arttóhocK i CULTUUR WELZIJNI De schoonheid van nieuwsgierigheid Klarinetworkshops bij RMA l i Tweemaal cabaret op één avoncl in C-drie Welfarewerk - mensenwerk WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 20 Expositie Tweemaal cabaret Populaire cursussen Workshop decoratie-technieken Informatiemiddag bij Mayindra over cursusprogramma Expositie beelden/schilderijen in 'De Hazelaar' Op zaterdag 6 februari aan het Kerkplein Vrijdag 5 februari in C-drie Kinderbios: 'Philip en de toverfluit' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant n \Nereld1/1/ïnkel Koop rijst kritisch! Bert Klunder Mylou Frencken en Reinder van der Naait Kinderboerderij De Vrije Teugel Vrijwilligers Vakature Bank Vakantiewerk als vrijwilligerswerk stichting openbare bibliotheek Nieuws van de bibliotheek Kunstwerk van de Maand Zondagconcert in kasteel Groeneveld ----- -- Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 De afgelopen maanden zijn in C-drie nogal wat werkzaamheden aan de ex positieruimte verricht. Dat kon slechts stapsgewijs, omdat in geen geval de cur sussen en andere activiteiten gestoord mochten worden. Onder andere zijn stenen banken weggesloopt en is een grote ruimte ontstaan, waar tentoon stellingen beter tot hun recht kunnen komen. Omdat het café-gedeelte uit sluitend voor cafédoeleinden gebruikt gaat worden, is er in het expositiege deelte een nieuwe wand geplaatst. Zo is er toch ruim voldoende mogelijkheid voor kunstenaars, cursisten, amateurs en anderen om hun werk naar tevre denheid te exposeren. Ria van Herwerden en Elisabeth Veld- huysen zullen samen in de maand fe bruari exposeren in C-drie. Het werk van Ria bestaat uit pentekeningen en etsen. Dat van Liesbeth uit papierkunst. Dat dit een goede combinatie is, bleek ook al op het Place d'Amis (30 april '92). De expositie is gratis en behalve op zondag dagelijks te bezichtigen. Cabaretvoorstellingen zijn er volop ge weest in C-drie. Maar twee verschillen de voorstellingen op één avond, dat komt elders in het land regelmatig voor, maar hier nog niet. Dus zijn op donder dag 11 februari de voorstellingen van Bert Klunder Mylou Frencken en van Reinder van der Naait te zien. Voor de pauze komen Bert Klunder Mylou Frencken met 'Visch en Fruit', na de pauze is de solo 'Volg de pijlen' van Reinder van der Naait te zien. Aanvang 20.00 uur. toegang f 15,-. Voor hou ders van Pas 65/CJP/JTK slechts f 12,50. Vorige week zijn de 'vooijaars' cursus- se i weer van start gegaan in C-drie. Veel Soesters gaan zich de komende periode weer bezig houden met de te ken- en schilderkunst. Dit is duidelijk te merken aan de overvolle cursussen. Men is blijkbaar nieuwsgierig naar alle verschillende specialisaties binnen het tekenvak. Erg populair zijn de cursus sen aquarelleren, schilderen met olie verf en de cursus portret/modelteke- nen kon dit seizoen ook van start gaan wegens voldoende inschrijvingen. Vo rig seizoen was er voor deze cursus min der belangstelling. Ook veel 'starters' hebben de weg gevonden naar het cen trum, want voor de cursus 'starten met tekenen' hebben we zelfs een wachtlijst moeten samenstellen. Eind maart (26 t/m 28 maart) is er een interessante workshop te volgen in C-drie. Gedurende drie dagen kunt u diverse decoratietechnieken uitprobe ren. U kunt kiezen uit bijv. marmeren, stempelen, sjabloneren, batikken, spui ten/spatten, zijde beschilderen. Ver schillende ondergronden kunnen hier