KOM GEWOON NAAR ONZE m 10,- r gratis Danscentrum Gerla Eersteklas theater op zeer drukke ieuwjaarsbijeenkomst van Soest 'Knollensalade' voor politiemensen schociualccr Henk Lokman: 'C-drie is de ideale lokatie voor Radio Soest' SPOEDCURSUSpTpéio» 1ACTUEELI SEN rigen 2e afdruk -^^2 WOENSDAG 6 JANUARI 1993 SOESTER COURANT KAAS PAGINA 3 LAANSTRAAT 67 BAARN TEL. 02154 - 1 55 88 Jumelage-convenant als 'trouw-akte' getekend linstallateur n DIJSSEL bv installatiewerk isonderhoud. I4a - Soest 2155-12472 ULTENA EEDSCHAP 1993 Dieven slaan slag in aula begraafplaats Van Den Brink Ui-V. Van Lenneplaan verandert even in echte ijsbaan Auto gestolen Antwoordapparaat uit pand gestolen SCHOEMAKER technische dienst Bromfietsdieven van 8 en 13 jaar Geluidsapparatuur uit woning weg Programmadirecteur neemt afscheid van lokale omroep Computer gestolen uit bedrijfspand Albert Cuyplaan 198 b Soest INFORMATIE INSCHRIJVING OPRUIMING NATUURLIJK. @SAp?tm - telefoon 02155 -10740 nderen bij RZMN/ nie voor de r meeverzekerde men. De nominale inderen tot 18 jaar anuari 1993 niet. /as ƒ54.400). 16.650 bent u /et. snvraag af uitkering srknemersdeel ver het AOW- zijn door de OSTEN! EMBf K Een paar honderd Soesters, uit alle geledingen van de plaatselijke sa- menleving, gaven maandagavond ondanks de snerpende kou gehoor aan de uitnodiging van het ge meentebestuurvoor de - inmiddels weer traditionele - nieuwjaarsbij eenkomst in het gemeentehuis. Ze genoten vooral van het optreden van Thomasvaer en Pieternel, die 1 voor de vijfde keer in successie hun licht lieten schijnen over de ge- beurtenissen die in Soest vorig jaar al dan niet de tongen hebben los gemaakt. Het College van B. en W., onder aan voering van burgemeester De Widt, nam in het gangetje tussen de beide en treehallen de welgemeende beste wen- sen in ontvangst van opmerkelijk meer Soesters dan in de voorafgaande jaren. De Widt gaf vervolgens een terugblik op de uiteenlopende gemeentelijke wa penfeiten van het afgelopen jaar - varië- i rend van een Valentijnstaart voor de ambtenaren tot de introductie van de milieubox en de chemocar en van de restauratie van de Oude Kerk-toren tot de aankoop van het kunstwerk "Spirit of the Forest" - waarbij hij constateerde dat er veel beweging was geweest ("consoliderend maar dynamisch, zou je kunnen zeggen") - en stond daarna in het kort stil bij de verwachtingen voor 1993. In dat verband noemde hij o.m. de bouw van het zorgcentrum aan de Dal- weg en de verwachte duidelijkheid over de komst van Sinaï naar het Zonneglo ren-complex, evenals de uitbreiding van het CAI-net, de wegsleepregeling voor auto's, de herinrichting van de Van Weedestraat, de mogelijke ver plaatsing van de brandweerkazerne, de aanleg van een biezenveld en de ver plaatsing van de weekmarkt. De Widt had eerder al vastgesteld dat de Soester bevolking in één jaar tijd was gegroeid van 41.640 naar 41.768 inwo ners, een "voordelig" verschil van 128. Hij liet verder weten dat de gemeente Soest dit voorjaar uitgebreid op de tele visie komt in het NCRV-programma "Het gezicht van Nederland", namelijk op woensdag 21 april. Wel en wee De aanwezigen spoedden zich vervol gens naar de raadzaal waar zij werden begroet door dichter-wethouder Jan Visser, voor de gelegenheid gehuld in de toga van de ambtenaar van de bur gerlijke stand, die de verschijning aan kondigde van Thomasvaer en Pieter nel, ook nu weer gespeeld door ge meentesecretaris Wim de Kam en Els Stolwijk. Het prachtig uitgedoste duo liet - op een tekst die voor 99 procent door Visser was bedacht - het Soester wel en wee van vorig jaar op rijm de re vue passeren. Buiten medeweten van Visser waren ook enkele komische pas sages