R.OUD Vernuur MET HET OOG OP UW BRIL. 1 m J Q/y&lai s NS plaatst tijdelijke reuzeschutting langs spoor Baarn-Amersfoort Gemeenteraad Soest blijft zich ergeren aan voortvarendheid van politie Eikenlaan-bewoners geven de strijd tegen het busstation nog niet op 1 ACTUEEL I 3 1993 toe. 'ER iTARIAAT '21 Soester vuurwerkhandelaren voldoen aan strengste eisen gratis oogdrukmeting Wildschut Optiek 2e afdruk y i imbinatie (NEC) (ERIJ SMIT BV Lengte 300 meter, hoogte 4,5 meter Nu al districtssurveillance om ervaring op te doen SCHOEJUtAKER technische dienst SCllOCIIISlkCE" Informatieavond bouwplan Molensoos Stichting en vereniging begraven strijdbijl Verkoop alleen op 30 en 31 december Passagier gewond na val van bromfiets Autoradio uit slede gestolen Nieuw alternatief aan Bosstraat V - co Ook voor uw The Talk of the Town Dief op pad voor kerststukjes? PAGINA g WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 eningstijden: 9.00 - 18.00 uur 8.30 - 21.00 uur 8.30 - 17.00 uur exporterende Nederlandse ïding een enthousiaste j bieden: boeiend werk een prettige werkomgeving een goed salaris oor bijv. een iraat 158, 3768 MD Soest, de heer E. van Dijkhuizen 4-> orten bedrukte computer ast aan uw software. ing van kleine tot n tegen gunstige prijzen. puter-etiketten apier erbaansets g handelsdrukwerk 033 ■g 6 3812 PZ Amersfoort 618747* Midden in het Soester polderge bied, langs de spoorlijn Baarn- Amersfoort, willen de Nederland se Spoorwegen volgend voorjaar tijdelijk een reuze-schutting plaat sen. Het gevaarte zal daar, ter hoogte van de Eemweg, vijf maan den blijven staan. Het gemeente bestuur is akkoord. De schutting krijgt een lengte van 300 meter en een hoogte van 4,5 meter, ge meten bovenop de spoorbaan die zelf al tamelijk "verheven" in het polderland schap ligt. Van februari tot en met juni wordt hij gebruikt voor het verrichten van geluidsmetingen in het kader van de nieuwe geluidwerende voorzienin gen die de Nederlandse Spoorwegen aan het ontwikkelen zijn. Het verzoek van de NS is voorgelegd aan diverse gemeentelijke afdelingen, zoals Stedebouw, Groenbeheer, Ver keer en de Welstandscommissie, die al lemaal akkoord gaan. De belangrijkste overweging daarbij is dat de schutting een tijdelijk karakter heeft. Volgens de afdeling Groenbeheer zal de schutting wel onrust opleveren voor de weidevo gels in het poldergebied. De NS zullen de eventuele schade aan de berm - ei gendom van de gemeente - moeten her stellen, die wordt toegebracht bij het plaatsen en verwijderen van de schut ting. Daar komt een kraan aan te pas. Voor het enorme gevaarte moet wel een bouwvergunning worden, verleend. De De schutting moet bovenop de spoor dijk door de Eempolder - ter hoogte van de Eemweg - komen staan. Foto: Goos van der Wilt. schutting is ook in strijd met het gelden de bestemmingsplan Landelijk Gebied, maar er kan volgens artikel 17 van de Wet Ruimtelijke Ordening een tijdelij ke vrijstelling worden verleend. De aanvraag voor een bouwvergunning en de vrijstelling kunnen parallel lopen. De gemeente gaat de vrijstellingsproce dure zeker uitvoeren, zodat de bevol king vooraf eventueel bezwaar kan ma ken. Volgens het gemeentebestuur zal de schutting hoogstwaarschijnlijk wel voor reacties uit de bevolking zorgen. De politie is in december begon nen met de districtssurveillance vanuit Baarn om alvast ervaring op te doen, die straks bij de nieuwe organisatie goed van pas kan ko men. "Je kunt op 1 april nu een maal niet in één keer de knop om draaien, want dat zou tegenover het politiepersoneel en de burgers onverantwoord zijn," aldus burge meester Hans de Widt vorige week in de gemeenteraad, waar de poli tiek al een voorschotje nam op de discussie die in januari moet plaatsvinden. Aanleiding voor het debatje waren de vragen die Leidje Tomassen had gesteld over de start van de districtssurveillan ce, waarbij van politiezijde opmerkin gen waren gemaakt die het PS-raadslid in het verkeerde keelgat waren gescho ten. Tomassen maakte overigens nog eens duidelijk dat haar kritiek voort kwam uit oprechte zorg en betrokken heid, maar verweet De Widt dat hij met