6RL66 SIONS 1 DIT.. VIS? FEESTDAGEN? VIS!! RUUD SMIT Hulleman opflek MmT visspecialiteiten Dat is vissen naar complimentjes Ikskerstzang met LuchtmachtMannenkoor ït het vertrouwen Openbare discussie via Radio Soest moet communicatiekloof met burgers dichten D66 trekt referendumplan maar in bij gebrek aan draagvlak ■L-0. Kunstwerk 'veredelde afvalbak', waarin bezoekers wel eens natte voeten halen Spullenhulp zoekt 'verborgen' kringloop-enthousiastelingen DOORLOPEND SCHERP ZIEN, VAN DICHTBIJ TOT VERAF MM. f m W it onze ottasioniniow^ aut., 94.000 km uilege gaat de boer op en ontvangt groepen CDA komt belofte niet na Dure waterpas weg bij inbraak WMN Snelheidscontrole Kunstenaar en commissie willen geen hek Koningsweg krijgt nieuw fietspad Wie wint jaarlijkse prijs? The Talk of the Town De Lindenhof, hoofdstuk zoveel 16 DECEMBER 1992 PAGINA 33 -PG, 115.000 km 167.000 km >.000 km jw, 121.000 kmnil >.500km OfiU r°~ft i0p zaterdag 20 december wordt de jaarlijkse volkskerst- Mlïïwï05-mmehoadej,mdeJulianakerkaande]ulianalaaninSOest. lUrDeKr., 112.000 km no ol"'"''reedl het Uichtmacht Mannenkoor op Het blaas- u^-o8 timet van de Koninklijke Luchtmacht begeleidt het koor en 06-90 °ok een eigen muzikale inbreng. De burgemeester km 26.000 km 05.000 km it., aut., 70.000 km it., 125.000 km07 1.000 km09 d lauw, 15.000 km 3."'.'."' 01- uto tegen diefstal: ken in uw ruit graveren. dealer, spreekt op dezea vond een kerstboodschap uit. Natuurlijk is er ook gelegenheid tot samenzang van kerstliederen. Organist Gert Muts zorgt voor de begeleiding. De volkskerstzang be gint om 19.30 uur. tl College van Burgemeester en Wethouders gaat met Radio Soest pra- f nover de mogelijkheden om openbare discussies tussen B. W. en jurgers op de lokale radiozender uit te zenden. Al in maart zou zo'n uit- I iending - over een actueel thema in Soest of Soesterberg - rechtstreeks uoeten plaatsvinden. Het is de bedoeling dat luisteraars tijdens de uit- ending live1 kunnen reageren. lid van de vereniging van Nederlandse installatiebedrijven Naties ieJing EST TEL.02155-19954 let voorstel voor een openbare discus- ie met de burgers is een van de voor- lellen in de notitie 'Het college ont- ïoet....' van de afdeling Voorlichting an het College van B W. De afdeling s van mening dat in de huidige situatie log te incidenteel contact tussen B W :n burgers plaatsvindt. Daarom heeft ij in de notitie drie voorstellen gedaan im dat contact te bevorderen. Twee van de drie voorstellen zijn door B. ft'. overgenomen. Het derde - de radio- liscussie - wordt nog bekeken. !Zo zullen de Collegeleden vanaf vol lend jaar bij toerbeurt groeperingen op iet gemeentehuis uitnodigen om met iet betreffende Collegelid van gedach- Iten te wisselen. De afdeling Voorlich ting stelt voor om voor deze bijeenkom sten een bepaald programma op te stel len. Bijvoorbeeld met een aantal spre kers, een rondleiding door het gemeen tehuis en een tafelgesprek met het Col legelid. Daarnaast zullen de Collegeleden vanaf januari 1993 regelmatig vergaderingen van verenigingen en instellingen in Soest en Soesterberg gaan bijwonen. Zij komen dan op een ongedwongen ma nier in contact met de inwoners. Tijdens deze bezoeken kan vanzelfsprekend ook van gedachten gewisseld worden over problemen en wensen die bij die groeperingen leven. De bedoeling is dat het College na een jaar bekijkt of de maatregelen inderdaad het gewenste effect hebben gehad. Negatief In de notitie geeft de afdeling Voorlich ting een aantal elementen aan die de re latie tussen de Soester overheid en be volking tot nu toe negatief hebben beïn vloed. Volgens de afdeling zijn de inge wikkelde procedures die door de over heid worden gehanteerd vaak niet dui delijk voor burgers. Er is onvoldoende inzicht bij de overheid in de gang van zaken van diverse