tart van ;rvangt de tskaart rt aan de rankslag Gemeente wil paal en perk stellen aan betalen rekeningen van burgers Vuurwerk, ook schadelijk voor 't milieu Knal met verstand Winkels mogen voortaan langer geopend zijn Wijzigingen in wijkindeling en ophalen huisvuil >ewijs: Informatie over afvalinzameling ijdens feestdagen Na inschakelen particulier bedrijf voor verhelpen van verstopping Sport-medisch adviescentrum helpt bij voorkomen en genezen sportblesssures Wethouder Mieke Swinkels: Jaarwisseling 't liefst zonder geknal Voorlichting gemeente op Radio Soest Verkoop van vuurwerk 30 en 31 december alleen voor mensen met de Neder landse nationaliteit. Waarom' Om dat personen met een vreemde na (tonaliteit op grond van de Vreem dehngenwet altijd in het bezit die ten te zijn van een bewijs, biivooi reeld paspoort en/of verblijfSVei »unning". 1 Tenslotte, is er al iets te zeggen ovn ie Wet op de identificatieplicht Wanneer wordt die ingevoerd en wAt louatdatin? Schuiten: "De politieke discussj. iver deze wet is in Den Haag nog i„ olie gang. Persoonlijk denk ik dat en volledige indentificatieplicht in Jederland er nooit zal komen om- at onze samenleving zich daar niet oor leent". i verband met de komende feest- gen zal het afval in sommige wii- n op afwijkende dagen worden ;ezameld. Om te voorkomen dat :n, bijvoorbeeld doordat men de amelkalender van 1992 is kwijt- "aakt, de minicontainer op de ■keerde dag(en) buiten plaatst en afdeling Reiniging in deze druk- tijd overspoelt men telefoontjes vragen, volgt hier een kort over- ït van de afvalinzameling voor •vijken waar de containers tijdens periode rond de feestdagen op andere dan de normale dag bui- gezet moeten worden. oensdag 23 december Wijk C 'laats van vrijdag de GROENE tainer; rderdag 24 december Wijk H 'laats van vrijdag de BRUINE tamer; msdag 30 december Wijk H, in 'ts van vrijdag de BRUINE amer; derdag 31 december WOK C aafs van vrijdag de GROENE T ainer. rijdag 25 december 1992 en ag 1 januari 1993 is de afde- Keimging gesloten. londerdag 31 januari 1992 is rengplaats "De Schans" ge- d tot 16.00 uur. aterdag 2 januari 1993 is zo- Ie brengplaats "De Schans" brengplaats in Soesferberg aal geopend. bbnsdag 30 december 1992 EEN grofvuil gereden wor- ophalen in de wijk die ormaal aan de beurt zou zijn, 19936" naar woensdaS 6 ja- PAGIIMA? WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 3 ioud van dit besluit is in grote il bekend en het belangrijkste e tankeigenaar is het volgen- Dudere in gebruik zijnde on- ndse olietanks is de eigenaar ht vóór 1 maart 1996 een l van de tank te laten uitvoe- eventueel de tank te laten gen. De keuring dient jaar- worden herhaald; buiten gebruik zijnde tanks »en dat de tank vóór 1 "98 onklaar wordt gemaakt ïn erkend tanksaneringsbe- wordt verwijderd. De keuze >ij aan dé tankeigenaar. t voldoen aan de verplich- onklaar maken van de tank verloop van de overgang- l> leiden tot een boete en in wal tot de verplichting de snog onklaar te maken. idere inlichtingen kunt u ten tot de heer M. Vranc- ewerker van de gemeente- lehng milieubeheer, tele- 55-93667. Het is de laatste tijd een paar keer voorgekomen dat de gemeente van in woners een rekening heeft gekregen voor werkzaamheden die zij door een particulier bedrijf hadden laten uitvoeren aan de riolering in verband met een verstopping. Het is evenwel niet de bedoeling dat degenen die te schakelen. Wij komen dan met thuis met een verstopping worden geconfronteerd, buiten de gemeente een frees om de wortel uit de leiding om maatregelen nemen, tenzij het een verstopping binnen de woning of te verwijderen, of leggen een nieu- een wortelvorming, die doorstro ming onmogelijk maakt. Auke Dijkstra: "Als de kans groot is dat wortels van gemeentebomen de oorzaak van de verstopping zijn, raad ik de mensen aan altijd de af deling reiniging van de gemeente in op eigen erf betreft. In dat geval echter moet de bewoner zelf voor de kos ten opdraaien en kan hij de rekening dus niet naar de gemeente doorspe len. In het geval sprake is van verstopping in de dienstleiding