"Goedemorgen. Met de gemeente Soest!" rrm nsn Voor alarminstallatie is vergunning nodig Praten met B. en W. in Soesterberg Ing. H. Korten houdt lezing over natuurbescherming Verbetering van omgeving wijkcentrum Smitsveen Het ontwerp van de maand: De Nieuwe Weg Behoefte aan bedrijfsterrein? Overkapping is constructie zonder wand WOENSDAG 20 JANUARI 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Vijfhonderd keer per dag aanhoren en regelen: Mw.W.Walman Spreekuur Sociale V erzekeringsbank Per jaar 750 keer loos alarm Voortaan trouwen mogelijk op iedere zaterdag In kader sociale vernieuwing Vóór de pauze forum, daarna gesprek met leden van 't college Wil Walman was geschokt! Wie zou dat niet zijn wanneer je op de voorpagina van een veelge lezen krant leest, dat je in je vak niet altijd even "vriendelijk" zou zijn. Een dag later kreeg ze spon taan van twee burgers die vaak de gemeente bellen bloemen aange boden:: "Trek het je niet aan, meid, we kennen je en we weten hoe je bent". Wil en haar beide collega's ontvan gen per dag in hun "hokje" vijfhon derd telefoontjes in het gemeente huis. Alleen 's morgens al 350 stuks. In zes weken zijn dat gemiddeld 15.000 verbindingen. Aanhoren en regelen. Onderzoek In zo'n periode van zes weken heeft een extern onderzoeksbureau in opdracht van het college van burge meester en wethouders de telefo nistes gecontroleerd en beoordeeld op twintig telefoontjes. Conclu sie: niet zo vriendelijk. Uit de vele reacties blijkt dat menig een in het gemeentehuis en daarbui ten het volstrekt oneens is met die conclusie en vooral met de manier waarop het resultaat frontaal in de krant is gepubliceerd. Wil Walman: "Wanneer de journalist de onder zoeksresultaten had getoetst aan de werkelijkheid zou er een geheel an der artikel zijn geschreven. Nog da gelijks reageren de mensen telefo nisch op onze (on)vriendelijkheid". Tegelijkertijd testte het externe on derzoekbureau de vriendelijkheid en vakbekwaamheid van de dames achter de informatiebalie. Resul taat: 7,1. De wethouder van voor lichting reageerde enthousiast op die uitkomst. "Door de data die in het rapport zijn vermeld, heb ik kunnen nagaan dat ik toen dienst had achter de balie", aldus Wil Wal man, Pikant détail! Verhuizing Vervelend is dat het telefoonhokje nu door de ARBO-inspectie is af gekeurd en de hele installatie bin nenkort op proef naar de informa tiebalie gaat verhuizen. Bij de bouw van het gemeentehuis is het hokje wél goedgekeurd. Ook toen speelde men met de gedachte de telefoon centrale en de informatiebalie in de hal te combineren. De telefonistes namen toen graag genoegen met het kleine hokje. Wil Walman houdt haar hart vast voor het experiment: "Maar ik blijf vriendelijk, want ik ben gewoon een vriendelijk mens!" Telefoniste Wil Walman: "Ik ben gewoon een vriendelijk mens!" Ing. H. Korten uit Soest houdt op dinsdag 26 januari a.s., 's avonds om 20.00 uur in het gemeentehuis, een lezing met dia's over het on derwerp "Natuurbescherming en recreatie in een dichtbevolkt ge bied". Ing. Korten is rentmeester van de Stichting Goois Natuurreservaat. Hij zal onder meer ingaan op de vraag of het mogelijk is het Soester landschap in en rond de gemeente te beschermen, te onderhouden en te beheren op precies dezelfde wijze zoals dat gebeurt in het Gooi. Willen wij, Soester burgers, en de generaties na ons de pracht van het Soester landschap onbedorven blij ven beleven, wat moet er dan nu gebeuren? Er is straks een nieuw bestemmingsplan Landelijk Ge bied, maar de recreatiedruk blijft toenemen en de bebouwde kom breidt zich uit. Wat doen we met de Engh, hoe be hoeden we onze bossen en duinen voor gemotoriseerd verkeer, paar den en honden, en wat is de toe komst van de Eempolders? Veel mensen in Soest belijden met de mond dat ze de natuur zo belang rijk vinden, maar hebben zij er ook iets voor over? Wél het IVN, de werkgroep Natuurbehoud, het mi lieucentrum aan de Molenstraat en de talloze