Een prikkelbare darm, lastig maar onschuldig m Niet blijven tobben met spijsverferingsklachten JE LAAT JE TOCH NIET KISTEN DOOR 'N SIGARET. ERVARINGEN VAN BEKENDE STOPPERS WOENSDAG 6 JANUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 16 Symptomen van een prikkelbare darm ril De Nederlandse Lever Darm Stichting DIK BOS ZOEKT U BUITENDIENST SOESTER COURANT STOPPEN-MET-ROKEN ACTIE 1993 VAN START - STEUN BIJ STOPPEN Een prikkelbare, overgevoelige, darm is een veel voorkomende kwaal, die depatiëntzelf vaak nietherkent. Een prikkelbare darm is (nog) niet te genezen, maar er valt wel wat te doen aan de vervelende klachten die erdoor veroorzaakt worden. m "Buikpijn heeft jaren lang mijn leven behoorlijk vergald. Ik kan me nu wel voor m'n kop slaan dat ik niet eerder naar de dokter ben gegaan." Dokter A.J.P.M. Smout: "Wie regelmatig last heeft van spijsverteringsklachten, doet er verstandig aan z'n huisarts te bezoeken." De klachten die gepaard gaan met een prikkelbare darm kunnen van persoon tot persoon nogal verschillen. Toch zijn er wel enkele alge mene verschijnselen. Sommige mensen hebben er chronisch last van, anderen krijgen om de zoveel maanden een aanval. Buikpijn of kramp Vaak voelt u die in de linker onderhelft van de buik. De pijn kan variëren van hinderlijk tot hevig. Ontlastingsproblemen Dat kan verstopping zijn of diarree. Bij sommige mensen is het 'hollen of stilstaan'. Verstopping en diar ree wisselen elkaar af. Gasvorming, winderigheid, opboeren of een opgeblazen gevoel. Wat kunt u doen tegen een prikkelbare darm? Bet vezelrijke voeding, zoals volkorenprodukten, roggebrood, muesli, vers fruit en rauwkost. Gebruik weinig koffie, thee, cola, alcohol en sigaretten. Leef regelmatig. Zorg voor voldoende slaap en gebruik uw maal tijden op vaste tijden. Kauw uw voedsel goed. Zorg voor beweging en buitenlucht. Vermijd stress. Als de klachten aanhouden, bezoek dan uw dokter. Die kan ernsti ger aandoeningen uitsluiten en een geneesmiddel voorschrijven waardoor de ongemakken verminderen. Vooral rond de feestdagen willen on ze spijsverteringsorganen (slokdarm, maag en darmen) nogal eens proteste ren tegen al dat smakelijke, maar over vloedige en vaak te vette voedsel dat ze te verwerken krijgen. Iedereen heeft wel eens pijn in de buik en meestal gaa t dat vanzelf weer over. Maar wat als je niet alleen na een overvloedige maal tijd, maar zeer regelmatig buikpijn hebt en problemen met je stoelgang? In de westerse wereld heeft bijna één op de vijf mensen last van een prikkelbare darm. Veel patiënten weten zelf niet waar hun klachten vandaan komen. Dat is jammer, want wie de kwaal niet her kent, neemt ook niet de juiste maatre gelen. Darmbeweging Dokter A.J.P.M. Smout, die als specia list op het gebied van spijsverterings- ziekten verbonden is aan het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, legt uit wat een prikkelbare darm is. "De darmen halen uit het verteerde voedsel de stof fen waar het lichaam wat aan heeft. Wat het lichaam niet nodig heeft, voeren ze als ontlasting af. Onze darmen zijn al tijd in beweging. Dat moet ook, want zo kan de darminhoud door het lichaam Stoppen met roken. Wellicht het meest geuite goede voornemen voor het nieuwe jaar. Helaas gaat voor 80% van*de rokers deze belofte aan zichzelf weer in rook op. Reden voor de Stichting Volksgezondheid en Roken om regelmatig landelijke acties te voeren die gericht zijn op het stoppen met roken. Het thema van de stoppen-met-roken actie 1993 luidt, "Je laat je toch niet kisten door een sigaret" Met deze actie wil de Stichting het goede voornemen van veel Nederlanders ondersteunen en begeleiden. Iedereen weet wel dat roken zeer on gezond is. Het is vooral slecht voor hart- en bloedvaten, de luchtwegen, en kan uiteindelijk zelfs leiden tot