WpiNIeï f IVARIAI Weer geen wit IJsberenweekend voor scouts 'Politie geeft nog steeds geen concrete informatie' WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAC Brand vraagt uw aandacht voor: Aanlegvergunning Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen Ontwerp-hinderwet- vergunning Hinderwetvergunning Autokraak Meningen van lezers Soest verdient béter Eerste zonneboiler niet de eerste De rel om de dollartekens Steekvlam leidt tot keukenbrandje Unieke samenwerking van 'Apollo' en Soester Orkest Vereniging Rachel Ann Morgan Veel activiteiten in jubileumjaar Zonnebloem-Utrecht 15 jaar in de weer voor zieken en gehandicapten Oudste afdeling The Talk of the Town CDA-bloed A Na een aangepaste versie in 1992, or ganiseerde de Hopman Masselman- groep uit Soest zaterdag en zondag voor de elfde keer het traditionele IJs berenweekend voor scouts van 11 tot 16 jaar, in het laatste weekend van ja nuari. De 250 deelnemers wachtten alleen nog op Koning Winter. Vorig jaar zag het er even naar uit dat er geen IJsberenweekend meer zou ko men. De bouwwerkzaamheden voor het nieuwe clubhuis vormden een ob stakel; er zou te weinig plaats overblij ven voor de tenten. Bovendien is bouw terrein geen kampeerterrein. Om het kamp één keer te laten uitwijken naar ander terrein, bleek een oneindige weg en uiteindelijk werd besloten om een ander alternatief te zoeken. De scouts moesten het vorig jaar met een niet minder spectaculaire 'IJsberendag doen. De animo heeft daar niet onder geleden. De Hopman Masselmangroep kwam terug met een flitsender IJsbe renweekend dan ooit tevoren. Op 30 januari en 31 januari kampeer den de ruim 250 scouts uit Soest, Baarn, Bilthoven, Maartensdijk, Amersfoort en Driebergen/Zeist weer aan het ein de van de Sparrenlaan. De organisato ren van het kamp, rowans de leiding van de groep, zorgden voor een sfeervol weekend, compleet met spannende spelen en op zaterdagavond, als hoog tepunt, een spetterende theatervoor stelling in het openluchttheater. Het theater met een eigen band en toneel groep, stond net als het hele weekend in het teken van 'Brand', misschien een eenvoudig thema, maar wel een basis voor vele mogelijkheden. De deelne mers hadden dan ook niets te klagen. De spelen waren zo opgezet dat de Raadhuisplein 1, tel. 93411 De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het aanleggen van een verharding op het Gildeterrein aan de Ferd. Huyck- laan (pad ter breedte vier meter be staande uit grasbetonkeien) (artikel 21, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 4 februari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afdeling Ruimte lijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter in zage. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op volgende aanvragen met toepas sing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. bouwen van een machineberging, t.o. Lange Brinkweg 56 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijk Orde ning en artikel 50 lid 8 van de Wo ningwet); 2." plaatsen van een romneyloods, Van Weerden Poelmanweg 1 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 3. uitbreiden en verbouwen van een woonhuis, Vinkenweg 32 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijk Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 4 februari 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Het met een gemerkte bouwplan ligl tevens ter inzage in de Dependance Burger- en Samenlevingszaken, Dorps plein 17 te Soesterberg, geopend dins dag en donderdag 14.00 - 16.00 uur. Volgende bouwaanvragen/meldingen zijn ingediend op de aangegeven da tum. Gerrit van de Veenstraat 25 (93017): het uitbreiden van een woon huis, 18-1-93; Haagwinde 9 (93Ó23): bouwen van een windhok, 20-1-93; •Kerkdwarsstraat 2 (93025): plaatsen kap op garage, 22-1-93; Lange Brinkweg 35-a (92487): ge heel vernieuwen van een woonhuis, 19-1-93; Parklaan 2 (93020): plaatsen van een serre, 19-1-93; Soesterbergsestraat 112 (93009): bouwen van een serre, 22-1-93; Sterrenbergweg (ong.) (92272): bouwen van een bedrijvencentrum, 19-1-93; Van Goyenlaan 215 (93019): wijzi gen gevel, 