Meningen van lezërsj tl fopimiET 1 ACTUEEL I Drukte bij uitreiking Gouden Oliebol Gep van Bercum, een 'doe-mens' WOENSDAG 13 JANUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENSDA Nieuwjaarsreceptie Progressief Soest/Groen Links Accountantskantoor J.H. Braber RA Gouden Oliebol als 'Nobelprijs van Soest' Wim van lloorn fNVOBe Vrouw onder invloed maakt brokken Tentoonstelling in Kasteel Groeneveld Basiscursus Tarot bij Mayindra Offerplaatsen Afval-bijverschijnselen RAI-Uno (1) RAI-Uno (2) RAI-Uno (3) RAI-Uno (4) RAI-Uno (5) RAI-Uno (6) RAI-Uno (7) RAI-Uno (8) RAI-Uno (9) Rondje PLANT! PRAAT Filteren V/ In een uitpuilend zaaltje van res taurant Van den Brink vierde Pro gressief Soest/Groen Links vorige week met een flink aantal min of meer gelijkgestemde zielen het nieuwe jaar en de uitreiking van de Gouden Oliebol aan Gep van Ber- cum, uit erkentelijkheid voor haar inzet voor de Soester gemeen schap. De onderscheiding kreeg ze uit handen van wethouder Jan Visser, geestelijk leider van de progressie ven, die met haar en een aantal andere genomineer den korte gesprekjes voerde. Van Ber- cum is actief in diverse "netwerken", maar vooral in de Wereldwinkel. "Het Derde-Wereldwerk, dat pakt mij erg," liet ze weten. De zwarte voetjes van de Gouden Oliebol vond ze in dat verband dan ook van een treffende symboliek - "we zijn vaak voor gekleurde mensen bezig" - en ze beloofde de onderschei ding voorlopig een plekje te geven in de Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat. De tweede gast die Visser aan het woord liet was Pieter Henke, die voor de Oliebol was voorgedragen voor zijn inzet bij de Stichting Welzijnswerk Soest en vooral voor zijn bemoeienissen met het Turks sociaal-cultureel werk, waarmee de 54-jarige Soester na een lange periode van werkloosheid weer de weg naar het arbeidsproces had ge vonden. "Een goed voorbeeld," vond Visser. Namens het IVN ontving hij voorzitter Rob Maas en bestuurslid Marcel Vos- sestein. Visser kon melden dat Vosse- stein recent was begiftigd met het "zil veren kammetje", een speciale onder scheiding van gemeentesecretaris De Kam voor ambtenaren die zich in het afgelopen jaar op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt (Vosse- stein is de ambtelijke bedenker van het nieuwe busplan voor Soest, waar hij veel tijd in heeft zitten). Zijn vrije tijd besteedt hij aan het IVN, als mede-or ganisator van o.a. de lezingen over het Landelijk Gebied. Kritische burgers Vossestein trok de aandacht met zijn warme pleidooi voor actiegroepen, ook al bezorgen ze de ambtenaren soms veel werk. "De samenleving kan niet zonder kritische brugers, en als ambtenaar moet je daar niet bang voor zijn. Het is alleen jammer voor de politici, want die weten soms niet welke kant ze op moe ten, en als de ene actiegroep de andere opvolgt krijg je dus een zwalkende be sluitvorming..." Vossestein bleek wat de vogelstand in de Eempolder betreft niet op één lijn te zitten met de volgende gast, boer (Vis ser: "dat mag ik toch wel zeggen?") Piet Kuyer, die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de bescherming van de wei devogels. "De smientjes gaan heus niet zo gauw op de wieken," aldus Kuyer. De vogels hebben het volgens hem be ter op weidegronden dan in het natuur gebied. "Zonder mest komen ze heus niet; in een reservaat zie je weinig vo- gels..." "Verkeerd genomineerd dus", stelde Visser vast na de opmerking van Jean Poeder, landelijk voorzitter van Kri tisch Faunabeheer, dat hij eigenlijk niets voor Soest had gedaan, behalve dan dat hij er geboren was en er nu woonde. Hij vond dat de fauna er in Soest redelijk goed uitzag en hij had een genuanceerd oordeel over de noodzaak van de beheersjacht. Voor een verbod daarvan op dit moment was volgens hem in elk geval geen aanleiding, maar de plezierjacht wees hij pertinent af. In Miep van der Spek huldigde Visser vervolgens het plaatselijk Comité Vrouwen in de Bijstand, dat dagwerk heeft om alle wettelijke veranderingen bij te houden en de achterban van infor matie te voorzien. Zij deed een oproep aan andere vrouwen om zich daarvoor in te zetten. Haar oordeel over de socia le dienst in Soest was mild: "Die is voor verbetering vatbaar, maar Soest komt er niet slecht uit..." Jongste actievoerder Soest jongste actievoerder, de achtjari ge Timmy van Scheijen die zich inspant voor een speelveilige Dorresteinweg, was Vissers volgende genomineerde gast. Hij bevestigde dat hij de brieven aan het gemeentebestuur zélf had ge schreven en vond dat alleen paaltjes op de stoepen het gevaarlijk autoverkeer zou kunnen beteugelen. Volgens hem snappen ze er bij de gemeente niet al te veel van. Op de vraag wat hij later wor den wilde - politieman, voetballer of misschien zelfs wel wethouder van Ruimtelijke Ordening, zoals iemand suggereerde - bleef Timmy het ant woord schuldig. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155-1 69 11 "De Nobelprijs van Soest", zo noemde iemand in haar kennissen kring de Gouden Oliebol die Gep van Bercum vorige week kreeg uit gereikt. Ze kan wel lachen om die omschrijving, maar is toch heel vereerd met de onderscheiding die haar door Progressief Soest/ Groen Links is toebedacht. Wie Gep van Bercum is, laat zich niet in één zin samenvatten. Dat geldt nog sterker voor het aantal terreinen waar op ze "maatschappelijk actief' is ge weest en nog is, en die maar voor een deel in Soest te vinden zijn, hoewel ze daarvoor in haar 77-jarige leven nooit een prijs gekregen heeft. Gep (van Gerda) werd als jongste van drie dochters geboren in het gezin van het hoofd van de christelijke school in Breukelen. Haar vader stierf jong en haar moeder, die daarom in het gezins- onderhoud moest voorzien, werd ver pleegster, een beroep dat Gep na haar schooltijd - o.a. op een kostschool in de Achterhoek - ook zou kiezen. "Ik heb mijn moeder altijd gekend als een wer kende vrouw." Dat inspireerde haar wellicht tot de be trokkenheid waarmee ze zich later, ook toen ze al getrouwd was en moeder van twee kinderen, ontpopte als iemand die niet stil kon blijven zitten. In Utrecht was ze jarenlang actief voor de uitzen ding van schoolkinderen naar vakantie kolonies, waarvoor ze de complete ad ministratieve en financiële verantwoor ding droeg. Uit haar engagement vloeide bijna van zelfsprekend haar politieke activiteit voort. Ze was al politiek bewust, want ze was al jong lid van de jeugdbond te gen alcohol - "de blauwe knoop, inder daad" - maar in Utrecht kwam ze al gauw terecht in het bestuur van het openbaar onderwijs, in het afdelingsbe stuur van de (toen nog jonge) Partij van de Arbeid en de vrouwenbond in de PvdA, de latere Rooie Vrouwen. Sinds 22 jaar woont ze in Soest en ook hier wist de partij haar snel te vinden. "We kwamen uit Utrecht, waar het er in die tijd ook behoorlijk turbulent toe ging, al speelden de Dolle Mina's en de Maagdenhuis-bezetting zich in Am sterdam af. Ben, mijn man, was docent aan Artibus, en we maakten heel wat mee. Soest was toen een rustig dorp." Bijgesleept Het duurde niet lang of Gep kwam in het gewestbestuur van de PvdA, waar ze een aantal jaren penningmeester was. Later werd ze ook bestuurslid van de PvdA in Soest. "Nee, ik heb me er niet in gestort, ik ben erbij gesleept." Een gekozen politieke functie heeft ze nooit gehad, ook nooit geambieerd. "Dan moest ik veel te veel doen waar ik geen zin in had..." Dat ze zich ook hier aansloot bij de Rooie Vrouwen sprak voor haar vanzelf: "Vrouwen vormen nog altijd de bodem waar de partij op rust." Met haar lidmaatschap van de PvdA heeft ze de laatste jaren nogal wat moei te. "Het is niet meer de echte arbeiders partij, die opkomt voor de minst draag- krachtigen en tegen oneerlijke dingen vecht. Ik erger me bijvoorbeeld grenze loos aan die verhalen over te veel belas tingdruk en zo. Nederland is steenrijk, en je moet het halen waar het zit. Of moeten we het onderwijs, om maar wat te noemen, maar laten verloedefen? De PvdA huilt tegenwoordig wel erg met de wolven in het bos mee, vind ik, maar ik ben nog steeds loyaal, ondanks m'n twijfels en kritiek." Allemaal actief Een organisatie waaraan ze meer vreugde beleeft is Vrouwen voor Vre de. "Dat is zo'n ontzettend goeie groep. Omdat ze allemaal actief bezig zijn, met allerlei dingen: het milieu, de vluchte lingenopvang, de Derde-Wereldbewe ging, noem maar op." Gep zelf is jaren lang lid geweest van de Derde-Wereld- groep en de laatste tijd vooral actief in de Wereldwinkel, waar ze een van de stuwende krachten is. Met de Gouden Oliebol, haar toege kend voor al haar activiteiten, is ze best blij: "Maar het is een beetje onzin dat ik 'm krijg voor m'n inspanningen in Soest. Ik heb daarvóór heel wat harder gewerkt..." De Oliebol staat nog even thuis, maar krijgt