K» nieuws Trema zet 300e cursist in de bloemen 'Met z'n drieën in een eigen flat, daar mag je best trots op zijn' Spullenhulp zoekt medewerkers voor overgang naar nieuw kringloopcentrum Grote verscheidenheid kenmerkt nieuwe concertserie in Jazzclub Artishock 'Schilderend vergeet ik m'n verdriet' ïwerk PAGINA 19 Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Genealogie Winkeldieven in de kraag gegrepen 3AGINA 18 Jacqueline van Blokland doet Opstap-cursus Van Arkel-bewoners leren zelfstandig wonen SOESTER COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 Dienstverlening wordt uitgebreid Gezondheidszorg ook onze zorg Zaterdag 6 februari: Yuri Honing Trio Elly Joosten exposeert in De Bundeling aan Euro- Dorselein, ateel van S.A. Brand- lobach, bronzen ntein, oude \oopte kle- es, sr lampen. Ml: achines, entelevisies, textiel, ?thoeken, lozen met gasfornuizen, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195 We vragen ons allemaal wel eens af wie onze voorouders zijn, waar onze wor tels liggen. Maar we weten niet of deze te achterhalen zijn en, zo ja, hoe dat moet. Gelukkig is in Nederland (ook in het buitenland) zo veel archiefmate riaal bewaard gebleven dat we na enig onderzoek daadwerkelijk te weten kun nen komen wie onze voorouders waren. Het bijzondere is dat we niet alleen na men en data van geboorte en overlijden te weten kunnen komen maar ook veel van wat mensen in vroeger tijd deden. Zo hebben de kerken allerlei gegevens over dopen, trouwen en begraven bijge houden. Deze boeken zijn voor een groot deel bewaard gebleven en zijn door ons in te zien. Hierin kunnen we lezen wat in die tijd van belang was. Fa milie- en burenruzies worden daarin vaak vermeld. Ook de overheid bemoeide zich (net als nu) met allerlei zaken. Belastingen, ver koop van onroerende goederen lever den geld op en werd dus genoteerd. Zo kunnen we soms te weten komen in welk huis onze voorouders geleefd heb ben. En wat te denken van de vele ar chieven van notarissen die bewaard ge bleven zijn. Testamenten en huwelijkse voorwaarden zeggen ons vaak veel over de betreffende personen en hun familie. Men begrijpt hieruit dat stamboomon derzoek niet alleen een duffe opsom ming van namen en jaartallen is, maar dat vooral het zoeken naar de leefom standigheden van onze voorouders het belangrijkste onderdeel van het onder zoek is. In deze cursus wordt geleerd hoe men het beste kan beginnen en wel ke bronnen voor genealogen het be langrijkste zijn, waar ze zich bevinden en hoe ze te raadplegen zijn. Aan de hand van een voorbeeld-familie volgt men de geschiedenis is omgekeerde volgorde. Beginnend bij de 20ste eeuw gaan we terug tot de 16de/17de eeuw. In de laatste les komt ook het onder zoek in het buitenland aan bod. Aanvang cursus: maandag 1 maart, 20.35 - 22.05 uur. Docente: mevr. dr. E. Elenbaas. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 6. Cursusprijs: f 75,-. Informatie en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00 - 16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00 - 13.00 uur. Een zeventien-jarige man en een twin tig-jarige vrouw uit Soest zijn zaterdag avond in hun woning aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De man was 's middags in zijn kraag ge grepen door personeel van een zaak aan de Burgemeester Grothestraat. Met trap- en slagwerk lukte het hem zich los te rukken en te vluchten. Uit de winkel had hij een een t-shirt gestolen. De poli tie trof een tas aan, met daarin kledings tukken die afkomstig waren uit een