>olitie voor 1 w Niem maa ssgowBspu Waarom de overheid nog serieus genomen. De zorg voor de langstlevende 1 WELZIJN! Reacties van Lezers Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus Maaltijdvoorziening Ouderenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 19190 16324 14114 23681 19004 18770 27997 WAÖ.f VOOKVWZ.I? Teleurstellend! Secretariaten Ouderenbonden Een slaapmutsje als remedie tegen hart- en vaatziekten? Waarom vrijwilliger...? Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Stichting Jumelage Soest - Kedz./KozIe Aktiviteiten KBO/St. Jozef Ouder worden - hoe zo? Burgemeesl vrager De redaktie van de Seniorenpagina wenst alle ouderen van Soest en Soesterberg Prettige Kerstdagen en een voorspoedig en gezond 1993 WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT De Seniorenpagina valt on- Soest, tel. 13786 of 23681. der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf Kopij graag vóór 11 ja- De volgende Seniorenpa gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 20 januari 1993. naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM nuari inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. SEHIOREN paqieaI U heeft het misschien ook gelezen! Onder de kop: "Honderden mil joenen bij fiscus ontdoken", wordt melding gemaakt van een giganti sche belastingontduiking bij de verkoop van het winkelcentrum Hoog-Catharijne te Utrecht in 1982. Let wel: 1982! De fiscus heeft na de verkoop 80 miljoen (tachtig miljoen) aan te be talen belasting nooit gekregen. Op dezelfde wijze is ook bij andere ver kochte vennootschappen voor hon derden miljoenen aan het oog van de belastingdienst onttrokken. Vóór 1 januari 1993 moeten de claims de deur uit, want anders ver jaart de zaak! Bijna tien jaar heeft de overheid niets gedaan tot ver moedelijk een pientere ambtenaar vond dat het nu wel eens tijd werd. Als hier sprake is van een Neder landse belasting-mafia, dan kan die ambtenaar promotie wel vergeten. Hoe is her mogelijk? Honderden miljoenen laten liggen, exclusief de rente. En dat terwijl volgens de kranten de ministers zich in alle mo gelijke bochten moeten wringen om tè grote tekorten op de nationale betalingsbalans te voorkomen. En als een eerzame burger zijn in komstenbelastingformulier iets la ter dan 1 april instuurt, dan ont vangt hij binnen een week een soort aanmaning. En dan gaat het mis schien om enkele honderden gul dens belasting. Het is zoals in een gemeenteraad: een uur praten over een pachtsom van honderd- of zeshonderd gulden en een hamerslag, zónder discussie, als het over een of meerdere miljoe nen gaat. De claims voor die hon derden miljoenen moeten nu snel de deur uit, anders verjaart de zaak! Kijk, en daarom nemen wij de over heid niet serieus meer. Hoeveel per soneel had met dat geld niet werk zaam kunnen zijn in de afgelopen tien jaar in ziekenhuizen, verzor- gings- en verpleeghuizen? Hoeveel, méér zorg hadden ouderen kunnen hebben voor die honderden miljoe nen? De overheid moet zich schamen. Is de belastingmafia in Nederland zó sterk? Op de Seniorenpagina van 25 november j.1. deden wij onder het hoofd "Zullen de komende feestdagen voor u ook een feest dag zijn?" een oproep aan de Soester tehuizen, instanties en eventueel kerken: geef ons uiter lijk 1 december op wat u organi seert in uw tehuis, kerk of zaaltje voor ouderen, zodat een eventu eel eenzame senior daar hartelijk ontvangen kan worden om gezel lig mee feest te vieren. Hebben die instanties, die zich met ouderen bezig houden, de Seniorenpagina dan niet gele zen? Zijn er in Soest geen instan ties meer die hun deuren die feestdagen ruim zullen open zet ten? Zijn wij, ouderen, dan toch een vergeten groep? Wij, de redactie, kunnen helaas geen enkele opgave doen welke deuren voor senioren in Soest en Soesterberg zullen openstaan, wantwij ontvingen geen enke le reactie! Teleurstellend?... Ja, héél erg. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. De laatste tijd verschijnen er be richten in de media dat een matige alcoholgebruiker gezonder zou zijn dan een alcoholonthouder. Een paar glazen per dag zou de kans op hart- en vaatziekten verla gen. Een paar jaar geleden startte de overheid juist een campagne om het alcoholgebruik terug te dringen. Waar liggen de grenzen? Wat zijn de risico's? Het drinken van alcoholische dran ken is helemaal ingeburgerd. Alco hol wordt geassocieerd met gezel ligheid, ontspanning en geeft status. Van oudsher wordt er al alcohol ge dronken. De Grieken en Romeinen bereidden wijn uit vruchten en ken den er geneeskrachtige en mystieke krachten aan toe. In de Middeleeu wen bereidde men bier uit gerst en brandewijn uit aardappelen en sui- kerbietenpulp (melasse). Door het alcoholpercentage te verhogen, bleef de drank langer houdbaar. Sinds het begin van de negentiende eeuw is alcohol een algemeen con sumptiemiddel. in 1990 dronken we in Nederland 91 liter bier, 4,5 liter wijn en 2 liter gedistilleerd per hoofd van de be volking. Dit komt overeen met 8,4 liter pure alcohol. De laatste jaren is het alcoholverbruik stabiel. Uit on derzoek blijkt echter dat niet méér mensen minder zijn gaan drinken, maar minder mensen juist meer. Alcoholpromillage De hoeveelheid alcohol in het bloed wordt uitgedrukt in promillages (BAG). Tegenwoordig wordt steeds meer gewerkt met het aantal microgrammen pure alcohol per li ter uitgeademde lucht (AAG). Bij een bloedalcoholgehalte van 0,5 promille of hoger is ér sprake van rijden onder invloed. Het reactievermogen en het waar nemingsvermogen verminderen, de zelfoverschatting en de roekeloos heid nemen toe. Ook de coördinatie van handelen neemt af. Welke pro- millae hoort bij hoeveel glazen alco hol is van verschillende factoren af hankelijk, zoals het geslacht, het tempo van drinken, de lichamelijke conditie en het medicijngebruik. Wat doet alcohol in het lichaam? Alcohol wordt in de dunne darm opgenomen en in de lever afgebro ken. Naarmate de maag meer ge vuld is, gaat de opname van alcohol trager. Het effect van een drankje op de nuchtere maag is groter dan van een borrel na het eten. Gemiddeld wordt een glas alcoholi sche drank in anderhalf uur afge broken. De alcohol wordt verdeeld over het totale lichaamsvocht. Vrouwen hebben gemiddeld een la gere spiermassa en lichaamsgewicht en kunnen daardoor minder alco hol omzetten. Alcohol in de voeding Alcohol levert geen voedingsstof fen, maar wel energie namelijk 29 kJoules (7 kcal) per 100 gram. Als er meer energie met de voeding wordt opgenomen, dan het lichaam nodig heeft, wordt de overtollige energie opgeslagen als vet. Voor de afbraak van alcohol zijn B-vitamines nodig. Als iemand veel drinkt, bestaat de kans op een te kort aan vitamines. Bier bevat vlak na de gisting wel vitamine B, maar dit verdwijnt na de bereiding. Hoeveelheid alcohol per glas Een glas jenever levert niet meer al cohol dan een glas bier. De maten van de glazen verschillen namelijk. Hoe hoger het alcoholpercentage, hoe kleiner het glas. Bier bevat 5 procent alcohol, wijn 12 procent en gedistilleerde dranken 35 procent. Eén glas bevat ongeveer 12 cc pure alcohol. Hart- en vaatziekten Onderzoeken tonen aan dat door een matig alcoholgebruik het risico op hart- en vaatziekten daalt. Dit heeft te maken met het HDL-gehal- te in het bloed. HDL, een eiwit-vet- combinatie, transporteert choleste rol via de bloedbaan naar de li chaamscellen waar het nodig is voor de opbouw van de celwand. Alco hol verhoogt het HDL-gehaite in het bloed. LDL is ook een transpor teur van cholesterol, maar kan het cholesterol aan de binnenkant van de bloedvaten afzetten. Hierdoor ontstaan hart- en vaatziekten. Een hoog HDL-gehalte is dus gunstig, terwijl LDL laag moet zijn. Alcohol kan bovendien stolsels in de bloedbaan oplossen en zo voor komen dat een