actueel! Iedereen praat in zijn eigen straatje WORTMANN uqen i OPINIE 'Politieleiding zal zich t.z.t. voor haar (verkeerde) keuze moeten verantwoorden' REËLE KORTINGEN Beperkt treinverkeer tussen O vervecht en Utrecht CS ten horst Weer veel auto's gekraakt WOENSDAG 20 JANUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 'Soestdijk-Oost, Soestdijk- West, ergens anders het best' Breunesse nu ook in top vijf bowlers Nu nog 2 weken vraagt uw aandacht voor: Vrijstelling ex art. 19 WRO Zondag 24 januari: Inbrekers blijven slag slaan Accountantskantoor J.H. Braber RA The Talk of the Town het restaurant Waar je al 21 jaar op zaterdag kunt trouwen en wat niets meer kost dan op vrijdag. De bijdrage van adjudant Van Stam aan de discussie 'politiebu reau: open of dicht' (zie Soester Courant van 13-1-1993) vraagt om een reactie; vooral ook omdat de Soester politieleiding allerlei gevoelens vanuit de bevolking en de politie afdoet met 'misverstan den en emoties'. Zeker, er is sprake van emoties. De politieleiding blijkt daar weinig gevoelig voor te zijn, want anders zou haar voorlichting wel anders van inhoud en duidelijker zijn ge weest. En minder zijn voorzien van 'dooddoeners'. Op de politie-informatie en de invulling van het reorganisatie-proces zijn veel opmerkingen te maken. Ik zal u daar niet mee vermoeien, het heeft ook wei nig zin want de politie is de laatste maanden, ondanks de gemeentelijke politieke opvattingen, haar eigen gang gegaan. Maar voor de beeldvorming wil ik u de volgende opmerkingen niet ont houden. 1. De uitgangspunten van de reorgani satie zijn: het moet effectiever, efficiën ter en er moet meer politie op straat. Op zich zeer te onderschrijven, maar of de uiteindelijke uitkomsten hieraan zullen voldoen is maar zeer de vraag. Voorals nog ben ik bang dat de politiezorg er - in dit gebied - alleen maar op achteruit zal gaan. 2. Effectief kan zijn: gezamenlijke in koop van middelen en het gezamenlijk verrichten van een aantal overhead- functies. Of het effectief is de surveil lance te gaan coördineren vanuit Baarn is zeer twijfelachtig. De gemeentepolitie Amsterdam heeft 9 districten met 26 wijkteams/-bureaus. De zgn. 06-11-meldingen komen bin nen op de centrale meldkamer en van daar uit worden surveillancewagens naar de hulpvraag gedirigeerd. De coördinatie van de gewone surveillance wordt in Amsterdam verzorgd vanuit het wijkbureau. De ervaringen daar hebben uitgewezen dat dat de meest ef fectieve wijze van werken is. Het wijk team weet wat in haar verzorgingsge bied speelt en kan het werk daar op richten. Waarom zou dat in de regio Utrecht en in het district Eemland- Noord en dus ook in Soest niet kunnen? 3. Is het zo effectief om allerlei politie mensen tegen hun zin en zonder voor deze mensen echt begrijpelijke redenen over te plaatsen naar andere districten of naar andere plaatsen binnen het dis trict? Je krijgt op die manier te maken met gedemotiveerde en/of gefrustreer de mensen. De operatie wordt ervaren als 'verdeel en heers'. Het is dan ook niet vreemd dat er veel ongenoegen on der het 'gewone' personeel leeft. Onge noegen dat de politieleiding wat al te gemakkelijk bagatelliseert. 4. Nog een voorbeeld uit Amsterdam: om weer greep te krijgen op vandalis me, overlast, criminaliteit en dergelijke is het aantal districten uitgebreid tot 9. Eerst had ieder district één bureau, la ter zijn er steeds meer wijkbureaus ge komen. Elk wijkbureau is 7 dagen in de week 24 uur per dag open. Toch niet zomaar voor de aardigheid; ook daar komen 's nachts maar weinig mensen het bureau binnenlopen. Maar het is ook een belangrijke bijdrage gebleken in het verbeteren van het subjectieve veiligheidsgevoel van de burgers. Jam mer dat het gevoel van de burgers hier wordt geridiculiseerd. 