straks een plaatsje in de Wereldwinkel, waar Gep het heer lijk werken vindt. "Dat is tenminste een vorm van directe hulp aan de mensen in de Derde Wereld, en dat spreekt me erg aan. Ik ben niet iemand die graag iets gaat zitten uitveugelen en op papier zet ten. In de Wereldwinkel dóe je wat. Ik ben ook een doe-mens." Jan Visser overhandigt Gep van Ber cum de Gouden Oliebol 1992. De laatste genomineerden die Visser in het zonnetje zette waren mevrouw Wassenaar en de heer Godthelp van de Valeriaanstraat, beiden actief in het buurtpreventieproject dat hun straat een stuk veiliger heeft gemaakt. In één jaar tijd was het aantal inbraken ge daald van 14 naar 2 en het aantal aan giften van vernieling van 5 7 naar 21De remedie: het eigen huis kritisch bekij ken en dieven gewoon geen gelegen heid geven. Visser zag na enig commentaar uit de zaal tijdens de bijeenkomst af van de nieuwjaarsspeech die hij had voorbe reid, waarin hij wilde ingaan op de kri tiek die WD-fractievoorzitter Neks Blommers ter gelegenheid van het nieuwe jaar op het College had laten horen. Voor Vissers reactie zie men het artikel elders in deze krant. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX17496 NIEUWBOUW VERBOUW f 11A_, RENOVATIE Ve ft ONDERHOUD Bij een aanrijding die vrijdagavond plaatsvond op de Burgemeester Gro- thestraat was een van de betrokkenen - een 30-jarige automobiliste uit Utrecht - onder invloed van alcohol. Ze reed weg van de parkeerstrook op het mo ment dat daar een 26-jarige Amers- foorter met zijn auto passeerde. Bij het onderzoek stelde de politie vast dat de vrouw fors gedronken had. Ze kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van zeven uur, en moest bovendien haar rijbewijs afgeven. Vanaf 16 januari is in Kasteel Groene veld in Baarn een expositie ingericht van tekeningen van de beeldend kunst naar Ruud Dreijer uit Almere, met als thema: "Natuur en beweging". Dreijer heeft een opmerkelijke techniek en beeldt de natuur niet klakkeloos uit, maar gebruikt vervormingen en opho gingen met goud of zilver, en voegt an dere dieren toe zoals vlinders, vogels en insekten. Zijn werk krijgt daardoor een geheel eigen gezicht, met bijzondere kleurnuances, bij voorkeur blauw- en groentinten. De tentoonstelling duurt tot en met 14 maart. Openingstijden: dinsdag-vrij dag 10.00-17.00 uur; zaterdag/zondag 12.00-17.00 uur. In centrum Mayindra wordt op drie za terdagen een basiscursus Tarot gege ven. De bijeenkomsten vinden plaats op 6 februari, 20 februari en 6 maart, telkens van 10.30 tot 17.00 uur. De to tale kosten bedragen f 210,-. De Tarot is een sprituele reis, uitge beeld in 22 archetypen. Men maakt de ze reis mee in zichzelf, van de sprong in de diepte van de Dwaas (0) tot de ge lukzaligheid van de Geliefden (VI), van de wijsheid van de Kluizenaar (IX) tot de dansende perfectie van de Wereld (XXI). Op 6 februari wordt ingegaan op de symboliek en de betekenissen van de Grote Arcana; op 20 februari staat de Kleine Arcana centraal; op 6 maart gaat het om het Keltische Kruis. De cursus wordt gegeven door de Ame rikaanse docente Edith F. Katz, die al jaren in Nederland woont en gedurende 23 jaar voor honderden mensen de kaarten heeft geïnterpreteerd en cur sussen gegeven. Zij combineert haar werk met de Tarot met een diepe inte resse voor paranormale geneeswijzen en intuïtieve ontwikkeling. Aanmelding en informatie: Edith F. Katz, tel. 020-6763924. Van nieuwjaarsdag tot lang daarna kunnen nog steeds, in dichtbewoond gebied, vele offerplaatsen van gelovi gen in lawaaiterreur, milieuverzieking en verspilling worden aangetroffen. P.B. Roest Het is een prima idee om de vervuiler te laten betalen, echter dat er geen nega tieve bijverschijnselen zijn te verwach ten is niet juist. In 'Intermediair' van 8 januari 1993 worden een aantal nega tieve punten naar voren gebracht. Bij één gemeente is er zelfs een verorde ning van kracht om het rondzeulen met huishoudelijk afval tegen te gaan. Dat de hoeveelheid afval sterk is ver minderd kan zowel positief als negatief worden verklaard. In negatieve zin - het zogenaamde af- val-vluchtgedrag - waarbij afval o.a. mee naar het werk wordt genomen, in bouwcontainers wordt gedeponeerd, in de natuur gegooid, in andere huisvuil containers gedumpt of in kachels opge stookt. In positieve zin laten de mensen over bodige verpakkingen in de winkel, wordt flessemelk