an dere zaak. Ook die bleken te zijn gesto len. Tijdens het onderzoek werd ook een vrouw aangehouden. Zij zou twee kinderpyjama's en drie kindersokjes hebben gestolen. m Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Evenementen Wisselende exposities in Museum Oud Soest: C. van Dam, landschappen, portretten en bosgezichten, zaterdag en zondag 13.30-17.00 uur, Steenhoff straat 46. Pen- en papierknipkunst, Baarnse kunstenaars, C-drie, dagelijks 8.30- 17.00 uur, Willaertstraat. Beelden en sculptures Rien Jansen, Djoe Postma en René Vaandrager, De Hazelaar, t/m 26 maart 9.00-12.30 en 13.30-17.00 uur, zaterdag 10.00-12.00 uur, Bosstraat. Theater-info Nieuwe de la Mar-theater, Amster dam: Berdien Stenberg, 22 februari; Paul Haenen 10 t/m 21 maart; cabaret Purper, 8 maart. RAI, Amsterdam: Musical "Evita", 1 en 2 maart. Concordia, Breda: Jenny Arean, 12 en 13 februari. Concertgebouw, Nijmegen: Willy deVille, 5 april. Den Haag, Utrecht, Amsterdam: Pa- olo Conté, in april. Ahoy, Rotterdam: Hits uit de jaren '60, 5 maart; Little Richard, 9 maart; Vaya con Dios, 11 maart; Van Halen, 13 april. Kijkje in VVV-winkel Fietsroutes Gooi en Vechtstreek, f 1,50. ANWB-wegenatlas van Nederland in boekvorm. Wandelkaart Gooi en Vechtstreek, met aangegeven wandelroutes. Lange-afstandsroute Utrechtse Heu velrug, wandeling. IVN-wandelroutes, f 1,75. Geschenkbonnen varlaf f 10,-, lan delijk te besteden. ANWB Op 11 februari opent de VVV haar deuren voor het ANWB-agentschap, met o.a. reis- en kredietbrief, reisverze kering, int. rijbewijs, int. kampeercar- net, etc. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, maandag t/m vrijdag 9.30-16.30 uur. "Een echte mijlpaal," zo noemde adjunct-directeur Nelleke Streef kerk van Trema '87 vorige week donderdag de begroeting van de 300e cursist bij het gemeentelijk centrum voor basis-educatie. Jac queline van Blokland, die zich aanmeldde voor de Opstap-cur sus, werd in de bloemen gezet. Trema '87 maakt een onstuitbare groei door. Elke week komen er nu 300 Ne derlandse en buitenlandse Soesters naar het centrum om hun basis-vaar digheden op diverse terreinen op te bouwen en uit te breiden. Sommigen komen iedere dag, andere een of twee keer in de week. Het aantal Nederlan ders dat gebruik maakt van het brede pakket dat Trema biedt groeit eveneens gestaag. Jacqueline besloot zich onlangs in te schrijven voor de Opstap-cursus, die speciaal bedoeld is om mensen "bij te spijkeren" voor de overstap naar een baan of naar een opleiding. Haar voor naamste motief: het schrijven van de Nederlandse taal nog wat beter onder de knie te krijgen. Of ze daarmee straks op zoek gaat naar een betaalde baan of een opleiding gaat volgen wist ze nog niet precies. De "Opstappers" doen uit allerlei over wegingen mee aan de cursus. De een ziet het als een vorm van omscholing naar ander werk, een ander beschouwt het als een "extraatje" bij haar huidige baan. Sommigen komen speciaal voor het onderdeel Engels, anderen probe ren het nodige op te steken over de Ne derlandse grammatica, wat vooral zin vol is als Nederlands niet de moedertaal Voor de meeste jongeren is zelfstandige woonruimte - of het nu een villa, een rijtjeshuis of een huurflat is - een bereikbaar ideaal, dat na korte of lange tijd doorgaans wel te verwezenlijken is. Wie een normaal inkomen ter beschikking heeft mag met redelijke zekerheid verwachten dat hij vroeg of laat een "eigen" dak boven zijn hoofd heeft en een zelfstandig leven kan gaan leiden. Er zijn ook jongeren voor wie dat lang niet