r-1 1 I992 - SOEST -1 I992 - SOEST -1 I992 - SOEST -1 1992 - SOES! Foto's Tekst Een nieuwjaar, een nieuwe naam, moet de directie van Zonnegloren en Maar schalksbos hebben gedacht. De zieken huizen heten voortaan Medisch Cen trum Molendael (Soest/Baarn). Een andere naam krijgt ook de voormalige Emmaschool, waar voorheen huis- houdlessen werden gegeven. Het ge bouw aan de Talmalaan wordt omge doopt in Het Kasteel. Stichting Kinder centra betrekt de tot peuterspeelzaal verbouwde 'residentie' in de zomer. Bewoners van de Smitsweg zijn van me ning dat winkelcentrum De Smitshof ook een opknapbeurt kan gebruiken. Het centrum verloedert, schrijven ze in een brief aan de gemeente en de eige naar Nederland 1870 Verzekerings groep en de grootste ondernemer in het centrum, Gall en Gall. Toch is er reden voor feest in het Smitsveen. Het ingrij pende renovatieproject van 28,1 mil joen wordt afgerond en daarom gaan de woningbouwvereniging Soest en de huurders 'uit hun dak'. Waar Nederland werd opgeschrikt door een groot aantal rampen, zoals de aardbeving in Limburg, de vliegtuigongelukken in de Bijl mer en het Portugese Faro en het treinonge val in Hoofddorp, bleef Soest in 1992 cala miteiten bespaard. Hoewel Soest Soest moet blijven, verander de er hier en daar toch wel wat. Klein Engen- daal werd bijvoorbeeld bijna een dagelijkse bestemming voor aannemers en bouwvak kers. Wat niet veranderde, was de verkeers problematiek op onder meer de Van Weede- straat. De frequentie van de inspraakavonden en overlegbijeenkomsten tussen het gemeente bestuur en de bevolking bereikten wellicht een hoogtepunt in het bijna verstreken jaar. Denk alleen maar aan alle beraadslagingen over de Structuurvisie. Natuurlijk kon niet iedereen tevreden worden gesteld, dat zal in 1993 evenmin het geval zijn. Veel verenigingen en instanties bewezen op nieuw dat ze actief zijn ingesteld. De één deed dat met meer succes dan de ander, maar er was weer voor elk wat wils. Voor velen was 1992 een bewogen jaar. Voor velen was 1992 een rustig jaar. Voor velen was 1992 een leuk jaar. Voor velen was 1992 een ver velend jaar. De Soester Courant verscheen 53 keer en de redactie probeerde zoveel en zo goed als mo gelijk alle activiteiten te volgen en te ver slaan. Om nog één keer terug te kijken op 1992 publiceert de Soester Courant een jaar overzicht. Waarbij het overigens geenszins de bedoeling is geweest een compleet beeld te schetsen, doch slechts een overzicht te ge ven van verschillende 'oude' actualiteiten op verschillende gebieden. autoverhi Nog steeds een punt van discussie zijn de verkeersmaatregelen tegen sluipver- keer in Soestdijk-Oost. Het college zegt de bewoners van de Hellingweg en de Korte Bergstraat toe dat .de verkeers problematiek opnieuw zal worden be keken. Dat zal gebeuren tijdens het zoe ken naar maatregelen voor de drie ver keersknelpunten (Van Weedestraat, Ossendamweg en de route Nieuweweg- Koninginnelaan). Een plan van het col lege wordt van tafel geschoven. De be woners van de Korte Bergstraat en de Hellingweg voelen zich de dupe van de afsluitingen op de Waldeck Pyrmont- laan en de Verlengde Talmalaan; het sluipverkeer is daardoor uitgeweken naar hun woonstraten. Daar zullen ook nog eens bussen bijko men. De gemeente Soest en Centraal Nederland presenteren in het najaar een uniek busplan voor Soest. De be doeling is dat vijf buslijnen door de ge meente rijden, waarbij de verbindingen met Hilversum, Amersfoort, Baam en Soesterberg worden onderhouden. Om de vertrektijden van de verschillende buslijnen (70, 71, 72, 73 en 74) op el kaar aan te laten sluiten, wil de gemeen te overstappunten realiseren op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat en bij het NS-station Soest-Zuid aan de Eikenlaan. In Soest- Zuid zijn de omwonenden, die een al ternatief plan ontwerpen, fel tegen. In Soestdijk vreest de buurt voornamelijk voor de verkeersveiligheid. Over bussen gesproken: de tweede ou- derenbus wordt in gebruik genomen door de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Het overkoepelend orgaan van de ou derenbonden (de COSBO) klaagt an dermaal over onkruid op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg. De nieuwe, milieuvriendelijke aanpak van de gemeente vergt zoveel tijd dat het ongewenste groen tussen de grafzerken niet adequaat kan worden bestTeden. Hoewel de gemeente geen chemische reinigingsmiddelen meer gebruikt, biedt de bevolking jaarlijks veel che misch afval aan. Om dat van het overige afval te scheiden, krijgen de Soester huishoudens na de groene en de bruine gft-container een milieubox. Boven dien rijdt voortaan op gezette tijden een chemokar door Soest, waar mensen hun chemisch afval kunnen dumpen. Binnen de carnavalsvereniging De Nar- re Knollen ontstaat een breuk. Prins Steef I wordt na onenigheid over zijn functioneren afgezet en opgevolgd door prins Berend I. Wasiel Steitner wordt in november de nieuwe prins. De pas opgerichte Plattelandsgenotsknot- sen beginnen met prins Peter. Hij wordt tijdens een feest bij de aanvang van het nieuwe carnavalsseizoen, in november, opgevolgd door prins Marco de Eerste. Ook in de persoonlijke sfeer wordt ge feest. Onderscheidingen en