aan zijn adres in het verhaal opge nomen, en ook die waren - als vele an dere - goed voor menig lachsalvo. (De volledige tekst van Thomasvaer en Pie ternel is elders in deze krant opgeno men.) Na de bedankjes aan De Kam, Els Stol wijk, Visser en grimeuse Alie Sjamaar, die ervoor gezorgd had dat Thomasvaer en zijn gade er piekfijn uitzagen, gaf De Widt het woord opnieuw aan Visser, die voor de toeschouwers nog een mooi extraatje in petto bleek te hebben waar door de bijeenkomst een bijzonder ge denkwaardig karakter kreeg: de feeste lijke ondertekening van het convenant, waarbij de jumelagestichting en de ver eniging SKK - beide actief voor de ban den met Kedzierzyn-Kozle - plechtig beloven voortaan met elkaar samen te werken in plaats van elkaar te bestrij den. Goede voornemens Visser gaf, als "ambtenaar met het bur gerlijk verstand", het geheel het karak ter van een huwelijksvoltrekking, waar bij hij de beide voorzitters - aangespro ken als Cornelis Verheus en Albertus Franciscus Maria Krijger - een hartelijk jawoord wist te ontlokken op de vraag of het hun beider voornemen was el kaar de "goede voornemens" te tonen. Met Thomasvaer en Pieternel als getui gen tekenden Verheus en Krijger het in fraai schoonschrift uitgevoerde "ver drag" met een ouderwetse veder, overi gens niet dan nadat Krijger de Verstand houding tussen de beide organisaties had gekenschetst als: "We zitten aan één tafel, maar we slapen apart..." De Widt stelde olijk vast dat het in Soest dan tóch gekomen was van een huwe- lijk-tussen-twee-heren, al bleek het ge zien de opmerking van Krijger eerder om een LAT-relatie te gaan. Veel lof had hij voor het optreden van Thomas vaer en Pieternel: "Het is heel goed om de politiek eenmaal per jaar een spiegel voor te houden; dat geeft een relative rende blik en zou vaker moeten gebeu- Met Thomasvaer en Pieternel als ge tuigen ondertekenen Bert Krijger (l.) en Kees Verheus het "niet-aanvalsver- drag" tussen de beide organisaties. De burgemeester constateerde tenslot te dat de raadzaal langzamerhand te klein werd voor dergelijke evenemen ten en vond dat Soest die avond "eerste klas theater" te zien had gekregen, het geen vooral sloeg op Thomasvaer en Pieternel en niet, naar men mag hopen, op de ondertekening van het conve nant. De bezoekers konden verder ge nieten van de levende muziek van "The Favourite Four", een hapje en een (al coholvrij) drankje en eikaars gezel schap. In de aula van de Algemene Be graafplaats is ingebroken. De daders namen een dubbelcassettedeck, een versterker, een dopsleutel- en een schroevedraaierset mee. Ook von den ze ongeveer 65 gulden. De in braak werd dinsdagnacht gepleegd. De inbrekers maakten een ruit stuk om binnen te komen. RESTAURANT Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "SYMPA THIEK "f 47,50 LICHT GEBONDEN TOMATENSOEP VERFRISSEND IJSJE ME T CHA MPA GNE GEBAKKEN SNOEKBAARS MET KREEFTEN SA US Verse groenten en gebakken aardappelen CHOCOLADEIJS MET SLAGROOM Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur, diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Iedereen wil op oudejaarsavond thuis zijn, maar in veel beroepen moeten mensen dan toch een dienst draaien. Als politieman in de gemeente Soest ben je dan niet eens zo slecht uit, want de Narre Knollen komen op de laatste a vond van het jaar traditio neel naar het politiebureau om een salade te overhandigen. Ook bij het scheiden van de markt in 1992 kwam een delegatie van de carnavalsvereniging naar de Dalweg om de dienstdoende dienders te verrassen met een lekkere 'knollensalade'. De Van Lenneplaan is op oudejaars avond even veranderd in een heuse ijs baan. Door een gesprongen waterlei