(SUJET) HOUTBEWERKING 'Politiebureau 's nachts dicht, dat maakt voor de veiligheid niets uit' m 'Zichtbare' agent op straat blijft prioriteit nummer 1 Soest schuift voorlopig geen cent om bureau 's nachts open te houden 1 ACTUEEL OrLi6hO(K jMDOEUuui auto smeeing 'L'Ascenseur pour j L'Echafaud' I Matige opkomst tijdens 'openbaar debat' van PvdA ^ereldH/inkel iergebruikt glas uit luatemala La i ^uur en °p alle extra DEMONSTRATIES BIJ A> Politiek houdt vast aan 'speerpunt' van beleid Laat niets te Woonwensen over Duidelijker voorlichting dringend gewenst The Talk of the Town Moord en doodslag aan de Dalweg Fraai gelijnd - scherp geprijsd Mitsubishi Colt 1.3 ELi WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Steenhoffstraat 46, tel. 195^ Donderdag 3 december I "L'Ascenseur pour L'Echafaud"I lift naar het schavot) is een filmt,,, bij veel mensen opwindino v, I zaakt. Het regie-debuut van Louislï' Ie wordt gerekend tot de film-Ma kets, maar nog klassieker is de m» die een geheel eigen leven is »aan7 den. De geïmproviseerde jazz via het doek' werd één van die „141 die samen met het stokbrood 5 druipkaars de heilige drie-eenheid en existentieel avondje-uit beteke h Zowel de muziek van Miles DavisS film, werken als dubbelsporige m»i cholie in perfecte balans, passend k een tragisch en crimineel liefdesdraj De perfecte moord De plot van de film is eenvouditt H hart van 1'Ascenseur wordt gevS0" - door een crime passionelle" Fn J i (Maurice Ronet) heeft depert? moord beraamd op de echtgenoot zijn minnares (Jeanne Moreaui) n ntoord wordt gepleegd in een verlat/ kantoorgebouw en moet op een zelf moord lijken. Maar bij het verlaten v het kantoor blijft de lift met zijn nas» gier steken. Het smachtend wacht,' van Jeanne kan beginnen en ondertu sen wordt de auto van de moordenaa, geleend door twee jonge joyriders Aanvang: 20.30 uur. Toegang: fyjo CJP/65+ f 5,-. Reserveren kan vanaf 19.30 uur via tel. 19577. af Wie wat te zeggenTefft doet dat in de Soester Courant De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Activiteiten in De Vangrail Kerstdecoraties Zelf piepschuimballen, ringen, sterren en klokken bekleden met stof, daarvoor kan men terecht op woensdag 9 en 16 december, 9.30-11.00 uur. Kosten f 5 - inclusief patronen. Men moet zelf voor piepschuim, kerststof en lint zorgen Kerststukjes *pP d°nderdag december, 09.30- 11.00 uur, is iedereen welkom voor het maken van kerststukjes. Neem zelf een bakje, oasis, kaars, kerstgroen, mos en decoraties mee. Kosten f 3,75 inclusief IJzerdraad. Activiteiten in Het Kruispunt Instuif Op woensdag 2 december is er weer een mstuifmiddag voor kinderen van 4 tot 8 ir^'aas k°mt tussen 14.00 en 15 30 op bezoek. Voor de kleintjes van i 4J.aar.ls er voorlezen in het Turks. Kotfiemiddagen Elke donderdagmiddag, 13.30-15.30 uur, is er een koffïemiddag waar vrou wen uit de Engh elkaar in een gezellige >teer kunnen ontmoeten. Koffie f 0,75; e r 0,30. Indien mogelijk is er kinde- cm<rng Van t0t 6"jariSen'f °'50 Per Vrouwenmiddag 3f i?nnSg 6 december is er van 14.00 o o.UU uur een vrouwenmiddag voor Touwen uit de Engh in de Desmond utuschool, Molenstraat. Naast ken- iismaken met elkaar kan er worden ge- Oten van zelfgemaakt gebak en koek- -s.^Kinderopvang tot 6 jaar, f 0,50 per lichting Wereldwinkel Soest Sleenhoffstraal 9A, te|. 28132 amüateimalaiebben c°la-flessen een eg oed. Die kleur is nog het enige aan het Slawerk dat de co- en u°paV,lc uit Can'dl verlaat. >en twaalf werknemers de glasfabriek faiIlie^Vernanien W3S deze zo êoed :^m°eil^ke startJaren begon de r met q 0perat,e 'angzaam maar ze- met succes te draaien. In 1989 ex- ^rraarD1? 