gratis Muziekfestival op Soester straat scliocmnkcr ACTUEEL! Hulde voor 65-jarig bruidspaar Kolkman Commissie Minderheden krijgt geen externe secretaris technische dienst ONTBIJT-SERVICE Eiken in twee etappes weg Alle fracties mogen assistent naar commissies sturen Startmanifestatie politieregio mag 200.000 gulden gaan kosten Hinder van rook slagerij 2e afdruk College en Yan Gent betreuren omstreden uitspraak over dollars Soest bezorgd om democratische controle op nieuwe politie Nog geen tweede controleur WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 Met onder andere muziekgroepen en drive-in of popconcert TOP-AUTO'S VRAGEN OM TOP-PERSONEEL ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Geen politieke steun voor verzoek SCHOEMAKER Banden lek geprikt Gemeente verhuurt grond voor terras Van Weedestraat 'Laveloze' man weet locatie van ongeval niet meer Veiliger oversteken spoorwegovergang Van der Breemerweg DE TROMSLAGER Bewoners Soesterbergsestraat krijgen zin Commissie steunt VVD-suggestie Mist over extra politie-uren voor Soest Van Asch belooft maatregelen voor 1 maart FOTO VIDEO TV Reserve kermispot bedraagt 42 mille Géén onderhandelingen over grondaankoop Commissie stemt deels in met Schiedamse motie College: "Geen spoedeisend karakter" Lamp vernield Officieel bezoek aan Kozle van 25 tot 30 oktober Op een zaterdag in juni van dit jaar zal in Soest een groot muziek- straatt'estival worden gehouden. Ongeveer vijftien muziekgroepen zullen overdag optreden. Voor de avonduren wordt gedacht aan een drive-in show of een popconcert voor de jeugd. Het idee komt uit de koker van de com- ffijiissie Beeldende Kunst. De directies van de Regionale Muziekschool Amers— foort (RMA) en de Stichting Kunstzin- nige Vorming Eemland (SKVE) zijn inmiddels bereid gevonden een con cept-plan op te stellen. Het is de bedoeling dat tussen 13.00 en 17.00 uur optredens van muziekgroe pen plaatsvinden. Als locatie wordt daarbij gedacht aan het Kerkpad. Daar zou van 13.00 tot 15.00 uur ook een les programma met tentoonstellingen en wedstrijdjes voor basisscholieren moe ten worden gehouden. Gedacht wordt ook aan een bekende zanger. Hij zou met de kinderen liedjes moeten gaan zingen. In de avonduren willen de initiators een drive-in show of een popconcert hou den. Het terrein van sportvereniging WZ'49 aan de Eemweg zou zich daar voor lenen. Het college van burgemeester en wet houders is in principe bereid medewer king te verlenen door de noodzakelijke vergunningen af te geven. Ook stem men b en w in met de locaties. Daarbij zal nog wel worden bekeken of het mu- ziekstraatfestival kan leiden tot ver- keers- en parkeerproblemen. Voor het muziekstraatfestival is 13.686 gulden beschikbaar. Dat bedrag is af komstig uit het cultuurstimulerings fonds dat op zijn beurt is gefinancierd door de kermispot. De organisatoren willen proberen sponsorgelden uit het bedrijfsleven te werven om uit de kos ten te komen. Nog niet bekend is hoe veel geld nodig is voor het voor Soester begrippen unieke festival. Burgemeester De Widt en zijn vrouw gingen vorige week Bruidegom (87) en bruid (84) wonen al 17jaar in Soest, waar dinsdag, gewapend met een fraaie bos bloemen, op bezoek aan ze neerstreken na een periode van 23 jaar in Nederlands Indiè de Veenbesstraat. Daar vierden de heer D. Kolkman en me- en vervolgens 25 jaar Zandvoort. Het bruidspaar heeft vijf vrouw H.M. Kolkman-Schreuder hun 65-jarig huwelijksju- kinderen en inmiddels een respectabel aantal klein- en ach- bileum. Het burgemeesterspaar kwam hen namens het ge- terkleinkinderen. meentebestuur