ding kwamen delen van de straat blank te staan en door de vorst bevroor het water direct. De gemeente strooide zout over het wegdek om de gladheid te bestrijden. De reparatiewerkzaamheden aan de waterleiding begonnen om half zeven. Bewoners van de Van Lenneplaan heb ben door de gesprongen leiding enige tijd zonder water gezeten. Op de Parklaan is zondagnacht een per sonenauto gestolen. Het betreft een blauwe Nissan met het kentekennum mer LY-65-FR. De wagen is eigendom van een 43-jarige Blaricummer. Bij een inbraak in een bedrijf aan de Mariastraat is een telefoonbeantwoor- der buitgemaakt. Het apparaat werd la ter nabij het gebouw aangetroffen. Een vertegenwoordiger van het bedrijf deed zondag aangifte bij de politie. van k.b.film 10x 15 cm mal of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's v' geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De politie heeft twee jongens van acht en dertien jaar aangehouden. Ze waren door een getuige gezien, toen ze een bromfiets probeerden te stelen. De dertien-jarige jongen had vorige week een bromfiets gestolen in zijn woonplaats Amersfoort. De volgen de dag ging hij met zijn acht-jarige halfbroer naar Soest. Op de Kerk straat zagen ze een bromfiets van hun gading, maar omdat die op slot stond, reden ze eerst naar Amers foort om bij een doe-het-zelf zaak een ijzerzaag te stelen. Met de gesto len waar op zak keerden ze terug bij de bromfiets. Een getuige zag dat de acht-jarige jongen het slot probeer de door te zagen. De dertien-jarige jongen vluchtte daarop met de ande re gestolen bromfiets, maar de poli tie kreeg hem in de polder te pakken. Op de Kampweg in Soesterberg heeft een inbreker een forse buit meegeno men. Nadat hij een deur van de woning had geforceerd, haalde hij een stereoto ren, een videorecorder, een spelcom puter en dertig computerspelletjes uit het huis. Een oplossing waarbij het mes aan twee kanten snijdt. Zo zou het plan omschreven kunnen worden om Radio Soest, de lokale omroep, binnen enkele jaren onder te bren gen in het cultureel centrum C-drie in Overhees. Radio Soest is dan uit de zorgen om een onder dak - de omroep moet op 1 januari 1995 zijn biezen pakken bij Zon negloren, want het ziekenhuis wordt opgeheven - en het cultureel centrum aan de Willaertstraat krijgt er een duidelijke functie voor de gemeenschap-van-Soest bij. Voor Henk Lokman is er in elk geval geen betere oplossing voor het huisves tingsprobleem van de omroep te be denken. "C-drie is de ideale lokatie voor Radio Soest," aldus de program ma-directeur. Het plan is inmiddels neergelegd bij de gemeente, die het nog moet bekijken op haalbaarheid. Vol gens Lokman is het voorstel op z'n minst welwillend in ontvangst genomen en is het nu een kwestie van afwachten wat het gemeentebestuur er uiteindelijk mee gaat doen. "C-drie is er in elk geval zeer happy mee; daar zou men het ook heel graag zien gebeuren. We hebben samen de bouwtekeningen van het centrum beke ken en de problemen zo'n beetje geïn ventariseerd die bij zo'n samenwerking om de hoek kunnen komen kijken. Voor ons zou het ideaal zijn. Alleen die grote zaal al is schitterend, want door zijn hoogte is-ie ook heel geschikt als studio voor de lokale televisie. En dat is uiteindelijk toch ook het doel dat Radio Soest voor ogen staat.aldus Lokman. Alleen de plaatsing van de zendmast vormt nog een probleem apart, aldus Lokman. "Je kunt zo'n ding niet zo maar boven op C-drie zetten, maar mis schien kan hij bij het ziekenhuis blijven staan, ook als dat straks een nieuwe be stemming heeft gekregen. Dan zou er bijvoorbeeld een straalverbinding met C-drie moeten komen. Dat is een kwes tie van afspraken maken met