1CUL TPÜR& WELZIJN I 'Avondje Gouden Ploeg' in Gildezaal 'Vergane glorie' in Artishock: fraaie staaltjes van fotografeerkunst INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS CirUOKOCK Kinderbios: 'My Little Pony' eer achter c schermen Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 20 JANUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 21 L Expositie cursisten Jules Deelder 'My Little Pony' Poëziewedstrijd Cursus Pergamano start eind januari Nieuwjaar voor oud Soest Diaserie bij KBO over oud-Soest Dialezing over Midden-Frankrijk Vrijdag 22 januari in C-drie Zaterdag en zondag nog te zien NNereldI/Vinkel Pecannoten Kinderboerderij De Vrije Teugel V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Expo Howard White in 'Veenstreek' Cursus voor vrouwen 'La vie de Bohème' ZONWERING gsm? H lil Aquarellen te zien bij Nijhof Baarn stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten jeugdafdeling Slimme Streken Cultureel Creatief Centrum WiHaerstraat 49, tel. 22188 Enige keren per jaar wordt in onze ex positieruimte werk van cursisten ten toongesteld. Daarbij proberen we wat afwisseling te brengen in de technieken en in de onderwerpen. Vanzelfspre kend leent de ene cursus zich beter voor een expositie dan een andere. Deze maand is er werk te zien van de cursis ten van docent Theo Briggeman: teke nen en aquarelleren, en van docente In ge Foreman: boetseren en beeldhou wen. Tijdens de open avond is er tevens werk te zien van de cursisten van docent Theo Naessens: olieverfschilderen. De cursisten portret/model-boetseren laten geen werk zien dat helemaal 'af is. Het werk is het resultaat van één oefe ning, gedurende één middag. Er is vijf keer opnieuw begonnen dezelfde hou ding van het model na te boetseren. Maar dit moest heel snel, dus er was ab soluut geen tijd voor detaillering. Hier door zien de werkstukjes er eenvoudig en simpel uit. Deze oefening is gericht op het snel en zo goed mogelijk opne men, 'bevatten' van de totale vorm. Het is heel boeiend om te zien hoe verschil lend de vormen van de cursusten zijn. Morgen, 21 januari, wordt in C-drie een try-out van de nieuwste voorstel ling van Jules Deelder gegeven. Er blijkt als vanouds weer veel belangstel ling te zijn voor deze aucteur uit Rotter dam. We verwachten dat de voorstel ling wel uitverkocht zal raken. Wilt u toch nog een plaatsje bemachtigen, dan adviseren wij u eerst even te bellen naar C-drie, liefst tijdens kantooruren. Het gaat goed met de kinderbios. Tij dens '50 jaar Walt Disney' was de zaal zeer goed bezet en al deze kinderen rea geerden erg enthousiast toen ze na af loop hoorden, dat de volgende film 'My Little Pony' zal zijn. De meeste kinde ren kennen ook wel die leuke figuurtjes uit Ponyland of hebben zelf zo'n pony met mooi gekleurde manen. In samenwerking met de gemeente Soest wordt door het SLAS (het samen werkingsverband literaire activiteiten Soest) in de boekenweek een poëzie wedstrijd georganiseerd voor Neder land en Vlaanderen. Het SLAS heeft al enige maanden geleden uitnodigingen gestuurd naar allerlei literaire tijd schriften en dag- en weekbladen. Dit is niet zonder resultaat gebleven. Met vol doening constateren we dat er al ruim 50 inzendingen binnen zijn en we heb ben nog een maand te gaan. Mocht u alle publicaties over deze poë ziewedstrijd hebben gemist en heel graag mee willen dingen naar de 'JRinke Tolman-Poëzieprijs 1993', dan wilt u natuurlijk het een en ander weten. Het reglement is af te halen bij C-drie, de bi bliotheken, Boekhandel van de Ven en aan de balie van het gemeentehuis in Soest. Alle inzendingen moeten uiter lijk op 15 februari binnen zijn. Erkend 'Pergamano-vakdocente Jolan- da Kok-Jansen start eind januari weer met een nieuwe cursus Pergamano: creatief werken met perkamentpapier. Dat papier is geschikt voor diverse technieken - o.a. overtrekken, schilde