)EST 35M >mp R.0UD Vernuur in Soest ■lè -■■■ 10 GULDEN I ny 1 34 29 ►R DE IALE R. garnituur nackbar '-j¥A loogste puilt bereikt bij 'De Rode Haan' lACTUEELY nieuws FEESTELIJKE PARELS VAN SAUMUR - m LANGE SAUMUR HISTORIE d en ingevet D'OEUVRE 67 Provincie verdeelt extra gelden Milieuprogramma 1993: bijna driekwart kan worden uitgevoerd Meningen van lezers Veiligheid Op kraamvisite Kunstwerk in trapportalen flats 'Verlichte vliegers' markeren afsluiting renovatie Smitsveen Dronken man kan niet meer blazen Autokraak WIJNHUIZEN MET TRADITIE HOE OPEN IK MIJN FLES? .PAGINA; ioest wordt door GW van B.V, 4 fraaie appartemen- gesitueerd op de Eng in iet nieuwe raadhuis. /en zijn in navolging van de jogakker en Laagakker ïntengebouw beschikt over ;evoerde appartementen te hal met trappenhuis en van de exclusiviteit die aantreft. ^partementen/penthouses 2 m2. De 4-kamerapparte- ;n o.m. de volgende inde- ar (opp. ca. 40 tot 56 m2), <amers, badkamer alsmede souterrain is voor elk ilaats en een ruime berging le uitvoering is: 3-kamer- iet een woonkamer- m\ ;nten vanaf f 330.000,- 3,- v.o.n. uw van de 14 appartemen- december 1992 gepland. jre van dit onder G.I.W.- kt is op aanvraag verkrijg- H/0ENSDAG 16 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT ade met rosbief, paté, salami, ld ei, pomper- a vers fruit, di- isoorten o.a. pa- 'pg. garnalen, Riet en zalm. per persoon belegd met ig, haring, ma té en osse- las/ananas, ■ham, gevuld en worst. i graag 24 uur opgeven. PAGINA 29 De Rode Haan" - zo heet de straat een aftakking van de Birkstraat) waar •orige week de nieuwbouw van 14 wo ningen zijn hoogste punt bereikte. De mizen zijn speciaal bedoeld voor één- en tweepersoons-huishoudens, naar ontwerp van de architecten O. Stoet- nvan en C. Hofstee. De woningen worden gebouwd door annemingsbedrijf T.G.J. Hofstee b.v. it Hilversum, dat dit jaar 40 jaar be- taat, en zijn verkocht door makelaars kantoor Schoeman in Soest. De woningen hebben een entree, woonkamer, keuken en toilet op de be gane grond; twee slaapkamers en een badkamer op de verdieping. Vier hui zen hebben de beschikking over een ga rage; de andere tien hebben een aparte Een artistieke impressie van de 14 wo ningen die aan "De Rode Haan" verrij zen. De straatnaam "De Rode Haan" is af geleid van het café met dezelfde naam, dat tot vorig jaar op het terrein stond. Een nieuw voorstel van Gedepu teerde Staten voor de verdeling van de milieugelden voor 1993 laat zien dat bijna driekwart van de voorgenomen activiteiten uit het milieubeleidsplan kunnen worden uitgevoerd. In totaal is voor milieu-activiteiten 3,9 miljoen be schikbaar. In het milieubeleids plan werd 5,2 miljoen gulden ge raamd. Daarnaast hebben Provinciale Staten op 3 november jl. al besloten om extra geld uit te trekken voor extra activitei ten uit het Beleidsplan Natuur en Land schap en het Waterhuishoudingsplan. Voor de uitvoering van deze twee plan nen is nu 600.000 gulden beschikbaar. Alle activiteiten zijn onmiddellijk uit voerbaar, doelmatig en hebben een di recte relatie met andere provinciale plannen. Zo wordt het opstellen van een verkeersmilieukaart voor de helft betaald uit milieugelden. De resterende 85.000 gulden moet komen uit de be groting voor het provinciaal verkeers- en vervoersplan. De speerpunten van het nieuwe voor stel richten zich op afval, de doelgroep landbouw en handhaving en vergun ningverlening. Zo pleiten GS voor een preventie- en hergebruiksteam en kan de actie tankslag opnieuw een flinke fi nanciële injectie krijgen van 400.000 gulden. Voor