voor gebruikt worden. Zo kunt u wer ken met zijde, linnen, katoen, porse lein, hout. Het is toch schitterend om uw eigen gordijnen of stoelbekleding te ontwerpen of een dessin te ontwerpen voor uw zelfgemaakte blouse of jasje? De kosten zijn f 95,- excl. materiaal kosten. Wordt verwacht 11 feb.: cabaretvoorstellingen van Bert Klunder Mylou Frencken en Reinder van der Naait 19 feb.: kinderbios 'Het meisje op de bezem' 23 feb.: poppentheater Koos Wieman: 'Het drake-ei' Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. Op zaterdag 13 februari is er in Mayin dra een informatiemiddag. Iedereen die geïnteresseerd is in de cursussen die ge geven worden bij Mayindra, maar ook iedereen die meer informatie wil over de produkten die er te koop zijn, kan op deze middag terecht bij Mayindra. Van 14.00 - 16.00 uur wordt er ingegaan op vragen die bij de mensen leven op dit gebied. Er zullen verschillende cursusleiders/ sters aanwezig zijn om te vertellen wat de cursussen inhouden. Er wordt op het moment heel hard gewerkt om de nieu we cursusruimte voor deze dag klaar te hebben. Of dat helemaal lukt kunnen we niet beloven, maar als het gelukt is zal deze informatiemiddag het eerste evenement zijn in deze prachtige ruim te. Het is mogelijk dat deze informatie middag, voor wie wil, wordt afgesloten met een meditatie, die voor iedereen te volgen is, ook al heeft men nog nooit gemediteerd. Heeft men belangstelling voor deze informatiemiddag, dan kan men zich opgeven bij Mayindra, Kerk straat 3-5, Soest. Tel. 25599. Op zaterdag 6 februari start de Tarot- cursus. Een methode van kaartleggen waarbij de symboliek van de kaart ons veel leert. De cursus wordt gegeven door Edith Katz. het hele jaar door zijn er Yoga-lessen, op woensdag- en donderdagavond, door Cherie Niels. De cursus Bachbloesem Remedies is dit seizoen op veler verzoek als avond cursus gepland. Hij begint op vrijdag 12 februari en wordt gegeven door Roos Vilé. Van de drie exposanten die vanaf 5 februari tot 26 bij Galerie de Ha zelaar exposeren lijkt alleen de beeldhouwer René Vaandrager niet figuratief te werken. Zijn na tuurstenen beelden wekken in eer ste instantie de indruk te zijn geba seerd op hunebedden, obelisken of menhirs. Niets is echter minder waar. Vaandra ger liet zich in het begin van zijn kunste naarschap inspireren door de oosterse krijgskunsten. Nu is de beurt aan de golfsport. Nadere beschouwing van zijn beelden leert dat het vooral de golfclub is die hem - zowel door de vorm als door het gebruik ervan - boeit. In de visie van de beeldhouwer worden golfclubs als een soort ongevaarlijke zwaarden door de lucht gezwiept, waarbij het uiteinde in verschijningsvorm is aangepast aan de positie van de bal en het soort terrein waar de bal op het moment van de slag ligt. Vaandrager probeert die mogelijke verscheidenheid aan omstandigheden in zijn beelden te vangen en doet dat on der meer door zorgvuldig en uitgewo gen bepaalde delen van zijn beelden ruw te laten en in contrast daarmee ande re delen juist te polijsten, om zo span ning en beweging vorm te geven. Djoe Postma De menselijke gestalten van Djoe Post ma hebben in sommige opzichten een merkwaardige wordingsgeschiedenis. Waar de meeste beeldhouwers hun fi guren uithakken, in was of klei boetseren of uit gips opbouwen, lijken haar beelden voort te komen uit een proces van rol len en kneden van klei. Het is alsof zij de details van haar beelden op