19-1-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken) elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. De volgende bouwvergunnningen/ meldingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum. Den Blieklaan 41-a (92492): plaat sen van een carport, 18-1-93; Johannes Poststraat 2-460 (92416): het vernieuwen van 5 blokken flatwo ningen, 19-1-93; Klein Engendaalweg (92495): plaat sen van een hoogspanningsruimte, 19-1-93; Meent 29 (92332): plaatsen van een prefab-ruimte voor opslag van gasfles sen, 22-1-93; Mercury 25 (92464): plaatsen van een berging, 18-1-93; Van Weedestraat 221-225 (1510): aanbouwen van 6 balkons aan 6 boven woningen (wijz. bouwverg.), 18-1-93.Op grond van de Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen (AROB) kunnen belang hebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indienen. Als u een be zwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de be slissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouw zaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage het ontwerp van de beschikking op het ver zoek van: K. Gerla, Colenso 41, voor het op richten van een dansschool aan de Al- bert Cuyplaan 198 B. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door het die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 18 fe bruari 1993. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en bij de dependance publiekszaken in Soesterberg tijdens de openingsuren, ter inzage de beschikking op het ver zoek van: Ministerie van Defensie, Dienst ge bouwen, Werken en Terreinen, Postbus 90027, 3509 AA Utrecht, voor het in strueren van militairen omtrent herstel en onderhoud, instructie en werking van tanks en geschut op het perceel Zeisterspoor 1. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door:a. de aanvra ger; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enig ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet (tij dig) in staat is geweest eerder bezwa ren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. "Ijsberende scouts in de Soester bos sen. Foto: Goos van der Wilt. scouts, onderverdeeld in subgroepjes, punten konden verdienen. Het groepje dat aan het einde van het kamp het hoogste aantal punten gescoord had, werd winnaar van het IJsberenweekend en mag de ijsberenbokaal een jaar lang meenemen naar zijn scoutinggroep, om hem vervolgens het jaar daarop te ver dedigen. Naast het wedstrijdelement was er aandacht voor gezelligheid, het leggen van contacten en bovenal veel lol met elkaar. Maar op Koning Winter werd tever geefs gewacht, want na al die jaren zon der sneeuw werd het opnieuw niet wit op het IJsberenweekend. Een 49-jarige bewoner van de Hannie Schafthof constateerde vorige week dat zijn auto was opengebroken. De dader had een van de ruiten vernield en had de radio weggenomen. Hij stelde de politie op de hoogte. Als mevrouw Neks Blommers (WD) vaststelt dat de Soester burgerij ver vreemdt van het plaatselijke overheids beleid levert haar dat van de zijde van wethouder Visser het verwijt op dat zij wordt gedreven door pure jaloezie: "Onze vrouwelijke Bolkestein is ge woon jaloers", zei Visser volgens deze krant van 13 januari jl. Maar naar het zich laat aanzien heeft mevrouw Blommers wél gelijk. Er wordt door de Soester bestuurders veel te weinig acht geslagen op de wensen en ideeën van de burgerij, al zijn die nog zo slim en doordacht. Ik zal niet ingaan op de algemene onvrede die men overal kan beluisteren, maar noem één con creet voorbeeld: Onder de kop 'Iedereen praat in zijn ei gen straatje' stelt de Soester Courant (20-1) terecht dat de verkeersproble matiek in Soestdijk-Oost alleen maar is verlegd. Sinds de afsluiting van de Wal deck Pyrmontlaan aan de noordzijde kregen de Beetzlaan en de Hellingweg de zwarte Piet in de vorm van sterk toe genomen verkeer. Vooral de smalle Hellingweg is duidelijk de dupe: toege nomen gevaar (naar mijn weten alleen nog maar blikschade) en opstoppingen, veelal bij geparkeerde auto's en de PTT brievenbus, en meer van dat soort hin derlijks. Gezien het feit dat voor de bewoners van de Prinsenhof, de W.P.