V 9,- 71 >9,- 7 WnuUM WELZIJNI Nederlands Motet en Madrigaalkoor: harmonieus gezelschap in Soest WIJ STAAN VOOR U KLAAR. Hans Wewer Hairstyling f L Koor zoekt TUNE' waarde van ƒ25,- vaarde van ƒ25,- vaarde van ƒ25,- Eemland en provincie in actie voor wederopbouw Turkse stad Scheerraampje is sleutel tot radio \NereldH/inkel Kerst en Nieuwjaar HOE GERUSTSTELLEND KAN EEN WOONHUIS- EN INBOEDEL VERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. Vereniging SKK krijgt projecten rond Oratorium 'The Virgin' centraal in kerstprogramma Christmas Voicings dachten bezorging Soester Courant aanwas via 'open repetities Natuur (O) Nabij Nieuwe 'aanloop'-cursus bij Trema HORECA HORECA SOEST-SOESTERBERG Muziekschool-leerlingen geven uitvoering in Oude Kerk CD-speler, radio en boxen uit auto Internationale kunst te zien op tentoonstelling bij De Hazelaar DAGSCHOTELS VOOR HAAR EN VOOR HEM Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. F.C. Kuyperstraat 3 Soest Tel. 24664 Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 PAGINA 10 letisch/dynamisch ent keuze schakelaar met rme voorversterker tregel voormagnetisatie 1 bediend via versterker M—h. 5itale uitgang 'e Gouden Snaar blijft uw iig advies. dagen gereed). Maar ook n natuurlijk krijgt u een tot maar liefst vijfjaar. En ie: kunt u weer iets kopen bij WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 11 Het NMMK repeteert tijdens een van de jaarlijkse koorreizenVallendar, Duitsland 1990. kerk. Het verschil zit 'm vooral in het orgel en de muziek die daar op afge stemd is. Voor het komende kerstconcert is de keuze weer gevallen op de Oude kerk aan de Torenstraat. Daar wordt op zon dag 20 december - 's middags om 14.00 uur en 's avonds om 20.00 uur - het ker- k-oratorium "Die Geburt Christi" van Heinrich von Herzogenberg uitgevoerd onder leiding van Gerard van Amstel. Het NMMK heeft zich daarbij verze kerd van de medewerking van een aan tal professionele solisten: de sopraan Elma van den Dool, de alt-mezzo Cor- rie Pronk, de tenoren Ries Lindhout en Hans de Rie, de bas-bariton Jurriaan Grootes, de bariton Rob van Surksum, en de organisten Cor de Jong (van de Oude Kerk) en Gerbrand Komen. Het geheel wordt verder instrumentaal be geleid door het strijkersensemble La Stavanganza, bestaande uit medewer kers van de omroeporkesten. Wie van zingen houdt moet het kerst concert van het NMMK zeker niet overslaan - kaarten daarvoor zijn a f 12,50/10,- verkrijgbaar bij De Gou den Snaar - en wie daarna misschien van plan is om eens nader kennis te ma ken met het koor, is hartelijk welkom tijdens de "open" repetitie-avonden, die gehouden worden op dinsdag 5 en dinsdag 12 januari, van 20.00 tot 22.00 uur, in de zaal bij de Emmakerk aan de Regentesselaan. De kerstaktie van de vereniging SKK (Soest - Kedzierzyn/Kozle) kan geslaagd genoemd worden. Donderdag a.s. gaan een fotoko- pieerniachine, een computerbe sturingsprogramma (aangepast voor Polen) en een groot aantal spaarlampen naar Kedzierzyn/ Kozle. De pedagogische biblio theek, sociaal raadslieden en Cari tas zijn daarmee verder geholpen. Daarnaast heeft de herhaalde aandacht voor o.a. Caritas ook gezorgd voor een enorme hoeveelheid hulpgoederen. Goede gebruikte kleding gaat ook mee, naast complete baby-uitrustingen. Ook twee rolstoelen maken deel uit van de zending en deze zullen zaterdag a.s. twee inwoners van Kedzierzyn/Kozle weer 'mobiel' maken. Tijdens de Kerstmarkt in Soest (Kerke- buurt) op zaterdag 19 december zal de kraam van de vereniging SKK ook wor den bezet door Urszula en Jadwiga. Twee meisjes van de sociale werkplaats in Kedzierzyn/Kozle, die hier hun schilderkunst demonstreren. Gewone witte hompen kaarsvet worden onder Precies 30 dagen vóór de aardbeving in Limburg, op 13 en 15 maart 1992, is de stad Erzincan in Turkije getroffen door een zware aardbeving. Daarbij werd de helft van de stad verwoest en kwamen er