UIT 1HUIS iACTUEEL! n en een id 1993. ge Kerstdagen ipoedig 1993. C&S Bestel nu voor de feestdagen! Deel van schoolgebouw 'Eemland' wordt islamitisch opleidingscentrum edestraat 87 11 71 20 Gemeenteraad moppert over 'eigenwijs' kunst-aankoopbeleid van Visser Verlichte vliegers op Smitswegflats Jeugd gooit vuurwerk naar gezicht van Soester vrouw <ia, Diana, 5ke, Annemarie, que, Patricia st - Tel. 2 05 46 ïters-, verwarmings- ïlektrotechnisch stallatiebedrijf i den Dijssel B.V. 1 al haar cliënten en een Heerlijke "hors d'oeuvres" DE TROMSLAGER Gebruik niet in strijd met bestemmingsplan Weer klachten over stank Lindner IYN tegen bestemmingswijziging van 'buffer' Wieksloterweg-wz Kunstcommissie wél positief over 'Spirit' Vanavond ook nog koopavond j Kritiek VVD en Gemeentebelangen 'Lindenhofplan mag aanpak Van i Weedestraat niet frustreren' Visser 'onthult' kunstwerk W ad\ A.A. VAN BREUKELEN B.V. ]3JML Rotje ontploft vlakbij gelaat Jongelui gooien vuurwerk in hal politiebureau Inbraak mislukt aan Lange Brinkweg Laat niets te Woonwensen over WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Sa - Tel. 12472 Luxe "hors d'oeuvre" met vlees Huzarensalade, rijk gegarneerd met gevulde eieren, gevulde komkommer, pompernikkel, ham, rosbief, fricandeau en rollade, per persoon "1 2.50 Luxe "hors d'oeuvre" met vis Zalmsalade, rijk gegarneerd met gevulde eieren, gevulde komkommer, pompernikkel, paling, garnalen, krab en zalm, per persoon1 5.00 U kunt verder een keuze maken uit o.a. Waldorff- en eiersalade. Voor de kerstdagen ruime sortering OLA-ijstaarten. voor particulieren en bedrijven De salade- en koud buffetspecialist Steenhoffstraat 58 Soest (voorheen Slagerij Duwel) 02155-2 28 71 Een deel van het gebouw van de voormalige scholengemeenschap "Eemland" wordt in gebruik ge nomen als opleidingscentrum van de SICN (Stichting Islamitisch '(Centrum Nederland). Dat blijkt uit de nadere informatie die de ge- meente heeft ingewonnen, nadat [iet gebouw aan de SICN werd ver- Jcht. Het College van B. W. eeft de sinds 8 december bestaan de bouwstop - opgelegd omdat er mwwerkzaamheden zonder ver- nnning plaatsvonden - inmiddels pgeheven. Bij nader inzien is het beoogde gebruik van het voormalige schoolgebouw toch get in strijd met het bestemmingsplan, Rals het College eerst vermoedde. ïn het centrum wordt weliswaar een ge- ^dsruimte (moskee) ondergebracht, maar dat is een onderdeel'van het totale Volgens de informatie van de SICN wil de organisatie er een opleidingscen- um vestigen, waar uit het buitenland [komende functionarissen van islamiti- Tbhe organisaties worden opgeleid. Het jaat daarbij om voorgangers en bege- teiders die nog te weinig ervaring met de Nederlandse samenleving hebben om [hun functie goed te kunnen vervullen. De bedoeling is dat de vrijwillige dienst verleners van het ISCN voor het meren- ueel in Nederland worden opgeleid, zo- Sat ze beter op de hoogte zijn van de po- [sitie van de moslims in de Nederlandse [samenleving. "In ongeveer vijf jaar ver- jandert de houding van de meesten, om dat ze zich ondertussen in de plaatselij ke cultuur hebben verdiept en meer be grip ontwikkelen voor de bewoners van dit land," aldus voorzitter A. Kande- mir. <De vrijwilligers kunnen na hun oplei ding samenwerken met onderwijs-in- stellingen en andere sociaal-maat schappelijke overleg-organen, maar moeten na een aantal jaren weer terug :naar hun land van herkomst. Hèt is de bedoeling dat de organisaties op die manier in de Nederlandse samenleving worden geïntegreerd. Vooral jongeren "De ISCN is op dit moment de enige or ganisatie die dit grote gat vult door de vrijwilligers in Nederland op te leiden," aldus Kandemir. De opleiding zal plaatsvinden in de vakanties en de weekeinden, eventueel ook in kost school-verband. De kandidaten zijn vooral jongeren die de opleiding naast hun gewone schoolopleiding volgen. In het opleidingscentrum krijgen ze o.a. les in het lezen van de Koran en de isla mitische geloofsleer. Er zijn leslokalen nodig voor volwassen mannen en vrou wen en voor