zo (of helemaal niet) vanzelf sprekend is. Ze wonen noodgedwongen in een tehuis en beginnen al met een achterstand in het leven omdat ze niet in een "gewoon" gezin op groeien, omdat ze gehandicapt zijn of omdat de thuis-situatie dat niet toelaat. Ze raken daarom ook niet zo snel vertrouwd met de gedachte dat ze ooit op zichzelf zullen wonen. Zulke jongeren wonen bijvoorbeeld in het Van Arkel-instituut in Soest. Dit is een verhaal over drie van die jongeren: Paul, Cees en Jacco, die na een behoor lijk lange tijd in "het-van-Arkel" ten slotte een forse stap verder hebben ge zet op de weg naar zelfstandigheid. Met z'n drieën wonen ze sinds oktober in een vier-hoog flat aan de Dalweg. Paul Schipper (22), Cees Roest (20) en Jacco Kroon (18) hebben elk hun eigen slaapkamer - er staat er nog een leeg, in afwachting van de komst van een vierde bewoner - die ze met hun eigen spullen hebben ingericht, maar de huiskamer, de keuken, de badkamer en de rest van de flat delen ze met elkaar. Het huis heeft geen speciale naam: "De Dalweg" vinden ze al mooi genoeg. Of het huis intussen ook hun "thuis" is, dat kunnen ze nog niet zeggen. Daar is het ook alle maal nog een beetje te nieuw voor. De flat is nog niet lang geleden geschil derd, behangen en nieuw ingericht - dat zie je en dat ruik je. De flat verraadt ook nauwelijks dat hier drie opgroeiende jongens wonen, van wie je gezien hun leeftijd best een beetje troep zou mogen verwachten. Integendeel: de boel is aan kant, nergens slingert rommel, de keu ken glimt, koffie (en taart!) staan klaar en worden op een manier die geen vol leerde gastvrouw zou kunnen verbete ren geoffreerd aan de bezoeker die een kijkje komt nemen. Er komt niet alle avonden iemand op bezoek - anders was er ook vast en zeker geen taart - maar bij de officiële ope ning in december waren er zeker meer vijftig mensen: ouders, groepsleiders van het van Arkel-instituut, hun bazen ook. Want Paul, Cees en Jacco hebben alle drie werk, de één een echte baan, de ander een stageplaats, de derde een deeltijd-job. Paul (uit Utrecht) werkt al een hele tijd bij manege Eldorado en stalhouderij Kraay aan de Bosstraat. Hij is gek op paarden en helpt graag met het schoon maken van de stal. Als het zo uitkomt rijdt hij graag mee, bijvoorbeeld met de koets, bij een trouwerij. Dan heeft-ie ook een mooie hoed op. Cees (uit Naarden) heeft een vaste baan bij de Tomingroep en werkt in de groenvoorziening, o.a. in Loosdrecht, Hilversum en Naarden. Lekker buiten werken, dat is wel wat voor hem, behal ve natuurlijk als het regent of vriest, maar dan kan hij zich thuis ook best ver maken. Jacco (uit Wilnis) gaat nog drie dagen per week naar school - de Lazenberg, op het Van Arkel-insituut - en werkt daarnaast in de wasserij achter medisch centrum Molendael. Dekens vouwen, daar is hij goed in. Die komen van de ziekenhuizen in Baarn, Soest en Amersfoort. Fasehuis Alle drie hebben ze jarenlang op het Van Arkel-instituut gewoond. Ze zijn er - afgezien van weekend-bezoekjes aan ouders of andere familie - opge groeid. Maar nu ze - na een kort of lan ger verblijf in het "fasehuis" aan de Oranjelaan, waar de begeleiding al wat minder intensief was en er het nodige aan hun eigen inzicht werd overgelaten - zijn uitverkoren voor het zelfstandig wonen in de flat aan de Dalweg (die ei genlijk een dependance van het fase huis is), zijn ze hardstikke trots. In hun eigen flat leren Paul, Cees en Jacco de dingen zo zelfstandig mogelijk te doen: om beurten koken, wassen, het huis