ren, perforeren, ciseleren, knippen en dorseren - waarmee men kaarten, schil derijen, broches etc. kan maken. De lessen worden bij Jolanda Kok thuis gegeven. De groepen bestaan uit maxi maal zes deelnemers. Men kan zich op geven voor een basiscursus, maar er zijn ook cursussen voor gevorderden, ver gevorderden en de jeugd. Elke cursus bestaat uit acht lessen van twee uur, die om de twee weken worden gegeven. Op materiaalkosten wordt 5% korting ver strekt. Informatie en opgave: Jolanda Kok- Jansen, Kamperfoeliestraat 31, 3765 AN Soest, tel. 28301. De "Driekusman", de "Zeven- sprong" en zo nog een aantal folk loristische dansen vormden vorige week dinsdagavond het hoogte punt tijdens de gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst van de zuster-organisaties de Historische Vereniging en de stichting Oud Soest. De Soester Boerendans- groep gaf daarmee op die manier een nostalgisch-amusant tintje aan het geheel. De "klitsavonden" van oud-Soest - meestal op "Koppeltjesmaandag" - zijn de laatste jaren uitgegroeid tot ware evenementen voor iedereen die de ge schiedenis van ons dorp aan het hart gaat. Ook nu gebruikten vele tientallen leden de bijeenkomst om elkaar een goed jaar te wensen, daarin voorgegaan door de voorzitter van de Historische Vereniging, Piet van Doorn, en zijn col lega Anton van den Dijssel van de Stichting Oud Soest. Ceremoniemeester Wim Schimmel kon een uitgelezen schare Soesters begroe ten, maar slaagde er niet in de heren voorzitters tot openlijke vijandelijkhe den te verleiden over de vraag wie er het eerst aan bod mocht komen om een "re de" te houden. De onderlinge saamho righeid bleek daar wel tegen bestand, zoals Van den Dijssel vaststelde. Hij be tuigde in zijn toespraak de dank van het bestuur aan allen die de stichting in het afgelopen jaar hadden bedacht met gif ten en schenkingen: foto's, flims, dia's en historische voorwerpen "in natura". Van Doorn bepaalde zich tot de groei en bloei van de Historische Vereniging, die volgens hem op dat moment 277 le den telde (inclusief de twee wanbetalers over 1991). Hij stelde vast dat de ver eniging een prima jaar achter de rug heeft - o.a. door een legaat van 5000 gulden - en bracht met name hulde aan de evenementencommissie onder lei ding van Herman Duit en aan de secre taresse, Els "Pieternel" Stolwijk, die door bestuur en leden zó op handen wordt gedragen dat ze in Soest bij wijze van spreken zelf geen stap meer hoeft te verzetten. Van Doorn constateerde dankbaar dat een aantal leden inmid dels begonnen was met het opnieuw op poten zetten van de bibliotheek, waar van het archeologische deel zeer de moeite waard is om voor later te bewa ren. Boerenmeisjes Na de koffie, later gevolgd door de tra ditionele boerenmeisjes (abrikozen op brandewijn), verzorgde de Soester Boerendansgroep - volgens Wim Schimmel de oudste folkloristische or ganisatie van Soest, afgezien van het Gilde - een aantal optredens, die ten slotte uitmondden in een spontaan en massaal volksdansfestijn. Volgens Schimmel ging het om een avondje- zoals-vroeger, bijvoorbeeld in de Gou den Ploeg, bij de Teut of Driekus-over- de-plank, of zoals het vroeger toeging tijdens een bruiloft, thuis op de deel. Soester Boerendansgioep-voorzitter Arie van den Breemer, die de verschil lende dansen introcudeerde, stelde te vreden vast dat de al 35 jaar bestaande: dansgroep nu eens samen met de Histo rische Vereniging en de Stichting Oudi In de Vijverhof aan de Klarinet worden zondag dia's vertoond van Soest, zoals het in het verleden was en tegenwoor dig is. Gemeentevoorlichter Ben J. van Os zal tekst en uitleg geven bij de projecties. Soesters kunnen hun hart ophalen, niet-Soesters kunnen hun kennis over Soest verbreden. De diaserie begint om 14.30 uur. De or ganisatie is in handen van de Katholie ke Ouderen Bond. Ook niet-leden zijn welkom. De toegang is