-laan en de Beetzlaan de Van Weedestraat het na tuurlijke (winkel)achterland is en dat veel van deze gezinnen twee auto's heb ben, mag men gerust aannemen dat er tegenwoordig tenminste honderd au to's per dag méér vice-versa over de Hellingweg rijden wat zou neerkomen op tenminste 300 onnodige kilometers. Wat dat aan te vermijden extra kosten met zich meebrengt kan iedere auto-be zitter uitrekenen. Wat de extra schade aan het milieu is laat zich slechts raden. Had deze voor de Hellingweg ergerlijke en voor de Prinsenhof/W.P.-laan kos tenverhogende situatie kunnen worden voorkomen? Voor een belangrijk deel zeker, door namelijk een suggestie se rieus te nemen die tijdens een hoorzit ting aan de Soester bestuurderen werd gedaan, en die indertijd ook als inge zonden brief in de Soester Courant werd gepubliceerd. De reactie van de Soester politie in de Soester Courant van 27-1-1993 geeft mij (zonder aarzeling) reden tot de vol gende opmerkingen. 1. Het is teleurstellend dat de reactie 'om de hete brij' heen draait en niet op een reële wijze ingaat op mijn ingezon den stuk (zie Soester Courant van 20-1-1993). Het is jammer dat met op merkingen als tendentieus, de klok en de klepel gepoogd wordt mijn inbreng te kleineren en zo het rookgordijn in stand te houden. 2. Er zijn twee informatie-avonden voor de Soester bevolking geweest; de door de PvdA georganiseerde bijeen komst in de Mavo Soest heb ik bijge woond, de bijeenkomst op 5-1-1993 kon ik helaas niet bijwonen; van ande ren die beide keren wel aanwezig wa ren, heb ik gehoord dat de inhoud het zelfde was. De informatie van de politie heb ik dus gehoord en in de Soester Courant van 13-1-1993 gelezen. Juist de informatieverstrekking en de beant woording van de vragen waren voor mij aanleiding de mogelijkheid van een in gezonden artikel te kiezen om (een deel van) de andere kant van het verhaal naar voren te brengen. 3. In mijn reactie in de Soester Courant van 20-1-1993 heb ik al aangegeven hoe het omgaan met subjectieve gevoe lens van burgers door de Soester poli- tie-leiding wordt beleefd. Daar is niet op ingegaan en ook nu wordt er om heen gedraaid. Er komen op zich meer surveillanten, dat is waar; nog steeds is niet duidelijk gemaakt op welke mo menten van de dag de burger dat op straat zal merken. Niet verteld wordt dat de surveillanten meer dan voorheen ook recherche-taken moeten gaan ver zorgen. Het bezig zijn met die zaken houdt in dat men voor de gewone sur veillance op straat niet kan worden in gezet. 4. Terecht wordt gesteld dat het 9e dis trict in Amsterdam tot stand is geko men als gevolg van reorganisatie. Door daarmee te schermen wordt echter voorbij gegaan aan de essentie van wat ik heb betoogd. Amsterdam zelf heeft acht districten; die districten hebben op één na allemaal drie wijkbureaus. De reden voor het totstandkomen cq het realiseren ervan heb ik in mijn vorige stuk aangegeven; en dat staat nog steeds recht overeind. Dat er problemen zijn met het open houden van de wijkbureaus heeft op dit moment te maken met het feit dat er in Amsterdam minder agenten zijn dan is toegestaan (de organieke sterkte); dat nog los van de toegestane uitbreiding met ca. 1500 mensen. Evenwel blijven de 23 wijkbureaus dag en nacht open. Daarbij moet ook nog bedacht worden dat de Amsterdamse bureaus werken met acht groepen; Soest in haar goede tijd met zes. Een opmerking over grote appels en kleine peren is dan ook flauw en niet terzake doende; het gaat om de keuzen die men kan maken binnen de gegeven mogelijkheden. Daar ligt het verschil, veel meer dan in het verschil in één agent per zoveel burgers. Als je daar over gaat praten dan zijn er nog meer verschillen in omvang van crimi naliteit e.d. 5. Het is verheugend te mogen lezen dat de 'overige' surveillance in Soest aange stuurd blijft worden vanuit het Soester politiebureau. Dat is een nieuw gegeven ten opzichte van de tot nu toe aan de burgers gegeven informatie. Echter, ik zou graag ook duidelijkheid willen ver krijgen voor welk deel van de dag dat gaat gebeuren of geldt het voor 24 uur per dag? Op dit moment, zo heb ik ver nomen, wordt de (gehele) surveillance vanaf al 17.00 uur gestuurd vanuit Baarn. 