opruimen, boodschappen doen. "Praktische vaardigheden", heet dat. Op de dag van het bezoek heeft Jacco gekookt: spinazie met hamburgers, plus het inmiddels traditionele "Dal weg-toetje" dat elke dag wel op het me nu staat: custard-pudding, ditmaal met chocoladesmaak. Met z'n drieën zijn ze verantwoordelijk voor het totaal-pakket van de huis- houdboodschappen, dus niet alleen zorgen voor de warme maaltijd, maar ook voor al die andere dingen die in huis nodig zijn: brood, wasmiddel, tandpasta - dat soort zaken. Oogje in het zeil Hun kleren kopen ze ook zelf, daar krij gen ze elke maand zakgeld voorop hun eigen bankrekening gestort, en dat ha- Als alle plannen die bij de ge meente op de rails staan op tijd worden uitgevoerd, zal Spullen- hulp in de maand september een nieuw, goed geoutilleerd kring loopcentrum (van 500 vierkante meter) aan de Schans betrekken. Dat brengt een "aanloopfase" met zich mee, waarbij heel wat komt kijken. Bestuur en vrijwilligers hebben beslo ten de dienstverlening van het kringloopcentrum, nu nog gevestigd aan de Parallelweg 7, ter voorbereiding op de stappen die komen gaan al vóór die datum uit te breiden, zodat de over gang zo soepel mogelijk kan verlopen. Dat betekent dat er al op korte termijn heel hard nieuwe vrijwilligers nodig zijn. Er is van alles te doen bij Spullen- hulp, en het is de moeite waard. Ter ondersteuning van het overgangs proces heeft Spullenhulp zich verze kerd van het deskundig advies van Ka- rel de Lange uit Baarn, die al jaren erva ring heeft op kringloopgebied en die het kringloopcentrum in de komende maanden tijdelijk de helpende hand zal bieden voor wat betreft de organisatie en de coördinatie. Om meer continuï teit te garanderen is er inmiddels ook een fulltime banenpooler aangesteld: Erik van Burken. Vrijwilligers: wie, wat en hoe? Het kringloopcentrum zal het nu en straks niet zonder de inbreng van vrij willigers kunnen stellen. Van nieuwe medewerkers wordt in de eerste plaats een goede motivatie verwacht. Ze moe ten goed kunnen samenwerken in een groep en uiteraard belangstelling heb ben voor onderwerpen als milieu en kringloop. De minimale tijd-investe- ring is één dagdeel per week. Uiteraard ontvangen de vrijwilligers een onkos tenvergoeding. Wie belangstelling heeft wordt uitgeno digd zich zo spoedig mogelijk op te ge ven, graag met vermelding van naam, adres, postcode, telefoon, leeftijd, ge slacht, al dan niet in bezit van rijbewijs, vakopleidingen en de beschikbare tijd in uren of dagdelen, plus de dagen en tijden waarop men beschikbaar zou kunnen zijn. Speciale taken De gedachten gaan uit naar vrijwilligers met belangstelling of kundigheid voor speciale taken als het vervoer van spul len, het sorteren van spullen en kleding, de reparatie van huishoudelijke appa raten, de winkelverkoop, kantoorwerk zaamheden, schoonmaak en onder houd. Inlichtingen worden graag verstrekt door Karei de Lange, tel. 02154-13223 ('s avonds) of02154-21895 (overdag). Wie zich wil opgeven kan daarvoor schriftelijk of telefonisch terecht bij de voorzitter van Spullenhulp, Aart van Ginkel, p/a Steenhoffstraat 16, 3764 BL Soest, tel. 18540 (overdag) of 20541 ('s avonds). De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) houdt over dit thema een bijeenkomst op dinsdag 9 februari in Groot Engendaal, Boekweitland 103, aanvang 14.30 uur. Drs. W. Arnt- zen, lid van de landelijke commissie volksgezondheid van de PCOB, zal het thema inleiden. In zijn inleiding zal hij zich beperken tot de aspecten mondigheid en ethiek. Er