jongens en meisjes, alsme de een multifunctionele ruimte die ge bruikt wordt als gebedsruimte (mos kee) en voor informatiebijeekomsten, seminars, conferenties, lezingen, vie ringen en andere cultuur-gebonden ac tiviteiten (theater, dans of kunst). Daarnaast wil de ISCN er een biblio theek, een kantine en een dienstwoning onderbrengen. Geen problemen Bestudering van deze activiteiten levert volgens het ambtelijk advies van de af deling ROB aan het College in eerste instantie geen planologische proble men op. De voornaamste activiteiten kunnen - ruim geïnterpreteerd - ge rangschikt worden als "educatie" en dat is niet in strijd met het bestemmings plan. Wel wordt erop gewezen dat een kantine moet voldoen aan de eisen van de drank- en horeca-verordening en dat het bestemmingsplan één dienstwo ning toestaat. De voorkeur van ROB gaat uit naar een inpandige dienstwo ning. Ook een bibliotheek is geen pro bleem. Ten aanzien van het "kost school-gebeuren" vindt ROB echter dat er nog te veel onduidelijkheid is en voor grootschalige "feesten en partij en", aldus de ambtelijke afdeling, moet in het algemeen vergunning worden ge vraagd. Het Eemlandgebouw op de hoek van de Molenstraat en de Soesterengweg. Het College heeft nu besloten de bouw stop op te heffen, maar zal de werk zaamheden en het gebruik van het ge bouw wel kritisch blijven volgen. De ISCN mag in elk geval verder gaan met de bouw van toiletten en wastafels. In het pand is nu nog maar één toilet be schikbaar en helemaal geen wastafels meer. Over de bestemming van het resterende deel van het schoolgebouw - langs de Soesterengweg - staat inmiddels vrijwel vast dat het scholingsinstituut van de FNV daar niet zal komen. De vakbond heeft in elk geval niet gereageerd bin nen de gestelde termijn, zodat volgens de ambtenaren kan worden aangeno men dat zij geen belangstelling meer heeft. Ongewenst, zo noemt het IVN een eventuele wijziging van het be stemmingsplan Wieksloterweg- westzijde. De open weilanden in dit gebied vormen de "buffer" tus sen enerzijds Pijnenburg en het natuurmonument Soesterveen, en anderzijds de stadsrand van Soest, en dat moet zo hiijven. Het IVN heeft dat per brief aan het Col lege van B. W. laten weten. De na tuurbeschermers reageren daarmee op de verontruste signalen van een aantal bewoners. In het bestaande bestem mingsplan wordt het open karakter van het gebied gehandhaafd en het IVN is dan ook tegenstander van een wijziging van het plan. "Om het open, landelijke karakter te handhaven zijn uitbreidingen in de vorm van nieuwe zijwegen, wegverbre- dingen, nieuwe bedrijven, nieuwe wo ningen en sportterreinen ongewenst," aldus de brief. "Een buffer van mini maal 100 tot 250 meter is nodig om ver storing van het ecosysteem aan de bos rand en in het veen zo klein mogelijk te houden." Het IVN wijst erop dat het huidige be stemmingsplan aan het gebied land schappelijke en natuurwetenschappe lijke waarde toekent. Vooral de schei ding tussen bos en open weilanden be paalt de waarde van de Wieksloterweg als recreatieve route. In de landschapsvisie van de gemeente wordt voor de hele westrand van Soest gesproken over een verdichting van de "stadsrand-activiteiten" en het IVN wil van het College horen of dat ook geldt voor de bufferzone van 100-250 meter, en aan welke concrete activiteiten het gemeentebestuur dan denkt. Een grondbedrijf hoort er in elk geval niet, vindt het IVN, omdat dat afbreuk doet aan het open karakter. Bedrijfs- en recreatieve activiteiten die in strijd zijn met het geldende bestem mingsplan zouden niet langer gedoogd moeten worden, maar afgebouwd. "Het inpassen van deze activiteiten in een nieuw bestemmingsplan zou in feite betekenen dat de gemeente niet in staat is de ruimtelijke ontwikkeling van Soest te sturen, en dat ze deze ontwikkeling slechts volgt," aldus de brief, die is on dertekend door IVN-voorzitter R. Maas. Waakhondfunctie In een tweede brief aan B. W. vestigt het IVN de gemeentelijke aandacht op de weer toegenomen klachten over stankoverlast bij Lindner. De klachten komen