6. Het zou - volgens de politieleiding - onjuist zijn te beweren dat er in Soest 's nachts maar één auto rondrijdt. Dat wordt onderbouwd met de medede ling dat er in Eemland-Noord voldoen de auto's rondrijden om te kunnen vol doen aan hulpaanvragen. In de praktijk betekent dat volgens mijn informatie: er zijn in Eemland-Noord 's nachts acht mensen in dienst en drie auto's op de weg; in principe één auto in het gebied Eemnes/Bunschoten (overigens een beetje vreemde combinatie omdat er weliswaar een pontje is, maar het nachtelijk verkeer moet helemaal via Eemdijk), één auto in Baarn en één au to in Soest en Soesterberg samen. In ge val van nood kan men assistentie van één van de andere wagens krijgen. Het feit dat Soest er op achteruit gaat ten opzichte van de oude situatie wordt niet bestreden. 7. De indruk wordt gewekt dat de 's nachts 'gewonnen' menskracht niet alleen tijdens kantooruren zal worden ingezet. Als dat betekent dat de inzet van die menskracht nadrukkelijk (ook) voor de bevolking merkbaar zal zijn tussen 16.00 en 22.00 uur (of toch 23.00 uur), dan betekent dat winst waar we alleen maar blij om kunnen zijn. Vooralsnog ben ik echter niet optimis tisch, maar wil me graag door de prak tijk laten overtuigen. 8. Of de vergelijking met Amersfoort gebagatelliseerd kan worden, zoals de (formeel nog) Soester politieleiding doet, waag ik te betwijfelen. De politie leiding veronderstelt in haar reactie iets, zij geeft geen harde feiten. Op deze wijze wordt getracht de aandacht af te wentelen van de essentie van mijn op merking terzake en dat is het door Eem- land-Zuid gekozen beleidsuitgangs punt. Daar wordt niet op gereageerd. Overigens komt er in Eemland-Zuid wel een volwaardig rayon of wijkteam bij door de uitbouw van de wijkpost in Amersfoort-Noord. 9. Wederom wordt getracht de verant woordelijkheid af te wentelen op het rijk. Het rijk heeft een keuze gemaakt voor het regionaliseren van de politie en het rijk heeft bepaald welke sterkte de regio's krijgen. Ook t.a.v de nadere in vulling zijn er een aantal uitgangspun ten waar rekening mee gehouden moet worden. Maar om te doen alsof alles door het rijk is vastgelegd en dat er geen eigen keuze-mogelijkheden zijn, heb ik de vorige keer als flauw genoemd en met mijn vorige stuk al voldoende aan getoond. 10. Iedere burger heeft het recht op een eigen mening. Als dat deels gebeurt op grond van onjuiste informatie kan dat zeer wel liggen aan een in gebreke blij ven van diegenen die de correcte en vol ledige informatie kunnen geven. De Soester politieleiding mag zichzelf er van overtuigen dat ik de plank flink missla, zij heeft mij daar met haar infor matievoorziening en haar reactie zeker niet van kunnen overtuigen. Integen deel zelfs. Ad van de Haar De suggestie namelijk dat - toentertijd - de afsluiting aan de noord-oostzijde van de W.P.-laan niet zou worden aan gelegd en die aan de zuid-westzij de zou worden gehandhaafd; en dat een twee de afsluiting zou worden opgericht na de ingang van de tennisbaan, gerekend vanaf de Beetzlaan, of - nog beter - tus sen de ingang-noord en de ingang-zuid naar de twee parkeerterreinen van de tennisbaan toe. Dat was in het voordeel van alle betrokkenen geweest en de ge meente had zich afbraakkosten van de barrage op de Waldeck Pyrmontlaan aan de zuid-westzijde kunnen bespa ren. Deze m.i. constructieve suggestie "voor open doel" werd volstrekt genegeerd, zonder opgaaf van redenen, openbaar noch persoonlijk, terwijl geïnteresseer de betrokkenen toch duidelijk van eni ge bijval blijk gaven. En op grond van dit soort zaken heeft naar mijn stellige overtuiging mevrouw Neks Blommers gelijk: "Soest verdient beter". En in ieder geval verdient Soest niet dat het Gemeentebestuur de in druk maakt dat het er niet is voor de burgers, maar dat de burgers er zijn voor het bestuur. Dit is, denk ik, maar één voorbeeld uit velen. Het zou mij bijvoorbeeld niet verbazen als over een paar jaar een soortgelijke stukje over de Van Weede straat in deze krant zal staan: wel her haalde kapitaalvernietiging en géén structurele oplossing, terwijl iedereen ziet dat de verkeerssituatie in de Van Weedestraaf vast en uit de hand loopt. Voor de goede orde: wonend in de Schrikslaan is de indertijd voorgestelde