nietszeggende, vage antwoorden was gekomen. Volgens de burgemeester had Tomas sen zich bediend van eenzijdige citaten uit de krant, waarop ze bovendien een bovenmatig accent had gelegd. Op de vraag of Soest door al deze ontwikke lingen niet extra aantrekkelijk voor cri minelen dreigt te worden had De Widt al verwezen naar de discussie in de commissie ABZ van 11 januari, waar ook officier van justitie mevrouw M. Timmer aanwezig zal zijn. Tomassen moest haar die vraag daar maar stellen, vond De Widt. Tomassen vond dat hij haar bezorgd heid niet kon of wilde begrijpen en kriti seerde vooral het feit dat de raadsleden niet op de hoogte waren gebracht van de nieuwe opzet van de surveillance, maar dat uit de krant moesten verne men. "Zo wordt de democratie uitge hold." Ze geloofde in elk geval niet dat Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's "camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* er zo in Soest meer politie op straat zou komen. "We hebben geen invloed en we worden niet geïnformeerd!" Overdonderd Ook de andere fracties staken hun er gernis over de gang van zaken niet on der stoelen of banken. Kees Boerkoel (PvdA) vroeg zich af waarom het con venant tot 1 april gehandhaafd zou moeten blijven nu het proefproject ken nelijk al gestart is en Kees Verheus (CDA) noemde het psychologisch on juist dat de raad door de politie "over donderd" was. "Dat is toch echt vreemd." Neks Blommers (WD) vond de dis cussie bijzonder vervelend worden voor alle betrokkenen, vooral nu ze uit de krant weer had moeten vernemen dat het College verdeeld is over de eventue le nachtelijke sluiting van het bureau. Ze eiste maximale duidelijkheid, op pa pier, "want de spraakverwarring over wat de politie kan, mag en wil, en wat wij daarvoor moeten betalen, is bijzon der groot." Ook Loet Jansen (D66) sprak van een absoluut onbevredigende gang van za ken en eiste duidelijkheid over alle ver anderingen die inmiddels hebben plaatsgevonden of binnenkort gaan plaatsvinden. Wiebe Meilof (GPV/ SGP/RPF) stelde vast dat er algemene frustratie heerste en wilde van De Widt horen of die zich dan tenminste óók een beetje gefrustreerd voelde - "Als u ja zegt zijn wij het ietsje minder..." Zoeken en tasten "Volmondig ja", antwoordde de burge meester op die laatste opmerking. Hij had volledig begrip voor de gevoelens van ongenoegen bij de raad, "maar ook voor ons is het zoeken en tasten naar een nieuwe houding; dat gaat nu een maal met vallen en opstaan. En soms gaat het mis, waarvoor mijn excuses." Volgens De Widt wilde de raad ant woord op de vraag: "Wat doet welke politieman waar in Soest", maar dat kon hij onmogelijk zeggen nu het korps midden in het proces zit waarbij de nieuwe taken en functies worden inge vuld. Dat het College met een voorlopig standpunt over de sluiting van het bu reau naar buiten is gekomen vond hij overigens "normaal", ook al pakt dat nu dan wat vreemd uit omdat B. W. het onderling niet eens zijn. De Widt vertelde overigens nog het nieuwtje dat de officiële start van de nieuwe politieregio Utrecht op zater dag 3 april plaatsvindt in het Soester ge meentehuis, maar niemand van de raadsleden veerde bij die mededeling uitgelaten uit zijn zetel overeind. Over het bouwplan 'verbouw en ver groten Jongerencentrum Molenstraat 142' van de Stichting Welzijnswerk Soest wordt op maandag 11 januari om 20.00 uur in het gemeentehuis een in formatieavond gehouden. Die avond zal in het teken staan in het verstrekken van informatie over het bouwplan, waarbij geïnteresseerden de gelegen heid hebben opmerkingen over de plannen te maken. Vanaf maandag 28 december liggen de bouwplannen ter inzage in het gemeen telijk Informatiecentrum en bij de afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken. Vervolg van pagina 1 ken dat beide organisaties voortaan be trokken worden bij officiële manifesta ties in het kader van de stedenband en dat eventuele besprekingen over zaken die uitstijgen boven de eigen belangen voortaan in het gemeentehuis zullen plaatsvinden, "zodat er niet met scheve ogen naar elkaar wordt gekeken." Bij "dreigende meningsverschillen, irrita