1992 - SOEST -1992 - SOEST -1992 - SOEST -1992 - SOEST -1992 Redelijk veel titels voor Soesters Jaar van de Structuurvisie -^^8 I WOENSDAG 30 DECEMBErTÖÖp" PAGINA 9 Soesterberg Referendum kwam er niet voor mensen die met niet alleen een wordt in SOESTER COURANT isen in het buitenland. De Oude Kerk aan de Torenstraat stond lange tijd in de steigers, maar de restaura tie van de toren werd in juni afgerond. De werkzaamheden kostten ongeveer zes ton. officiële opening een protestactie die door de meeste mensen wordt afge keurd. In verband met de geluidsover last besluit burgemeester Hans de Widt die opening niet te verichten. In dezelf de week wordt de dierenambulance van Camping Kennels aan de Birkstraat operationeel voor zieke dieren. Zieke mensen kunnen voortaan niet meer bij de heer en mevrouw Kuipers terecht. Het doktersechtpaar gaat van zijn pensioen genieten. E.J. Oudshoorn neemt de praktijk over. In onderwijskringen ontstaat heibel en onzekerheid als berichten over een mo gelijke fusie tussen de openbare basis scholen De Schakel en De Regentuuter door de pers worden gepubliceerd. Wethouder Mieke Swinkels van onder wijs krijgt van verschillende kanten kri tiek, omdat het nieuws naar buiten is gebracht, terwijl verschillende betrok kenen nog van niets weten en het niet zeker is dat de fusie doorgaat. Het over leg wordt achter gesloten deuren voort gezet. De KBS Soestdijk, in de jaren tachtig ontstaan door een fusie tussen de Ma- riaschool en de St. Theresiaschool, stapt over op het Dalton-onderwijs. De reformatorische basisschool Daniël neemt zijn intrek in het voormalige ge bouw van de Zonnedauw aan de Smits- weg. Bij Chemco Europe aan de Beaufort- laan in Soestduinen vallen veertig ont slagen. Ook CMB Closures Europe (het voormalige Lindner Industrie) wil als gevolg van een reorganisatie 32 ar beidsplaatsen schrappen. De bonden protesteren. CMB Closures besluit de reorganisatie niet door te voeren, zodat alle werknemers hun baan behouden. Op het terrein van de voormalige buur man Foxboro wordt verontreiniging in de grond aangetroffen. Volgens de ge meente vormt de vervuiling met Tetra geen gevaar voor de volksgezondheid. De gemeente Soest staat er financieel goed voor. Ondanks een aanzienlijke reserve en vrijwel een jaarlijks over schot op de begroting, besluit het colle ge de belastingstarieven te verhogen. Aanvankelijk kondigt wethouder Jan Menne een stijging van drie procent aan, maar de gemeenteraad houdt het uiteindelijk op twee procent. De ge meente looft daarentegen geld uit aan burgers die een goed idee indienen, dat de gemeente geld bespaart. Twee amb tenaren, Hans Bos en Jan de Bruin, krij gen een geldbedrag, omdat ze het boomjukvoethekhondebordhevelap- paraat uitvinden. Het gebouw van de Stichting Jongeren centrum Molensoos wordt door de ge meente verkocht aan de Stichting Wel zijnswerk Soest. Het pand zal worden verbouwd en in 1993 in gebruik geno men. Het vrijwel leegstaande Coca Co lagebouw aan het Weteringpad krijgt bezoek van de jeugd. De gemeente heeft het pand enkele jaren terug ge kocht om bedrijven uit woonkernen an der onderdak te bieden, maar niemand hapt toe. De jeugd mag er nu op vrijdag en zaterdag dansen. Veel Soesters kijken over de gemeente grenzen. Sterker nog, ze trekken zich het lot aan van mensen in andere lan den. In Soest worden onder meer acties op touw gezet voor de bevolking van Kozle, de Poolse zusterstad van Soest, de inwoners van het door oorlog geteis terde Bosnië en kinderen die het slacht offer zijn van de kernramp in het Russi sche Tsjemobyl. Vooral in de donkere dagen van december worden pakketten met voedsel en hulpgoederen verza meld. De vereniging Kozle-Soest en de Stichting Jumelage Soest-Kozle begra ven zelfs de strijdbijl en beloven elkaar twee jaar lang niet dwars te zitten. In Soesterberg blazen enkele bewoners het Oranje Comité nieuw leven in. Het eerste resultaat mag er zijn. Koningin nedag wordt op passende wijze