En dit zijn de knallers van deze week: 079 C1000 Een boog bod Actie bewoners Prins Hendriklaan College houdt verzoek extra-subsidie voor VW-Soest voorlopig af Grillworst Jonagold appels Nog 10 dagen lang hu'«en' 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 11 Sport 16 Cultuur Gesneden 13 Sport RAI-Uno toch op Soester kabel Alle kostuums nu 495,- Kolberts en blazers nu 295,- herenmode Soest doet mee aan poster-actie tegen racisme in abri's 71e JAARGANG NO. 22 WOENSDAG 27 JANUARI 1993 Stenen tegen ruit van kledingzaak HET VLEESCENTRUM PETERS Makelaars "Wijziging busroute leidt tot nog meer drukte" Kwaliteitsmerk 100 gr 200 gr. C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT Soest onderzoekt Geld nodig om aan erkenningseisen te voldoen Sportnet houdt op te bestaan tegenvallende KCA-inzameling Tijdverdrijf vandalen: ruiten ingooien Grote keuze in alle maten. Soesterbergsestroot 51 Soest College trekt duizend gulden uit Friese staartklok uit woning weg WASIEL STEITNER Het College van B. W. is voorlo pig niet van plan de VW "zo maar" een extra-subsidie van 135.000 gulden toe te kennen voor de uitvoering van haar plannen. Het vindt dat de organisatie eerst maar eens haar hand moet ophou den bij degenen die van de VW-diensten gebruik maken, zo als de toeristische sector. Boven dien zouden de plannen volgens B. W. best gefaseerd kunnen wor den uitgevoerd. VW-voorzitter Günther Plomp - ook oud-wethouder en thans raadslid voor de WD - heeft het gemeentebestuur om de extra-subsidie gevraagd, omdat de VW voor een aantal grote uitgaven staat. Die hangen direct samen met ont wikkelingen binnen zowel de ANW - de overkoepelende organisatie van alle VW's - als binnen de ANWB, waarvan de VW-Soest volgende maand een of ficieel agentschap wordt. Om aan de voorwaarden voor erken ning door de ANW te kunnen voldoen moet de VW-Soest straks 45 uur per week, verdeeld over zes dagen, open zijn (nu is dat nog 35 uur, verdeeld over vijf dagen). Daarnaast moeten de ANW-arbeidsvoorwaarden worden toegepast (de salarissen van de infor- matrices moeten omhoog) en moet er een nieuwe bewegwijzering naar het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat komen. Nu de VW-Soest ook ANWB-agent- schap gaat worden - en de ca. 8500 ANWB-leden in Soest "dichter bij huis" geholpen kunnen worden - brengt De politie is donderdagnacht uitgerukt naar een kindermodezaak aan de Kerk straat. Telefonisch was de melding bin nengekomen dat er stenen tegen de rui ten van de winkel werden gegooid. Toen de politie rond half drie arriveer de, waren stenen de stille getuigen van wat zich daarvoor had afgespeeld. De daders waren reeds verdwenen. Ver moed wordt dat het om een mislukte inbraakpoging gaat. dat ook een verzwaring van de eisen met zich mee, zoals een speciale oplei ding voor het personeel, openingstijden en inrichting van het kantoor, en de af name van het ANWB-"minipakket". In december is het VW-bestuur al met het College om de tafel gaan zitten. Daarbij is de afspraak gemaakt dat de VW zou zorgen voor wat "onderbou wende" gegevens, o.a. over het aantal Soesters en bezoekers van buiten dat van de VW-diensten gebruik maakt, een vergelijking met andere gemeenten met een VW/ANWB-kantoor, de structurele kosten van.de ANW- en ANWB-eisen, en informatie over de nieuwe borden, lichtbakken en kubus sen die de klanten de weg naar de VW moeten gaan wijzen. Uit de gegevens blijkt dat de VW vorig jaar zo'n 15.000 bezoekers, telefoon tjes en schriftelijke informaties heeft verwerkt, waarvan 95% (14.000) af komstig uit Soest zelf. De andere 5% waren passanten die informeerden naar een hotel. Voor dit jaar schat de VW het aantal bezoekers etc. op het dubbele (30.000), in dezelfde verhouding, die oovendien meer tijd vergen, met een piek