ties of problemen" zullen Visser en Adema op de hoogte worden gesteld en bemiddelen. Heroverweging Het convenant wordt na twee jaar - of eerder, als beide organisaties dat willen - ontbonden; dan worden er volgens af spraak besprekingen gestart om de sa menwerking nog eens aan een herover weging te onderwerpen, met inachtne ming van de gemaakte afspraken en aangegane verplichtingen. Tegen die tijd is de officiële jumelage, die in 1989 officieel werd aangegaan, ook aan ver lenging toe. "De bevolking, zowel in Soest als in Kozle, begreep er niks meer van," aldus Visser afgelopen maandag. "Het waren twee groepen die elkaar steeds in de ha ren zaten en elkaar vliegen probeerden af te vangen. De meningsverschillen werden tot in de pers uitgevochten, vooral door persoonlijke toestanden." Volgens hem is het "van de gekke" dat volwassen mensen, die allemaal goed bezig zijn, zich laten leiden door afgunst en jaloezie. "Dat kan gewoon niet." 'Verrek - daar gaat Kees Verheus...!' Hij vond in Adema een overtuigd me destander. De oud-commissaris: "Ik was van de zomer nog met de vereni ging in Kozle, tot ik tot m'n stomme ver bazing opeens mensen van de stichting zag rijden. 'Verrek - daar gaat Kees Verheus!', dacht ik, want ik wist ner gens van." Wat er in het verleden ook gebeurd mag zijn, aldus Visser en Adema, er moet vanaf nu alleen nog naar de toekomst gekeken worden. Meer afstemming en samenwerking zullen volgens het be middelaarsduo ook leiden tot meer re sultaat in wat beide organisaties nastre ven. "Als je bijvoorbeeld samen een boodschappen-inzameling opzet, zoals afgelopen week, dan levert dat volgens mij tweemaal zo veel op," aldus Visser. Volgens Visser en Adema zijn de ach terbannen van de beide organisaties irn- middels geïnformeerd en wordt de sa menwerking allerwegen met vreugde begroet. Van een fusie tussen de stich ting en de vereniging is vooralsnog geen sprake, al zou dat volgens Adema "na tuurlijk "t allermooiste" zijn. "Dat kan nog niet, maar het is ook niet persé noodzakelijk en je moet zoiets ook niet forceren." Bij de vier verkoopadressen van vuurwerk in Soest (Provak Hooijer, Verwoerd, Akkerman en van Rou wendaal) is men al weer helemaal klaar voor het eindejaars-spektakel: vuurwerk. In de afgelopen jaren zijn de eisen voor opslag en verkoop van vuur werk bijzonder verzwaard. Meer dan 15 kg mag de winkelier niet meer buiten zijn kluis uitstallen, en er mag alleen nog maar vuurwerk worden afgeleverd op 30 en 31 december. De gezamenlijke Soester vuurwerk handelaren ergeren zich aan de nog steeds woekerende illegale handel in vuurwerk: "Mensen die vanuit hun auto direct pakketten of strijkers le veren kunnen nog steeds hun gang gaan; zonder dure voorzieningen - kluizen - te treffen, duperen ze de le gale vuurwerkhandelaar," aldus een woordvoerder. Het advies van de vier Soester han delaren luidt dan ook: "Koop bij de vertrouwde adressen. Daar krijgt u uitsluitend goedge keurd vuurwerk, en ook nog een deugdelijk advies!" Een 21-jarige Soester is vrijdag licht ge wond geraakt toen hij op de Stadhou derslaan van een bromfiets viel. Hij reed achterop mee met een 20-jarige Baarnaar. De Soester liep letsel op aan zijn knie, maar hoefde niet in het zie kenhuis te worden opgenomen. Een onbekende dader heeft vorige week vrijdag kans gezien een radio-cas setterecorder weg te nemen uit een au to, die geparkeerd stond aan de Wieks- loterweg. Hij nam het apparaat weg uit de slede; de politie trof geen sporen van braak aan. De eigenaar, een 25-jarige Soesterberger, zit met een schadepost van zo'n 450 gulden. EIKENLAAN BOSSTRAAT meter De bewoners van de Eikenlaan ge ven de strijd tegen het door hen vermaledijde plan voor een bus station in hun straat nog lang niet op. Bij het gemeentebestuur is een officieel bezwaar ingediend, voor zien van 219 handtekeningen, en inmiddels heeft woordvoerder A. v.d. Hoek weer een nieuwe variant ontworpen voor het busknoop punt op de kop van de Bosstraat. Het gemeentelijke plan blijft aan de Ei kenlaan op onoverkomelijke bezwaren stuiten, zo blijkt uit de brief met handte keningen die in de dagen na