nieuws Adjudant Jan Schalkwijk: 'Ik voel me een goudvis tussen de piranha's...' IVAFMI Veertig jaar geleden: ramp leidde tot 'jumelage-avant-la-lettre' CDA streeft naar concreet beleid WOENSDAG 27 JANUARI 1993 SOESTER COURANT Hoofd justitiële dienst neemt afscheid van politie Soest PAGINA 4 Afscheid op 4 februari Soest adopteerde (uiteindelijk) gemeente Oosterland De Widt namens Soest naar herdenking Wim van lloorn J Twee konijnen in tuin doodgebeten vraagt uw aandacht voor: Volgende week donderdag, 4 februari, neemt adjudant Jan Schalkwijk officieel afscheid van de Soester politie, waar hij een periode van 26 jaar heeft volgemaakt. Schalkwijk kan terugkijken op een mooie loopbaan, maar is er niet echt rouwig om dat hij de reorganisatie van de politie net misloopt, waarvan de meeste van zijn collega's juist in deze periode de gevolgen aan den lijve ondervinden. "Ik ben te veel een sociaal dier om nog naar een andere werkplek te verhuizen en dan zo veel achter je te la ten..." "Ik keek er niet naar uit, nee. Eerder had ik er eigenlijk een wat unheimisch gevoel bij, maar ik ben nu toch wel blij dat ik de gelegenheid heb om weg te gaan. Ik zou diep ongelukkig zijn ge weest als ik naar Utrecht had gemoeten en de navelstreng met Soest zou worden doorgeknipt. Na meer dan veertig jaren in overheidsdienst maak ik graag ruim te voor een ander,zegt Jan Schalkwij k, die het politiekorps Soest verlaat als hoofd van de justitiële dienst. Hij had niet kunnen bevroeden dat zijn afscheid zou plaatsvinden aan de voor avond van de reorganisatie, die in en buiten politiekring de gemoederen zo heftig in beweging heeft gebracht. "Op zichzelf lijkt de reorganisatie me wel goed, maar toen de storm kwam opzet ten en ik hoorde,wat 't zou gaan inhou den - bijvoorbeeld verhuizen uit Soest - vond ik het niet erg dat ik er niet meer zo bij betrokken ben. Ik ben een beetje een buitenstaander; ik voel me net een goudvis tussen de piranha's..." Met die omschrijving bedoelt Schalk wijk - het zij nadrukkelijk vermeld - al lerminst dat zijn collega's dezelfde ei genschappen vertonen als de vraat zuchtige roofvissen die mens of dier in luttele seconden kunnen kaalvreten, maar vooral dat ze allemaal zo druk in de weer zijn terwijl hij zich in de luwte kan opstellen. De vergelijking is moge lijk ingegeven door zijn tropen-erva ring, want een belangrijk deel van zijn leven speelde zich af op plaatsen waar een gewoon mens niet zo gauw komt, in streken met een aanzienlijk hogere ge middelde temperatuur dan Soest: Lim burg, Indonesië, Nieuw-Guinea en de warme buurt van Amsterdam. Als Limburgse jongen (Kerkrade 1938) verlangde Jan Schalkwijk al naar de wijde wereld. "Als kind was ik al vaak pleite, zoals dat heet. Dat heb ik trouwens nog. Ik ben een echte Limbur ger - ik word al lyrisch als ik eikehout zie - maar ik wilde toch zeeman worden." Dat zat er niet in; de opleiding was te duur en dus koos hij voor een loopbaan onder de grond: mijnwerker. Over zijn werk in de staatsmijn Emma zegt hij: "Het was hard en toch eigenlijk ook ge vaarlijk werk. Je moest altijd alert blij ven. Maar je leerde als kompel wel je handen uit de mouwen te steken." Duvelstoejager De wijde wereld blééf echter lokken en omdat hij niet verder opgesloten wilde zitten monsterde Schalkwijk op 17-jari ge leeftijd aan bij de koopvaardij, op de Shell-tanker "Kenya", waar hij pantry- boy werd: "een soort duvelstoejager die de officieren moest bedienen". Schalk wijk zag Indonesië, China, Perzië, Au stralië en kende na enige jaren ook alle Europese wateren als z'n broekzak, tot de krijgsmacht