ET ELD IN ZIT Hoofdprijs Oudejaarsloterij: Een kijkje achter de schermen van de Staatsloterij Show \f IVASTIL Het Oudejaarslot kan een waardevol geschenk zijn... ia Wie doet de trekking van de winnende lotnummers? .250, Prijzenpakket De Staatsloterij keert „netto" prijzen uit Nieuw Burgerlijk Wetboek betekent totaal nieuwe spelregels bij koop en verkoop huis NVM !ADO spakenburg DRIE MILJOEN GULDEN NETTO LOTERIJ SERVICE TE KOCIP een deel- s van uw i 15000,- i deelna- '3 in ons ""jdag Koopavond van 7.00 - 9.QQ u. Wie geen dief van zijn eigen porte monnee wil zijn profiteert 'n deze actie-periode van extra voordeel voor scherp geprijsde en geselec teerde fopocca- sions. In hef koffiedik Kijken kunnen we niet. vast staaf dat in '93 de aanschaf van een auto 'onzienlijk duurder wordt akin deze actieperiode, 6 december f/m 31 december, uw gei fandeerd prijs voordeel. Seat Fura 900L 39-T985, rood, 'mooi™ 5.650. •2 maande- ^A/VoIbwagenG'c^p OENSDAG 16 DECEMRFR igg2 SOESTER COURANT PAGINA 31 Goede voornemens, wie maakt ze nieto m.,., hn het nieuwe jaar als multimiljonair te"tmnnen?6nmNZiCh voor Eu, went op de laatste avond van dit iaar wniJ« r, v' T'e ans ls er welk lotnummer de netto hoofdprijs van s mM?,? gemaakt op Lallen. Met deze Oudejaarsloterii zet de m».i 'oen gulden is L eerste stap op weg iaar een - hopen*Sd£r'and?'8 Staatsloterij met 31 december aanstaande zijn de loten uêlÜd 1adltl®. Tot en foerstuk te koop bij de reguliere verkoonmmt deze loterij 25,- bij het Postkantoor. 9 verko°PPunten van de Staatsloterij §loor de eerste keer in Nederland be- raagt in een Nederlandse loterij de oofdprijs 3 miljoen gulden netto. Let Ivel: een gegarandeerde hoofdprijs van J3 miljoen netto! Dit wil zeggen dat het Kinnende lotnummer wordt getrokken uit de verkochte loten. De Staatsloterij zal dit initiatief, om aan het einde van het jaar een speciale Oudejaarsloterij te organiseren, voortzetten in de ko mende jaren. Het prijzenpakket omvat niet minder dan 224.261 prijzen met een totale waarde van maar liefst 22.600.000,-. Uniek zijn de prijzen van 50,- voor één goed eindcijfer. Maar de absolute klapper is natuurlijk de hoofdprijs van drie miljoen gulden netto. In een spec taculaire televisieshow op 31 decem ber aanstaande bij Veronica op TV 2 vindt de trekking plaats van deze Ou dejaarsloterij. Dan wordt bekend ge maakt wie als multimiljonair het nieu we jaar ingaat. Aantal prijzen Netto prijs 200.000 50,- 20.000 100,- 2.000 1.000,- 2.000 1.000,- 200 2.000,- 20 10.000,- 20 50.000,- 20 100.000,- 1 3.000.000,- Stel je voor, je geeft iemand met de Kerst een Oudejaarslot cadeau en er valt een prijs op dat lotnummer, dan heeft dit geschenk wel een heel bijzondere toegevoegde waarde ge kregen. Tijdens de verkoopperiode van de Ou dejaarsloterij is er bij de verkooppun ten van de loten een speciale cadeau envelop - gratis - verkrijgbaar (zolang de voorraad strekt) waarin het feeste lijk geïllustreerde Oudejaarslot precies past. Een sfeervol cadeau voor de Kerst voor iemand die een ander ge luk, een goede gezondheid en veel rijkdom wil toewensen. Alle prijzen die de Staatsloterij uitkeert zijn netto prijzen. Dit betekent dat er geen kansspel belasting over het gewonnen bedrag verschuldigd is. Dat heeft de Staatsloterij al gedaan. Evenmin hoeven de prijswin naars inkomstenbelasting te be talen over het bedrag. Wel is het zo, dat als het bedrag op de bank wordt gezet, men te maken krijgt met de belastbare rente-inkom- sten. Ook voor wat betreft de vermo- f gensbelasting gelden de gebruikelijke vrijstellingen en regels. Uiteraard af hankelijk van hoe het vermogen wordt aangewend of belegd. Vragen over bijvoorbeeld de vermogensbelasting worden beantwoord in de brochure I Deze geluksenvelop is gratis verkrijgbaar bij de verkooppunten van Oude- "B®'^stin9en in Nederland" op aan- jaarsloten - zolang de voorraad