Bij toewijzen van nieuw bedrijfsterrein milieu en werkgelegenheid voorop 1 De brandweer geeft tips voor veilige feestdagen Bedrijfsterreinen in de Structuurvisie Lustrum van Thomasvaer en Pieternel Identiteitskaart van I gemeente vervangt de I betalen i postidentiteitskaart L inschakelen Einde in Soest aan de tweede actie Tankslag Nieuw legitimatiebewijs: Igeilieenl Knal me verstane Nieuw vragenformulier vóór 1 januari terug naar gemeente Inleveren kerstboom levert kwartje op; verbranding op 6 januari 1993 - m Informatie over afvalinzameling tijdens feestdagen I voor verhelpen WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 OP 'T HOOGT "PAliMTL/OENSDAG 16 DECE Het milieu en de werkgelegen heid, in die volgorde, zullen als be langrijkste criterium worden ge hanteerd bij de toewijzing van be drijfsterreinen in Soest (Nieuwe Gracht II) en Soesterberg (Soes- terberg-Noord). De vraag is aan zienlijk groter dan het aanbod. De uitgifte van bedrijfsterrein zal dan ook met de grootste zorgvuldig heid (moeten) gebeuren, temeer omdat óp korte termijn geen ander bedrijfsterrein meer beschikbaar komt voor toekomstige behoeften aan uitbreiding en/of verplaatsing. Centraal bij de toewijzing van be drijfsterreinen staan: - (milieu)hinderlijke bedrijven in een woonomgeving; - Soester bedrijven die om planolo gische of andere redenen verplaatst moeten worden; - in Soest gevestigde bedrijven die dringend behoefte hebben aan uit breiding; - het op peil houden dan wel het ver groten van het aantal arbeidsplaat sen in Soest; - reserveren van een zogenaamde "ijzeren voorraad" ten behoeve van onvoorziene vestiging/verplaatsing van bedrijven in de toekomst. In het begin van 1991 iseenenquete gehouden onder de Soester en Soesterbergse bedrijven om de wer kelijke behoefte aan nieuw bedrijfs terrein te bepalen. Daaruit is geble ken dat 27 bedrijven in Soest en 7 in Soesterberg werkelijk behoefte hebben aan uitbreiding op korte termijn. Voor 5 bedrijven is de ruimte-nood zelfs zo hoog, dat zij overwegen de gemeente te verlaten. Om die reden is deze bedrijven in principe de mogelijkheid toegezegd tot aankoop van bedrijfsterrein. Na de enquête in 1991 is deze maand een vragenformulier de deur uitgegaan naar bedrijven die eerder te kennen hebben gegeven te willen uitbreiden of verplaatsen. Sinds de enquête hebben zich namelijk veel mutaties voorgedaan, waardoor op dit moment een juist beeld van de "harde" behoefte ontbreekt. Bo vendien is het gewenst de "vervuil de bestanden" op te schonen. Daar om zijn de vragen op het nieuwe formulier verder toegespitst. Het formulier moet vóór 1 januari 1993 volledig ingevuld te worden terug gestuurd. De gemeente stelt nogal hoge eisen aan degenen die voor aankoop van een bedrijfsterrein in aanmerking willen komen. Dat is echter met op zet gebeurd om een zo duidelijk en betrouwbaar mogelijk beeld te krij gen van de werkelijke behoefte en tot een verantwoorde toewijzing te komen. Hierdoor kunnen de be perkte bedrijfsterreinen worden toegewezen aan die plaatselijke be drijven die er het meest behoefte aan hebben. De grondprijs zal variëren van 150 tot 200 gulden per vierkante meter. De koper is verplicht binnen negen maanden na de overdracht met de bouw te beginnen, deze binnen twee jaar te voltooien, het terrein voor minstens 40 procent te bebou- vven, en de bedrijfsruimte minstens vijf jaar zelf te gebruiken. Daarna