hem riep. Aanvankelijk voorbestemd voor de in fanterie - "dat zat me niet lekker" - maakte hij gretig gebruik van de moge lijkheid om beroeps te worden. "Ik kon kiezen tussen de commando's of de ma rine, en het werd de marine." Aan boord van de kruiser Hr. Ms. "Zeven Provinciën", later Hr. Ms. "Soemba", werd hij opgeleid tot duiker-kikvors man, zodat de ex-mijnwerker zijn be zigheden onder de grond simpelweg verruilde voor activiteiten onder de wa terspiegel. Geen sinecure overigens als men bedenkt dat een duiker als proeve van bekwaamheid onder water van los se planken en spijkers een gaaf kistje moest timmeren. Tot 1960 bevoer hij nagenoeg heel Eu ropa, maar in de jaren daarna keerde Schalkwijk terug in tropische wateren. De Nieuw-Guinea-crisis beleefde z'n hoogtepunt en aan boord van de jager Hr. Ms."Utrecht" was matroos Schalk wijk direct betrokken bij het onder scheppen van Soekarno's infiltranten. "Een echte oorlog? Nou, spannend was het wel. Ik heb diverse malen een kaars je gebrand, dat mag je rustig weten..." Chinese wijsgeren Hij heeft nog altijd een beetje het gevoel dat hij Nieuw-Guinea in de steek heeft gelaten, nadat Amerika een stokje had gestoken voor de voortzetting van Ne derlands laatste "koloniale oorlogje". Zijn ervaringen weerhielden hem ove rigens niet van reizen naar Indonesië en hij is er in de loop der jaren heel wat ke ren geweest. "Mijn hart ligt in het Verre Oosten." Zijn collega's hebben in de loop der jaren heel wat spreuken van Chinese wijsgeren uit zijn mond moe ten vernemen. Met de handschoen getrouwd stond Jan Schalkwijk in 1962 voor de keuze: bij de marine blijven of een baan aan wal zoeken. Het werd dat laatste - "ik heb er nog steeds een beetje moeite mee" - en toen hij in de krant las dat Amsterdam politie-agenten zocht meldde hij zich aan voor de opleiding. Hij werd ge plaatst aan het bureau Warmoesstraat, midden in de rosse buurt, en herinnert zich nog dat zijn baas, commissaris Bin nendijk, hem een eenvoudig advies gaf: "Éérst meppen, dan pas praten." Schalkwijk zelf: "Het was ook een ver gaarbak van allerlei mensen, en lange gesprekken kon je je inderdaad niet veroorloven. Ik ben trouwens niet het type van de zachte aanpak..." In Amsterdam beleefde Schalkwijk mooie tijden - de provo-roerselen, de bouwvakkersrellen en nog zo wat histo rische evenementen - maar in 1967 volgde de overstap naar Soest, waar burgemeester Bentinck hem alvast maar duidelijk maakte dat het wat an ders toeging: "We staan hier niet gelijk klaar met de gummiknuppel..." De verhuizing naar Soest - ingegeven door het feit dat hij hier een ruime flat op de Eng kreeg waar hij in Amsterdam met zijn gezin een klein flatje in Noord - was inderdaad een overgang van een stad naar een dorp. "Het was hier ont zettend rustig." Schalkwijk leerde alle facetten van het politiewerk kennen, eerst bij de surveillancedienst, later bij de recherche, vervolgens opnieuw bij de surveillance (als brigadier), waarna hij achtereenvolgens opklom tot waar nemend recherchechef, in 1989 werd benoemd tot adjudant en in 1990 werd aangesteld tot hoofd van de justitiële dienst, wat ook betekent: chef recher che. Draadje De recherche trok hem 't meest: "Een beetje spitten, dat ligt me wel. Je krijgt meer tijd om de criminaliteit wat uit te diepen. Het veldwerk is het mooiste: je begint met een draadje en dan ga je trekken..." Herinneringen heeft hij ge noeg, leuke en minder leuke, zoals de dubbele moord op de Maliesingel in Utrecht, maar ook de aangrijpende zaak van de snelwegschutter in Soester- berg, het mysterieuze babylijkje op