C1000 10.98 1.98 1.49 Milliard, Pot en Eldorado \<\es een <"ake,fde van 9?®f hu«e DANO Meer aandacht glas- en papierinzameling Griftland College heeft eerste echte leerlingenstatuut van de regio Strenge aanpak autowrakken Bos en Duin Engelse stad zoekt contact AFSLANKEN 5 Actueel 11 Sport 14 Onderwijs 20 Cultuur 3 Actueel Rundergehakt Luxe doos bonbons 71e JAARGANG NO. 24 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 GOEDKOPER HUURT U NERGENS HET VLEESCENTRUM Rapport: 'Ziekteverzuim onder vuilnismannen gemiddeld hoger' Rechten en plichten leerlingen vastgelegd Voor meer dan 25 mille aan apparatuur weg Navelina's hand- sinaasappelen o >iq Gebraden rosbief Ijsbergsla Cl000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Sportverkiezing krijgt ontknoping in bijzijn van 250 mensen peters rmt Makelaars I vrijdag 5 februari, aanvang 21.00 uur. is Playin' House. Zaterdag 6 februari, aanvang 21.00 uur. LIVE De Nederlandse Lionel Richie WASIEL STEITNER In één nacht zeven inbraken in auto's Soest ziet geen heil in 'town-twinning' Stance Zie L pagina Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Luxe- en bestelauto's vanaf Seat Marbella 25,- Seat Ibiza35,- SeatToledo45,- Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. iMJTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 tot 35 cm. per behandeling. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Samen-op-Weg in Soest: straks drie wijken, drie kerkgebouwen en vijf predikanten. Ichtuskerk: aparte positie; geen blokkade. Prins Hendriklaan: "Wij willen echt geen burger oorlog." Eerste prijs voor SEC- zondag is binnen. Visitekaartje van Soest verkleurd. Stam/SoVoCo geeft niet thuis: 0-3. Stippellijn in spel van WZ'49. Informatie over voortgezet onderwijs. Klarinetworkshops bij RMA. Kinderbios in C-drie. Hulde voor 65-jarig bruidspaar Kolkman. De gemeente wil nog voor 1994 een verdergaande scheiding van glasinzameling realiseren. Daarbij wordt gedacht aan een scheiding op kleur. Daarnaast moet meer aandacht worden besteed aan de inzameling van papier. Dat laatste zou kunnen worden bereikt door de verenigingen die oud-papier inzamelen, een hogere garantieprijs te geven. De gemeente moet daarvoor meer geld uitgeven, maar bespaart nog meer geld, omdat de kosten aan de Af valverwerking Utrecht (AVU) afne men, Dat staat in het doorlichtingsrap port van de afdeling reiniging en ver voer. Op dit moment wordt nog ongeveer 64 procent oud-papier en karton bij het overige huisvuil aangeleverd. De overi ge 36 procent wordt in de papierbollen gedeponeerd of door verenigingen ver zameld. Zij krijgen daarvoor subsidie. Als de garantieprijs per kilogram oud papier voor verenigingen wordt ver hoogd, zou dat waarschijnlijk beteke nen dat de clubs nog meer papier inza melen. Op dit moment krijgen ze één tot maximaal vijfcent per kilo, afhanke lijk van de marktwaarde van oud-pa pier. Volgens het doorlichtingsrapport levert de Soester bevolking momenteel 65 procent van het glasafval gescheiden in. De rest, ongeveer 395 ton, verdwijnt nog in het restafval. Aan verwerkings kosten moet de gemeente daarvoor 65.000 gulden betalen aan de AVU. De glasbakken worden gratis geleegd door inkopers. Zij hebben echter alleen belangstelling voor 'schoon' glas, zon der doppen, deksels, etiketten en plas tic. De inkopers hebben te kennen ge geven dat ze vanaf 1994 alleen nog maar schoon glas willen hebben, omdat anders hun kosten te hoog oplopen. De afdeling reiniging wil daarom dat het glas op kleur wordt gescheiden bij de in zameling. