VAN .'RUIS SLUIT velphet helpen aarsen.' 50% KORTING 'IsjiJoDEHUlS (OOP nu }de kruis MODEHUIS ^evendejiavejn 't Vaarderhoogt JDE KRUIS OIS 1 VARIA I Regenjas klem in portier ALLES OVER NOTEN GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN Wim van lloorn \l BIJ UW GOOIS MODEHIiiq :n g m bonnetterie NOG ZEER UITGEBREIDF KOLLEKTIE bmend weekeinde tweede Weihnachtsmarkt in tuincentrum kerstspel van Hilversumse Vrije School in Petrus en Pauluskerk Politie bevrijdt man op straat Gladheid-meldsysteem in provincie bevordert tijdig strooien Nieuwe serie wenskaarten van 'Kinderpostzegels' op postkantoor Beroep op Raad van State verworpen Dwangsom moet Plekkepoel tot naleving hinderwet dwingen BOUKJE ABBINK Radio's uit auto's 'feervolle feestdagen... denk dan eens aan bet kopen van Rode Kruis kaarsen. Deze zijn o.m. verkrijgbaar bij alen van Albert Heijn, Unigro etc. VERRASSEND LEKKER, GEZOND EN VERRASSEND EXOTISCH FEESTDAGEN, IENSDAG 16 DECEMBER 1992 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW VEBBOUW RENOVATIE ff ONDERHOUD VRIENDELIJKE MODEHUIS •nnen, pakjes, rokken, blouses o.a.jersey), mantels, coats, jack, pullovers, truien en jumpers Maten 38 t/m 53. SOESTER COURANT PAGINA 23 endelijke modehuis tAATPROMENADE 10-12 TELEFOON 02154- 15541 J In tuincentrum 't Vaarderhoogt is sinds enige tijd weer de Kerststal te aanschouwen. De traditionele publiekstrekker be maal wederom onder meer uit levende dieren. het tuincentrum aan de Dorrestein weg staat al geruime tijd in met teken van kerst. In het afgelopen weekeinde werd de eerste Weihnachtsmarkt gehouden. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 december vindt zowel binnen als buiten nogmaals een Weih nachtsmarkt plaats met onder andere demonstraties en een ui- gebreid assortiment kerstartikelen. Op vrijdag is de markt van 13.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Foto: Goos van der Wilt. Op zaterdagmiddag 19 december a.s. om 15.30 uur wordt in de Petrus en Pauluskerk het traditionele kerstspel luit Oberufer opgevoerd door ker nkrachten en ouders van de Vrije ■School uit Hilversum o.l.v. Ben Geer- I ling. Het "spel van Christi geboorte en I Herdersspel", zoals de oorspronkelij- Ike benaming is van dit stuk, is afkom- Istig uit Oberufer, een dorpje in het I westen van Boven-Hongarije dat vroeger door Duitsers werd bevolkt. I Het dorpje Oberufer is gelegen op een eilandje vóór het eiland Schütt, dat ge vormd wordt door de Donau, direkt on der Presburg. In dit dorp werd al in oer- I oude tijden dit kerstspel opgevoerd. De oorspronkelijke vorm uit de 16e eeuw is bewaard gebleven bij de Duitse boeren die zich in Hongarije vestigden. Eén van de voorname boerenfamilies uit dit dorp was in het bezit van de spelen. Wanneer in de herfst de oogst binnen was, verzamelde de boer de mensen, knapen en mannen uit het dorp, die moesten meespelen. De jongelui die meespeelden, moesten in oktober, no vember, tot aan de Adventstijd hun rol len leren, met grote ernst en waardig heid en waren verplicht 'een eerzaam leven' te leiden gedurende alle weken van voorbereiding. Het kerstspel uit Oberufer is een docu ment van dramatische volksdichtkunst uit oude tijden. De geïsoleerde ligging van dit dorpje heeft er toe bijgedragen dat dit spel zo zuiver bewaard gebleven is. Welke godsdienst men belijdt is niet belangrijk, zowel katholieken als pro testanten deden mee, hetzij als speler, hetzij als toeschouwer. Het stuk begint met een ommegang van de Kompany, d.w.z. van alle spelers die het lied zingen: "Toen het woort wierdt vervult", waarin in enkele regels de ver kondiging wordt meegedeeld. Daarop volgt