is ruimschoots gelegenheid tot discussie. Iedereen is hartelijk welkom. Voor vervoer kan men de ouderenbus bellen, tel. 19190 (alle werkdagen van 9.30 uur tot 12.30 uur). De belangstelling voor jazz is de laatste jaren niet gering, wat onder andere te merken is aan het ruime aanbod van jazzconcerten in Ne derland. Volgens een hardnekkig vooroordeel moet je daar wel voor naar De Grote Stad, want, zo zegt men dan: "Bij ons in de buurt heb je zoiets natuurlijk niet." Mensen uit Soest en omgeving moeten be ier weten: daar organiseert de Jazzclub Artishock nu al voor het zesde achtereenvolgende jaar con certen die zeer de moeite waard zijn. Vanaf februari gebeurt dat op iedere eerste zaterdag van de maand. Daar naast is er de jazzclub op elke tweede zaterdag met een optreden van de uit Soest afkomstige groep Perron 5B, al of niet met een door hen uitgenodigde gastmuzikant. De aanvangstijd is in bei de gevallen 21.30 uur, de entree voor de jazzclub is gratis en bedraagt voor de concerten slechts vijf gulden. Dit zou niet mogelijk zijn zonder een provincia le subsidie. Wat meteen opvalt aan de voor dit jaar geplande concertserie is dat de grote verscheidenheid binnen de (Neder landse) jazz hierin goed tot uiting komt. Zonder nu meteen alles in hokjes in te delen kan men toch zeggen dat sommi ge groepen tamelijk conventionele jazz maken, terwijl andere meer uit zijn op experimenten. Er treden musici op die al jarenlang actief zijn, maar er is ook plaats ingeruimd voor jong talent. Een aantal van de geprogrammeerde groepen is (nog) onbekend, andere zijn tot ver over de grens beroemd, zoals bij voorbeeld het Ben van den Duygen- Jarmo Hoogendijk Quintet. In 1984 begonnen zijn met een soort hard-bop (ongeveer in de lijn van Art Blakey the Jazz Messengers), waaruit een ge heel eigen stijl ontwikkeld werd. Grote bekendheid volgde: cd's, radio- en TV-optredens, tournees, optredens op bijna alle jazzfestivals van betekenis. Op 1 mei is dit quintet te horen en te zien in Artishock. Op 5 juni is het de beurt aan het quartet van pianist Misha Mengelberg met drummer Han Bennink, Ernst Glerum op bas en Ab Baars op klarinet en saxo foons. Een veelbelovende gelegen heidsformatie, die niemand mag mis sen. Yuri Honing Trio Omdat het hier niet de plaats is voor een volledig overzicht van de concerten die t.z.t. worden aangekondigd, nu iets meer over het concert door het Yuri Honing Trio op 6 februari. Ditmaal be treft fiet een drietal muzikanten die tot het jong talent gerekend kunnen wor den, hoewel zij al aardig op weg zijn naar wat meer algemene bekendheid, en terecht. De groep is ontstaan uit een door Yuri Honing in 1986 opgericht quintet en bestaat nu al enige tijd uit Tony Over- Het Yuri Honing Trio. V.l.n.r. Joost Lijbaart, Yuri Honing en Tony Over- water. water op bas, drummer Joost Lijbaart en de leider Yuri Honing op tenor saxo foon. In deze bezetting maakten ze vo rig jaar hun debuut-cd 'A Matter of Conviction' (Art in Jazz-991 002-2) die voor een deel bestaat uit opmerke lijke eigen composities naast originele interpretaties van stukken van uiteenlo pende jazz-componisten als Thelo- nious Monk, John Coltrane en Sam Ri- Dit is overigens kenmerkend voor deze groep: men kent de jazz-traditie, maar beschouwt dit als een vertrekpunt voor het creëren van een geheel eigen mu ziek. Duidelijk te horen is, dat het hier een goed ingespeeld trio betreft, waarin goed naar elkaar geluisterd en op elkaar gereageerd wordt, met als resultaat spannende improvisaties. Wie dit 