sinds eind oktober vanuit de wijk Soestdijk. Voorzitter Rob Maas wijst erop dat er geruime tijd geen spra ke is geweest van hinder en dat de mi lieuvereniging Soestdijk Geen Stank- wijk inmiddels haar "waakhondfunc tie" heeft overgedragen aan het IVN. "Nu is er - volgend op de berichten over bedrijfsinkrimping - plotseling weer sprake van overlast." Het IVN verzoekt het College er, ook in economisch slechte tijden, op toe te zien dat Lindner de navebrandingsap- paratuur (in de vergunning verplicht gesteld) daadwerkelijk gebruikt en op te treden bij overtreding. "Dat is in lijn met uw eigen Milieubeleidsplan," aldus Maas, die graag horen wil welke stap pen B. W. denken te ondernemen of al ondernomen hebben om de hinder wet in het geval van Lindner te handha ven. Formeel is er niets misgegaan bij de beslissing van het College van B. W. om het kunstwerk "Spirit of the Forest" voor 36.000 gulden aan te schaffen. De gemeenteraad heeft die bevoegdheid zélf aan het College overgedragen. Maar lang niet iedereen staat te juichen bij het kunst-aankoopbeleid van wet houder Jan Visser, die naar de smaak van de raad wat al te eigen zinnig aan de gang is. Inzet van de discussie, vorige week in de gemeenteraadsvergadering, waren de kritische vragen van de PvdA-fractie over de aankoop van het boomstam kunstwerk, dat inmiddels een plekje heeft gekregen in de kleine entree van het gemeentehuis. Wil Stekelenburg (PvdA) veronderstelde aanvankelijk ten onrechte dat het College - lees: Vis ser - het "negatieve" advies van de kunstcommissie had genegeerd, maar de wethouder kon met de papieren in de hand aantonen dat dat advies wél positief was uitgevallen. Alleen de lo- katie beviel de commissie niet. Visser liet weten dat hij op aanraden van de kunstcommissie kontakt had ge zocht met architect Schrieke van het ge meentehuis, die volgens hem "zeer on der de indruk" van het kunstwerk was. ("O ja, viel-ie flauw...?" informeerde Harry Witte van Gemeentebelangen bij interruptie.) Voor Stekelenburg en zowat de hele rest van de raad was de gang van zaken niettemin aanleiding genoeg om geza menlijk eens lekker over de wethouder heen te vallen. Het College heeft welis waar - geheel volgens de regels - een mandaat om binnen het bij de begroting vastgestelde budget kunstaankopen te doen, maar de raad voelde zich kenne lijk toch gepasseerd. "Het College mag kopen, maar altijd onder voorbehoud van goedkeuring door de raad," dreig de Kees Verheus (CDA). "Als we nou 'ns nee zeggen...?" Alleen Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) toonde zich wel in genomen met de eigenwijze kunstzin nigheid van de wethouder, zoals hij het omschreef. Ook Harry Witte stak zijn kritiek niet onder stoelen of banken. Hij vond de "Spirit" veel te groot voor de kleine hal - "iedereen kan zien dat 't een probleem is" - en vond dat Visser iets te ver ging als hij dacht dat hij alles zélf mocht beslissen. Neks Blommers (WD) schaarde zich eveneens onder de kritici van Visser door hem te verwijten dat hij het fonds kunst-aankopen teveel gebruikte voor de artistieke verfraaiing van het ge meentehuis, alsof er geen andere open bare gebouwen in Soest staan. "We zijn hier al zo rijk bedeeld." Stok om de hond te slaan Bart Krol (CDA) vond uiteindelijk de beste stok om de hond te slaan en con stateerde dat het kunstfonds kennelijk royaal gevuld was, terwijl Visser des tijds volgens hem had beweerd dat er niet genoeg in zat om het cultuurstimu leringsfonds wat ruimer te spekken. "Maar achteraf had dat dus best ge kund." Ook Blommers nam het Visser kwalijk dat hij de indruk had gewekt dat het geld op was. Visser betoogde dat het College als geheel verantwoordelijk is voor het kunst-aankoopbeleid. "Dat beslis ik niet in m'n eentje - ik wou dat dat waar was." Hij wees in dat verband naar zijn collega-wethouder Jan Menne ("de penningmeester hier links van mij") en weersprak ook dat het College "zomaar" een graai in het kunstpotje zou mogen doen, evenmin als de raad. 