OPRUIMING 50% Uitverkoop 20-50% korting En dit zijn de knallers van deze week: C1000 o< College onderling nog oneens over nachtsluiting politiebureau herenmode op de gehele winterkollektie. KOOIJ 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 uw eigen h",s Oproep tot fakkeloptocht tegen vreemdelingenhaat De Ster dames- en kindermode Hil-ton herenmode Jumelage-stichting en vereniging SKK begraven strijdbijl voor twee jaar De Kam waarschuwt tegen 'truc' van Justitie Politie zoekt man voor onderzoek 3 Actueel 5 Actueel 9 Op Soest 13 Sport Kantoor van Soester Courant eerder gesloten Vanavond in Soest en Soesterberg met kortingen tot Soesterbergsestroot 51 Soest Bemiddeling van Visser en Adema heeft succes BOS EN DUIN CAFÉ-PETIT RESTAURANT PARTYCENTRUM Prettige Kerstdagen Voorspoedig 1993 toei NIETnSDoAuGurLIVE MUZIEK Applause %2 vanaf 27.995," □AIHATSI Abee huzarensalade Nieuw Zeelands kiwi fruit r/\ Bonbons melange populair Rovality pink zalm Slagroom Tartaar C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars L.P. DE BEER Heeft u nog geen oudeiaarslot? Schoonmaakservice HADON Vast goed WASIIL STEITNER HBS WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 71e JAARGANG NO. 18 Redactie eri administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het College van Burgemeester en Wethouders zit onderling nog niet op één lijn over de eventuele nachtelijke sluiting van het politie bureau in Soest. De meerderheid - burgemeester De Widt en de wet houders Kingma (PvdA) en Swin- kels (D66) - stelt zich op het stand punt dat het bureau "geconditio neerd" dicht moet, maar de wet houders Menne (CDA) en Visser (Prog. Soest) nemen dat standpunt (nog) niet voor hun rekening. Vis ser is tegen sluiting en Menne vindt dat B. W. zich nog niet aan een uitspraak moeten wagen. Het College heeft zich vorige week ge bogen over een voorlopig standpunt, dat op 11 januari aan de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken moet worden voorgelegd. Formeel is het wel iswaar zo dat de beslissing over het al dan niet nachtelijk sluiten van het bu reau in het districtsoverleg zal plaats vinden (de vier burgemeesters, de dis trictschef en de officier van justitie), maar de politieke discussie is aanleiding genoeg voor een uitspraak, aldus het College. De raadscommissie ABZ krijgt dan ook het voorstel op tafel om "geconditio neerd" in te stemmen met sluiting van het bureau voor het publiek tussen 23.00 uur 's avonds en 07.00 uur de vol gende ochtend. De term "geconditio neerd" houdt in dit verband in dat B. W. aan de sluiting de voorwaarde ver binden dat het financiële voordeel (f 55.000) wordt gebruikt om meer zichtbare politie-mankracht op straat beschikbaar te stellen en dat de bereik baarheid van de politie gehandhaafd blijft. De tijd dringt, want uiterlijk in januari moet er een beslissing worden geno men. Als het bureau beperkt openge steld wordt - d.w.z. 's nachts gesloten - zijn speciale beveiligingsmaatregelen nodig en die moeten op 1 april klaar zijn. Als argument voor het voorlopige Col lege-standpunt wordt o.a. genoemd dat in de voorafgaande discussie binnen de commissie ABZ niet is gebleken dat er voor een van de varianten voor de alter natieve nachtelijke bezetting van het bureau - agenten, nachtwakers of poli- tie-surveillanten - een voldoende draagvlak is. De discussie wordt op 11 januari voortgezet. Bovendien komt er op 5 januari nog een informatie-avond over de kwestie. Geen vertrouwen zonder meer Gemeentesecretaris Wim de Kam kan De politie van Soest is op zoek naar de man die zich op zondag 13 de cember, tussen 