het stimuleren van emis sie-arme stallen en een betere minera- lenbenutting in de landbouw is 140.000 gulden beschikbaar. De bijdrage aan het ROM-project Gelderse Vallei stelt het college op 125.000 gulden. Voor extra handhavingsactiviteiten is een bedrag van 115.000 gulden opge voerd voor opleiding en begeleiding van medewerkers. Dit bedrag komt bo venop de 1,3 miljoen gulden die het rijk beschikbaar stelt voor handhaving en vergunningverlening. Bij het onderwerp verdroging is geld uitgetrokken om alternatieven voor koelwatergebruik te onderzoeken en te bepalen wat de effecten zijn van diepin- filtratie op de Heuvelrug. Ook voor de Stichtse Milieufederatie is aan een extra subsidie gedacht van 90.000 gulden. Hiermee is een belangrijke wens van de statencommissie milieu gehonoreerd. Op 18 december spreekt de statencom missie milieu over dit voorstel van GS. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Het idee om de brandweerkazerne te verplaatsen naar het dichtstbevolkte gedeelte van Soest, is natuurlijk zo gek nog niet, maar behalve dat de kosten van de verhuizing, met bijbehorende ver- en nieuwbouw erg hoog zullen zijn, is het ook nog eens een akelig idee, dat Braamhage, Mariënburg, de Oranje- parkflat enz. dan wel moeilijker bereik baar zijn. Om van de lange winkelstraat en het dan inmiddels volgebouwde ou de Raadhuisplein, nog maar niet te spreken. De Dalweg-rotonde blijft alle kanten uit een obstakel voor de brand weer. Een brandweerauto gestald op het industrieterrein voor de eerste hulp, dat zal wel te simpel bedacht zijn? Toch zou het mooi zijn als het daardoor be spaarde geld aan de politie ten goede zou komen. Er zijn nu al haast te weinig mensen om het politiebureau perma nent open te houden. Is er trouwens ei genlijk wel vervanging voor de geschor ste, de langdurig zieke en/of zwangere agenten? Als er nog geen uitzendbu reau voor politie-functionarissen be staat, is dat misschien wel een gat in de markt. Intussen heeft Baarn een nieuw politiebureau dat centraal in de regio ligt, maar toevallig staat dat van ons dus wel in het dichtstbevolkte deel van de regio. En als ik mag kiezen tussen de brandweer in de buurt of de politie, dan kies ik echt wel voor de politie. Er is im mers veel meer criminaliteit dan brand. E.G. Tinimer-Geerlings u co LUI V O - CO Verkoop Verhuur - Reparaties van - - gereedschappen en sflws machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37 b - Tel. 19589 Ik moest op kraamvisite afgelopen week en zo leuk als ik dat anders al tijd vind, zo moeilijk vond ik het nu. Joke is een vroegere buurvrouw van me en ze dronk. Je weet wel, gewoon 's morgens al aan de sherry, 's mid dags slapen. Er grauw uitzien, huis houden knudde, nooit op tijd eten. En een lieve man dat ze had, Jaap; zei nooit een naar woord over haar. Maar ik zag het; vind je het gek als je er naast woont. Tot Jaap op een dag huilend bij me kwam en zei: "Ik kan niet meer Mien, ik ga er kapot aan, ik ga". Ik kon niet anders zeggen dan: "Ik snap het, Jaap, misschien is het het beste. Sterkte. Zie ik je nog eens?" Ik zag Jaap dus nooit meer en Joke ver huisde naar elders. Nieuwe buren, heel gezellig. Tot ik met een geboortekaartje in m'n hand stond. Marieke, zoveel pond; dochter van Joke en Jaap. Ik kreeg het koud. Arme Marieke of gelukkige Marieke? Ik kon haast niet wachten om wat meer te weten. Met een allerliefst pakje ging ik naar het mij onbekende adres. Slingers, bal lonnen, een ooievaar. Eén en al feeststemming. Een gezonde, frisse Joke, een tot tranen geroerde