hun plaats duwt en perst in plaats van ze er met wat extra klei of was op aan te brengen. De structuur van haar beelden is daardoor wezenlijk anders. Hoewel haar beelden op levende mo dellen zijn gebaseerd, zijn het geen rechtstreekse of realistische portretten. Djoe's intuïtie, de omstandigheden en de omgeving beïnvloeden het uiteinde lijke resultaat enorm. Zij bereikt een nog nadrukkelijker contrast met de werkelijkheid zoals wij die met onze zintuigen ervaren door haar beelden in brons te gieten, of vaker nog door ze met felle kleuren te beschilderen. In de keuze van haar modellen laat Djoe Postma zich overgens niet beperken in geslacht of leeftijd: haar belangstelling gaat uit naar mensen van alle statuten en leeftijden. Rien Jansen De derde exposant, Rien Jansen, is be gonnen als beeldhouwer, maar laat nu voornamelijk schilderijen zien. Schilde rijen die het resultaat zijn van zijn ont dekkingsreis door het innerlijk land schap van de mens, zijn speurtocht naar de diepere zin van dit bestaan. Zich be wust van het feit dat hij natuurlijk niet de eerste was om een dergelijke reis te ondernemen, richtte Rien Jansen zich op wat anderen voor hen al hadden ont dekt. Al spoedig ontspon de alchemie zich als leidraad voor zijn reis. Alchemie niet als kunde om goud te maken, maar als queeste naar de volmaakte schoonheid, zoals ridder Parcival van koning Ar- thur's hof naar de Graal speurde. Ook Nietsche, Jung en de I Tjing lieten hun sporen bij Jansen na. De schilderijen die uit die confrontatie en de confronta tie van Rien met zijn eigen innerlijk tevoorschijn kwamen zijn toonbeelden van innerlijke verstil ling. Er is aan te proeven dat de schilder steeds dieper verzeild raakte in de raad selen van het innerlijk landschap van de mens. Het Nederlands Klarinetkwartet is zaterdag 6 februari te gast bij de Regionale Muziekschool Amers foort (RMA) in Soest. Reden van het bezoek zijn de klarinetwork shops die de RMA die dag houdt. Van 11.30 tot ongeveer 17.00 uur kun nen de honderd klarinetleerlingen van de RMA en klarinetensembles uit de regio meedoen aan de workshops. Die worden gegeven door Jan Jansen, Mar- ten Hemminga, Kees Vos en Henri Bok, allen lid van het Nederlandse Kla rinetkwartet. Onder hun leiding kun nen de leerlingen zich bekwamen in het kwartet- en ensemblespel. Om 14.30 uur start voor de meer gevor derde kwartetspelers een openbare workshop onder leiding van Jansen en Bok. Om 16.15 uur wordt de workshop afgesloten met een optreden van een ensemble van beginnende klarinetspe lers. De muziekdag van de RMA wordt 's avonds voortgezet met een concert in de Xaveriuskerk in Amersfoort. Ook daaraan verleent het Nederlands Klari netkwartet zijn medewerking, evenals het Regionaal Concertorkest onder lei ding van Jos Pommer en de belangstel lende deelnemers van de workshops. Op het progamma staan werken van onder anderen Bernstein, Schindel- meisser en Lloyd Webber. De aanvang is 20.15 uur, de toegang gratis. De meeste kinderen krijgen een kadootje als ze jarig zijn. Soms mogen ze een verlanglijstje inleve ren of vertellen wat ze het liefst willen hebben. En dan wordt het natuurlijk spannend of ze ook krij gen wat hun grootste wens is. Ook Philip is jarig en hij heeft gezegd, dat hij het allerliefst een fluit wil hebben. Als Philip jarig is, mag hij mee naar de muziekwinkel en daar zoekt hij een heel kleine fluit uit. Hij begint er ijverig op te oefenen, terwijl