strekt. vraag verkrijgbaar bij de Belasting Te lefoon 06-0543. DE NVM-MAKELAAR, EEN ONAFHANKELIJKE DESKUNDIGE Op 1 januari van dit jaar werd het nieuwe Burgerlijk Wetboek van kracht. In dit uit zeven dikke delen bestaande wetboek is een omvangrijk stuk gewijd aan de bescherming van de consument. Dat geldt ook voor de koper van een huis. Een goede zaak natuurlijk. De koper van een huis geniet voortaan meer be scherming en zekerheid. Maar die bescherming is pas optimaal als de koper zich aan de spelre gels houdt. De koper moet bijvoorbeeld veel vra gen stellen over het huis dat hij wil kopen. De verkoper is dan verplicht om de koper uitvoerig te informeren over bijvoorbeeld mogelijke gebreken, die zo op het oog niet zichtbaar zijn. Dit geldt ook voor de zogenaamde erfdienstbaarheden, die meestal bij het Kadaster bekend zijn. Een bekende erfdienstbaarheid is het recht van overpad: de buren mogen dan over het terrein van het te kopen onroerend goed om de openbare weg te bereiken. Volgens het nieuwe Bur gerlijk Wetboek moet de verkoper dit aan de koper mededelen. Is dit niet medegedeeld dan kan de koper later eisen dat de erfdienstbaarheid wordt opgeheven. Lukt dit niet dan kan hij zelfs schadevergoeding van de verkoper eisen. Afwijkingen Nieuw in de wet is ook dat het huis de voor normaal gebruik benodigde ei genschappen bezit. Afwijkingen ervan moeten door de verkoper worden ge meld. Is er bijvoorbeeld geen aansluiting op de riolering dan dient dat aan de koper te worden gemeld. Daartegen over staat dat de koper zijn wensen op een goede manier moet kenbaar ma ken. De verkoper kan wanneer hem daar niet naar wordt gevraagd bij voorbeeld niet weten dat de koper een bedrijf aan huis wil beginnen. De vraag is of dit mag. Wanneer de koper daar niet naar vraagt, valt de verkoper na tuurlijk niets te verwijten. Hij kan niet weten dat de koper een bedrijf aan huis wenst te beginnen. Starters en doorstromers Iedere dag weer krijgen woningen een nieuwe eigenaar. Sommige mensen de doorstromersgaa n naar een betere woning, anderen de starters stappen hun eerste eigen huis binnen. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek biedt weliswaar meer bescherming voor kopers en verkoper NVM-makelaar, is bij koop of verkoop van een huis gewenst. doch de hulp van een deskundige, zoals de Een goede keuze, want een eigen wo ning is een waardevaste belegging, zo blijkt uit vergelijkende cijfers %'an de NVM (Nederlandse v'ereniging van Makelaars). Een eigen huis is dus een uitstekende appel voor de dorst. Nu koop je een huis niet zo maar. Het is geen pond suiker of een pakje siga retten, dat even bij de supermarkt om de hoek wordt gehaaldEen huis wordt misschien maar één of twee keer in een ménsenleven gekocht en het is bovendien de grootste investering die er privé word t gedaan. Zorgvuldigheid is dus geboden. Beter beschermd Het nieuwe Burgerlijk Wetboek biedt nu wel de nodige bescherming en ze kerheid, gemakkelijker is het er niet op geworden. Noch voor de koper, noch voorde verkoper. De inschakeling van een deskundige, zoals de NVM-makelaar, is daarom zowel voor de koper als voor de verkoper van een huis gewenst. Elke NVM-makelaar is speciaal opgeleid om de nieuwe regels bij koop en verkoop zo optimaal mo gelijk uit te voeren. Zorgvuldige beoordeling Daarnaast zijn er rondom het kopen van een huis een groot aantal vragen en problemende financiering ervan, de beoordeling van de vraagprijs, het beoordelen van de bouwkundige staat NVM-COMPUTER ZENUWCENTRUM INFORMATIE KOOP WONINGEN De verkoper van een woning heeft er alle belang bij dat de markt snel wordt geïnformeerd. Bij een NVM-makelaar is de eerste stap dat alle collega's in zijn werkgebied op de hoogte worden gebracht van het feit dat een woning in de ver koop is genomen. Dat gebeurt snel en volledig automatisch. Dit NVM-uitwisselingssysteem is uniek in