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim onder de medewer kers die het huisvuil ophalen is met tien tot vijftien procent hoger dan het ge middelde op de afdeling reiniging van de gemeente. Als voornaamste reden wnrdt aangedragen dat het werk een zware, fysieke inspanning vergt. Meer dan de helft van de medewerkers in de buitendienst hebben een leeftijd van 35 tot 45 jaar. De meesten van hen hebben in het verleden nog met vuilni semmers en vuilniszakken gehaald. Het vermoeden bestaat dat veel lichamelij ke klachten uit die periode stammen. De buitendienstmedewerkers mogen naar huis op het moment dat hun werk voor die dag af is. Dat leidt ertoe dat soms sneller wordt gewerkt. In het doorlichtingsrapport wordt aanbevolen dat zogenaamde 'klaar-naar-huis' sys teem te handhaven. De bedrijfsgezond heidsdienst zou een onderzoek moeten uitvoeren naar de risico's die dat sys teem op het ziekteverzuim kunnen heb ben. Afhankelijk van dat onderzoek, moet tevens een onderzoek naar de werkbelasting worden verricht. Ook wordt bekeken of de medewerkers van de buitendienst, die lichamelijke klach ten hebben, elders binnen de organisa tie kunnen worden hergeplaatst, voor dat ze arbeidsongeschikt worden. In somjnige gevallen zou dan omscholing noodzakelijk zijn. Uit een bedrijf aan de Amersfoortse- straat is voor meer dan 25.000 gul den aan apparatuur gestolen. De buit bestond onder meer uit compu ters, hard-disks, software en print- kaarten. De daders reden met een auto door de roldeur en verschaften zich toe gang via de daardoor ontstane ope ning. De inbraak werd maandag morgen bij de politie gemeld. Die had meer dan twee A-viertjes nodig om de aangifte op schrift te stellen. net 2 kilo 2 «H-/ 100 gram per krop Met ingang van 1 februari is de ge meente overgegaan tot een strengere aanpak van oneigenlijk geparkeerde auto's. De nieuwe aanpak beoogt een einde te maken aan het parkeren op of aan de openbare weg (incl. parkeer plaatsen en overige voor publiek toe gankelijke plaatsen) van autowrakken en van auto's die rijtechnisch in onvol doende staat van onderhoud verke- Bel 02155-16251 Telefoon: 02155- 19600 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Café - petit restaurant Zalencentrum Bosstraat 80 - 3766 AH Soest Telefoon 02155 - 2 23 44 Bekend van Hennie Huisman's Soundmixshow HAMLAPPEN per kilo8?° BIEFSTUK Stroganoff per kilo20?° CORDON BLEU per kilo14?° Sinds vrijdagmorgen j.1. heeft het Griftland College, als eerste scho lengemeenschap in de regio, zijn officiële leerlingenstatuut. In het document zijn de rechten en plich ten van de leerlingen zijn vastge legd, maar ook de docenten kun nen de zaken niet meer regelen zo als het hun uitkomt. Alle scholen in Nederland moeten dit jaar een dergelijk statuut hebben opge steld. Over de invoering van het statuut is op het Griftland College zes jaar overleg gevoerd tussen leerlingen, personeel, schoolleiding en het schoolbestuur. Eind december gaf de medezeggen schapsraad het groene licht. Het statuut is per 1 februari van kracht. In 23 pun ten zijn over diverse gevoelige onder werpen - voor de leerlingen of de do centen - bepalingen opgenomen, bij voorbeeld over de beoordeling en de toetsing, dus over cijfers. Juist daarover hebben leerlingen en le raren nogal eens verschillende ideeën. In principe mag een leerling nu niet meer dan één repetitie per dag hebben, behoudens enkele uitzonderingen. (Op de mavo mogen het twee kleine zijn, en in clusterklassen ook,als er geen andere mogelijkheid is; ook voor individuele inhaalrepetities en in de repetitieweek mag van de regel worden afgeweken.) De berekening van de cijfers op het eindrapport moet voor elk vak ruim van tevoren bekend gemaakt zijn. De lera ren moeten voortaan repetities en over horingen binnen acht dagen na inleve ring hebben nagekeken. "Van alle kanten is water in de wijn ge daan om tot