'live' wil'meemaken komt zater dag naar Artishock. Aanvang: 21.00 uur, entree: f 5,-. In gezondheidscentrum De Bun deling aan de Schoutenkampweg is met ingang van deze week een ex positie ingericht van schilderijen van Elly Joosten. De werken - olie verven, aquarellen, gouaches en een enkel weefdoek - blijven tij dens de openingsuren te zien tot eind maart. Elly Joosten is voor de meeste Soesters bepaald geen onbekende. Ze timmerde jarenlang flink aan de weg in Soest, o.a. met Spullenhulp (waarvan ze een van de oprichters is) aan de Veldweg. Ook in de politiek weerde ze zich, bij Pro gressief Soest. Daarnaast studeerde ze bij het Humanistisch Verbond en was ze ook nog manager van een jazzband. Geen type om stil te zitten, Elly. Dat leek anders te worden toen ze, nu zeve- n-en-een-half jaar geleden, plotseling werd getroffen door "die stomme her senbloeding", zoals ze het noemt. Een gebeurtenis die haar leven sinds die tijd heeft beheerst en waarvan ze de gevol gen nog ondervindt: afasie, wat wil zeg gen dat ze moeite heeft met spreken. "Het was een ontzettende klap," aldus Elly. "Maar m'n kinderen, familie, vrienden en Karin, m'n logopediste, hebben me ontzettend geholpen. In het begin was ik drie weken verlamd aan m'n linkerkant, maar met veel therapie, hard werken en een heleboel Iogope- dielessen is het een stuk beter gewor den. Ik kan nog steeds moeilijk praten, maar daar kan ik nu mee leven." Makkelijk is dat allemaal niet gegaan. "Op een gegeven moment kom je toyh •n een diep dal. Ik had veel hoofdpijn, was ontzettend depressief en iedereen tot last. Tot m'n zus Marchien tegen me 1 zei: 'Als je gaat schilderen kun je alles vergeten; je hoeft niet te lezen of te pra ten, alleen maar spelen met verf. Zo kun je je verdriet en en je kwaadheid op papier zetten'." EUy volgde die goede raad op en ging aan de slag met papier, doek en verf. Hoewel afkomstig uit een familie die grote kunstenaars heeft voortgebracht - haar broers Ben en Herman schilderen, evenals haar zus Marchien, Egbert is beeldhouwer - had Elly zelf nooit iets op kunstgebied gedaan. "Langzamer hand begon ik er schik in te krijgen," vertelt ze. "Ik heb wel een paar lessen gehad, maar ik ben eigenwijs en doe toch gewoon wat ik wil, of het klopt of niet. En iedereen was enthousiast over mijn werk." Wat ze er zelf van vindt? "Het is misschien niet het einde, maar het meeste is wel leuk en vrolijk." Ze zal nooit normaal kunnen spreken, denkt ze. "Ik heb nog steeds logopedie. Het is wel heel lastig, maar je kunt ook wel lachen en ik zit er niet mee. Boven dien heb ik een schat van een man." Vijf jaar geleden ontmoette Elly haar huidi ge echtgenoot, Ben Mol, met Kerst bij vrienden. "Ben zat daar ook en hoorde mij praten. 'Kom je uit Joegoslavië?' vroeg hij. Hij vond dat ik wel interessant Elly Joosten bij het schilderij "Chaos en onmacht" in De Bundeling. praatte, tsn zo is het gekomen..." De schilderijen van Elly vallen op door hun kleurigheid. Ze hebben allemaal een titel en in de meeste gevallen ook een duidelijk, soms actueel thema: "In- dianenvallei", "Rode dame", "Verdriet Bijlmer", geschilderd na de vliegramp in de Bijlmermeer. "Ik was zo verdrie tig," vertelt Elly. "Ik kon niet anders. Als je zelf verdriet hebt voel je dat van een ander ook..." Een van de meest sprekende werken is "Chaos en onmacht", waarin Elly haar eigen gevoelens en ervaringen symbo lisch heeft weergegeven. "Lezen kon ik niet, pianospelen kon ik niet. Ik wou dood. Ik voelde me uit-elkaar. Dat schilderij heb ik echt