O1! (fa g«2) m De huwelijksnacht? Loeh van Walsem OPRUIMING jjj.% De Vriendschap' moet het na dertig jaar erder zonder Co Kamerbeek doen Bank Service Petrus en Paulusparochie viert in 1993 feestelijk haar 300-jarig bestaan Taalbarrière Mercurius opgeheven Bruidsreportages Klachten bezorging Soester Courant Concert van zwarte Pieten in Hartje-Zuid Wim van lloorn oorzitter pleit voor fusie duivenverenigingen Auto opengebroken Activiteiten 30 mei t/m 6 juni Buitenlampen van woning vernield Telefooncelruit met vuurwerk vernield Buitenlandse werknemers volgen cursus Nederlands Fietster gewond na botsing op Weegbreestraat Soester mist geld voor tapijtleggers Alcohol-controle Pro Musica komt bij KBO/St. Jozef DAGSCHOTELS De meeste mensen zl jn gelukkig met een A K gewone bank... Maar sommige mensen zijn slim en profiteren van de ext ra hoge rente van de OV-bank. VANUIT MIJN KEUKEN BIJ U OP TAFEL Dagschotel11,50 Dagschotel met nagerecht 14,50 Weekendschotel 16,50 Openingstijden dagelijks van 10.00-20 00 uur zondag van 15 00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 Soesl Tel. 24664 DAMES-, HEREN--EN KINDER MODE-ACCESSOIRES Die fotograferen we niet. maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage en fotografie Telefoon: 021 55-18071 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Wij maken plaats voor de fietskollektie '93 Daarom ruimen wij alle '92 modellen op. Dus gloednieuwe fietsen met een leuke korting! <*£*- NUVERE FIETSENMAKERS 7 W TWLcWIE±LR3 ■UtbürKersnFetsmanschop' BEUKENLAAN 54 - SOEST - TEL. 2 49 40 VERKOOP NIEUWE EN GEBRUIKTE FIETSEN - ONDERDELEN - ACCESSOIRES REPARATIE - SPECIALIST IN ONDERHOUD Zwarte Pieten kunnen veel, zo niet alles. Ook op muzikaal gebied bla zen ze hun partijtje mee. In winkel centrum Hartje-Zuid zal vrijdag avond een aantal Pieten vrolijke klanken ten gehore brengen. Het or kest van Sint Nicolaas begint om 19.00 uur. Dick Hesselink, dirigent van het Soester Muziek Gezelschap, begeleidt de Spaanse muzikanten. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW RENOVATIE U ff ONDERHOUD Steenhoffstraat 16, 3764 BL Soest nmcmmmotp Telefoon 021 55 1 8540/21 337 Ze gaan dan Doorgaans is de radio het meest in trek als doelwit van autokrakers, maar de dief die vrijdag op de Bonifaciusstraat zijn slag sloeg had kennelijk andere voorkeuren. De radio bleef waar hij was, evenals een pechlamp, maar in plaats daarvan nam de dader twee boekjes met Shell-zegeltjes, een toneel kijkertje, wat kleingeld en kauwgom mee. De eigenares, een 29-jarige Soes- terse, ontdekte dat er een raampje was vernield en dat ook de carosserie be schadigd was. In de week van 30 mei tot en met 6 'M'n gevoel zegt dat ik nog mak- elijk een paar jaar kan blijven, aar m'n verstand zegt nee. Na ertig jaar moet ik er maar eens en punt achter zetten, vind ik. Ik eb de leeftijd om op te houden, an kan er ook eens een nieuwe ind gaan waaien..." at zegt Co Kamerbeek (75), al dertig aar onafgebroken voorzitter van de oester duivenvereniging "De Vriend- chap". Op vrijdag 4 december neemt ij officieel afscheid tijdens de jaarver- adering in het clubgebouw aan de achtegaalweg, omdat hij zichzelf niet erkiesbaar heeft gesteld. "Je moet niet enken dat ik blij ben dat ik er van al en, want zo is 't helemaal niet. Maar op ijn leeftijd moetje het een beetje rusti er aan gaan doen. Ik voel me prima, aar 't is toch een hele zorg..." 