van de ge meente, dan is de normale gang van zaken dat men de afdeling onder houd wegen, riolering en verkeer van de gemeente inschakelt. Deze kan dan maatregelen nemen, zodat het niet nodig is een beroep te doen op een particulier bedrijf. Auke Dijkstra, chef van de sectie onderhoud, legt uit hoe het riool stelsel in elkaar zit. Op het hoofd riool is een leiding aangesloten die tot ongeveer een halve meter achter de perceelsgrens naar elke woning loopt. Op dat punt is deze leiding aangesloten op een controle- of ontstoppingsputje. Hiervandaan loopt de leiding door naar de afvoe ren in de woning. Het gedeelte van af de hoofdleiding naar en inclusief het controleputje is de dienstleiding van de gemeente. Indien de oorzaak van de verstopping hier zit, is de ge meente verantwoordelijk voor het op haar kosten verhelpen van het euvel. Dit geldt dus ook voor het putje, hoewel dit zich op particulie re grond bevindt. De bewoner/ei genaar moet zélf de graafwerk zaamheden vóór dit putje verzor gen. Bouwtekening De gemeente krijgt nogal eens vra gen over de juiste plaats van de lei dingen en het controleputje. De plek van het putje is bekend, want de gemeente houdt hiervan een kaartsysteem bij. Van de leiding die van het putje naar de woning loopt, wordt verondersteld dat de plaats hiervan bekend is bij de bewoner/ eigenaar. De gemeente heeft hier in ieder geval geen gegevens van. In een-enkel geval kan de bouwteke ning nog wel eens uitkomst bieden. Vetophoping Volgens de heer Dijkstra zijn de meest voorkomende oorzaken van verstopping van leidingen vetopho ping en wortelvorming. Het eerste is duidelijk: het komt nog steeds voor dat mensen frituurvet door de goot steen of de w.c. spoelen. Zodra dit stolt, kan er al sprake zijn van het dichtslibben van de afvoer. Maar ook een overdadig gebruik van pa pier e.d. kan op den duur tot ver stopping leiden. Wortelvorming is een ander pro bleem. De afdeling wordt er in toe nemende mate mee geconfron teerd. Ragfijne haarwortels van bo men zien op den duur kans om tus- 1.Koop goed vuurwerk bij een betrouwbare winkelier en al leen op de verkoopdagen. 2. Zorg dat u weet hoe het werkt. Lees de gebruiksaan wijzing goed door. 3.Stop vuurwerk nooit in uw zak. Bewaar het in een blik ken trommel. 4.Laat toeschouwers op min stens zes meter afstand staan. 5.Steek vuurwerk aan met een (voor een paar dubbeltjes) speciaal verkrijgbaar aan- steek-Iontje". Nooit met een lucifer of aansteker! 6.Laat aangestoken vuurwerk vallen en ren weg. Nooit gooien! 7.Steek elk stuk apart aan. 8.Zet vuurpijlen in flessen die met zand gevuld zijn. 9. Steek vuurwerk dat weigert nooit opnieuw aan. 10.Denk aan anderen. Vooral kleine kinderen, oude men sen en dieren zijn bang voor vuurwerk. 11. Stel zorgvuldig uw pakket sa men en let daarbij op het mi lieu-aspect. Ruim direct na afloop de restanten op en le ver vuurwerk dat over is en/of niet is afgegaan in bij de politie of tijdens het inzame len van kerstbomen op woensdag 6 januari 1993 van 17.00 tot 19.00 uur op het speelveld op de Engh, Prins Bernhardlaan/ Soester Engh- weg. sen de verbindingsstukken van de leidingen een gaatje te vinden en zo de leiding binnen te dringen. Na verloop van tijd ontstaat er dankzij de overdadige voeding in het riool we leiding aan. Dat laatste is beter en heeft dus onze voorkeur, want we hebben gemerkt dat in een een maal gefreesde leiding vaak op nieuw wortel vorming voorkomt, en meestal al heel snel na het schoon maken". Eerst contact Om te voorkomen dat mensen de rekening niet door de gemeente vergoed krijgen, bijvoorbeeld om dat niet vaststaat of niet meer vast gesteld kan worden dat de verstop ping ipderdaad voor rekening van de gemeente zou zijn gekomen, raadt de heer Dijkstra aan in twijfel gevallen altijd contact met zijn afde ling op te nemen. Wie met een lood gieter of een ander particulier be drijf in zee gaat, doet er verder ver standig aan deze eerst in het contro leputje te laten kijken om vast te stellen waar de verstopping zit. Om erachter te komen waar dit putje zit, kan men bellen naar telefoonnum mer 93747. Blijkt de verstopping in de gemeen teleiding te zitten, dan dient men de gemeente te waarschuwen. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling de ontstoppingswerkzaamheden door het ingeschakelde bedrijf te laten uitvoeren en achteraf de rekening hiervan naar de gemeente te sturen! Vs Een voorbeeld van een door boomwortels verstopt geraakte afvoerbuis van de riolering. Nu de Winkelsluitingswet is gewijzigd, verandert er met ingang van 1 januari 1993 één en ander aan de sluitingstijden van winkels. De be langrijkste wijzigingen zijn: 1. Het vroegste tijdstip waarop winkels geopend kunnen zijn, ver schuift van 05.00 naar 06.00 uur. 2. Het uiterste sluitingstijdstip wordt op werkdagen verlegd van 18.00 naar 18.30 uur en op zaterdag van 17 naar 18 uur. 3. Het maximum aantal uren dat een winkel per week geopend mag zijn, wordt verruimd van 52 tot 55 uur. De koopavond blijft gehandhaafd op vrijdag. In verband met de nieu we sluitingstijden moet de verordening waarin de koopavond is vast gelegd, worden aangepast. Voor ondernemers die hun nu geldende openingstijden willen hand haven, verandert er niets. Een nieuw aankondigingsformulier met de openingstijden van de winkels is op grond van de overgangsregeling niet nodig. De ondernemers die wél gebruik willen maken van de nieuwe regeling en de openingstijden per 1 januari aanstaande willen wijzigen, moeten een nieuw aankondigingsformulier invullen en laten waarmerken. Deze formulieren met toelichting zijn verkrijgbaar bij de informatie balie van het gemeentehuis. Belangrijke onderdelen van het sporten zijn de warming-up, de rek- oefeningen, het gebruik van be schermende materialen, fair play en de cooling-down. Ze zijn belangrijk omdat ze helpen blessures te voor komen. Toch zijn er jaarlijks nog veel blessures. Veel daarvan zijn als gevolg van onvoldoende opvang en herstel herhalingen van een eerdere blessure. Dit valt allemaal onder de zorg voor de sportgezondheid. Het doel van de sportgezondheidszorg is ener zijds het aantal blessures terug te brengen en anderzijds de gebles seerde sporter op te vangen en te In geval van blessure^ wordt -l J ii iAiiAntnpIp KpnonclplinfT nifpinn (van basis- tot maximaalkeurin- gen), houdt blessurespreekuren, en geert consulten over tal van zaken die bij de sportbeoefening om de hoek komen kijken. Bent u een recreatie-, competitie-, top-, subtop-, jeugd-, geblesseer de-, gehandicapte sporter of ie mand die met sporten wil beginnen en zich eerst wil laten keuren, dan kunt u bij het SMA terecht. Boven dien zijn bij sommige sporten sport keuringen verplicht. begeleiden in het herstelproces. Een voorziening die daarbij nood zakelijk kan zijn, is het Sport Me disch Adviescentrum (SMA). Het dichtstbijzijnde SMA is in Amers foort, als onderdeel van de Ge westelijke Gezondheidsdienst Eemland. Het SMA verricht sportkeuringen Vuurwerk werd in het verleden afgestoken om de boze geesten te verja- tevens ongebruikt vuurwerk in te le gen en zo met een schone lei het nieuwe jaar te beginnen. Tegenwoordig veren, vindt de wethouder een per- wordt het nieuwe jaar met knallen ingeluid. Over de nadelen met betrek- fect initiatief. (Voor gegevens hier- king tot het afsteken van vuurwerk wordt veel geschreven. Alles lijkt al overzie elders in deze Op 't Hoogt). eindeloos gezegd te zijn. Toch is dat niet zo, want wie weet bijvoorbeeld precies hoe groot de schade is voor het milieu door het afsteken van vuur werk? Wie kan hier beter iets over zeggen dan de wethouder van milieu, mevrouw Mieke Swinkels. Een interview. worden aangepakt. Toch zal het moeilijk blijven om de hinder en ge varen terug te dringen. Legaal in Duitsland gemaakte strijkers wor- Het pést in het gemeentelijk beleid den nu via het illegale circuit in Ne derland aan iedereen te koop aan geboden, ongeacht leeftijd. inzake klein chemisch afval, waar onder ook vuurwerk valt. Op de vraag hoe zij aankijkt tegen het afsteken van vuurwerk zegt ze dat ze er feitelijk meer tegenop ziet. Het nare aan vuurwerk is dat men sen er letsel door kunnen