longkanker. Jaarlijks sterven in Ne derland ruim 18.000 mensen aan ziekten, die veroorzaakt zijn door roken. On danks deze risico's voor de gezond heid blijft het voor de meeste rokers moeilijk om deze gewoonte op te ge ven. Roken is voor hen namelijk zoiets als een "goede vriend". Daar kap je ook niet zomaar mee. Maar deze "vriend" heeft toch wel veel slechte kanten, die behoorlijk wat schade kunnen aanrichten. Het word t dus tijd om deze "vriendschap" uit te maken. Redenen Maar deze vriendschap uitmaken doe je niet zomaar. Als je wilt stoppen moet je er echt achter staan. De kans van slagen is groter wanneer je voor jezelf goede redenen hebt. Gezond willen blijven, een slechte lichamelijke con ditie, hoesten, nicotine-aanslag op handen of tanden, plafond en muren, afkeurende opmerkingen van de om geving, zijn bijvoorbeeld goede rede nen. Roken is en blijft een verslaving, die alleen met veel doorzettingsvermo gen overwonnen kan worden. Uiter aard zijn er hulpmiddelen om van het roken af te komen, zoals bijvoorbeeld nicotinehoudende kauwgom of acu punctuur, maar ruim driekwart van de rokers stopt zonder de hulp van dit soort middelen. Lapmiddelen zoals overgaan op lich tere sigaretten of minderen hebben geen zin. Recent onderzoek heeft na melijk uitgewezen dat rokers van teer- en nicotine arme sigaretten niet min der nicotine in hun bloed hebben, dan rokers van sigaretten met een hoger nicotinegehalte. Dit komt omdat de meeste mensen na het overschakelen op deze lichtere sigaretten juist meer en tenslotte naar buiten worden ge werkt. Maar soms is die beweging ver stoord. Vooral de dikke darm beweegt soms te veel of juist te weinig, of de ver keerde kant op. De darm is dan overge voelig en kan de ontlasting niet op de normale manier afvoeren. Datkanbuik- pijn of kramp veroorzaken. De patiënt krijgt ook vaak problemen met zijn stoel gang: soms verstopping, soms diarree en soms is het 'hollen of stilstaan': af wisselend verstopping en diarree." Oorzaken Over de oorzaken van een verstoorde darmbeweging is nog niet zo veel be kend. In sommige families komt een prikkelbare darm veel vaker voor dan in andere, dus het lijkt erop dat de af wijking erfelijk is. Ook stress speelt een rol. Dr. Smout: "Onze darmen zijn heel gevoelig voor spanningen. Ook kern gezonde mensen hebben vaak een beetje diarree als ze bijvoorbeeld voor een examen zitten. De darmen zijn de barometer van de ziel, wordt wel eens gezegd. Mensen die last hebben van een prikkelbare darm merken dan ook vaak, dat de klachten erger worden in een span nende periode." cn c£ CO 0) O gaan roken. Ook het roken van een paar sigaretten per dag heeft schade lijke effecten. Een veilige hoeveelheid bestaat nu eenmaal niet. Stoppen Per jaar stoppen zo'n 200.000 Neder landers definitief metroken. Sommige rokers beginnen aan zichzelf te twijfelen als zij zien hoe anderen moeiteloos met roken kunnen stoppen, zonder er ooit nog behoefte aan te hebben. Deze twijfel is niet nodig, iedereen kan stoppen, maar de één is nu eenmaal gevoeliger voor nicotineversla ving dan de ander. Als stoppen moeite kost, komt dit dus doorgaans niet door een gebrek aan wilskracht maar door een sterkere verslaving. De helft van alle stoppers heeft binnen 24 uur last van vier of meer van de volgende ontwenningsverschijnselen: zin in roken, prikkelbaarheid, angst/ spanningen, concentratieproblemen, toegenomen eetlust, hoofdpijn, dui zeligheid, transpireren en slaap stoornissen. Deze tijdelijke verschijn selen maken het stoppen met roken niet altijd tot een pretje. Maar uitein delijk wordt je er alleen maar beter van. Toegegeven, de verleiding om weer te beginnen is vaak groot. Vooral sommige situaties kunnen de zin in roken weer oproepen. Rokers denken vaak een sigaret nodig te hebben om bijvoorbeeld Geruststelling