gratis 'JactOeëlj: "Bosstraat moet veiliger worden" Plan uitbreiding Smitshof krijgt positief onthaal sclioeinakei WD ziet geen heil in diftar-systeem Stormschade Soest valt mee 2e afdruk WD eist correctie van 'incriminerende' term over winkelier Burg. Grothestraat Mistige discussie na WD-vragen over welzijns-subsidiestelsel WOENSDAG 27 JANUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 PvdA en jeugdbestuur s.o. Soest schrijven gemeente aan hotel heidepark f bilthoven I Automobilist ziet bromfietser niet Al negen kandidaten voor nieuwe winkels SCHOEMAKER technische dienst Geen calamiteiten door natuurlijke elementen Rendement te laag ten opzichte van miljoenen-investering 'Hij ziet nog dollartekens voor zich Soester wil foto's na autodiefstal graag terug Lichte stijging werkzoekenden Kort 'raadje': 36 minuten De fractie van de Partij van de Ar beid en jeugdvoorzitter Jan Dan- vers van sportorganisatie Soest hebben de gemeente gevraagd zo snel mogelijk de Bosstraat veiliger te maken. De huidige situatie le vert gevaar op voor met name kin deren, menen zij. Zowel de PvdA als Soest hebben een brief aan burgemeester en wethouders geschreven met het verzoek op korte termijn maatregelen te treffen. Danvers van de voetbalclub had dat al in mei 1992 gedaan, maar kreeg in oktober vorig jaar als antwoord dat de verkeers situatie op de Bosstraat zal worden meegenomen in het bestemmingsplan Klein Engendaal. Danvers vindt dat de verlichting op de Bosstraat èn de Den Blieklaan zo snel mogelijk moet worden verbeterd. "Door de slechte staat van verlichting lopen de kinderen gevaar. Het gaat om de veiligheid van kinderen van SEC en Soest." Danvers wil niet wachten op een bestemmingsplan: "Dat gaat einde loos duren en daar mag Soest haar kin deren niet aan wagen." Wil Stekelenburg van de PvdA wijst in haar brief ook op de leden van de ten nisvereniging Soest-Zuid, de maneges, de zeeverkenners, De Toss en AV Pij nenburg die ook van de Bosstraat en de Den Blieklaan gebruik moeten maken. De Bosstraat is onveiligmet name voor kinderen, vinden de PvdA en het jeugdbestuur van s.o. Soest. "Wij weten dat u heel erg druk bent met de voorbereidingen voor de Van Wee- destraat en de busoverstappunten. Toch is ervoor ons reden u te verzoeken de kwestie Bosstraat in maart op de agenda van de commissie verkeer te plaatsen", aldus Stekelnburg die wil dat de genoemde verenigingen worden uit genodigd om tijdens die vergadering met de commissieleden en b en w van gedachten te wisselen. Sporthal De PvdA heeft vorig jaar met de WD en D66 een plan ingediend voor de ver huizing van de brandweerkazerne naar de locatie van sporthal Beukendal. Het plan stelt verder dat dan aan de Bos straat een nieuwe sporthal zou moeten worden gebouwd en dat ook tafelten nisvereniging Shot en handbalvereni ging Smeeing/BDC daar onderdak zouden moeten krijgen. Dat zou bete kenen dat na de realisatie van dat plan nog meer (jonge) sporters over de Bos straat moeten rijden. De gemeente onderzoekt de mogelijk heden van het plan nog. Het lijkt erop dat zal worden afgezien van het plan om aan de Bosstraat een nieuwe sporthal te bouwen. Foto: Goos van der Wilt. ONS PLAATJE VOOR UW FEEST 5 up-to-date ingerichte zalen voor 20 tot 300 personen prijsbindende afspraken huwelijks feesten op niveau verzorgd GRATIS BRUIDSSUITE 21 viersterren-hotelkamers 2 VIP-rooms appartementen ruime parkeergelegenheid 200 meter van het NS-station BEL 030 - 28 24 77 Jan Steenlaan 24, 3723 BV Bilthoven Een bromfietster uit Soest is zondag aangereden door een automobilist. De bestuurder, een 29-jarige Soester, had de vrouw over het hoofd gezien. De man sloeg vanaf de Nieuweweg rechts af de Smitsweg in. Op dat mo ment passeerde de vrouw, een 55-jarige Soestse. De vrouw gleed door de bot sing met haar bromfiets op de rijbaan. Ze liep schaafwonden en vermoedelijk ook een lichte hersenschudding op. In de Hoofdrol, onze nieuwe kollektie badmode '93. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 "Niemand gaat gillen," stelde wet houder Jan Visser maandagavond aan het slot van de informatie avond vast, zodat zijn conclusie kon zijn dat het uitbreidingsplan voor het winkelcentrum Smitshof maandagavond een positief ont haal kreeg. Afgezien van wat de tails konden de ca. 30 opgekomen omwonenden zich inderdaad met het plan verenigen. Ze kregen eerst een uitvoerige toelich ting van architect H. van Zeeland, die het plan in overleg met de gemeente, de winkeliers en diverse andere betrokke nen - waaronder ook de bewoners - heeft uitgewerkt. Na de eerste schetsen is het plan dan ook op onderdelen aan gepast, kennelijk tot nagenoeg ieders tevredenheid. Het plan voorziet vooral in een uitbrei ding van de AH-supermarkt, die vooral aan de achterkant wordt vergroot met een strook langs het parkeerterrein, dat opnieuw wordt ingericht. De super markt wordt op die manier uitgebouwd tot een omvang van 1100 vierkante me ter en aangepast aan de eisen voor het jaar 2000. Er komt ook een passage tus sen dat terrein en het "Smitshofplein", dat ruimte moet afstaan voor een nieu we winkel aan de voorzijde van de su permarkt (in een totaal andere bran che) en op het resterende deel meer parkeerplaatsen en een fietsenstalling krijgt. De brede luifel rondom de winkels wordt versmald, met dien verstande dat hij deels wordt vervangen door een £25 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* transparante koepel (met verlichting), zodat er meer licht in de etalages komt en de bezoekers toch droog kunnen blijven lopen. Ter hoogte van de in- en uitgang van de passage gaat de luifel over in een hoge, boogvormige koepel die het winkelcentrum een stukje "ei gentijdse uitstraling" zal geven, aldus van Zeeland. Nieuwe entree flat Het achterparkeerterrein wordt op nieuw ingericht, ook al omdat het dichtstbij gelegen flatgebouw een nieu we entreehal krijgt, plus een kantoortje voor de twee huismeesters. De toegang tot dit terrein wordt aantrekkelijk ge maakt: de bomen blijven staan (ook de grote paardekastanje) en de glasbollen krijgen een betere plek. De eerder gedachte langsparkeerplaat- sen langs de Smits wegzijde komen te vervallen. Daarvoor in de plaats zijn ook hier een viertal bomen gedacht - "graag leilindes", verzocht een be woonster - die het geheel een wat vrien delijker aanblik moeten geven. Onder de hoge flat komt door verplaatsing van de bergingen ruimte vrij voor twee nieuwe winkels, een aan de voorkant en een aan de achterkant, aansluitend op de achterzijde van de videotheek. In totaal wordt het winkelcentrum - nu 1900 vierkante meter - in de eerste fase zo'n 800 meter groter. Pas in de tweede fase wordt de Weegbreestraat verlegd achter het Shell-station, dat op zijn beurt plaats zal gaan maken voor extra winkel-uitbreiding (ca. 500 meter), eventueel aangevuld met nieuwe wo ningen. Wanneer dat zal zijn hangt af van de mogelijke verplaatsing van het pompstation, waarover nog geen zeker heid bestaat. 