jubilea zijn aan de orde van dag. Mevrouw C. van der Giessen viert haar honderdste ver jaardag; Roel en Ger van Kooi van de Groen van Prinstererstraat zijn op 5 juli zeventig jaar getrouwd. De politie levert in 1992 veel stof voor verhalen in de krant. De komende reor ganisatie werpt haar schaduwen vooruit en dat zorgt voor een boel onrust, ook bij de politie zélf, maar met name bij de politiek. Vooral als blijkt dat Soest het in de toekomst moet doen met een fraai politiebureau dat 's nachts dicht gaat. Wordt Soest onveilig...? Progressief Soest organiseert uit protest een nacht wake aan de Dalweg. De gemeenteraad komt er eigenlijk niet aan te pas, is de veelgehoorde klacht. De nachtsluiting van het bureau lijkt de prijs die Soest moet gaan betalen voor de alom ge koesterde wens: meer politie op straat, en liefst op de fiets. De discussie is nog niet afgelopen. De restauratie van de toren van de Ou de kerk wordt afgerond. Tijdens de Ou de Ambachtenmarkt op Hemelvaarts dag staat de toren nog iri de steigers, maar als in december de eerste Kerst markt in de Kerkebuurt wordt gehou den, pronkt de toren als vanouds. In de raadszaal van het gemeentehuis wordt afgesproken dat de vuilbreng- plaats De Schans opnieuw zal worden ingericht. De Stichting Spullenhulp zal op het terrein aan de Lange Brinkweg onderdak krijgen.. De werkzaamheden beginnen volgend jaar. De Oude Kerk aan de Torenstn tie van de toren werd in juni af ger In Soest werden, zoals hier voor Kroatië, veel hulpgoederen ingezameld voor mensen in het buitenland. ;officiële opening een protestac !door de meeste mensen wordl keurd. In verband met de geluid last besluit burgemeester Hans d die opening niet te verichten. In i de week wordt de dierenambular Camping Kennels aan de Birl operationeel voor zieke dieren. Zieke mensen kunnen voortaa meer bij de heer en mevrouw K terecht. Het doktersechtpaar ga zijn pensioen genieten. E.J. Oud; neemt de praktijk over. In onderwijskringen ontstaat he onzekerheid als berichten over ei gelijke fusie tussen de openbare scholen De Schakel en De Reger door de pers worden gepubl Wethouder Mieke Swinkels van wijs krijgt van verschillende kant tiek, omdat het nieuws naar bi gebracht, terwijl verschillende 1 kenen nog van niets weten en V zeker is dat de fusie doorgaat. He leg wordt achter gesloten deuren gezet. De KBS Soestdijk, in de jaren Veel ijspret viel er in 1992 niet te beleven voor de schaatsliefhebbers. De Peters Baan was één dag geopend. Het politiebureau stond vaak ter discussie in verband met de nachtelijke sluiting. In april wordt een bom uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt. Het projectiel ligt ergens in de grond op boerderij De Muizenberg aan de Biltseweg. De Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) maakt de bom onschadelijk. Toch schrikken veel Soesters later wakker van trillingen. Die worden veroorzaakt door een aardbeving die in Limburg veel schade aanricht. Tijdens de Gilde- feesten worden de feestvierders tijdens een optreden van de Havenzangers ge stoord door een bommelding. Het blijkt een misplaatste grap te zijn, maar het Koningsbal wordt wel voortijdig afge blazen. Ben van Schalkwijk is eerder die dag de nieuwe koning van het Groot Gaesbeeker Gilde geworden. De Gildefeesten zijn niet de enige pu bliekstrekker. Ook de eerste Seizoens- markt, de monumentendag en de ge meentedag staan in de belangstelling. Ook op diverse activiteiten op konin ginnedag komen veel mensen af. Zielig hè, dat poesje, dat tien dagen in het kunstwerk bij de ingang van Aqua Indoor opgesloten heeft gezeten. Het dier wordt uit zijn positie bevrijd en naar dierenasiel 't Hart gebracht. Het pension voor honden en katten moet noodgedwongen plaatsmaken voor de woningen die in Klein Engendaal als paddestoelen uit de grond schieten, 't Hart krijgt aan de Eemweg de beschik king over een vijf sterrenhotel. Een aantal omwonenden klaagt over het ge blaf van de gasten en houdt vlak voor de Geboeide kinderen op konii De eerste Seizoensmarkt beviel goed. Het was alleen jam- feesten werd gehouden. Niettemin kwamen veel mensen een mer dat het evenement in hetzelfde weekeinde als de Gilde- kijkje nemen op het Raadhuisplein. Op het gemeentehuis werde met hun prestaties. Op de fotc ranten The Red Stars, fietscro Klooster, Eva Janssen en Her Goos v.d. Wilt Herman van Dam Con Mönnich Johan van Beek Aad Post De verhuizing van de brandweerkazerne is een veelbespro ken onderwerp geweest. Oude plannen werden verbrand, naar de Bosstraat) wordt door veel sporters met gemengde ge- nieuwe plannen verschenen kort daarna. Het plan Boerkoel voelens ontvangen. Burgemeester en wethouders werken het (kazerne naar Beukendal, sporthal, Smeeing/BDC en Shot plan van de PvdA, VVD en D66 nog uit. Het herenieam van de Mixi zaal promoveerde de ploeg n onder leiding van Henk Hug De wijk het Smitsveen, eind jaren zestig, begin jaren zeven tig gerealiseerd, ondergaat de laatste jaren een ingrijpende re novatie. Het project van 26,1 miljoen gulden wordt in de zo mer afgesloten met een groot feest voor de wijkbewoners. WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 SOESTER COURANT

Soester Courant | 1992 | | pagina 8