de spoorbaan (waarbij na veel ingenieus speurwerk de vermoedelijke moeder werd opgespoord, die echter hoog zwanger bleek te zijn...) en nog veel meer. Lachen kan Schalkwijk nog hartelijk om het avontuur dat hij met collega Paul Werkhoven beleefde: toen ze een verdachte wilden oppikken en er op het aanhoudend kloppen niet werd open gedaan, hoewel er voortdurend werd geroepen: "Wie is daar?", en hoe ze het uiteindelijk zat werden en de deur for ceerden, om vervolgens te ontdekken dat de herhaalde vraag afkomstig was van een papegaai die het "Wie is daar" met bijna-menselijke tongval uitkraam de. "Humor en tragiek, ik heb het alle maal meegemaakt," aldus Jan Schalk wijk. Zijn Indonesisch verleden kwam hem nog van pas bij het verhoor van een verdachte, die geen van de collega's aan de praat kon krijgen, maar die Schalk wijk wist te vermurwen met het aanbod van een stukje spekkoek... In het korps onderscheidde hij zich door zijn sportieve instelling. Jarenlang was hij voorzitter van de SPSV, maar ook buiten de politie leerde men zijn kwaliteiten kennen, o.a. als organisator van voetbalkampen bij s.o.Soest en als bestuurslid van SEC. In zijn vrije tijd geeft hij al jaren met plezier les in o.a. rechts- en wetskennis bij de Nederland se Veiligheidsdienst, en daarmee gaat hij ook straks zeker nog door. Gedreven Over het korps is Jan Schalkwijk zeer te spreken. "Ik weet wat hier rondloopt, ze zijn allemaal gedreven met hun werk bezig. Soest heeft nooit ongerust hoe ven te zijn over de politiezorg, de bevol king heeft altijd gekregen waar ze recht op had en er is nooit iemand met een kluitje in het riet gestuurd." Je moet mensen behandelen zoals je zelf behandeld wil worden, is zijn mot to. Dat geldt niet alleen voor collega's, maar ook voor gewone burgers en zelfs voor verdachten. "De mens moet in dit werk centraal staan. Ik prijs me geluk kig dat ik in Soest veel mensen heb leren kennen waar ik wat aan gehad heb, al was het maar een praatje. Ik voelde me altijd geaccepteerd, ook door jeugdige delinquenten. Als je maar duidelijk bent, verbaal of fysiek. Dat waarderen ze, al is het maar achteraf..." Adjudant Jan Schalkwijk wordt op donderdag 4 februari uitgeluid tij dens een feestelijke korpsbijeen komst in de kantine van het politie bureau aan de Dalweg. Wie hem de hand wil drukken is welkom tijdens de receptie van 16.00 tot 17.30 uur. De Soester Courant van 3 februari staat er al vol mee: de eerste berichten over de watersnoodramp die grote delen van Zeeland en Zuid-Holland heeft getroffen zijn nog maar net binnen of - net als in andere plaatsen - ook in Soest komt een andere vloedgolf opzetten: van medeleven en on middellijke bereidheid iets te doen. Nauwelijks 24 uur na de catastrofe neemt het gemeentebestuur van Soest al het besluit om een dorp te adop teren: Nieuw- en Sint Joosland op Walcheren. Al gauw blijkt dat hele maal niet nodig en wordt het de gemeente Oosterland op Schouwen-Dui- veland. Een "jumelage-avant-la-lettre", die inmiddels geheel in het ver geetboek is geraakt. De Soester Courant van dinsdag 3 fe bruari meldt dat Soest zelf ook het no dige ongerief heeft ondervonden: "De krachtige storm, welke in het afgelopen weekeinde woedde, veroorzaakte in onze gemeente weinig schade. Wel sneuvelden ettelijke dakpannen en vele ruiten, evenals omheiningen, schuttin gen en tuinhekken." Bomen waaien om op de Koninginnelaan, de Bartolotti- laan, de Van Weedestraat; de tv-mast van Schoemaker buigt onder een hoek van 90 graden; het water op de Eem en in de Praamgracht wordt hoog opge stuwd en de tribune van SEC gaat aan