'Composiet-rijden' De bezoekers reageerden in het alge meen welwillend op het plan. Bewoners van de Weegbreestraat vroegen wel aandacht voor de overlast van de vrachtwagens die nu nog diverse keren per dag op elkaar staan te wachten om de supermarkt te bevoorraden. Van Zeeland kon ze geruststellen met de mededeling dat Albert Heyn hard werkt aan de opzet van een nieuw be voorradingssysteem - het zgn. "compo siet-rijden" - waardoor er per dag nog maar één vrachtwagen komt lossen, die bovendien alle overtollige emballage mee terugneemt. De Smitshof is vol gens Van Zeeland een van de eerste vestigingen in het land die op die ma nier bediend gaan worden. Ook kwamen er vragen over de voet gangers-vriendelijkheid van het achter- parkeerterrein, waar de parkeervakken worden aangegeven met "biggerug- getjes". Van Zeeland toonde zich be reid eventueel enkele parkeerplaatsen weer in te leveren, ook voor de bewo ners van de huizen aan de Nieuweweg die hun achteruitgang aan het parkeer terrein tussen het winkelcentrum en de Rabobank hebben. De betonnen bak rondom de grote kastanje die daar staat - volgens een inspreekster goed voor twee parkeerplaatsen - zou volgens Van Zeeland beter verhoogd kunnen wor den om te voorkomen dat er auto's te genaan rijden, in plaats van verlaagd (waardoor de boom zelf op den duur het loodje zou kunnen leggen). Bestrating Enige achterdocht bleek nog wel te heersen over het feit dat de gemeente nog altijd niet met een bestratingsplan is gekomen - "De infrastructuur komt op het tweede plan; vissen we straks weer Smitsweg Een "helicopter-view" op de Smits hof, zoals het winkelcentrum er onge veer zal gaan uitzien. achter het net?" - maar dat wacht op de laatste fase van de herinrichting van de wijk Smitsveen, omdat het daarmee sa menhangt. Een pleidooi voor ondergronds parke ren stuitte op tegenstand van Visser - "We gaan het plan nou niet meer veran deren, hoor. Soest is toch geen stad?" - en Van Zeeland maakte duidelijk dat dat hoogstens haalbaar was aan de Van Weedestraat, waar de oerlaag uitgegra ven kan worden, maar niet in de zachte bodem van het Smits veen. "Ik zou het in elk geval niet durven voorstellen, en bovendien hoor je over overdekte par keerplaatsen alleen maar sociaal-kwa lijke verhalen, zoals in Hoog Catharij- ne." Over de realiseringstermijn van de tweede fase (op en bij het huidige pompstation) valt nog niet veel zinnigs te zeggen. Volgens van Zeeland zou het best kunnen dat de eigenaar over enige jaren op eigen initiatief gaat verhuizen. Wethouder Jan Menne liet weten dat de eigenaar inderdaad "ideeën" heeft, maar kon daarover verder geen mede delingen doen. Over de invulling van de nieuwe win kels kon de heer Nijenhuis (Zadelvast Beheer) nog geen concrete mededelin gen doen. "We zoeken naar uitbreiding in de non-food sfeer, en er zijn inmid dels negen kandidaten, voornamelijk uit Soest." Een schoenmaker zit daar overigens niet tussen, liet hij een be woonster weten die daar speciaal voor pleitte. De winkels worden waarschijn lijk in juni toegewezen. De storm die in het weekeinde over Nederland kwam, heeft in Soest niet tot calamiteiten geleid. Hier en daar ontstond materiële schade. Bij de poli tie zijn geen persoonlijke ongelukken, als gevolg van de storm, gemeld. In de nacht van zaterdag op zondag waaiden enkele ramen van de Des- mond Tutuschool aan de Molenstraat open. Eén ruit sneuvelde. Een glazen afscheiding tussen twee balkons van een flat aan de Veenbesstraat werd door de harde wind losgerukt. Het glas lag daarna aan diggels op straat. Op de Laanstraat waaide een zijpaneel van een abri los en bij een flat aan de Albert Cuyplaan moest 's nachts een dakgoot provisorisch worden vastgemaakt. Onk op de Van Weedestraat raakte een dak goot los en op de Di Lassostraat raakte een zijwand van een bushokje los. Van een bushokje aan de Rademakerstraat in Soesterberg werd de tl-buis vernield door de storm. Bij een nieuwbouwpro ject aan de Oude Utrechtseweg waai den enkele ramen open en op de Vale riaanstraat werd een paal met een ver keersbord uit de grond gerukt. Door de aanhoudende regenval sloeg vrijdag omstreeks 17.00 uur een gat in het trottoir van het Choristenpad. Door de regen was