duizenden mensen om het leven. Ook zijn duizenden mensen dakloos geworden en zijn vele voor zieningen vernietigd. Daarbij zijn ook twee ziekenhuizen en een zestal dis trictgezondheidsdiensten volledig ver woest. In de provincie Utrecht wonen veel Turkse families die oorspronkelijk uit het getroffen gebied afkomstig zijn. Op hun initiatief is de stichting PUESE op gericht, die tot doel heeft bijdragen in te zamelen voor de wederopbouw van de stad Erzincan. Na bezoek van een van de bestuursle den van de stichting aan het rampge bied is duidelijk geworden dat er grote behoefte bestaat aan medische appara tuur en instrumenten. Daarop richt zich nu de actie van PUESE. Uitgangspunt Het moderne kerst-oratorium "The Virgin" van de beroemde Engelse componist Adrian Snell vormt de hoofdmoot van het kerstprogramma dat Christmas Voicings in de komende week op drie plaatsen uitvoert. Een van de solisten is de bekende zangeres Lonneke Weusten uit Soest. Christmas Voicings is een speciaal voor dit doel samengesteld koor onder lei ding van Theo Hes uit Soesterberg. De groep bestaat uit 22 zangers en zange ressen, die begeleid worden door een vijf man sterke band. De stijl is een com binatie van rock- en klassieke muziek. Het kerstprogramma wordt in de ko mende week op drie plaatsen in de om geving van Soest uitgevoerd. Op zater dag 12 december in de Opstandings- kerk aan de Eemweg in Baarn; op zon dag 13 december in de gereformeerde Op de kerstmarkt zijn kaarsen uit deze fabriek in Kedzierzyn/Kozle te koop. nun handen prachtige sfeerkaarsen. Soms jammer om aan te steken. Hele kerstfamilies, kerstman, kerstvrouw en kerst(kaars)kind worden beschilderd. Urszula en Jadwiga werken dagelijks in de sociale werkplaats in Kedzierzyn/ Kozle. Er zijn drie 'fabrieken' die beho ren bij deze werkplaats. De kaarsenfa briek is niet de allermodernste. Er wordt nog zeer traditioneel gewerkt. Maar het is ook niet de bedoeling dat in deze fabriek machines het werk van mensen gaan vervangen. Bij elkaar wer ken meer dan 500 gehandicapten in de sociale werkplaats. Maar zaterdag 19 december verzorgen twee van hen een demonstratie in Soest. Zij vinden het prachtig om eens naar Nederland mee te mogen en zij laten zien dat zij goed werk kunnen leveren. Het kaarsen maken gaat eigenlijk heel makkelijk. Een koordje gaat steeds door het kaarsvet en de kaars wordt steeds dikker. Het laatste kaarsvetlaag je wordt in een mal bijgegoten om de kaars precies rond te krijgen en ook glad. daarbij is dat er voor wordt gezorgd dat zonder onnodige bijkomende kosten de - in Nederland - gekochte en ingeza melde apparatuur en instrumenten di rect op de plaats van bestemming komt. De gemeenteraad van Amersfoort heeft onlangs een startbedrag van tien duizend gulden voor dit doel ter be schikking gesteld. Dit bedrag wordt op 15 december a.s., door burgemeester A. Schreuder, aan het stichtingsbestuur overhandigd. In het comité van aanbeveling heeft ook burgemeester J. de Widt van Soest zit ting genomen, samen met zijn collega's van de andere Eemland-gemeenten, en een aantal andere vooraanstaande Utrechters. Donaties en giften zijn welkom op bankrekening SNS bank nr. 91.48.18.678, t.g.v. Stichting PUESE, Amersfoort. Schenkingen van appara tuur en instrumenten kunnen worden gedaan op het adres Kabof 151, 3828 JE te Hoogland. kerk aan de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg; en op vrijdag 18 decem ber in de Nicoiaaskerk aan de Nicolaas- laan in Odijk; aanvang telkens om 20.00 uur. Voor de pauze brengt het koor een pro grammavan eigentijdse gospels, carols, spirituals en lichte songs, waarin het contrast met traditionele kerstmuziek wordt benadrukt. Na de pauze volgt de integrale uitvoering van "The Virgin", de muzikale weergave van het verhaal rond de geboorte van Jezus. Kaarten a f 10,- (inclusief programma) zijn verkrijgbaar voorafgaande aan de uitvoering in de