gekocht i.p.v. melk pakken, worden kartonnen verpakkin gen (kan in de papierbak worden gede poneerd) gekozen i.p.v. plastic, etc. Als per gewicht wordt gemeten zal het zwaardere huisafval - zoals steen, me taal (blik) en hout - het eerste worden gemeden en geprobeerd op een alterna tieve manier kwijt te raken. Voor het huishoudelijke metaalafval heeft de De Savornin Lohmanschool al gedurende anderhalf jaar een inzamel- project lopen voor de huishoudens van de kinderen op deze school. In het schooljaar 1991-1992 werd 600 kilo in gezameld. Om o.a. het vluchtafval tegen te gaan vind ik dat, als mensen het huisafval willen scheiden en apart weg willen brengen, ze daar nog meer de kans voor moeten krijgen, nl. door o.a. een me- taalbak, want minder huisafval brangt nu geld op voor de vervuiler. J. v. Zandwijk (Open brief aan het College van Burgemeester en Wethouders) Geachte Edelachtbare Vrouwen en Heren, Met grote teleurstelling heb ik, en vele vrienden met mij, kennis genomen van het besluit van de Raadscommissie de nog desponibele plaats op de CAI-tele- visiekabel niet toe te wijzen aan de Ita liaanse zender RAI-1 maar, naast nóg een algemeen sportnet, aan Superchan- nel, dat in het verleden er al eens van verwijderd is. Meer nog dan de beslissing is de manier waarop dit onderwerp in de commissie afgehandeld moet zijn, n.1. (zoals mij gemeld door aanwezigen) zonder enige interesse van de politieke vertegen woordigers. Gaat men dan echt zo on geïnteresseerd met wensen van burgers (en óók kiezers!) om? Ja, ik spreek hier in het meervoud, want met mij zijn er enige honderden Soes- ters welke de wens geuit hebben om net als zovelen in andere gemeenten in deze omgeving, deze zender te mogen ont vangen. Het initiatief van mevrouw An- gela v.d. Burg is niet een persoonlijke wens van haar, omdat zij Italiaanse van geboorte is, maar van vele Soesters. Vele Soesters brengen ieder jaar hun vakantie door in Italië en ondanks dat zij de taal niet altijd volkomen machtig zijn, zijn velen zeer ingenomen met de inhoud van deze zender. Hebben we niet reeds voldoende zen ders in de Duitse en Engelse taal (dat wordt dan nu de vijfde op een Fran se en Turkse zender? Echter niet één zender waarop duide lijk aandacht gegeven wordt aan cul tuur (de oudste in Europa!), de popu laire voetbalsport met vele in het Ita liaanse voetbal, en niet te vergeten elke zaterdagavond een prachtig avondvul lend muziek/showprogramma. Voor dat alles is het natuurlijk wel jammer als men de taal niet spreekt, maar voetbal en muziek/show kunnen zo nodig ook zonder en is het voor de Soesters dan niet eender met de Turkse taal? Akkoord, er zijn meer Turken in Soest dan Italianen, maar wel meer fans van de Italiaanse taal, cultuur, sport en amusement. Gezien bovenstaande ar gumenten vind ik het wel erg dat het door de commissie zovele honderden welke via een kleine (misschien te klei ne) handtekeningenactie hun wens geuit hebben. Gaarne zou ik via de Soester Courant meer aandacht hier aan willen geven en zo meerdere men sen er zich nog officieel voor uit kunnen laten spreken. Dank zij de CAI zijn wij de vele televi sie-antennes die in het verleden de ge meente ontsierden kwijtgeraakt. He laas zien we steeds meer óók ontsieren de schotelantennes verschijnen en ik ben bang dat velen er toch over denken deze aan té gaan schaffen. Ik verzoek u dan ook e.e.a. nogmaals ter bespreking en beoordeling te laten brengen en, zo u nog meer reacties uit de Soester bevolking wilt hebben, mij in de gelegenheid te stellen dit alsnog te la ten realiseren. Hopend spoedig uw reactie hierop te mogen vernemen. M.C. van der Avort Geacht College, Op 5 januari j.1. is in de vergadering van de Commissie Ruimtelijke Ordening de uitbreiding van het aantal tv-zenders op de Soester kabeltelevisie aan de orde geweest. Tot onze grote teleurstelling en ook die van vele anderen, heeft de Commissie negatief besloten ten aan zien van het toelaten van de Italiaanse zender RAI-Uno op de kabel. Van aanwezigen hebben wij vernomen dat het besluit tamelijk snel is genomen en dat de raadsleden nauwelijks argu menten hebben gegeven om hun keuze te onderbouwen. Vandaar onze onder staande reactie en ons dringend ver zoek aan de gemeenteraad om het voorstel van de commissie niet over te nemen en zich te conformeren aan het voorstel van B W (MTV, Sportnet,, RAI-Uno). Op