dit soort afspraken te ko men," aldus Freek Berrier, een van de docenten die bij de totstandkoming van het statuut betrokken zijn geweest. "Vanaf nu is het voor iedereen duidelijk hoe conflicten, die op iedere school voorkomen, afgehandeld moeten wor den. Commissie van Beroep Als een leerling bijvoorbeeld een ern stig meningsverschil met een docent heeft is de procedure als volgt: de leer ling gaat met de docent praten; als daar geen redelijke oplossing uit komt stapt de leerrling naar zijn mentor. Deze gaat dan ook met de docent praten om te zien of er geen gezamenlijk oplossing gevonden kan worden. Lukt dat niet, dan stapt de leerling naar de schoollei ding, die in laatste instantie een oplos sing probeert te vinden en zonodig een uitspraak doet om een eind aan het pro bleem te maken. Is de leerling of de do cent het met deze uitspraak oneens, dan kunnen beiden naar de Commissie van Beroep stappen. Die commissie is breed samengesteld en bestaat uit een bestuurslid, twee personeelsleden, twee leerlingen en een ouder. De uitspraken van de commissie zijn bindend. Het leerlingenstatuut wordt aan het Griftland College ook gezien als een leermiddel in het opvoedings- en on derwijsproces. De school brengt in het statuut tot uiting hoe zij wil omgaan met rechten en plichten in een democrati sche samenleving. "Het mes snijdt zo van twee kanten," aldus Berrier. "Het statuut probeert een gezond en rechtvaardig leefklimaat te scheppen. Daarnaast kun je er ook nog wat van opsteken, en daar draait het in het on derwijs nu eenmaal om." Vrijheid van uiterlijk Andere opmerkelijke bepalingen zijn o.m. dat de leerlingen recht hebben op een eigen aanplakbord, dat zij recht hebben op "vrijheid van uiterlijk", dat lijfstraffen verboden zijn en dat het cor rigeren en zo nodig straffen van leerlin gen door het personeel en dat deze straffen niet meer tijd in beslag mogen nemen dan een lesuur. Petra de Waard reikte de eerste exem plaren van het statuut uit. Foto: Goos van der Wilt Volgens de inleiding van het document kan de school met het statuut besef van en respect voor rechten en plichten bij leerlingen aankweken. "Leerlingen worden op die manier als 'burgers in de groei' opgevoed en voorbereid op hun positie als volwaardig staatsburger, die door de verlaging van de meerderjarig- heidsgrens naar 18 jaar voor veel leer lingen zeer nabij is." Het statuut is volgens deze inleiding op verschillende punten nogal "hard", maar het is niet de bedoeling daarmee de sfeer op school te kenmerken. "Het is zeker niet zo dat men elkaar op school zonder regels vijandig gezind is; de kloof docenten-leerlingen is de laatste jaren steeds kleiner geworden en het statuut is een extra stap in die richting." Dat de toon hard overkomt is bedoeld om de rechtszekerheid zo groot moge lijk te maken, zodat de schoolbevolking erop kan terugvallen. Escalaties kun nen zo voorkomen worden." Levende muziek en taart Het statuut werd afgelopen vrijdag morgen feestelijk gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in de aula van de school, die werd opgeluisterd met le vende muziek en taart. "Radio Grift land" deed in zijn eerste experimentele uitzending verslag van de presentatie, die door twee leerlingen uit elk lokaal mocht worden bijgewoond. Leerlingenraad-voorzitter Petra de Waard reikte de eerste exemplaren van het document, waarvan een hele stapel werd binnengereden op een versierd karretje, uit aan rector H. Mulder, do cent R. Duit, administrateur W. Hout veen en brugklasleerling Rogier v.d. Boom. Eigenaren van dergelijke voertuigen krijgen één week de tijd om hun eigen dom van de weg te verwijderen en ver wijderd te houden. Wordt die gelegen heid niet benut, dan komt