barrels, maar dat was het dan wel. De winkeliers van de Van Weedestraat - juist in de weer met de traditionele winkelbeurs - roepen alle collega's op voor een spoedvergadering in de Gou den Ploeg, om te spreken over daad werkelijke steun voor de winkeliers in Nieuw- en Sint Joosland, op Walche ren, die volgens hen door Soest is gea dopteerd. Dat blijkt ook uit de medede lingen van gemeentezijde. Burgemeester Bentinck constateert dat de ramp allen aangaat en is verheugd over de vele aanbiedingen van hulp en de resultaten van de spontane geld- en kledinginzamelingen. Hij laat weten dat Soest, ondanks de eigen woningnood, de haar inmiddels toegewezen "enige duizenden evacués" liefderijk zal opne men. Wie hun onderdak wil bieden moet zich in verbinding stellen met het wijk- of blokhoofd van de Bescherming Bevolking. Acties Daarna volgt een royaal verslag van alle acties en andere vormen van medeleven die in Soest op gang komen: er komt een inzameling, gecoördineerd door de burgemeester, en 's maandags rijdt er een geluidswagen door het dorp om collectanten te werven. Het enthousias me moet hier en daar zelfs worden afge remd. Dinsdagmorgen is het resultaat al meer dan 25.000 gulden - een voor Soest ongeëvenaard bedrag. Daarnaast komt een kolossale stroom lijfgoede ren, schoeisel, dekens etc. op gang, die worden opgeslagen in het St. Ludgar- disgebouw en de raadzaal van het ge meentehuis, waar een leger vrijwilligers in de weer is om ze inventariseren en te sorteren. Ook het gebouw van de r.k. jeugdbeweging aan de Korte Brink wordt omgebouwd tot opslagplaats. Meer dan duizend gemeentenaren - "verpleegsters, arbeiders, studenten, autobezitters, huisvrouwen en meisjes" - bieden zich aan om naar het getroffen gebied af te reizen. "Ze waren soms maar moeilijk te overtuigen dat hun in zet geen zin had, zolang om hen niet ge vraagd werd door het noodgebied." Wel gaan 30 vrachtauto's weg om te helpen het vee naar veiliger oorden te vervoeren. Bedrijven stellen auto's en personeel beschikbaar; Kat Email schenkt bijvoorbeeld 400 zandzakken en iemand herinnert zich dat er bij Ge meentewerken nog 60 rubberpakken van de Luchtbeschermingsdienst lig gen... 2000 evacués 's Middags komt het bericht dat Soest zo'n 2000 evacués krijgt uit Goeree en Overflakkee. "De Gouden Ploeg" wordt aangewezen als eerste opvang en burgemeester Bentinck doet opnieuw een beroep op de Soesters om hun hui zen open te stellen, waaraan massaal gehoor wordt gegeven. Uiteraard is er al snel een comité van aanbeveling, met een hele serie doorluchtige namen. De burgemeester verzoekt met nadruk géén particuliere inzamelingen te hou den, maar alles via het bureau Soest van het Nationaal Rampenfonds (NRF) te laten geschieden. De entreeprijs voor de winkelbeurs wordt verhoogd van f 0,28 naar f 0,30; de meeropbrengst is ook voor het NRF. Maandag al arriveren de eerste evacués op eigen gelegenheid in de Gouden Ploeg, via een familierelatie. Woens dagavond is daar - na twee dagen wach ten - de eerste autobus: 34 personen, af komstig uit Oosterland en Nieuwkerk op Schouwen. Ze waren 's morgens om tien uur vertrokken: "Dóór de doorge stane angst en vermoeienissen waren zij zeer zwijgzaam." Behalve eeij oud moedertje van 84 gaan ze allemaal naar Soesterberg, nadat de artsen Stroband en Rip ze hebben ingeënt tegen typhus en paratyphus. Later volgen nog enkele bussen. Teleurstelling Inmiddels blijkt dat Soest niet gelukkig is geweest met de adoptie van Nieuw en Sint Joosland en Rithem op Walcheren. Burgemeester F. Graaf van Randwijk - zelf oud-Soester - heeft laten weten dat