de eerste plaats is het vooral jammer dat de leden van de Commissie Ruimte lijke Ordening kennelijk weinig op heb ben met een zender die gevarieerde cul tuur, sport en ontspanning biedt op een en dezelfde televisiezender. De keuze voor MTV, Sportnet en Super Channel getuigt van een eenzijdige keuze, name lijk voor alleen popmuziek en alleen sport en voor weer een Engelstalige zender die tamelijk oubollige program ma's uitzendt. Onderschatten de com missieleden hier niet de belangstelling en het culturele niveau van de Soester bevolking? RAI-Uno biedt de kijker zowel sport (de Italiaanse competitie op zondagmiddag!), shows als overige programma's, waaronder nieuwer Ita liaanse films en tv-series. Uiteraard staat daarbij de rijke Italiaanse cultuur centraal. Zou dan de taal een probleem kunnen zijn? Welk belang zou een Soestenaar hebben om toch naar RAI-Uno te kij ken terwijl hij/zij de taal niet begrijpt? Hoeveel mensen begrijpen niets van sport, van popmuziek en van talen als Engels, Frans, Duits, Turks? Wie heeft er lol in naar oudere Engelstalige films en series te kijken (Super Channel) ter wijl BBC, CCN, Discovery al een breed en goed Engelstalig programma-aan bod verzorgen? En toch... Italiaans... wie kan het volgen? Maar beheerst ie dere Soestenaar Engels, Frans, Duits en Turks?? Ach!! Kom!! Desondanks hebben we een groot aantal zenders dat in deze talen uitzendt. De commissievergadering van 5 janua ri: terwijl de Europese grenzen net en kele dagen zijn opengegaan, blijkt de commissie niet verder te kunnen kijken dan haar neus lang is. Een Italiaanse zender op de Soester kabel wordt ken nelijk gezien als 'ver van ons bed'. En gels, Duits, Frans, het kan allemaal nog net. Maar Italiaans, de taal van een land dat evenals Nederland deel uitmaakt van het Verenigd Europa, dat is kenne lijk te moeilijk voor de commissie. Ook hier onderschat zij de burgers van Soest. Vergeet niet dat meer dan 80 an dere Nederlandse gemeenten in Neder land wel-RAI-Uno op de kabel hebben. Zouden de inwoners van Soest gemid deld een minder talengevoel hebben dan andere Nederlanders? Nee toch! De leden van de commissie hebben na tuurlijk gedacht aan het 'Algemene Be lang'. Maar wordt het algemene belang dan beter gediend door het 24 uur per dag uitzenden van popmuziek en sport? Om nog maar te zwijgen van het schrale aanbod van programma's op Super Channel! De commissievergadering van 5 janua ri: de verwachtingen van ca. 250 men sen die hun handtekening hebben gezet om RAI-Uno op de kabel te krijgen, waren hooggespannen. Ze hebben de kous op de kop gekregen. Grote teleur stelling bij alle sympathisanten. Dagen van intensieve voorbereiding: handte keningen ophalen, telefoneren, brieven schrijven. Allemaal voor niets ge weest!! In vijf minuten was het voorstel van B W weggestemd en viel RAI-U no als enige zender af. Hoeveel handtekeningen waren er ook al weer ontvangen voor de andere drie zenders? Voor Super Channel in elk ge val, voor zover bekend, Oü Heeft de commissie zich dit wel goed gereali seerd? De commissievergadering van 5 janua ri: wat de Italianen vaak wordt verwe ten is dat zij politiek zien als theater en dat de echte beslissingen achter de cou lissen worden genomen. Wie de com missievergadering zou hebben bijge woond, zou haast tot de conclusie moe ten komen dat Soest, althans in dat op zicht, veel weg heeft van Italië. Er wa ren nauwelijks serieuze argumenten pro of conta, integendeel, de indruk werd gewekt dat de besluitvorming al had plaatsgevonden in beperkte kring. Jammer! De gemeentepolitiek had zich hier toch van zijn betere kant kunnen laten zien. Jammer ook voor die min stens 250 Soestenaren die nu zonder een duidelijke verklaring van RAÏ-Uno verstoken blijven. Best College, denk nog eens een keer heel goed na over uw beslissing. Mis schien dat toch het inzicht doorbreekt dat er serieuze belangstelling bestaat voor RAI-Uno in Soest. Soestenaren zijn misschien cultureler, taalgevoeliger en internationaler dan u zou denken. En laat minimaal 250 mensen niet zo maar in de kou staan! Wij hopen (nog steeds) op een positieve beslissing die RAI-Uno alsnog op de Soester kabel zal brengen!! A.M. v.d. Burg-Bairati J.G.J. van der Burg Geacht College, Onze stichting heeft met grote teleur stelling kennis moeten nemen van het feit dat de gemeente Soest niet voor de Italiaanse televisiezender