'm 'ed.en de eerste produk- u er zo+'ftff tegenwoordig wer- ndeel npo mensen en het export- rknemercK Steeds l°e- Voor de ek fie en be ekent het werk in de fa- ek de enige bron van inkomsten pavic koopt al het afvalglas uit de meTllP verwerkt h« tot vazen, smk mTu e" Schalen' die stuk stuk ™et de mond woren gebla- een ambachtelijk procédé met een leuvriendelijk resultaat. Tot slot -karton '"ëepakt in ^8'ooppapier Javic gaat dus milieubewust te werk .in de loop derjaren een belangrijke kgever geworden voor de mannen camel en omgeving. Het mooie, ge glaswerk is te koop in de We- winkel, Steenhoffstraat 9A. ningstijden: dinsdag, woensdag en 17nSn 3-,0n°;17'00 uur' vrijdag 9 30 ?7 nn 0 uur'zater 'avonden. Opgelet: de Wereldwin- vanaf heden dus ook op woens- nddag geopend! Eo'n vijftig belangstellenden - verreweg de meesten afkomstig uit het po- Itieke circuit van Soest - woonden vorige week donderdag de als "open baar debat" aangekondigde discussie-avond in de Mavo-Soest bij over Je eventuele nachtelijke sluiting van het politiebureau. Het werd een avondje heen-en-weer-praten over een kwestie waarin nog niemand het verlossende woord kon of durfde te spreken. Van politiezijde werd nog eens duidelijk gemaakt dat Soest er niet onveiliger op wordt als het bu reau 's nachts dichtgaat, maar waarschijnlijk juist een stukje veiliger... ■Burgemeester De Widt, hoofdinspec- De bijeenkomst in de Mavo-Soest trok niet al te veel burgers. Foto: Goos van der Wilt. Öeur De Natris en adjudant Van Stam gaven in vrij uitvoerige inleidingen nog feens een overzicht van de stand van za- jken tot dusver. De Widt benadrukte in [dat verband dat de nachtelijke sluiting van het bureau geheel los staat van de [bereikbaarheid van de politie. "De poli tiewagens vertrekken niet van het bu- freau, als er een melding binnenkomt. Tiet werkt net als de wegenwacht." De Natris hield een betoog - met lichtbeel- Sden - over de verschillende politietaken ['en de functies van het bureau, nu en Istraks. Hij onderstreepte dat de surveil- ■lance in de nieuwe opzet op minimaal ■hetzelfde niveau blijft gehandhaafd - |"de auto's blijven rijden in Soest" - en I mogelijk zelfs intensiever kan worden. I Van Stam ging vooral in op de (on)vei- I ligheidsgevoelens - subjectief dan wel I objectief - en constateerde dat veel I mensen met nogal onbestemde en soms J onredelijke angsten rondlopen. Veel vrouwen wordt bijvoorbeeld van jong- saf geleerd om op te passen voor vreem- de mannen, terwijl vaststaat dat 80 I van de verkrachtingen plaatsvindt in de I relatiesfeer. "Statistisch is het niet ge- vaarlijk om 's nachts door het bos te lo pen, maar dat doet niemand..." I Onveiligheidsgevoelens worden ook door de media versterkt," aldus Van Stam. "Maar we moeten accepteren dat I die gevoelens er zijn. Meer-politie-op- I straat geeft de mensen kennelijk een I veiliger idee en het idee dat het bureau I er is stelt de mensen al een beetje ge- I rust." Volgens hem staat ook de politie I zelf niet te juichen bij het plan om het I bureau 's nachts te sluiten, maar het maakt voor de objectieve veiligheid in I Soest niets uit. Als het bureau dichtgaat I komen er meer agenten beschikbaar I voor de surveillance overdag, en dat maakt Soest misschien juist iets veiliger. Wapens Van een debat was geen sprake, maar een flink aantal aanwezigen maakte van de gelegenheid gebruik om vooral in- formatieve vragen te stellen. Hoe dat bijvoorbeeld moest met de wapens in het bureau, en waarom de beveiliging zo duur zou moeten zijn. De Natris dacht nog dat het beter was om 's nachts geen wapens achter te laten in een on bemand bureau, maar Van Stam zag er toch ook weinig heil in om de agenten l hun pistool maar mee naar huis te laten nemen. Beveiliging van het gebouw was volgens hem overigens onontkoom