kerk. Uit een auto is donderdagnacht een ra diocassetterecorder gestolen. Dat ge beurde op de Amnestylaan. De appara tuur behoort toe aan een 31-jarige Soester. Volgens hem heeft het appa raat een waarde van 1.200 gulden. \^Snchting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 De PTT heeft de Decemberzegel 1992 al weer uitgebracht voor de Kerst- en Nieüwjaarspost. Tijd om eens te komen kijken wat de Wereldwinkel voor mo gelijkheden geeft op dit gebied. U vindt er kerstkaarten uit vele Derde- Wereldlanden, zoals Tanzania, Bangla desh en India, maar ook gewone an sichtkaarten. Het zijn veelal vrouwen collectieven die met het vervaardigen van deze kaarten trachten wat bestaans zekerheid op te bouwen. Daar kunnen wij middels onze kerstwensen aan bij dragen. Ook uit de grote collectie van Unicef kunt u in de Wereldwinkel een keus maken. Maar het kan ook zó Mocht u het dit jaar eens wat anders wil len aanpakken, dan kan de Wereldwin kel u wellicht een tip geven, Wat dacht u van een mooi gedecoreerde correspon- dentiekaart, met eveneens gedecoreer de envelop, om zelf uw kerstwens op te formuleren? Kaarten en enveloppen zijn in mapjes verkrijgbaar. De decora ties zijn, velerlei: vogels, bloemen, enz., en het papier heeft een prachtige matte teint. Het is dan ook 100 kringloop papier. Ook heeft de Wereldwinkel in datzelf de genre mappen postpapier - een leuk, klein cadeautje voor onder de kerst boom. Kom eens kijken. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, tel. 28132; dinsdag, woesndag en donder dag 13.30-17.00 uur; vrijdag 9.30-17.00 en 19.00-21.00 uurzater dag 9.30-17.00 uur. Decoratie van van correspondentie- kaart uit Tanzania. HEEL GERUSTSTELLEND Urszula en Jadwiga met kaarsen naar Soest Zaterdag in Baarn, zondag in Soesterberg Het verschil tussen motetten en madri- galen is voor wie nog niet zo thuis is in deze muziekvorm snel uitgelegd. Mo tetten zijn "geestelijke" liederen, de BSrarigalen hebben een '.'wereldlijke" inhoud. Om elk misverstand te voorko men: het momenteel zo'n 60 leden tel lende koor is niet aan een kerk verbon den. I'rorat er zo bijzonder aan het Ned. Motet ^HKladrigaalkoor is? Volgens Marijke -'^ffielf alt en al sinds 1984 lid van het koor - is dat voor ieder koorlid verschil- lend, maar wat ze allemaal gemeen heb ben is dat ze heel erg van zingen hou den. "Zingen is op zichzelf al fijn, al kie- 'zèn we nooit de makkelijkste muziek. Om het ook mooi te laten zijn moet je best hard studeren en onze muziek ligt ischien niet altijd zo in het gehoor, al- Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw jbzit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ms kantoor Bellen (tel. 14152). De rant wordt dan dezelfde avond nog febezorgd. Als u later dan 18.30 uur Relt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag I in de namiddag bezorgd. TVN-wandeling rond het Pluismeer Deze maand begint de winter. Dat is aanleiding voor IVN-Eemland om eens dieper in te gaan op de overgang herfst- winter. Op zondagmiddag 13 decem ber om 14.00 uur begint daarom een tocht rond het Pluismeer. Het startpunt ligt aan de straatweg Soestdijk-Biltho- ven en wel aan de Edmond Insinger- laan, tegenover het restaurant 't Spie huis. CN-lijn 71 komt redelijk dichtbij. Als de temperatuur lager wordt, het daglicht korter, gaat de natuur op een laag pitje. Het lijkt of alles in de natuur op kousevoeten loopt. Een verstilde sfeer hangt tussen de bomen. Een inge togen leven: de natuur is zich aan het sa mentrekken. De groei is er uit en er wordt aan energiebesparing gedaan. Alles wat overtollig is wordt afgestoten. De loofbomen verliezen hun bladeren, maar de knoppen voor de volgende len te zijn al gevormd. De dieren en vogels bereiden zich voor op de winter: hun vacht- en verenkleed wordt dikker. Sommigen leggen een wintervoorraad aan of gaan in winterslaap. Anderen zijn reeds vertrokken naar uitbundiger