Wat is er te doen aan een prikkelbare darm? Dr. Smout: "Het scheelt meestal al heel wat als de patiënt weet dat een prikkelbare darm de oorzaak is van de problemen. Veel mensen met darm klachten maken zich namelijk zorgen dat ze iets ernstigs mankeren. Een prik kelbare darm is een onschuldige kwaal. De darmen zijn niet ziek, alleen wat overgevoelig. Als patiënten hierover eenmaal gerustgesteld zijn, kunnen ze er vaak beter tegen. Daarom, en omdat de klachten die horen bij een prikkel bare darm lijken op die van ziektes die wél ernstig zijn, is het verstandig dat mensen die regelmatig last hebben van buikpijn en/of ontlastingsproblemen een bezoekje brengen aan hun huisarts. Die onderzoekt of er niets ernstigs aan de hand is en zal in veel gevallen een prikkelbare darm constateren." Behandeling Dr. Smout vertelt dat er tot nu toe nog geen medicijn of operatie gevonden is waarmee een prikkelbare darm voor eens en altijd kan worden genezen. Maar het is gelukkig wel mogelijk de klachten behoorlijk terug te dringen. Gezonde, vezelrijke voeding en een regelmatige leefwijze kunnen daarbij helpen. Daarnaast kan de arts gecon centreerde vezels, zogeheten 'buik vormers' voorschrijven. Dat zijn ge neesmiddelen zonder bijwerkingen. Dr. Smout: "Buikvormers zijn water- vasthoudende produkten, die gunstig werken op de structuur van de ontlas ting. In geval van diarree maken ze die steviger, in geval van verstopping juist soepeler. Daardoor wordt de stoelgang regelmatiger en de buikpijn minder. Zo helpen buikvormers de vervelende klachten van een prikkelbare darm te bestrijden en kunnen ze het leven van de patiënt behoorlijk veraangenamen." De Nederlandse Lever Darm Stichting VOOR ELSJE SMAAKT ALLES HETZELFDE. ZE HEEFT AL 3 JAAR EEN INFUUS. Giro 2737 Bonk 70.70.70.538 spanningen en emoties te verminde ren, om vermoeidheid weg te roken of om zichzelf een houding te geven. Het zijn eigenlijk allemaal excuses om te kunnen roken. Roken wordt daarbij steeds minder door de omgeving ge accepteerd. Het rookverbod voor openbare gebouwen dat in 1990 is in gegaan, heeft er toe bijgedragen dat roken een toenemend negatief imago krijgt. Televisie In 1991 was er de succesvolle actie, waarin dertig bekende Nederlanders in het programma "Hou nou toch op" stopten met roken. De Nederlandse bevolking deed enthousiast mee. En met succes, twee maal zoveel mensen stopten met roken dan in andere jaren. Maar ruim vier miljoen rokers op vijftien miljoen Nederlanders blijft teveel. De actie "Je laat je toch niet kisten door een sigaret", wil deze rokers in 1993 bewegen te stoppen met roken. Om dit voor elkaar te krijgen is een grote campagne opgezet. Zo zal de TROS T.V. dokter op 20 december, 1 januari en 7 februari de kijker informeren over stoppen met roken en oproepen met de actie mee te doen. Ook de lokale televisie krijgt een T.V.-programma aangeboden. Op de regionale en lokale radio zullen radio-spotjes te horen zijn met de be kende tv-persoonlijkheid Harry Ver- meegen. In uw buurt hebben de Gemeentelijke Gezondheidsdienst (G.G.D.) en het Kruiswerk een belangrijk aandeel in de stoppen-met-roken actie. Zij orga niseren groepscursussen voor rokers die extra steun willen bij het stoppen. Bij uw huisarts en uw apotheek zullen posters hangen en liggen folders klaar om u te helpen het roken te staken. Zie stoppen met roken niet als een opgave maar als een uitdaging! In 1991 werden in het KRO-programma 'Hou nou toch op' dertig bekende Nederlanders gevolgd die op 1 januari de sigaret vaarwel hadden gezegd. Maar hebben ze zich nu daadwerkelijk aan hun goede voornemen gehouden of is het mislukt? We vroegen aan drie be kende Nederlanders hoe het met hun goede voornemen is afgelopen na 'Hou nou toch op'. Wieteke van Dort: actrice "In feite was ik al vanaf mijn zeven