natuurfreaks/-vrijwilli- gers, maar wat vindt de doorsnee bevolking ervan? Na de pauze bestaat er uitgebreid gelegenheid hierover te discussië ren. De toegang en de koffie zijn gratis. Ing. H. Korten. Soester bedrijven die behoefte hebben aan bedrijfsterrein en nog geen enquêteformulier hebben ontvangen, kunnen alsnog bij de selectie voor en toewijzing van be drijfsterrein worden betrokken. Zij dienen in dat geval zo spoedig mogelijk schriftelijk een enquête formulier aan de vragen bij de ge meentelijke bedrijfscontactfunctio- naris, de heer W. Hulsbergen, Ge meentehuis Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest en dit vóór 1 februa ri aanstaande volledig ingevuld te rug te zenden. Aan dit initiatief kunnen geen rech ten worden ontleend. Ook al gemerkt dat het haar dat Harry Witte beweert op z'n tanden te hebben nu ook al door z'n on derlip heen komt? Mevrouw, ik wil graag aan de lijn degene die in de gemeente Soest verantwoordelijk is voor het hap snap beleid". Vriendelijke telefoniste: "Ik ver bind u door met de kantine". De Sociale Verzekeringsbank, dis trict Amersfoort, houdt elke vrij dagochtend tussen 10.00 en 11.00 spreekuur in het gemeentehuis, af deling Sociale Dienstverlening, Raadhuisplein 1 in Soest. Men kan hier terecht met vragen over kinderbijslag, AOW-pen- sioen, gemoedsbezwaren en AWW-pensioen voor weduwen, weduwnaars en wezen. Tevens helpt men u er graag met het invullen van formulieren van de So ciale Verzekeringsbank. Inde nieuwe W oningwet die sinds 1 oktober van dit jaar van toepassing is, wordt onder meer bepaald voor welke bouwwerken geen bouwver gunning vereist is. Dit is bijvoor beeld het geval voor een "overkap ping met een open constructie", waarvan de hoogte niet meer be draagt dan 2.70 meter en de bruto- oppervlakte niet meer dan 20 vier kante meter. Omdat de wet niet bepaalt wat een overkapping met een open con structie nu precies is, heeft de ge meente Soest dit vastgelegd. Onder overkapping met open constructie wordt in Soest verstaan een bouw werk dat volledig vrijstaand wordt gebouwd en geen enkele wand heeft. Dit standpunt is voor iedereen dui delijk. Wanneer een overkapping niet aan deze definitie voldoet, is het bouwwerk meldingsplichting of vergunningplichtig. Overigens zegt het definiëren van het begrip over kapping met een open constructie op deze wijze niets over het feit of de gemeente al dan niet toestemming verleent voor de bouw. Voor zover bij de politie bekend, zijn er in Soest bij zowel bedrijven als particulieren 2.000 alarminstallaties in gebruik. De meeste (85 procent) uiteraard bij bedrijven. Niet alle gebruikers hebben een binneninstalla- tie. Het zijn dan ook de buiteninstallaties (sirene, zwaailicht) die bij om wonenden tot klachten bij politie en gemeente aanleiding geven. Om de ze reden en ook omdat hierover uit de burgerij vragen zijn gesteld, wijst het gemeentebestuur erop, dat volgens de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) Soest het aanbrengen van een alarminstallatie met een ge luid- of lichtsignaal niet is toegestaan zonder vergunning van burgemees ter en wethouders. De tekst van artikel 20 in de APV luidt: "Het is verboden zonder ver gunning van burgemeester en wet houders in, op of aan een onroerend goed een alarminstallatie geïnstal leerd te hebben die een voor de om geving opvakllend geluid- of licht signaal kan producred". Politie-agente Angelique Heynen houdt zich onder meer bezig met voorkoming misdrijven. Volgens haar rukt de politie zo'n 750 keer per jaar (gemiddeld dus meer dan twee keer per dag!) uit op het door een installatie gegeven alarm. In na genoeg alle gevallen betreft het loos alarm. Bedrijven en particulieren met een binneninstallatie zijn aangesloten op alarmcentrales. Meestal gaat be wakingspersoneel van deze bedrij ven eerst zelf op onderzoek, maar vaak wordt tegelijkertijd de politie gewaarschuwd. Over het nut van de buiteninstalla ties heeft Angelique Heynen