de verkondigingsscène zelf tussen de engel Gabriël en Maria. Wederom gaat de Kompany zingend rond en nu eerst volgt de proloog van Gabriël. Daarna begint het eigenlijke spel, met Jozef en Maria op weg naar Betlehem. Na de geboortescène in de stal begint het Herdersspel met de herders Gallus, Stieghel, Witok en Crispijn dat eindigt in de prachtige scène waarin ze hun ge schenken geven aan het Kind. Voor jong en oud is dit kerstspel een heerlijk schouwspel om mee te maken. Kom daarom op tijd. De toegang is gra tis. Een vrijwillige bijdrage na afloop voor de onkosten van de spelers wordt in dank aanvaard. Een bejaarde man heeft enige tijd met zijn jas klemgezeten tussen het portier van zijn auto. Al die tijd, volgens twee om standers een kwartier, stond hij op de rand van het wegdek van de Van Weedestraat. Op een gegeven moment passeerde een surveillancewagen van de poli tie. De man zwaaide naar de agenten die vriendelijk terug wuifden. Toen de politie bij het verkeerslicht stond, zag de politie dat de man nog steeds merkwaardig met zijn zitvlak tegen het portier van de auto wreef. Dat was aanleiding voor de politie een kijkje te nemen. Toen bleek dat de man met zijn lange jas klemzat tussen het portier, be vrijdde de politie hem uit zijn benar de positie. Kennelijk schaamde de man zich dusdanig, dat hij geen voorbijgan gers durfde aan te spreken. Mr. D. Kok, gedeputeerde van Verkeer en Vervoer, heeft op 2 de cember in aanwezigheid van mr. J. Bevers van Rijkswaterstaat district Utrecht, het gladheidmeldsysteem van de provincie officieel in ge bruik gesteld. De provincie is in navolging van en in samenwerking met Rijkswaterstaat op dit systeem overgestapt. Met behulp van dit systeem kunnen provincie en Rijkswaterstaat in een vroeg stadium vaststellen of de wegen glad worden als gevolg van bevriezing of neerslag. Dat biedt de mogelijkheid om zeer bijtijds maatregelen te nemen. Het gladheidmeldsysteem bestaat uit 20 meetstations; 15 langs rijkswegen en 5 langs provinciale wegen. De provin ciale stations staan, verspreid over de provincie, opgesteld bij Mijdrecht, Ca- bauw, de Grebbeberg, Den Dolder en op de brug over het Amsterdam- Rijnkanaal (Maarssen). De stations meten de temperatuur en de vochtig heid van de lucht en van het wegdek en de geleidbaarheid van de weg. Al deze gegevens worden doorgegeven aan een centrale computer, die uit al de ze meetwaarden een gladheidverwach ting berekent. Als er een gevaarlijke si tuatie dreigt te ontstaan, slaat de com puter alarm. Via een p.c. kan de medewerker bij wie het alarm binnenkomt, vaststellen welk meetstation het alarm doorgeeft. Hij kan dan aan de hand van de meetcijfers die hij op het scherm kan oproepen, be slissen in welk deel van de provincie of op welke wegen er moet worden ge strooid. Voordat het glad wordt Een belangrijk voordeel van het glad heidmeldsysteem is dat er nu preventief gestrooid kan worden, dus vóórdat het glad wordt. Dat vergroot de verkeers veiligheid. Omdat het systeem ook aan geeft dat het niet glad zal worden, wordt overbodig strooien voorkomen. Een ander voordeel ligt in het gegeven dat Rijk en provincie van hetzelfde sys teem gebruik maken, zodat de strooiac- ties goed op elkaar kunnen worden af gestemd. Dat voorkomt dat weggebrui kers van een goed gestrooide rijksweg op een niet gestrooide provinciale weg terecht komen of omgekeerd. In december vinden duizenden Kerst en Nieuwjaarskaarten hun weg naar fa milie, vrienden en bekenden. Dit jaai kan men van de kerstpost iets bijzon ders maken. De Stichting Kinderpost zegels Nederland biedt een uitgebreide collectie van 39 wenskaarten met origi