tiende jaar bezig om met roken te stop pen. Mijn vader beloofde mij dui zend gulden als ik niet meer zou roken.Ik heb in de loop der jaren van alles geprobeerd. Acupunc tuur, hypnose, ik ben er zelfs voor naar Zwitserland geweest, maar niets hielp. Het heeft mij alleen maar geld gekost. Toen ik nog rookte was ik constant bezig met roken. Altijd maar afvragen of ik ergens wel of niet mocht roken. Het was zelfs zo erg dat ik op het laatst alleen nog naar gelegenheden ging waar gerookt mocht worden. Het werd dus hoog tijd om te stoppen. Stoppen heeft mij wel heel veel moeite gekost. Ik werd ontzet tend agressief en snauwde iedereen in mijn buurt af. Gelukkig ebde die agres sie na ongeveer twee maanden weg. Wat mij ontzettend heeft geholpen om er nu wel af te komen was de steun van andere mensen. Van mijn huisgenoten, collega's en mensen op straat die me aanspraken om te vertellen hoe goed ze het van mij vonden. Wat ook hielp was, dat ik in het jaar voordat ik stopte steeds tegen mezelf zei: "Laat ze maar lachen! Eens. lukt het". Nadat ik was gestopt ben ik wel meer gaan eten en de nodige kilo's aangeko men. Maar afvallen kan je ook zonder roken. Nee, ik ben heel blij dat het me eindelijk is gelukt om met roken te stop pen. En als ex-roker wil ik graag een tip geven: Zorg voor je gaat stoppen dat je niet teveel aan je hoofd hebt. Als er pro blemen zijn met man, kind of werk, pro beer deze dan eerst zoveel mogelijk op te lossen. Maar pas er wel voor op om dat niet als argument te gebruiken om het stoppen met roken eindeloos uit te stellen". We hebben er allemaal wel eens last van, maar we praten er niet graag over. Heel veel mensen lijden onder proble men met hun spijsvertering. Lusteloos Tot voor kort was Monica de Lange (29) ook zo iemand. "Buikpijn heeft jaren lang mijn leven behoorlijk vergald", vertelt ze. "In sommige periodes was het erger dan in andere, maar heel vaak had ik last van een zeurende pijn onder in mijn buik. Ik kon dagen lang niet naar de w.c. en het was net of mijn buik vol lucht zat. Ik voelde me dan echt niet lekker. Het liefst hing ik maar wat lus teloos op de bank. Als ik uiteindelijk toch naar de w.c. was geweest, ver dween de pijn langzamerhand wel weer. Tot de volgende aanval zich aan diende. Wat ik eraan deed? Ik at voor namelijk licht verteerbaar voedsel, zo als wittebrood en beschuitjes, om m'n spijsvertering te ontzien. Later heb ik gehoord datjedatjuistniet moet d oen Het verergert de klachten alleen maar. Maar ja, dat wist ik toen nog niet. Ik kocht ook wel alle mogelijke middel tjes bij de drogist. Heel wat geld heb ik daar nog aan uitgegeven. Helaas hielp het allemaal niet erg." Stress Monica dacht dat de buikpijn veroor zaakt werd doordat ze vaak nogal gestressed was. Op haar werk, als se cretaresse bij een kleine firma, had ze het altijd vreselijk druk. Maar een jaar geleden kwam er een tweede secreta resse bij en van toen af aan viel het wel mee met de drukte. Toch bleef Monica last houden van spijsverteringsproble men. "Ik begon me echt zorgen te ma ken. Misschien was er wel iets ernstigs aan de hand. Een vriendin, met wie ik erover praatte, raadde me aan naar de dokter te gaan. Haar moeder had vroe ger dezelfde soort klachten gehad als ik en de dokter had haar er aardig vanaf geholpen." Voedingsvezels Monica bracht dus een bezoek aan haar huisarts. Gelukkig kon die haar, na de nodige onderzoekjes, gerust stellen. Ze bleek last te hebben van een prikkel bare darm. Op zich niets ernstigs; je hoeft er niet mee naar het ziekenhuis en je kunt er rustig honderd jaar mee worden. Maar een prikkelbare darm kan wel behoorlijk vervelend zijn. De dokter raadde haar aan regelmatig te leven, dus op gezette tijden een maal tijd en op tijd naar bed. Verder gezond eten: geen wittebrood maar juist