mag deze in overleg met de gemeen te eventueel worden verhuurd of verkocht, eerst aan Soester bedrij ven, bij geen belangstellking van die kant ook aan bedrijven van buiten de gemeente. Tenslotte moet tien procent van het bedrijfsterrein wor den bestemd voor groenvoorzie ning. In de Structuurvisie die door de gemeenteraad op 9 juli als beleidsstuk voor de periode 1995 - 2010 is vastgesteld, komen de volgende be- drijfslokaties voor: Nieuwe Gracht I (Soest) 0,4 ha Nieuwe Gracht II (Soest) 6,8 ha Soesterberg-Noord 4,5 ha Richelleweg/A 28 (Soesterberg) 10* ha Totaal: 21,7 ha (korte termijn) (korte termijn) (middellange termijn) (lange termijn) Hierbij kunnen opgeteld worden de vrijkomende bedrijfsterreinen die worden achtergelaten na verplaatsing van lokale bedrijven. Niet te verwarren met milieu-hinderlijke bedrijven die uit de bebouwde kom worden verplaatst en wegbestemd. De eerstgenoemde terreinen wor den geschat op 6,4 ha en staan niet vermeld in de Structuurvisie. Totaal dus geplande bedrijfsterreinen: 21,7 ha 6, ha 28,1 ha. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat twee lokaties gepland zijn als opslagterrein voor grondbedrijven: Nieuwe Gracht III (Soest) 6 ha Achter BP-station (Soesterberg) 4 ha Totaal: 10 ha (middellange termijn) In de tekst van de Structuurvisie staat abusievelijk vermeld 19 ha). Ook dit jaar loont het weer na de feestdagen de kerstbomen niet aan de straat te zetten of zelf te verbran den. De jeugd kan namelijk een ex tra zakcentje verdienen door de af gedankte bomen op woensdag 6 ja nuari in te leveren op het speelveld op de Engh aan de Prins Bernhard- laan/Soester Enghweg. Elke inge leverde boom levert niet minder dan een kwartje op! Dit is meer dan voorgaande jaren, omdat er deze keer geen loterij is Het inleveren is die woensdag mo gelijk vanaf vijf uur 's middags tot zeven uur 's avonds. Om precies ze ven uur worden de aangeleverde bomen door en onder toezicht van de brandweer in brand gestoken. Ook is het mogelijk om dan overge bleven vuurwerk in te leveren. Dit zal dan door de politie op de gebrui kelijke wijze worden vernietigd. Het inleveren van vuurwerk is in het belang van uw veiligheid. Er ont staan nogal eens ongelukken door het bewaren van vuurwerk in huis. Voor de vijfde achtereenvolgen de keer zullen Thomasvaer en Pieternel de Nieuwjaarsreceptie van de gemeente Soest opluiste ren. Hun voordracht is deze keer getiteld "Briefing 4 januari 1993". Vanaf het begin in 1989 worden de beide Oudhollandse personages gespeeld door Wim de Kam en Els Stolwijk. Al in 1688 werd in de Nieuwe Stadsschouwburg van Amster dam "De vryadge (vrijage) van Cloris en Roosje" opgevoerd. Dit zangspel inspireerde in 1700 de acteur Thomas van Malsem tot de creatie van Thomasvaer, die de gebeurtenissen van het afgelo pen jaar in de hoofdstad memo reerde. Hij deed dat onder de titel "De bruiloft van Kloris en Roos je" in,de vorm van een samen spraak met de actrice Petronella de Vlieg. Zij werd de eerste (en echte) Pieternel, want het paar gebruikte z'n eigen roepnaam Gijsbrecht van Aemstel Later werd traditiegetrouw rond de jaarwisseling de "Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel ten tonele gevoerd. Dat was voor de schouwburgdirectie aanleiding om als "toegift"het ui terst kritische jaaroverzicht en daardoor zeer succesvolle optre den van Thomasvaer en Pieternel jaarlijks op het programma te zet ten. Deze combinatie werd in de loop der eeuwen nog vaak her haald, ook in deze eeuw. De tekst van de Soester Thomas vaer en Pieternel wordt voor de derde keer geschreven door Jan Visser. De opvoering op maan dagavond 4 januari 1993 begint om 20.