Nederland en zelfs in Europa. Het is een systeem dat bovendien kostenbesparend kan werken om dat veelal het plaatsen van dure advertenties overbodig wordt. Na achten Vanuit Nieuwegein worden direct na acht uur 's avonds alle NVM-ma- kelaarskantoren in Nederland door de centrale computer gebeld. Bij de kantoren wordt contact gemaakt met de kantoorcomputers en wordt er informatie uitgewisseld. Iedere morgen vinden meer dan 2.100 makelaars bij zo'n 1.500 makelaars kantoren hun projectbestanden bij gewerkt en kan men potentiële ko pers uit hun klantenkring op de hoogte brengen, dat men mogelijk een pas sende woning voor hem of haar heeft gevonden. Speciaal voor de trekkingen van de Nederlandse Staatsloterij heeft de Technische Universiteit van Delft een machine ontwikkeld. In dit elektronisch gestuurde apparaat schieten elke seconde 10.000 cijfers voorbij. Binnen één omwenteling komen tien positiewisselingen voor. Door een druk op een knop wordt de stroom stopgezet bij één van de 10 posities. Uiteindelijk ontstaat er een volledig geloot getal van zes cijfers met daarbij een serieletter of lettercombinatie.' Het apparaat, dat staat in het gebouw van de,Nederlandse Staatsloterij in Den Haag, wordt jaarlijks gecontroleerd door de Centrale Elektronische Dienst van de TU in Delft. Veronica zendt iedere maand op een dinsdagavond live de Staatslo terij Show uit. Een echte happening, zo'n live-uitzending. Waar heel wat bij komt kijken voordat de trouwe televisiefans van deze show kunnen meegenieten van de spanning in de studio. Het team van producent John de Mol jr. bestaat uit 250 medewerkers. Vooraf gaand aan de maandelijkse Staatsloterij Shows zijn zij dag-in-dag- uit bezig met de voorbereidingen voor de live-uitzendingen. Belangrijk in de shows zijn natuurlijk de kandidaten. Weken van tevoren wordt al begonnen met de selectiepro cedure. De gemiddeld 2.000 mensen Presentator van de Staatsloterij Show Mare Klein Essink en z'n assistentes nemen een voorproefje op de uitzending van 31 december aanstaande. De Staatsloterij heeft een spe ciaal telefoonnummer (50 ct per minuut) dat kan worden gebeld: 06 - 9595. Op deze lijn krijgt men informatie over de trek kingsuitslagen, de diverse spel vormen en de dichtstbijzijnde verkoopadressen van Staatslo ten en Oudejaarsloten. Wie belt met dit telefoonnummer, weet direkt of er een prijs is gevallen op het gekochte lot. Nadat het telefoonnum mer is gedraaid, kan men een aantal keuzes maken via het telefoontoestel. Eén van de keuze-mogelijkheden is het intoetsen van de laatste drie cijfers van het lotnummer. Er wordt dan di rekt geantwoord of er een prijs is gevallen op het lotnummer of niet. die zich aanmelden moeten een vra genlijst invullen. Op basis van deze gegevens worden 70 koppels uitgeno digd voor een gesprek. Uiteindelijk blijven er 25 a 30 stellen over. Voor deze mensen wordt een sport- en speldag georganiseerd. Verder leggen zij een intelligentie-test af en krijgen een sportkeuring. De uiteindelijk geselecteerde drie kop pels die meedoen aan de Staatsloterij Show, repeteren zondag en maandag samen met presentator Mare Klein Essink voor de live-uitzending op dins dag. Deze repetities zijn enorm belangrijk, omdat je bij een live-uitzen ding niet de mogelijkheid hebt om het „over te doen" of een stukje „eruit te knippen". Een live-uitzending is dus heel erg spannend want van alles dat misgaat, zijn ook de kijkers getuige. Daarom zijn het produktieteam, de regisseur, de producent, de kandidaten en na tuurlijk Mare Klein Essink opgelucht als alles goed is verlopen tijdens de live-uitzending. Reden waarom na af loop van de show iedereen gezellig met elkaar een glaasje drinkt. Op 31 december a.s. zendt Veronica op TV 2 - live - een speciale feeste lijke aflevering van de Staatsloterij Show uit. Hierin vindt de trekking plaats van de Oudejaarsloterij. OUDEJAARSLOTERIJ AA 123 456 Speciaal voor deze Oudejaarsloterij ontwierp de SDU een lot geheel in de sfeer van de feestdagen. m zeer goede staat Direct van particulier enzovoort die eerst dienen te wor den beantwoord en opgelost voordat er echt onderhandeld kan gaan wor den. Door het inschakelen van een NVM-makelaar de bij uitstek des kundige kunnen problemen wor den voorkomen en word t er op niveau onderhandeld. Dat geeft de koper pas echte zekerheid. Bij de Nederlandse Vereniging voor Makelaars in onroerende goederen, kortweg NVM, zijn zo'n 2.100 Neder landse makelaars aangesloten. Zij hebben een lange weg van studie en praktijk moeten afleggen voor men voor de kantonrechter stond om als makelaar beëdigd te worden. Boven dien werkt de NVM-makelaar volgens de NVM-Erecode. Door deze Erecode weet degene die een NVM-makelaar in de arm neemt, precies waaraan hij toe is. Noem het een extra zekerheid, die alleen de NVM biedt. En het leek zo'n koopje.... Kopen van een huis is geen sinecure. Het risico van onnodig veel onderhoud of verborgen gebreken is groot. Zelfs met de verbeterde bescherming van de koper na aanpassing van het Burgerlijk Wetboek. Een deskundig advies van een NVM-makelaar is gewenst. VERLAGING HYPOTHEEKRENTE BRENGT MEER KOPERS OP DE MARKT EH MAKELAAR Een NVM- makelaar herkent u aan dit vignet Onder invloed van de monetaire crisis in Europa is de rente die men voor een hypotheek moet betalen gedaald. De lasten voor het eigen huis zijn wanneer er geen verandering komt in het netto besteedbaar inkomen duslagergeworden.Ditbrengt meer kopers op de markt en kan de opwaartse druk op de prijzen doen toenemen. Dit zal vooral gebeuren in gebieden waar een tekort aan goede koop woningen is in de zogenaamde courante prijsklassen. We praten dan over wo ningen van ongeveer één tot drie ton. Dit tekort is vooral waarneembaar in de Randstad en Noord-Brabant. Er is daar sprake van een zekere scheef groei van de markt. Realistische waarde Juist in een dergelijke situatie heeft het zin om zich bij aankoop van een huis te laten bijstaan door een NVM-makelaar. Als geen ander kent hij de realistische waarde van een huis. Hij kan de waarde nauwkeurig beoordelen. Bovendien kan hij de aspirant-koper behoeden voor te overhaaste beslissingen, die onder de druk van het argument "We hebben een hele waslijst van belang stellenden" nog wel eens worden ge nomen. Bij de NVM-makelaar kan worden gerekend op een perfecte dienstverlening. Allereerst gaat hij met de aspirant-koper na wat zijn of haar financiële reikwijdte is en wat hij of zij maandelijks maximaal wil uitgeven aan woongenot. Stelt men er prijs op dan adviseert de makelaar met be trekking tot de financiering. Daarnaast worden woonwensen door hem zeer nauwgezet geïnventariseerd. De NVM-makelaar bezichtigt met de aspirant-koper de geselecteerde hui zen en schenkt daarbij onder andere aandacht aan de bouwkundige staat, destaatvanonderhoud,decourantheid, de waarde en eventuele belemmerende bepalingen. Tenslotte onderhandelt de NVM-ma kelaar over de prijs en de voorwaarden, zorgt hij voor een koopakte, waarin de belangen van de koper zijn ge waarborgd, en regelt hij de verdere afwikkeling tot en met de eigendoms overdracht bij de notaris. De NVM ontwikkelde samen met de Vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond een model koopakte, die geheel is aangepast aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Staatssecretaris Kosto nam het eerste exemplaar in ontvangst van de heer B. van Groenigen, voorzitter van de NVM. De NVM ontwikkelde samen met de vereniging 'Eigen Huis' en de Consu mentenbond een model koopakte, die geheel ls aangepast aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Zo tekent u een koopakte met de meeste zekerheid, voor nu en in de toekomst. Want een huis kopen doet u niet iedere dag.

Soester Courant | 1992 | | pagina 31