gevierd, evenals bevrijdingsdag. Op 4 mei wor den de doden van de Tweede Wereld oorlog, zonder miltair eerbetoon, her dacht. Soesterberg krijgt ook zijn eigen afslag op de A-28. Nog geen 24 uur na de ope ning vindt het eerste ongeval plaats, waarbij gelukkig geer) persoonlijk letsel wordt opgelopen. Nabij de afslag opent wethouder Mieke Swinkels een car poolplaats. Zij wil ook negentigduizend gulden uittrekken voor een fietspad van de carpoolplaats naar het dorp, maar de politieke fracties vinden dat geldver spilling en houden de knip dicht. Het Koninklijke Luchtvaartmuseum ligt op een steenworp afstand van de af slag op de rijksweg. Het museum ont- Waar gehakt wordt, vallenspaanders. Maar niet overal. Als het even kan probeert de gemeente karakteristieke bomen te sparen op locaties waar nieuwbouw plaats vindt. De oude linde naast het oude gemeentehuis wordt enkele meters verplaatst. Kosten: vijftien mille. vangt wederom tienduizenden mensen, onder wie minister Relus ter Beek van defensie en acteur Rijk de Gooyer. Bei den openen één van de vele exposities. De Soesterbergse Ondernemers Ver eniging (SOV) wijst de gemeente op de concurrentie die sommige winkeliers van standplaatshouders hebben te duchten. De gemeente kan echter geen invloed uitoefenen op het soort pro- dukten dat op de standplaatsen aan de man wordt gebracht. Voetbalvereniging Soesterberg mag niet meer op het terrein aan de Sterren- bergweg spelen. De gemeente ontzegt de club de toegang vanwege de hoge schuld (167.000 gulden) die Soester berg heeft. Pogingen van de gemeente de club de helpende hand toe te steken, slagen niet. De gemeenteraad zegt daarop het vertrouwen in de clubbe stuurders op. Sporthal de Banninghal staat nog steeds vaak leeg. De exploitanten van de sporthalbar Time-Out klagen daar we derom over bij de gemeente. Die komt met een initiatief om een sportgroep 55+ op te richten. Was de Structuurvisie het be langrijkste thema van de Soes- ter gemeentepolitiek in het af gelopen jaar? Sommigen den ken daar anders over, maar af gaande op de zeer uitgebreide aandacht die binnen en buiten het gemeentehuis werd besteed aan dit "masterplan" voor de jaren 1995 tot 2010 lijkt die conclusie onontkoombaar. Er werden in de krant in elk geval heel wat kolommen mee gevuld. In januari wordt het plan (in hoofd lijnen) intensief besproken. Met wat er op tafel ligt - de door B. W voor gestelde "Nul-plus-optie" - kan de politiek uiteindelijk aan de gang en er is aanvankelijk nog sprake van se rieuze plannen voor een referen dum. Tijdens de nieuwjaarsreceptie zingt "tout Soest" nog uit volle borst: "Als de raad niet weet wat hij moet doen, en na een paar jaar niets be sluit - dan grijpt hij naar een zak met poen, vaardigt een referendum uit..." In de discussie wordt al snel duidelijk dat de Nul-optie (niks extra's meer bouwen) bij de bevolking wél, maar bij de politiek met op brede steun mag rekenen. De ideeën lopen uit een over de vraag hoeveel huizen er tot 2010 mogen bijkomen, maar uit eindelijk wordt gekozen voor een "gefaseerde afname", die overigens goed blijkt voor in totaal 1500 nieu we woningen. Alleen Gemeentebe langen Groen Soest stemt ten slotte tegen. Over het referendum blijven de me ningen ernstig verdeeld. Gemeente belangen doet nog een poging om de eigenlijk door D66 bedachte volks raadpleging te redden, maar het en thousiasme bij de andere partijen is inmiddels zo ver geslonken dat het "evenement" - dat aanvankelijk in maart gehouden zou worden - wordt afgeblazen. Lang niet alle burgers zijn overigens blij met de bouwplannen en diverse bewonersgroepen roeren zich op nieuw. De succesvolste actievoer ders blijken aan en om de Lange Brink te wonen: de Groene Drie hoek ziet zijn verzet tegen een groot schalige bouwlokatie in "noord" be loond; aan de Koninginnelaan en in de omgeving van de Bosstraat en de Clemensstraat zijn de mensen aan zienlijk minder tevreden over de uit komsten. Als "aanhangsels" van