de gemeente niet getroffen is en geen hulp nodig heeft. Ook een ploeg van 12 man van Gemeentewerken stoot zijn neus: ze komt woensdag al terug, "want in Zuidland werd hun aanbod tot tech nische hulp door militaire instanties niet op prijs gesteld. Een teleurstellen de reis voor onze plaatsgenoten, wier komst enige malen door de radio werd aangekondigd." Voor zondag wordt een herdenkings dag aangekondigd, met speciale kerk diensten. Sportwedstrijden worden af gelast; de carnavalsavonden in het Sint Jozef-gebouw en in hotel Eemland worden afgeblazen, evenals diverse feesten, jubileumvieringen en leden vergaderingen. Het aantal binnengeko men evacués in Soest bedraagt overi gens niet meer dan 250... Zaterdagmiddag komen de prinsessen Beatrix en Irene bij de Gouden Ploeg, om speelgoed uit te reiken aan de kin deren. "Hun gezichten klaarden op, hun moeheid en hun leed waren zij ver geten, toen zij plotseling de zaaldeuren zagen opengaan en de prinsessen zagen arriveren. Later gaan de prinsessen door naar Soesterberg, nadat er bij Tip- Top aan de Van Weedestraat eerst een nieuwe voorraad speelgoed is ingesla- gen.De acties gaan door. De Soester kerken brengen op één zondag ruim 13.000 gulden bij elkaar en uit allerlei organisaties blijft het geld binnenstro men. Padvinders gaan onder het motto: "Mouwen omhoog - ons land moet droog" op stap om karweitjes te doen en het Rampenfonds te helpen. Oosterland Pas in de krant van dinsdag 24 februari wordt meer duidelijkheid gegeven over de (aanvankelijk mislukte) adoptie. Op advies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten adopteert Soest - sa men met het Overijsselse Rijssen - de gemeente Oosterland (1800 inwoners) op Schouwen-Duiveland. Inmiddels hebben 161 Soester winkeliers besloten hun collega's in het rampgebied te hel pen door 5 procent van hun omzet ge durende één week af te staan. In de Soester Courant van dinsdag 3 maart volgt eindelijk meer informatie over Oosterland, dat in 1944 ook al werd getroffen door een overstroming, toen de Duitsers de dijken doorstaken. Ook toen moest de bevolking vluchten en alles achterlaten. In Soest bevinden zich inwoners van Siijansland (beho rend tot Oosterland) die alles over de gemeente kunnen vertellen, maar zich de gelegenheid niet laten ontnemen om te klagen over de "achterstelling van hun belangen" - net als Soesterberg ten opzichte van Soest. "We hebben be loofd dat de Soester hulp geen onder scheid zou maken tussen hen en die uit Oosterland," staat er in de krant. De 1800 Oosterlanders leven vair de landbouw, de tuinbouw en de fruitteelt, zo blijkt. In 1947 zijn de in 1944 ver woeste boomgaarden opnieuw aange plant, "doch de nieuwe bomen, die reeds zo goed droegen, zijn nu weer ten dode opgeschreven." De krant laat kweker Kraak aan het woord, die in kort bestek zijn relaas geeft over de ge beurtenissen, en Opa en Opoe Kwint, evenals een niet bij name genoemde "jonge kerel", die zich beklaagt over het feit dat vreemde arbeiders worden ge bruikt bij het herstel, terwijl hij zijn werkloze handen graag zou gebruiken. De berichtgeving over de ramp en de gevolgen ervan in Soest loopt in de we ken die daarna volgen fors terug. Het nieuwtje is er kennelijk af. In de krant van 24 maart wordt nog gemeld dat de burgemeesters van Rijssen, Soest en Baarn, samen met hun collega van Oos terland (die tijdelijk in Hoevelaken ver bleef) inmiddels een kijkje in de getrof fen gemeente hebben genomen. Daar uit valt op te maken dat ook Baarn de Zeeuwse gemeente geadopteerd heeft. Tot aan de dakgoot In de krant van 27 maart meldt burge