nele ontwerpen van Nederlandse kun stenaars. Men kan kiezen uit kaarten in verschillende uitvoeringen, formaten en prijsklassen. In Soest zijn de kaarten en de kinder postzegels te koop in het postkantoor aan de Steenhoffstraat, waar de vrijwil ligers van het Plaatselijke Comité voor Kinderpostzegels aanwezig zijn van 9.00 tot 18.00 uur. De vrijwilligers zijn allen lid van de plaatselijke UVV. De Stichting Kinderpostzegels Neder land maakt zich al meer dan 65 jaar sterk voor kinderen overal ter wereld. Met de opbrengst van de Kinderpostze gelactie (jaarlijk rond de 14 miljoen) Eén van de kaarten uit de nieuwe serie voor het kind. steunt zij projecten voor kinderen die om één of andere reden geen kans krij gen een normaal leven te leiden. Straat kinderen, werkende kinderen en geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen. In Nederland, maar ook in Oost-Europa en in de ontwikkelings landen. Ook hebben speelvoorzienin- gen voor kinderen in Nederland onver deelde aandacht, waarbij de integratie van gehandicapte en allochtone kinde ren een belangrijke rol speelt. De Stich ting Kinderpostzegels Nederland be oogt met haar steun aan ruim 1400 pro jecten per jaar het welzijn van kinderen te verbeteren. Voor nu en in de toe komst. De firma Plekkepoel (Birkstraat 9) moet voor 1 maart volgend jaar zorgen voor een oplossing voor het probleem van de ondergrondse brandstoftanks. Is dat niet het ge val, dan moet Plekkepoel alsnog een dwangsom van f 250 per dag - maximaal 10.000 gulden - betalen. In februari vorig jaar werd de verplich ting al door de gemeente opgelegd, maar na een beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State werd dat besluit geschorst. Inmiddels heeft de Raad van State nu wel een uit spraak gedaan in de bodemprocedure, waarbij het beroep is verworpèn. De dwangsombeschikking wordt dus nu wel van kracht, maar Plekkepoel krijgt wel een "redelijke" termijn, om dat de ondergrondse tanks vervangen moeten worden. Het probleem is echter vooral gelegen in de verontreiniging van het terrein, inclusief de aangren zende gemeentegrond. Plekkepoel heeft de verantwoordelijkheid daar voor van de hand gewezen en daarom het beroep ingesteld.- Nu dat beroep heeft gefaald eist de ge meente dat de tanks alsnog worden ver vangen of verwijderd, al wordt de ver ontreinigde grond daarvan niet scho ner, zoals in het ambtelijk advies droog weg wordt vastgesteld. Sch oonheidsspecialiste Homeopatische huidver zorging ontwikkeld vanuit de antroposofie met Dr. Hauschka produkten. Tevens Egyption Healing. EREPRIJSSTRMT 68 SOEST TELEFOON 02155 - 2 71 18 j Op de Vermeerlaan en de Industrieweg is uit een auto een radiocassetterecor der gestolen. Twee mannen, van 46 en 50 jaar, deden aangifte bij de politie. Beide diefstallen werden zaterdagnacht gepleegd. LEKKERPAGEN De meeste zuidvruchten die wij in Nederland kennen komen uit exotische zonnige oorden. De bevolking daar verwerkt de zuidvruchten op een geheel ei gen wijze in hun gerechten. Maar wat doet men in de landen van herkomst met zuidvruchten voor de feestdagen? Voorgerecht uit Mexico: PINDASOEP 50 g boter; 3 eetl. bloem; 1 ui, fijn gehakt; zout en vers gemalen peper; 1/2 theel. van elk van de volgende ingrediënten: gemalen foelie, fijnge hakte verse koriander of bladpeterselie, basilicum en fijngerasptecitroenschil. 