de Structuur- visie komen ook een verkeersplan, een winkelbeleidsplan, een land schapsvisie, een milieubeleidsplan en nog het een en ander op tafel. Het verkeersplan wordt - na veel gerede kavel met de bevolking - uiteindelijk in een zeer afgeslankte vorm aan vaard: de Van Weedestraat krijgt bijvoorbeeld geen eenrichtingsver keer en van een route "om de noord" is al helemaal geen sprake meer. Het Albert Heyn-feuilleton wordt in mei vervolgd: de superkruidenier zou uiteindelijk wel terecht kunnen aan de Burgemeester Grothestraat en de uitbreiding van het winkelap paraat die Soest nog kan hebben wordt uiteindelijk zo "rechtvaardig" mogelijk over alle winkelcentra verdeeld, is de bedoeling. In juli (een maandje later dan eerst de bedoeling was) moeten er uitein delijk spijkers met koppen worden geslagen. De discussie over de wo- ningbouwlokaties lijkt min of meer "gelopen". Hetzelfde geldt voor het verkeersplan. De milieu- en land schapsplannen vormen al helemaal geen struikelblok, maar over het winkelbeleid moeten nog forse kno pen worden doorgehakt. Uiteinde lijk besluit de raad géén medewer king te verlenen aan een nieuwe AH aan de Burg. Grothestraat, zodat het kruideniersconcern - dat het alterna tief van een kleine winkel aan de Ko ninginnelaan niet al te serieus wil ne men - weer terug is bij "af'. Bij de uiteindelijke besluitvorming - een marathonvergadering van de ge meenteraad - blijkt behalve Ge meentebelangen ook de WD tegen de Structuurvisie te stemmen. Soest heeft dan zijn structuur-ei gelegd, al zullen de concrete gevolgen daarvan pas in de loop van de komende jaren zichtbaar worden... i Geboeide kinderen op koninginnedag op kinderboerderij De Vrije Teugel. -ymm dinsdag 2 juni blank. De hevige reeen- ~>ngekende pret. Want pootje baden op i vijftig mensen belden de politie voor datie aan de Wieksloterweg en tennis park De Harskamp aan de Dorrestein- weg wordt uitgebreid met vijf squash- banen. Het grootste sportevenement op Soes- ter grondgebied is ongetwijfeld de jaar lijkse kerstcross van Tempo. De 38ste editie in Soestduinen wordt gewonnen door Richard Groenendaal. De win naar van de traditionele Sylvesterloop van Pijnenburg is pas morgen, op de laatste dag van 1992, bekend. rijksweg A 28, maar ook een carpoolplaats. Wethouder Mieke iemand anders mee rijden naar hun werk. 26,1 miljoen gulden wordt in de zo- root feest voor de wijkbewoners. Op het gemeentehuis werden in juli verschillende sporters gehuldigd in verband met hun prestaties. Op de foto: achter vlnr) jeugdteam Soest-Zuid, jongens aspi ranten The Red Stars, fietscrossclub King's Road Riders; voor vlnr) Linda van 't Klooster, Eva Janssen en Henny Pot. Het herenteam van de Mixed Hockey Club Soest werd twee keer kampioen. Inde zaal promoveerde de ploeg naar de hoofdklasse en op het veld maakte MHC Soest onder leiding van Henk Hugen de overstap naar de eerste klasse. Nogal wat Soesters zijn in 1992 succesvol tijdens districts-, Neder landse en zelfs Europese kam pioenschappen. Nogal wat clubs worden geconfronteerd met de mogelijkheid van een andere loca tie. Nogal wat sporters juichen, nogal wat sporters stappen teleur gesteld de arena uit. Het sportjaar 1992 begint voor Soest met de eerste sportverkiezing van de Soester Courant en Radio Soest. Prof voetballer Robert Roest wordt door de bevolking en de jury gekozen tot sport man van het jaar. De atlete Henny Pót krijgt de eretitel sportvrouw van het jaar. De slotavond vindt plaats in sport en recreatiecentrum Aqua Indoor dat nog steeds wordt geplaagd door techni sche gebreken. De gemeente houdt daarom de laatste 1,3 miljoen gulden voor Project Ontwikkeling Drachten achter, in afwachting van de definitieve oplevering. In februari legt Martin Baltus beslag op de vijfde plaats tijdens de Nederlandse kampioenschappen schaatsen allround voor junioren. Het herenteam van de Mixed Hockey Club Soest promoveert in de zaal competitie naar de hoofdklas se van