MET HET OOG OP UW BRIL. DANSCENTRUM GERIA Jt SOEST VANUIT DE LUCHT... ACTUEEL r 'Spirit of the Forest' voor 35 mille in entreehal van gemeentehuis Actie Tankslag ten einde gratis oogdrukmeting I Wildschut Optiek Levensechte kerststal wordt middelpunt van eerste Soester kerstmarkt )0 serie t v a 1999,- ►CC cassette deck College negeert advies kunstcommissie Straks geen subsidie meer Ook voor uw Stereotoren uit woning gestolen Ondernemer krijgt 'dreigbrief' na lof voor plan-Lindenhof INFORMATIE INSCHRIJVING Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Jac. Hermans mag supermarkt Dalweg niet uitbreiden Ook uw huis staat er vast en zeker op! Verkrijgbaar vanaf 20 X 25 cm tot 50 X 70 cm. Mèt of zonder lijst. voiop^n— -PAGINA 4 WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Topkwaliteit van Philips, vriend en concurrent zijn het er over eens Deze losse componenten zetten de toon in HiFi-land compleet CD en cass. nieuwe digitale manier van nemen. CD kwaliteit een gewoon CAQ sette formaat mische jrzorgen i storing srvice intie. 'achten >rteur <ant. De kunstcommissie ziet er abso luut geen heil in, maar het College van B. W. is vast van plan het kunstwerk "Spirit of the Forest" van de Finse kunstenaar Calevi Tenhovaara aan te kopen. Daar mee is een bedrag van 35.720 gul den gemoeid. Het kunstwerk mag blijven staan in de entreehal van het gemeentehuis (naar de raad zaal). Het College gaat met de beslissing to taal voorbij aan het negatieve advies van de commissie Beeldende Kunst, dat de aankoop heeft afgewezen. Het kunstwerk heeft de laatste maanden op diverse plaatsen in het gemeentehuis gestaan, bij wijze van proef. Eerst ston den de vijf boomstam-stoelen in de gro te hal van het gemeentehuis, vervolgens verhuisden ze naar het balkon bij de vij ver aan de Dalweg en sinds enige tijd staan ze opgesteld in de kleine entree- aal. Aanvankelijk maakten de beelden deel uit van de zomertentoonstelling in de >eeldentuin van De Hazelaar aan de ïosstraat. Bij wijze van proef werden ze later naar het gemeentehuis gehaald, maar de kunstcommissie is bepaald niet overtuigd van de artistieke kwaliteit, en zeker niet van de mogelijkheid om het ;eheel een passende plaats te geven. )e hal van het gemeentehuis is onge schikt, aldus de commissie, want qua opstelling en aanzicht komt de beelden groep zeer gedrongen over. De beelden zijn immers te hoog in relatie tot het pla- Tond van de hal. Het materiaal (kunst stof en boomschors) zal ook veel te lij den hebben van de klimatologische om- itandigheden in het gebouw, vindt de commissie. Omwaaien Maar als de beelden op het balkon wor den opgesteld wordt het aanzicht van het gebouw - de architectonische vorm geving - óók aangetast, aldus de com missie, die vindt dat het College de ar chitect van het raadhuis nog maar eens om advies moet vragen. De beelden kunnen bovendien makkelijk omwaai en, want ze zijn volgens de commissie sowieso veel te licht en daardoor gevoe lig voor wind, zodat er minimaal een of andere verankering nodig zal zijn om ze enige stabiliteit te bieden. Uiteraard is het materiaal ook te kwetsbaar voor blootstelling aan de buitenlucht. Het plan om de beelden eventueel in brons te laten afgieten en elders in Soest een plek te geven ziet de commissie ook al niet zitten. Dat wordt een veel te dure investering, die niet verantwoord is in verhouding tot de kwaliteit van het kunstwerk, aldus de kunstcommissie. Het College is het daar niet mee eens. "Na enige tijd van bezinning komen wij tot de conclusie dat het verreweg de voorkeur verdient de elementen een vaste plaats te bieden in het gemeente huis." Volgens B. W. is er onder het plafond ruimte genoeg en bovendien wordt met de keuze voor deze lokatie voorkomen dat de beelden voor elk wissewasje verplaatst moeten worden. Mystieke achtergrond Volgens de afdeling WVC waarderen de burgers het kunstwerk wel, zoals uit eigen en anderer waarneming is af te lei den