oplopen. Vaak zijn de slachtoffers juist diege nen die zelf niets afsteken maar ge dupeerd worden door onachtzaam vuurwerkgebruik door anderen. De Stichting Consument en Veiligheid schat dat zich jaarlijks meer dan 400 mensen bij de polikliniek van zie kenhuizen melden ten gevolge van verwondingen door vuurwerk. Het behandelen van deze ongevallen kost de samenleving naar schatting 1 miljoen gulden. Daarnaast is vuurwerklawaai angst aanjagend voor sommige bewoners van Soest. Hierbij denkt mevrouw Swinkels aan met name de mensen met nare ervaringen uit oorlogstij den. Voor hen roepen de knallen aan het eind van het jaar herinnerin gen op aan gevaarlijke en droevige gebeurtenissen uit het verleden. Milieu Het afsteken van vuurwerk is bo vendien schadelijk voor het milieu, onder meer door de hoeveelheid stikstofoxyde die in de lucht komt: 100 ton in heel Nederland geduren de twee uur op oudejaarsavond. Ongeveer 20 tot 30 procent van de zure regen ontstaat ten gevolge van stikstofoxyde. Zelfs de resterende stoffen zijn schadelijk. Het kleurige verpakkingsmateriaal dat helaas nog vaak op straat blijft liggen, komt na een regenbui in het grond water terecht en brengt schade toe aan het micro-organisme. Boven dien zijn de bewoners van woningen met een rieten dak, in de gemeente Soest nog veelvuldig aanwezig, bang voor het ontstaan van brand.' De handel in vuurwerk per hoofd van de bevolking is in Nederland het grootst van Europa. Wij steken ruim éénvijftiende kilo af per per soon. In totaal gaat er rond 1 mil joen kilo de lucht in. De omzet was in de nacht van 31 december op 1 januari 1989 ongeveer 35 miljoen gulden aan legaal vuurwerk en 10 miljoen gulden aan illegaal spul. Op de vraag hoe het bestuur zijn verantwoordelijkheid draagt als het aankomt op het voorkomen van on gelukken en overlast door vuur werk, wijst mevrouw Swinkels op de controle met betrekking tot de opslag. Slechts handelaren die zich houden aan de wettelijke bepalin gen krijgen een vergunning. Deze handelaren verkopen enkel vuur werk dat is goedgekeurd door de Keuringsdienst van Waren. Ze zor gen voor een veilige opslag en ver kopen binnen de vastgestelde tijden en leeftijdsgrenzen. Er is streng toe zicht op de naleving van deze bepa lingen. Ook voorlichting is een be langrijk aspect. Inleveren De voor Soest nieuwe mogelijkheid om tegelijk met het tegen een kleine beloning inleveren van kerstbomen Het kan onveilig zijn om ongebruikt vuurwerk te bewaren tot het vol gend jaar. Mevrouw Swinkels kent twee kinderen die overgebleven vuurwerk uit de kast van hun oma haalden en ermee gingen spelen. Ze staken er de matras van hun logeer bedden mee in brand. De kinderen hadden er geen benul van waar ze mee bezig waren. Dit is een voor beeld dat inleveren van vuurwerk, waarna de politie het vernietigt, uit veiligheidsoverwegingen een goede zaak is. Aanpak in Eemland Het aanpakken van overlast door vuuwerk zal de komende jaren bin nen Eemland-verband misschien Gelijksoortig beleid De problemen met betrekking tot de handel in vuurwerk moeten ook op Europees niveau besproken worden. Mevrouw Swinkels weet te vertellen dat er sinds 1989 een Eu ropese commissie is die ijvert voor een standaard voor al het "klein vuurwerk". Deze commissie is van mening dat de illegale handel dood bloedt wanneer alle Europese lan den een gelijksoortig veiligheidsbe leid voor vuurwerk gaan voeren. Tot besluit spreekt mevrouw Swin kels de wens uit dat alle Soesters op een prettige en verstandige wijze het nieuwe jaar inluiden, het liefst zon der vuurwerk! eventuele behandeling uiteindelijk bepaald door de huisarts of de be handelende specialist. De behande ling kan ook door een ervaren sportfysiotherapeut op het SMA plaatsvinden. De kosten die verbonden zijn aan een SMA-bezoek vallen meestal niet binnen het pakket van de ziek tekostenverzekeraars en zieken fondsen. Dit is tegenstelling tot een bezoek aan een huisarts of een eer- ste-hulpafdeling. Als u bij Amers foort en Omstreken Verzekeringen (A&O) aanvullend verzekerd bent en een verwij sbrief van uw huisarts