11 melk; lOOg pindakaas en 25g amandelschaaf. Smelt de boter in een grote pan en fruit de bloem, ui, wat zout en peper, foelie, korinander of peterselie, basili cum en citroenschil enkele minuten, onder af en toe roeren, op een laag vuur. Roer de melk en de pindakaas la ngzaam door het bloemmengsel, breng de soep al roerend aan de kook en laat deze enkele minuten doorkoken. Dien de soep op op in voorverwarmde soepkommen en garneer elke portie met wat amandelschaafsel. Tussengerecht uit de Verenigde Sta ten (Noord-Amerika): SPOOM Spoom is heel eenvoudig: doe een bolletje vruchtenijs in een coupe-glas en giet daar voorzichtig lOcc mousserende witte wijn uit Califor- nië over. Voor de garnering vult u een cocktailprikker helemaal met ge droogde abrikoosjes en rozijnen. Zet de prikker in het bolletje ijs. Nagerecht uit Tunesië: AMANDELSPIJS MET NOTEN (12 stuks. Voorbereidingstijd: 30 min. Bereidingstijd: 15 minuten) 100 g gemalen amandelen; 1 a 2 drup pels rozewater (merk Baukje); 1 eier dooier; 24 halve gepelde walnoten; 175 g basterdsuiker; 1 eetl. citroen sap; kristalsuiker om de snoepjes door te rollen. Meng de fijngemalen amandelen en het rozenwater doqr elkaar in een kom Voeg zoveel van de losgeroerde eier dooier toe als nodig is, om er een sa menhangend mengsel van te maken. Druk steeds 2 halve walnoten met een balletje amandelspijs tegen elkaar. Doe de suiker, het citroensap en 1,5 dl water in een pannetje. Verhit het tot de sui- Walnoten, hersengymnastiek Van de walnoot wordt gezegd dat hij goed is voor je hersenen. Een echt fabeltje is dat niet, want een walnoot bevat veel vitamine, mine ralen en eiwitten. Walnoten groeien in een dikke donkergroene schil. Als de noten rijp zijn barst de schil en komt de noot te voorschijn. Het is niet noodzakelijk walnoten lang durig te drogen, maar toch wordt het wel gedaan om de houdbaarheid te vergroten. Hazelnoten, gelukssymbool De hazelnootboom werd en wordt nog altijd gezien als een symbool voor familiegeluk, overvloed en rijkdom. De hazelnoot zelf staat garant voor gezondheid en kracht. Het oogsten, sorteren en schonen van hazelnoten vindt voor het grootste deel nog met de hand plaats. Het leeuwendeel van de hazelno ten wordt in de industrie gebruikt en verwerkt tot hazelnootpasta's en dergelijke. Amandelen, oogverblindend Wie kent ze niet, de bloeiende amandelbomen met hun lichtroze bloesem. Amandelen zijn zoge naamde 'steenvruchten', zoals de perzik. Daar waar de perzik sappig vruchtvlees om zijn pit heeft, heeft de amandel slechts een schil die openspringt zodra de vrucht rijp is. Amandelen worden veel gebruikt in mengsels met andere noten en in de bakkerijsector, maar tegenwoor dig ook voor de garnering van sala des en (vis)maaltijden. Cashewnoten, tropisch Een cashewnoot groeit op een hele bijzondere wijze alleen in tropische gebiedenDe noot hangt als een soort staartje aan de cashewappel. Als de noot van de boom valt wordt hij eerst gebrand om de bast kraakbaar te maken. De noot wordt nogmaals verwarmd om het bruine vliesje wat erom zit te drogen, zodat het zich gemakkelijk laat verwijderen. .Dit hele proces gebeurt nog steeds handmatig. Macadamia's en pistache-noten, nieuwkomers en trendsetters Een macadamia lijkt qua uiterlijk een beetje op een grote kekererwt en de smaak is zacht. Macadamia's zijn zowel rauw als geroosterd lang houdbaar tot zeker één jaar. Pistache-noten zijn echte trendsetters. De noten hebben een bijzondere manier van groeien. Het nootje in de harde schil groeit namelijk zo hard dat de buitenste schil vanzelf openbarst. Dat komt dus niet door het branden zoals veel mensen den ken. Na een korte periode van drogen in de zon, worden pis-tache-noten gebrand en gezouten en vervolgens kunnen zij verpakt en verkocht worden. ker is gesmolten en laat de suiker stroop dan tot de helft inkoken. Dompel de snoepjes in de suikerstroop en rol ze door de suiker. Laat de snoepjes een nacht staan