5. Meer politie op straat, maar - in Soest - dan niet van 23.00 tot 07.00 uur. In Soest waren tot voor kort 's nachts 5 mensen in dienst; dankzij de nieuwe re organisatie rijdt er nu nog maar 1 wagen met 2 mensen door Soest en Soester- berg. Dat wordt door de politieleiding afgedaan met: in geval van nood kan er vanuit Baarn versterking gestuurd wor den. Maar dan moet er in Baarn niets aan de hand zijn. Het betekent in elk ge val, dat in geval van nood langer op po- litie-hulp gewacht moet worden. 6. Meer politie op straat, maar nog steeds heeft de politieleiding niet dui delijk gemaakt tijdens welke uren dat is (als het al waar gemaakt kan worden). Vragen vanuit de politiek worden zeer omslachtig omzeild, er komen geen concrete antwoorden. Te vrezen valt dat die eventuele extra politie op straat zichtbaar zal zijn tijdens de uren dat de bevolking daar het min ste aan heeft: op de dag tussen 08.00 en 16.00 uur, terwijl de overlast en derge lijke zich voornamelijk voordoet tussen 16.00 en 23.00 uur (en in het weekend nog langer). Maar de uren overdag zijn wel uren die goedkoper zijn en je moet tenslotte zui nig met je centen omgaan, nietwaar? Het is dan - blijkbaar - ook logischer een politiebureau voor veel geld te beveili gen zodat het 's nachts dicht kan, dan het voor hetzelfde geld open te houden. 7. We moeten kreten als 'effectiever en efficiënter' waarmaken, zegt dhr. Van Stam. Blijkbaar kan dat toch op ver schillende manieren worden ingevuld. In de Amersfoortse Courant van 7-1-1993 was o.a. te lezen, dat in het district Eemland-Zuid straks 208 poli tiemensen werkzaam zullen zijn; daar van zijn er 156 toegedeeld aan de wijk teams en 52 voor de overige functies. District Eemland-Noord krijgt 134 po litiemensen, waarvan 86 voor het 'ech te' werk en 48 voor de overige functies. Als in 'ons' district een zelfde verhou ding zou zijn toegepast, dan zouden er 14 mensen meer op straat ingezet kun nen worden en zou het ook mogelijk zijn de politiezorg 's nachts minimaal op peil te houden. In datzelfde artikel blijkt dat het doel in Eemland-Zuid is: "Kennen en gekend worden. Ze moeten de boer op om het veiligheidsgevoel van de burger te ver beteren." Jammer dat dat hier - blijkbaar - niet geldt. Hier komt het voldoen aan vaak subjectieve veiligheidsgevoelens niet in het rijtje voor!!! 8. Met dhr. Van Stam ben ik van me ning dat de regering meer geld moet vrijmaken voor de politiezorg in Neder land en dus ook hier. Dat de regering en de Tweede Kamer tot op heden in ge breke blijven, geeft de politieleiding van Eemland-Noord geen excuus om te zeggen dat het Soester bureau 's nachts moet worden gesloten. Het is een keuze die zij zelf maakt binnen de beschikbare mogelijkheden. Zij kan tot andere keu zes komen; je verschuilen achter ande ren is flauw. De leiding van Eemland-Noord heeft haar eigen verantwoordelijkheid, zij maakt de keuze hoe zij haar middelen inzet en waar zij haar prioriteiten legt. Dat is haar recht en dat is haar taak, ook al kiest zij - op onderdelen - verkeerd. Daar zal ze zich t.z.t. voor moeten ver antwoorden. Ad van de Haar. Is er voorde verkeersproblematiek in Soestdijk-Oost een oplos sing denkbaar, die iedere belanghebbende tot tevredenheid stemt? Een positief antwoord op die vraag lijkt een utopie. Als niet iedereen op de brom- jfiets stapt of gebruik gaat maken van het openbaar vervoer, zal de discussie over het sluipverkeer in de wijk oneindig kunnen voortduren. De belangen verschillen soms per straat. Het argument van de één wordt door de tweede meteen ander argument verworpen. Enzovoort, enzovoort. De vroede vaderen van de gemeente zitten met hun handen in het haar. Het college wil, niet tot ieders tevre denheid, de afsluiting op de Waldeck Pyrmontlaan handhaven. De Waldeck Pyrmontlaan en het Na- ssauplantsoen vormden reeds in de ja ren zeventig de ideale route voor een verbinding