baar: "Het is nu zowat één groot open schuivend raam..."De Natris beant woordde een vraag naar de competen tie van de eventueel aan te stellen nachtwakers in crisissituaties met de opmerking dat ze daarvoor niet spe ciaal opgeleid waren. "Ze kunnen de te lefoon pakken en de politie waarschu wen, en verder hooguit een verbandje op een bloedende wond leggen." Een van de toehoorders vond het maar niks dat Soest steeds meer voorzienin gen aan Baarn verliest: na het zieken huis en de ambulance nu ook het poli tiebureau, en straks misschien ook de brandweer, vreesde hij. "En wanneer gaat u dan weg, meneer De Widt," vroeg hij de burgemeester. Hij vond daarom dat Soests eerste burger harder met zijn vuist op tafel moest slaan. "We moeten laten zien dat we er zijn!" Nog niet bekeken De Widt liet weten dat de brandweer al jaren werkt zonder nachtelijke bezet ting van de kazerne. Ook de ambulan cedienst heeft voor de hele regio maar één meldkamer. "We moeten echt af van het idee dat we alleen voor onze ei gen gemeente werken," aldus De Widt. "We kunnen niet alles in Soest hebben. Voor de politie geldt dat Baarn nu een maal centraal in het district ligt." Op merkelijk was zijn onomwonden uitge sproken verwachting dat het met de ko mende reorganisatie nog zeker niet be keken zal zijn. Over een jaar of tien zul len ook de Eemland-districten wel weer worden samengevoegd tot één district- Amersfoort, voorspelde hij. Van Stam benadrukte dat er in de aan- rijtijd - de tijd die de politie nodig heeft om op de plaats des onheils te komen - geen enkele verandering zal optreden. "Elke agent streeft ernaar zo snel mo gelijk te komen, maar er worden na tuurlijk prioriteiten gesteld. Het ge beurt ook nu wel dat er in Soest even geen politie rondrijdt, omdat ze in Amersfoort assisteren als ze daar op de Hof aan het rollebollen zijn. We hebben toch ook geen ambulance rondrijden voor het geval er iemand belt, en waar om zou dat met de politie dan anders moeten zijn?" Van Stam wees er langs zijn neus weg op dat het hele district - Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes - volgens de statistieken eigenlijk maar één surveil lanceauto nodig had. "Wij vinden dat Doe-het-zelvers opgelet! Op de zaterdagen 28 november en 5 december demonstreert het merk Scheppach alle soorten houtbewerking o.a.: de lintzaagmachine, de tafelzaagmachine, de vlak- en vandiktebank etc. Ook u bent een professional, als u het goede gereedschap maar hebt! Kom kijken, en zie hoe eenvoudig het is. NMHO qua service onverantwoord, zodat we in acute situaties snel te hulp kunnen ko men. Maar garanties krijg u van nie mand..." Op de fiets Meer agenten op de fiets - een veelvul dig beleden verlangen van de Soester politiek - is makkelijker gezegd dan ge daan, legde Van Stam nog eens uit. "We kunnen ons niet zomaar permitteren om tegen de agent te zeggen: ga jij eens fietsen." Op het verwijt dat het publiek de politie tegenwoordig alleen nog in een auto ziet langsflitsen antwoordde hij: "U moet zich dan wel afvragen: waar gaat die man zo snel naartoe? De politie moet soms van de ene hoek van Soest naar de andere scheuren. Ik zou wel willen dat we overal fietsende of lo pende agenten konden inzetten, maar zoveel mensen hébben we eenvoudig niet..." Ideeën over het inschakelen van werk lozen als stadswachten en politie-assis- tenten en allerlei vormen van samen werking tussen politie, gemeente en be drijfsleven - zoals banenplannen in Rotterdam - kregen de welwillende aandacht van de politie. Ook een "boe te" voor loze alarmmeldingen, waarvan de opbrengst misschien wel genoeg zou zijn om het bureau 's nachts open te houden, werd begroet als een creatief idee. De uitvoerbaarheid was echter vers