en de Soester bevolking van harte feliciteren. Foto: Goos van der Wilt. Omdat een Mercedes-Benz niet zomaar een auto is, werkt Van Kooy alleen met hoog gekwalificeerd personeel. Perfect geschoolde vakmensen die de meest moderne apparatuur en origineel Mercedes-Benz gereedschap gebruiken. Want stand verplicht. j Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 De adviescommissie Minderheden krijgt geen externe secretaris, die losstaat van het ambtelijk apparaat en dus niet gehinderd wordt door "twee petten". De commissie had daarom wel gevraagd, maar omdat zo'n externe secretaris 40.000 gul den moet gaan kosten is er geen politieke steun voor te vinden. Net als in het verleden blijft de door B. W. aangewezen ambtenaar van WVC die de minderheden in zijn porte feuille heeft dus zowel secretaris van de commissie als adviseur van het gemeen tebestuur. In het verleden is de commis sie regelmatig over deze "dubbelfunc tie" gevallen, wat o.a. tot uitdrukking kwam in "een stuk wantrouwen" over de verslagen. De afdeling WVC heeft niet genoeg budget en mankracht om de functie te splitsen, en dat geldt ook voor andere afdelingen binnen de gemeentelijke or ganisatie, en dus zou er een secretaris van buiten moeten worden aangetrok ken. Er blijkt echter geen politieke Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* meerderheid voor deze oplossing te vinden te zijn. Niet alleen vanwege het geld trouwens, maar ook om inhoude lijke redenen. Volgens een notitie van WVC-chef Ad van de Haar is het van belang dat er tus sen de commissie en het secretariaat een redelijke tot goede vertrouwensre latie bestaat. Bij de andere adviesorga nen is die relatie er wél, en hij ziet niet in waarom dat bij de commissie Minder heden dan niet zo kan zijn. De commis sie heeft in de loop der jaren al enkele ambtelijke secretarissen versleten. De "dubbele pet" van de ambtenaar moet maar geaccepteerd worden, vindt Van de Haar. "Als secretaris moet hij de commissie ondersteunen, adviseren en haar opvattingen correct verwoor den; als beleidsmedewerker en advi seur van het gemeentebestuur vervult hij een andere rol en kan hij afwijken van de opvattingen van de commissie." Schuldigverklaring? Bovendien, aldus de WVC-chef, zou het afwijken van de gebruikelijke lijn wel eens begrepen kunnen worden als een verlate en eenzijdige schuldig verklaring van het secretariaat aan de problemen die er geweest zijn, terwijl daar geen harde argumenten voor naar voren zijn gebracht. "De dieper liggen de problemen worden dan alleen op het secretariaat afgewenteld." Volgens V.d. Haar zitten de problemen vooral in de taak en de samenstelling van de commissie, en in het feit dat de problematiek rond minderheden nogal weerbarstig is, en dat oplossingen vaak moeilijk te realiseren zijn. De ambte naar/secretaris zit er dan tussen als "kop van Jut". De commissie Minderheden heeft de notitie van Van de Haar vorige week voor kennisgeving aangenomen en er niet opnieuw uitvoerig over gediscus sieerd, in afwachting van de ontwikke lingen rondom een nieuwe verorde ning, die echter niet meer in deze raad speriode tot stand zal komen. Een 43-jarige bewoonster van de Win terkoning ontdekte vorige week dat twee banden van haar auto, die bij haar woning stond geparkeerd, waren lek geprikt. Van de dader was geen spoor te vinden. Ze deed bij de politie aangifte wegens vernieling. Zowel snackbar La Route als ijssalon Milano mogen aan de Van Weede straat gebruik maken van gemeente grond ten behoeve van een terrasje. Het college heeft ingestemd met de ver huur van