'De Vriendschap" en Co Kamerbeek oren onafscheidelijk bij elkaar, bijna als een Siamese tweeling, hoewel Ka- -erbeek zijn eerste schreden op het duivenliefhebberspad zette bij "De Zwaluw", de zustervereniging waarvan zij destijds werd afgesplitst maar waar mee de verstandhouding tegenwoordig opperbest is. Co Kamerbeek: "Met Joop van den Brakel van de Zwaluw kan ik lezen en schrijven..." Bij "De Zwaluw" bracht Kamerbeek het ook tot bestuurslid, maar hij stopte met de duivensport omdat het hem op een gegeven moment te duur werd. Pas toen zijn zoon Arie weer met duiven be gon (en al gauw weer stopte) bleek het bloed toch te kruipen waar het eigenlijk niet wilde gaan, en Kamerbeek senior ging dóór, nu echter bij "De Vriend schap" (om de eenvoudige reden dat die dichterbij was dan "De Zwaluw"). Van de vroegere tegenstellingen had Kamerbeek geen last; hij spreekt ook met veel respect voor Vriendschap-o prichter Sukel, aan wie de vereniging veel te danken heeft gehad. Zijn belangstelling voor de duivensport gaat overigens veel verder terug. "Ik hield ervan. Nee, m'n vader had geen duiven, maar wij gingen als jongens al tijd kijken bij het inkorven bij de Gou den Ploeg. Dat vond ik prachtig." Geen wonder dat hij als jongen van een jaar of vijftien - te jong om officieel lid te wor den - met z'n kameraden in de Kerke- buurt een "jongensbondje" vormde. "Dan stopten we onze duiven in een wasmand en gaven die mee aan de treinconducteur, met het verzoek ze in Maastricht of waar dan ook te lossen. Dan stond ik met een wekker klaar om ze op te wachten," herinnert hij zich. Manager "De duivensport is een fantastisch mooie sport. Vroeger was het romanti-, scher, ja, maar dat was met alles zo. De mensen hebben er tegenwoordig meer geld voor over, en dat is ook goed: je moet toch een streber zijn om wat te be reiken. Het is een sport waar zo veel in zit. Het wedstrijd-element natuurlijk, maar ook de zorg voor de duiven, om ze gezond en in vorm te houden. Je bent dan eigenlijk een soort manager van de duiven. Jazeker, ik kende ze allemaal bij naam en nummer: 't Mooie Heertje, 't Strikje, Nummer 17..." Jammer is wel dat hij z'n duiven - hij heeft er nog een stuk of vijftig - niet meer aan huis kan houden sinds zijn verhuizing naar de Vijverhof. De vogels zijn al enkele jaren onderdak bij zijn compagnon, Henny Rauch aan de Mo lenstraat, waar Co Kamerbeek dan ook regelmatig te vinden is om de vogels te verzorgen en te vertroetelen. De dui vensport is overigens - alle verhalen over de gigantische bedragen die ermee gemoeid zouden zijn even daargelaten - geen sport waarvan Co Kamerbeek rijk is geworden. "Maar ik heb in de loop der jaren best wat gewonnen: een was machine bijvoorbeeld, en een fiets, gouden horloges, een half varken en nog zo wel wat..." Ruimtegebrek is een van de oorzaken van de terugloop van het aantal georga niseerde duivensporters (momenteel zo'n 450.000 in het hele land). Ook "De Vriendschap" heeft daar last van en zag het ledental de laatste jaren afne men tot zo'n 60, waarvan 35 "spelende leden", al dan niet in combinaties. "De mensen hebben tegenwoordig geen plek meer voor de duiven. De vereni ging vergrijst - de jongelui van tegen woordig hebben ook zoveel andere af leiding. In mijn tijd had je niks anders dan voetbal en duiven. De duivensport was toen nog een echte volkssport, maar vandaag-de-dag is het al moeilijk om een vergunning voor een hok te krij gen..." Computerklokken Er is onder Kamerbeeks bewind wel het een en ander gebeurd bij "De Vriend schap". Zijn belangrijkste wapenfeiten zijn zonder twijfel de realisering van het eigen clubgebouw aan de Nachtegaal- weg en de invoering van de compu terklokken, waarmee de wedstrijd-ad ministratie volledig geautomatiseerd is. Sinds kort is er voor ieder lid van "De Vriendschap" zo'n klok beschikbaar, en dat mag best uniek worden ge noemd, want weinig andere verenigin gen zijn tot dusver in staat geweest zo'n dure investering te doen. De totstandkoming van het clubge bouw - nu ruim twintig jaar