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Thomasvaer Wim de Kam) en Pieternel (Els Stolwijk) nemen traditioneel het Soester politieke jaar 1992 onder de loep tijdens de Nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur op maandag 4 januari, 's avonds van half acht tot tien uur in het gemeentehuis. Kerstmis, kerstboom, kaarslicht, oudjaar, oliebollen, vuurwerk De decembermaand is vol feeste lijke gebeurtenissen. Vooral in de laatste week van het jaar. Maar het is die dagen ook oppassen gebla zen. Er liggen nogal wat gevaren op de loer die het feest en de gezel ligheid danig kunnen verstoren. Omdat voorkomen nog steeds be ter is dan blussen, wil de brandweer Soest met tips graag helpen de laat ste maand van het jaar veilig te laten verlopen. De kerstboom - Koop een boom die niet te groot is voor uw kamer. Zet hem niet te dicht bij gordijnen of andere brand bare spullen. - Zorg ervoor dat de boom goed ste vig staat, zodat hij niet gemakkelijk omver gelopen kan worden. Wilt u het heel veilig doen, draai dan een schroefoog in het plafond en maak de boom daaraan vast. Bind daar toe een stuk binddraad aan de stam, op ongeveer een vierde van de boomhoogte onder de top. Bevestig vervolgens het andere eind aan het schroefoog. Omvallen is dan niet mogelijk. - Indien u de boom in een speciale met water gevulde kerstboomstan daard plaatst, droogt hij minder snel uit. Daardoor wordt het brandge vaar wat kleiner. Bovendien heeft u minder last van naalduitval. Regel matig water bijvullen is natuurlijk wel vereist. - Echte kaarsjes in de boom moet u constant in de gaten houden. Eén moment van onoplettendheid kan uw boom in een fakkel veranderen. Electrische kaarsjes zijn dan mis schien minder sfeervol, ze geven u wel een rustiger gevoel. Hoewel - Controleer de bedrading van de electrische kerstboom verlichting op beschadigingen. Probeer de in stallatie eerst uit door de lampjes vóór het ophangen een half uur te laten branden, óók als er voorgaan de jaren helemaal geen problemen waren. Gebruik een gaaf en goed passend verlengsnoer en leg dat zó neer dat niemand erover kan strui kelen. - Doe de verlichting uit als u slapen gaat of het huis verlaat. Brandende kaarsen - Zet de kaarsen in een stevige hou der op een vlakke ondergrond. Ge bruik geen kaarsenhouders die ge maakt zijn van plastic of van andere gemakkelijk brandbare materialen. - Houd brandbare kaarsen zover mogelijk weg van gordijnen en van andere gemakkelijk brandbare voorwerpen, zoals papieren versie ringen. Zorg vooral ook dat ze bui ten het bereik blijven van kleine kinderen en huisdieren. - Laat de kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden. Plaats kerst stukjes zó dat u ze steeds kunt zien. Zet ze niet in de buurt van een warmtebron, bijvoorbeeld op de schoorsteenmantel boven de ka chel. De kaarsen kunnen dan week worden en ombuigen. - Laat kleine kinderen nooit alleen met brandende kaarsen, ook niet voor een paar minuutjes! Oliebollen bakken - Bij het oliebollen bakken loopt u de kans op "vlam in de pan". Leg daarom binnen handbereik een deksel klaar die goed op de pan past. - Slaat de vlam in de pan, loop