RAI-Uno heeft gekozen tijdens de zitting van de Commissie Ruimtelijke Ordening op 5 januari j.1. Geen rekening is daarbij ge houden met de wensen van vele mensen die een handtekening hebben gezet voor RAI-Uno. U bent de enige die de zaken nog recht kunt zetten: doet u dat! Denkt u aan de Soestenaren die ieder jaar een taalcursus Italiaans volgen bij de ene of de andere instelling/taalin- stuut! Denkt u aan de mensen die onze cursus sen volgen om het behalen van de diplo ma Firenze van de Accademia Italiana di Lingua (van het niveau van de First Certificate Cambridge en tot nu het be langrijkste diploma dat in Nederland gehaald mag worden). Weet u hoeveel mensen uit Soest het Italiaans beheersen? Wilt u niets voor hen doen? Wij hopen dat u terug zal komen op de ze onverklaarbare beslissing. Het bestuur van Dante Alighieri AIL Geacht College, De Societa Dante Alighieri, opgericht in 1889, met een centrale zetel in Rome en meer dan 400 afdelingen over de he le wereld, houdt zich bezig met het ver spreiden van de Italiaanse taal en cul tuur. In Nederland zijn 18 afdelingen actief en de 'comitato Utrecht en omge ving', met ca. 300 leden, is een van de grootste. Zo ieder jaar ongeveer 400 personen nemen deel aan onze taal- en cultuurcursussen. Natuurlijk hebben wij leden en cursis ten die uit Soest komen en net zoals de andere cursisten woonachtig in Utrecht en andere gemeenten met RAI-Uno op de kabel zouden ook zij de Italiaanse te levisiezender willen ontvangen. Zij hebben hun belangstelling geuit door middel van een handtekeningactie 'RAI-Uno op de CAI'. Echter, gelet op de uitkomst van het commissie-overleg, heeft niemand zich wat aangetrokken van hun wensen en belangstelling. Wij kunnen er dan natuurlijk niet om heen om onze teleurstelling en verba zing uit te spreken voor de gemaakte keuze (MTV, Sportnet, Super Chan nel). Wij vragen u het genomen besluit te herzien ten gunste van RAI-Uno. Hel bestuur van Dante Alighieri Utrecht Geacht College, Met grote teleurstelling hebben wij kennis genomen van het feit dat de Ita liaanse televisie zender RAI-Uno niet uitgekozen is voor uitbreiding van uw tv-kanalen-aanbod. Namens onze le den, waarvan enkele in Soest wonen en hun handtekening hebben gezet voor actie 'RAI op de CAI', betreuren wij de beslissing genomen op 5 januari j.1. door de Commissie Ruimtelijke Orde ning en vragen wij u dringend om de zaak nogmaals ter sprake te brengen. Het zal u zonder meer duidelijk zijn dat een Italiaanse tv-zender grote voorde len biedt aan docenten, toekomstige docenten en studenten Italiaans bij het leren van de taal. Ook zal het u niet ont gaan zijn dat inmiddels veel andere Ne derlandse gemeenten wel in de uitzen ding van zoveel mogelijk 'levende talen' hebben geïnvesteerd (en dus niet alleen in Engelstalige zenders). Wij kunnen daarom niet geloven dat u een dergelijke beslissing zomaar kunt nemen en wij hopen dat u de beslissing van de leden van de Commissie nog eens zou willen overdenken en RAI- Uno toch op kabel zou willen toelaten. Ver. van leraren in levende talen, Sectie Italiaans Geacht College, Met verbijstering en teleurstelling heeft de Studierichting Commissie Italiaans van de Faculteit der Letteren van de Rijksuniversiteit Utrecht kennis geno men van de negatieve beslissing naar aanleiding van het verzoek de Italiaanse zender RAI-Uno toe te laten op de ka beltelevisie van Soest. Ieder jaar schrijven zich aan ons insti tuut ongeveer 60 hoofdvakstudenten en 150 bijvakstudenten in. Deze jonge ren die dus Italiaanse taal en letterkun de komen studeren, kunnen in Utrecht en andere gemeenten die RAI-Uno wel op de kabel hebben, hun taalkennis ie dere dag toetsen en in praktijk brengen, onder andere ook door het volgen van de televisieprogramma's op RAI-Uno. Helaas, gelet op de grote kamernood in Utrecht, wonen onze studenten niet al lemaal in deze of andere gemeenten waar de RAI-Uno wel te ontvangen is. Een aantal studenten woont in Soest en hebben de gelegenheid gehad hun handtekening te zetten voor de actie 'RAI-Uno op de CAI'. Desondanks is er geen rekening gehouden met hun wensen. In het licht van het voorafgaande ver zoeken wij u het besluit van de commis sie van 5 januari 1993 opnieuw in be schouwing te nemen en alsnog RAI-U no toe te laten op de kabeltelevisie van Soest. Faculteit der letteren Rijksuniversiteit te Utrecht Vakgroep