twee, want in de rechtspraak wordt het nog niet geaccepteerd. "Als de poli tie na 23 keer loos alarm de 24e keer thuisblijft heb je de kat in de gordijnen, aldus Van Stam. Volgens De Natris wijst "Den Haag" het idee ook van de hand en De Widt waarschuwde in dat verband voor het opwerpen van een drempel om alarm te slaan. "We rukken liever één keer te veel uit dan te weinig," waarschuwde hij. dijwm&eeld een totaalpMynamma, momtattdett... AU het weer rijd is om Je huiselijke ook in woonwanden. Een complete sfeer te veraangenamen dan beeft Middelman niet alleen méér keus, maar ook méér steerverhogende prer- Cige prijzen. En niet alleen in zitmeu belen, slaapkamers, eerhoeken. tapijt, gordijnen, gardero bes of zelfs stijlvolle werkplekken, maar jieo. JJ-UJJj' collectie met een keus uit tientallen uitvoeringen in alle maatvoeringen staat voor u klaar. Het nieuwste in He stijlen. Voor bet puntje op de "i" van uw infe rieur. Want ook van die puntjes zijn er veel méér bij Middelman ,'untruni Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat te Soest. Tel. 02155-11004. Als de politiek in Soest - de ge meenteraad - in de toekomst nog wat te zeggen heeft over de inzet van de politie, dan kiest zij in de eerste plaats voor de ■"zichtbare" agent die - lopend of fietsend - op straat voor de burgers aanspreek baar is. Volgens de meeste fracties is en blijft dat prioriteit nummer 1, en de andere doelstellingen van de lokale politiezorg moeten daaraan ondergeschikt zijn. Dat was de niet mis te verstane bood schap die de commissie ABZ (Algeme ne Bestuurszaken) de politie maandag avond meegaf. Óf de gemeenteraad straks nog wel enige invloed heeft op de prioriteiten die de politie stelt staat vol gens sommige raadsleden trouwens he lemaal niet vast. "Onze speelruimte is beperkt tot het allerkleinste minimum," vond WD-fractievoorzitter Neks Blommers. De commissie sprak uitgebreid over het nieuwe lokale aktiviteitenplan, dat de politie heeft opgesteld. "Hébben we ei genlijk wel wat te vertellen?" vroeg ook Kees Boerkoel (PvdA) zich af, en ook zijn CD A-collega Kees Verheus was er allerminst gerust op. Verheus - die jaar lijks aandringt op meer fietsende agen ten - was een beetje geschrokken van de mededeling dat de politie het eigenlijk onbegonnen werk vindt om de agenten uit de auto op de fiets te krijgen. "Pro beer het maar niet meer, laat ze maar lo pen..." aldus de CDA-er. Volgens hem staat overduidelijk vast dat alleen "zichtbare" politie preventief werkt. Blommers vond dat de discussie tussen politiek en politie "in de ruimte" plaats vond. "Niemand zegt: we zorgen er voor dat overdag twee maal twee agen ten hun ronde maken, maar we verne men uit de krant wél dat de politieauto's voortaan uit Baarn gedirigeerd worden. Wij lopen achter de feiten aan." Ze wees met nadruk op de speciale verant woordelijkheid van de plaatselijke poli tiek, die bewust kiest voor zichtbare po litie op straat, en liefst niet in de auto. "Maar er wordt vóór ons en niet dóór ons gekozen." Zetje in de rug De andere fracties zaten zo'n beetje op dezelfde lijn, alleen Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vond Blommers' redenering niet ongevaarlijk. "We dra gen verantwoordelijkheid voor alle as pecten van het politiewerk. We moeten ook verder durven kijken dan honde- Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. telefoon 02154-16246. poep. De politieman die met ernstiger zaken bezig is moet daar alleen maar om lachen. Onze voorkeuren staan soms buiten de werkelijkheid en zijn zeer plaatsgebonden en de individuele agent raakt steeds meer in conflict tus sen al de verschillende prioriteiten." Meilof bespeurde hier en daar al sporen van demotivatie en vond dat