stolsel in het bloed leidt tot maagklachten, slokdarm kanker, leververvetting, ontsteking van de alvleesklier en zelfs tot de mentie. Alcohol en medicijnen Als alcohol samen met medicijnen wordt gebruikt, kan de afbraak van één van beide in het gedrang ko men. Dit kan de werking van zowel - Omdat vrijwilligerswerk je leven verrijkt; - Omdat vrijwilligerswerk niet al leen het helpen van bejaarden en het lopen achter een rolstoel is; - Omdat het vrijwilligerswerk een wezenlijk deel van onze maatschap pij uitmaakt; - Omdat zonder al die vrijwilligers een stuk van het maatschappelijk leven, van het welzijn, wegvalt; - Omdat men via het vrijwilligers werk in de maatschappij blijft mee draaien; - Omdat de zorgsector zonder vrij willigers zonder "zorg" zit; - Omdat vrijwilligerswerk zo veel voldoening geeft! Neem voor vrijwilligerswerk con tact op met: Ouderenbus: tel. 19190. Warme maaltijden: tel. 23681. Personenalarmering: tel. 14114. Vrijw. Vakature Bank: tel. 12630. Thuishulpcentrale: tel. 033- 63394 of 02155-19226. de alcohol als van de medicijnen versterken. Met name bij medicij nen die werken op het zenuwstelsel, vaatverwijdende middelen en me dicijnen voor suikerziekte is voor zichtigheid geboden. Wat is een veilige marge? Het drinken van een half tot twee glazen per dag beschermt het li chaam tegen hart- en vaatziekten, concludeerden onderzoeken tij dens een symposium van TNO vo rig jaar. Maximaal 11 glazen per week voor vrouwen en 17 glazen voor mannen zouden veilige boven grenzen zijn. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding raadt het dagelijks gebruik van bier, wijn of sterke drank af. Het bureau adviseert om niet meer dan drie glazen alcohol per dag te ge bruiken. Mensen die willen vermageren, zouden alcohol moeten laten staan. Alcohol levert namelijk extra ener gie. Tenslotte Af en toe een slaapmutsje in de vorm van een alcoholisch drankje kan gunstig zijn om hart- en vaat ziekten te voorkomen. Er is echter voorzichtigheid geboden in het ad viseren van alcoholgebruik. Regel matig drinken kan namelijk leiden tot verslaving en overmatig alcohol gebruik kan schadelijk zijn voor het lichaam. M. Former-Boon, diëtist 20 december: Praatmiddag in Honsbergen; van 14.00 tot 16.30 uur; iedere 55+-er uit Soest is wel kom en ontvangt twee gratis con sumptiebonnen. 3 januari: Nieuwjaarsreceptie voor ANBO-leden in Honsbergen vanaf 14.00 uur. 17 januari: Praatmiddag in De Vijverhof van 14.00 tot 16.30 uur voor alle 55+-inwoners van Soest en Soesterberg. 19 februari: Themamiddag in De Vijverhof over bestuursfuncties en wat daar mee verband houdt; aan vang 14.00 uur. (vrijdagmiddag) 28 februari: Praatmiddag in Honsbergen van 14.00 tot 16.30 uur voor alle 55+-ers uit Soest en Soesterberg. Iedere maandag: Soos voor AN BO-leden in de zaal van de Vriend schap aan de Nachtegaalweg; aan vang 13.30 uur. Iedere 2e maandag: Bestuurs vergadering in De Vijverhof; 09.30 Woensdag 13 januari 1993: Bij eenkomst in dienstencentrum "Honsbergen", Wiardi Beekman- straat 475,14.30 uur. De heer N.C. de Bruin, boswachter bij Staatsbos beheer, komt spreken over het Veenweide-gebied, een vogelreser vaat in de Lopikerwaard (prov. Utrecht). Hij zal iets vertellen over het beheer van dit gebied, de plan tengroei en over de vogels, die er voorkomen. Verder voert hij ons langs de uiterwaarden van de rivier de Lek. De presentatie geschiedt aan de1 hand van dia's. Dinsdag 9 februari 1993: Bijeen komst in "Groot Engendaal", Boekweitland 103, aanvang 14.30 uur. Drs. W. Arntzen, lid van de landelijke commissie volksgezond heid van de PCOB zal spreken over het onderwerp: "Gezondheidszorg ook onze zorg". Hij zal vooral in gaan op de aspecten mondigheid en ethiek. De bijeenkomsten zijn ook voor niet-leden toegankelijk. Bowlingschema De bowling-ochtenden worden ge houden om de veertien dagen in cultureel centrum C-drie, Willaert- straat 49 (Overhees) van 10.00 tot 12.00 uur, op 22 december, 5 en 19 januari, 2 en 16 februari en vervol gens om de veertien dagen tot en met 25 mei 1993. Er is nog plaats voor nieuwe deelnemers. Wie kent er geen voorbeelden van problemen met kinderen, die hun deel van de erfenis opeisen? Soms moet de langstlevende partner zelfs het huis daarvoor verlaten. Er zijn voldoende gevallen bekend waarin een erfenis hele families heeft verscheurd. Een zogenaamd 'langstlevende testament' kan dit voorkomen. Wat is gewoonlijk de gang van za ken bij een erfenis? We nemen een voorbeeld: het echtpaar Niemants- verdriet bezit een vermogen van 300.000 gulden. Ze hebben twee kinderen. De man komt te overlij den. Mevrouw Niemantsverdriet behoudt haar aandeel in het geza menlijke vermogen, in dit geval 150.000 gulden. De andere helft valt in de nalatenschap. Hiervan er ven de vrouw en de twee kinderen elk een kindsdeel, groot 50.000 gul den. In totaal heeft mevrouw Nie mantsverdriet na de verdeling van de erfenis een vermogen van 200.000 gulden. De kinderen kun nen hun deel opeisen. Het echtpaar Niemantsverdriet bezit een eigen huis, dat misschien moet worden verkocht om het opgeëiste deel te kunnen betalen. Dan moet me vrouw Niemantsverdriet verhuizen, wat een traumatische ervaring voor haar kan zijn. U kunt dergelijke el lende voorkomen door beiden een zogenaamd langstlevende testa ment op te laten maken. Dit testa ment wordt ook wel een verzor gingstestament genoemd. Na het overlijden van u of uw partner krijgt de langstlevende dan het recht om over het hele vermogen te blijven beschikken. Met een testament stelt u dus veilig dat de langstlevende ge bruik kan blijven maken van wat u samen hebt opgebouwd. De vorige keer heb ik u mogelijkheden aan de hand gedaan om delen van uw ver mogen aan de kinderen te schen ken. In het verlengde daarvan kan een testament mogelijkheden bie den om ervoor te zorgen dat de erf delen van de kinderen 'veilig wor den gesteld'. Twee varianten Het verzorgingstestament kent twee varianten. De eerste is de ou derlijke boedelverdeling. De langst levende echtgenoot krijgt het eigen dom van de hele nalatenschap en te vens een schuld aan alle kinderen. Deze schuld is gelijk aan het erfdeel van de kinderen. Pas bij het overlij den van de langstlevende wordt de schuld ingelost. Hieraan kunnen voorwaarden worden verbonden: de langstlevende echtgenoot wordt bijvoorbeeld verplicht de schulden af te betalen als hij/zij hertrouwt. Bij de tweede variant van het ver zorgingstestament krijgt de langst- levende het vruchtgebruik van de nalatenschap. Ook dan kan in, het huis blijven wonen, gebruik blijven maken van alle eigendom men en bijvoorbeeld ook rente trek ken over het vermogen. De langst levende heeft dan weliswaar niet het eigendom over de hele nalaten schap, maar kan er wel gebruik van maken. De manier waarop de langstlevende van de nalatenschap kan 'genieten', is in beide gevallen dus ongeveer dezelfde. Deze moge lijkheden beteken een hele gerust stelling: als u een dergelijk testa ment heeft laten opmaken, weet u zeker dat u of uw partner gevrij waard blijft voor nare problemen bij de verdeling van de erfenis. Erfdeel 'opeten' Er zit wel een addertje onder het gras. Bij opname in een bejaarden tehuis loopt de langstlevende kans het erfdeel van de kinderen te moe ten 'opeten'. Als u op grond van het verzorgingstestament het eigendom van of het vruchtgebruik over de nalatenschap krijgt toebedeeld, dan dient u dit te 'benutten' bij een eventuele opname in een bejaar dentehuis. Althans, dat vindt de overheid. U zult dan hiervoor, in dien nodig, ook de erfdelen van de kinderen moeten gebruiken. Zo moet mevrouw Niemantsverdriet de erfdelen van de kinderen aan spreken als haar 'eigen vermogen' - na de verdeling van de erfenis van 200.000 gulden - aan het bejaar dentehuis is opgegaan. Wilt u de erfdelen van uw kinderen