heeft, vergoedt A&O wél het bles sureconsult bij het SMA tot een ma ximum van één keer per jaar per blessure. U kunt beter voor alle ze kerheid vooraf informeren bij uw verzekeringsmaatschappij wat er vergoed wordt. Verantwoorde sportbeoefening is van belang voor uw gezondheid! Voor afspraken of meer informatie is het SMA bereikbaar op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur op telefoon nummer 033-618841. Zo moet het beslist niet: het aansteken van vuurwerk met behulp van een aansteker, terwijl de ander het in de hand houdt. Leg het vuurwerk op een zo veilig mogelijke plaats neer, gebruik voor het aansteken een speciaal aan- steeklont, en doe een paar stappen terug zodra het lontje van het stuk vuurwerk brandt. De Soester Courant meldt over de op heterdaad betrapte daders van een inbraak: "Het bleek te gaan om een 17-ja- rig meisje en een 11-jarige jongen, beiden zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Het meisje werd voorgeleid, de jongen kon naar huis". - En wij maar prakkizeren wéér die jongen nu precies naar toe is ge gaan Als straks het politiebureau 's nachts dicht is en de polikliniek open, is dan de functie van wijk- agente-verpleegster met opspo ringsbevoegdheid geen aardig al ternatief? Soester leadzangeres Wendy Wright van Def La Desh the Fresh Wittness volgens de Gooi en Eemlander: "Fake staat niet in mijn woordenboek". - Look in your own English dictio- nary, Wendy! Op gemeentelijke stukken bete kent de afkorting V.K.A. simpel weg "voor kennisgeving aangeno men". Maar waarom toch zou er in de gemeentelijke wandelgangen óók de betekenis "Visser keurt af aan gegeven zijn?! Grand Café "Batenborgh". Kerstvahstal. E. Raatjes in de Amersfoortse Courant van 9 december 1992: "Het liefst zouden automobilisten tijdens een wandeling in de Paltz de auto aan een touwtje willen meenemen". Het gemeentelijk voorlichtingspro gramma "Van 't Raadhuisplein" wordt iedere week op woensdag door Radio Soest uitgezonden, tus sen 11 en 12 uur. In de uitzendingen wordt nader in gegaan op de besluiten die burge meester en wethouders die week hebben genomen. Ook worden de officiële bekendmakingen zoals bouw- en hinderwetzaken meege deeld. Daarnaast is er ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op een aantal punten zal men dieper ingaan. Met ingang van maandag 4 januari 1993 gelden de wijkindelingen en huisvuilophaaldagen zoals aange geven op de in deze maand uitge reikte inzamelkalenders! Per 1 januari 1993 is de gemeente opnieuw ingedeeld met een andere opzet in de wijkindelingen voor de afvalinzameling dan voorheen het geval was. Hierdoor is het mogelijk dat uw container op een heel andere dag aan de weg moet staan dan u ge wend was. Mocht u nog vragen hebben, dan kunt u het informatienummer van de afdeling Reiniging en Vervoer bellen, nummer 93688. Tevens zal er voor worden zorggedragen dat 'vanaf de eerste helft van januari de informatiebalie van de gemeente beschikt over een volledige wijkin deling met bijbehorende kaart, zo als het afval met ingang van januari zal worden ingezameld. In de eerste twee weken van januari is de inzameling van het afval als volgt: DagRest GFT Maandag 4-137 Dinsdag 5-1910 Woensdag 6-168 Donderdag 7-121 Vrijdag 8-145 Maandag 11-173 Dinsdag 12-1109 Woensdag 13-186 Donderdag 14-11 2 Vrijdag 15-15 4 De verkoop van vuurwerk in Soest is alleen toegestaan op woensdag 30 en donderdag 31 december. Het mag alleen ver kocht worden aan personen van af 16 jaar. De toegestane afsteek- tijden zijn op woensdag 31 de cember vanaf 20.00 uur tot en met 1 januari 02.00 uur. Wie per sé vuurwerk wil kopen, doet er goed aan van goedge keurd vuurwerk verzekerd te zijn. Dit is in Soest verkrijgbaar op de volgende adressen: Hooijer/Provak Ijzerwaren en gereedschappen, Soesterbergse- straat 4; Tabakorie J. Akkerman, Steen- hoffstraat 62; Weikoop 14-16; Soest, Torenstraat Gebr. 66; Verwoerd, Beukenlaan H. van Rouwendaal, Koningin- nelaan 9. In Soesferberg is vuurwerk ver krijgbaar bij Sukking BV aan de Rademakerstraat 5.

Soester Courant | 1992 | | pagina 37