alternatieve barrage -die bij de tennis baan dus- op geen enkele wijze in mijn voordeel: ik zal mijn boodschappen in de Van Weedestraat hoe dan ook via de Hellingweg moeten doen. Ik spreek dus niet in mijn eigen straatje. M.H.C. Bruineman De familie Maas van de Eikenlaan heeft een zonneboiler. Goed zo, familie Maas! Alleen staat mogelijk (want niets is zeker) de eerste zonneboiler in Soest op ons dak sinds 1980. Mijn man heeft de boiler geheel zelf en zonder subsidie geïnstalleerd, dus was er geen reden om de krant erbij te roe pen. Wel stelde mijn man als raadslid in 1981 aan de gemeente Soest voor om over te gaan op toepassing van passieve zonne-energie. Vorig jaar bespaarden wij vrijwillig 6200 km op ons autogebruik. Dat kost te eerlijkheidshalve niet al te veel moei te, want tot medio '88 hadden wij het helemaal zonder auto gedaan. Of wij met onze jongste actie: het terug sturen van wegwerpplastic naar de fa brikanten (opgezet door milieu-defen sie), in Soest de eersten zijn, doet er wat ons betreft niet toe. Wél de vraag of alle Soester politici, die zich ook nu weer publiekelijk voorne men om ons milieu te ontzien, bereid zijn daarmee in alle stilte bij zichzelf te beginnen... Marijke Kingma-Geutkens De WD-fractie is verbolgen. Ze is niet de enige. In de buurt van de Van Weedestraat heeft een winkelier een flinke lap nog onbebouwde grond. AH had daar wel willen bouwen, en veel geld voor die grond willen betalen, maar kreeg daar voor van de gemeente geen toestem ming. De gemeente wil nu die grond wel kopen als parkeerterrein, om de Van Weedestraat wat te ontlasten. De eige naar, met in z'n hoofd de prijs die AH had willen betalen, neemt geen genoe gen met wat de gemeente nu bereid is te betalen. Toch kan hij moeilijk stellen, dat hij de waarde van die grond zelf heeft ge maakt, en dat hem die, bij verkoop, rechtmatig toekomt. Die waarde ont leent dat stuk grond aan z'n ligging bij het drukste stuk winkelstraat van Soest, dat tevens een stuk van een doorgaande verkeersweg is. Aan die situatie heeft de eigenaar van die grond slechts onein dig weinig bijgedragen. En nu wil hij dat de gemeenschap zwaar betaalt voor wat die zelfde gemeenschap heeft gescha pen. Dat is toch eigenlijk absurd. Wordt 't niet tijd eindelijk weer eens te gaan beseffen, dat de grond geen voor werp van particuliere eigendom be hoort te wezen, en dat wie een stuk grond wil gebruiken, daarvoor aan de gemeenschap de marktprijs dient te be talen, bijv. in de vorm van een erfpacht met een periodiek aan te passen pacht prijs? Mag iets dat geen mens gemaakt heeft en waar we allemaal op zijn aan gewezen een speculatieobject zijn? Ik heb de indruk dat de WD-fractie over het verkeerde feit verbolgen was. Niet de gemeente zou moeten betalen aan de grondeigenaar, maar de grond eigenaar zou aan de gemeente moeten betalen voor de opbrengst die hem dat stuk grond jaarlijks zou kunnen opleve ren, en die niet aan hem toekomt, maar aan de gemeenschap, die de mogelijk heid van die opbrengst geschapen heeft. W.P. Roelofs Naschrift redaktie: Inmiddels staat vast dat er geen onderhandelingen zijn ge voerd tussen de gemeente en de grond eigenaar. In een woning aan de Insingerstraat heeft maandagmorgen even een keu kenbrandje gewoed. Het vuur ontstond toen de bewoners ging solderen bij de gasleiding. Kort daarvoor had zijn vrouw het gasfornuis gebruikt, waar door nog een restantje gas in de leiding zat. De bewoners blusten het vuur, maar konden niet verhinderen dat het plafond werd geblakerd. De brandweer kwam nog wel ter plekke en de REMU sloot de toevoer van gas en electriciteit af. Op donderdag 13 mei zullen de Soes ter Orkest Vereniging en het Soester mannenkoor 'Apollo' een gezamen lijk concert verzorgen in de sporthal van Aqua Indoor aan de DaJweg in Soest. Reeds lange tijd geleden zijn de voorbe reidingen voor dit optreden gestart. Het belooft een manifestatie te worden zo als Soest nog niet eerder heeft mogen beleven. De sporthal van Aqua Indoor zal voor deze gelegenheid worden om getoverd in een heuse concertzaal, die ruime aan 800 tot 1000 mensen zal bie den. Er zal een groot podium worden gebouwd voor de ca. 150 