19.30 en 20.00 uur, per taxi van NS Station Hilversum naar Soest heeft laten vervoeren. De politie wil hem spreken in verband met een onderzoek. De politie is be reikbaar onder telefoonnummer 19444. zich wel vinden in het standpunt van de College-meerderheid, maar plaatst op nieuw een aantal uiterst kritische kant tekeningen. "Kan de politie, c.q. de burgemeester garanderen dat er als ge volg van de sluiting gedurende de nachtelijke uren extra politiesurveillan- ce beschikbaar komt?" vraagt De Kam zich af. Volgens hem verdient die vraag een ander antwoord dan alleen maar het vertrouwen dat men die belofte na komt: "Eén van de harde kernen van de democratie is dat het niet gaat om ver trouwen in de overheid zonder meer, maar om vertrouwen dat door rechtsre gels en rechtsmiddelen wordt gewaar borgd en gehandhaafd. "Volgens De Kam zou het jammer zijn als de discus sie over de politietaak werd versmald tot het al dan niet sluiten van het bureau in de nacht. "Er is naar mijn mening in meer fundamentele zin een ontwikke ling gaande die het lokale bestuur zor gen moet baren." Hij wijst erop dat toe zicht en surveillance steeds minder aan dacht krijgen binnen de politiezorg, sinds onder aanvoering van Justitie - "de duidelijke winnaar tot nu toe in het politiedebat" - gekozen is voor aanpak van de zware criminaliteit. Van-kwaad-tot-erger "Met het oog daarop wordt een modern regionaal bestel opgetuigd, waarin het doelmatigheidsmotief een dominerend karakter krijgt. Op het eerste gezicht lijkt dat begrijpelijk; het bevredigt ook het rechtsgevoel in die zin dat men tracht 'de zware jongens' te pakken in plaats van'de kleine man'," aldus De Kam, die daarbij echter de vraag stelt of die keuze de mindere aandacht voor toezicht en preventie rechtvaardigt. "Als de burgers ervaren dat aan kleine overtredingen - fietsen zonder achter licht, rijden door rood licht, dubbel par keren - en kleine criminaliteit steeds minder aandacht wordt gegeven, draagt dat niet bij tot het herstel van normbesef en wordt in feite door het accepteren er van een voedingsbron gecreëerd voor een situatie van-kwaad-tot-erger. An ders gezegd: de eenzijdige keuze van de politie leidt tot "dweilen met de kraan open", meent De Kam. Volgens hem hebben justitie en politie wel oog voor deze ontwikkeling, maar wordt van die zijde gereageerd met de stelling dat de problematiek "vermaat- schappelijkt" moet worden. "Men wijst er voortdurend op dat het maatschap pelijk middenveld en burgers en bedrij ven hun eigen verantwoordelijkheid moeten nemen: de politiepet past ie dereen." 'Truc' van justitie Op zichzelf is het beroep van politie en justitie op de maatschappij terecht, maar teleurstellend is dat men tegelijk in feite zelf afhaakt," aldus De Kam, die overigens toegeeft dat hij chargeert. De politie wil volgens hem heus nog wel met het toezicht te maken hebben, als het maar niet ten laste gaat van het poli tiebudget. "Men wil dat de toezicht- functies exogeen (zo noemen ze dat daar) worden gefinancierd, maar ver volgens dan wél weer die functies onder de vleugels, de regie van de politie heb ben. Het is mijn inziens deze 'truc' van justitie waartegen de gemeenten zich met kracht teweer moeten stellen," vindt de gemeentesecretaris. "In feite wil de centrale overheid anderen laten opdraaien voor het tekort aan middelen dat de politie heeft..." Gemeentebesturen hebben er volgens De Kam recht op dat binnen de basisr politiezorg en binnen het normale bud get een evenredig deel wordt aange wend voor de toezichttaak, die bij het lokale bestuur hoog in het vaandel staat. "Een