de in spraakavond van 8 december is rond gegaan. De bewoners spreken nog eens uit dat het gemeente-plan niet in het al gemeen belang en derhalve onaccepta bel is, vanwege het ruimtegebrek, de aantasting van het leefmilieu, de ver keersonveiligheid en de verslechtering van de doorstroming aan de Eikenlaan en de Ossendamweg. Ook constateren ze een gebrek aan visie tot het jaar 2010. In een reactie op de inspraak delen de bewoners het College mee dat de ge meente hen niet heeft kunnen overtui gen van de noodzaak om het busstation op de Eikenlaan aan te leggen en de bussen over dezelfde straat te leiden. Ze vinden dat er veel te weinig aandacht is besteed aan het ruimtegebrek, dat voor alle andere verkeersdeelnemers ont staat, speciaal het langsrijdend verkeer, waarvoor de rijbaan eerder verbreed dan versmald moet worden. "Ook heeft u er kennelijk geen begrip voor dat er een goede mogelijkheid moet blijven om mensen per auto op te halen of weg te brengen, wat voor veel oudere reizigers een noodzaak is," al dus woordvoerder van den Hoek, die in een persoonlijke noot nog eens zijn te leurstelling uitspreekt over de noncha lante uitwerking van het alternatieve plan, waarbij het gekoppeld werd aan busroutes door de Kastanjelaan en de Eikenlaan die de bewoners zelf afkeu ren! Nieuwe schetsen Vrijwel tegelijkertijd heeft Van den Hoek twee nieuwe schetsen ingediend bij het gemeentebestuur. Op de ene heeft hij het door de gemeente voorge stelde busstation geprojecteerd op het alternatieve terrein aan de Bosstraat, dat 2,'5 maal groter en dus "een zee van ruimte biedt". Op de tweede schets - bedoeld om de Bosstraat-bewoners nog minder last te bezorgenis rekening ge houden met de inmiddels door de ge meente aangekochte stukken grond aan de Bosstraat 3 en het begin van de Bosstraat, waardoor de westgrens nog een stukje verlegd kan worden. Een stuk van het park Klein Engendaal kan daardoor zijn functie behouden, maakt Van den Hoek duidelijk. In de schetsen is de uitvoering gedacht van een "eenvoudig en goedkoper aan te leggen" tunneltje - recht onder de Nieuweweg door - waarbij de reiziger wel de overweg over moet, maar die is altijd vrij als de bus op tijd is en slechts vijf stappen lopen, aldus de bedenker. "Overigens is het misschien verstandig eerst maar eens af te wachten hoeveel mensen werkelijk zullen overstappen en hoeveel moeite dat oversteken ei genlijk geeft, alvorens met de aanleg van een tunnel te beginnen," schrijft Van den Hoek. Dubbel geteld Tenslotte laat hij de krant nog even we ten dat van de 75 mensen per dag, die nu in en uit de bus stappen bij Soest- zuid, volgens eigen waarnemingen van de bewoners zo'n 70 uit de naaste om geving komen. "Ze gaan met de bus ge woon even naar Amersfoort en Hilver sum en komen dezelfde dag terug, en daarom worden ze dubbel geteld. In fei te zijn het dus 35 reizigers." De overige vijf reizigers komen uit de trein, en dan gaat het volgens Van den Hoek Het nieu wste alternatief voor het bus station aan de Bosstraat is volgens de Eikenlaan-bewoners mooi en doelma tig- waarschijnlijk om incidentele reizigers die niet bekend zijn in Soest. "Van de vaste (trein)reizigers gaat nu niemand met de bus." Volgens zijn berekeningen zal het aantal bus/trein-overstappers en andersom nooit de 100 halen. "Maar voor dat kleine aantal moet ken nelijk alles buigen, omdat men bij CN en NS halsstarrig blijft vasthouden aan de Eikenlaan. Zij vinden 50 meter extra lopen voor nieuwe reizigers onaan vaardbaar, terwijl men in Amersfoort, Hilversum, Utrecht en Baarn verder of minstens even ver moet lopen," aldus Van den Hoek, die toch niet helemaal gerust is op de goede afloop: "De raads leden snappen ons heel goed, maar bui gen zij straks allen weer het hoofd voor de constitutionele bureaucratie?" ver zucht hij met een verwijzing naar de co lumn "The Talk of the Town" van vori ge week. b co LU Verkoop Verhuur Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd vooru, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 van k.b.film 10X15 cm mal ol glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid Opzij! Opzij! Opzij! Maak