vijftien vierkante meter op pervlakte aan La Route en tien vierkan te meter aan Milano. Voor La Route betekent dat een huurbedrag van 477 gulden per jaar, Milano moet jaarlijks 318 gulden aan huur overmaken. Bij de herinrichting van de Van Weede straat zal zoveel mogelijk rekening wor den gehouden met de terrasjes. Hij wist nog wel dat hij een aanrijding had gehad, maar waar, dat was hem ontschoten. De 34-jarige Nijkerker mocht wel zijn rijbewijs inleveren, na dat de politie had vastgesteld dat hij een alcholpromillage van 2,9 in zijn bloed had, terwijl maximaal 0,5 is toegestaan. De 'laveloze' man was. maandagmiddag om kwart over drie 'hangend' in zijn au to aangetroffen op de Amersfoortse- straat. De motorkap van zijn auto was verdween als gevolg van een aanrijding. De man was niet bij machte te achterha len waar die had plaatsgevonden. Een onderzoek van de politie in naburige gemeenten leverde evenmin iets op. In overleg met justitie is het rijbewijs van de Nijkerker ingevorderd. De spoorwegovergang op de Peter van der Breemerweg wordt binnenkort veiliger. De komende weken worden kabels gelegd voor de nieuwe AHOB (Automatische Halve Overweg Bevei liging) die de bestaande AKI (Auto matische Knipperlicht Installatie) moet vervangen. Donderdag 11 maart worden de instal laties verwisseld. Dat betekent dat de gebruikers van de Peter van der Bree merweg een stuk veiliger de overweg op het drukke spoorwegtraject Amster- dam-Amersfoort kunnen passeren. Vooral fietsers maken gebruik van de route. Tegelijk met het wisselen van de instal laties komen er ook enige lantaarnpalen bij de spoorwegovergang. Dit is een vooruitlopen op het totale verlichtings plan voor de Peter van der Breemer weg. Het aanbrengen van de andere lichtmasten geschiedt over enige maan den. Op donderdag 11 maart kan het gemo toriseerde verkeer geen gebruik maken van de spoorwegovergang. Zij moet dan gebruik maken van de omleidings route via de Spiekerweg en A.P. Hil- horstweg. Fietsers kunnen die dag wel van de overweg gebruik maken. Zij worden met behulp van een verkeers- lichtinstallatie over de spoorlijn ge bracht. SURPRISE, SURPRISE... Wit u'iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. De salade- en koud buffet-specialist voor particulieren en bedrijven! 02155-22871 Steenhoffstraat 58 (voorheen slagerij Duwel) De gemeente Soest heeft naar aan leiding van reacties van omwonen den besloten om de laanbomen langs een deel van de Soesterberg sestraat in twee fases te vervangen in plaats van in één keer. In oktober 1992 besloot de gemeente Soest om de Amerikaanse eiken langs het gedeelte Soesterbergsestraat, tus sen de Ossendamweg en de Dennen weg, te vervangen. De bomen, die in middels een leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, vertonen op grote schaal afster vingsverschijnselen, ondanks de pogin gen die de gemeente herhaaldelijk heeft gedaan om de gezondheidstoestand van de bomen te verbeteren door diver se beheermaatregelen. De bomen heb ben in de loop der jaren vooral veel te lijden gehad van het toenemende ver keer en gaslekkages. Bovendien is nu bekend - en dat wisten diegenen die de eiken destijds plantten vermoedelijk Eindelijk staat er een streep on der het politieke gekissebis in de gemeenteraad van Soest over de vervanging van raadsleden in kleine fracties. Voortaan mogen alle fracties zich door hun frac tie-assistent laten vertegen woordigen, althans in commis sievergaderingen en niet in de raad zelf. De commissie Algemene Bestuurs zaken discussieerde maandagavond nog over deze kwestie, die in het ver leden