politie-apparaat dat er blijk van geeft die taak serieus te nemen kan met recht en reden aan anderen vragen om daaraan ook bij te dragen, desnoods door aanvullende middelen." Zolang dat niet het geval is, aldus De Kam, is het zaak om de hand op de knip te houden en geen toezicht-functies toe te vertrouwen aan een organisatie die zich steeds meer lijkt af te keren van het lokale bestuur, ten gunste van de door justitie gestelde prioriteiten. "Justitiële politiezorg is belangrijk, ook voor de gemeente," aldus De Kam, "maar be stuurlijke politiezorg is eveneens be langrijk, ook voor de politie." NS plaatst tijdelijke reuzenschutting langs spoor Baarn- Amersfoort. Deel van schoolgebouw 'Eemland' wordt islami tisch opleidingscentrum. Lindenhofplan mag aanpak Van Weedestraat niet frustreren. Verlichte vliegers op Smitsweg flats. Soester kerstmarkt komt volgens jaar terug, maar dan een weekje vroeger. Docentendag en kerstfeest gezellig op Mavo Soest. Veel volk bij Volkskerstzang. Echt kerstfeest in Kozle. Sterke terugkeer van dames Stam/SoVoCo. Het kantoor van de Soester Courant gaat op donderdag 23 december eer der dicht. In plaats van om 17.00 uur worden de deuren reeds om 15.00 gesloten. Het kantoor is uiteraard ook op vrijdag 25 december (Eerste kerstdag) en vrijdag 1 januari geslo ten. De Soester Courant verschijnt wel op woensdag 23 en woensdag 30 de cember. Op de inlevertermijn van kopij en advertenties hebben de feestdagen geen invloed. Alle politieke partijen en een groot aantal maatschappelijke groeperingen in Soest staan achter de oproep tot deelname aan de fakkeloptocht tegen vreemdelingenhaat, die van avond zowel in Soest als in Soesterberg wordt gehouden. De optocht in Soest start om 20.00 uur bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat; die in Soesterberg om 19.00 uur bij 't Zwaantje aan de Rademaker- straat. De fakkeloptochten zijn bedoeld als tegenwicht tegen het toenemend ra cistisch geweld in binnen- en buiten land. Het initiatief werd vorige week genomen door de IKV-kern en Vrouwen voor Vrede in Soest, die met andere kerkelijke en maat schappelijke organisaties samen werken in het "Appèl tegen vreem delingenhaat". De actie in Soest en Soesterberg sluit aan bij soortgelijke initiatieven in andere plaatsen, die eveneens op 23 of 24 december plaatsvinden. Het is de bedoeling dat ze samen een krachtig signaal vormen om duide lijk te maken dat racisme en vreem delingenhaat in Nederland niet wor den getolereerd. De oproep wordt gesteund door de volgende organisaties, die vorige week besloten binnen de eigen kring tot deelname aan de fakkeloptoch ten op te roepen: CDA-Soest; CNV-Soest; D66-Soest; FNV-Soest; Gemeentebelangen Groen Soest; GPV/SGP/RPF-Soest; Humanistisch Verbond Soest/ Baarn; IKV-kern Soest; Internationaal Vrouwencentrum; Marokkaans Comité; PvdA-Soest; Progressief Soest/Groen Links; Raad van Kerken-Soest; Raad van Kerken-Soesterberg; Derde Wereldgroep Soest; Vluchtelingenwerk Soest; Wereldwinkel Soest; Turks Comité; Vrouwen in de Bijstand; Vrouwen voor Vrede; WD-Soest. De Soester gemeenteraad stelde zich vorige week unaniem achter de op roep. Ook de Vereniging Sportraad Soest heeft zich inmiddels achter het initiatief gesteld en roept haar leden op mee te doen aan de fakkelop tocht. Twee optochten Er wordt vanavond op twee plaatsen in de gemeente een fakkeloptocht gehouden. Die in Soesterberg begint om 19.00 uur en heeft als vertrek punt restaurant Oriental Swan ('t Zwaantje) aan de Rademakerstraat. Spreker daar is pastor J. Ypma. De fakkeloptocht in Soest begint om 20.00 uur bij het hoofdpostkantoor