plaats! Maak plaats! Maak plaats! De gemeente Soest vat deze titel van het lied van Herman van Veen wel heel erg letterlijk op. Waar gaat het om? Staatsbosbeheer heeft op gezette tijden bomen nodig om bossen aan te leggen of om kale plekken te beplanten. En de cabaretier Herman van Veen uit Soest heeft geld nodig voor de door hem en de Bus- sumse arts Joost Taverne opgerichte Stichting Colonibine. Deze stichting zet zich in voor kansarme vrouwen en kinderen in ontwikkelingslanden, on der meer door de actie 'Een boom voor het leven'. Particulieren en instellingen kunnen voor een bedrag, variërend van twaalf tot zestig gulden, een boom kopen die bestemd is voor een nieuw bos van Staatsbosbeheer. De helft van de op brengst is bestemd voor Unicef en hef ministerie van ontwikkelingssamen werking verdubbelt dit bedrag. De an dere helft is bestemd voor de twee pro jecten van Colombine, een centrum voor straatkinderen in Brazilië en een gezondheidscentrum voor jonge vrou wen in Indonesië. Op deze wijze snijdt het mes niet aan twee, maar zelfs aan vier kanten: zo wel de Stichting Colombine als Staats bosbeheer als het ministerie als de kansarmen in de derde wereld is er bij gebaat. Wie spullen heeft voor de verkoop, heeft uiteraard een magazijn nodig om de artikelen op te slaan. Zo ook de stichting van Herman van Veen. Dat magazijn werd gevonden op een stukje grond op de hoek van de Peter van den Breemerweg en de Ferdinand Huyck- laan, dat de Amersfoorter Rob Rau- werdink van de gemeente Soest voor tweederde deel als kwekerij mag ge bruiken. Hij plantte er voor de Stichting Co lombine duizend zogeheten actie-bo men. Probleem was alleen, dat Rau- werdink was vergeten aan de gemeen te Soest toestemming te vragen voor het planten van die bomen op die plek. En Soest zou Soest niet zijn als niet op stel en sprong tot adequate actie werd overgegaan. "Wij hebben ongelofelijke haast", luidt de volgende regel uit het al eer der aangehaalde lied van Herman van Veen. Dat gold ook voor de gemeente Soest, want kweker Rauwerdink kreeg in eerste instantie slechts een paar da gen de tijd om alle bomen weer te rooien. De Amersfoorter klopte met een protest aan bij de Raad van State, maar die stelde de gemeente Soest in het gelijk. Vanwege de grote schade die de Stichting Colombine zou lopen, kreeg Rauwerdink twee keer uitstel, maar dan moest het echt zijn gebeurd. Wie nu denkt, dat het om duizend bo men gaat, zit er even naast. Het afgelo pen jaar zijn al 750 eiken, beuken en haagbeuken voor de actie van de Stichting Colombine verkocht. Maar de overige 250 waren in de ogen van de gemeente Soest toch nog te veel van het goede. Die heeft Rauwerdink be gin deze week onder nauwlettend en toeziend oog van de gemeente uit de grond gehaald en laten overbrengen naar een terrein bij Biddinghuizen in de Flevopolder. En wie heeft nou plezier van deze ver meende daadkracht van de gemeente Soest? In elk geval niet de Stichting Colombine, niet Staatsbosbeheer, niet het ministerie van ontwikkelingssa menwerking en eigenlijk ook niet de gemeente Soest zelf. En zeker niet de kansarmen in de derde wereld. Kun je in redelijkheid iets anders van de gemeente venvachten of verlan gen? Die vraag zal tot een minder heids- en een meerderheids-antwoord leiden. De meerderheid zou kunnen zeggen: Geen toestemming, dan ook geen bomen op dat stukje grond. En de minderheid, die af en toe ook wel eens gelijk kan hebben? Ach, kan je een gemeente die ternauwernood adequaat voor haar eigen bevolking kan zorgen, de zorgen van kansarmen in andere werelddelen toevertrouwe- n?Om met een andere liedtitel van Herman van Veen te spreken: Het krijgt er steeds meer schijn van, dat de gemeente Soest verwordt tot een klei ne meid op een kinderfiets. GS Radio Soest, 20.12.1992 De politie kreeg vorige week twee meldingen binnen van nogal opmer kelijke diefstallen. Het ging om een hulststruik en twee skimmia's, die verdwenen uit twee tuinen aan de Steenhoffstraat. Volgens de politie zijn beide struiken zeer geliefd als materiaal voor het opmaken van kerststukjes...

Soester Courant | 1992 | | pagina 3