hiertegen 'beveiligen', dan kunt u aanvullen de bepalingen in het testament laten opnemen. Als in het verzorgingstes tament voor de eigendom/schuld- constructie is gekozen, kan daarin een bepaling worden opgenomen, die de langstlevende verplicht de schulden aan de kinderen af te los sen vóór het moment dat hij /zij in een bejaardentehuis wordt opgeno men. Zonder deze bepaling bestaat de kans dat de gelden worden terug gevorderd. Dit kan gebeuren als de langstlevende de schulden aan de kinderen aflost in de twee jaren voordat hij/zij volgens de 'indica tiecommissie' voor opname in aan merking komt. Alleen voor een in het testament opgenomen verplich ting tot uitbetaling van de schulden dient de overheid respect te tonen. Bij het vruchtgebruik over de nala tenschap wordt er bij opname in een bejaardentehuis van uitgegaan dat de langstlevende over tachtig pro cent van de nalatenschap kan be- Inlichtingen: elke vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur, zij-ingang Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9 A; bok voor het inleveren van kle ding etc. 16 december: Kaarten/hand werken en spellen, in de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. 21 december: Dagreis Veluwe met Kerstdiner. 22 december: Kerstviering en aansluitend gezellige middag in Mariakerk te Soestdijk. Aanvang 13.30 uur. 6 januari: Nieuwjaarsreceptie om 10.00 uur in de Vijverhof voor alle leden van KBO/St. Jozef. 6 januari: Kaarten/handwerken en spellen in Vijverhof. Van 14.00 tot 16.30 uur. 15 januari: Grote bingo in Vij verhof. Aanvang 14,00 uur. 20 januari: Kaarten/handwer ken en spellen in Vijverhof van 14.00 tot 16.30 uur. 24 januari: Ben van Os met dia voorstelling van "oud Soest" in de Vijverhof. Aanvang 14.30 uur. Toegang vrij. 27 januari: Kaarten/handwer ken en spellen, de Vijverhof, 14.00 - 16.30 uur. Info reizen: mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. Info Soos Vijverhof: mevr. R. Groen, tel. 17580. schikken. Ook dan moeten de tij. delen bijna geheel worden besteed aan de kosten van het bejaardente huis voordat de overheid deze\% haar rekening wil nemen. Dit kuntu voorkomen door in het testameot de bepaling op te nemen dat vruchtgebruik eindigt vóór de fa waarop de langstlevende voor opi name in een bejaardentehuis in aaj. merking komt. Bijstand Voor de bijstand gaat een soortge lijk verhaal op. Gewoonlijk moei langstlevende ook de erfdelen van de kinderen opeten voordat de so ciale dienst tot uitkering overgaat Dit kan op dezelfde manier worden voorkomen door in het testament de bepaling op te nemen dat de schulden afgelost dienen te worden of het recht op vruchtgebruik ver- valt als de langstlevende in aanmer king komt voor een bijstandsuitke ring. Vroeger was het niet mogelijk om het vermogen naar beide kanten (kinderen enerzijds, bejaardente huis en bijstand anderzijds) veilig te stellen. Dank zij gerechtelijke uit spraken is hier verandering geko men. Mevrouw S. van Waarden- burg, juriste van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen, ANBO, beschouwt dit dan ook een verbetering van de vroegere si tuatie. "Maar in feite is de situatie' nog niet ideaal. Wij vinden dat bij het vaststellen van de eigen bijdrage in de kosten van het bejaardente huis niet naar het vermogen moet worden gekeken. Dit is ookniethel geval als mensen voor opname in een verpleegtehuis in aanmerking komen. Er wordt dan alleen naai het inkomen gekeken. De vermogenstoets werkt ongelijk heid in de hand. Sommige mensen zorgen er tijdig voor dat zij vermo gen schenken of dat er een goedtes-, tament wordt opgemaakt. Mensen die minder op dit soort mogelijkhe den zijn gespitst dragen relatiefveel meer bij in de kosten van het bejaar dentehuis. Wij hopen dat hierin snel verandering komt." Het ziet ernaar uit dat deze verandering in aantocht is. Er wordt gewerkt aan een niem financieringsstelsel voor