tussen de Beukenlaan en het achterliggende industrieterrein en de Van Weedestraat. Even was er destijds sprake van beide straten om te smeden tot 'officiële' verbindingsweg, maar het gemeentebestuur zag daar van af. Het aantal auto's nam in sterke mate toe en steeds meer automobilisten ronkten over de kasseien van de Waldeck Pyr montlaan en het asfalt van het Nassau- plantsoen. De bewoners trokken aan de bel bij de gemeente, maar die gaf aan vankelijk niet thuis. Pas aan het einde van de jaren tachtig erkende de ge meente de verkeersproblematiek op met name de Waldeck Pyrmontlaan (ongeveer 68 woningen). De toegesta ne norm werd vier keer overschreden en dagelijks passeerden duizenden au to's. Een 'oplossing' voor het probleem was snel gevonden. De Waldeck Pyrmont laan (èn de Verlengde Talmalaan) wer den afgesloten. De bewoners van de beide straten zagen vervolgens de rust wederkeren. En toen kwamen de bewoners van de nieuw aangelegde Prinsenhof (onge veer negentien woningen) en een deel van de Schrikslaan in actie. Het sluip verkeer koos nu de route langs hun pas betrokken nieuwbouwhuizen. Sommi gen barricadeerden hun hofje met een vuilcontainer. Een 'oplossing' voor het probleem was snel gevonden. De afsluiting bij het voormalige overdekte zwembad De Turf op de Waldeck Pyrmontlaan werd verplaatst naar de Prinsenhof, zodat ook die sluiproute verviel. De bewoners zagen de rust wederkeren. En toen kwamen de bewoners van met name de Korte Bergstraat (tien wonin gen) en de Hellingweg (zestien wonin gen) in actie. Het sluipverkeer koos nu de route door hun woonstraten, waar het voorheen zo rustig wonen was. Wat cijfers uit het evaluatierapport van de gemeente:In 1990 passeerden per dag 1.263 voertuigen de Prinsenhof en de Schrikslaan. Dat waren er vorig jaar nog maar 115. De Korte Bergstraat en de Hellingweg kregen in 1990 dagelijks tussen de 1.700 en 1.800 motorvoertuigen te ver werken. In 1992 is dat aantal gestegen tot boven de 2.100. Op de Beetzlaan reden in 1990 elke dag 3.300 voertuigen. Na de afsluiting op de Waldeck Pyrmontlaan zijn dat er in middels 4.968. Het aantal auto's op het zuidelijke deel van de Prins Hendriklaan steeg van 1.930 (in 1991) tot 2.100 in 1992. Op de Nieuwstraat steeg het aantal mo torvoertuigen in twee jaar tijd overigens van 5.400 tot 6.163 per dag. Cijfers van voor 1990 zijn niet van alle straten voorhanden. Hoe lost de gemeente het probleem op? Wie het weet mag het zeggen. Natuur lijk zou de gemeente kunnen teruggaan naar de oude situatie. Dat betekent dat de afsluitingen moeten verdwijnen. Dan kiest het sluipverkeer onherroepe lijk weer voor de Waldeck Pyrmont laan. De bewoners van die laan zouden dan maar moeten lijden onder het alge mene verkeersprobleem, omdat dat historisch zo is gegroeid. Maar dat is niet de inzet geweest van de verkeersr maatregelen in Soestdijk-Oost. Het college heeft diverse, al dan niet, aangedragen alternatieven terzijde ge schoven. Éénrichtingsverkeer, een 30 kilometerzone en een sectorindeling per wijk bleken om verschillende rede nen niet haalbaar, aldus het college. Moet er dan ook een afsluiting op de Hellingweg komen? Is dat een oplos sing? Maar waar gaat het sluipverkeer dan naar toe? Naar de Mariastraat en de Van Straelenlaan of de Koninginne- laan? De gemeente heeft met Centraal Ne derland (CN) een ambitieus busplan opgezet, dat de komende twee jaar met gemeentelijke subsidie als experiment gaat draaien. Het busplan moet ertoe leiden dat de mensen hun auto laten staan en in de bus stappen. Velen dur ven nu al te zeggen dat de gemeente en CN die doelstelling niet zullen halen. Bovendien zal het sluipverkeer, dat van de ene kant van Soest naar de andere kant van Soest moet, heus niet in bus verdwijnen. Die automobilisten pakken hun eigen voertuig. Natuurlijk heeft iedereen liever dat