uit kwaadheid ge maakt. Schilderend vergeet ik m'n ver driet..." is. In alle gevallen gaat het in de Opstap- cursus om het bijspijkeren van kennis, o.a. ook rekenen, waardoor de kans op een baan wordt vergroot en er een bete re overgang mogelijk is naar het be drijfsleven of een vervolg-opleiding. Hoewel de cursus onder leiding van do cente Maija Karstkarel in januari al van start was gegaan kon Jacqueline er nog wel bijEr zijn trouwens nog een of twee plaatsen open, en anders kan men zich in september weer opgeven voor het brede cursuspakket van Trema '87. Voor Jacqueline van Blokland en Nel leke Streefkerk was er overigens sprake Jacco, Cees en Paul hebben het reuze- gezellig in hun eigen flat. Jacqueline van Blokland (r.) kreeg als 300e cursist cadeautjes van adjunct-di- rekteur Nelleke Streefkerk. van een hernieuwde kennismaking, omdat ze elkaar nog kenden van de voormalige scholengemeenschap Eem- land: de een als leerling, de ander als docent. Als 300e Trema-cursist kreeg Jacqueli ne niet alleen een fraai boeket, maar ook een map voor de cursuspapieren, een Trema-tasje en een koffïebeker overhandigd. En de hele groep smulde tenslotte mee van de feestelijke taart. len ze er zelf ook af, als dat zo te pas komt. Alleen grotere uitgaven gaan al tijd in overleg met de mentor of de groepsleider. Tussen vier uur 's mid dags en tien uur 's avonds komt die al tijd een kijkje nemen, maar doorgaans bemoeit hij zich niet al te zeer met de gang van zaken en houdt alleen een oogje, in het zeil. "Wij vinden het prima zo," aldus Paul, Cees en Jacco. "We doen alles zelf, en als er een probleem is kunnen we altijd het fasehuis bellen, maar we proberen het natuurlijk eerst zelf op te lossen." En laat naar bed gaan, dat doen ze niet. "Want we moe ten er 's morgens meestal weer vroeg uit." Uitslapen doen ze wel eens in het weekend. Voor de meeste van hun collega-Van Arkel-bewoners is op zichzelf wonen niet weggelegd. Na hun twintigste vin den ze doorgaans onderdak in een ge zinsvervangend huis, zoals Soest er ook enkele kent. Maar Paul, Cees en Jacco hebben de smaak van het op-zichzelf- wonen intussen aardig te pakken gekre gen, en dat biedt - wie weet? - op den duur uitzicht op een nog verder reikend ideaal: helemaal zelfstandig wonen, of hoogstens met z'n tweeën: "Met ie mand die je leuk vindt, samenwonen of zo," zegt Paul. "En dat je dan bijvoor beeld maar één keer in de week begelei ding hebt," vult Jacco aan. Eigen kamer Zo ver is het nog niet, maar het samen wonen met z'n drieën gaat tot nu uitste kend. Het bevalt ze best, want ze kun nen het samen goed vinden, al zien ze elkaar soms alleen maar bij het eten, want 's avonds zitten ze ook wel eens op hun eigen kamer, naar muziek te luiste ren, te schaken of televisie te kijken. Maar als er voetballen is kijken ze wel met z'n drieën in de huiskamer, waar ook een televisie en een stereo staan. Ze hebben het trouwens best druk in hun vrije tijd. Jacco zwemt bijvoorbeeld een paar keer per week en heeft ook een vriendinnetje; Paul gaat op club en speelt tafeltennis, maar doet ook een kookcursus en is gek op paardrijden; en Cees volgt in zijn vrije tijd nog een opleiding, waar hij o.a. leert lassen. Om sport geeft hij niet zoveel, maar hij wil af en toe wel eens hardlo pen. Of ze intussen dikke vrienden zijn ge worden? Jd, dat is zo. Ze hebben onder ling best veel plezier, en als er iets is - nou, dan komen ze er samen altijd wel uit. Ze zijn tenslotte zelfstandig, of niet soms?

Soester Courant | 1993 | | pagina 19