de politie juist een zetje in de rug verdiende. "On ze discussies ondergraven de motivatie; de agent moet weer het gevoel krijgen dat hij bezig is met dingen die de samen leving echt belangrijk vindt. Wat zegt het nu of het aantal opgeloste fietsen diefstallen van drie naar vier procent stijgt...?" Burgemeester De Widt erkende dat de rechtstreekse politieke invloed op de politie zal afnemen, maar dat de betrok kenheid daarom niet minder hoeft te worden. Hij wees erop dat de politie ge confronteerd wordt met een ingrijpen de "cultuur-omslag", waarvan pas over een jaar of tien kan worden vastgesteld of zij geslaagd is. In het districtsoverleg zijn intussen afspraken gemaakt over de prioriteiten, waarbij 38 van de poli tiecapaciteit wordt besteed aan veilig heid, hulpverlening en wijkgerichte zorg, 30 aan de bestrijding van de cri minaliteit, 4 aan milieu-overtredin gen, 6 aan verkeersovertredingen, 2 aan het "imago" en de overige 20 aan andere werkzaamheden. Zinvol bezig zijn Korpschef E. de Natris liet in antwoord op de opmerkingen van Blommers, Verheus en Boerkoel weten dat Soest er volgens hem niet veiliger op zou wor den als de politie twintig agenten door Soest zou laten rondfietsen. "Dat moet je van een politieman in deze tijd niet vragen. Die wil zinvol bezig zijn." Hij stelde vast dat de politie zich "200 pro cent" wil inzetten voor een beperkt aan tal prioriteiten, maar niet voor een paar honderd, en was het met Meilof eens dat de discussie de zaak'ondergraaft, "en wij bouwen liever wat op". Blommers stelde nadrukkelijk dat poli- tie-op-straat voor haar het speerpunt blijft. "Voor een lokaal politicus is dat het belangrijkste, niet de afweging of de politie eerst naar een inbraak of een roofoverval moet, en dat komt tege moet aan de subjectieve onveiligheids gevoelens van de bevolking." "Dan kan mevrouw Blommers beter proberen om het aantal verkooppunten van de Telegraaf terug te brengen," vond Meilof nog. "Dat probleem moet je niet bij de politie neerleggen..." Of het politiebureau van Soest in de toekomst 's nachts toegankelijk blijft is zeer de vraag. De politiek zou dat wel graag willen, maar of ze er ook geld voor overheeft staat nog te bezien. Het lijkt er voorlo pig niet op, want over de noodzaak van een nieuw convenant - waarin de betaling van deze "service aan het publiek" wordt geregeld - le ven in elk geval grote twijfels. Soest heeft nog even de tijd om na te denken, want pas in januari moet de ge meenteraad het achterste van z'n tong laten zien. De nieuwe politie-organisa- tie gaat in ieder geval op 1 april draaien. Als Soest geen extra geld uittrekt zal het bureau in elk geval 's nachts dichtgaan, want uit het "gewone" politiebudget kan de openstelling niet betaald wor den. De raadscommissie ABZ besteedde maandagavond vrij veel tijd aan de dis cussie over het bureau. Kees Boerkoel (PvdA) vond overigens dat er over de hele kwestie nog veel te veel onbegrip bestond, zoals hem was gebleken uit de reacties van een aantal burgers. "Som mige mensen denken nu dat het bureau 's avonds al dichtgaat, en er zijn er zelfs die geloven dat het ook overdag op slot gaat." Hij drong bij burgemeester De Widt aan op een extra voorlichtings avond voor de bevolking - kennelijk om het enigszins mislukte PvdA-debat nog eens dunnetjes over te doen - en De Widt beloofde dat. Leidje Tomassen (Progressief Soest) bestookte de politie - vertegenwoor digd door commissaris Schutzmann en hoofdinspecteur De Natris - met ver wijten over het plan om het bureau 's nachts te sluiten. Ze betwistte o.a. dat Baarn het geografisch middelpunt van het district was ("dat ligt bij Colenso"}, vroeg zich af of Baarn zich straks wél veiliger zou kunnen voelen omdat het bureau daar openblijft en wilde weten waar de agenten voortaan 's nachts kof fie zouden gaan drinken en in hoeverre dat de inzetbaarheid zou beïnvloeden. Volgens Tomassen bleek uit het plan niet dat de politie zich sterk betrokken voelt bij de gemeente Soest. "Het zijn alleen maar cijfers. Ik word bepaald niet vrolijk van de inhoud en de toonzet ting." Ze vond overigens dat de nachte lijke openstelling van het bureau maar betaald moest worden uit het gewone budget. 