groeperingen en aan de andere kant is er voor allerlei groe peringen onduidelijkheid over de gang van zaken binnen het overheidsappa raat. Groeperingen stellen zich pas ac tief op als ze direct getroffen worden door een maatregel van de overheid, en dat is meestal te laat. Daar staat tegen over dat de overheid de groeperingen onvoldoende bij de besluitvorming van maatregelen die hen aangaan, betrekt. Communicatiekloof Volgens de notitie moet de Soester overheid meer bekendheid onder de bevolking krijgen. De contacten tussen overheid en bevolking moeten worden versterkt. B. W. moeten zich meer marktgericht en minder bureaucratisch opstellen en de Collegeleden moeten een actievere houding aannemen. Gemeentevoorlichter Van Os hoopt met de voorstellen in de notitie de com municatiekloof tussen B W en de Soester bevolking te verkleinen. Hij vindt het vooral belangrijk dat 'de be stuurders zich daadwerkelijk buigen over onderwerpen en situaties waar voor de burger (groep) zich niet of wei nig tevreden heeft getoond'. B. W. hebben nog geen besluit geno men over het derde voorstel van de af deling voorlichting: speciale thema-av onden voor belangstellenden over di verse thema's, die rechtstreeks worden uitgezonden door Radio Soest. Maar een eerste stap is al gezet: het plan voor een openbaar debat op Radio Soest in maart 1993. "vaak bent tegengekomen, dan Crs noSal w« te vertellen over Jen die we niet uit onze duim er namelijk wéér méér mensen lpt dan vorig jaar. at dat maar heel weinig men- overstappen. Eens een Opel- 'jder. Hoe kan deze merken- 'ik door de Opel-modeilen e,d' geavanceerde techniek, icisvoorzieningen en moder- «rover hebt u het afgelopen ^ovcr'93-prijzmen 'fopvand I ervoor dat niet alleen uw maar ook °nze relatie met vee en onze eerlijke advie- 00r "een jaar wordt met overstap naar Opel nog r "°g even dit: Begint u want bij de Opel dealer KOMST! D66 ziet verder geen heil meer in een referendum-verordening voor Soest, omdat het daarvoor vereiste politieke draagvlak ontbreekt. Vooral het CDA heeft de demo craten, die het referendum altijd als hun troetelkind hebben be schouwd, lelijk laten zitten. Dat valt op te maken uit het teleurge stelde briefje dat D66-fractievoorzitter Loet Jansen onlangs heeft rondge stuurd aan zijn collega's in de raads commissie ABZ. Daar was immers dit voorjaar afgesproken dat Jansen nog eens zou gaan praten met de PvdA en het CDA, om op die manier alsnog een breed draagvlak voor het referendum plan te verwerven. De WD had al eer der laten weten niet aan de daarvoor nodige verordening te willen meewer ken. Met de PvdA kwam Jansen redelijksnel tot zaken, vooral nadat er aan het con cept was gesleuteld. Volgens afspraak zou voor het starten van de referen dumprocedure minimaal een-derde van de aanwezige raadsleden moeten stemmen, in plaats van de eerder voor gestelde een-vierde. Met de CDA ging het wat vreemd, blijkt uit Jansens brief. Voor de vakantie be sprak hij het aangepaste concept met het CDA-raadslid Jan Zwaanenburg, de fractiewoordvoerder op het gebied van het referendum. Die stelde verder geen wijzigingen voor en beloofde Jan sen het concept in de fractie te zullen verdedigen. Na de verkiezingen... Maar in november hoorde Jansen van fractievoorzitter Kees Verheus dat het CDA weliswaar uitvoerig over het nieuwe concept had gediscussieerd, en ook had erkend dat het tegemoetkwam aan de eerdere bezwaren van het CDA, maar dat de fractie unaniem van oor deel was dat het beter was een besluit uit te stellen tot na de volgende verkiezin gen. "Het gegeven argument daarvoor is dat het onderwerp - ook bij Brinkman - in beweging is," aldus Jansen. Hij stelt dan ook teleurgesteld vast dat het het CDA ontbreekt aan de politieke wil om mee te werken aan het mogelijk maken van een raadplegend referen