." Coupe Individualisme speelt in het kleerma kersvak een belangrijke rol. Elke "snij der" heeft immers z'n eigen coupe en vooral de schoudernaad en het halspunt zijn daarbij een gewichtige factor: "Die bepalen hoe een kostuum valt en voelt," aldus Hans Vaessen. Een leek ziet het onderscheid tussen een maat kostuum en een confectiepak óók, vindt hij. "Dat gaat meestal onbewust, maar wie goed kijkt ziet heus het ver schil wel. Ook het beste confectiekos tuum is nu eenmaal afgestemd op een gemiddelde dat simpelweg niet bestaat. De ideale maatverhoudingen kom je bij hoogstens tien procent van de mensen tegen." Hoe een kostuum "zit" hangt uiteraard vooral af van de coupe-tech niek van degene die het maakt. Vooral het inschatten van iemands houding is -daarbij-belangrijke Hij bestrijdt overigens dat een maatkos tuum per definitie erg duur is. "Emotio neel is de prijs misschien hoog, maar een auto of een videorecorder kost ook een hoop geld. Waarom zou je dat dan niet over hebben voor een goed kos tuum? Kleding is een vriend die je de hele dag trouw blijft..." Vakmanschap Hans Vaessen is al dertig jaar zelfstan dig werkzaam in het kleermakersvak. Hij hoopt het nog een poosje vol te hou den en dat zal ook wel, want de belang stelling voor maatkleding neemt weer toe en zijn vakmanschap wordt alge meen erkend, vooral sinds hij bij natio nale wedstrijden een tweede prijs won. Zijn klantenkring strekt zich inmiddels uit tot buiten de grenzen van Soest, zelfs van Nederland: "M'n verste klant zit in Monaco." Bescheidenheid is in zekere zin zijn handelsmerk: "Ik moet 't hebben van m'n vakmanschap, niet van m'n ver kooptechniek." In zijn werkplaats - zo- Advies van kleermaker Hans Vaes sen: "Draag wat je leuk vindt, ofwel trek aan wat je aantrekt. Foto: Goos van der Wilt. als hij het atelier in zijn woning aan de Prins Hendriklaan zonder opsmuk noemt - ontstaan onder zijn handen de mooiste "pakken", waarvoor zijn klan ten kunnen kiezèn uit een zeer uitge breide stalencollectie, die inmiddels meer dan vijfduizend verschillende stoffen omvat, in vrijwel alle gangbare en minder gangbare weefsels, dessins en materialen: wol, linnen, zijde, ka toen en alle mengvormen daarvan. Wie belangstelling heeft voor "maat werk" - een term die je volgens Hans Vaessen overal tegenkomt behalve in het kleermakersvak - moet maar eens een afspraak maken met de enige en laatste kleermaker van Soest, aan de Prins Hendriklaan 26, telefoon 14048. Prins Hendriklaan Telefoon 02155 -1 40 48 laan 26 V Geldig tot 15 januari 1993 De grandioze beren-aétie bij Super van Doorn is al een groots succes ge worden. Al meer dan 750 van die prachtige zwarte beren hebben intus sen een nieuw baasje gevonden. Ter afsluiting van de "beren-promotie- weken", waaraan alle afdelingen van de supermarkt aan de Wiardi Beekman- straat hebben meegewerkt, is deze week de kaas-afdeling van Super van Doorn aan de beurt om in het zonnetje te wor den gezet. Het is een boerenkaas-promotieweek geworden, waarbij de hele afdeling in het teken staat van de echte, oer-Hol- landse boerenkazen. Natuurlijk is er uitgebreid gelegenheid om te proeven. De aanbieding omvat jong belegen kaas, belegen kaas of boeren-gatenkaas naar keuze, voor f 13,95 per kilo. Bij aankoop van een kilo boerenkaas ontvangt de consument natuurlijk een gratis beren-spaarzegel. De zegels zijn trouwens bij aankoop van f 25,- aan boodschappen tot 5 december ook aan de kassa verkrijgbaar. KAPSALON MARIE-CLAIRE Zaterdag 28 november (van 10.00 tot 12.00 uur) Demonstratie KLEURANALYSE Kleuradvies op het gebied van haar, kleding en make-up Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 Zo ongeveer "tout Soest", wat toch al tijd nog neerkomt op een paar hon derd mensen, was vorige week - in de nacht van woensdag op donderdag - verzameld in de Knollentuin, het be kende café-restaurant aan de Burge meester Grothestraat. Daar werd pre cies om middernacht de Beaujolais Primeur ontkurkt, de traditionele start van het nieuwe Beaujolais-sei- zoen. Al voor de zesde keer in successie had den Bob Sluis en Marian Klaassen van de Knollentuin een groot aantal gasten voor het evenement uitgenodigd, uit al le geledingen van de Soester samenle ving. Zij lieten zich de jonge wijn goed smaken na de plechtige ontkurking om exact 24.00 uur, waarvoor Sluis zich liet assisteren door een select Soester gezel schap, onder wie slijter-wijnhandelaar Toon van der Linden, VVV-voorzit- ter/WD-raadslid Günther Plomp en export-manager M.A. de Bakker van de Kamer van Koophandel. Volgens Sluis was de nieuwe Primeur "lekker fruitig" en de anderen konden dat al leen maar bevestigen. Voor wie daarnaast nog wel een plekje over had voor een hapje stond er tradi tiegetrouw een oog- en tongstrelend koud buffet aangericht, waarmee de koksploeg van de Knollentuin ook dit jaar de show stal. 1 V.l.n.r. Bob Sluis, Marian Klaassen en Toon v.d. Linden. samen te stellen aanbouwwand met onzichtbaar ophangsysteem. >g cd kast met draaideur 5.936,-. ïl markante belijning in soepel rund- +2 zits bank 6.875,-. Salontafel ockel en draaibare glasbladen De aktie geldt voor jongeren tussen de 10 en 16 jaar bij het openen van een jongerenrekening of het omzetten van een tienerrekening in een jongerenrekening. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Telefax 02155-15871 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraat 14, 02155-96310 Tamboerijn 3, 02155-96340 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Uitgebreide collectie gouden en zilveren sieraden Edelsteensieraden en briljant Tevens reparaties Lange Brinkweg 66 - 3764 AN Soest - Tel. 02155-13042 Katryntje, het winkeltje voor goede ge dragen kinderkleding staat de komende weken in het teken van de muis. De eta lage is beslist de moeite waard om te be kijken. Ook zijn er binnen allerlei soor ten aardige presentjes te koop, zoals prachtige muizen-applicaties, broches, haarspelden, kaarten etc. Met het oog op de feestdagen is er een collectie nieu we jurkjes, die eventueel ook op maat besteld kunnen worden. Er is ook weer een groot aanbod van goede tweede- handskleding, zoals jacks, sweaters en broeken. De winkel aan de Nieuwstraat 66 is geopend op dinsdag-, woensdag-, donderdag-, vrijdagochtend van 10.00-12.00 uur en op woensdagmid dag van 13.30 tot 15.30 uur. Tijdens de winkeluren is er gelegenheid om kle ding in te brengen. 'M 3 Het continue streven naar verbetering van kwaliteit heeft de Soestdijkse ban ketbakker Lex Verkley ertoe bewogen over te gaan op brood van bakker Beers uit Baarn. Het brood wordt ex clusief voor Soest verkocht in de ban ketbakkerij aan de Van YVeedestraat. Broodbakker Beers heeft twee jaar ge leden de bekende zaak van bakker Ha melink in Baarn overgenomen. In die twee jaar heeft hij bewezen zijn vak bij zonder goed te verstaan, wat bijvoor beeld resulteerde in uitstekende kwali- teitstcijfers in vergelijking met zijn col lega-broodbakkers in de regio. Juist die kwaliteit is voor Lex en Nicoli- ne Verkley aanleiding geweest om bak ker Beers te vragen het brood voortaan exclusief in Soest te leveren. Ter gelegenheid daarvan worden ko mende donderdag, vrijdag en zaterdag alle broden van 800 gram (gesneden) in de banketbakkerszaak aan de Van Weedestraat aangeboden voor f 2,50! Uiteraard wordt ook Sinterklaas niet vergeten, zoals de bezoekers van de fraaie banketbakkerswinkel kunnen zien. Want uiteindelijk blijkt 5 decem ber Het Heerlijke Avondje, en dat is bij Maison Verkley dan ook volop zicht baar. Daarom zijn de 100 roombo- ter-amandelletters op donderdag, vrij dag en zaterdag verkrijgbaar voor f 14,50. Banketbakkerij Maison Verkley is ge vestigd aan de Van Weedestraat 76 en telefonisch bereikbaar onder nummer 12823. „<c V£*> Brandsma bekent meer dan 40 jaar kleur in verf en behang. Vergeet uw spaarkaart niet mee te nemen! Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155-1 25 63 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. Wie actief bezig is, wil daarbij zo min mogelijk gehinderd worden. Dragers van bijvoorbeeld sportmode kunnen daar uitgebreid over meepraten. Ge makkelijk zittende kleding maakt het immers mogelijk beter en verantwoor der te sporten. Contactlenzen vallen eveneens onder de maatregelen die men kan nemen om de bewegingsvrijheid te bevorderen. Niet alleen bij het sporten, maar ook in tal van andere situaties. Voor brildragers zijn er legio situaties te bedenken waarin een bril behoorlijk 'in de weg kan zitten". Tijdens het sporten, op het werk of gewoon thuis wanneer men actief bezig is. Een bril brengt daarbij niet alleen de nodige hinder met zich mee, maar ook financiële risico's Een bril die bij het joggen een duik vlucht op het asfalt maakt of bij het stoeien de klappen opvangt, is rijp voor een kostbare reparatie van het mon tuur. Vrijwel geen beperkingen Voor lenzen gaan al die bezwaren niet op. Een belangrijke reden waarom zo veel brildragers hebben besloten om af wisselend ook contactlenzen te dragen. Zo kan er - aansluitend op de indivi duele behoeften - een ideale oogcorrec tie gerealiseerd worden voor iedere si tuatie. 'Een andere kijk op bewegen' krijgt men bij Wildschut Optiek aan de Zuid promenade. m •TWéll Br rbjcoji Dan ziet u vanzelf dat contactlenzen het u bij sport en andere activiteiten een stuk gemakkelijker maken. OGEN GOED KIJKEN BETER Uw specialist geeft u een deskundig advies ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1992 | | pagina 9