enige malen tot beroering heeft geleid. Vorig jaar nog werd de fractie-assistent van Progressief Soest, Nel Koster, geweerd bij een vergadering van de commissie Fi nanciën onder leiding van CDA- wethouder Jan Menne. Koster zou het raadslid Leidje Tomassen ver vangen, die op vakantie was. De meningsverschillen gingen voor- ai om de vraag wanneer een fractie kan worden beschouwd als een "kleine" fractie, omdat het regle ment van orde zich daarover niet ex pliciet uitsprak. Dat de eenmans fractie van GPV/SGP/RPF een kleine fractie is, die bij ontstentenis van het raadslid Wiebe Meilof best door iemand van zijn "steunfractie" kan worden vervangen, wordt door niemand bestreden. Maar geldt dat ook voor de tweemansfractie van Progressief Soest, bestaande uit wet houder Jan Visser en raadslid Leidje Tomassen? In de praktijk komt het er immers op neer dat Tomassen het raads- en commissiewerk ook in haar eentje moet doen. Waar de grens dus getrokken moest worden was nog een punt van dis cussie, en bovendien: onder welke omstandigheden? Mag een raadslid zich alleen laten vervangen in geval van overmacht, ziekte en andere rampspoeden bijvoorbeeld, en niet als hij of zij naar zonniger streken af reist om stoom af te blazen? 'Ei van Neks' Volgens afspraak zou de raadscom missie ABZ de kwestie nu voor eens en voor altijd regelen. Dat ging maandagavond echter nog gepaard met de nodige onduidelijkheden, tot de WD-fractievoorzitter haar col lega's een soort "Ei van Neks" aan de hand deed. Zij stelde voor alle fracties - groot en klein - het recht te geven om zich in de commissies door hun fractie-assistent te laten verte genwoordigen, en dat het aan de fracties zelf moest worden overgela ten om te beslissen onder welke om standigheden dat zou kunnen. Het voorstel van Blommers viel goed bij de meeste fracties. Alleen het CDA maakte bij monde van Jan Zwaanenburg nog een voorbehoud. Hij ging akkoord voor de lopende raadsperiode, maar meende dat de raad zich na de verkiezingen van maart 1994 opnieuw over de mate rie zou moeten buigen. De meerder heid sloot zich echter bij de zienswij ze van Blommers aan. Soest is naast de 27 wettig gekozen raadsleden dus in één klap nog een stuk of zeven semi-politici (in elke fractie één) rijker geworden. Samen zijn dat er 34. Of het gemeentebe stuur daarmee democratischer is ge worden dan het al was valt overigens nog af te wachten... De feestelijke start van de nieuwe politieregio Utrecht - op 3 april in de raadzaal van het Soester ge meentehuis - mag 200.000 gulden gaan kosten. Het geld is afkomstig uit het (landelijk) budget voor de politie-reorganisatie. De introductie van de nieuwe politiere gio gaat gepaard met een publieksmani festatie, waarbij de politie zich "in vol ornaat" aan de bevolking zal presente ren. Gedacht wordt aan een soort "open huis, met toeters en bellen en hoogwaardigheidsbekleders"zoals districtschef commissaris E.W. Schutz- mann - tevens ceremoniemeester van de startmanifestatie - het maandag avond in de raadscommissie ABZ om schreef, waar Leidje Tomassen (P.S.) daarover wel eens meer wilde weten. Uit elke gemeente in het Utrechtse mag de burgemeester samen met een verte genwoordiger van de raad de officiële plechtigheid bijwonen. Burgemeester De Widt gaat echter proberen te rege len dat Soest wat meer afgevaardigden mag sturen. "Omdat het bij ons gebeurt hebben wij, denk ik, wel een streepje voor." Tomassen wilde precies weten of Soest ook meebetaalde aan het "feestje" van twee ton, maar Schutzmann kon dat ontkennen. Tomassen vond het deson danks toch een hoog