de auto door andermans straatje rijdt. Het is ook logisch dat iedereen in zijn eigên straatje praat. Het ziet ernaar uit dat er geen oplossing denkbaar is, waarin iedereen zich kan vinden. Een aantal bewoners vindt dat de pijn moet worden verdeeld, maar hoe kan dat worden gerealiseerd? Wie het weet, mag het zeggen. Bart Breunesse heeft zich op de vierde plaats genesteld in het seizoens-klasse- ment van de Soester Bowling Vereni ging. Hij scoorde vorige week een game van 206. EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE SOESTDIJK BAARN Burg. Grothestraat 7 Laanstraat 65 Tel. 02155-1 44 88 Tel. 02154- 1 5418 Raadhuisplein 1, tel. 93411 Verleende bouwvergunningen De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum. Albert Hahnweg 29-31 (92458): aanbouwen van een erker, 6-1-93; Bosstraat 16 (92420): plaatsen van een rijwielstalling, 8-1-93; Dorresteinweg 64 (92443): bouwen van een dienstwoning in een bestaande bedrijfsruimte, 5-1-93; Goudwesp 20-22 (92475): vergro ten van de entree bij twee woonhuizen, 6-1-93; Soesterbergsestraat 44 (92233): bouwen van een kantoor met bovenwo ning, 8-1-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden te gen deze beslissingen een bezwaar schrift indienen. Als u een bezwaar schrift wilt indienen, dan moet dat be zwaarschrift gericht worden aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het be zwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuis plein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. Aangevraagde bouwvergunningen De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum. Amersfoortsestraat 140 (92504): uitbreiden van een woonhuis, 5-1-93; Gallenkamp Pelsweg (ong.) (92041): bouwen van 10 senioren-wo ningen, 8-1-93; Gentiaanlaan 5 (92517): uitbreiden van een woonhuis met een kap, 6-1-93; Klein Engendaalweg (92495): plaat sen van een hoogspanningsruimte, 5-1-93; Lange Brinkweg 87 (92469): uit breiden bedrijfsgebouw, 4-1-93; Soesterbergsestraat 146 (93003): bouwen van een bijgebouw/bergruim te, 5-1-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het plaatsen van een carport, Haze- pad 82 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 21 januari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienèn. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimte lijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter in zage. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vrijstelling en ver gunning te verlenen voor: 1het aanleggen van een busoverstap punt nabij de Koninginnelaan en Nieuwstraat; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. het aanleggen van een busoverstap punt aan de Eikenlaan t.o. het N.S.-station Soest-Zuid, met daar bij de verplaatsing van de fietsen stalling naar oostzijde van dit over stappunt. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 21 januari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimte lijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter in zage. Ontwerp-hinderwet- vergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage het ontwerp van de beschikking op het ver zoek van: Hageman Lagergieterij M.F.G. Hol leman, Laanstraat 30, voor het oprich ten van een inrichting tot het recondi- tioneren van alle typen witmetalen glij- lagers op het perceel Laanstraat 32. (negatieve beslissing op aanvraag). Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk ol mondelijk bezwaar hebben gemaakt te gen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tij dig) in staat zijn geweest. De bezwaar schriften moeten bij het gemeentebe stuur worden ingediend vóór 4 februari 1993. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hinderwetvergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de be schikking op het verzoek van: A. Lanser, Soesterengweg 6, voor het oprichten van een melkrundvee- en varkenshouderij (agrarische doelein den) op het perceel Soesterengweg 6 (gedeeltelijk positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voor koming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe; gedeeltelijk negatieve beslissing op aanvraag). Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige ander belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder be zwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagteking van de ze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Winkels mogen open op feestdagen (Aanwijzing bijzondere dagen als be doeld in artikel 9, eerste lid van de Win kelsluitingswet 1976) Burgemeester en Wethouders van Soest maken hierbij bekend dat zij voor het jaar 1993 de volgende dagen heb ben aangewezen als dagen, waarop de in de artikelen 2, eerste lid onder b en c, 7 en 8 van de Winkelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden: 1. Tweede Paasdag, 12 april 1993; 2. Koninginnedag, 30 april 1993; 3. Hemelvaartsdag, 20 mei 1993; 4. Tweede Kerstdag, 26 december 1993. Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels, alsmede de bedrijven waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te worden ver kocht dan wel te koop worden aange boden, op genoemde dagen voor het publiek geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van straathan del voor degenen, die daarvoor vergun ning van het College hebben, op ge noemde dagen toegestaan. Op zondag 24 januari zijn er werkzaamheden aan de spoor baan tussen Utrecht-Oven echt en Utrecht CS. Er is op deze dag tot 14.50 uur beperkt treinver keer mogelijk op dit traject, als gevolg van noodzakelijke ver beteringen aan de brug over de Vecht. Dit heeft vergaande gevolgen voor de treindienst. Gedurende de werk zaamheden rijden er regelmatig ex tra ingezette bussen tussen Utrecht CS en Utrecht-Overvecht voor de reiziger van en uit richting Hilver sum. Deze bussen vertrekken vanaf het busstation en worden duidelijk aangegeven voor de reizigers. De verbeteringen aan de brug zijn nodig om eventuele problemen met het beton in de toekomst te voorko men. De werkzaamheden gaan in de nacht van zaterdag 23 januari op zondag 24 januari om 0.00 uur van start en eindigen op zondag 24 ja nuari om 14.50 uur. Vanaf deze tijd rijden de treinen weer volgens de normale dienstregeling. Adviezen Voor de reiziger geeft NS voor de duur van de werkzaamheden de vol gende adviezen: Uit de richting Baarn, Soestdijk, Soest en Soest Zuid: Reizigers met de bestemming Utrecht CS moeten in Den Dolder overstappen en rekening houden met een vertraging van 15 minuten. Voor de richting Soest Zuid, Soest, Soestdijk en Baarn: Reizigers moeten gebruik maken van de stoptrein richting Zwolle en dienen in Den Dolder over te stap pen. Er moet rekening gehouden worden met een vertraging van 15 minuten. Voor meer informatie kan de reizi ger bellen met OV-reisinformatie 06-9292. veplichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektro Groot assortiment: van klassieke schemerlampen tot moderne halogeen- verlichting. Uitgebreide sortering kleine huishoudelijke apparaten. Installatiemateriaal voor de doe-het-zelver. Alleen de betere merken. dèrkundt|^ênaserv-ce. Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon 02155 -14575 Telefax 02155 - 12764 In twee dagen zijn minimaal zes perso nenauto's opengebroken. In de mees te gevallen hadden de daders succes. Op de Speenkruidstraat werd de kof ferbak van een auto geopend. De buit bedroeg een tas met kleding. Radiocas setterecorders werden weggehaald uit auto's die stonden geparkeerd aan het J.H. Isingserf, het Pijperpad en het Choristenpad. In het laatste geval ver dween tevens een zonnebril. Twee auto's aan de Johannes Poststraat waren eveneens het doelwit van auto krakers. Uit één auto werden stempel- boekjes gestolen. De radio werd niet meegenomen, maar wel vernield. Uit de andere wagen verdween niets. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - l 69 11 Is politiek leuk? Een simpele vraag waarop het antwoord niet eenvoudig is. Er is eigenlijk ook niet met "ja" of "nee" op te antwoorden. De ene keer is politiek leuk, de andere keer is er absoluut niets aan. Dat hangt van een aantal factoren af. Van de mensen die haar bedrijven bijvoorbeeld, van wat ze te zeggen hebben en natuurlijk ook van het onderwerp. Politiek is pas écht leuk als er beslissingen worden geno men die de burger als positief ervaart. Wie zijn oor tussen het volk te luiste ren legt, zal al snel tot de conclusie ko men dat die keren van positieve erva ring zeldzaam zijn Politiek kan óók leuk zijn als politici bereid zijn pittige uitspraken te doen. Soms moet je ze daartoe verleiden, een enkele keer winden ze zich zelf voldoende op om ongevraagd eens lekker te keer te gaan. De burger smult daarvan, maar helaas gunnen politici hem niet al te vaak zo'n delica tesse. Misschien zou het wat dat betreft beter gaan als de vragen die de politici ter beantwoording worden voorgelegd niet zo vaak hetzelfde zijn en als de knuppel eens wat harder en gerichter in het politieke hoenderhok gegooid werd. Als je dan eens middenin een uitzending terechtkomt of van een verslag de inleiding overslaat omdat je die te lang vindt, dan weet je toch di rect waar het over gaat. Soms weet je dat niet. Dan moet je het Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 - 1 38 07 hele verslag lezen of de hele uitzen ding beluisteren om erachter te komen wat precies het onderwerp is. In zulke gevallen zou je niet weten of er een po liticus aan de tand is of wordt gevoeld of bijvoorbeeld een sportfiguur. Stel u zich eens voor dat voor twee geplande interviews de vragen verwis seld zijn. Zou dat iemand opvallen? Ik zal eens een voorbeeld geven: De interviewer vraagt; Wat is uw me ning over het vraagstuk van de linker vleugel in uw partij? Antwoord van de gëinterviewde: Het is waar dat we ons teveel met het mid den hebben beziggehouden en de vleugels hebben verwaarloosd. Vraag: Hoe gelooft u dat de verhou ding tot de vleugels hersteld kan wor den? Antwoord: Door hen beter te bedie nen als ze daarom vragen en de gele genheid er is. Vraag: Gelooft u dat (noem de naam maar van een redelijk bekende buiten staander) weer actief zal worden als hij hersteld is? Antwoord: Ik weet momenteel niet voor welke partij hij uitkomt en wat de aard van zijn ziekte of verwondingen is, maar ik gun iedereen zijn inzet. Vraag: Hoe staat het met de stabili teit? Antwoord: Mijn collega's en ik doen ons best, maar onze tegenstanders zit ten ook niet stil. Een bredere steun van de echt geïnteresseerden zou ons zeer welkom zijn. Vraag: Een laatste vraag: Hoe beoor deelt u de ontwikkeling in Soest? Antwoord: Ach, er komt overal wat voor, maar mijn probleem is Soester- berg. U begrijpt: wie het weet mag het zeg gen. Wie gaf het antwoord op deze vragen? Het zou best een politicus ge weest kunnen zijn, maar net zo goed een plaatselijke voetbaltrainer. Het is natuurlijk zomaar een voor beeld, maar soms toch met een kern van waarheid. Ik pleit er dan ook voor dat in ieder geval politici duidelijk zijn, niet om dingen heendraaien, ze versluieren of helemaal geen ant ivoord geven. Want laten we eerlijk zijn: daaraan herkent men toch ook een beetje de politicus. Wie zei ook weer dat de meeste politici in staat zijn om meestal met veel, maar een enkele keer ook met heel weinig woorden nog minder over niets te zeggen. Een voor beeld daarvan heb ik in deze column gegeven! J. v. S. Radio Soest, 17-1-93 alleen o maand. Widt is het huv ren stei een ve meente trouwli Trouw* leen we op een Het tar op dec is aanz terdag E j.

Soester Courant | 1993 | | pagina 4