vol- In de praktijk blijkt het voor som mige rokers niet zo eenvoudig om de finitief afscheid van de sigaret te ne men. Gelukkig zijn er voor deze ro kers allerlei vormen van ondersteu ning mogelijk. Zo geeft de Stichting Volksgezondheid en Roken in Den Haag de folder 'stoppen met roken' uit. Deze praktische handleiding met belangrijke tips en adviezen is be doeld voor iedereen die van het roken af wil. De folder is gratis verkrijgbaar bij de huisarts, G.G.D., Kruisvereni ging en apotheek. Daarnaast organiseren de Gemeente lijke Gezondheidsdiensten en Kruis verenigingen 'Stop-met-roken' cursus sen. Deze cursussen bestaan uit drie delen: het voorbereiden op het stoppen; het stoppen; en het volhouden van niet John Blankenstein: scheidsrechter "Ik ben veertien maanden van het roken af geweest, maar helaas weer begonnen. Waarom ik weer ben begon nen is moeilijk te zeggen. Ik kreeg een sigaret aangebo den en dacht: "Ach, eentje voor de ge zelligheid, waarom niet". Dat had ik dus niet moeten doen, want een, paar dagen later rookte ik de volgende. Voordat ik het wist zat ik helaas weer in een rook ritme. Het stoppen met roken heeft me zeker in het begin veel moeite gekost. Je lichaam is ontregeld en je hebt vaak zin in roken. Daarbij rookte mijn partner, dus het ge vaar lag steeds op de loer. Maar na drie maanden geen-sigaret te hebben aange raakt, taalde ik er ook niet meer naar. Ook situaties met gezelschap waarin gerookt werd, deden me niets meer. Ik voelde me zelfs trots dat ik niet meer rookteen zij wel. Conditioneel voelde ik me ook beter en had meer lucht, wat voor een voetbalscheidsrechter natuur lijk geen onbelangrijk gegeven is. Maar helaas, heb ik het niet volgehou den. Ik kan het roken wel beter beheer sen en rook nu ongeveer de helft van wat ik eerst rookte. Ik besef ook dat het stoppen met roken me toen is gelukt omdat ik mezelf goed gemotiveerd had. Dus nu wacht ik op een goede aanlei ding om mezelf weer zo op te peppen en dan wel definitief te stoppen". koren produkten en veel vers fruit en verse groenten. Daar zitten voedings vezels in, de beste remedie tegen een prikkelbare darm. Als aanvulling op dit gezonde dieet schreef de huisarts nog een therapie voor met extra vezels. Want er komt een eind aan de hoeveel heid volkorenboterhammen die je kunt eten zonder dik te worden. Vezels zijn ook geconcentreerd verkrijgbaar in poedervorm. Monica: "Ik kreeg een recept voor Metamucil Suikervrij. Dat is poeder, verpakt in sachets. Je lost de inhoud van zo'n zakje op in een glas water. Het drankje dat je dan krijgt smaakt nog lekker ook." Stukken beter Dankzij haar gezondere leefwijze en dankzij de vezeltherapie, zijn Monica's klachten sterk verminderd. "Ik voel me tegenwoordig stukken beter. Soms heb ik nog wel een beetje last van mijn prik kelbare darm, maar veel minder vaak en minder erg dan vroeger. Ik kan mezelf wel voor m'n kop slaan dat ik niet eerder naar de dokter ben gegaan. Tegen iedereen die rondloopt met vage klachten over buikpijn en ontlastings problemen, zou ik willen zeggen: tob er niet mee door, maar ga naar je huis arts. Dan sluit je in ieder geval ernstige ziekten uit. En als blijkt dat je last hebt van een prikkelbare darm, is daar wel degelijk iets aan te doen." In totaal lijden bijna 2 miljoen volwassen Nederlanders aan klachten die samenhan gen met de spijsvertering, zoals buikpijn, misselijkheid, diarree en obstipatie. De Ne derlandse Lever Darm Stichting zet zich in voor de bestrijding van spijsvertering- sziekten. Zij doet dit door: - het stimuleren van medisch onderzoek naar methoden om spijsverterings- ziekten te voorkomen en te behandelen, - het geven van voorlichting, - steun aan patiënten en hun organisa ties. Vragen? De Stichting heeft een informatielijn, waar u terecht kunt met vragen over