'Probleem' Op de vraag wat er zou gebeuren als de raad alsnog nee zegt tegen de aankoop - een theoretische situatie, want de raad hééft dat soort beslissingen nu eenmaal aan het College gemandateerd - ant woordde Visser: "Dan hebben we een probleem..." Het verzet tegen een gro tere overheveling van geld uit het kunstpotje naar het cultuurstimule ringsfonds had volgens de wethouder ook niet zoveel te maken gehad met de beperkte omvang ervan, maar was inge geven door de overtuiging van het Col lege dat er voor dat doel niet meer uit gehaald moest worden. Verheus stelde tenslotte vast dat de gang van zaken voor nagenoeg de hele raad heel onbevredigend was. "Als u op deze manier met uw mandaat omgaat wordt het hoog tijd dat we dat intrek ken." Ook Witte had al aangekondigd in januari op de kwestie te zullen terug komen, in de commissie Ruimtelijke Ordening (die ook over de beeldende kunst gaat). De winkels in Soest zijn vanavond tussen 19.00 en 21.00 uur geopend. Evenals maandag- en gisteravond is er een extra koo'pavond. Dat heeft te maken met kerst. Op vrijdag 25 de cember (Eerste Kerstdag) zijn alle winkels vanzelfsprekend gesloten. De VVD-fractie in de Soester ge meenteraad is er niet gerust op. Nu is er een nieuw Lindenhof-plan, maar of het College daarbij wel ge noeg vingers in de pap heeft gesto ken baart de liberalen ernstige zor gen. Volgens fractievoorzitter Neks Blommers opereert wethou der Jan Visser te weinig "sturend" en te veel "volgend". Dat bleek in de gemeenteraadsvergade ring van vorige week, waar de VVD het College bestookte met vragen over de afspraken die tussen B. W. en pro ject-ontwikkelaar Vahstal gemaakt wa ren over de invulling van het Linden- hof-terrein, waar immers winkels en woningen zijn gedacht. Dat moet haast wel invloed hebben op de herinrichting van de Van Weede straat, aldus Blommers, want de centra le ligging van de Lindenhof speelt daar bij een cruciale rol. Het plan mag de aanpak van de Van Weedestraat niet frustreren," aldus Blommers. Niet élke invulling is voor de WD aanvaardbaar en in elk geval moeten de direct-omwo- nenden nauw bij de plannenmakerij be trokken worden. Ze wilde ook weten of B. W. wel dezelfde parkeer-eisen stellen aan de nieuwe winkels in het Lindenhof-complex als aan andere "nieuwe" winkels. Ja, antwoorde Visser, "wat dat betreft slaap ik met de Strcutuurvisie onder m'n hoofdkussen." Volgens hem is er sprake van een volledig nieuw plan en is er met Vahstal duidelijk gesproken over de randvoorwaarden waaraan het gebouw moet voldoen. Verdiepingen Ook Harry Witte (Gemeentebelangen) maakte zich zorgen over de procedures bij het "politiek zeer omstreden plan". Volgens hem waren sommige zaken met Vahstal minder goed afgesproken dat Visser beweerd. Hij wees in dat ver band op het feit dat Vahstal vijf verdie pingen heeft bedacht, terwijl er volgens de oude afspraken maar vier mogen ko men. "Het is jammer dat de Lindenhof zelf haar lot verbonden heeft met deze project-ontwikkelaar, die nu eenmaal uit de grond wil halen wat er in zit." Volgens Witte wordt er in Soest in het algemeen een beetje rommelig gewerkt met bouwplannen - zoals naar voren komt uit de recente notitie over de "beeldkwaliteit" in Soest - en dat zou juist hier absoluut niet mogen gebeu ren. Visser bestreed het verwijt van romme ligheid. "Integendeel, alles gebeurt zeer zorgvuldig en wei-overwogen, zoals u dat van vorige College niet gewend bent... We volgen de procedures zeer nauwgezet." Sinds vorige week prijken op de twee grote flats aan de Smitsweg levensgrote verlichte vliegers, een creatie van de Monnickendamse kunstenaar Thomas de Klerk. Ze vormen een stukje artistieke ver fraaiing van de trappenhuizen van de onlangs gerenoveerde flats. De eerste vlieger werd vrijdagmiddag met enige ceremonieel in gebruik geno men, waarbij wethouder Jan Visser - in Ruimtelijke Ordening en Kunst - de of ficiële handelingen verrichtte. Volgens Visser is kunst ook spelen met licht en wind, en dat werd in de vlieger nog eens met nadruk gesymboliseerd. De vliegers laten overdag een zon zien; als ze 's avonds worden