streken (vogeltrek). In het, op het eerste gehoor, dood(s)stille bos valt echter nog heel wat te beleven. Geïnteresseerd? Het 1VN hoopt veel wandelaars te begroeten, want: de ge vallen bladeren zijn door de vorst met zilveren slingers versierd en knisperend vertellen zij hun levensverhaal. Het huis van de spin staat uitgenodigd tussen de bomen te wachten op bewonderende blikken. Inlichtingen: tel. 02154- 12903 (na 18.00 uur). Open huis: maandag 13.30-14.30 uur NEDERLAND Vraag naar de speciale Kerstmenu's! Bijna alle bedrijven hebben een kerstfolder voor u klaarliggen. Door een ruit te verbreken heeft een in breker geluidsapparatuur uit een auto kunnen stelen. Hij nam een radiocas setterecorder, een cd-speler en twee boxen mee. De eigenaar deed aangifte van de autokraak die werd gepleegd op het Minstreelpad. Op dinsdag 15 december 1992 vindt in de Oude Kerk aan de Torenstraat een leerlingen-uitvoering plaats van de RMA-muziekschool. Gevorderde leer- "De aanloop" is een uitdaging voor elk man of vrouw die het aandurft om zes maanden twee middagen per week naar les te gaan om oude kennis op te halen en nieuwe kennis op te doen. De cursus bestaat uit lessen Nederlands, rekenen en Engels, maar ook studievaardighe den en oriëntatie op beroepen, oplei dingen en de arbeidsmarkt. Bij de lessen Nederlands gaat het o.a. om teksten lezen en samenvatten, vra gen beantwoorden, goede zinnen ma ken en foutloos woorden schrijven; bij rekenen om het verbeteren van re kenvaardigheden, met o.a. speciale aandacht voor lenen, sparen en verze keringen; bij het blok Engels gaat het om een hernieuwde kennismaking met deze taal. Bij de studievaardigheden komen o.m. aan de orde: leren studeren, concentre ren, samenvatten en het gebruik van na slagwerken. De oriëntatie op beroep, opleidingen en werk geeft inzicht in wat men zelf wil, wat iemands sterke kanten zijn en welke mogelijkheden er zijn op het gebied van werk en opleiding. De cursus wordt vanaf 5 januari elke dinsdag- en donderdagmiddag gehou den, van 13.35 tot 16.00 uur. De hele cursus kost slechts 50 gulden (25 gul den inschrijfgeld en 25 gulden voor boeken)! Wie meer wil weten is welkom tijdens het open huis, a.s. maandagmiddag van half twee tot half drie, maar kan van maandag tot en met donderdag ook tus sen 10.00 en 13.00 bellen of langsko men opdeKlaarwaterweg5,tel. 25771. Kleinplastiek, tekeningen en pastels Tot en met 16 januari is bij De Haze- Jaar, het inkoopcentrum voor beel dende kunstenaars aan de Bosstraat in ISoest, een tentoonstelling te zien van kleinplastiek (o.a. brons en steen), te keningen en pastels. Het gaat om werk jyan kunstenaars uit Paraguay, Duit sland, Zweden, Roemenië en Neder land. _De deelnemende kunstenaars zijn Gus- Havo Beckelmann, Wolfgang Bier, Ri- rchard Brixel, Ion Iancut, Jurrien Strlits- |jci, Calevi Tenhovaara en Teake Friso Ide Jong. Tleckelman verrast het publiek met zijn wonderlijke "Wairior" in brons, Ten- liovaara exposeert vijf van zijn "Cha- pcters" en Ion Iancut uit Roemenië laat Intrigerende tekeningen zien, naast wee hardstenen beelden van zijn hand. n De Jong zijn er intieme bronsjes, Strelitski kleurrijke nieuwe pastels n van Brixel een serie bronzen mas- lingen uit Soest zullen daar werken van o.a. Handel, Vivaldi en Corelli ten ge hore brengen. Aanvangstijd: 19.30 uur. Toegang: gratis. In januari begint bij Trema '87, het ge meentelijk centrum voor basiseduca tie aan de Klaarwaterweg, een nieuwe cursus "De aanloop". De cursus is speciaal opgezet als een "aanloop" naar de dag- of avondmavo, een be roepsopleiding of een baan. Leren is leuk bij Trema '87. thans niet voor wie de disco gewend is..." Koorreisje Het resultaat staat bij het NMMK dus voorop, maar daarnaast is het ook een heel gezellige club van mensen die het goed met elkaar kunnen vinden en waar veel plezier te beleven is. Zo staat er elk jaar een koorreisje op het programma, waarnaar