in de maanden mei, juni en juli. Eerste aanspreekpunt "Door de lage drempel en de goede naamsbekendheid is de VW vaak een eerste aanspreekpunt binnen de ge meente; in het verwachtingspatroon van het publiek is de WV een plaats waar men voor een veelheid van dien sten terecht kan," aldus het VW-be stuur, dat in deze functie "richting de ei gen inwoners van Soest" de belangrijk ste legitimatie van het bestaan en voor de financiële steun van overheid en be drijfsleven ziet. De VW voorziet een grote inzet van personeel en bestuur. "Het eigen stre ven naar omzetvergroting en de midde len die de lokale overheid ter beschik king stelt, zijn daarbij van essentieel be lang." Uit de begroting blijkt nu een te kort van 136.000 gulden, nog afgezien van verbouwing die het VW-kantoor moet ondergaan. Het College van B. W. vindt het alle maal mooi en prachtig. Het juicht de verbetering in de service aan de inwo ners toe en stelt verheugd vast dat de "ombouw" tot ANWB-agentschap ook Het kantoor van de VVV moet worden aangepast aan nieuwe eisen, die o.a. verband houden met het ANWB-agent schap.Foto: Goos van der Wilt. financiële baten meebrengt, waarmee de VW de lastenverhoging mede kan dekken. B. W. vinden het niet voor de hand liggend om de gevolgen van alle ontwikkelingen voor de volle omvang op het bordje van de gemeenschap te leggen en vinden dat de VW maar eens moet bekijken hoe ze de kosten bij de genen die van haar diensten gebruik maken in rekening kan brengen. Terughoudend beleid Het College wijst er fijntjes op dat de herstructurering van de VW mede is ingegeven door de groei van het toeris me als economische sector. Die moet dan maar extra gaan bijdragen, aldus B. W., en daarover staat in het subsidie verzoek niets. Ook de vergelijking met andere gemeenten - waar de VW ken nelijk méér uit de gemeentepot ont vangt - gaat volgens B. W. niet zo maar op. Soest heeft gekozen voor een vólgend beleid op het gebied van het toerisme; het aantrekken van meer toe risten wordt niet nagestreefd; Soest voert wat dat betreft een terughoudend beleid, zoals in de vorig jaar aanvaarde recreatienota is vastgesteld. Het College wil van de VW eerst ho ren welke bronnen zij zélf denkt te gaan aanboren en of het mogelijk is de plan nen gefaseerd uit te voeren, en pas daarna een standpunt innemen, ervan uitgaande dat er überhaupt geld be schikbaar is. Het subsidieverzoek komt op het lijstje beleidsvoornemens voor de nieuwe begroting en B. W. zullen het alvast ook presenteren bij de voor jaarsnota, maar dan zónder een voor stel om direct al in de gemeentebeurs te tasten. Het verzoek is immers niet On voorzien, Onvermijdelijk en Onont koombaar, vindt het College, en dus hoort het thuis bij de gewone begro tingsbehandeling in het najaar. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 KIPFILET per kilo12?" Altijd kwaliteit en betaalbaar. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-1625! Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Bosstraat moet veiliger worden." Plan uitbreiding Smitshof krijgt positief onthaal. VVD ziet geen heil in diftar-systeem. Stormschade Soest valt mee. Adjudant Jan Schalkwijk: "Ik voel me een goudvis tussen de piranha's..." Kinderen zijn veilig in Het Kasteel. Carnavalsoptocht. SEC-LVV tot tweemaal toe gestaakt. Volley halsters nemen ruimer afstand. Imago Smeeing/BDC opgevijzeld. Jeugd houdt basketballers op de been. Sportverkiezing: In totaal 3.047 stemmen. Zilver voor Gert-Jan van Rheenen. Jules Deelder herhaalt en musiceert in C-drie. HAASFILETROLLADE per kilo12.50 Ook bewoners van de Prins Hen driklaan roeren nu hun mond in de discussies over het verkeerspro bleem in Soestdijk en het open baar vervoersplan. Aanleiding daarvoor is dat de buslijnen 72 en 73 vanaf mei over het