Sinaï, de nieuwe eigenaar, want die zal het wel worden, neem ik aan." Gezichtsbepalend Als het plan doorgaat zal Lokman de realisering ervan zelf niet meer meema ken, althans niet als programma-direc teur van Radio Soest. Op 1 januari heeft hij officieel de banden verbroken met de lokale omroep, die hij vanaf novem ber 1989 - al ruim voordat de zender in september 1990 echt de lucht inging - heeft geleid. Lokman was de afgelopen jaren in hoge mate gezichtsbepalend voor Radio Soest, als directeur Pro gramma en Techniek. "Maar ik hou er nu echt mee op; dat is al later dan eigen lijk de bedoeling was, maar je kunt dan ook wel zeggen dat ik een beetje 'met bloedend hart' weg ga. Radio Soest is toch een soort geesteskind van me ge worden. Het opstarten van zo'n om roep, dat vond ik een uitdaging..." Lokman hóudt van uitdagingen. Als "omroep-vutter" wijdde hij zich, nadat hij bij de Avro de laatste achttien jaar had volgemaakt als hoofd van de sectoi cultuur op radio en televisie, met graag te aan de taak om van Radio Soest - voortgekomen uit de ziekenomroep AROS - een volwassen lokaal station te maken. Soest, waar hij al jaren woont, leerde hem eerst kennen als interim-di recteur van het cultureel creatief cen trum C-drie, waarmee de banden dus al geruime tijd bestaan en dat hij op zijn duimpje kent. Lokman verlaat Radio Soest op een moment dat het volgens hem ook kan. "De zaak loopt, de mensen weten wat ze moeten doen. Voor mij is de grote uitdaging - het station in de lucht bren gen - er wel van af. Het is nu meer een kwestie van de zaak runnen." Dat wil overigens niet zeggen dat zijn beoogde opvolger (van wie de naam nog even niet in de krant mag, zolang de leden vergadering officieel nog geen besluit heeft genomen) in een gespreid bedje terechtkomt, want er is nog volop werk te verzetten bij Radio Soest. Lokman: "Wat nu nog gebeuren moet is dat Radio Soest de mogelijkheid krijgt om allerlei evenementen te cover en, zelf georganiseerd of door anderen opgezet. Daar is bijvoorbeeld de repor tagewagen voor nodig waarnaar we al zo lang uitkijken. Die kómt er wel, maar dat is een kwestie van tijd. Ook met de apparatuur kunnen we nauwelijks uit de voeten; we stuitten steeds vaker op de grenzen van onze technische moge lijkheden en we werken met afdanker tjes, die intussen niet meer vervangen kunnen worden." ABC van de omroep Terugkijkend op drie jaar Radio Soest zegt Lokman dat hij zich daarvoor niet hoeft te schamen, en de medewerkers evenmin. "Trots? Dat is misschien te veel gezegd, maar je kunt wel vaststel len dat we bijna vanuit het niets een se- mi-professionele organisatie zijn ge worden. Het zijn allemaal amateurs, maar ze hebben in die paar jaar onge looflijk veel geleerd. Ze weten in elk ge val hoe ze de materie moeten aanpak ken; ze kennen nu het ABC van de om roep." De sfeer bij Radio Soest is prima, aldus Lokman, en dat zal ook wel zo blijven als hij weg is. "Ach, je krijgt wel eens van dat soort signalen als 'vader-gaat weg', maar emotioneel moet je je daar voor afsluiten. Het is afgelopen, punt uit, de deur gaat dicht..." Wat hem wel spijt is dat het hem niet helemaal is ge lukt om elke dag van zeven uur 's mor gens tot zeven uur 's avonds in de lucht te zijn. "Het is jammer dat het op de meeste da gen al om drie uur afgelopen is. Dat is ook het gevolg van het feit dat we de goeie apparatuur niet hebben, waarmee we het hele proces kunnen automatise ren. Nee, met gebrek aan menskracht heeft het niets te maken. Er zijn mensen genoeg die wat willen, maar je moet ze ook een programma kunnen aanbie den. Dat is wel eens frustrerend voor de mensen in de tweede lijn; als je altijd moet wachten tot er