haar twijfels, vooral als deze door welke oorzaak dan ook een paar keer zijn afgegaan zonder dat er iets aan de hand was. "Als het alarm meer dan eens af gaat, reageren de mensen nauwelijks meer. Vaak gebeurt dat dan alleen omdat omwonenden er last van hebben. Dan krijg je tele foontjes van: 'Dat ding hier gaat al een half uur af. Op die manier heeft zo'n installatie natuurüjk geen zin". Omdat de politie in een aantal ge vallen heeft vastgesteld dat voor het gebruik van een alarminstallatie de benodigde gemeentelijke vergun ning ontbrak, zijn tot nu toe de be trokken gebruikers gewaarschuwd. Voordat zij de installatie opnieuw inschakelen, zullen zij eerst een ver gunning moeten aanvragen bij het gemeentebestuur. Stelt de politie bij een volgend alarm vast dat deze nog steeds ontbreekt, dan volgt een pro- ces-verbaal. Voor nadere informatie over bevei liging in en rond de woning of het bedrijf, kan men -voordat men eventueel overgaat tot het zonder vergunning aanbrengen van een alarminstallatie- contact opnemen met Angelique Heynen op het poli tiebureau aan de Dalweg, telefoon 19444. Het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuisplein en de raadzaal als trouwzaal zijn kennelijk zó in trek, dat bruidsparen het er ook voor over hebben om op zaterdag in het huwelijk te -treden, ofschoon de kosten van de huwelijksvoltrekking op die dag aanzienlijk hoger zijn dan op een doordeweekse dag. Om tegemoet te kunnen komen aan de toenemende wens om op zaterdag te trouwen, heeft de gemeente be sloten dat het sluiten van een huwe lijk voortaan op iedere willekeurige zaterdag mogelijk is. Een uitzonde ring op deze regel vormen de erken de feestdagen. Een huwelijksvoltrekking op zater dag kost 675 gulden. Op een door deweekse dag betaalt men 273 gul den. Aan het in ondertrouw gaan zijn geen kosten verbonden. Voor informatie kan men contact opne men met de afdeling Burgerzaken van de gemeente, telefoon 93475. ••SMITSVEEN" MAHALLE EVÏNiN «JEVRE DÜZENLEMESi Soest BelediyesiSoest TUrk Komitesi (Köyodasi) ve Vrouwen voor Vrouwen binalarinin gevresinde bir takim düzenlemeler yapilmasi igin para ayirmigtir. Aym zamanda bu düzenlemenin amaci gocuklara oyun sahalari agmaktir. Bu dtlzenlemeyi uygulamaya gegirmek igin bir galigma grubu görevlendirilmigtir. Bu galigma grubunda Smitsveen mahallesin- de oturan bazi kigiler görev almiglardirTürk toplumu adina belediyeden görevli Recep §en bu plan igin temsilci olarak görev almigtir. Kendiniz ve gocuklarmiz igin bu plan üzerinde görügleriniz veya özel istekleriniz varsa bunu galigma saat- lerinde 93527 nuraarali telefonla Recep ?en'e bildirmeniz rica olunur Als onderdeel van de derde fase van de herinrichting van de wijk Smitsveen is het Wijkcentrum Smitsveen met directe omgeving in het kader van de sociale vernieu wing als zelfstandig project uit het totale plan gelicht. Voornaamste doel is de omgeving van het cen trum toegankelijk te maken en bij de activiteiten in het wijkcentrum te betrekken. Hierbij is het van groot belang dat de gebruikers van het centrum -een tiental instellin gen- maar ook de omwonenden in een zo vroeg mogelijk stadium worden ingeschakeld om hun wen sen kenbaar te maken. Dit kan bij buurtwerker Pieter Henke, tevens coördinator van het project, te be reiken op de Smitsweg 311, tele foon 19546. Het wijkcentrum, de voormalige Rinke Tolmanschool aan de Smits- weg 311-313, is ook het centrum van de woonbebouwing. Naast het gebruik door de instellingen, kun nen hier overdag de kinderen uit de wijk terecht. AI in 1986 gingen er stemmen op om de omgeving van het centrum te verbeteren. Als groot voordeel hiervan wordt ge zien dat alle betrokkenen hierbij mede verantwoordelijk gemaakt worden voor een stuk eigen woon omgeving. Er is inmiddels een in het wijkcen trum tijdens een informatiemarkt gepresenteerd programma van ei sen opgesteld, dat als basis zal die nen voor het verbeteringsplan. Bur gemeester en wethouders zijn al ak