noordelijke deel van de Prins Hendriklaan ko men te rijden. De bewoners van het deel tussen het Nassauplantsoen en het Julianaplein voelen zich benadeeld, omdat ze niet op de hoogte zijn gesteld van de wijziging van de busroutes en niet in de gelegen heid zijn gesteld daarover in te spreken. Per brief hebben ze burgemeester en wethouders laten weten dat ze niet ge charmeerd zijn van het plan. "Wij den ken dat de Prins Hendriklaan minder geschikt is dan de Julianalaan, waar de bussen nu rijden. De verkeersveiligheid op de Prins Hendriklaan staat al onder grote druk door het onbegrijpelijke, fragmentarische beleid van het ge meentebestuur. Het afsluiten van twee van de drie doorgangen (Verlengde Talmalaan en Waldeck Pyrmontlaan- red.) naar de nieuwe wijken leidt tot een onacceptabele en onevenredige verde ling van de verkeersdrukte op de Prins Hendriklaan, het Julianaplein, de Kor te Bergstraat en de Hellingweg", aldus de briefschrijvers. Onderzoek Ze vinden dat de gemeente niet goed heeft nagedacht over de verkeersmaat regelen en het busplan. De consequen ties van de route-wijziging van de bus sen zijn niet onderzocht, stellen ze. En cijfers over de verkeersintensiteit zijn niet beschikbaar. Aan de gemeente is daarom gevraagd een verkeerstelling te houden op de Prins Hendriklaan- Noord (tussen het Nassauplantsoen en het Julianaplein). Veilig Verkeer Ne derland is verzocht een objectief onder zoek in te stellen. Volgens de bewoners is de Julianalaan geschikter voor de busroute. De rijbaan van de Julianalaan is gemiddeld 1,7 me ter breder. De verkeersintensiteit is, mede door sluipverkeer, nu al hoger op de Prins Hendriklaan. Als er aan één zijde van de Prins Hendriklaan een par keerverbod moet worden ingesteld, om de bussen doorgang te bieden, ontstaat op de Prins Hendriklaan te weinig par keerruimte. Bovendien kent de Prins Hendriklaan meer zijstraten en kruisin gen. Vereniging Enkele bewoners hebben het plan gevat de Vereniging Veilig Verkeer Prins Hendriklaan op te richten. De bewo- In navolging van veel Soestdijkers, komen nu ook de bewoners van de Prins Hendriklaan in opstand tegen het ge meentelijk verkeers- en openbaar ver voersbeleid. Foto: Goos van der Wilt ners van de laan zijn uitgenodigd om morgenavond in restaurant Darthuizen mogelijke acties te bespreken. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Doel is dat alle bewoners één blok richting ge meente vormen en hun wensen en ideëen kenbaar kunnen maken. "Het gemeentebestuur is namelijk overge voelig voor massaal protest", aldus de initiators in hun uitnodiging aan hun buurtgenoten. Een verheugend bericht voor alle Soesters die zich in de afgelopen maanden hebben ingezet voor de opname van de tv-zender RAI- Uno in het CAI-pakket: de Ita liaanse omroep zal binnenkort tóch in Soest te ontvangen zijn, omdat zij het kanaal van Sportnet kan vullen. De sportzender houdt op te bestaan. Kort na de discussie in de raadscom missie Ruimtelijke Ordening - waar een meerderheid zich uitsprak voor MTV, Sportnet en Super Channel - kwam bij de gemeente het bericht binnen dat de sportzender bij wijze van spreken op zijn laatste benen loopt. Een en ander heeft te maken met een wijziging in de aandeelhouders-situatie van Euro sport, waardoor de beide sportzenders worden samengevoegd. Het College van B. W. heeft - mede gelet op de discussie in de raadscom missie - nu besloten dat RAI-Uno het vrijkomende kanaal kan gaan vullen. Wanneer dat precies zal zijn is op dit moment niet met zekerheid te zeggen. Wethouder Jan Visser heeft alle inge zonden-brievenschrijvers over de RAI-Uno inmiddels schriftelijk op de hoogte gesteld van het besluit. Hij schrijft dat hij de gemeenteraad op de hoogte zal stellen en de discussie niet opnieuw zal openen. Deze week