Soest werkt aan behoud van kenmerkende landschapselementen Proefproject in kader Landschapsbeleidsplan nvraag ihof' ussers terberg Opgave en informatie projecten landschapselementen WOENSDAG 20 JANUARI 199^ OP 'T HOOGT PAGINA 3 PAGINA 2 Kleine landschaps elementen: groot in karakter W erkzaamheden aan kenmerkende landschaps elementen I voor nieuwbouw aan de Van Wee- aan) kan de proce- >elijk onderstaand 23 februari 9 maart 24 maart 29 maart ;ning 30 maart 8 april 27 april 6 mei 7 juni 29 juni 31 augustus 7 september 8 september december 1993. t volieybai, badmin- inton enzovoorts. De alleen wat aangepast uiers. ordt na een degelijke idere week een ande- al gesteld. De sporten worden zijn onder il, badminton, hoc- easy tennis en korf- porten worden eerst ningsvormen gedaan dt er een partijtje ge- ij gaat het niet alleen maar vooral om het irten. en conditie zijn ook contact met andere lidelijke redenen om ■oepsverband te gaan sprijs wordt zo laag uden. De prijs voor emen aan de kennis- bedraagt 25 gulden, belangstelling gaat en betaalt u voortaan maand. en dat de nieuwe re- inks de aandacht die nedia is gegeven on- end is zal in dit blad De nieuwe verkeers- le loep" regelmatig len geschonken aan glement verkeersre- stekens 1990. ;en slechts zeer zelden van autogordels ach- fit voor personenauto i 1990 op de weg zijn ior vrachtauto's en teen "grijs" kenteken chting van de aanwe- rdels van nog niet. ik nog afrekenen met ekkkige misverstan- itsing zet ik mij wel 'el vergeten, met han- in kunt u de klap van ag beslist niet opvan- togordel kan dat wel. de auto te water raak neer ontsnappen", iel is de kans groot, ie klap op het water of gewond raakt, ontsnappen moeilijk ogelijk. ato tijdens het rijden vliegt kan ik er niet uit". gt meestal niet spon- 1- In de meeste geval- r eerst een botsing den. De gordel heeft sreddend gewerkt. Op een aantal plaatsen in het bosgebied is het noodzakelijk de ondergroei te verwijderen (links) om weer het vrije, fraaie uitzicht op de omgeving Ie krijgen (rechts). De gemeente Soest vindt dat er iets gedaan moet worden om te voorkomen dat kenmerkende landschapselementen verdwijnen. Mede daartoe is het Landschapsbeleidsplan opgesteld. Aan on derdelen hiervan wordt nu uitvoering gegeven, zoals aan het on derhouden en aanleggen van kleine landschapselementen. Veel van deze elementen zijn vroeger aangelegd en onderhouden door agrariërs. Naast beschutting en afscherming tegen wild, leverden de singels en houtwallen hout op. Poelen hadden een functie als drinkplaats voor vee. Door schaalvergroting en modernisering van het agrarisch bedrijf zijn deze elementen uit bedrijfseconomisch oogpunt overbodig geworden. Vaak is er dan ook sprake van ach terstallig onderhoud en vallen er gaten in voorheen gesloten be planting. lemeentepolitie Houtwallen, boomgaarden, sin gels, poelen, rijen knotwilgen en ook sloten bepalen in belangrijke mate het gezicht van een landschap. Zo is in het weidegebied de open heid met het slotenpatroon en een enkele knotwilg(enrij) kenmer kend. Op de overgang naar de bos sen, bijvoorbeeld langs de Birk- straat, zijn juist de bomenrijen ken merkend die hier haaks op staan, evenals het hoogteverschil en daar mee het andere gebruik van het ge bied. In Op Hees en Pijnenburg is de af wisseling van weide veldjes, poelen, bosjes, en houtwallen samen met monumentale lanen bepalend voor het landschap. Dit wordt minder aantrekkelijk wanneer dergelijke kenmerkende elementen verdwij nen. Het beeld wordt eentoniger en de beschutting ontbreekt. De her kenbaarheid van het landschap is er dan niet meer. Het kleine eren Landschap is niet alleen een mooi plaatje om naar te kijken, maar heeft ook een belangrijke natuur functie. Veel dieren en planten ko men alleen nog maar voor op plek ken die met rust gelaten worden. Hoe