uit de spontane reacties van het pu bliek. "Wij realiseren ons dat deze waarneming slechts een indicatie geeft, maar toch menen we hieraan de conclu sie te mogen verbinden dat een aantal inwoners van Soest het initiatief op prijs stelt. Zelf vinden wij dat het werk van Tenhovaara een zekere positieve uit straling heeft, met een mystieke achter grond." Het College is het daarmee eens en heeft aldus besloten. Op 1 januari 1993 loopt de aan meldingstermijn voor deelname aan de 'actie tankslag' van de ge- -i<meente Soest ten einde. Hiermee vervalt de subsidie mogelijkheid die de gemeente, provincie en Wa terleidingmaatschappij Midden Nederland tot nu hanteerden, voor het verwijderen of onschadelijk maken van ondergrondse olie tanks bij particulieren in de ge meente Soest. De actie tankslag is in principe een vrij willig gebeuren, maar wanneer niet meegedaan wordt, krijgt men later met verscherpte regelgeving te maken. Al vorens de regels strenger toe te passen, fieeft de gemeente Soest de actie tank slag georganiseerd met subsidies voor de te verwijderen ondergrondse huis brandolietanks. Het strenger toezien op Iniet hinderwetplichtige ondergrondse opslagtanks zal binnenkort een nieuwe taak worden van de gemeente. De nieu we taak volgt uit een wijziging van de Wet Bodembescherming (WBb). De wijziging zal waarschijnlijk per 1 maart 1993 in werking treden (het Besluit Ondergrondseopslag Opslag Tanks BOOT). De inhoud van dit besluit is in grote lij nen al bekend en het belangrijkste voor de tankeigenaar is het volgende: - voor oudere in gebruik zijnde onder grondse olietanks is de eigenaar ver plicht vóór 1 maart 1996 een keuring van de tank te laten uitvoeren en even tueel de tank te laten vervangen. De keuring dient jaarlijks te worden her haald; - voor buiten gebruik zijnde tanks zal geëist worden dat de tanks voor 1 maart 1998 wordt onklaar gemaakt door een erkend tanksaneringsbedrijf of wordt verwijdert. De keuze is daarbij aan de tankeigenaar. Het niet voldoen aan de verplichting tot onklaar maken van de tank kan, na ver loop van de overgangstermijn, leiden tot een boete en in ieder geval tot het alsnog onklaar moeten maken van de tank. Voor verdere inlichtingen kan men zich richten tot M. Vrancken, medewerker van de gemeentelijke afdeling milieu beheer, tel. 93667. Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert umet smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Op de Soesterbergsestraat is een stereo-installatie uit een woning gesto len. De inbreker kwam binnen door een raam aan de achterzijde van het huis in te gooien. De waarde van de appara tuur is onbekend. Schoemciker zit er niet mee kriiot Wij zijn niet blij net zijn opmerkingen over het plan - LlïIDEMHOF "Leuk hè?" Zo reageert Herman Schoemaker, directeur van de gelijk namige zaak aan de Van Weede- straat, op de "dreigbrief' die vorige week bij hem werd afgegeven door een onbekende. De tekst - gedeelte lijk uit zijn advertentie in de Soester Courant van vorige week geknipt - maakt duidelijk dat sommige bewo ners van Soestdijk hem zijn uitspra ken over het plan-Lindenhof niet in dank hebben afgenomen. Schoemaker liet tijdens de laatst ge houden inspraak-avond over het nieuwe ontwerp van project-ont wikkelaar Vahstal weten dat hij het een prima plan vond: "Het ziet er DE OMWONENDEN. goed uit". Een of meer tegenstan ders van het plan is dat kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. "Schoemaker krijgt op z'n kop," al dus het briefje. "Wij zijn niet blij met zijn opmerkingen over het plan-Lin denhof." Het geschrift is onderte kend met "de omwonenden". Schoemaker kan wel lachen om het briefje, maar het is wél tekenend voor de atmosfeer waarin de ge- dachtenwisseling over de ontwikke lingen in ons dorp zich tegenwoordig - althans bij sommige bevolkings groepen - pleegt te voltrekken. Flink hoor! Albert Cuyplaan 198b Soest SPOEDCURSUS per persoon Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus: donderdag 21 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 02155 - 22811 20304 Foto: Goos van der Wilt. Een kerststal met levensgrote pop pen en levende dieren wordt het middelpunt van de eerste Soester kerstmarkt. De stal is gemaakt door bouwbedrijf G.W. van de Grift en staat tijdens de markt op het parkeerterrein bij de markt. De bekende Soester poppenmaak- ster Graddy Jansen maakte een le vensechte Jozef en Maria en een kindje in de kribbe voor de stal. De Stichting Markt Oude Ambachten Soest organiseert elk jaar de Oude Am bachtenmarkt met Hemelvaartsdag in Soest. Dit jaar organiseert zij voor het eerst een kerstmarkt. De organisatoren wilden zich daarvoor eerst oriënteren. Zij bezochten daarom de Duitse plaats Soest. In die plaats wordt al heel lang elk jaar een kerst markt georganiseerd. De burgemeester van het Duitse Soest ontving het Neder landse organisatiecomité zeer hartelijk. Hij leidde zijn gasten rond over de markt en gaf ze daarbij allerlei nuttige tips voor de organisatie. Enthousiast kwam het organisatieco mité terug in Nederland. Er moest een kerstmarkt in Soest komen. Daar was iedereen van overtuigd. Voorzichting peilde het comité hoe de bewoners van de Kerkebuurt erover dachten, want daar moest het allemaal gaan gebeuren. Er was genoeg animo. Toen de heer Van de Grift van het bouwbedrijf op de Ferdinand Huycklaan van de plannen hoorde, bood hij spontaan aan om een grote houten kerststal te bouwen voor de markt. Hij maakte zelf het ontwerp, zijn broer bouwde de stal. Echt vak werk, een prachtige houten stal met binnenverlichting en afzonderlijke ruimtes voor het bekende echtpaar met hun kindje en de dieren. De firma Vet- kamp hielp mee om het dak, dat geen water doorlaat, te maken. Uitdaging De heer Van de Grift vroeg de bekende Soester poppenmaakster Graddy Jan sen of zij poppen voor in de stal wilde maken. Ze zei direct ja. En het resultaat is verbluffend. Zonder voorbeeld maakte ze een levensechte Jozef, Maria en het kindje Jezus. Graddy Jansen maakt de afgelopen 15 jaar al meer dan 600 poppen. Dit zijn haar eerste grote poppen. Graddy Jansen: "Het was een uitdaging voor me. Tot nu toe maakte ik altijd kleine poppen met kindergezichtjes. Maar nu moesten er ineens twee 'vol wassen' poppen komen. Heel span nend. Vooral om de gezichten te be schilderen. Alles moet natuurlijk veel groter. De baby is naar mijn idee het best gelukt. Dat kwam het meest in de richting van de poppen die ik anders maak." Graddy gebruikte voor de gezichten, handen en voeten van de poppen zelf- hardende klei. Ze is een maand met de poppen bezig geweest. Alleen voor de patronen van de capes van Jozef en Ma ria heeft ze hulp gekregen. Natuurlijk staan er ook echte levende dieren in de stal. Een ezel, een os en drie schapen. De ezel en de schapen zijn van de heer Van de Grift. De os, een jonge stier, is van de familie Van den Breemer van de Ferdinand Huycklaan. Tijdens de markt staan ongeveer vijf herders bij de stal. Een groep kinderen met blokfluit vertolkt bekende kerstlie deren. Een draaiorgel op de markt speelt ook Kerstliederen. Teveel aanmeldingen De eerste Soester kerstmarkt lijkt nu al een succes te zijn. Er zijn al meer aan meldingen voor kraamhouders binnen gekomen dat het organisatiecomité ooit had durven dromen. Het comité heeft al diverse mensen moeten teleurstellen. "Misschien breiden we de kerstmarkt volgend jaar uit, zegt gemeente- voor lichter en voorzitter van het organisa tiecomité Van Os: "We hebben in ieder geval genoeg aanvragen binnen om vol gend jaar in meer straten kramen te zet ten." Hij denkt zelfs aan een kerstmarkt die drie dagen gaat duren. "Bijvoor beeld vrijdag, zaterdag en zondag. Meer naar het Duitse idee." Van Os hoopt dit jaar op duizenden bezoekers uit Soest en omstreken. Volgens hem is er ook al interesse uit diverse andere plaatsen voor de kerststal. Op de kerstmarkt staan kramen die van