Romaanse Talen en Cult. Geacht College, Met verbazing hebben wij kennis geno men van de besluit d.d. 5 januari 1993 betreffende de uitbreiding tv-kanalen. De keuze voor Super Channel i.p.v. RAI-Uno is inderdaad geen goede keu ze en stelt ons zeer teleur. Wij verzoe ken u zich daarover opnieuw te bera den. Zoals u weet verzorgen wij diverse taal cursussen die bestemd zijn voor vele cursisten op verschillende niveaus. Wij schrijven deze brief in het belang van onze cursisten en de mogelijkheid ook buiten de lessen kennis op te doen van de Italiaanse taal. Het is algemeen be kend dat een van de belangrijkste doe len van het onderwijs van een vreemde taal is het snel leren verstaan. Hoe zouden wij anders zinvol kunnen antwoorden en de geleerde taal kunnen gebruiken? Wat hebben de studenten aan veel mooie grammaticale regels en een grote woordenschat als zij niet kun nen begrijpen wat de anderstallige zegt? Maar let op! Daarmee willen wij niet zeggen dat luistervaardigheid alles is. Nee! Daarvoor zijn er cassettes, pla ten, talenpractica, etc. Een taal leren betekent een andere maatschappij leren kennen en andere gewoontes en gedragingen. En dus is het belang dat de cultuur van Italië in neemt in het onderwijs van het Italiaans ontzettend groot. Met de RAI-Uno zou iedere student de Italianen iedere dag kunnen horen en het dagelijks leven van de mensen kun nen zien. Hij/zij zou, ver van het land, toch een klein stukje Italië in huis kun nen hebben. Hij zou kunnen horen en zien hoe "native speakers" zich gedra gen in interactie met de medemensen en zijn omgeving. Met de RAI zou Italiaans zelf te horen en te zien zijn en beter geleerd kunnen worden omdat de studenten gebruik kunnen maken van dezelfde methode waarmee zij met succes ook Nederlands hebben geleerd. Mensen die Italiaans willen leren (en zij zijn veel!) hebben boeken, kranten, tijdschriften, casset tes, lesuren maar geen televisie. Wij hebben in Soest al zoveel Engels-, Duits-, en Franstalige televisiezenders. Bent u ook van dezelfde mening van de Commissie Ruimtelijke Ordening? Bent u echt van plan om dat besluit goed te keuren? Wilt u echt geen kans geven aan alle Soestenaren die Italiaans leren? Wilt u echt niet denken over een uitbreiding van het aantal (Europese) vreemde talen op de CAI? voor de Volksuniversiteit, WJ. Teuling, voorzitter Geacht College, Met zorg heb ik kennisgenomen van uw voorlopige beslissing RAI Uno, de Ita liaanse tv-zender, geen toegang te ver lenen tot het kabelnet van Soest. Ik doe een dringend beroep op u uw standpunt te herzien. In het licht van uw beslissing de zenders MTV, Superchannel en Sportnet wel toegang tot het kabelnet te verlenen, zou ik u graag nog eens de volgende argumenten ten gunste van RAI Uno onder de aandacht willen brengen: 1. De door u gekozen zenders dragen op geen enkele manier bij tot een grotere pluriformiteit, noch op cul tureel, noch op informatief, noch op recreatief gebied. In gewoon Ne derlands kan men zeggen: driemaal meer van hetzelfde. 2. De Europese gemeenschap, hoe moeizaam ook, krijgt langzamer hand gestalte. Het valt te verwach ten, dat binnen deze Europese ge meenschap de beheersing van talen enerzijds, de kennis van volk en cul tuur van de lidstaten anderzijds, van eminent belang zullen blijken. De handelsbetrekkingen, meer in het algemeen, de contacten tussen de verschillende lidstaten zullen geïn tensiveerd worden. Italië zal met Frankrijk, Engeland en Duitsland behoren tot de landen waarmee dat contact het intensiefst is. Dat zal tot uiting moeten komen in de moge lijkheid direct kennis te kunnen ne men van de Italiaanse taal en cul tuur. Dat kan maar op één manier: via de televisie. 3Nu al is er een belangrij k aantal Ne- derlanders dat de vakantie in Italië doorbrengt. Over het algemeen zijn dat vakantiegangers met enige be trokkenheid bij de cultuur en taal van dat land. Het wordt tijd, dat zij ook op het thuisfront aan deze be trokkenheid uiting kunnen geven door kennis te nemen van Italiaanse programma's. 4. Ongetwijfeld zal de doelgroep van RAI Uno aanvankelijk een minder heidsgroep zijn vergeleken met de doelgroepen van de door u gekozen zenders. Evenmin is het betwijfel baar dat deze doelgroep elders, bij het commerciële net, ruimschoots aan haar trekken komt. Het is de taak van bestuurders de belangen van kleinere groeperingen krachtig te behartigen