de meeste leden altijd met en thousiasme uitkijken. Het koor is in de afgelopen jaren o.a. op stap geweest in Frankrijk, België, Duitsland, Engeland en de herinneringen daaraan zijn zeer positief. "Met elkaar bezig zijn, samen iets moois opbouwen, dat geeft een hele goeie band," vindt Marijke. "Er zijn heel waardevolle vriendschappen ontstaan en veel verloop hebben we niet. Dat wijst toch op een goede onderlinge band. Veel leden zijn ook al heel lang lid." De leden komen vooral uit Soest, maar ook uit de wijde omtrek. Stemtest Het NMMK is dus een harmonieus ge zelschap, in meer dan één opzicht, maar dat wil niet zeggen dat de kwaliteit er niet toedoet. Integendeel: er wordt best kritisch geluisterd en alle leden doen om de zoveel jaar mee aan een stemtest, zodat het hele koor eens in de drie jaar helemaal wordt "doorgelicht". Marij ke: "We zijn wel allemaal amateurs, maar valse noten kunnen we toch niet gebruiken. Wie zich aanmeldt moet ook altijd eerst even voorzingen, zodat we weten wat voor vlees we in de kuip heb ben. Daarna zing je drie maanden op proef." Het koor is qua leeftijdsopbouw heel gemêleerd, zegt Marijke van Dorres- teijn. "En dat geldt ook voor ons pu bliek. Maar we zijn intussen wel op zoek naar 'jonge aanwas' bij de alten, bassen en vooral de tenoren. Sopranen voorlo pig niet, nee - die hebben we op dit ogenblik genoeg." Het NMMK zoekt daarbij vooral naar "jonge" mensen - "daar heb je op de lange duur het mees te aan," vindt Marijke. "En gelukkig groeit de belangstelling voor klassieke muziek bij jonge mensen de laatste tijd weer heel duidelijk." Kerstconcert Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor treedt ongeveer driemaal per twee jaar naar buiten met een concert, meestal in de Oude Kerk - "daar heb je de beste akoestiek," aldus Marijke - maar ook wel in de Petrus en Paulus- De expositie is van maandag tot vrijdag [geopend van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur; op zaterdag van 0.00 tot 12.00 uur. Rondom de feest dagen - van 19 december tot en met 23 ranuari - is de expositie gesloten, vanaf 27 januari is bij De Hazelaar een "Eskimo met valk", een van de bron zen van Teake Friso de Jong. leniuonsicuuig te zien van werk van Djoe Postma (bronzen), Rien Jansen (schilderijen, bronzen) en René Vaan drager (beelden in natuursteen). Naast ons winkel assortiment hebben wij van 10 t/m 15 december Donderdag Fricassee van kip en diverse groenten Gepaneerde wijtingfilet met remouladesaus of tagliatella bolognese Blanquette van kalfsvlees of rode zalmfilet 'broiled' met dragonsaus Slavinken Boerenkool met rookworst en spekjes Bij alle gerechten kunt u een keuze maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Vrijdag Zaterdag en Zondag Maandag Dinsdag Dagschotel Dagschotel met nagerecht Weekendschotel Openingstijden dagelijks van 10 00-20 00 uur zondag van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten 11,50 14,50 16,50 Aan het welslagen van het dubbele kerstconcert van 20 december Afinnen ze vermoedelijk geen bij drage meer leveren, maar bassen, alten en vooral tenoren zijn harte lijk welkom bij het Nederlands Motet en Madrigaalkoor. Daarom wprdt er begin januari tweemaal een "open repetitie" gehouden, waar de aanstormende zangers en j zangeressen kennis kunnen maken met dit bijzondere Soester koor. "We zingen alles," zegt Marijke van DBrresteijn, de secretaris van het koor, waarvan de naam al doet vermoeden dat het toch vooral klassieke muziek is dat op het repertoire te vinden is. Dat is ook zo: motetten en madrigalen zijn nEerstemmige liederen, die overigens raSjt persé uit lang vervlogen eeuwen af- j||mstig zijn. Het NMMK heeft bij- [•jroprbeeld ook werk van zijn eigen dir- gent - Gerard van Amstel - op het pro gramma gehad en eerder dit jaar wer den werken uitgevoerd van Hendrik Ajld riessen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 11