een prik kelbare darm en andere aandoeningen van lever, maag en darmen. Het nummer is: 03462-64946. roken. Het programma maakt gebruik van natuurlijke ontwenningsmethoden die hun effect al hebben bewezen. De cursus bestaat uit negen bijeenkom sten, verspreid over een periode van zes weken. Na afloop, zo blijkt uit vo rige cursussen, is maar liefst 70% tot 80% gestopt met roken. Voor meer in formatie kunt u contact opnemen met de G.G.D. of het Kruiswerk in uw om geving. Voor degene die willen gaan stoppen of bezig zijn met stoppen, is er ook een speciale informatie-lijn, 06-8339 (40 cent per minuut). U kunt tijdens kantoor uren bellen met deze speciale lijn voor advies of gewoon als u even een moei lijke periode doormaakt. Mensen met ervaring staan u dan te woord. Ook kan via deze lijn de folder 'stop pen met roken' aangevraagd worden. Gi/'s Wonders: nieuwslezer "Toen Han v/d Meer me vroeg om met het programma mee te doen wilde ik ook stoppen. Ik heb twee keer ge probeerd om te stoppen. Toen was dat ontzettend moei lijk, ik vertrouwde het mijzelf niet toe. Ook nu had ik goede redenen om te stoppen. Tijdens het schrijven van mijn boek sliep ik namelijk weinig, dronk liters koffie en rookte twee pakjes shag per dag. Het gekke was dat ik toch niet veel klachten had. Ik hoestte wel een beetje en had soms kriebel in mijn keel, wat vooral lastig was bij het presenteren van het journaal. Maar doordat ik veel aan sport deed had ik een goede condi tie, dus ik zag de noodzaak van stoppen met roken niet. Totdat een arts in die tijd tegen me zei dat ik mezelf aan het kapot roken was. Van die mededeling ben ik erg ge schrokken. Daarbij kwam de kortade migheid van mijn vrouw, die erg veel last had van mijn sigarettenrook. De eerste week dat ik stopte was wel erg zwaar. Alles ging langs me heen en ik kon me totaal niet concentreren. Mijn lichaam moest duidelijk ontwennen. Maar dat ging vrij vlug ondanks dat ik heel veel nicotine in mijn bloed had. Ik heb wel tegen mezelf gezegd: Als ik wel de discipline kan opbrengen om een boek te schrijven, dan moet ik toch ook de discipline kunnen opbrengen om te stoppen met roken. Vervolgens heb ik een soort knop omgedraaid en heb ik geen moment meer aan roken gedacht. Stoppen met roken was voor mij dus vrij gemakkelijk. Maar dat kwam denk ik doordat ik zeer gemotiveerd was en op een voor mij goed moment stopte. Wilde ik gezond blijven, dan moest ik stop pen. 10 TIPS OM VAN HET ROKEN AF TE KOMEN 1. Prik een datum waarop U stopt met roken, zodat u zich goed kunt voorbereiden. 2. Verzamel de redenen waarom u wilt stoppen met roken en schrijf ze op. 3. Vertel uw omgeving dat u gaat stoppen en dat u op hun steun rekent. 4. Ga na in welke situaties roken vooral belangrijk voor u is; u weet dan wanneer u extra op uw hoede moet zijn. 5. Stop radicaal; dat geeft de meeste kans op succes. 6. Vermijdt als u pas gestopt bent zoveel mogelijk die situaties, die veel van u vragen of spanning oproepen. 7. Ruim alles op wat u herinnert aan het roken (sigaretten, aanstekers, asbakken etc). 8. Verander gedurende de eerste week uw eet-, en drinkgewoonten. Drink veel wateren eet vers fruit, vooral op momenten dat u zin krijgt 'in een sigaret. Vermijdt zoveel mogelijk alcohol en koffie, dit roept zin in roken op. 9. Zorg voor voldoende lichamelijke inspanning. Wandelen, zwemmen, fietsen enz. 10. Neem wat extra tijd voor uzelf en doe veel leuke dingen. Dat leidt de aandacht van het roken af. Autoschadereparatie met garantie FOCWA: classificatie nr. 1 ?j bij vóórkomende gelegenheden: AUTOSCHADE 02154-140 40* Saturnusweg 10 (industrieterr. Noordschil) Baarn* een nieuwe medewerker(ster) op/in plaats dan een advertentie in de Dat geeft minder zorgen en de kans van slagen is erg groot! V

Soester Courant | 1993 | | pagina 16