Nederland en zal later op het veld kampioen worden met als gevolg pro motie naar de eerste klasse. Die promo tie maakt ook het damesteam dat als tweede eindigt in de tweede klasse. Het is niet overal koek en ei. Het ge meentebestuur houdt weer de deur dicht voor de organisatoren van de Tul- penrally, maar de Nederlandse Hippi sche Bond krijgt wel toestemming voor het houden van uithoudingsproeven op de Vlasakkers voor de Military WK in 1994. Basketbalvereniging The Red Stars rangeert herencoach George Szanto op een zijspoor. Doelman Patrick Dokter verlaat sportorganisatie Soest. Op enigszins feestelijke wijze sluit diens collega Jack Nagtegaal zijn voetbal loopbaan bij SEC af, maar hij keert aan het begin van het nieuwe seizoen terug, om uiteindelijk in november met een kaakbreuk af te haken. Jaap van de Veer houdt het na 22 jaar in het eerste van Hees eveneens voor gezien. Bas Dreef (15) van Soest verovert een ba sisplaats in de C-1 van Ajax. Zijn oude re clubgenoot Martijn Stalenhoef stapt als amateur in een avontuur bij FC Utrecht. SEC handhaaft zich met moei te in de vierde klasse G, maar staat ruim een half jaar later fier bovenaan in de zelfde klasse. Overbuurman Soest pakt, evenals WZ'49, de tweede periode, maar beide ploegen worden in de na- competitie vroegtijdig uitgeschakeld voor promotie. Een aantal Soesters zorgt voor een na tionale titel. Het eerste zondag jeugd team van TV Soest-Zuid pakt goud, evenals de eerder gememoreerde Hen ny Pot op de 10 kilometer voor vetera nen (35-40 jaar). Linda van 't Klooster wordt jeugdkampioen jeu de boule en een jeugdequipe van Eldorado gaat met goud naar huis voor de disciplines pre sentatie, springen en dressuur. Een an dere equipe van het ruitersportcentrum verdient brons. Miguel Karsters wordt voor de tweede keer op rij Nederlands kampioen zeilen in de Schakelklasse. Ben van Os is de snelste ambtenaar op de tien Engelse mijlen in zijn leeftijds groep. Genoegen met een zilveren plak neemt Koen van der Wal, de judoka van sport school Budo Ryu. Hij verliest in de ca tegorie 78+ alleen in de finale, maar ontvangt later wel een invitatie om deel te nemen aan de trainingen van Jong Oranje. Het jongens aspirantenteam van The Red Stars plaatst zich voor de derde opeenvolgende keer voor de Ne derlandse kampioenschappen. De bas ketballers worden ditmaal vierde. Guus Groenesteijn kwalificeert zich voor de NK behendigheidswedstrijden voor honden, die door KC Zoys op de velden van SEC worden gehouden. Hij valt niet in de prijzen. Koen van Valkenhoef valt evenmin. De fietscrosser wint in Italië het Europees kampioenschap bij de experts. De zes tien-jarige Soester keert met een grote beker terug. Zijn club, fietscrossclub King's Road Riders, wordt later opge heven vanwege onder meer een tekort aan kader en leden. Ook het dameself tal van SEC verdwijnt van de velden, maar een aantal vrouwen gaat verder in de zaal. Daarin wordt het eerste heren team van de groen-witten kampioen in de tweede klasse van rayon 't Gooi. Veel gesproken wordt er over Soest- Soest. De Vereniging Sportraad Soest wil een punt achter de sportuitwisseling zetten. Toch gaan ruim tien clubs in mei naar de oosterburen. Een halfjaar later zijn de meningen onder de verenigin gen over het al dan niet voortzetten van de uitwisseling nog steeds verdeeld. Veel stof doet ook het 'plan Boerkoel' opwaaien. De PvdA dient met de WD en D66 een plan in om de brandweer kazerne te verplaatsen naar de locatie sporthal Beukendal. Op de Bosstraat zou dan, bij Soest of bij SEC, een nieu we sporthal moeten verrijzen. Ook Smeeing/'BDC en Shot zouden daar heen kunnen verhuizen, aldus het plan, waarvan de haalbaarheid wordt onder zocht door het college. Atletiekvereniging Pijnenburg betrekt al een nieuw clubhuis op de accommo- Koen van Valkenhoef uit Soesterberg werd in juli Europees kampioen fietscross bij de Experts. De titelstrijd werd in Italië verreden.

Soester Courant | 1992 | | pagina 9