hij ondertussen wat door het dorp wandelt. Eigenlijk ver veelt Philip zich een beetje. Als hij bij de rivier belandt, klimt hij in een boom... en laat de fluit per ongeluk in de rivier vallen. Weg cadeau. Philip gaat snel terug naar de muzie kwinkel, waar hij een soort clown ont moet. Deze clowri geeft hem een nieu we fluit, maar zegt erbij dat het een toverfluit is. Philip kijkt een beetje on gelovig; wat kan je er dan mee? Kan je er echt dingen mee groter of kleiner ma ken? Dat wil Philip wel eens proberen en hij begint met het kleine poesje Mia. En ja wel, Mia is opeens een grote leeuw ge worden. Nu wordt het pas echt leuk. Overal waar Philip en Mia komen blaast hij op zijn fluit en de meest won derbaarlijke dingen gebeuren... Ondertiteld. Aanvang: 15.45 uur. Duur: ongeveer 65 minuten. Leeftijd vanaf zes jaar. Toegang kinderen f 3,-; volwassenen f5,-. "Jron", marmer van René Vaandra ger. Zo'n speurtocht kan ook niet straffe loos oneindig worden voortgezet. Im mens, wie te zeer in de innerlijke raadse len jopgaat, verliest het contact met de wereld om hem heen en verwordt tot zonderling. Het is niet toevallig dat er een schilderij is met de titel "The phi- losópher declared his löve to a horse". Dit is een rechtstreekse verwijzing naar Friëdrich Nietsche, van wie het mo ment dat de overgang markeert van grote denker tot zonderling, wordt ge zien als het moment waarop hij naar buiten holde, een paard omarmde en het zijn liefde verklaarde. Rien Jansen is nog net niet naar buiten gehold en heeft daardoor een serie belangwekkende doeken gemaakt. De Hazelaar, beelden/sculptures, Bos straat 2. Openingstijden expositie: maandag t/m vrijdag: 10.00-12-30 uur; 13.30- 17.00 uur; zaterdag: 10.00-12.00 uur. \^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Kunnen kritische consumenten bij het kopen van rijst recht doen aan rijstpro- ducenten in het "Zuiden"? Rijst is geen handelsgewas zoals koffie. Voor meer dan de helft van de wereldbevolking is het basisvoedsel. De wereldwijde rijstproduktie van ruim 500 miljoen ton is dan ook voorname lijk bestemd voor zelfvoorziening. Slechts een klein deel van de totale pro- duktie komt op de internationale markt (2,5 Het is opvallend dat de groot ste producenten van rijst, China en In dia, geen rijst exporteren. De VS en Thailand zijn verreweg de belangrijkste exportlanden. Amerikaanse rijst In Nederland eten we, naast Zuideuro- pese rijst, voornamelijk rijst van Ameri kaanse bodem. Nederlanders zijn het laatste decennium aanzienlijk meer rijst gaan eten. Per persoon nam het gebruik toe van 3 kg naar ca. 4 kg per jaar. De meeste rijst wordt onbewerkt inge kocht door rijstpellerijen, die de rijst tot volle witte rijst verwerken, bestemd voor zowel de binnenlandse als de bui tenlandse markt. En de ontwikkelingslanden? Helaas vormen de tolmuren van de EG nog een moeilijk te nemen drempel voor Derde-Wereldlanden. Daar moet nodig verandering in komen. Toch heeft de Wereldwinkel voor de kriti sche consument sinds enige tijd Boli viaanse rijst in het assortiment. De rijst wordt in Bolivia gepeld. Dat betekent werkgelegenheid en dus bestaanszeker heid voor de mensen daar. De rijst is van zeer goede kwaliteit. De nieuwe openingstijden van de We reldwinkel zijn: dinsdag tot en met za terdag, 9.30-17.00 uur; vrijdagavond 19.00-21.00 uur; maandag gesloten. In 'Visch en Fruit' wordt Bert Klunder bijgestaan door Mylou Frencken. Als