om de pluriformiteit van informatie, cultuur en ver strooiing te waarborgen. Geachte dames en heren, met deze sa menvatting van een argumentatie voor het toelaten van RAI Uno op het Soes ter kabelnet, hoop ik u aan het twijfelen te hebben gebracht. Zoals u bekend zal zijn, is twijfel het begin van alle weten schap. Moge deze twijfel er derhalve toe leiden, dat u de wil om te streven naar geestelijke verrijking zult laten ze gevieren over de neiging zich over te ge ven aan gemakkelijk kijkgenot, zeker als dat gemakkelijk kijkgenot in over vloed te verwerven is. Voor de goede orde: gemakkelijk kijkgenot is hier geenszins in negatieve zin gebruikt. Ina Blom-Langeweg Studente Italiaans Geacht College, Met grote verbazing en volledig onbe grip hebben we het besluit van de Com missie Ruimtelijke Ordening betreffen de de afwijzing van de Italiaanse zender RAI Uno op de CAI, vernomen. Niet alleen wij, maar zeker ook 250 andere inwoners van Soest hebben hierover minimaal een aantal vragen, die wij graag nader beantwoord zouden willen zien. Zo ook hopelijk het College van Burge meester en Wethouders, dat nota bene zelf RAI Uno voorgedragen had als derde zender, voor wat betreft de uit breiding van het kabelnet in Soest. Te weten: Welk groter 'algemeen belang' wordt precies gediend door Super Channel te laten prevaleren boven RAI Uno vol gens de Commissie van Ruimtelijke Ordening? Hoe verhoudt deze beslissing zich ten opzichte van uw eigen voorstel en argu mentatie inzake uw voorkeur voor RAI Uno boven Super Channel? Hoeveel persoonlijke handtekeningen zijn representatief c.q. genoeg voor de Commissie Ruimtelijke Ordening om van een nog algemener belang te spre ken? Hoeveel persoonlijke stemmen van in woners van Soest waren/zijn er voor Super Channel? Het zal u duidelijk zijn dat wij graag met klem langs deze weg nog een persoon lijk beroep doen op het culturele gewe ten van uw College om RAI Uno, con form uw eigen voorstel en onze reeds in verzonden brieven gegeven argumen tatie, alsnog als derde zender te kiezen. Zoals u begrijpt zijn wij meer dan bereid uw eventuele vragen dan wel onze eigen argumentatie mondeling nader te ko men toelichten. M. Balliana J.GJ. Tiggeloven door Van jeugdige b Arie meerdere n zijn huwelijk met verouderde norm Enkele aangedra} Arie's schoeisel met aandacht en i op deskundige zo'n onderhouds nieuw onder de tr; stappen. Dit nu, wacht, is een vooi de exploitatie var voor het beroep gekozen. Via, via dat het hem zou s nering, of zo mi vorm van ongel veranderen. Hoogst ongebru gens derden, schi je het portier v vrouw opent, alv of plastic kunstst zou daarmee het van de vrouw in I genote in het bij? Nimmer ook maj vuilnis door je wc prand worden ge kunnen zijn dat d of onbewust, ern ken dat zijn vrou leiding wordt gejj mende gevallen I te worden gezet. Na 34 jaarMarie ben behandeld w we jaar schoon daarom het vaste voor 1993, en d ren, veranderde gels aan haar vc moment dat hij1 steken hoorde hi is dat nou, je la; steek?" Een ged die nimmer bij is hij de eerste o keer een steek t< Zijn verbaasde niet gespeeld. "Waar heb je I beerde hij aan d rie's antwoord l Arie begaf zich r uit de vraag was rie in een toestai in 'trance bevim Wijzend op een verklaarde Mari niet meer, hij la "Heeft hij je dat in een poging oi "Mannen snapp is een hibiscus, t kruidfamilie, vo ren gekregen. H tige purperen h Dat herinnerde "Je staat anders gestoorde te pra "Ook daar snap rie weten. "Wie iets aan wil hebt ze praten. Ik d( thuis bent. Heu Enigszins verwa gen, verliet Arie in de dichtstb plantenwinkel i ze van Marie t deern, geschapc voort te bewege Marie's opvatti tie met planten clusief te zijn. "Niet zelden be planten, voor gaan, in de winl vertrouwde hel "Waar gaat het met gepast wai "Het kan van j Soester bloemt jij je best doen of: "wat zal ik a ven". Na deze uiteei zijn wekelijkse Marie. De verk ze Arie nog nic pen zag smoezc jes bij, waarva had van overgt "Het verlengt klaarde ze me mand die meei hemel en aardi wel eens veror Thuisgekomen men in zijn m; hij Marie vani "Je laat mij to "Begin je nou sprek met die Arie. "Nee, het gaai de dienstmede Neon Tetra be een bij eenkon nuari. In De I brandtlaan in riumverenigin een lezing. Di< Bouman. Hij 1 techniek die b ken. Bouman ben over het 1 teren ad vieze conditie van worden gehc Speeldoos be

Soester Courant | 1993 | | pagina 10