verlicht- het geen gebeurt via een bijzonder tijdklok mechanisme - zijn maan en sterren zichtbaar. De staart bestaat geheel uit neon-verlichting. De vliegers zelf zijn van acrylaatplaat en volgens Visser dus wel vandalisme-bestending. Hij bedankte alle betrokkenen uitvoe rig voor hun medewerking, waarna kin deren van de nabijgelegen Daniël- school de plechtigheid opluisterden met het oplaten van "echte" vliegers. Dat had nogal wat voeten in de aarde omdat er nauwelijks wind stond. Vooral in het nachtelijk duister vormen de kunst-vliegers hoog op de flatmuur een opvallend baken. hypotheken adviseurs in... hypotheken vastgoed assurantiën A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962 7 23789 adres woning indeling HOEKVILLA MET 6 SLAAPKAMERS Soest WILLEM DE ZWIJGERLAAN HOEKVILLA MET SOUTERRAIN, garage en tuin entree, hal, toilet, woonkamer, keuken, overdekt terras rdieping 3 slaapkamers, douche, toilet en wastafel met vaste trap, 1 slaapkamer, c.v. en bergruimte alqemeen souterrain: 2 ruime kamers, hal Gevraagde koopsom f 345.000,- zolder NOG 2 TE KOOP plaats Soest adres HEETAKKER woning 4 VRIJSTAANDE VILLA'S met garage indeling hal, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder bergzolder algemeen ca. 500 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type C v.a. v.o.n. f 470.000,- plaats Soesf adres EIGEN DOMWEG woning HELFT VAN DUBBEL MODERN WOONHUIS met berging ZEER RUSTIG GELEGEN NABIJ DEN BLIEKLAAN indeling hal, toilet, meterkast, ruime woonkamer (ca. 50 m2) met open haard, mod. keuken met inpandige inbouwapparatuur, bijkeuken en berging verdieping 4 slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douche algemeen deze onder architectuur gebouwde woning met groot dakterras in zeer goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 359.000 Een bewoonster van de Irenelaan is maandag met de schrik vrijgeko men, toen jongelui een rotje naar haar gezicht gooiden. Het vuur werk ontplofte vlakbij haar gelaat, maar ze liep geen letsel op. De daders hadden bij haar woning aan gebeld. Toen de vrouw de deur opende, gooide één van de bezoekers het vuur werk naar binnen. Voor dat de vrouw van de schrik was bekomen, waren de jonge bandieten al vertrokken. De Bezoekers van het politiebureau aan de Dalweg hebben vanaf zaterdag bij binnenkomst kunnen zien dat het ta pijt in het halletje een schroeiplek vertoont. De oorzaak daarvan is vuurwerk dat vrijdagnacht door jongelui naar bin nen is gegooid. Voordat de politie in het halletje arriveerde, waren de boosdoeners reeds vertrokken. Het gaat om het halletje dat van buiten altijd toegankelijk is. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. vrouw heeft de politie ingeseind. De politie moet de laatste dagen her haaldelijk op pad voor klachten over vuurwerk. Op verschillende locaties wordt reeds vuurwerk afgestoken. De politie heeft overigens nog geen grote partijen vuurwerk in beslag genomen. Volgens een woordvoerder zijn de voorraden vuurwerk die de jeugd in be zit heeft, niet zo groot. "Als we komen, is het meestal al op." Vuurwerk mag alleen op woensdag 30 en donderdag 31 december worden verkocht. Afsteken van vuurwerk is toegestaan vanaf 31 december om 20.00 uur tot 1 januari om 2.00 uur. Onbekende daders hebben in het week einde tevergeefs geprobeerd in te bre ken in een kantoor aan de Lange Brink- weg. De gebruiker ontdekte dat de ko zijnen waren bewerkt, zonder dat de in brekers het pand waren binnépgeko- men. Bij de politie werd niettemin toch maar even aangifte gedaan. Njjhof in december, 't Is er nog gezelliger dan anders. De mensen zijn anders dan anders. De vrolijke dagen naderen. Er is versiering. Fijne muziek. En bjj iedereen het verlangen om het gezellig te hebben. In die sfeer winkelt u bij Nijhof. Ontspannen. In alle rust. En daarna? Dan even genieten van wat ons restaurant te bieden heeft. Inderdaad: Bij Nijhof bent u uit. Maar ook thuis. mm Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. telefoon 02154-16246.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5