de grond onder de stenen weggespoeld. Het gat had een diameter van vijftig centimeter en was ongeveer dertig centimeter diep. van k.b,film 10X15 cm mal of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. De WD-fractie in Soest ziet geen heil in het gedifferentieerd opha len van huisvuil. De liberalen heb ben nader onderzoek gepleegd en twijfelen aan de conclusies in het eerste rapport dat in opdracht van de gemeente is gemaakt. Daarin werd gesteld dat het zogenaamde diftar-systeem ertoe kan leiden dat de bevolking veertig procent min der afval aanbiedt. De VVD is, na bestudering van cijfers, tot de con clusie gekomen dat een afname van vier tot maximaal negen pro cent reëel is. Dat rendement is zo laag dat een inves tering van 3,5 miljoen gulden voor het diftar-systeem onverantwoord is, aldus de WD. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijft fractievoorzitter Neks Blommers: "Deze cijfers beteke nen dat er geen sprake is van milieuren dement. Integendeel, het zou zelfs ne gatief kunnen uitvallen. Dit, afgezet te gen de investering van 3,5 miljoen, lijkt ons daarom reden om niet verder te gaan op de ingeslagen weg." De VVD wijst tevens op de ontwikke lingen bij de Afvalverwerking Utrecht (AVU). Die wil in de toekomst het huisafval in de gemeenten zelf gaan op halen. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, heeft reeds ingestemd met een grotere rol van de AVU in het inzamelen van huisafval. De AVU, zo vindt ook de provincie, moet worden versterkt om de afvalta- ken in de gemeente slagvaardig te kun nen uitoefenen. Overigens mogen de gemeenten zelf bepalen of ze het huisaf val zelf blijven ophalen of dat gaan uit besteden aan de AVU. De gevolgen voor de tarieven die de huishoudens aan de AVU moeten gaan betalen, zijn nog niet bekend. In de commissie mi lieu hebben Soester politici al eens de angst uitgesproken dat de tarieven wel licht worden opgevoerd. Andere politi ci wezen er echter op dat het aanbod van afval zo schrikbarend zal blijven stijgen, dat 'hulp' van de AVU waar schijnlijk onontbeerlijk zal worden. Vrijbrief In de commissie milieu kregen burge meester en wethouders eerder deze maand een vrijbrief van de fracties om verder onderzoek te plegen naar het diftar-systeem. Er bestond nog teveel onzekerheid over de mogelijkheden en gevolgen. Ook de WD stemde in met nader onderzoek, maar de partij heeft haar standpunt inmiddels herzien. "Wij willen niet wachten tot nadere rapportage, maar u nu reeds adviseren geen verdere kosten te maken. Andere maatregelen om het aanbod van huis vuil terug te dringen, zien wij met be langstelling tegemoet", schrijft de WD-fractie die het betreurt dat het diftar-systeem geen uitkomst biedt. De WD kiest ervoor het huidige inza melsysteem te perfectioneren en de ontwikkelingen bij de AVU op de voet te volgen en waar mogelijk te beïnvloe den. De fractie is tegen voortijdige af schrijving op recente investeringen. Bij het diftar-systeem worden de huis houdens aangeslagen voor de hoeveel heid afval die ze aanbieden. De hoe veelheid afval zou bij het inzamelen per container kunnen worden bepaald met behulp van een computer-systeem. Voor de hoogbouwwoningen gaat het diftar-systeem uit van speciale zakken. De bewoners betalen dan per afvalzak. Dus hoe meer afvalzakken ze nodig hebben voor hun huisvuil, des te meer moeten ze betalen. De WD-fractie in de gemeente raad is uiterst verbolgen over een uitspraak van ir. Jaap van Gent, di recteur van de sector Milieu en Stadsbeheer (het vroegere Ge meentewerken) van de gemeente Soest. In een regionaal dagblad had Van Gent een winkelier van de Burg. Grothestraat verweten dat deze "dollartekens voor zich zag". Een "incriminerende" uit spraak, aldus