bezorgt de post bij 800 huishoudens (a-select gekozen) een enquêteformulier van de gemeente, met als onderwerp de inzameling van klein chemisch afval (KCA). Er wordt steeds minder KCA apart in geleverd, terwijl dat bij de start van de chemokar (in mei 1992) juist vrij hoog was. De gemeente gaat nu on derzoeken of daarvoor een reden te vinden is en wil bovendien te weten komen of het huidige inzamelsys teem wel bevalt. Onder de snelle inzenders van het enquêteformulier wordt een aantal milieuvriendelijke prijzen verloot. De wethouder van Milieu, mevrouw Swinkels, zal de prijzen t.z.t. uitrei ken. In mei komt er een rapport, waarin de resultaten van de enquête zijn verwerkt. Op basis daarvan beslist de gemeente of op de ingeslagen weg moet worden doorgegaan. Informatie: afdeling Reiniging en Vervoer, Irma van Helden, tel. 93643. Er lijkt een nieuwe vorm van tijdver drijf te zijn bedacht voor de vandalen onder ons: ruiten ingooien. In het af gelopen weekeinde- sneuvelde op verschillende locaties glaswerk. Bij de Van der Huchtschool aan de Libel werden acht ruiten vernield als gevolg van vandalisme. Een sport school aan de Steenhoffstraat meld de drie kapotte ruiten. De stenen, waarmee was gegooid, lagen in het pand. Iets verderop, bij een oplei dingsinstituut werden drie grote ra men ingegooid. Het is niet te hopen dat de scherven geluk brengen aan de daders. Eigenlijk kan het niet volgens de bestaande subsidie-verordening, maar Soest doet van harte mee aan een nieuwe actie tegen het racis me: een campagne met posters die in abri's worden opgehangen met een "genuanceerd maar krachtig statement tegen racisme". Zo staat het omschreven in de opzet van de campagne, die op stapel is gezet door 14 studenten van de Haarlem Business. School. Zij willen laten zien dat ze met een kleine groep actie kunnen onderne men en niet passief toekijken. De be doeling is de samenleving te confronte ren met wat het racisme teweegbrengt, "het bewustwordingsproces van de be volking stimuleren dat racisme in onze samenleving niet kan". De veertien studenten hebben zich ver enigd in de "Toekomstige Onderne mers Tegen Racisme" en hebben het gemeentebestuur gevraagd om een do natie én een gesprek met een wethou der, of iemand anders die "bevoegd over de strijd tegen het racisme in de ge meente". In het ambtelijk advies van de afdeling WVC wordt geconstateerd dat de actie zeer sympathiek is, omdat niet vol doende mensen en groepen van mensen zich kunnen inzetten om uitingen van racisme ter signaleren en een halt toe te roepen, of de basis daarvan te proberen weg te nemen. "Dat dit streven in Soest breed gedragen wordt is gebleken tij dens de raadsvergadering van decem ber 1992 en de fakkeloptocht vlak voor Kerst." Subsidie-verordening Het verzoek moet op grond van de sub sidieverordening weliswaar worden af gewezen - het voldoet niet aan een aan tal voorwaarden en is niet (specifiek) op Soest gericht - en bovendien is er in het budget van de afdeling WVC geen ruimte, "maar racisme is een WVC- overschrijdend gevaar voor de samen leving en of het verzoek dan ook uitslui tend door de WVC-bril bezien moet worden is de vraag," aldus het advies.- Het College van B. W. blijkt gevoelig voor deze redenering en heeft besloten een donatie van 1000 gulden toe te ken nen aan de campagne, uit de post on- voorzien-Welzijn. Bovendien zal wet houder Frans Kingma (minderheden beleid) een gesprek voeren met de ini tiatiefnemers. Een 72-jarige vrouw uit Soest heeft aangifte gedaan van diefstal van haar Friese staartklok. Die werd zondag bij een inbraak weggehaald uit haar wo ning aan de Meidoornweg. De inbraak is vermoedelijk zondagmorgen tussen half twee en half acht gepleegd. Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1993 | | pagina 1