bedrag, waarop De Widt repliceerde dat het eerst nog veel hoger was geweest, maar dat juist op aandringen van de burgemeesters gekozen was voor een sobere plechtig heid, "zo goedkoop mogelijk en primair gericht op de informatie aan de bevol king." acnutzmann zelf liet daarop enigszins olijk weten dat hij aanvanke lijk was uitgegaan van een bedrag van een miljoen... Dat schoot bij Kees Boerkoel (PvdA) geheel in het verkeerde keelgat. Hij vond dat Schutzmann lacherig en baga telliserend met de vragen van de com missie omging. "Dat is zeer frustrerend. Ik waardeer dat niet, het maakt me on gerust." Extra politie-uren Boerkoels ergernis gold ook de manier waarop Schutzmann reageerde op de opmerkingen van Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), die zich hardop af vroeg wat Soest nu in concreto gaat zien van de 2920 extra politie-uren die over dag beschikbaar komen als het politie bureau 's nachts dichtgaat voor het pu bliek, zoals vorige week definitief in het districtsoverleg is afgesproken. Daar is ook ingestemd met de Soester voor waarde dat de vrijkomende uren inder daad aan het rayon Soest besteed zullen worden, en niet zullen wegvloeien naar andere gemeenten. Meilof kon zich nog niets bij voorstellen bij die extra-politie-uren. "Het lijkt me niet reëel dat de politie nu overdag een kwartier langer gaat rondrijden. Hoe gaan we dat dan merken? Is het geen fictie?" De Widt antwoordde nog dat het echt waar was, dat Soest heus meer politiemensen in de surveillance krijgt, tenzij ze voor een calamateit naar elders worden geroepen. Schutzmann gaf ech ter met zoveel woorden toe dat het alle maal wel eens theorie zou kunnen blij ken, zodat de mist over dit vraagstuk voorlopig nog niet is opgetrokken. Slagerij Yan Asch moet voor 1 maart van dit jaar maatregelen treffen om geurhinder van de rookkast te voorkomen. De lei ding van de zaak aan de Van Wee destraat heeft toegezegd mede werking te zullen verlenen. Een aantal bewoners van de Korte Brinkweg klaagde in december per brief bij de gemeente over de stan koverlast. Ze schrijven dat de hinder lange tijd acceptabel was, maar dat die ernstigere vormen aannam, naarmate het bedrijf groeide. "Het is de rook van de rookkast die nu bijna dagelijks gedu rende vele uren onze gezondheid en ons woongenot aantast", aldus zeven bewo ners. Ambtenaicii iieooen een onuer- zoek ingesteld en vastgesteld dat de klachten gegrond zijn. In overleg met Van Asch is afgesproken dat de slager voorzieningen zal treffen. De keuze bestaat uit het verhogen van de afvoerpijpen van de kookketels of het installeren van nieuwe, Duitse ap paratuur die het afvoeren van rookgas sen overbodig maakt. Waarschijnlijk worden de afvoerpijpen verhoogd, om dat de Duitse apparatuur nog niet op de markt zou zijn gebracht. De verhoging van de afvoerpijpen zal volgens de afdeling milieu van de ge meente slechts een gering effect heb ben. nog niet - dat de Amerikaanse eik niet echt geschikt is als Iaanboom op deze grondsoort. Omdat de gemeente Soest de komende generaties opnieuw wil laten genieten van een prachtige laan, besloot zij de bomen in één keer te vervangen. Ken merken van een laan zijn immers, dat er symmetrie is (weerskanten gelijk), dat de bomen van dezelfde soort en dezelf de leeftijd zijn en dat de plantafstand gelijk is. Dit kan het best worden bereikt te oaan tot vervanging ineens. Een aantal omwonenden bleek hierte gen grote bezwaren te hebben: zij wil den zo lang mogelijk kunnen blijven ge nieten van de oude bomen, hoewel men ook wel inzag dat vervanging op termijn onontkoombaar