de WD. Het bewuste artikel is gewijd aan de ge meentelij ke herinrichtingsplannen voor de Van Weedestraat, waarover volgens het dagblad - de Amersfoortse Courant - de winkeliers verbaasd zou den zijn. Bij nadere beschouwing is het er maar één: bloemist Bob van der Veen, die ontkent dat er onderhande lingen worden gevoerd over de aan koop van grond voor een nieuw par keerterrein en in de dreiging met ontei geningsprocedures (zoals vorige week verwoord door wethouder Mieke Swin- kels) een bijbedoeling van het gemeen tebestuur vermoedt. Van der Veen is sinds enige jaren met de gemeente in gevecht over de illegale aanleg van een tennisbaan achter zijn huis, waarvan hij echter de verharding wel mag laten liggen. Volgens het arti kel vindt de winkelier dat dat de ge meente wel mooi van pas zou komen en hij kondigt alvast aan dat hij niet zal meewerken. Directeur Jaap van Gent, gevraagd om een reactie, verklaart in het artikel dat er wél met van der Veen gesproken is over aankoop van zijn grond, maar dat deze de prijs te laag vond. Van Gent wijst erop dat er eerst sprake was van een plan voor een nieuw Albert Heyn- filiaal, wat de eigenaar meer zou heb ben opgeleverd dan een parkeerplaats, en dat de kwestie nu onbespreekbaar is omdat Van der Veen "nog dollartekens voor zich ziet". 'Incriminerend' Ook WD-fractievoorzitter Neks Blommers heeft het stuk gelezen en is boos over Van Gents uitspraak, die zij "incriminerend" noemt (alsof de win kelier iets laakbaars zou hebben ge daan). Ze wil van B. W. horen of het citaat juist is en of Van Gents uitspraak door het College worden gedekt. En als dat het geval is, wat het College denkt te doen om dergelijke uitspraken te voor komen, danwel- als het niet zo is - of het College de uitspraak openlijk wil corri geren en intern orde op zaken wil stel len - vrij vertaald: Van Gent even de oren wassen. Verder eist Blommers volledige ope ning van zaken over de gesprekken met de winkelier en vraagt zij of het College soms van plan is de gesprekken met de andere winkeliers in dezelfde sfeer te gaan voeren. Mocht dat niet zo zijn, dan wil Blommers in elk geval dat de versla gen van de gesprekken met de belang hebbende winkeliers voortaan een vast agendapunt vormen van de openbare vergaderingen van de raadscommissie Financiën en Economische Zaken. "Die auto kan me niet zoveel schelen, maar die foto's hebben een grote emo tionele waarde. Ik zou ze heel graag te rug willen hebben." Dat zegt de Soester die vorige week - in de nacht van maandag op dinsdag - plotseling werd geconfronteerd met de diefstal van zijn auto, een Opel Senator, die aan het Minstreelpad geparkeerd stond. Behalve de auto verdween o.a. ook een verhuisdoos (van de firma Van 't Net) met ca. acht fotoboeken, die in de kofferbak stond. Juist om die foto's gaat het. De kans is niet groot dat de fotoboeken in Soest te vinden zijn, maar misschien heeft iemand ze gevonden of op een of andere manier toch in zijn bezit gekre gen. In dat geval kan men rekenen op discrete afhandeling bij de teruggave aan de rechtmatige eigenaar. Om redenen van privacy wil deze liever niet met naam en toenaam in de krant. Wie de fotoboeken heeft kan daarvoor kohtakt opnemen met de heer A. Trip- paers van de SNS-bank, die als tussen persoon optreedt. De SNS-bank, aan de Van Weedestraat 5is te bereiken via tel. 16600. In december telde Soest 880 werkzoe kenden. Dat betekent een stijging van 1,1 procent (10 personen) ten opzichte van november. In Soest wonen 485 mannen en 395 vrouwen die bij het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening staan gere gistreerd. In rayon Amersfoort steeg het aantal werkzoekenden van 5.790 tot 5.880. In Oost-Utrecht, waartoe rayon Amers