iemand uitvalt blijf je meestal niet zo gemotiveerd." Levend element Wat de programma's betreft is Lokman beslist niet ontevreden, al zal hij de laat ste zijn om te beweren dat het allemaal perfect is. Een avond- en nachtpro gramma zit er niet in. "Het zou onzin zijn om daarnaar te streven, want zo'n programma levert geen rendement op. Daar is de concurrentie van de televisie veel te groot voor." Maar voor het ove rige levert Radio Soest een goed pro- dukt, vindt hij. "Wat er nog aan ont breekt is het levende element, datje bij voorbeeld een concert live kunt uitzen den, of de Volkskerstzang, om maar wat te noemen. Omroep maken is nu eenmaal meer dan plaatjes draaien; je moet de luisteraar een levende ambian ce kunnen bieden. Maar als lokaal sta tion doet Radio Soest het leuk. Laatst belde er iemand uit Bussum en die vond ons een zender met een 'eigen geluid', terwijl alle andere lokale omroepen bij na als twee druppels water op elkaar lij ken. Kijk, dat is het grootste compli ment dat je kunt krijgen." Als het aan Lokman ligt moet Radio Soest nog veel meer de "spreekbuis" van Soest worden. "Er wórdt nog te weinig gebruik van gemaakt door aller lei groepen in de bevolking die een uit laatklep zoeken. Het komt nog vaak voor dat mensen een dag van tevoren bellen en dan verbaasd zijn datje er wei nig mee kunt doen, maar we staan ten dienste van alle Soesters en we zijn na tuurlijk graag op de hoogte. Wat de mensen zich ook nauwelijks realiseren is datje voor één uur uitzending meestal zo'n drie a vier uur aan het werk bent. Maar we gaan in principe niets uit de weg; de mensen kunnen hun verhaal kwijt en drempelvrees is echt niet no dig. De bevolking van Soest moet nog veel meer beseffen dat ze een eigen sta tion heeft; die radio is niet van óns, maar van hén.?:" Enorm potentieel Over zijn eigen favoriete programma laat Lokman zich niet uit. "Het ene is beter dan het andere, maar er hangt aan elk programma een naam. Een echte voorkeur heb ik niet; als ze ambachte lijk maar goed in elkaar zitten." Soest biedt volgens hem een enorm poten tieel voor interessante programma's. "Je hebt hier zoveel verschillende men sen, dat is echt een onuitputtelijke bron van stof voor radio-programma's: aca demici, sportlui, waarzeggers, duiven melkers, voetballers, zuidpoolreizigers - zoveel facetten op alle niveaus, daar kun je jaren mee vooruit." Lokman heeft zijn tijd bij Radio Soest erop zitten en is intussen nieuwe uitda gingen aangegaan, waarbij hij nuttig ge bruik kan maken van zijn onmiskenba re organisatietalent. Zo begeleidt hij als projectmanager de fusie en privatise ring van twee organisaties op het gebied van herstellingsoorden en houdt hij zich daarnaast bezig met het geven van een cursus "energetische" managementbe- geleiding. "En drie dingen tegelijk, dat is me toch een beetje te veel. Maar ik hou van dat soort uitdagingen. De men sen stellen vertrouwen in je, en dat pro beer je dan zo goed mogelijk waar te maken." Wat de lokale omroep van Henk Lokman: "Voor mij is de grote uitdaging - het station in de lucht bren gen - er wel van af. Soest betreft heeft Lokman, zoals hij zegt, zijn taak volbracht. "Ik wens ze verder veel sterkte. Het zal wel lukken. Perslot van rekening is het Radio Soest, en niet de firma Lokman..." Een inbreker heeft zaterdag een com puter gestolen. Hij verschafte zich daar voor toegang tot een bedrijfspand aan de Burgemeester Grothestraat. Bij een bedrijf aan de Soesterbergse straat werd een lasapparaat ontvreemd. Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus: donderdag 21 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 02155 22811 20304

Soester Courant | 1993 | | pagina 3