meester Bentinck zijn ervaringen tij dens dat bezoek. "Het zeewater heeft nog vrij spel. Twee zeedijken braken op 1 februari door, waardoor van twee zij den de gemeente Oosterland met de polder Siijansland onder water liep. Sindsdien komt en gaat het zeewater ie dere zes uur naar Oosterland om de vernielingen van 1 februari te voltooi en. Men kan zien hoe hoog het water toen gestaan heeft: tot aan de dakgoot. Gaten in het dak wijzen erop hoe de be woners aan de verdrinkingsdood zijn ontkomen." Met de boot gaan de burgemeesters op bezoek in Bruinisse, waar het gemeen tebestuur van Oosterland is onderge bracht in een klein arbeidershuisje. De burgemeester slaapt 's nachts in een bedstee van de woonkamer annex ge meentehuis, de twee ambtenaren delen een tweepersoonsbed in een zolderka mertje, en de wethouder en de secreta ris bezetten een tweepersoonsbed op de vliering... De eerste hulp uit Soest aan Oosterland is volgens het verslag trouwens ook een tweepersoonsbed met toebehoren, dat met een politiejeep werd meegenomen. De burgemeester van Oosterland krijgt van Soest een woning: een ingerichte caravan, dankzij de medewerking van de firma Kip in Soesterberg. Verder meldt de krant van die dag dat ook de gemeente Eemnes Oosterland heeft geadopteerd, terwijl ook hulp uit Amsterdam niet zal uitblijven, want de hoofdstad heeft het hele eiland Schou wen-Duiveland geadopteerd. Burgemeester Hans de Widt gaat op maandag 1 februari naar Nieuwer- kerk, gemeente Duiveland (waartoe ook de voormalige gemeente Oos terland tegenwoordig behoort). Daar wordt een speciale kerkdienst gehouden ter herdenking van de ramp. Vervolgens is er een kransleg- ging bij de plaquette in de caissons bij Ouwerkerk. De plechtigheden, waarbij ook koningin Beatrix aan wezig zal zijn, worden afgesloten met een informele bijeenkomst in Ouwerkerk. Henk Strietman nieuwe voorzitter Het CD A-Soest gaat 1993 gebrui ken om de eerste aanzetten te ge ven voor een concreet beleid. Ver scheidene groeperingen binnen de Soester bevolking zullen dit jaar benaderd worden om mede gestal te te geven aan een praktisch par tijprogramma. Onder concreet beleid moet worden verstaan: "een beleid dat zoveel moge lijk antwoord geeft op de concrete vra gen die bij de mensen leven, voor nu en de jaren na de verkiezingen," aldus de nieuwe voorzitter van de CDA-afde- ling, Henk Strietman. Hij volgt in die functie Geke Hulsbergen-van Arkel op, die tot haar aftreden volgend jaar het vice-voorzitterschap vervult. Striet man is o.a. binnen en buiten het CDA bekend als oud-raadslid. Het CDA hield vorige week woensdag haar algemene ledenvergadering/ nieuwjaarsreceptie. Het bestuur werd uitgebreid met dhr. H. van Asch uit Soest en mevr. N.R. van Dooren uit Soesterberg. De vergadering ging ver volgens akkoord met de functiewisse ling tussen Henk Strietman en Geke Hulsbergen. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Henk Strietman. De heer Hoedemakers gaf tijdens de bijeenkomst een terugblik op de afgelo pen jaren, waaruit bleek dat de fractie veel werk heeft verzet en waarin ook de woorden van Strietman werden beves tigd: Concretisering van het beleid, met inschakeling van de Soester burgers, moet de eerste prioriteit zijn voor be stuur en fractie. Het CDA heeft overigens besloten dat de nieuwjaarsreceptie in de komende jaren op een aparte avond wordt ge houden - los van de ledenvergadering - en voortaan voor iedereen toegankelijk zal zijn. In een tuin aan de Ereprijsstraat zijn twee 'particuliere' konijnen doodgebe ten. Het vermoeden bestaat dat de da ders in het hondencircuit