Henk Zwakjes speelt Klunder een man die terug getrokken leeft. Hij wordt ge vraagd om in het theater zijn ver halen te vertellen. Onderweg naar het theater pikt Zwakjes een meis je op. Zij weet zijn wankel even wicht danig te verstoren. In 1984 won Bert Klunder, samen met zijn toenmalige partner Co van Die- men, het Camerettenfestival in Delft. Na drie succesvolle jaren hield dit duo op te bestaan, waarna Bert Klunder ging regisseren. Mylou Frencken rondde in 1991 haar opleiding aan de Kleinkunstacademie af. In haar examenjaar won ze de Crea- tiviteitsprijs en bij het Camerettenfesti val '91 de tweede én Persoonlijkheids prijs met haar voorstelling, waarvan de len zijn terug te vinden in 'Visch en Fruit'. Regie: Kees Prins en Bert Klun der. Reinder van der Naait laat in zijn twee de soloprogramma 'Volg de pijlen' zijn gedachten de vrije loop. Over rookgor dijnen, over geheimen, beleefdheid, onthullingen, vulkanisme, koninginne dag, yogoyogo... en hoe een neus alles verraadt. 'Volg de pijlen' is een pro gramma met absurde verhalenvreem de geluiden en ontmoetingen met gek ken en genieën. Regie: Bert Klunder. In 1990 won Reinder van der Naait met zijn eerste soloprogramma 'Klapperen met je oren' de Wim Sonneveldprijs en de Publieksprijs op de finale van het Amsterdams Kleinkunst Festival. Naast het cabaret houdt Reinder zich bezig met nasynchronisatie van teken films. Zo is hij onder andere te horen in 'De kleine zeemeermin', 'De reddertjes in Kangoeroeland' Bert Klunder Mylou Frencken en Reinder van der Naait zijn te zien in C-drie op donderdag 11 februari, aan vang 20.00 uur. De toegang is f 15,- en voor houders van de passen 65/CJP/JTK f 12,50. Reserveren is gewenst en kan op tel. 02155 - 22188. Bert Klunder en Mylou Frencken Vrijwilligsters bij de Welfare zijn soms verbaasd als zij de aarzeling zien, die mensen bekruipt zich aan te melden als vrijwilliger/ster voor het Welfarewerk van het Neder landse Rode Kruis. Een beetje ge lijk hebben deze aarzelende men sen wel. "Het Nederlandse Rode Kruis", dat is nu eenmaal niet niks! Een echte Prinses van Oranje aan de top! Het Internatio nale Rode Kruis regelmatig in het we reldnieuws. Inderdaad, buitenstaan ders hebben wel een beetje gelijk als ze het Rode Kruis als iets bijzonders zien! De vrijwilligsters aan de andere kant zitten met het enthousiasme voor het concrete werk, wat Welfare nu eenmaal is. Een lastige situatie! Jammer eigenlijk. Het Rode Kruis is ondanks al dat 'grote' en 'gewichtige' een organisatie, waarin uitsluitend mensen werken. Eigenlijk dezelfde mensen als die aarzelende lezeressen en lezers, die best wel zouden willen mee doen in het Rode Kruiswerk, maar... Zo hebben we in Soest de situatie dat er Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 4 februari Vanochtend beginnen we met de activi teiten voor volwassenen. Dit is van 9.30 - 11.30 uur. Van 9.30 - 11.30 uur ont vangen we ook de Desmond Tutu- school groep 6 voor het project over voedsel. En dan komen 's middags groep 1 en 2 van de Savornin Lohman- school voor het thema Hok, bak, huis. Na schooltijd vieren Piet, Marlet en Lesley hun verjaardagspartijtje op de boerderij. Vrijdag 5 februari Van 15.45 - 17.45 uur; Cornelis, Ger- dien en Stephan vieren hun verjaar dagsfeest. En dan 's avonds feest voor kinderen van 7 tot 13 jaar: Kinderdisco. Een commissie van kinderen heeft plannen gemaakt om de kinderdisco nog leuker te maken