dan niet weg, maar schuif de klaargeleg de deksel op de pan. Draai vervol gens het gas of de kookplaat uit. Leg een (uitgewrongen) vochtige dweil op de deksel zodat dit vaster op de pan drukt. Probeer nooit de bran dende olie met water te blussen, dat is levensgevaarlijk. - Laat de pan een kwartier met rust, beweeg hem niet en licht ook de deksel niet op. De electrische kook plaat blijft lang heet. Het afkoelen van de olie zal daardoor wat langer duren dan bij bakken op gas. - Blijf bij de pan totdat hij voldoen de is afgekoeld. Reinig dan de bui tenkant van de pan grondig; maak hem vooral goed yetvrij. Daarna kunt u verder gaan1 met bakken. - Probeer tijdens het bakken het morsen van vet zoveel mogelijk te voorkomen. Zorg dat de buitenkant van de pan vetvrij blijft. - Doe niet teveel olie in de pan. De olie gaat bruisen wanneer het beslag erin gedaan wordt. Een te volle pan stroomt dan over. - Loop niet weg bij de pan zonder het gas of electra uit te zetten. Bij te lang verhitten gaat de olie branden. Alleen een frituurpan met thermo staat is daartegen beveiligd. - Houd kleine kinderen buiten de keuken als u aan het oliebollen bak ken bent. Ze leiden uw aandacht af. Bovendien kunnen ze getroffen worden door oliespatten. Met ingang van 1 la""a" 1!j® gaat de gemeente een Wenhteits kaart uitgeven. Joep Schuiten, coördinator burgerzaken van de gemeente, vertelt wat deze kaar inhoudt en wat men ermee kan doen. Schuiten: "We kennen al het pas poort als reisdocument en het rijbe wijs als bewijs van rijvaardigheid en rijbevoegdheid. Daarnaast worden deze documenten gebruikt als iden titeitsbewijs, bijvoorbeeld als ie mand geld ophaalt bij een bank. Hij legitimeert zich dan doorgaans met paspoort of rijbewijs. Toch zijn er ook nog mensen die niet m het bezit zijn van een paspoort en een rijbe wijs. Ook zij moeten zich wel eens ergens legitimeren. De identiteits kaart (ID-kaart) kan dus in die zin wat voor hen betekenen. De ID- kaart is dan een betaalbaar alterna tief (paspoort fl. 75,—, ID-kaart fl. 30,50). Daarnaast is het zo dat de PTT op 1 januari 1993 stopt met de afgifte van de postidentiteitskaart. De gemeentelijke ID-kaart is hier de vervanger van". Is Soest de enige gemeente waar een ID-kaart wordt ingevoerd? Schuiten: "Nee, de ID-kaart wordt in januari in 94 procent van de Ne derlandse gemeenten ingevoerd. De kaart ziet er in elke gemeente precies hetzelfde uit. Waarom niet in 100 procent van de gemeenten? Omdat in gemeenten bij de grens er bijna geen behoefte is aan de kaart. De inwoners daar zijn immers alle maal in het bezit van een reisdocu ment waarmee ze zich kunnen legi timeren". Hoelang is een Identiteitskaart gel- dig? Schuiten.' "Vijfjaar, dus net zo lang als het paspoort". Wat moet ik doen om voor zo'n kaart in aanmerking te komen Schuiten: "Om een ID-kaart te kunnen aanvragen, moet je de Ne derlandse nationaliteit bezitten. Voor de aanvraag op het gemeente huis aan het Raadhuisplein of de dependance publiekszaken in Soes terberg heb je vervolgens twee zwart-wit pasfoto's nodig en een be drag van fl. 30,50". Is het nodig om altijd je Identiteits kaart bij je te hebben? Schuiten: "Nee, in Nederland ken nen we (nog) geen legitimatieplicht. Dat betekent dat je nergens ver plicht bent jezelf te legitimeren. Het gaat altijd om verzoeken daartoe. Het is als persoon aan jezelf de keus om te bepalen of je aan zo'n verzoek