Jaap, een blakende baby. "Je zult wel denken", zei Jaap. Ja, ik zit met grote vragen. "Hoe, hoe...?" "We zijn ieder naar een zelfhulp groep gegaan, zonder dat we het wis ten van elkaar. En kwamen elkaar weer tegen. Joke drinkt niet meer". En Joke lachte. "Nee, Marieke is nu de enige hier die drinkt, kijk maar". Ze keek naar de baby aan haar borst. Joke straalde. Jaap glunderde. Mooi toch hè? Mini Matig De twee trapportalen van de flats aan de Smitsweg/Weegbreestraat krijgen een opmerkelijk kunstob ject. Het worden twee verlichte vliegers, waarin overdag de zon herkenbaar is en 's nachts de maan en de sterren. Het touw en de staart van de vliegers worden 's avonds zichtbaar gemaakt met neonverlichting. Het kunstwerk is ontworpen door de Monnickendamse kunstenaar Thomas de Klerk. Het wordt gefinancierd met de 1 %-regeling uit de middelen voor het herinrichtingsplan Smitsveen. De keuze voor het kunstwerk is gemaakt door een werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de woningbouw vereniging Soest, de bewonersbelan genvereniging en de commissie Beel dende Kunst, die het gemeentebestuur positief adviseerde. Het kunstwerk wordt uitgevoerd door de firma Neon Weka uit Duivendrecht. De installatie vindt deze week plaats en vrijdagmiddag 18 december, om 16.00 uur, zal wethouder Jan Visser van Beel dende Kunst het officieel in werking stellen. De plechtigheid wordt "visueel aangekleed" door het oplaten van veer tig vliegers door leerlingen van de refor matorische basisschool "Daniël", die vlakbij de flats aan de Smitsweg staat. Expositie In net gemeentelijke informatiecen trum (gemeentehuis) is tot 31 decem ber een expositie te zien over het totale herinrichtingsplan, het voorstel voor de nieuwe marktlokatie en het kunstwerk. Het plan dateert al van januari 1990 en beoogde de integrale herinrichting van een groot deel van het Smitsveen. De fasen 1 en 2 zijn inmiddels uitgevoerd; de fasen 3 en 3a komen dit voorjaar aan de beurt. In afwachting van 'de voorstelling be gint", kleuren twee kinderen een dorpsgezicht op een klein schoolbord. Staande op een bruin gelakte keuken stoel, omdat het bord voor hen iets te hoog hangt. Het is bijna drie uur als de deur naar het fainilietheater van Ar- tishock opengaat. Het sfeervolle theater lijkt misschien wel iets op een verkleinde uitgave van Carré, zeker als de vijftigtal bezoekers de plaatsen tot in de nok bezetten. Dan gaat het licht even uit. Alsof je even knippert met je ogen. In een kleurrijke outfit wordt het publiek meegevoerd naar het Verre Oosten. Het contrast tussen een uniek neergezet Japans mi- metheater en een gestresste sigarenro- kende westerling. Niet zozeer een ver haal, meer het laten uitkomen van ef fecten tussen de 'botsing' van de twee spelers. Een opeenvolging van veran dering van rol van de twee acteurs De politie heeft donderdag een dokter moeten inschakelen om van een 61-ja- rige Soester een bloedproef te laten nemen. De man was z.o dronken, dat hij niet meer kon blazen. De man had daarvoor over de Smitsweg gereden met een snelheid van niet meer dan dertig kilometer per uur. Omdat hij bovendien bij elke kruising stil bleef staan, besloot de politie poolshoogte te nemen. Op de Dorpsstreek werd hij aangehouden en meegenomen naar het bureau. De uitslag van de bloedproef is nog niet bekend. Foto: Leon Hermens Sjoerd Schwiebettus en Kees Hooge- veen. De klanken van gong en bekkens gaan over van pauken naar klarinet. De live bespeelde instrumenten vormen een muzikale draad van het soms clowneske mimetheater. Met keyboardklanken en tv-beelden wordt het publiek de illusie gegeven van een zinkende duikboot. Ook hier zijn het de effecten van mime, klank en licht die verweven zijn. In het iets te kleine theater wordt de bijna een uur durende Voorstelling afgesloten met een tragedie. Twee spelers met een optreden vol muzikale deuntjes en klanken, waarbij de gezichts-mime op vallend was. Dat er in Soest op zondagmiddag echt 'theater' kan zijn is geen illusie.' J.N. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Ook elke donderdag op Radio Soest, 9.30-10.00 uur, met informatie en de kastelenquiz. Winnaars van 20 decem ber: mevr. Kniest en mevr. Schneider. Evenementen Soest 17 december: kerstconcert mannen koor Apollo, Julianakerk, 20.00 uur; kaarten bij de VW. 18 december: kerstbingo, Open Hof, Veenbesstraat 2. 19 december: kerstmarkt, Kerke- buurt, 10.00-20.00 uur. 19 december: beklimming toren Ou de Kerk (hele dag); f 2,50 p.p. 20 december: kerstconcert The Mes sengere en S.O.V., Molendael-Soest, 14.00 uur, kaarten VW. 22 december: jeugdtheater Burrp met 'December', C-drie, 14.30 uur, leeftijd 4-8 jaar. 22, 23 en 24 december: Open Cock pit-dagen, Luchtvaartmuseum Soester- berg. Theater met de kerstdagen Circus: Wereldkerstcircus, RAI Am sterdam; circus Renz Berlijn, Apel doorn; kerstcircus, Ahoy Rotterdam en stadsschouwburg Utrecht. Musicals: "Josephine" (over Josephine Baker), RAI Amsterdam; "Revue, Re vue," Den Haag; Peter Pan-wereidijs- show, Den Haag; Ballet Notekraker; The Young Christmas, Amsterdam; Si- mone Kleinsma nieuwe show, Den Haag; Seth Gaaikema, Amsterdam. Kerstcadeautjes Nieuwe wandel- en fietskaart Gooi Vechtstreek, met natuurmonumenten en wandelroutes, f 8,50. Nieuwe museumgids Nederland (900 musea), f 12,50. Wegenatlas Nederland in boekvorm. Tuinen in Nederland, klooster- en kasteeltuinen, landgoederen. Utrechts Heuvelpad, lange-afstands- wandeling Utrechtse Heuvelrug, f 18,95. Fietskaart Utrechtse Heuvelrug, f 9,50. Mooie schilderijtjes met unieke Soes ter plekjes, f 15,-. Kaarsen en lepeltjes. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075; maandag t/m vrijdag 09.30- 16.30 uur. Een 26-jarige Soester ontdekte vorige week dat zijn auto was opengebroken en dat de radio-cassetterecorder was ontvreemd. De wagen stond gepar keerd aan de Akkeren. Men kan er de gemiddelde Nederlander niet licht van beschuldi gen dat hij zich overmatig bezondigt aan het genot van mousserende wijnen. Wij gedragen ons wat dat betreft veel ingetogener dan alle andere Europeanen. Die laten de kurken lustig knallen. Wij lijken dat knallen vrijwel alleen te laten samenvallen met dat van het vuurwerk op oudejaarsavond. Daar is op zich niets tegen, maar 't is wel een beetje jammer dat wij ons het plezier van een mousserende wijn zo vaak ontzeggen. - m Het stijlvolle kasteel van de Compte D'Anjou Er zijn tal van gelegenheden die het openen van zo'n feestelijke belletjes wijn rechtvaardigen: een verjaardag, een jubileum, een promotie... Er valt immers heel wat meer te vieren dan de overstap van het ene in het andere jaar! Je kan het juist drinken als er helemaal niets te vieren valt, als alles tegen zit, als die dag een echte 'off-day' dreigt te worden. Ontkurk dan met zorg een fles en na een paar slokjes ziet de wereld er ineens heel anders uit! Een aanrader is het drinken van een mousserende wijn op nieuwjaars morgen. Dan smaakt 'ie trouwens ook beter dan tijdens de avond ervoor als de oliebollen en andere lekkernijen een aanslag plegen op de smaakpa pillen. Weet u een beter begin van