de bejaar dentehuizen. Vermoedelijk komen zij net als de verpleegtehuizen on der de AWBZ te vallen. De streef datum is 1 januari 1995. De era- ring leert echter dat plannen van de overheid plotseling kunnen veran deren. Laat het dus niet na om w zaken goed te regelen. (Bron: Fiscaliteiten.) Voor velen betekent het einde van het maatschappelijk werkzame le ven opeens een gat, waar men in valt. De kontakten met collega's en relaties vallen weg. Wat gaat men met de vrijgekomen tijd doen? Voor sommigen is de eerste tijd soms echt moeilijk. Veelal kijkt men de zaak eerst een poosje aan. De eerste maand dat men thuis is er vaart men nog als een vakantie-pe riode. Maar daarna voelt men toch de behoefte weer iets nuttigs te gaan doen. En als men dan om zich heen kijkt, zijn er vele mogelijkheden om de vrijgekomen tijd nuttigen aange naam in te vullen. Een belangrijke rol hiervoor is weg gelegd voor de Stichting Welziin Ouderen Soest (SWOS), waarin de ouderenbonden een belangrijk aan deel hebben. Zo kan men b.v als vrijwilliger meehelpen de warme maaltijden bij de (oudere) afnemers bezorgen; op de twee Ouderenbus- sen dienst doen als chauffeur of be geleider; kleine technische klusjes uitvoeren bij ouderen, etc. Men is met alleen nuttig bezig, maar men Er is al veel gezegden reau en in samenhang - maar desondanks -of i of onvoldoende duidel om heeft burgemeestei meentehuis, samen mt over te beantwoorden aan behoefte hebben, gingen zijn verstuurd i mene bestuurszaken, I lalf aeht. Burgemeester De Wi deze bijeenkomst de biedt nog eens uiteen reau aan de Dalweg 23.00 uur 's avonds to morgens niet voor het te houden". Deze besli gens nog niet genon voegdheid hiertoe ber van de nieuwe politiev burgemeesters in het tiedistrict (Soest, Baar Bunschoten), de offici heeft ook kontakten met de oude ren, die van deze diensten gebruik maken. Cursussen Aktiviteiten Er zijn ook andere mogelijkheden. Enige tijd geleden is verschenen hel programma-boekje "Cursussen Aktiviteiten voor ouderen in Soest en Soesterberg". Deze uitgave van de SWOS is huis aan huis verspreid en geeft een volledig overzicht van alle cursussen en aktiviteiten, die het komende seizoen worden geor ganiseerd. Een goede mogelijkheid om sluimerende ideeën en gaven tot leven te brengen, samen met leef tijdgenoten. Cursussen op velerlei terrein zowel voor beginners als voor gevorderen, vanaf 55 jaar. Ook hierbij spelen de sociale kon takten met de mede-cursisten een belangrijke rol. Ook de drie Ouderenbonden bie den de mogelijkheid tot kontakten met gelijkgezinde leeftijdgenoten op hun bijeenkomsten, uitstapjes en verdere aktiviteiten. Kortom, er zijn velerlei mogelijkhe* den om de vrijgekomen tijd nuttig en aangenaam te besteden. De jaarlijkse Nieuv op maandag 4 janu het Raadhuisplein van Soest nodigt de Soesterbergse bedr Zoals gebruikelijk h formeel karakter. E' linge contacten. Bur korte Nieuwjaarstof Aansluitend, om on een traditie geworc maatschappelijke ge De Soester formatie achtergrondmuziek ber, toetsen; Annem ge Emmer, slagwer jazzmuziek Beek (illustraties) - Het gemeentehui publiek geopend v tot en met vrijdag 12.30 uur. Het Informatiecen werkdag tussen 8. uur geopend. De t gerzaken (tel. 9341 matiecentrum (tel. afdeling Huisvestin zijn daarnaast ook se koopavond va 20.00 uur open. De afdeling Huisve: nisch (93893) allee van maandag tot e van 8.30 tot 10.00 - De dependance B menlevingszaken ii huis te Soeste 03463-51412) is bliek geopend op donderdag van 14. uur. De afdeling Sociale ning houdt in het E ting elke woensdag 12.00 uur. - Burgemeesterf.d spreekuur na een te spraak (93443). Wethouder 3- L. woensdag van 14 uur na telefonis (93446). "Wethouder F. Ku dag van 16.00 tol telefonische afspr Wethouder M. woensdag van 1. uur na telefoni (93601), voor mi onderwijs (9351' "Wethouder J. V dagmorgen na 1 spraak (93463).

Soester Courant | 1992 | | pagina 34