voldoet. Overigens heb je soms geen andere keus, bijvoorbeeld als je bij de videotheek een band wilt huren. Als men daar verlangt dat je jezelf legitimeert, zul je dat wel moeten, anders krijg je de band niet mee". Geldt een Identiteitskaart ook voor mensen meteen vreemde nationali teit? Schuiten: "Nee, de ID-kaart is er alleen voor mensen met de svied» landse nationaliteit. Waarom?offii dat personen met een vreem{je„J tionaliteit op grond van de Vreemf delingenwet altijd in het bezit Al nen te zijn van een bewijs, bijvoor! beeld paspoort en/of verblijfj gunning". 1 Tenslotte, is er ai iels te zeggen m,l de Wet op de IdenüfimieplA Wanneer wordt die ingevoetitn\ houdt dat in? I Schuiten: "De politieke di over deze wet is in Den Haag,™ volle gang. Persoonlijk denkikdatl een volledige «identificatieplicht jj Nederland er nooit zal komen om-| dat onze samenleving zich daarr,iet| voor leent". In verband met de komende feest dagen zal het afval in sommige wij-1 ken op afwijkende dagen worden ingezameld. Om te voorkomende men, bijvoorbeeld doordat men de f inzamelkalender van 1992 is kwijt- geraakt, de minicontainer op de verkeerde dag(en) buiten plaatsten de afdeling Reiniging in deze druk ke tijd overspoelt men telefoontjes en vragen, volgt hier een kort over zicht van de afvalinzameling voor de wijken waar de containers tijdens de periode rond de feestdagen op een andere dan de normale dagbui ten gezet moeten worden. Woensdag 23 december Wijk C, in plaats van vrijdag de GROENE container; Donderdag 24 december Wijk H, in plaats van vrijdag de BRUINE container; Woensdag 30 december Wijk H,in plaats van vrijdag de BRUINE container; Donderdag 31 december WUK C, in plaats van vrijdag de GROENE* container. Op vrijdag 25 december 1992 en vrijdag 1 januari 1993 is de afde ling Reiniging gesloten. Op donderdag 31 januari 1992 is de brengplaats "De Schans" ge opend tot 16.00 uur. Op zaterdag 2 januari 1993 is zo wel de brengplaats "De Schans" als de brengplaats in Soesterberg normaal geopend. Op woensdag 30 december 1992 zal er GEEN grofvuil gereden wor den. Het ophalen in de wijk die dan normaal aan de beurt zou zijn, is verschoven naar woensdag 6 ja nuari 1993. Het is de laatste tijd een paar k woners een rekening heeft gel een particulier bedrijf hadden 1 met een verstopping. Het is ei thuis met een verstopping woi om maatregelen nemen, tenzij op eigen erf betreft. In dat geva ten opdraaien en kan hij de rek len. In het geval sprake is van meente. dan is de normale gai hond wegen, riolering en vcrki dan maatregelen nemen, zoda een particulier bedrijf. Auke Dijkstra, chef van de sc onderhoud, legt uit hoe het ri stelsel in elkaar zit. Op het ho riool is een leiding aangesloten tot ongeveer een halve meter ac de perceelsgrens naar elke #o loopt. Op dat punt is deze lei aangesloten op een controle ontstoppingsputje. Hiervan: loopt de leiding door naar de at ren in de woning. Het gedeelte af de hoofdleiding naar en incl het controleputje is de dienstle: van de gemeente. Indien de ooi van de verstopping hier zit, is d meente verantwoordelijk voo op haar kosten verhelpen va: euvel. Dit geldt dus ook voo putje, hoewel dit zich op partu re grond bevindt. De bewons genaar moet zélf de graafi zaamheden vóór dit putje vc gen. Bouwtekening De gemeente krijgt nogal een gen over de juiste plaats van i dingen en het controleputji plek van het putje is