gratis. Vakantiegangers die belangstelling hebben voor Midden-Frankrijk, kun nen zich zaterdag oriënteren tijdens een dialezing. Die wordt gegeven in De Deel aan de Kerkstraat (achter de Oude Kerk). De lezing over Midden-Frankrijk is een initiatief van de Soester afdeling van de Nederlandse Reisvereniging. De heer Van Buuren zal een en ander uit de doe ken doen bij de dia's. De aanvang van de lezing is 14.30 uur. Leden kunnen voor 3,50 kijken en luis teren, niet-leden moeten 4,50 gulden betalen. Iedereen krijgt een kopje kof fie. Heel veel kinderen kennen wel die leu ke figuurtjes uit Ponyland of hebben zelf zo'n pony met mooie gekleurde manen en staart. Met de pony's kun je fijn spelen, er veel verhalen omheen be denken en ze zo spannende avonturen laten beleven. In deze lange film bele ven de pony's ook zo'n geweldig avon tuur. De kleine pony's vermaken zich opper best in en rond hun droomkasteel. De boze heks Hydia kan het niet uitstaan dat het zo goed gaat in Ponyland. Daar om kookt Hydia een soort papje. Het is een vies paars goedje. Dit wil ze uitstor ten over het kasteel. Als het eindelijk lukt is niet alleen het kasteel, maar heel Ponyland bedolven onder een paarse gloed. De pony's roepen de hulp in van Megan, hun vriendinnetje. Maar Me gan kan er ook niets aan veranderen... of toch? Nederlands gesproken. Duur 87 min. Alle leeftijden. Aanvang 15.45 uur. Toegang kinderen f3,-; volwassenen f 5,-. Negen amateur-fotografen heb ben meegewerkt aan de foto-expo sitie die onder het enigszins mislei dende motto "Vergane glorie" in Artishock wordt gehouden. De tentoonstelling duurt tot en met 24 januari en is alleen nog op zater dag- en zondagmiddag te zien. Het motto is misleidend omdat de ex positie zelfbepaald geen vergane glorie is, maar juist duidelijk maakt tot welke artistieke hoogten ook amateur-foto grafen kunnen stijgen. De negen kun stenaars, zoals men ze wel mag noemen, hebben in veel gevallen schitterend werk geleverd en er zijn fraaie staaltjes van fotografeerkunst te zien. "Vergane glorie" was één van de (acht) thema's die voor het fotografen-groep je dat zich voor de gelegenheid affi cheerde als de "Novemberkring" het uitgangspunt vormden. Andere the ma's waren: Constructie, Rust, Water, Blues, Werk, Onnatuurlijk en tenslotte een vrij onderwerp. De foto's zijn gemaakt door Jeroen Vis ser, Astrid Vos, Arthur Visser, Sibolt Scholtens, Esther Gerringa, Jeannot Alink, Jan van Nederveen, Joop Visser en Paul Scholtens. Zij vormen samen de "Novemberkring", een groepje vrien den, collega's, familieleden uit Soest en andere plaatsen, dat een paar jaar gele den besloot in de maand november - voor de feestdagen - tijdelijk af te zien van genietingen als roken en drinken. "Met de extra energie die we daardoor opdeden wilden we iets positiefs doen," vertelt Jeroen Visser. "Daaruit ont stond vorig jaar het idee van een onder linge fotowedstrijd, en dat hebben we dit jaar weer gedaan." Alle deelnemers hébben iets met fotografie, maar ze zijn allemaal amateurs. De groep vond bij Artishock de ideale gelegenheid om de foto's - zowel ouder werk als speciaal voor deze gelegenheid gemaakt - te exposeren, zodat ze ook een breder publiek onder ogen zouden komen. De tentoonstelling werd op 9 januari met enig feestelijk vertoon ge opend en heeft sindsdien al aardig wat belangstelling getrokken. Puntensysteem In elke rubriek zijn eerste en tweede prijzen toegekend, waarbij gelet werd op originaliteit, techniek, vormgeving en "mooiheid". De groep zelf nam daarbij de jurering voor haar rekening, door de drie beste foto's rondom elk thema te beoordelen aan de hand van een puntensysteem. Ook de bezoekers krijgen de gelegenheid zo'n beoorde ling te geven. "Het is wel leuk om dan te zien of dat een beetje overeenkomt met onze eigen uitkomsten," vindt Jeroen. Novemberkring is vast van plan de wedstrijd en de expositie