'Vals dilemma' Burgemeester De Widt antwoordde weliswaar dat dat niet kon, omdat er dan extra mensen nodig zouden zijn, maar ook Loet Jansen (D66) liet zich daarvan niet zomaar overtuigen. Vol gens hem construeerde de politie bij de keuze tussen een open bureau of meer agenten op straat een "vals dilemma". Hij veronderstelde dat de agenten die 's nachts het bureau bemannen daar heus wel zinvol (administratief) werk te doen zouden hebben. "Het is toch niet zo dat de politie alleen maar wat doet als er aan de poort wordt geklopt? Anders zou het een verspilling zijn." Op die manier gaat de openstelling niet ten koste van de capaciteit, maar voegt ze daar juist iets aan toen, redeneerde Jansen. "Het zijn bruikbare uren en 's nachts werken hoort nu eenmaal bij het politievak." Hij wees er bovendien op dat er voor de surveillance straks 44 man beschikbaar zijn, tegen nu nog maar 39, "dat is dertien procent meer", en weigerde dan ook een keuze te ma ken uit de vier aangeboden opties (slui ting of openstelling met resp. agenten, nachtwakers of politie-surveillanten). Salami-tactiek Ook de andere raadsleden lieten zich nog niet tot een uitspraak verleiden. Wiebe Meilof (GPV) wilde eerst meer weten over de mensen die 's nachts aan het bureau kwamen - "hoe vaak komt er iemand die echt in paniek is, dat is be palend" - en Neks Blommers (WD) wilde van De Widt horen of het echt waar is dat nu al vaststaat dat het nieuwe district Eemland-Noord over een paar jaar al opgaat in een nog groter geheel. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant "Met zo'n salami-tactiek wordt straks alles vanuit Utrecht gedirigeerd." Blommers en Boerkoel hadden ook forse kritiek op de hoge kosten voor de beveiliging van het bureau, als dat 's nachts gesloten gaat worden. Burgemeester De Widt maakte overi gens nog eens duidelijk dat de uiteinde lijke beslissing over het openhouden of sluiten van het bureau een zaak is van het districts-overleg: de vier burge meesters, de politiechef en de officier van justitie. "Ik heb u ook nog niet ge vraagd om extra geld, want we moeten toch eerst kijken hoe het district straks gaat draaien en pas na verloop van tijd kunnen we zien welke zaken meer aan dacht moeten krijgen." Commissaris Schutzmann liet op een vraag van Leidje Tomassen nog weten dat het helemaal niets nieuws is als de politie arrestanten 's nachts buiten Soest onderbrengt. "Dat doen we nu ook vaak genoeg, bijvoorbeeld als we onderling kontakt tussen verdachten willen voorkomen." Hij benadrukte overigens dat het bureau - als besloten wordt om het 's nachts te sluiten - alleen voor het publiek niet meer toegankelijk zal zijn. De politie zélf kan er altijd te recht als dat nodig mocht blijken. Nachtwerk Naar aanleiding van de opmerkingen van Jansen liet Schutzmann weten dat hij geen hoge verwachtingen had van het administratieve nachtwerk dat de politie op het bureau zou kunnen ver richten. "Naarmate de nacht vordert neemt de effectiviteit sterk af," commissaris. Waarop Jansen gevat re pliceerde: "Dat geldt ook voor over dag..." De Widt gaf overigens toe dat Jansen voor een deel wel gelijk had. "We zullen dat nog eens bekijken, maar het zal wel heel beperkt zijn." Hij sloot de discussie af met de