koord gegaan met het draaiboek voor de verdere uitwerking van het verbeteringsplan. Hierbij zijn naast de wijkbewoners ook de gebruikers van het wijkcentrum betrokken, alsmede de woningbouwvereni ging, de huismeester, politie, brand weer, groenbeheer en wegen en rio leringen. Als deskundige is voorts een extern adviseur ingeschakeld, Erik van Oosten van Bureau Groen '84 uit Amersfoort. De voorbereidingen zijn nu zover gevorderd, dat het verbeteringsplan verder gestalte gegeven zal moeten worden. Daarbij zal vooral aan dacht worden besteed aan het be trekken van zoveel mogelijk buurt bewoners. Vooral de reacties van de Turkse inwoners van de wijk (zo'n 40 tot 45 procent) worden op prijs gesteld, omdat dit een teken is dat ook zij zich bij de woonomgeving betrokken voelen. Het is nu de bedoeling dat de door de wijkbewoners aangedragen wen sen worden geïnventariseerd. Deze zullen op bruikbaarheid en (finan ciële) uitvoerbaarheid worden be keken. Na een schifting zullen de door de plangroep meest wenselijk geachte verbeteringen in een con- cept-plan worden opgenomen, waarna dit voor een reactie aan de wijkbewoners zal worden voorge legd. Naar aanleiding hiervan wordt het definitieve verbeteringsplan op gesteld, dat ter goedkeuring aan burgemeester en wethouders zal worden aangeboden. Onder het motto "Praten met burgemeester en wethouders" wordt op donderdag 11 februari in gebouw De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan 2 in Soesterberg een bijeenkomst gehouden, waar op iedere inwoner van Soesterberg welkom is. Het voltallige college van burgemeester en wethouders is van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur aanwezig om te horen wat er aan vragen, opmerkingen, wensen of kritiek richting gemeentebe stuur leeft onder de ingezetenen "over de berg". Het college wordt, in het bijzonder na de pauze, bijgestaan door enkele ambtenaren met bijvoorbeeld kaartmateriaal over actuele zaken die momenteel in Soesterberg aan de orde zijn. Vóór de pauze heeft de bij eenkomst het karakter van een forum onder leiding van burgemeester J. de Widt. De leden van het college zul len trachten de vragen zoveel moge lijk rechtstreeks te beantwoorden. Als dit niet mogelijk is, bijvoorbeeld omdat eerst iets moet worden uitge zocht, zal de vraag worden "meege nomen". De beantwoording volgt dan zo spoedig mogelijk. Om die re den wordt van dit gedeelte van de bijeenkomst een verslag gemaakt. Iedereen die zijn/haar naam en adres op de presentielijst zet, krijgt het verslag thuisgestuurd. Na de pauze bestaat de gelegenheid om op ongedwongen wijze per soonlijk met de burgemeester en de wethouders te spreken. Voor nieuwe inwoners van Soester berg biedt de bijeenkomst op 11 fe bruari een goede gelegenheid om met het dagelijks bestuur van de ge meente kennis te maken. jiagevei vesigevG' De welstandscommissie heeft una niem een ontwerp goedgekeurd van het architectenbureau Steeds, Ver- weij, Messnig uit Nieuwegein. Het betreft de nieuwbouw van het tehuis voor geestelijk gehandicapten "De Nieuwe Weg" aan de Kolonieweg, vroeger bekend als "Trein 8.28". In opdracht van het Katholiek Cen trum voor geestelijk gehandicapten Nieuwenoord in Baarn heeft het ar chitectenbureau een geheel nieuwe woonvoorziening ontworpen, die naar het oordeel van de welstands commissie recht doet aan de situe ring (aan de voet van de Soester Engh) en aan de omgeving. De ge hele opzet van het plan en met name van het hoofdgebouw is niet zo mas saal dat deze het landschap ver stoort. Ook de materiaalkeuze doet geen afbreuk aan het geheel. In de totale architectuurzijn de com - ponenten van het bouwplan op een zodanige wijze samengevoegd, dat de welstandscommissie met waar dering van het plan heeft kennisge nomen. Voor het realiseren van deze nieuwe woonvoorziening voor geestelijk li' gehandicapten aan de Kolonieweg zal het bestaande gebouwencom plex moeten worden afgebroken. v

Soester Courant | 1993 | | pagina 28