en vanavond mer ken we of dat lukt. Entree twee gulden per persoon en het duurt van 19.00 - 20.30 uur. Zaterdag 6 februari Van 13.30,- 16.00 uur: Verjaardags feestjes van Martin, Kirsten en Onno. Tevens verzorging van de dieren onder deskundige leiding voor de wat oudere kinderen. Maandag 8 februari 's Ochtends komt De Ludgerusschool met groep 1 voor het project over de vacht. En 's middags de Professor Wa- terinkschol met groep 2 voor hetzelfde thema. Dinsdag 9 februari De toneelgroep voor kinderen van 7 tot 13 jaar oefent verder voor haar grote voorstelling aan het eind van het sei zoen. Woensdag 10 februari Allereerst vandaag van 9.30 - 11.30 uur: De peuter/ouderactiviteit. Gezel lig voor ouder en kind. Kost vier gulden per ouder/kindpaar. En dan 's middags om 14.00 uur weer de toneelvoorstel ling waar veel kinderen naar uit kijken. Een mooi, spannend verhaal met daar na limonade en snoep en nog veel acti viteiten. Het kost twee gulden per kind. Mededelingen Het is nu al mogelijk kinderen op te ge ven voor de kampweken in de zomer vakantie. Er is veel vraag naar. In 1993 zijn de kampweken gepland van maan dag 19 juli tot en met zaterdag 24 juli en van maandag 2 augustus tot en met za terdag 7 augustus. Voor inlichtingen en opgave, tel. 18136. in de Welfaregroep in Braamhage echt mensen tekort zijn. De groep die tot nu toe de werkzaamheden verricht, komt langzaam maar zeker adem tekort. Niet leuk voor deze vrijwilligsters, maar vooral niet leuk voor die medeburgers, vaak ouderen, die nu juist aan het Wel farewerk in Braamhage willen mee doen. Meedoen in het Welfarewerk als vrij willigster betekent: meewerken om mensen weer zichzelf meer waard te la ten voelen. Het motto dat wij in Soest daar voor gebruiken is: 'met elkaar - voor elkaar'. Doe mede-burgers, maar ook uzelf het plezier om mee te doen. Neem contact op met Nel Pelzer, tel. 03463 - 54006, of Thea Roest, tel. 02155 - 20337. Smitsweg 311, tel. 12630 "Vrijwilligers vakantiewerk 1993" is de nieuwste uitgave van het Nederlands Centrum Vrijwilligerswerk (NCV). Voor wie dit jaar actief op vakantie wil, zijn er legio mogelijkheden in het vrij willigerswerk. In de krant "Vrijwilligers m/v gevraagd" bieden organisaties vrijwilligerswerk gedurende de vakan tieperiode aan. Iedereen die enthousiast is en bereid om zich in te zetten kan meedoen, jong en oud. De vakantiekrant "Vrijwilligers m/v gevraagd" is voor f 1,75 verkrijg baar bij de Stichting Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest e.o. Vakatures 1-124: stichting voor acute hulpver lening in de regio zoekt persoon met computer-ervaring (WP5) voor admi- ninistratie en postbehandeling. 3-110: centrum verstandelijk gehan dicapten Baarn zoekt iemand voor de film-/disco-avond op woensdag (1 per 2 weken) voor assistentie bij het opbou wen van de zaal, koffieschenken, mee doen met de bewoners, helpen met op ruimen, etc. 7-137: welzijnsinstelling Soest vraagt vrijwillig(st)er om met de kookgroep (kinderen 6 tot 9 jaar) te koken en te bakken. 8-133: centrum geestelijke gehandi captenzorg zoekt vrijwillig(st)ers voor "bezoek-ouder-relaties" - d.w.z. dat een bewoner regelmatig wordt bezocht en dat er met hem/haar gezellige din gen worden ondernomen. 9-101: bemiddelingsinstantie licha melijk gehandicapten zoekt enthou siaste vrijwilligers die de mensen tijdens reizen en verblijfsvakanties terzijde wil len staan; vaak wel enige kosten voor eigen rekening. 