het nieuwe jaar? Vele soorten Mousserende wijnen zijn er in vele soorten en van vele herkomsten. De beroemdste is ongetwijfeld Champagne. Deze wijn komt uit de buurt van Reims. Champagne is heel lekker, maar helaas ook nogal prijzig. Gelukkig is er daarom een ruime keuze in zeer verdienste lijke alternatieven met wat vriendelij ker prijskaartjes. Een goed alternatief is Saumur. Dit is een mousserende wijn uit het gelijknamige wijngebied aan de Loire, vernoemd naar de mid delgrote stad van diezelfde naam, welke - zo hoort dat aan de Loire - wordt gedomineerd door een schitterend en kolossaal kasteel. Saumur vormt binnen de streek Anjou Saumur, waarvan het een onderdeel is, een wat apart element. Dit betreft zowel het landschappelijk aanzien als de wijnen, die men er voortbrengt. Anjou als geheel is landschappelijk net uitzicht op de Saumur-streek. weinig spectaculair. Het is vrij vlak en hier en daar licht glooiend. Saumur heeft een duidelijk wat 'verheven' landschap, hetgeen vooral wordt geaccentueerd door de steil vanaf de Loire-oever opstijgende maar toch vrij lage bergen. In deze bergen, die sterk kalkhoudend zijn, heeft men keldergangen uitgehouwen. Hierin liggen de vermaarde mous serende wijnen van de streek te rijpen. Er boven groeien de druiven onder ideale omstandigheden. Qua bodemsamenstelling zijn er grote overeenkomsten met de Champagne streek. Het is dan ook geen toeval dat men zich juist hier concentreert op parelende Saumurs, die op dezelfde manier worden gemaakt (volgens de zogeheten méthode champenoise, te genwoordig echter aangeduid als 'méthode traditionnelle', wat precies hetzelfde inhoudt) als Champagne. Toch hebben de wijnen een zeer eigen ka rakter. Dit komt alleen al door de andere druiverassen die men gebruikt. In Saumur zijn dat als witte, druiven voornamelijk de chenin en een beetje chardonnay en alsblauwe de cabernets. In het Champagnegebied gebruikt men als witte druif uitsluitend chardonnay en als blauwe de pinot noir en pinot meunier. Een ander verschil is nog, dat men in Saumur voor de standaard kwaliteiten een groter percentage witte druiven gebruikt dan blauwe, terwijl dat in de Champagne nu net andersom Bij elkaar Daardoor zijn Saumurs wat lichter en soepeler van karakter. Saumur en Champagne zijn dan ook geen kopieën van elkaar, maar op zich staande wijnen. Grappig is dat alle Saumur-huizen gebroederlijk naast elkaar zitten in hetzelfde dorp, dat pal aan de stad Saumur grenst: Saint-Hilaire-Saint- Florent. Die plek is niet toevallig ge kozen, want daar heeft men de ge makkelijkste toegangen tot de onder aardse kelders. Het grootste huis is Veuve Amiot. Dit huis staat in Frank rijk hoog aangeschreven en heeft een marktaandeel van maar liefst 33 pro cent. Gelukkig laten de Fransen voor ons nog een slokje over, zodat ook wij er plezier aan kunnen beleven. Veuve Amiot vinifieert de most van de verschillende druiverassen apart onder gecontroleerde temperatuur. Die manier van wijnbereiding garandeert veel fruit in geur en smaak. Nadien volgt de blending, het mengen, en worden de jonge wijnen op fles ge bracht voor de tweede gisting. Na de gisting en een lange rijpingsperiode volgt de 'remuage', het proces waar door het depot in de fles richting kurk schuift. Dan is het moment gekomen van het 'dégorgement', het verwijde ren van het depot uit de fles en is de Saumur glashelder. Dit gehele pro cédé is, zoals gezegd, volstrekt iden tiek aan dat van de Champagne bereiding. Als u 't allemaal eens met eigen ogen wilt zien, bent u overigens van harte welkom