aan de Steenhoffstraat. Burgemees ter Hans de Widt houdt daar een toespraak. Fakkels zijn voor f 3,-per stuk te koop bij de vertrekpunten. VAN WEEDESTRAAT 7-9-8a "De komende twee jaar (1993 en -JfijtejL. jU 'De komende twee jaar (1993 en 1994) zal alles in het werk worden gesteld om elkaar te respecteren, naijver en competitie uit te bannen en elkaar over en weer te informe ren, om zodoende een klimaat te scheppen waarin de doelstellingen van beide organisaties optimaal verwezenlijkt kunnen worden, in het belang van de stedenband, ten gunste van de bewoners van Kozle, en duidelijk voor de bewoners van beide gemeenten." Zo luidt het belangrijkste artikel in het convenant dat de Stichting Jumelage Soest-Kedzierzyn/Kozle en de Vereni ging Soest-Kedzierzyn/Kozle op Kerstmis 1992 met elkaar afsluiten. De schriftelijke overeenkomst moet beze gelen dat de organisaties, die tot dusver als kemphanen tegenover elkaar heb ben gestaan, de strijdbijl begraven en gaan streven naar onderlinge afstem ming en samenwerking. Het convenant is het resultaat van de bemiddelingspoging die een vooraan staand Soester tweemanschap - wet houder Jan Visser en oud-politiecom missaris Jan Adema - in de afgelopen weken heeft ondernomen. Het initiatief ging uit van Visser, zelf adviseur van de stichting. "Ik kon het niet uitstaan, het zat me vreselijk dwars." Hij vond in Adema, adviseur van de vereniging, di rect een medestander. In drie sessies zetten Visser en Adema het "kerstbe stand" op touw. Zij kregen van de beide voorzitters - Kees Verheus (stichting) en Bert Krijger (vereniging), die ook aan de. vergaderingen deèlnamen - het verzoek om de positieve uitkomst van de bemiddeling nog vóór Kerst in de publiciteit te brengen. 'Grote blijdschap' Dat gebeurde maandagmiddag dus tij dens een korte persconferentie in het gemeentehuis. "Heden verkondig ik u grote blijdschap," aldus Visser in toe passelijke termen. Verheus en Krijger waren in verband met hun verblijf in Polen beiden afwezig. Visser en Adema hebben de doelstellingen van de beide organisaties nog eens naast elkaar ge legd en geconcludeerd dat vereniging en stichting eigenlijk allebei hetzelfde willen, al werken ze vanuit een eigen sfeer, cultuur en ontstaansgeschiedenis, en dat ze elkaar zouden kunnen aanvul len, steunen en samenwerken. Dat gaat dus in de komende twee jaar gebeuren. Visser en Adema zullen het proces zelf begeleiden en bewaken en beurtelings minstens tweemaal per jaar de bestuursvergaderingen van de ande re organisatie gaan bijwonen. Met bur gemeester De Widt - die de jumelage in zijn portefeuille heeft - wordt afgespro- t> Lees verder op pagina 3. Oud-commissaris J. Adema en wet houder J. Visser bewerkstelligden het "staakt-het-vuren" tussen stichting en vereniging. BOS EN DUIN BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155-22344 wenst iedereen 1e Kerstdag gesloten. 2e Kerstdag zijn wij vanaf 21.30 uur geopend. Henk, Tiny, Carlo, Jeroen, Olaf, Daniëlle, Renate, Erwin en Jan. AUTOBEDRIJF AUTOVERHUUR AUTOSCHADE TAXIBEDRIJF □AIHATBU DEALER VOOR BAARN - SOEST - EEMNES Eemnesserweg 57a 3743 AE Baarn Tel. 02154-13500 bak a 600 gr. 10 stuks 250 gr. 2 blikken 2 bekers a 0,25 liter 250 gr. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02I55-I6251 Bij ons zijn vanaf donderdag a.s. nog volop loten verkrijgbaar. Winkelcentrum Overhees Tamboerijn 7, Soest. Glazenwassers- en schoonmaakbedrijf Weegbreestraat 100 - Soest wenst u prettige Feestdagen! Telefoon 02155 - 2 60 69 Zie pagina 7 l Zie i pagina Fvan BREÜKELEN bv m s Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1