volgend jaar te herhalen, mogelijk in een andere vorm en wel zeker met andere thema's. "Mis- j Deze foto van Astrid Vos kreeg de eer ste prijs in de categorie "Rust" en be haalde ook de meeste punten van de hele expositie. chien is het t begin van een traditie," al dus Jeroen. De expositie is komende zaterdag en zondag nog te zien tijdens de openingsuren, van 13.30 tot 16.30 uur. Een bezoekje aan Artishock aan de Steenhoffstraat om de foto's te bekijken is zeker de moeite waard. Soest gestalte mocht geven aan het in leven houden van dansen en kleder drachten uit inmiddels lang vervlogen tijden. Uiteraard gingen er na de diver se demonstraties heel wat Soester been tjes van de vloer en het werd dan ook een bijzonder gezellige avond. m "^^itichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Rond 1500 aten Indianen ze volop: de bomen groeiden in het wild, een naam hadden ze er niet voor. Later kwamen de Spanjaarden. Zij noemden de pe- cannoot een 'soort walnoot'. De Fran sen maakten er 'pacanière' van. Nog niet zo heel lang is de officiële naam pe- can. Gepeld lijken pecannoten inder daad op bijzonder fijne walnoten. Pecannoten komen nog steeds voor een deel van wilde bomen, maar vaker van nieuwe aanplant. Eén van de coöpera ties die pecannoten aan de Wereldwin kel leveren, Rosario de Yauca, heeft z'n boomgaarden in de Ica-vallei, 320 kilo meter ten zuiden van Lima. Tot voor kort verkocht Rosario de noten onge peld aan de handelaren. Door zelf een pel- en inpakmachine aan te schaffen, die de gepelde noten va cuüm verpakt, Verhoogde de coöpera tie de werkgelegenheid en haar inko men. Niet in de laatste plaats omdat de verpakkingsmethode export mogelijk maakt. Door te exporteren naar alter natieve handelsorganisaties weet Rosa rio zich verzekerd van een eerlijke prijs. Openingstijden van de Wereldwinkel: dinsdag, woensdag en donderdag 13.30 -17.00 uur; vrijdag 9.30 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur; zaterdag 9.30 - 17.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 21 januari Van 9.30 - 11.30 uur de volwassen- groep die mooie dingen maakt en het heel gezellig heeft. Van 9.30 - 11.30 uur: groep 3 en 4 van De Schakel komen meedoen aan het project over wol, haren en veren. Van 13.00 - 15.00 uur: deelname van groep 2 van de Prins Willem Alexan- derschool aan hetzelfde project. Van 15.45 - 17.45 uur: De clown is weer terug bij de verjaardagsfeestjes. En dom dat-ie-is! Hij vergeet zo maar dat Tjewbe, Linda en Anneliek jarig zijn. Maar alles komt goed en ze gaan veel leuke dingen doen. Vrijdag 22 januari Van 9.00 - 11.15 uur: Deelname van groep 1 van de Van der Huchtschool aan het project wol, veren en haren. Van 15.45 - 17.45 uur: Feestjes van Mare en Janyk. Van 19.00 - 20.30 uur: Kinderdisco voor kinderen van zeven tot dertien jaar. Vanavond wordt er ook een feest commissie ingesteld van vijf kinderen die in het vervolg allerlei ideeën voor de kinderdisco gaat bedenken. En natuur lijk helpen ze ook mee om deze ideeën uit te voeren. Doe jij mee? Kom dan om 19.00 uur. Entree: twee gulden p.p. Zaterdag 23 januari Van 13.30 - 16.00 uur: Verjaardags partijtjes van Laurens, Eva en Robert. Ook kan een aantal kinderen de dieren verzorgster vanaf 13.30 uur helpen met de verzorging van de dieren. Maandag 25 januari Van 9.15 -11.30 uur komt groep 4 van de Carolusschool meedoen aan het na tuurproject. Van 13.15 -15.30 uur is groep 3,4 van de Driesprong aan de beurt. Dinsdag 26 januari De toneelgroep voor kinderen oefent weer van 16.00 - 17.30 uur. Woensdag 27 januari Van 9.30 - 11.30 uur: Peuter/ouderac tiviteit met veel activiteiten en plezier. Deelname is voor ouders met peuters, die er even uit willen. Zingen, knutse len, koffie en limonade en gezellig spe len. Van 14.00 - 16.00 uur: Toneelstuk voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Na de voorstelling limonade en snoep en dan leuke aktiviteiten. Deel name kost twee gulden per kind. Zaterdag 23 januari Open Dag: Werkplaats Kindergem. Bilthoven voor basisonderw., mavo, havo, vwo, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Aanvang 9.30 uur. Open Dag: MBO College Eemvoorde voor dienstverl.