dum, "dit in tegenstelling tot het uitge- stoken-hand-verhaal van de heer Zwaanenburg namens het CDA in de raad van april, dat hij meermalen heeft herhaald." Omdat de WD ook al niet wil meewer ken ontbreekt het draagvlak voor de re ferendumverordening, constateert Jan sen, die de overige partijen in de raad maar niet eens meer heeft benaderd. Bij een inbraak in het voormalige pompstation van de Waterleidingmaat schappij Midden-Nederland aan de Van Weerden Poelmanweg in Soest- duinen is vorige week een elektronische waterpas met een waarde van 5800 gul den buitgemaakt. De daders kwamen het gebouw binnen door een raam te vernielen. De waterpas was eigendom van een bedrijf uit Bunnik, dat werk zaamheden bij het pompstation uit voert. De politie hield vorige week een snel heidscontrole op de Middelwijkstraat. Van de 535 passerende auto's reden er zes te hard. De bestuurders kregen een proces-verbaal. De top lag op 70 km/u. van weedestraat 159 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 "Niets doen." Dat is de oplossing die het College van Burgemeester en Wethouders heeft bedacht voor de problemen met het kunstwerk in Aqua Indoor, dat volgens de di rectie vooral dienst doet als "vere delde afvalbak". Aqua Indoor heeft de problemen bij het gemeentebestuur aangekaart. Het wa ter-kunstwerk in de entreehal nodigt volgens de zwembad-directie teveel uit om het te gebruiken als afvalbak en bo vendien zijn er nogal eens bezoekers die een "misstap" maken en met hun voet in het water belanden dat zich in het verdiepte deel van het kunstwerk be vindt. Ze halen dan een natte voet. Aqua Indoor heeft dan ook gevraagd het kunstwerk voortaan af te schermen met een hekje, maar het College heeft besloten zo'n voorziening niet te tref fen. Dat gebeurt op basis van het inge wonnen advies van de kunstenaar Hans van Lunteren, die vindt dat een hek af breuk doet aan zijn uitgangspunt: "een directe verbinding tussen het beeld en de architectonische ruimte". De commissie Beeldende Kunst is het met Van Lunteren eens. Volgens het ambtelijk advies staat het kunstwerk er De gemeente is begonnen met de aan leg van een nieuw fietspad langs de Ko ningsweg. Het gaat daarbij om het ge deelte vanaf de verkeerslichten bij het kruispunt met de Dalweg langs het eer ste deel van de Dorpsstreek in de rich ting Soest-zuid. Fietsers die van de kant van het indus trieterrein komen moeten daar tot nu toe - samen met het autoverkeer - nog een stukje over de Dorpsstreek rijden voordat ze van het vervolg-fietspad ge bruik kunnen maken. Straks hoeft dat niet meer en loopt het fietspad langs de Koningsweg helemaal door. De werkzaamheden vinden plaats in het kader van het project-Koningsweg, naar aanleiding waarvan enkele ver keersknelpunten worden opgelost. Als het fietspad klaar is wordt het werk voortgezet aan de overkant van de Ko ningsweg, naar de Dalweg. Daar wordt het fietspad aan de kant van de flats ge schikt gemaakt voor twee richtingen. Bovendien worden de oneffenheden eruit gehaald. trouwens goed bij en moet het vervui- lings-aspect met een korreltje zout ge nomen worden. Het College is het daar mee eens. Het kunstwerk: een "directe verbin ding tussen het beeld en de architectoni sche ruimte", en dus géén hekje. Het bestuur van het Soester kringloopcentrum Spullenhulp - nu nog aan de Parallelweg, vol gend jaar aan de Schans - is op zoek naar kandidaten voor de jaar lijkse Spullenhulp-prijs. Die on- Als lezen u steeds moeilijker valt, ook al draagt u al een bril, dan zoekt u naar de meest comfortabele en moder ne oplossing. Vooral in dynamische omstandigheden waarbij u afwisselend dichtbij en veraf scherp moet kun nen zien, wilt u geen beperkingen die uw prestaties in de weg staan, bijvoorbeeld tijdens sportbeoefening, auto rijden of in uw werk. Speciaal