bij Veuve Amiot. Het bedrijf is er volledig op ingesteld u een interessante rondleiding te bieden. Dan kunt u zelf door de 4 kilometer lange en 25 meter diepe koele kelders dwalen en het gehele proces van nabij volgen. Het gebruik Omdat smaken verschillen maakt Veuve Amiot verschillende soorten Saumurs: een droge 'Brut', een licht zoete 'Demi-sec' en ook een exclusieve 'Brut Rosé'. De 'Cuvée Réservée'is het paradepaardje; deze is gemaakt van de allereerste persing van de druiven. Het ontkurken van een mousserende wijn moet u juist rustig doen, anders verspilt u kostelijke wijn en ontsnapt er veel koolzuurgas. Dus 'knallende kurken' is af te raden. Gebruik bij voorkeur een flüte, dat is zo'n hoog smal glas. Daarin blijft de 'mousse' hetlangstbehouden. Een coupe is weliswaar heel feestelijk, maar als u de wijn daarin schenkt kunnen de bel letjes heel gemakkelijk ontsnappen. En de wijnmakers hebben nu juist zo hun best gedaan ze erin te krijgen! an de 4 kilometer lange diepe koele kelders van Veuve Amiot, wa orden bewaard. r de wijnen zorgvul- De streek van de Saumur, behept met een lange familiegeschiedenis op het gebied van wijnbouw, is één van de oudste wijnstreken van Frankrijk. De streek ontstond in de 3e eeuw. Het tijdperk, waarin een Romeins keizer met de naam 'Probus' voor het eerst een wijnstok plant in de streek van de Saumur. schillende criteria worden voldaan: het moet een produkt uit een be perkt geografisch gebied zijn: 93 gemeentes in het Loiredal. het moet een produkt zijn dat is gemaakt van kwaliteits druiven: Chenin Cabernet en Chardonnay. het produkt moet volgerts de tradi tionele wijze geproduceerd zijn en in de turfkrijt kejders het ver-oude- ringsproces hebben doorgemaakt. het produkt moet jaarlijks getest worden Als de vrucht van de kunst van het leven en van een beproefd recept be zit de Saumur-wijn een uniek karak ter. Het is een orginele wijn. Een ei gen, rijke, evenwichtige en perfect ge structureerde persoonlijkheid. Met zijn fijne en blijvende luchtbelletjes, her kenbare zachte en soepele smaak. Het is een wijn voor een volmaakt even wicht en een magistrale afsluiting! De wijnen van Saumur genieten een wereldwijde bekend heid en worden al sinds de 19e eeuw gewaardeerd om hun natuurlijk mousserend karakter. In die periode stichtte de jonge weduwe van een wijnhandelaar haar eigen wijnhuis in een pittoresk plaatsje dichtbij Saumur. Anno 1992 is haar sprankelende wijn de bekendste 'Méthode Traditionnelle'. Als Elisa Amiot twee jaar weduwe eind van de 19e eeuw wordt Veuve is, besluit zij in 1884 haar eigen sprankelende wijnen te produceren en richt een onderneming op in het plaatsje Saint-Hilaire Saint Florent, dat later gezien zal worden als hèt centrum van de Saumur-streek. Elisa Amiot is een dynamische vrouw vol ambities en wellicht stelt zij zich daarom tot doel een kwalitatief goede Saumur te ontwikkelen waarvan de bekendheid de beperkte grenzen van Frankrijk zal overschrijden. Uitdaging De uitdaging is niet gering. Toch slaagt zij erin deze uitdaging, dankzij de vereende krachten van haar fa milieleden waar te maken. Maar het is vooral haar schoonzoon Maurice die actief deelneemt aan dit avontuur. Alles wordt zelf ge daan: van druif plukken tot en met het bottelen van de wijnen. Lang zaam aan worden de gebouwen uitgebreid. De diepe kelders wor den intensiever gebruikt. Aan het Amiot niet alleen geëxporteerd naar de andere Europese landen, maar ook naar het Verre Oosten en de Verenigde Staten. Anno 1992 kunnen de erfgenamen van Elisa Amiot tevreden