foort hoort, stonden per 31 december 10.960 werkzoekenden ingeschreven, 180 meer dan in november. Kort, en niet eens zo hevig. Dat was het verloop van de gemeente raadsvergadering van afgelopen donderdag, die op de kop af 36 mi nuten duurde. Hoofdpunt van de beraadslagingen: de schriftelijke vragen van de WD-fractie over de (nog geheime) voorstellen voor de toekomstige subsidiëring van het welzijnswerk. De discussie kreeg daardoor een mistig karak ter. Aanleiding voor de vragen van de WD waren de plannen voor de "herschik king van middelen" voor de welzijnsin- stelïmgen - in de ruimste zin van het woord - zoals vastgelegd in de notitie "Welzijn zal ons een zorg zijn", meestal kort aangeduid als "Wel/Zorg", die in april officieel wordt vastgesteld. In de notitie wordt uitgegaan van een indeling van de gesubsideerde instellin gen in een stuk of vier categorieën. In categorie A. vallen alle noodzakelijke voorzieningen; in B. alle voorzieningen die noodzakelijk zijn maar waarvoor ook van de betrokkenen een bijdrage verwacht mag worden; in C. worden de "wenselijke" voorzieningen opgeno men en in D. alle overige activiteiten, die (dan ook) niet meer in aanmerking zullen komen voor subsidie. Onder de streep De WD bleek ontstemd te zijn over het feit dat het College - of de afdeling WVC - in december in een brief al een keuze heeft gemaakt over de instellin gen die nog dit jaar onder het nieuwe subsidie-regiem gaan vallen, terwijl er juist was afgesproken dat er niet "porte feuille-beperkt" gewerkt zou worden. De liberalen pleitten bij monde van Bert Krijger dan ook voor een integrale aanpak, waarbij ook de voorlopig "on der de streep" terechtgekomen instel lingen betrokken zouden worden. Waar die streep precies getrokken wordt bleef overigens volstrekt ondui delijk, omdat de brief zelf nog niet aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Uit de opmerkingen van de verschillen de raadsleden kon worden opgemaakt dat het bijvoorbeeld ging om zaken als sociale vernieuwing en vluchtelingen hulp, maar ook om de sport en andere "welzijnsterreinen" Wethouder Frans Kingma maakte dui delijk dat er tot nu toe volstrekte een stemmigheid heerste in de afstemming tussen WVC en de raadscommissie Welzijn (waarmee de voorstellen ken nelijk enigszins zijn voorgekookt). Vol gens hem was een integrale behande ling op dit moment ondoenlijk, omdat eerst bekeken moet worden of de cate gorie-indeling in de praktijk wel werkt. Een meerderheid van de raad sloot zich echter grotendeels aan bij de kritiek van de WD, al vonden sommigen het niet nodig om de eerste stap daarvoor uit te stellen. Met name van de zijde van het CDA (Jan Pieter Lokker) werd echter gesteld dat "gefaseerde" invoering van het nieuwe subsidiestelsel voor alle in stellingen geen doodzonde was. "Lok ker: "Het is jammer dat de WD haar verantwoordelijkheid niet durft te ne men. Het is ongeloofwaardig om nu te zeggen dat het allemaal anders bedoeld wordt." Raket Krijger maakte nog een beeldende ver gelijking over de keuze tussen een- of tweetraps-raketten - "de lucht in willen we allemaal" - en meende dat de raad bij het ontbranden van de eerste trap al vast moest kijken of de tweede trap ook veilig ontstoken zou kunnen worden. Omdat het nieuwe subsidiestelsel bij de begrotingsbehandeling (in het najaar) niet gemist kan worden was het volgens hem onjuist een deel van het geheel bui ten de besluitvorming in april te hou den. Die conclusie werd door alle partijen behalve het CDA gedeeld, zodat King ma en de afdeling WVC daarmee ern stig rekening zullen moeten houden. Maar hoe het precies zit - dat bleef voor de büitenwacht geheel in nevelen ge huld.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3