moeten wor den gezocht. In het gaas van het konij nenhok zat een gat. Raadhuisplein 1, tel. 93411 Openbare commissievergaderingen Donderdag 28 januari, 19.30 uur: •Financiën Agenda: o.a. sportaangelegenheden; aanpassen tarieven sportaccommoda tie; voorstel tot aanwijzing van een nieuwe lokatie voor de wekelijkse wa renmarkt; voorstel verkoop grond naast Hazepad 82 aan G.W. v.d. Grift Bouwbedrijf Soest B.V.; wijze van be handeling van de jaarrekening (tweede behandeling); behandeling van de noti tie van GPV/SGP/RPF: "Op weg naar een doorzichtig financieel beleid". Maandag 1 februari, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. mededelingen uit externe organen; a. -DB/regionale brandweer Gewest Eemland van 28 januari j.1. b. ter inzage gelegde stukken; c. voort gang regionalisatie politie; voortgang planningskalender; evaluatie beleids plan van de stuurgroep veel voorko mende criminaliteit. Dinsdag 2 februari, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening Agenda: o.a. beleidsplan Beeldkwali teit; rapportage voortgang Bestem mingsplan Nieuwegracht II; verkoop CAI-bedrijf; voorstel beschikbaar stel len krediet t.b.v. herinrichting Soester- berg-kom laatste fase. Woensdag 3 februari, 19.30 uur: Welzij'n Agenda: o.a. volkshuisvesting; ontwik keling Klein Engendaal (v.d. Broek terrein); secretariaat commissie min derheden, coördinatie sociale vernieu wing; voortgang planningskalender. Donderdag 4 februari, 19.30 uur: Milieu- en Onderwijs Agenda o.a.: voorstel tot instemming met de rekening 1991 van de AVU; voorstel tot instemming met de begro ting AVU over 1993; ontwerpexploi- tatieovereenkomst en dienstregeling 1993/1994 CN, stand planningskalen der. De vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secre taris van de commissie melden voor het stel len van vragen of het geven van een toelich ting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de ge legenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie in zien. N.B.Om zeker te weten of een bepaald on derwerp tijdens één van bovenge noemde commissies zal worden be handeld, is het verstandig om eerst het gemeentelijk INFOrmatiecen trum te bellen (tel.nr. 93459). Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op volgende aanvragen met toepas sing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. uitbreiden van een sociaal cultureel centrum, Albert Cuyplaan 200 (artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening); 2*. plaatsen van een tuinschuurtje, Mercury 70. (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 januari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Het met gemerkte bouwplan ligt te vens ter inzage in de Dependance Bur ger- en Samenlevingszaken, Dorps plein 17 te Soesterberg, geopend dins dag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Aanleg parkeerplaatsen De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van daarbij ge noemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 1. het aanleggen van 36 parkeerplaat sen aan de Bosstraat nabij de Nieu- weweg (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. het aanleggen van 15 parkeerplaat sen aan de Kastanjelaan nabij de Ossendamweg. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 januari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimte lijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter in zage. Aangevraagde bouwvergunningen De volgende oouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum. le Heeserlaantje 4-6 (91438): bou wen van een woonhuis, 14-1-93; Birkstraat 123 (92505): bouwen van een jongveestal/wagenberging, 13-1-93; Eikenlaan (93010): bouwen van di verse rijwielstallingen, 14-1-93; Klaarwaterweg 55 (93004): plaatsen van een berging/tuinhuisje, 11-1-93; Mercury 70 (93015): plaatsen van een tuinschuurtje, 14-1-93; Schoutenkampweg 93 (92479): plaatsen dakkapel; 11-1-93; Steenhoffstraat 61-61a (92491): plaatsen van een luifel, 12-1-93; Vinkenweg 32 (92486): uitbreiden en verbouwen van een woonhuis, 14-1-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Verleende bouwvergunningen De volgende oouwvergunningen/mel- dingen zijn verleend/geaccepteerd op de verzenddatum. Claroenstekerpad 13 (92468): uit breiden van een woonhuis, 14-1-93; Clauslaan 25 (92433): uitbreiden van een woonhuis, 14-1-93; Haagwinde 19 (92494): plaatsen van een berging, 14-1-93; Haagwinde 21 (92480): plaatsen van een schuur en overkapping, 14-1-93; Tromslagerpad 25 (92353): aanbou wen van een berging, 14-1-93; Van Weerden Poelmanweg 1 (92508): bouwen van en gasmasker controle station, 11-1-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden te gen deze beslissingen een bezwaar schrift indienen. Als u een bezwaar schrift wilt indienen, dan moet dat be zwaarschrift gericht worden aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het be zwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuis plein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Hinderwetaanvraag Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage een verzoek met bijlagen van: De Ruiter's Brandstoffenhandel, Nieuwstraat 14, voor het oprichten van een Brandstoffenhandel (kolen, hout, olie, propaan en butaan), onder intrek king van de eerdere aanvraag d.d. 31 augustus 1992, op het perceel Nieuw straat 14. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijke worden ingediend bij het gemeentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op en openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling, te houden op ver zoek. Men gelieve daartoe desgewenst vóór 18 februari 1993 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van (legene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentehuis wor den ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslising kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts wor den ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schriftelijk of mon deling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. m Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Gratis brochures Schoolvakanties 1992-1996, voor vakantieplanning; Toeristisch Nederland, uitkrant; Keukenhof 1993, Lisse. Exposities Katten kijken, 31 januari, Jaarbeurs, Utrecht; Gerrit Rietveld, t/m 21 februari, Centraal Museum, Utrecht; Mammoeten uit Siberië, t/m 16 mei, museum Schokland, Emmeloord; In dienst van het Koninkrijk, t/m 14 maart, foto's koningin Beatrix, Rijks museum, Amsterdam; Marion Baars, kasteel Groeneveld, Baarn; Spellen en speelgoed, t/m 21 mei, Goois Museum, Hilversum. Kijkje in VYY-winkel Nieuwe museumgids, 900 musea, f 12,50; Fietskaart Utrecht-oost f 7,50; Gooi en Vechtstreek f 8,50; Wegenatlas ANWB in boekvorm; Diner-bonnen vanaf f 50,-; Geschenkbonnen VW; Nieuwe accommodatiegidsen Neder land vanaf f 3,-. Tips van de week Nationaal VW-Magazine, winter-edi- tie, f 5,95, met tips voor kinderpartij tjes, beauty-arrangementen, museum- tips, evenementen Nederland, etc. Boek uw vakantie in Nederland bij de WV-Soest: Lekker weg in eigen land (hotel, bungalow of aktieve vakantie); Centerparcs; Gran Dorado. Het&NWB-agentschap opent zijn deu ren op 11 februari om 9.30 uur!

Soester Courant | 1993 | | pagina 4