groter en ongestoorder zo'n gebied is, hoe beter het natuurlijk is. Maar juist ook de kleinere land schapselementen zoals poelen, houtwallen en ruige bermen, zijn voor de natuur heel belangrijk. Af hankelijk van lengte en breedte kunnen ze dienst doen als (tijdelij ke) verblijfplaats, fourageergebied, beschutting of trekroute voor die manier wordt isolatie van bestaande dier- en plantengroepen voorko men. Ook bieden deze "wegen" de kans aan bestaande populaties om nieuwe vestigingsplekken te berei ken. Dit is van belang wanneer door één of andere "ramp", bijvoorbeeld verontreiniging maar ook door een simpele handeling als maaien, het oude leefgebied verdwijnt. Landelijk wordt dan ook over het realiseren van een ecologische hoofdstructuur gesproken: een net werk van natuurgebieden, bossen en landgoederen die onderling met elkaar in verbinding staan. Ook op Soester schaal kan de ge meente hieraan meewerken! De overgangszone van de weilanden van het poldergebied naar de bossen moet het open karakter ze nu heeft behouden. Een tiental bewoners van het bui tengebied van de gemeente Soest is bereid mee te werken aan een proefproject voor het herstellen dan wel aanleggen van erf- en per ceelbeplanting. Dit gebeurt in het kader van de uitvoering van het Landschapsbeleidsplan van Soest. Daarin wordt onder meer aan dacht besteed aan het onderhoud en de aanleg van kleine landschap selementen. De gemeente heeft destijds alle be woners van het buitengebied aange schreven van wie bekend is dat zij landschappelijke elementen in bezit hebben. Een tiental van hen is uit gekozen voor het proefproject. Het aantal aanmeldingen was groter, maar niet alle wensen zijn gehono reerd. De gemeente controleert per aanvraag of deze past binnen de randvoorwaarden die gesteld zijn in het Landschapsbeleidsplan. Een aanvraag om een coniferen- haag aan te leggen, past niet binnen de doelstellingen van het Land schapsbeleidsplan. Het uitdiepen van een oude waterloop daarente gen wél, omdat deze ligt in de natte ecologische verbindingszone tussen de Eem en het Soesterveen. De gemeente betaalt 75 procent van de kosten van aanlegen onderhoud. De rest zullen de eigenaren "in na- tura" moeten bijdragen. Dat wil zeggen dat zij meehelpen bij de uit voering van de werkzaamheden. Daartoe verplichten zij zich om de komende zes jaar zelf voor het on derhoud te zorgen. Dit houdt onder meer in het ruimen van vuil, verwij deren van vogelkers en de zorg voor het tijdig herstellen van afrasterin gen. Hiervoor wordt een onder houdscontract met de gemeente ge sloten. In deze opzet snijdt het mes aan twee kanten: de gemeente draagt bij aan het herstel van natuur en land schap, terwijl de bewoners -tegen geringe kosten- kunnen genieten van een mooier landschap. In het Landschapsbeleidsplan van de gemeente zijn alle landschappe lijke elementen van het totale bui tengebied gëinventariseerd. Daar bij is tevens gekeken op welke wijze deze elementen voor de toekomst zo goed mogelijk veilig gesteld en eventueel aangevuld kunnen wor den. Voor wat betreft de gemeente lijke eigendommen levert dit geen problemen op: de gemeente kan de ze zelf onder handen nemen. An ders is het echter waar het gaat om particuliere eigendommen in het buitengebied. Om die reden heeft de gemeente de eigenaren/bewo ners medewerking gevraagd. Dit jaar wil de gemeente zoveel mogelijk daarvoor in aanmerking komende particulieren ertoe bewegen mee te doen aan het zogenoemde poelenproject. Dit omvat het uitdiepen en herstellen van kleine plassen, zoals deze in Pijnenburg. Net als de mensen geven dieren de voorkeur aan "rugdekking" als ze zich op pad begeven. Dat kan zijn om een partner te zoeken, maar ook om een geschikte overwinterings- plek, paai- of broedplaats te vinden. Soms dolen dieren gewoon rond, op zoek naar een nieuw tehuis. Ook