de gemeente in actie. Er wordt een procesverbaal op gemaakt en het voertuig(wrak) wordt overgebracht naar een opslagterrein in Baarn. De opslag blijft beperkt tot één maand. Haalt de eigenaar in die periode zijn bezit niet op, dan wordt de auto naar een erkend autowrakkeninzamel- bedrijf afgevoerd om te worden vernie tigd. De kosten van verwijdering, opslag etc. worden op de eigenaar verhaald. Au towrakken die door politie of gemeen telijke opsporingsambtenaren op de openbare weg zijn aangetroffen, wor den voorzien van een oranje 'wegsleep' sticker. In één nacht zijn vorige week zeven auto's opengebroken. Waarschijnlijk is één en dezelfde dader daarvoor ver antwoordelijk geweest. Hij was met name actief in de 'schilders- buurt'. Op de Ruysdaellaan en de Al- bert Cuyplaan werd hij twee rediocas- setterecorders rijker door auto's open te breken. Twee pogingen op de Van Goyenlaan mislukten daarentegen. Op de Julianalaan en de Prinsenhof had hij weer wel succes en voegde hij twee radiocassetterecorders aan zijn verza meling toe. De autokraker was actief in de nacht van dinsdag op woensdag. André Bolhuis helpt sportvrouw Henny Pot de wisselbe- sportploeg Eldorado met Marianne en Jacqueline Pashley ker te dragen. Daarnaast sportman Ralph Milliard en en Hubert Veltmeijer. Foto: Goos van der Wilt. Henny Pot prolongeerde haar titel bij de sportvrouwen en de jeugdequipe van manege Eldo rado won de eerste verkiezing bij de sportploegen. De win naars werden vrijdagavond tij dens het afsluitende programma in C-drie bekend gemaakt. Milliard volgde voetballer Robert Roest op. De honkballer kreeg 1.011 van de 2.070 stemmen die door de bevolking en de jury op de sportmannen waren uitgebracht. Het dagelijks bestuur van de ge meente Soest ziet geen heil in een stedenband met het Engelse Har- row. De mogelijkheid daartoe was aangezwengeld door een inwoon ster van Soest. Mevrouw W. van Weijen-van Iersel heeft met haar gezin enkele jaren in Henny Pot ontving 737 van de 1.742 stemmen en werd daarmee voor de tweede achtereenvolgende keer winnares. Met 1.113 van de 2.280 stemmen werd Eldorado sportploeg van het jaar. Het was de eerste keer dat teams ook meedongen naar de ereti tel. Behalve de hippische equipe wa ren ook het herenteam van MHC Soest en het jeugdteam van TV Soest-Zuid genomineerd. De aanmoedigingsprijs, die in 1991 naar triathleet Jack Belt ging, werd Harrow gewoond. De stad is op zoek naar een Nederlandse gemeente, waar mee een zogenaamde 'town-twinning' kan worden aangegaan. Ze heeft de gemeente gevraagd de mo gelijkheden voor een stedenband te mogen toelichten. Maar het college heeft laten weten dat het geen zin heeft ditmaal toebedeeld aan Koen van der Wal. De judoka was kandidaat gesteld voor de sportman van het jaar, maar werd niet genomineerd. Van der Wal kreeg zijn prijs een dag eerder, omdat hij tijdens de slot- avond in C-drie in Bremen verbleef voor een internationaal toernooi. André Bolhuis, chef d'èquipe van de Olympische ploeg in Barcelona, reikte de prijzen uit. Ongeveer 250 mensen waren aanwezig tijdens de ontknoping. (Meer over de sportverkiezing in het sportkatern). om over 'town-twinning' te praten. Soest onderhoudt al stedenbanden met het Poolse Kozle-Kedzierzyn en de Duitse zusterstad Soest. In de jaren tachtig waren er ook enige contacten met Titusville, Florida in de Verenigde Staten, al bestonden die voornamelijk uit uitwisselingen tussen scholieren en contacten met de voormalige Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen. Eerdere verzoeken om officiële banden aan te leggen met het Turkse Kilickaya werden niet door het gemeentebestuur gehonoreerd. Afslank- en Nagelstudio

Soester Courant | 1993 | | pagina 1