- en gezondheidszorg onderw., Kapelweg 117, Amersfoort. Van 10.00-14.00 uur. Zaterdag 30 januari Open Dag: MBO College Eemvoorde voor dienstverl.- en gezondheidszorg onderw., Dijnselburgerlaan 4, Zeist. Van 10.00-14.00 uur. Woensdag 10 februari Kennismakingsmiddag: Oranje Nassau school voor mavo. Overboslaan 15, Bilthoven. Voor leerlingen van groep 8 van 14.00 - 16.00 uur. Informatie-avond: Oranje Nassau School voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Voor ouders van 20.00-21.30 uur. Dinsdag 16 februari Kennismakingsmiddag: Het Nieuwe Lyceum voor havo, athen., gymn., Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Voor leerlingen van groep 8 van 14.00-16.00 uur Informatie-avond: Het Nieuwe Lyceum voor havo, athen., gymn., Jan Steen laan 38, Bilthoven. Voor ouders van 19.30-21.30 uur. Zaterdag 13 februari Open Dag: Werkplaats Kindergem. Bilthoven voor basisonderw., mavo, havo, vwo, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Aanvang 9.30 uur. Zaterdag 13 maart Open Dag: Oranje Nassau School voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Van 10.30-12.30 uur. Open Dag: Het Nieuwe Lyceum voor havo, athen., gymn., Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 In buurthuis Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 worden de volgende activiteiten georgani seerd: Poppenkastpoppen Op woensdag 20 januari is er van 14.00 - 15.30 uur weer een hele leuke activi teit voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Op deze middag gaan we van allerlei mate rialen poppenkastpoppen maken. Te vens is er voor de kleintjes van 2 tot 4 jaar voorlezen in het Turks. Levend ganzebord Op dinsdag 19 januari is er van 16.00 tot 17.30 uur een instuifmiddag voor jongeren van 9 t/m 12 jaar. We gaan deze middag levend ganzenbord met el kaar spelen. Entree f 1,00. Creatieve uurtjes Buurthuis De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, organiseert in de maand februari een aantal leuke creatieve cursussen, die helemaal in het kader staan van Va- lentijndag. - dinsdag 2 februari, 20.00 - 21-.30 uur: Valentijnpotjes met zaden en kruiden; - donderdag 4 februari, 9.30 - 11.00 uur: Decoratieve hartjes maken met ij- zerdraad of piepschuim en stof; - donderdag 11 februari, 9.30 - 11.30 uur: Geurhartjes maken van stof en potpouri-kruiden. - donderdag 18 februari, 9.30 - 11.00 uur: Decoratieve boompjes van piep schuim en lapjes stof. De kosten zijn f 2,50 per activiteit ex clusief materiaal. Opgeven voor 28 ja nuari. Voor alle informatie, opgave en vragen over benodigdheden bellen naar de Vangrail en vragen naar Jolanda, tel. 17615. Steenhoffstraat 9a, tel. 22195 Taalcursussen De volgende cursussen gaan binnen kort bij de Volksuniversiteit van start, waarvoor nog ingeschreven kan wor den. Eind januari beginnen de korte taalcursussen voor öp reis. In 10 lessen van elk l'/2 uur leert men de meest voorkomende woorden en zinnetjes met betrekking tot het verblijf op de camping, in het hotel, winkelen, eten in een restaurant, enz. Cursusprijs: f 125,-. Italiaans op reis. Aanvang: maandag 25 januari, 20.35 - 22.05 uur. Docente: mevr. A. Ruepert. Frans op reis. Aanvang: woensdag 27 januari, 20.35 - 22.05 uur. Docente: mevr. E. Schimmel. Cursusadres beide cursussen: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Spaans op reis. Aanvang: woensdag 27 januari, 20.35 - 22.05 uur. Docente: mevr. A. Smits. Cursusadres: Kantoor Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a. Nederlandse literatuur Deze cursus biedt informatie over de roman, de novelle, bepaalde literaire stromingen en is tevens een aansporing tot bewust en kritisch lezen. Het is aan te bevelen voor de eerste avond alvast het boek "Het oog van de engel" van Nelleke Noordervliet te lezen. De an dere boeken worden in overleg be paald. Aanvang cursus: woensdag 27 januari, 19.30 - 21.30 uur. Vervolgens: 10 februari, 3 en 24 maart. Docente: mevr. Geke Hulsbergen. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 4. Cursusprijs: f 65,-. Indische hapjes In een drietal lessen leert men Indischë hapjes maken, zoals risolles, maïsfri- candellen, Indische gehaktballetjes, loempia, cocoskoek, etc. Aanvang cur sus: donderdag 28 januari van 19.30 - 21.30 uur. Docent: dhr. A. Torn. Cur susadres: Bakkerij van Buuren, Nieu- weweg 19. Cursusprijs: f 45,-. Voorinformatie en aanmelding: Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00 - 16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00 - 13.00 uur. In Fysiocentrum "Veenstreek" aan de Ereprijsstraat is tot en met maart een expositie ingericht van werken van de Brit Howard White, die al sinds 1973 in Soest woont. White tekent en schildert al 22 jaar, maar besloot pas in 1984 les te nemen bij de Amsterdamse kunste nares Ellen Groenendijk, die al vele ja ren les geeft in Soest, aanvankelijk bij Artishock, tegenwoordig in C-drie. Via tekenen, aquarelleren en experi menteel schilderen kwam White lang zamerhand tot het weergeven van ima ginaire beelden of stemmingen. Hij maakt daarvoor o.a. gebruik van in drukken uit de natuur, muziek, dromen en filmbeelden, voornamelijk door middel van acrylverf en gouache, vaak gemengd op karton. De eerste lagen van een schilderij wor den meestal op chaotische wijze opge bracht en weer gedeeltelijk wegge haald, tot zich iets herkenbaars begint af te tekenen. Zijn meest recente wer ken zijn vaak een mengeling van zowel figuratieve als non-figuratieve elemen ten, waarbij nog zichtbare onderlagen bijdragen aan het voltooide schilderij. De expositie bevat naast recente schil derijen ook vroegere werken, waarbij de ontwikkeling in zijn techniek duide lijk te zien is. De expositie is dagelijks te zien in Fy siocentrum "Veenstreek", Ereprijs straat 209, 12.30-13.00 en 15.30- 16.00 uur, of na afspraak via tel. 11525. Het Baarns Vrouwenoverleg start woensdag 3 februari een cursus "Beter omgaan met jezelf en anderen" voor vrouwen. De cursus wordt gegeven in de Speeldoos, Rembrandtlaan 35, op twaalf woensdagochtenden van 9.00 tot 11.30 uur. Informatie: tel.035- 215648 of 02154-14045. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 21 januari De Nederlandse schrijver Nescio schreef ooit een klassiek geworden ver haal over drie 'uitvreters' aan de zelf kant van de maatschappij. Of hij zich daarbij had laten inspireren door de ro man van Henri Murger uit 1846 is niet bekend, maar voor componisten als Puccini en Leoncavallo lag het werk ten grondslag aan hun opera La Bohème. Wie de Fin Kaurismaki heeft gevolgd vanaf zijn films "Ariel" en "Het meisje van de luciferfabriek" zal wellicht op kijken van dezelfde literaire bron voor zijn nieuwste produkt: "La vie de Bohè me". In een tijdloos Parijs maken we kennis met drie onversneden bohémiens: een uit Albanië gevluchte schilder, een Ier se componist en een Franse schrijver. Hun bestaan is dakloos, zonder pecunia en nogal treurig, maar niet zonder stijl ("Sta mij toe dat ik uw maaltijd betaal. - Op één voorwaarde: dat ik het voor recht mag genieten u een fles wijn aan te bieden.") Gaandeweg verandert "La vie de Bohè me" van toon en stuurt af op een melo dramatisch slot. De scherts wijkt name lijk vrijwel geheel zodra er dames in het spel komen. De kunstbroeders raken verliefd, krijgen maatschappelijke am bities en maken waarlijk ernst met hun leven. Een gezamenlijke picknick vormt een hoogtepunt, maar helaas: één van de dames sterft, hetgeen zonder opgelegde emoties door Kaurismaki wordt verfilmd. Hiermee zorgt hij wel voor één van de meest ontroerende sterfscènes in de filmgeschiedenis. In "La vie de Bohème" botst de uiterst zorgvuldig geformuleerde 19e-eeuwse borrelpraat op een zeer grappige wijze met de onderkoelde manier waarop de zinnen worden uitgesproken en de dia logen door de regisseur zijn geënsce neerd. Het doet denken aan de afstand tussen beeld en woord/geluid van Ta- ti's "Mon oncle", een even warme, haast pretentieloze film die ook anar chie verkiest boven de orde. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; cjp/65 f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. lan 24a - Soest-Telefoon!! Bij Nijhof in Baarn zijn deze maand aquarellen te zien van Jan Vermaas. De kunstenaar heeft een aantal werken tentoongesteld in het vernieuwde res taurant van de doe-het-zelfzaak. Nijhof biedt zes keer per jaar regionale kunste naars de mogelijkheid hun werken aan het publiek te tonen. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Dierentuin, van Anthony Brown. Een heel bijzonder prentenboek over een gezin met twee zoontjes, dat een dagje naar de dierentuin gaat. Een boek dat kenmerkend is voor Brown: fantastische en gede tailleerde prenten zetten aan tot denken over de vele thema's van dit intrigerende verhaal. Koosje K., van Jon Blake. Hoor ik thuis in een nest of in een grot? vraagt Koosje zich af. En eet ik aardappels of sappige regenwor men? Een heerlijk prentenboek voor peuters en kleuters. Die hebben - eerder dan Koosje zelf - in de gaten dat deze hoofdfiguur met identiteits crisis een... konijn is!! A-voorleesboeken Een dag met opa, van KareTEyk- man. Als mama op woensdag moet wer ken, komt opa op Noortje passen. Ze maken samen kabouterthee, be stellen kakkepoepedijne in de speel goedwinkel en eten kersenvlaai met véél slagroom! Vrolijke voorleesver halen met veel tekeningen van Alex de Wolf, voor alle opa's en hun kleinkinderen. A-boeken (6-8 jaar) Eetbrieven, van Els van Delden. Martje en haar vriendin Lara zijn be gaan met het lot van de hongerende kinderen in Afrika. Daarom sturen ze elke dag een "eetbrief"; een bo terham in een envelop met de post mee. Maar zouden ze het niet anders aan moeten pakken?? B-boeken (8-12 jaar) De gemaskerde wreker, van Klaas van Assen. De 10-jarige Dani woont met zijn ouders op een woonboot. Hij is lelijk en wordt daarom vreselijk gepest. Pesten doet geen pijn zegt zijn vader, maar dat doet het wel. Dit boek ver telt wat hij daartegen gaat doen. C-boeken (12 jaar en ouder) De hellekat, van Anne Fine Het is oorlog bij Wil thuis. Zijn zus Estelle heeft constant ruzie met ie dereen Iedereen probeert haar te ontlopen. Ze is echt de meest klieri- ge tiener die je je voor kunt stellen. Wil houdt de belevenissen rond Estelle bij in een "oorlogsdagboek". Informatieve boeken Lieve engerd, de groetjes: brieven boek voor kinderen. Brieven krijgen is leuk en brieven schrijven kan nóg leuker zijn. Dat geloof je niet? Zit jij altijd te prutsen met een brief? Weetje niet watje er in moet zetten, hoe je moet begin nen, hoe je moet eindigen? In dit boek staat hoe je al die dingen kunt aanpakken. Maar er staat veel meer in: ideeën en tips voor gekke en serieuze brieven, voor griezel- en liefdesbrieven, ingezonden en on zinbrieven. Dit boek maakt een su perbrievenschrijver van je. Audio-visuele middelen Avonturen van Dribbel; vier fan tastische liedjes en twee verhaaltjes over 's werelds meest favoriete pup- pie. Een geluidscassette van ongeveer een half uur over het hondje Dribbel voor kinderen vanaf ca. 3 jaar. De bibliotheken in Soest en Soes- terberg organiseert tot 15 maart het leesprogramma 'Slimme Stre ken', voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Doe mee, en vraag informa tie aan de balie. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albfert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 21