alles te maken hebben met winter en kerst. Er worden kerstbomen, kerst stukjes, kado-artikelen in kerstsfeer, kado-verpakkingen en kerstballen ver kocht. Wie iets warms wil eten komt ook aan zijn trekken, want restaurant 't Hoogje heeft voor de zaak een kraam met de echte winterse kost, zoals hut spot, zuurkool en boerenkool. Aan de kraam wordt ook heerlijke warme glüh wein verkocht. En natuurlijk ontbreken de kerststollen en oliebollen niet op de kerstmarkt. Verder staan er stands met allerlei oude ambachten: van het glasblazen van kerstballen, het maken en beschilderen van kaarsen en het breien van Grolsche wanten tot het snijden van speculaas planken en het midwinterhoornmaken. De kerstman brengt ook een bezoek aan de markt. Hij deelt tijdens de markt cadeautjes uit aan kinderen. Er is ook de mogelijkheid om een tochtje met een arreslee te maken. Een bezoek aan de eerste Soester kerst markt is dus zeer de moeite waard. De Kerstmarkt wordt gehouden op zater dag 19 december in de Kerkebuurt in Soest. Burgemeester de Widt zal de markt om 10.00 uur officieel openen. De markt duurt tot 20.00 uur. De Ker kebuurt heeft op zaterdag 19 december geen sneeuw en ijs nodig om een 'win- terwonderlandschap' te zijn. Daar zorgt de Stichting Markt Oude Ambachten Soest wel voor. W ach f hypotheken <on KEUKELEN bv adviseurs n hypotheken vastgoed assuianlien A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 A.A. VAN BREUKELEN B.V. foto: nog nief beschikbaar plaats Soest adres Eigendomweg woning helft von een dubbel woonhuis met berging indeling hal, toilet, meterkast, ruime woonkamer (co. 50 m2) met open haard, keuken met diverse inbouwapparatuur, bijkeuken en berging verdieping 4 slaapkamers en badkamer met ligbad en aparte douche algemeen deze woning is voorzien van een ruim dakterras en verkeert in goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 359.000,- ligging woning indeling verdieping zo der algemeen Soest Willem de Zwijgerlaan Soestdijk hoekvilla met souterrain, garage en tuin entree, hal, toilet, woonkamer, keuken, overdekt terras 3 slaapkamers, douche, toilet en wastafel met vaste trap, 1 slaapkamer, c.v. en bergruimte souterrain: hal, woonkamer, studeerkamer Gevraagde koopsom f 345.000,- Soest Heetakker achter het nieuwe gemeentehuis 4 vrijstaande villa's met garage hal, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder bergzolder algemeen ca. 500 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type C v.a. v.o.n. f 470.000,- □dres ligging woning indeling Het College van B. W. heeft de Her- mansgroep (Jac. Hermans supermarkt keten) definitief laten weten dat er geen medewerking zal worden verleend aan uitbreiding van de (leeggekomen) su permarkt aan de Dalweg 75-79. Het College geeft daarmee gehoor aan het advies van de raadscommissie Finan ciën, die zich eind november tegen het verzoek uitsprak. Alleen de fractie van Gemeentebelangen voelde er wel iets voor. De Hermansgroep krijgt als antwoord dat het verzoek niet ingewilligd kan worden omdat de economische ruimte in de levensmiddelenbranche in Soest nu eenmaal zeer beperkt is en dat uit breiding daarvan volgens de Structuur- visie alleen in de aangewezen winkelgè- bieden mag plaatsvinden. ONS PLAATJE VOOR UW FEEST 5 up-to-date ingerichte zalen voor 20 tot 300 personen prijsbindende afspraken huwelijksleesten op niveau verzorgd GRATIS BRUIDSSUITE 21 viersterren-hotelkamers 2 VIP-rooms appartementen ruime parkeergelegenheid 200 meter van het NS-station BEL 030 - 28 24 77 Jan Steenlaan 24, 3723 BV Bilthoven hotel heidepark Th bilthoven H Combi van Essen knipte meer dan 100 keer, hoog boven Soest. Haarscherp en uistekend van kleur. Een leuk kado voor iedereen. Past overal: in de hal, op de stu deerkamer of op school. Een interessante wandversiering voor uit en thuis. WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155 -12874 - vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5