bekend, de gemeente houdt hiervai kaartsysteem bij. Van de leidi van het putje naar de woning wordt verondersteld dat de hiervan bekend is bij de bew eigenaar. De gemeente heeft 1 ieder geval geen gegevens v; een enkel geval kan de bouv riing nog wel eens uitkomst b 1 Vetophoping Volgens de heer Dijkstra z meest voorkomende oorzakf verstopping van leidingen vel 1 oingen wortelvorming. Hete; duidelijk: het komt nog steec dat mensen frituurvet door d. steen of de w.c. spoelen. Zo stolt, kan er al sprake zijn dichtslibben van de afvoer ook een overdadig gebruik v pier e.d. kan op den duur t stopping leiden. Wortelvorming is een ande bleem. De afdeling wordt er nemende mate mee g teerd. Ragfijne haarwortels v men zien op den duur kans c De aanmeldingstermijn voor deel name aan de Actie "Tankslag" van de gemeente Soest loopt op 1 ja nuari 1993 ten einde. Hiermee vervalt de subsidiemogelijkheid die gemeente, provincie en Water leidingmaatschappij Midden-Ne derland tot nu toe hanteren voor het verwijderen of onschadelijk maken van ondergrondse olie tanks bij particulieren in de ge meente Soest. De Actie "Tankslag" is in principe een vrijwillig gebeuren, maar wan neer men nu niet meedoet, krijgt men later met verscherpte regelge ving te maken. Alvorens strenger te gaan handhaven, heeft de gemeente Soest de Actie "Tankslag" georga niseerd met subsidies voor de te ver wijderen ondergrondse huisbrand olietanks. Het strenger toezien op niet hinderwetplichtige ondergrond se opslagtanks zal binnenkort een nieuwe taak worden van de ge meente. Deze nieuwe taak volgt uit een wijziging van de Wet Bodembe scherming (WBb) en zal waar schijnlijk per 1 maart 1993 in wer king treden (Het Besluit Onder grondse opslag Opslag Tanks BOOT). De inhoud van dit besluit is in grote lijnen al bekend en het belangrijkste voor de tankeigenaar is het volgen de: -vooroudere in gebruik zijnde on dergrondse olietanks is de eigenaar verplicht vóór 1 maart 1996 een keuring van de tank te laten uitvoe ren en eventueel de tank te laten vervangen. De keuring dient jaai- lijks te worden herhaald; - voor buiten gebruik zijnde tanks zal geëist worden dat de tank vóór 1 maart 1998 onklaar wordt gemaakt door een erkend tanksaneringshe- drijf of wordt verwijderd. De keuze is daarbij aan dé tankeigenaar. Het niet voldoen aan de verplich ting tot onklaar maken van de tank kan, na verloop van de overgang stermijn, leiden tot een boete en in ieder geval tot de verplichting ae tanks alsnog onklaar te maken. Voor nadere inlichtingen kunt u zich richten tot de heer M. Vranc- ken, medewerker van de gemeente lijke afdeling milieubeheer, tele foon 02155-93667. 1 Koop goed vuurwerk 1 betrouwbare winkelier leen op de verkoopdag 2 Zorg dat u weet hc werkt. Lees de gebrul, wijzing goed d°or. 3 Stop vuurwerk nooit zak Bewaar het in ee: ken trommel. 4.Laat toeschouwers Of stens zes meter afstand 5.Steek vuurwerk aan n (voor een paar dub speciaal verkrijgbaar steek-lontje". Norntn lucifer ol aansteker. 6.Laat aangestoken vu vallen en ren weg. V.StóTelk stuk apart ai s 7 et vuurpijlen ui ties, met zand gevuld zijn. 9.Steek vuurwerk dat nooit opnieuw aam 10.Denk aanandisren. kleine kinderen, oud sen en dieren zijn bai 11 SteUorgvuldig uw pal men en let daarbij np lieu-aspect. Rn™ dl afloop de restanten o „er vuurwerk dat en/ofniet is afgegaan BPemh*/SoesR weg.

Soester Courant | 1992 | | pagina 36