terugkij ken, want vandaag de dag is hun sprankelende wijn de grootste uit de Saumur-streek en kan het be kende wijnhuis trots zijn op de, door professionele wijnproevers, toege kende prijzen en onderscheidingen die de kwaliteit van deze Méthode Traditionnelle bewijzen. Elisa Amiot en haar familieleden. Links van haar zit haar schoonzoon Maurice'. Al in de Middeleeuwen worden de Saumur-wijnen ontdekt en gewaar deerd maar het zal nog tot de 17e en 18e eeuw duren eer ze werkelijk naar waarde geschat worden en zeer gewild worden. Dat is de tijd, waarin de Hol landse factorijen aan de oevers van de Loire zich bezighouden met de export over de hele wereld van het kostbare brouwsel. Aan boord van schuiten gaan de wijnen vervolgens, via het water, in de richting van de stad Nantes, voordat ze na veel verder gelegen be stemmingen worden vervoerd, overal en door iedereen gedronken, krijgt de Saumur al snel unanieme erkenning. In taveernes maar ook in Franse en buitenlandse paleizen doen de Saumur-wijnen mensen versteld staan en worden ze erdoor verleid. Zelfs mensen van koninklijke huize, Sint-Lodewijk, Lodewijk XIV en Eduard VII zijn er dol op. Zonder daarbij Rabelais, Ronard en Balzac over het hoofd te zien, die de kwaliteiten van de wijn volledig onderkennen. Origineel Een-.elegante en geraffineerde wijn. Vroeger en nu is de Saumur gewild om zijn speciale eigenschappen en zijn persoonlijkheid die hij deels te dan ken heeft aan de originele streek waar hij vandaan komt. Uitgestrekt over twee rijen heuvels langs de Loire, Montsoreau, Saumur, Montreuil, Bellay, Sain-Hilaire, Saint Florent, le Puy Notre Dame en le Vaudelnay, onderscheid t de wijnbouw in de streek van de Saumur zich met name door een kalkachtige bodem die natuurlijk mousserende wijnen geeft. Aan de oorsprong van dit wonder ligt het turfkrijt, de witte steensoort die gebruikt werd voor de bouw van de kastelen aan de Loire en die overdag de zonnewarmte absorbeert om deze 's nachts opnieuw uit te stralen waar door ze op een ideale manier bijdraagt aan het rijpingsproces van de druif. Het is feitelijk dankzij het zachte kli maat en het bijzondere karakter van zijn bodem dat het Loiredal zich op twee eretitels kan beroemen: zijn prachtige kastelen en zijn wijnen die, gedurende verschillende eeuwen een specialiteit zijn. Onderscheiding Sinds 30 juli 1935 heeft dè Saumur een wijnsoort met het etiket Appellation d'Origine Contrölée. Om deze onder scheiding te krijgen, moet aan ver- Gebruik bij voorkeur een flüte, een hoog smal glas. Daarin blijft de 'mousse' het langst be houden. Knallende kurken en de bruisende wijn die uit de fles spuit zijn vaste rituelen die passen bij Oud Nieuw, maar zonde van de zorgvuldig gemaakte sprankelende wijnen. Een fles openmaken kan daarom ook anders: 1Houdt de fles enigszins schuin en maak het ringetje van ijzerdraad vrij. 2. Draai het ringetje los en buig het ijzerdraadje verder open. 3. 'Snij' met het ijzerdraadje de metaalfolie los. 4. De kurk is nu vrij; let u dus op dat de kurk niet weg schiet. 5. Houdt daarom'de kurk vast met uw de ene hand en de fles met de andere. 6. Richt niet op mensen of dieren; er staat een druk op de kurk. 7. Draai nu de fles en houdt de kurk vast. De fles draait dus van de kurk los. 8. Laat voordat de kurk vrij komt het koolzuurgas voorzichtig ontsnappen. U hoort een zachte 'sis', 9. Maak zo nodig de hals van de fles schoon (Wijn is immers een natuur- produkt) 10. Schenk uw feestelijke wijn in hoge Champagne-glazen. Santé.

Soester Courant | 1992 | | pagina 29