zou zijn. De gemeente Soest kon voor hun gehechtheid aan het vertrouwde straatbeeld wel begrip op brengen en besloot de bomen in twee keer te vervangen. Pas over negen jaar zullen de laatste bomen worden vervan gen door nieuwe. De twee eiken op de hoek Vondellaan zullen pas in de twee de fase worden vervangen omdat zij op die plek zo'n belangrijke functie hebben voor het straatbeeld. De gemeente Soest maakt van de gele genheid gebruik om de lege plekken, die in de loop van de tijd zijn ontstaan weer op te vullen. Er is gekozen voor vervanging met Moeraseiken, een soort die zich op deze grondsoort en langs een weg beter thuisvoelt dan de Ameri kaanse eik. van k.b film 10x 15 cm mal of glans WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid De gemeente Soest heeft 35.900 gulden aan de kermis van 1992 overgehouden. De totale inkomsten bedroegen 93 mil le. Daarvan werd 60.975 gulden uitge keerd aan diverse instellingen en het cultuurstimuleringsfonds. De reserve van de kermispot bedroeg reeds ruim zesduizend gulden, zodat de gemeente nu een 'potje' van 42.658 gulden achter de hand heeft. De opbrengst van de kermis wordt ie der jaar hoger. In 1989 incasseerde de gemeente 'slechts' 58.000 gulden. Er zijn géén onderhandelingen over grondaankoop gevoerd tus sen de gemeente en winkelier Yan der Yeen van de Burgemeester Grothestraat. De omstreden uit spraak over de "dollars" die de bloemist al voor zich zag, heeft di recteur Jaap van Gent moeten in slikken. Dat blijkt uit het antwoord van het Col lege van B. W. op de schriftelijke vra gen die WD-fractievoorzitter Neks Blommers onlangs over deze affaire stelde. Van Gent, directeur van sector II (Milieu en Stadsbeheer) heeft in een ingezonden briefje aan de Amersfoort- se Courant de zaak inmiddels rechtge zet. Zowel schriftelijk als telefonisch zijn aan Van der Veen excuses aange boden. Volgens B. W. is het citaat van Van Gent in de krant overigens niet letterlijk weergegeven. "Hij heeft in algemene zin de problematiek van de grondver werving willen aangeven. In dat ver band is wel gesproken over dollars," geeft het College toe. B. W. laten op de vraag of zij deze uitspraken dekken weten dat zij de opmerkingen betreu ren. Dat geldt ook voor Van Gent zelf. Hij betreurt het dat zijn uitspraak over dol lars in verband is gebracht met van der Veen, temeer daar - "door een intern misverstand" - geen onderhandelingen met Van der Veen over grondaankoop gevoerd zijn. Het College heeft Van Gent nu opgedragen de informatie in de richting van de pers voortaan te be perken tot louter zakelijke feiten, en daarbij goed na te gaan of deze feiten juist zijn. 'Harmonieuze sfeer' Op de vraag of het College van plan is het overleg met de overige winkeliers van de Van Weedestraat in dezelfde sfeer te voeren antwoorden B. W. deemoedig dat die gesprekken wat het College betreft "in een harmonieuze sfeer" gevoerd zullen worden. Van die gesprekken worden, zoals door de WD-fractie gevraagd, voortaan korte verslagen gemaakt, maar die zul len niet in de openbare vergaderingen van de raadscommissies besproken worden. "Ten eerste omdat het hier be langen van individuele burgers betreft, ten tweede omdat het de belangen van de gemeente Soest kan schaden." Het College zal de verslagen daarom ver trouwelijk ter inzage leggen voor de raadsleden. Het College van B. W. gaat na mens de gemeenteraad een brief sturen naar Den Haag, waarin - in navolging van Schiedam - de be zorgdheid van de Soester politiek wordt uitgesproken over de demo cratische controle op de nieuwe politie-organisatie. Soest