9-114: patiëntenvereniging zoekt vrijwillige begeleiders bij groepsreizen voor hulp bij dagelijkse bezigheden, rolstoelduwen tijdens uitstapjes, win kelen en gezellig bezig zijn. Gastvrouw of -heer van de reisgroep heeft de eind verantwoording. 9-113: vereniging monumentenzorg vraagt vrij willig(st)ers met bouwkundig talent (-opleiding) die aan een werk kamp willen deelnemen (voor jongeren van 16 tot 24 jaar). 5-118: centrum natuur- en land schapseducatie zoekt vrijwillige mede werkers om educatieve programma's te begeleiden en bij het suppoosten willen assisteren (het hele seizoen). 10-109: welzijnsinstelling Soest zoekt enthousiaste begeleider van scho- lierengroep bij aktiviteiten als sport, knutselen, enz. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka tures Bank, Smitsweg 311, Soest, tel. 12630; dinsdag t/m donderdag 9.00 tot 12.00 uur. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het Kunstwerk van de Maand is van een van onze bekendste kunste naars, Armando. Het is een steen druk en heet Waldrand, IV. Armando is geboren in 1929 en is in de Nederlandse kunstwereld altijd een outsider geweest. Een beelden- de-kunstopleiding heeft hij niet ge volgd. Aangeleerde ambachtelijke vaardigheden kwamen hem overbo dig, zo niet schadelijk, voor. Zowel in zijn poëzie als in zijn schil derwerk gaat het vrijwel altijd over de indrukken die hij opdeed in de nabijheid van het beruchte concen tratiekamp Amersfoort. Als gevolg daarvan raakte hij gefascineerd door de omstandigheden waaronder mensen tot gewelddadigheid en kwaad in staat zijn, gefascineerd ook door de tijd die doet vergeten. Ik moet vooral eenvoudig worden, anders laat het landschap zich niet begrijpen. Het landschap kan gelezen worden. Het kent vele geheimen. Wie let mij. De Kunstuitleen is nog tot en met 20 maart op zaterdag open, van 11.00 uur tot 14.30 uur. Kom eens een kijkje nemen; er zijn meer dan vierhonderd kunstwerken te zien! Openingstijden Kunstuitleen, Wil laertstraat 49, Soest: Maandag- en vrijdagavond 18.30 - 20.30 uur Woensdag- en vrijdagmiddag 14.00 - 17.00 uur Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 4 maart Filmhuis: 'The Player In Cannes onderscheiden voor de beste regie (Altman) en beste hoofdrol (Rob- bins). Robert Altman's succes bij pers en pu bliek met de spannende en amusante film "The Player" is zijn zoete wraak op het establishment van Hollywood. De eigenzinnige Altman, die films op zijn naam heeft staan als MASH, Nashville en The Wedding, heeft er nooit een ge heim van gemaakt een gruwelijke hekel te hebben aan de snelle marketingjon- gens die het in Hollywood tegenwoor dig voor het zeggen hebben. Hij kon dan ook jarenlang nauwelijks een film van de grond krijgen. "The Player" geeft een prachtig kijkje achter de schermen van de droomfa- brieken van Hollywood. Op nieuwe ideeën zit niemand daar te wachten. Liever borduurt men voort op iets dat zijn succes bewezen heeft, zoals "The Graduate, 20 jaar later" of een film die iets tussen "Out of Africa" en "Pretty Woman" in moet worden. Centrale figuur is de producent Griffin Mill, die uit de tientallen voorstellen die hij dagelijks op zijn bureau krijgt de 10 projecten moet kiezen die per jaar ge realiseerd kunnen worden. Dat hij daarbij wel eens minder tactisch te werk kan gaan zal in de film blijken. No stars, just talent Tijdens de beginbeelden merkt een stu diofunctionaris op, dat er tegenwoordig