geleden - is eigenlijk een verhaal apart. Eigenlijk was "De Vriendschap" een beetje ja loers op "De Zwaluw", die zo'n mooi gebouwtje kreeg aan de Schrikslaan. "Dat kunnen wij toch ook?" redeneer de Kamerbeek en daarmee was de stoot gegeven voor het plan om - eerst aan de Sint Theresiastraat, later aan de Nachtegaalweg - het eigen gebouw te realiseren, dat volgens de scheidende voorzitter "met dubbeltjes en kwartjes" bij elkaar werd gespaard. Hij spreek in dat verband nog waarderend over de familie Altenaar en de oude-kran- ten-acties, en over de gehaktballenver koop achter de bar, o.a. door zijn echt genote, die hem altijd heeft gesteund. Co Kamerbeek: "In de duivensport moet je je vrouw mee hebben, anders kun je wel ophouden..." Subsidie heeft "De Vriendschap" nooit gehad. "Dat wilden we ook niet," aldus Kamerbeek. "We kregen destijds wel 20.000 gulden van de gemeente, als compensatie voor de bruiloften en par tijen die we cr niet mochten houden. Burgemeester Corver gaf ons een le ning die we in 15 jaar hebben afbetaald, en wethouder De Haan opende het ge bouw. Hij was toen m'n steun en toever laat." Fusie Co Kamerbeek is nog altijd trots op de totstandkoming van het clubgebouw, maar vraagt zich af of het er nog lang zal staan, nu ook de Vangrail plaats moet gaan maken voor woningbouw. "Ik ben wel bang dat het straks weg moet. En éls dat zo is, dan kunnen we beter fuseren met De Zwaluw, vind ik. Een nieuw ge bouw kun je dan toch niet neerzetten en met de paar centen die je ervoor krijgt kun je dan beter een verdieping zetten op het gebouw van De Zwaluw aan de Koningsweg." Kamerbeek - ooit ook voorzitter van de ter ziele gegane toneelvereniging "Ons Genoegen" - houdt van "De Vriend schap", maar een fusie met de andere verenigingen lijkt hem op den duur niet onverstandig. "De duiven zien geen on derscheid, en het is toch gewoon lo gisch..." Hetzelfde geldt volgens hem trouwens ook voor de voetbalclubs in Soest, waarvan hij het wel en wee als Co Kamerbeek: "Je hebt een wurm in je kop van die duif... oud-speler van S.O. Soest en haar voor lopers op de voet volgt. "Dat Soest en SEC samengaan is ook logisch, maar dan moet je niet als Soest-voorzitter Paul Smit zeggen: laten ze van SEC maar bij ons komen, dan begin je al ver keerd. In een plaats als Soest kun je met één club veel meer bereiken..." Voorlopig is er nog geen sprake van een duivenclub-fusie en De Vriendschap zal dus nog wel een poosje zelfstandig aan de Nachtegaalweg gevestigd blij ven, zij het zonder Co Kamerbeek. Hij heeft er alle vertrouwen in dat er goede opvolger wordt gekozen. Hij weet in elk geval wel iemand. "Nee, ik noem geen namen..." Met dankbaarheid stelt hij vast dat hij al die dertig jaar lang enorm veel steun heeft gehad aan zijn mede bestuursleden. De duivensport, zelf geeft hij niet op, en dat kan ook niet: 'Je hebt een wurm in je kop van die duif..." Onbekende vandalen hebben twee bui tenlampen vernield. Dat gebeurde bij een woning aan de Korte Bergstraat. De bewoners lijden daardoor een scha depost van 250 gulden. De politie is op zoek naar de dader van een aanslag op een telefooncel in Soes- terberg, die met vuurwerk werd bescha digd. Een getuige zag een jongeman wegrennen bij de telefooncel op de hoek van de Kampweg en de Kamer- lingh Onneslaan, nadat hij iets naar bin nen had gegooid. Na de klap bleek de ruit van de cel te zijn vernield. De dader stapte vervolgens in een auto die aan de Kampweg geparkeerd stond en reed weg. Aan de hand van het kenteken hoopt de politie hem alsnog te kunnen achterhalen. juni 1993 viert de Petrus en Pau lusparochie haar 300-jarig bestaan met tal van activiteiten. Het feest was eerder gepland in september 1992, maar door de ziekte van de op 3 juli j.I. overleden pastoor G J. van der Beek werd in juni besloten het feest tot 1993 uit te stellen. In het programma zijn onder meer op genomen een jongerenviering (zondag 30 mei, Pinksteren), een avond voor buurtgenoten (dinsdag 1 juni), een jeugdmiddag voor de kinderen van alle basisscholen in Soest (woensdag 2), een tractatie voor de bejaarden van de pa rochie (donderdag 3), een korenfestival (vrijdag 4), de Vespers op zaterdag avond 5 juni en op zondagmorgen 6 ju ni een Plechtige Hoogmis, waarin Mgr. J. de Kok, hulpbisschop van het Aarts bisdom Utrecht, samen met de pastores van Soest zal voorgaan. Rondom deze activiteiten zal in de kerk een kleine expositie van kerkelijke at tributen en gewaden worden gehouden, terwijl ook het Museum Oud Soest op dit feest zal inspelen met een speciale expositie over het Kerkelijke leven in Soest in de afgelopen eeuwen. Het feest richt zich op het 300-jarig be staan van de Petrus en Paulusparochie. Hoewel de namen Petrus en Paulus al eeuwen daarvoor aan de Soester katho lieke gemeenschap leken verbonden, gaat de geschiedenis van de huidige ge meenschap terug tot 1692, toen na meer dan 100 jaar weer een vaste ziel zorger in Soest werd aangesteld. In 1580 nl. verloor de rooms-katholieke gemeenschap van Soest haar parochie kerk, (de huidige Oude Kerk) en werd deze godsdienst in Soest verboden, evenals in de andere plaatsen boven de grote rivieren. In de eerste jaren na 1692 werd de rooms-katholieke religie gedoogd; pas later, toen de tolerantie van de overheden groter werd, kon een eerste nieuwe kerk worden gebouwd. Het huidige kerkgebouw van de Petrus en Paulusparochie is in 1969 in gebruik genomen. Het moet in mei/juni 1993 niet alleen Zeven buitenlandse werknemers van Smurfit Mercurius Verpak king hebben een certificaat gekre gen. Het document is het bewijs voor het feit dat ze met succes de cursus 'Nederlands op de werk vloer' hebben gevolgd. Het gaat om Amerikanen, Turken en een Marokkaan, allen werkzaam in het produktieproces. De cursus werd gegeven door het edu catief centrum Amersfoort en is ont staan op initiatief van het rijk. Behalve dat de deelnemers de Nederlandse taal machtig worden, hebben ze geleerd hoe ze moeten omgaan met bijvoorbeeld orderformulieren, salarisstroken, cao stukken, ziekteverzuim en verlofdagen. Ook het begrijpen van instructies en het lezen van diverse stukken en het om gaan met chef en collega's werden in de cursus behandeld. Hoofd personeelszaken Wim Verharen van de Golfkartonindustrie aan de Ko ningsweg is bijzonder te spreken over de cursus en het resultaat daarvan. "De bedoeling is de buitenlandse werkne mers beter te integreren en ze nadruk kelijker bij het werk te betrekken. Toen ik die signalen via het arbeidsbureau hoorde, ben ik er meteen op ingegaan. Ik zag er wel brood in en het heeft abso luut zin gehad. Het is voor de werkne mers een intensief verhaal geweest, want ze hebben veertig weken lang vijf uur per week moeten blokken. Het voordeel van zo'n intensieve cursus is dat het rendement zo hoog is." Toen de cursus begon, zaten tien werk nemers van Smurfit Mercurius Verpak king in de schoolbanken. Eén mede werker haakte af, omdat hij het bedrijf verliet, twee anderen slaagden niet voor hun examen, omdat ze te vaak afwezig waren. Verharen: "Maar wat ik van het educatief centrum hoor, is dat het resul taat van onze mensen boven het lande lijk gemiddelde ligt. Zeven van de tien zijn geslaagd, dat is veel. Ook de moti vatie was goed." Van de tweehonderd werknemers van Mercurius hebben 27 mensen een an ti», re nationaliteit. Het betreft tien Amerikanen, acht Turken, zes Marok kanen, één Israëliet, een Spanjaard en een Ierse. Zij namen niet allemaal