en serveer ze desge wenst in papieren bakjes bij de koffie. Tip: Gebruik een lepel en vork om de noten in de hete siroop te dompe len. Hoofdgerecht uit Israël: GANS MET VULLING VAN NOTEN EN GEDROOGDE VRUCHTEN (8 pers. Voorbereidingstijd: 45 mi nuten.Bereidingstijd: 15 minuten per 500 g 15 minuten extra. Ovenstand: 200 C) 1 ovenklare gans van max. 2 kg, ont dooid; 2 eetl. olijfolie 2 uien ge snipperd; 2 stelen bleekselderij gesnipperd; 200ggedroogde abrikozen geweekt; 200 g amandelen; geraspte schil en sap van 1 sinaasappel; 250 g matzebloem of fijngemalen water biscuits; 1,5 dl. bouillon; 2 eieren; 2 eetl. fijngehakte peterselie; 3 eetl. honing vloeibaar; zout en versgemalen zwarte pepert Verwijder de pennen en het vet van de gans, spoel hem af en dep droog. Fruit een ui en de selderij 10 minuten in hete olie. Roer er de abrikozen, de amandelen, de sinaasappelrasp en het sap, de bloem,de bouillon, de eieren, de peterselie, zout en peper door. Vul de gans via de nek en stop en restant van de vulling er aan de achterkant in. Maak de nek en de achterkant met houten prikkers of vleespennen dicht en bind de gans op met keukendraad. Weeg de gans en bereken de braad- tijd. Leg de gans op het rooster boven de braadslee. Schuif de gans in de voorverwarmde oven en braad hem tot het uitlopende vocht helder is. Bestrijk de gans 30 minuten voor het einde van de braadtijd met honing. Spoel het ganzevet schoon en smelt het uit. Leg de gans op een schaal, haal de pennen en het touw weg en garneer hem met schijfjes sinaasappel, plakken gebakken appel en peterselie. GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN VOOR ELK MENU De pruim is met de abrikoos en de rozijn een hardloper in de verkoop van gedroogde zuidvruchten. Krenten en Rozijnenhet verschil De ovëreenkomst tussen kren ten en rozijnen is groot. Bei den zijn gedroogde druiven. Toch is er wel degelijk een ver schil. Krenten zijn gedroogde blauwe druiven-en rozijnen zijn gedroogde witte druiven. Dus ook de donkere, bijna blauwe, rozijnen zijn afkomstig van de witte druif. Beide soorten moeten langdurig drogen voordat zij de welbekende vorm en kleur hebben. Dit drogen kan wel veertien dagen duren. Dadels en Vijgenwoestijnvoedsel Van oorsprong werden dadels en vijgen door woestijnbe woners als een belangrijke voedselbron gezien. Gedroogd waren zij langer houdbaar en gemakkelijk te vervoeren. Dadels worden tegenwoordig niet meer zo sterk gedroogd. Door ze gedurende enige tijd aan een warme waterdamp bloot te stellen, worden ze glanzend en zacht. Vijgen worden voor het drogen eerst gecentrifu geerd in water en zout. Dit komt de smaak ten goede en ver hoogt de houdbaarheid. In Nederland worden gedroogde zuidvruchten en noten steeds vaker gebruikt bij het bereiden van maaltijden, bijvoorbeeld om variatie aan te brengen. Maar ze worden ook gebruikt, en dan vooral noten, als vlees- of visververvanger. De consument kent zolangzamerhand wel de voordelen van plantaardige vetten en onverzadigde vetzuren. Noten en zuidvruchten passen daarom uitstekend in het menu van de moderne consument. plantaardige vetten. Amandelen groeien in Calafornië en in het Middel- landse-Zeegebied. De cashewnoten komen vooral voor in India, Brazilië en Oost-Afrika. De meeste noten die we hier dus in de winkels vinden, komen uit het buitenland. Noten en gedroogde zuidvruchten zijn het hele jaar door verkrijgbaar. Lek ker los uit de hand of verwerkt in vis- en vleesgerechten. Ze maken ook een salade of toetje tot iets bijzonders. Dus met de naderende feestdagen kunt u eens laten zien dat u culinair de nodige noten of gedroogde zuidvruchten op uw