voor dynamische en actie ve mensen die doorlopend hun blik op scherp willen houden is er nu een nieuw soort multifokaal brilleglas dat een onmerkbare en onzichtbare overgang biedt van vertedeel naar leesdeel, ook wanneer u geen correctie voor verzien nodig heeft. Een bril die u direct kunt dragen. Zonder gewenningsproblemen. Zonder enige vertekening of beperking. VRIJBLIJVEND PROBEREN... Dankzij een uniek probeersysteem kunt u dit nieuwe brilleglas direct uitproberen in uw eigen sterkte. Zien is geloven! Ga direct even langs bij Hulleman optiek voor een deskundig advies en probeer vrijblijvend deze revo lutionaire glazen uit. Of vraag naar de informatiefolder. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 10 3761 CM SOESTDIJK TELEFOON 02155-1 38 59 's Maandags gesloten derscheiding wordt sinds jaar en dag toegekend aan inwoners of in stellingen die zich in Soest inzetten voor het milieu in het algemeen en voor de bevordering van de kringloopgedachte in het bijzon der. In de afgelopen jaren is de prijs toege kend aan Soesters die - vooraan in de publiciteit of juist meer op de achter grond - op een of andere manier een be tekenisvolle bijdrage leverden aan het streven naar recycling: het opnieuw ge bruiken van goederen (meubels, huis raad, kleding etc.) die door de oor spronkelijke bezitters aanvankelijk voor de afvalbak worden bestemd, maar die door anderen - met een min der goed gevulde beurs - nog uitstekend gebruikt kunnen worden. Spullenhulp is twintig jaar geleden juist voor dat doel opgericht. In de loop der jaren zijn op die manier duizenden Soesters gehol pen door het kringloopcentrum. De kringloopgedachte speelt in het streven naar een beter gebruik van grondstoffen een steeds belangrijker rol. Ook de nieuwe regels voor de huis- vuil-inzameling worden tegenwoordig met veel meer nadruk afgestemd op het terugdringen van de afvalstroom en "recycling" kan daarbij een voorname factor zijn. De Spullenhulp-prijs - vroe ger kringloopprijs geheten - is daarom ook wel toegekend aan mensen die zich in politiek of maatschappelijk verband verdienstelijk maakten voor een beter milieu, in de ruimste zin van het woord. 'Gewone mensen' Veel Soesters gaan vandaag de dag veel bewuster om met hun afval. Dat ge beurt lang niet altijd op last van hoger hand, maar is vaak het gevolg van indi viduele initiatieven van "gewone" men sen, die op kleine schaal het goede voorbeeld geven. Zulke mensen komen Maandag j.1. was het weer zover onder voorzitterschap van wethouder Jan Visser werd het zoveelste hoofdstuk toegevoegd aan de plannen rond de nieuwbouw van het gezinsvervangend tehuis de Lindenhof. Een informatieavond met de moge lijkheid tot inspraak zou het worden volgens de inleiding van wethouder Visser en je kunt niet vroeg genoeg be ginnen met U, en daarmee bedoelde hij de omwonenden en andere belang stellenden, te informeren. Het werd een informatie in een werke lijk prematuur stadium, eerst gaf de heer Visser het woord aan de heer Wesseling, directeur van de stichting ASVZ Utrecht, een stichting die het gezinsvervangend tehuis de Lindenhof bestuurt en beheert en hij maakte het aanwezige publiek er op attent dat het eigenlijk wel de hoogste tijd werd dat er een nieuw gezinsvervangend tehuis gebouwd gaat worden. Deze inleiding was eigenlijk niet eens nodig geweest daar iedereen in Soest er van overtuigd is dat het noodzake lijk is dat nieuwe gezinsvervangende tehuis te bouwen. Vervolgens kwam de heer Vahstal aan het woord, hij deed net of hij gek was en dat de bouwplannen rond de Lin denhof geen enkel verleden hadden, hij beweerde met enige trots, dat het hem gelukt was, een ook in de ogen van het gemeente Soest fantastisch plan op tafel te leggen, een uitlating waar wethouder Visser onmiddellijk intuinde door te zeggen dat het in