aan de cursus deel. De meeste allochtonen De geslaagde cursisten van Smurfit- Mercurius Verpakking met Wim Ver haren (2e van links, achter). Foto: Goos van der Wilt. spreken al aardig Nederlands. De cursus kost ruim drieduizend gulden per persoon. Mercurius hoestte meer dan de helft van de kosten op, het res tant werd bijgelegd door de overheid. "Het kost geld en dan reken ik nog niet eens het produktieverlies en de loon kosten mee", aldus Verharen. Volgens hem is het geld echter niet weggegooid. "Je kan nu gewoon een gesprek met ze voeren. Het kan natuurlijk altijd beter, maar in de onderlinge communicatie zit geen taalbarrière meer." Het was de eerste keer dat de cursus 'Nederlands op de werkvloer' werd ge houden. Directeur Rob Nagelkerken van het educatief centrum Amersfoort was maandagmiddag op bezoek bij het bedrijf aan de Koningsweg om de ge slaagden in bijzijn van directeur J. Stae- lenhoef het bijbehorende certificaat uit te delen. Het educatief centrum is ge vestigd aan de Bisschopsweg en telefo nisch te bereiken onder nummer 033-650727. Foto: Goos van der Wilt. een feest worden voor de Petrus en Paulusparochie, maar ook voor de ge hele katholieke en meer nog voor de ge hele Soester gemeenschap. Op de kruising van de Weegbreestraat en de Smitsweg is maandagmiddag een vrouw gewond geraakt. De zestig-jarige Soestse fietste op de Smitsweg, toen ze werd aangereden door een 23-jarige automobiliste uit Soest, die haar geen voorrang had gegeven. De vrouw werd overgebracht naar Medisch Centrum Molendael. De politie wist niet welk let sel de vrouw had opgelopen. Een 27-jarige bewoner van de Korte Hartweg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van 1300 gul den. Die was hij kwijt geraakt na het be zoek van twee tapijtleggers, die in op dracht van een Amersfoortse firma de vloerbedekking en het zeil kwamen ver nieuwen. De bewoner had het geld in een portefeuille gestopt en in de keuken klaargelegd om de heren daarmee na gedane arbeid te betalen. Toen dat mo ment was aangebroken bleek er van de 1375 gulden in de porteuille nog maar 75 gulden over te zijn. De politie stelt ee i onderzoek in. De Soester politie deed vrijdagavond mee aan een alcoholcontrole in re gio-verband. Daarbij werden vier auto mobilisten aangehouden wegens te royaal gebruik van drank. Drie van hen kregen een transactie aangeboden; de vierde - een 24-jarige Amersfoorter - kreeg een proces-verbaal en raakte zijn rijbewijs kwijt. Hij was volgens de poli tie "zo dronken als een tor" en reed op de Birkstraat tegen een betonnen paal. De auto, die daarbij forse schade op liep, had hij even geleend van een vriend Op zondag 13 december om 14.30 uur geeft het bekende koor Pro Musica een Kerstconcert in de Vijverhof voor de KBO/St. Jozef. Het koor bestaat uit 100 leden en is opgericht door Lex Kar- semeijer. Sinds enige jaren heeft Jean Marie ten Velden de leiding overgeno men. De toegang is gratis. Introducés betalen f 5,~. Het repertoire zal o.a. bestaan uit: Hal leluja van Handel; Land of hope and glory; The Christmas Song en vele an dere kerstliederen. Er is gelegenheid om van de ouderen- bus gebruik te maken. Bel daarvoor: dhr. G. Rossenberg, tel. 20328, of dhr. J. de Rond, tel. 13284. Naast ons winkel assortiment hebben wij van 3 t/m 8 december Donderdag Piccata van kipfilet Vrijdag Gebakken forel of Spaghetti bolognese Zaterdag Lamsbout met en tuinkruiden in roomsaus Zondag of Scampi-spies met garnalen Maandag Varkensgebraad in roomsaus Dinsdag Chili con carne met 1 petit pain Bij alle gerechten kunt u een keuze maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Bij aankoop van 25.00 parelketting t.w.v. 17.50 voor w

Soester Courant | 1992 | | pagina 13