dan maken ze gebruik van lijnvor mige landschapselementen. Zelfs een simpele bomenrij zonder on derbegroeiing heeft ecologische be tekenis; enerzijds als nestgelegen heid voor vogels, anderzijds als oriëntatiemiddel voor vleermuizen. We zijn dan ook verplicht kleine landschapselementen in stand te houden. Niet alleen dus omdat we ze mooi vinden, maar ook om er voor te zorgen dat er niet nóg meer dieren en planten uitsterven. Netwerk natuur Kleine landschapselementen zijn ^annS fa Eem wegter hoogte van het sportcomplex, zullen populieren verbfndTnTstanmetX^enme" worden gekapt om de eiken die er ook staan de gelegenheid te geven grotere natuurgebieden. Op deze verder uit te groeien. De bomenrij fungeert als windvang. Ooit stond hier nabij de Wieksloterweg een dubbele bomenrij. Volgens het Landschapsbeheersplan zou die er opnieuw moeten komen om aldus het laankarakter terug te halen. In het kader van het Landschaps beleidsplan zullen dit jaar werk zaamheden ter hand worden geno men om het voortbestaan van ken merkende landschapselementen te verzekeren. Dankzij de positieve reacties van particuliere eigenaren staan wat hen betreft de volgende werkzaamheden op het program- Aan de Pijnenburgerlaan het op knappen van een eikenlaan, het doortrekken van een singel en de aanplant van eiken. Aan de Wieksloot zal een hoog- stamboomgaard worden opge knapt. In het oostelijk deel van de ge meente zal tegen de spoorlijn een beukenhaag worden aangelegd. Ook hier staat het opknappen van twee hoogstamboomgaarden op het programma, evenals en knotten en aanvullen van een elzenrij. Daarnaast zal aan verschillende beplanting onderhoud worden uit gevoerd, met name dunning. Voor dit jaar staat ook het zoge noemde poelenproject op het pro gramma. Dit houdt het uitdiepen en herstellen van kleine plassen in. Be woners van het buitengebied op wier grondgebied een poel ligt, kun nen een aanschrijving verwachten met het verzoek om medewerking aan het poelenproject. Vanzelfsprekend voert ook de ge meente zélf werkzaamheden uit in het kader van het Landschapsbe leidsplan: Langs de Eemweg nabij het WZ-complex verdwijnt een aantal populieren. Omdat het een snel groeiende houtsoort is, zijn ze des tijds, samen met langzaam groeien de eiken, geplant om als windsingels dienst te doen. Nu inmiddels de ei ken zover gegroeid zijn dat de po pulieren hun groeikans belemme ren, moeten de populieren wijken. Langs de A P. Hilhorstweg zal een bosschage bij de grond worden af gezaagd om het de kans te geven opnieuw uit te lopen, waardoor het karakter van 'hakhout" zal worden hersteld. Door een lagere beplan ting zullen de negatieve effecten (bijvoorbeeld roven van eieren door eksters en kraaien) op het naastliggende weidegebied worden voorkomen. Ook het slootkantbeheer krijgt dit jaar aandacht. Het is de bedoeling de oorspronkelijke situatie terug te brengen. Voor dit jaar staat ook het zoge noemde poelenproject op het pro gramma. Dit betreft het uitdiepen en herstellen van kleine plassen. Be woners van het buitengebied op wier grondgebied een poel ligt, kun nen dit jaar een aanschrijving van de gemeente verwachten met het ver zoek om medewerking aan het proelenproject. Degenen die na het kennisne men van de gemeentelijke plan nen voor aanleg en onderhoud van kleine landschapselementen gëinteresseerd zijn in deelname aan één van de projecten, kun nen zich hiervoor opgeven bij de heer J. K. Tupker, opzichter bos, natuur en landschap van de af deling Groenbeheer. Hij is tele fonisch te bereiken via nummer 06-52870035. Ook zij die eerst willen weten of zij wel voor deel name aan (en dus gedeeltelijke vergoeding voor) één van de projecten in het kader van het Landschapsbeleidsplan in aan merking komen, kunnen hier voor contact met de heer Tupker opnemen.

Soester Courant | 1993 | | pagina 27