zijn ogen een heel wat beter plan was dan hij in het verleden gezien had. De heer Vahstal beweerde dat hij alle voorgaande bezwaren en opmerkin gen had verwerkt in de opdracht die hij zijn nieuwe architect de heer John Hulster had meegegeven voor de eer ste schetsen van dit plan. De heer Hulster kreeg vervolgens van voorzitter Visser de gelegenheid zijn plan nader te verklaren, hij was ken nelijk goed door de heer Vahstal voor geprogrammeerd want hij kwam niet verder dan een aantal opmerkingen over verkoopoppervlakten, parkeer dek, kantoorruimten en appartemen ten en als belangrijke factor dat was besloten aan de kant van het Nassau- plantsoen lichte kleuren toe te passen. Voor het gemak gingen de heren Vah stal en Hulster maar voorbij aan het feit dat niet aan de door de gemeente raad van Soest vastgelegde randvoor waarden werd voldaan. AI kon architecï Hulster niet zeggen hoe hoog het gebouw in zijn plannen wordt, komen er 5 in plaats van de 4 vastgelegde bouwlagen waardoor de maximale bouwhoogte van 11 meter met 3,80 meter wordt overschreden. Er is onder meër een restaurant gep land, dat absoluut door de raad werd afgewezen, er komen 6 parkeerplaat sen minder als voorgeschreven en deze zijn niet bestemd voor het winkelend publiek, doch alleen voor medewer kers van de in het pand wonenden en werkenden. Kortom een plan dat regelrecht in druist tegen datgene wat met de raad van Soest werd afgesproken en boven dien nog eens 200 m2 meer bruto ver koopvloeroppervlakte opslokt van de, in de structuurvisie toch al krap beme ten, metrage voor de van Weedestraat. Alle gemaakte opmerkingen werden vervolgens door de heer Vahstal weg gewuifd door te zeggen dat hij nu meer woningen op deze plaats gepland heeft als bij vorige plannen en dat alles in goed overleg met de gemeente Soest was opgesteld en hij met dit plan groen licht heeft gekregen om met de voor bereidingen door te gaan. Het is voor mij onvoorstelbaar dat een wethouder die op 21 oktober 1989 in de Soester Courant nog liet opteke nen, "Soest wordt bestuurd door pro jectontwikkelaars, de Kamer van Koophandel, grootinvesteerders en de Gedeputeerde Staten van Utrecht", nu in december 1992 drie jaar later, zich zo laat inpakken door een pro jectontwikkelaar met zijn vage en zeer premature plannen. Was het niet de vader van een van de bewoners die aan het eind van de voorlichtingsavond, de enig juiste op merking maakte door te zeggen, dat hij gehoopt had iets over het nieuwe gezinsvervangende tehuis te horen, waardoor aan verstandelijk gehandi capten dat beetje levensvreugde gege ven kan worden waar ook zij recht op hebben. Ik hoop werkelijk dat de politiek Soest zich die laatste opmerking aantrekt en niet opnieuw van de Lindenhof een politieke zaak of inzet van de verkie zingen gaat maken. Ook hoop ik dat het bestuur van de Lindenhof zo verstandig zal zijn een andere weg te kiezen voor haar nood zakelijke nieuwbouwplannen, immers de heer Vahstal is toch geen eigenaar van de huidige Lindenhof en de grond waar het staat. De Lindenhof past aan de van Weede straat ook dat is in Soest 'natuurlijk". P. v.d. W. Radio Soest, 13.12.92 zeker in aanmerking voor de Spullen- hulp-prijs, vindt het bestuur van het kringloopcentrum. Rond de jaarwisseling wordt de jaarlijk se prijs weer uitgereikt. Het bestuur heeft zelf wel een aantal kandidaten op het oog, maar houdt er rekening mee dat er nog wel meer mensen zijn die de prijs verdienen, omdat ze tot nu "in het verborgene" doen wat ze vonden dat ze moesten doen. Wie zulke mensen kent wordt hartelijk uitgenodigd ze voor te dragen voor de Spullenhulp-prijs. De namen kunnen worden doorgegeven aan de secretaris van Spullenhulp, Ad van den Herik Draailier 8, tel. 20920 (graag bellen tussen 18.00 en 20.00 uur).

Soester Courant | 1992 | | pagina 33