niet meer van die mooie openingsscè nes worden gefilmd met één lange ca merabeweging, zoals vroeger bij Touch of Evil van Orson Welles (3 minuten!), hetgeen tegelijk gelogenstraft wordt door Altman, die de ene camerabewe ging van deze openingsscène zeker zo lang laat duren. Zo zit de film vol met grappige verwijzingen naar andere films. En dan hebben we het nog niet over de bijna eindeloze stoet van beroemde sterren die we op straat zien lopen, op parties of terrasjes tegenkomen enz. en die gewoon zichzelf spelen. Heel de ac teurskolonie van Hollywood heeft Alt man willen ondersteunen in zijn aanval op de verbeeldingsloze mannetjes die het daar voor het zeggen hebben. Ie mand heeft uitgerekend dat als ieder een zijn normale honorarium had ont vangen, de film 100 miljoen dollar ge kost zou hebben. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 7,50, cjp/65-t- f 5,00. Reserveren op 4 maart vanaf 19.30 üur: tel. 19577. De Baarnse Muziekkring organiseert op zondag 7 februari weer een zondag middagconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld. Als solisten treden op: Marcel Mandos (hobo), Gilbert den Broeder (piano), Jacomien Punt (altviool) en Alban Wesley (fagot). Zij spelen werken van Giovanni Battista Pergolesi, August Klughardt, Claude Debussy en Francis Poulenc. Het con cert begint om 16.00 uur. Toegang: f 10,-; cjp/pas65 f 8,50. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 Instuifmiddagen In buurthuis Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987, worden de volgende activiteiten georganiseerd. Op dinsdag 9 februari is er van 16.00 tot 17.30 uur een instuifmiddag voor jongeren van negen t/m twaalf jaar. Ook op deze middag gaan we weer iets leuks met elkaar doen. Entree f 1,-. Op woensdag 10 februari is er van 14.00 - 15.30 uur weer een hele leuke activiteit voor kinderen van vier tot acht jaar. Tevens is er voor de kleintjes van twee tot vier jaar voorlezen in het Turks. Creatieve uurtjes Buurthuis De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, organiseert in de maand februari en maart een aantal creatieve cursussen. Voor Valentijnsdag: Donderdag 11 februari van 9.30 - 11.00 uur: Geurhartjes maken van stof en potpourri-kruiden. Donderdag 18 februari van 9.30 - 11.00 uur: Decoratieve boompjes van piepschuim en lapjes stof. De kosten zijn f 2,50 per activiteit ex clusief materiaal. Opgave voor 8 fe bruari. Aquarelcursussen Proefles Aquarelleren: op donderdag 18 februari van 19.30 - 21.30 uur. Prijs f 7,50 incl. materiaal. Wilt u aan deze proefles meedoen geeft u zich dan vóór 12 februari op via onderstaand tele foonnummer. Basiscursus Aquarelleren: hierin leert u de basistechnieken en kennis over kleu ren, composities, vorm en dieptewer king. Deze begincursus start bij vol doende deelname op donderdag 4 maart om 19.30 uur. De kosten zijn f 150,- incl. materialen. U kunt zich tot uiterlijk 25 februari opgeven. Het in schrijfgeld is f 25,-. Vervolgcursus Aquarelleren In deze cursus wordt gewerkt aan de hand van bekende thema's uit de kunst. De lessen worden verduidelijkt met dia's. Deze cursus start op dinsdag 23 februari van 19.30 - 21.30 uur. Kosten f 150,- incl. of f 125,- excl. materialen.' U kunt zich tot uiterlijk 12 februari op geven. Inschrijfgeld f 25,-. Voor alle verdere informatie en opgave kunt u bellen naar De Vangrail en vra gen naar Jolanda, tel. 17615.

Soester Courant | 1993 | | pagina 20