constatering dat Soest nog geen geld lijkt te willen uittrekken voor een nieuw convenant en dat de hele kwestie in januari opnieuw aan de orde komt. De beloofde voorlichtingsavond voor het publiek is inmiddels geprikt op dinsdag 22 december in het gemeente huis. Iedereen steunt en zucht tegenwoor dig over de toenemende criminaliteit en de ruwe zeden. U kent die verhalen wel: jan-en-alleman probeert de be lasting te flessen, geen fietser steekt tegenwoordig nog z'n hand uit als-ie de bocht omgaat (en waarschijnlijk rijdt-ie dan óók nog op een flets die hij eerst gejat heeft), voor een tientje slaan ze je vandaag-de-dag zowat je hersens in, en als je niet uitkijkt krijg je al een dreun voor je kanis als je ergens wat van zegt, als oppassende burger, en dus hou je wijselijk je mond... Méér politie dus, vindt iedereen. Ook in Soest, de gemeenteraad voorop. Want de politie heeft ervoor doorge leerd, die is niet bang en bovendien: die wordt ervoor betaald. En juist om dat er dus overdag meer agenten moe ten komen, kan het bureau 's nachts wel op slot, zegt de politie zelf, want dan houden we een paar man over. Persoonlijk kan het me eerlijk gezegd niet veel schelen of ik in het bureau nu wel of niet de lamp zie branden als ik bij nacht en ontij over de Dalweg zoef. Als er wat loos is ga ik er heus niet naar toe; dan bél ik wel, want dat gaat so- wie-so sneller. Maar wat me wel bezig houdt is de vraag waarom deze hele discussie nu wordt opgehangen aan de komende reorganisatie, waarbij de politie van Soest volgend jaar opgaat in een groter geheel. De politiek vraagt in Soest al jaren om meer politie op straat, het liefst zelfs op de fiets, en als dat kan door het bu reau 's nachts dicht te doen - omdat er dan toch maar anderhalve man en een paardekop aan de deur komt voor een onnozel akkefietje - waarom is dat dan nooit eerder voorgesteld? Dat had ons in de loop van de voorbije jaren al heel wat meer fietsende agenten kunnen opleveren. De politie verkoopt het ook niet echt slim, vind ik. Zo hoorde ik van de week een hoge politieman zeggen dat een officieel onderzoeksbureau had uitgezocht dat de mensen op het plat teland veel minder last hadden van on veiligheidsgevoelens dan in de steden. En op het platteland is 's nachts hele maal geen open bureau meer te vin den, dus waarom maken wij ons in Soest nou zo druk? Een vreemde redenering, vind ik. Moet je dat nou vertalen als: hoe "dichter" het bureau, hoe veiliger het wordt? Is Nederland dan misschien het veiligst door alle bureaus te slui ten...? Zo lust ik er nog wel een paar. Even door-redenerend bereik je dan de meest maximale veiligheid door de hele politie maar op te heffen en de brandweer definitief naar huis te stu ren, wordt iedereen gezond door de dokter z'n congé te geven en is de af schaffing van het leger zo ongeveer de zekerste garantie dat er geen oorlog komt. Ik ken mensen die - zeker wat dat laat ste betreft - inderdaad denken dat 't zo werkt. Mij lijkt het hoogst twijfelach tig. Je moet oorzaak en gevolg in dit soort kip-of-ei-kwesties niet door el kaar heen te laten lopen: is er geen misdaad omdat er geen politie is, of is er geen politie omdat er geen misdaad is? De PvdA organiseerde in de afge lopen week een discussie over de voors en tegens van een 's nachts gesloten politiebureau, die nogal opschepperig was aangekondigd als een openbaar debat. Het werd een knus avondje in de school aan de Valeriaanstraat (heel toepasselijk: de enige straat in Soest met officiële buurtpreventie!Er was alleen veel politiek en helaas weinig gewone burgers (wat toch de bedoe ling was geweest), en een debat kon je 't niet noemen. Daarvoor had je een geheide voorstander en een overtuig de tegenstander tegenover