zang heeft. Gedroogde zuidvruchten en verse noten worden vaak in één adem genoemd. Toch is er een essentieel verschil tus sen beide soorten produkten. Noten worden in het algemeen niet eerst ge droogd voor ze bij de consument te recht komen. De natuurlijke vetten in noten en in veel gevallen het branden van noten zorgen ervoor dat deze produkten vrij lang houdbaar zijn. Zuidvruchten zijn verse vruchten die in de zon of machinaal gedroogd wor den. Het drogen is noodzakelijk om de houdbaarheid van de vruchten te verlengen. Gedroogde zuidvruchten bevatten veel vitaminen en minera len. Soorten Gedroogde zuidvruchten worden in Nederland zowel apart als in mixen aangeboden. Abrikozen, pruimen en natuurlijk krenten en rozijnen zijn bekende soorten gedroogde zuid vruchten. Het meest bekend is tutti frutti, een mix van abrikozen, peer tjes, perziken, appeltjes en pruimen. Twee bijzondere zuidvruchten zijn dadels en vijgen. De verschillende fruitsoorten komen uit alle delen van de wereld. Latijns Amerika en het zuiden van de Vere nigde Staten zijn de laatste decennia belangrijke exportgebieSen geworden. Maar ook Turkije en de Arabische lan den zijn grote exporteurs. Frankrijk is vooral beroemd geworden om zijn ge droogde pruimen. Zo beroemd zelfs dat andere landen hun pruimen van een franse naam voorzien om duide lijk te maken dat hun pruimen van franse afkomst zijn. Noten Noten zijn populair in Nederland. Ze worden ook al eeuwenlang gewaar deerd om hun lekkere smaak. Noten hebben een heel eigen smaak. Sinds kort weten we dat verse noten ook nog eens verrassend gezond zijn. Ze bezitten voiop voedingsstoffen. Som mige noten bevatten net zoveel kool hydraten en eiwitten als vlees. Daar naast zijn noten vaak rijk aan vitamine B, ijzer en calcium. Eén van de vele gunstige eigenschappen van noten is dat ze lange tijd knapperig vers blijven. Ze kunnen gewoon worden bewaard in een pot of een blik. De smaak en voedingsstoffen blijven optimaal aanwezig. Afkomst De bekendste soorten zijn cashewno ten, walnoten, hazelnoten en aman delen. Vaak gemengd met gedroogde zuidvruchten, cocos, pinda's en andere zaden. Denk maar aan de bekende mix studentenhaver. Maar steeds va ker treft men in winkels allerlei exoti sche mengsels aan. Noten groeien dan ook op heel veel plaatsen in de wereld. Walnoten groeien in Zuid-Europa, Azië en Noord-Amerika. De lekkerste ha zelnoten zijn te vinden in Turkije, Spanje en Italië. In Nederland groeien ook walnoten en hazelnoten, maar de pro- duktie is niet erg hoog- Bovendien bevatten de Nederlandse hazelnoten te veel vocht en te weinig proteïne en Abrikozensmakelijk goud De gedroogde abrikozen die men in Nederland koopt, ko men voor het grootste gedeelte uit Turkije. De oogstijd is meestal juli. Na 24 uur in de droogkamer, worden de vruchten ontpit en vervolgens gedroogd in de zon. Nadat ze met helder water schoon zijn gewassen, gaan ze in een hete luchttunnel waarin het zo'n 60 a 70 graden is. Hierna kun nen ze verpakt en verkocht worden. Appelspuur en gemixed Gedroogde appeltjes worden veel gemaakt met de bekende Granny Smith appel. De droogmethode van deze ap pels lijkt veel op die van de abrikozen. Voor één kilo ge droogde appeltjes is acht kilo verse appels nodig. Appeltjes worden veelal verkocht in 'mixed fruit', maar juist puur zijn er veel lekkere gerechten mee te maken. Pruimenhardlopers Hoewel Frankrijk beroemd is om zijn pruimen, is Californië nu de grootste producent van gedroogde pruimen. In de gi gantische boomgaarden gaat de pluk tegenwoordig machi naal. Pruimen bevatten na droging ongeveer 35% vocht.

Soester Courant | 1992 | | pagina 23