treedt daarmee deels in het spoor van de gemeenteraad van Schiedam, die daarover al eerder een uitspraak heeft gedaan. In Schiedam vindt men dat de nieuwe politiewet op dat punt ernstig tekortschiet, omdat de regeling zich beperkt tot beheerszaken, terwijl de democratische verantwoordings plicht zich volgens de Schiedammers ook moet uitstrekken tot het feitelijk optreden van de politie en de beslissin gen van het operationele gezag. Schiedam vindt dat het tot de meest we zenlijke eisen van de rechtsstaat be hoort dat democratische controle kan worden uitgeoefend op het beheer en het optreden van de politie en heeft dan ook een klemmend beroep op de rege ring en de Staten-Generaal gedaan om in de nieuwe Politiewet afdoende te re gelen dat die "directe en effectieve con trole door een rechtstreeks gekozen or gaan" gehandhaafd blijft. De Soester situatie verschilt weliswaar van die van Schiedam, maar juist op het punt van de democratische controle zit ten veel gemeentebesturen op dezelfde lijn. Alle fracties stonden sympathiek tegenover het voorstel om ook namens Soest die ongerustheid uit te spreken te genover "de wetgever", al lieten Wiebe Meilof (GPV), Neks Blommers (WD) en Loet Jansen (D66) weten dat het volgens hen allemaal zo'n vaart niet liep. Met een aangepaste tekst konden zij zich overigens wel verenigen. Voorlopig komt er geen tweede controleur woonomgeving. Vol gens burgemeester en wethouders heeft het creëren van een extra for matieplaats geen spoedeisend ka rakter. Bij de behandeling van de Voorjaarsno ta zal de gemeenteraad weer gelden be schikbaar stellen. Voorwaarde is dat het om onvoorziene, onvermijdbare of onuitstelbare uitgaven gaat. In ambte lijke en politieke kringen wordt dat de drie o's genoemd. De controleur valt in de ogen van het college niet onder één van die drie o's. B en w zullen de raad op de hoogte brengen van hun standpunt. Het al dan niet aanstellen van een tweede contro leur woonomgeving zou dan tijdens de begrotingsbehandeling in oktober op nieuw ter sprake kunnen komen. De kosten van een controleur worden geraamd op zeventigduizend gulden, waarvan tien mille voor de aanschaf en onderhoud van een fiets, een uniform en verbindingsmiddelen. Een controleur woonomgeving is niet alleen actief om te kijken of honden op de juiste wijze en plekken worden uitge laten. Hij is onder meer ook inzetbaar in het kader van de sociale vernieuwing. Zo is de huidige controleur actief be trokken geweest bij de totstandkoming van een garage, waarin hobbymatige autoherstelwerkzaamheden kunnen worden uitgevoerd door particulieren. Daarvoor is een garage in de wijk de Eng geschikt gemaakt. Soesters kunnen daar tegen een geringe vergoeding aan hun auto sleutelen. Een bewoner van de Dokter de Voslaan ontdekte vorige week dat zijn buiten lamp kapot was gemaakt. Onbekende daders hadden de lamp afgebroken van de bevestigingsplaat. In het najaar zal opnieuw een officiële delegatie van Soest de Poolse zuster stad Kozle-Kedzierzyn bezoeken. Voorgesteld is op 25 oktober af te rei zen voor een verblijf van vier dagen. Elk jaar is er officieel contact tussen Soest en Kozle. Ditmaal is het de beurt aan Soest om als gast te fungeren. De gemeente zal de 'uitwisseling' in nauw overleg met de Stichting Jumelage Koz- le-Soest op touw zetten. Nadat die stichting de vredespijp heeft gerookt met de Vereniging Kozle-Soest, zal ook die vereniging bij het overleg worden betrokken. De kosten van de reis zijn voor eigen rekening. De Soesters wor den in Kozle ondergebracht bij gastge-

Soester Courant | 1993 | | pagina 3