elkaar moeten zetten, die mekaar dan met al dan niet deugdelijke argumenten om de oren hadden gemept, onder luide toejuichingen van de opgezweepte achterbannen. Persoonlijk had ik dus liever een ver bale krachtmeting gezien tussen ener zijds Leidje Tomassen - die de kwestie van het open of gesloten politiebureau al maanden geleden aankaartte en daarvoor zelfs midden in de nacht bij het bureau ging zitten waken, maar die zich nu als representant van de veront ruste volksmassa's door de PvdA de kaas van het brood liet eten - en an derzijds commissaris Schutzmann, die in Soest zo'n beetje wordt gedood verfd als de grote boosdoener achter al die enge plannen van de politie, terwijl de brave man alleen maar z'n best doet om zo weinig mogelijk geld uit te ge ven en de hele politiebups een beetje efficiënter te regelen. Als Soest dan zo nodig het gevoel van veiligheid wil hebben door het bureau 's nachts open te houden - want meer dan een gevóel is het kennelijk inderdaad niet - moet de gemeente daar maar een paar cen ten voor over hebben, vindt Schutz mann. En gelijk heeft-ie, wat mij betreft. So ciale veiligheid, ook zo'n modieus on derwerp van gesprek, vooral aan de borreltafel, kost nu eenmaal een hoop geld. Het gaat immers om uitgaven die de burger een beetje op z'n gemak moeten stellen, maar waarvan je je ook best kunt afvragen of het eigenlijk wel zinvol besteed is. Er worden - om maar wat te noemen - niet het minst op aandrang van de vrouwenorganisaties duizenden guldens uitgegeven om de woonomgeving "veiliger" te maken, bijvoorbeeld door meer verlichting, terwijl wel vaststaat dat er de laatste tien jaar in Soest geen vrouw in de bos jes is gesleurd en aangerand. 80 van de verkrachtingen wordt gepleegd door bekenden, zei de politie van de week nog, dus door aardige buurman nen, vriendelijke ooms en beminnelij ke collega's, mensen zoals u en ik. Ie dereen weet dus dat meer lantaarnpa len die buurmannen en ooms niet zul len tegenhouden, maar we zetten ze onverdroten neer onder het motto: de kost gaat voor de baat. Het valt trouwens allemaal nogal mee, denk ik. Bij al het gejeremieer over de vraag of het politiebureau van Soest 's nachts nu beter wel op slot kan gaan of juist niet, krijg je wel eens de indruk dat Soest een soort Sodom en Gomor- ra is, waar de zonde welig tiert. Wie er gelijk heeft over het politiebureau, dat weet niemand. De enige manier om daar achter te komen is: gewoon uit proberen. Soest heeft best nog even tijd voor een proefondervindelijke onderbouwing van het voor of het tegen. Laten we vanaf morgen het bureau - als experi ment - 's nachts gewoon op slot doen en 's kijken wat er dan gebeurt, bij voorbeeld voor een termijn van veer tien dagen. In die periode laten we 's nachts een extra surveillancewagen rondrijden, om elk risico uit te ban nen. Wordt er binnen een straal van zeg 500 meter rondom het politiebu reau dan in die twee weken iemand beroofd, verkracht of vermoord, dan wint Leidje; is dat niet het geval, dan wint Schutzmann. En nou hoop ik maar dat niemand op de originele gedachte komt om óf Leidje óf Schutzmann zelf op de stoep van z'n eigen bureau om zeep te hel pen, want we kunnen ze allebei nog niet missen. Dan weet ik nog wel een paar andere kandidaten... A.P. Radio Soest, 29.11.92 De nieuwe Mitsubishi Colt 1.3 ELi 12 kleppen. Beperkte oplage in de Smeeing uitvoering met f\. 1.800,- voordeel Nu vanaf I. 23.995,- Leaseprijs vanaf ƒ1.599,- excl. BTW per maand* Particulieren-lease in Smeeing's minilease planVanaf ƒ1. 399,- per maand.* 'vraag naar onze voorwaarden. dealer voor Amersfoort, SoestBaarn en omstreken Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535

Soester Courant | 1992 | | pagina 5