uitvoeren den en verwacht wordt dat de zaal zich akoestisch goed zal lenen voor dit con cert. De organisatoren zijn bijzonder blij dat Soest op deze verrassende wijze over zo'n grote 'concertzaal' blijkt te be schikken. De extra kosten die deze on derneming met zich mee brengt worden opgevangen door sponsoring door de ABN-AMRO bank en een gemeente subsidie uit het Cultureel Stimulerings Fonds. Hoogtepunt van de avond zal ongetwij feld een uitvoering van de alt-rapsodie van Brahms zijn, waarbij de solopartij gezongen zal worden door de Britse mezzo-sopraan Rachel Ann Morgan, De organisatoren zijn bijzonder ver heugd dat deze internationaal befaam de zangeres bereid gevonden is haar medewerking aan dit concert te geven. Verder zullen door koor en orkest het Jagerskoor uit 'der Freischütz' van We- ber, het Soldatenkoor uit 'Faust' van Gounod en het Geisterkoor uit 'Rosa- munde' van Schubert worden uitge voerd. Daarnaast zullen koor en orkest ieder afzonderlijk nog enkele werken ten gehore brengen. Er wordt op een overweldigende be langstelling voor dit concert gerekend. Toegangskaarten kan men van te voren bij de leden van het koor en het orkest en de VW Soest verkrijgen en vóór het concert aan de zaal. Het concert begint om 20.15 uur. De provinciale Zonnebloemafde ling Utrecht, het overkoepelende orgaan van alle plaatselijke en re gionale Zonnebloemafdelingen in de provincie Utrecht, bestaat 15 jaar. Een jubileum dat met enkele klinkende festiviteiten en extra veel Zonnebloemactiviteiten wordt opgeluisterd. Zo wordt in juni in Cothen een exposi tie gehouden, waar zieken, gehandicap ten én Zonnebloemvrijwilligers uit Utrecht hun creatieve uitingen aan het grote publiek tonen. In oktober staat een grote feestavond voor alle Utrecht se Zonnebloemvrijwilligers en hun partners op het programma. Het derde lustrum van de provinciale afdeling Utrecht is voor de 39 plaatse lijke en zes regionale Zonnebloemafde lingen aanleiding om in 1993 op activi teitengebied extra uit te pakken. Goed nieuws dus voor alle langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen in de provincie. Zij worden onder meer getrakteerd op een zestal ontspanningsbijeenkomsten met bakende artiesten als Ben Cramer en Saskia en Serge. Ook het 22e Krankele- debal van de Amersfoortse Carnavals vereniging 'De Kiezelfoorters' in maart belooft weer een grandioze happening voor vele zieken en gehandicapten te worden. Daarnaast bestaat het activi teitenpakket in '93 uit zes regionale vakantieweken, een groot aantal dag boottochten, winkelochtenden en kerstvieringen en diverse andere gezel lige bijeenkomsten en leuke uitstapjes. Het 15-jarig bestaan van de provinciale Zonnebloemafdeling Utrecht wil overi gens niet zeggen dat de Zonnebloem pas 15 jaar actief is in de provincie. Di verse plaatselijke afdeüngen bestaan al veel langer. De oudste Utrechtse Zon nebloemafdeling, de afdeling Houten, timmert zelfs al vanaf 1949 aan de weg. De Zonnebloem zet zich in voor lang durig zieken, lichamelijk gehandicap ten en hulpbehoevende, ouderen, on geacht hun levensbeschouwing. Lande lijk telt de vereniging bijna 1400 afde lingen, 30.000 vrijwilligers en ruim 400.000 ondersteunende leden. Nog maar goed een jaar en dan staan de gemeenteraadsverkiezingen weer voor de deur. De burgers mogen dan héél even de illusie koesteren dat ze ook nog wat te zeggen hebben over wat er in deze gemeente moet gebeu ren. U en ik: wij weten dat de politiek en de ambtenaren dat samen wel uit maken, maar goed, we spelen het spel van de democratie mee. Diezelfde politiek staat al weer in de startblokken voor een spannend spel, ook wel aangeduid als de tombola: de samenstelling van de kandidatenlij sten. In elke partij gaan groepjes - meestal het bestuur - discreet en in het diepste geheim aan het werk om de kandidaten te schiften. Daarna moe ten de leden dat natuurlijk nog be krachtigen. Het is feitelijk de enige keer dat de achterban echt wat in de melk te brokkelen heeft, want vervol gens gaan de fracties meestal gewoon hun eigen gang. Maar voor de politici, of zij die het graag willen worden, zijn het bange tij den. Een soort examen is het. Sommi gen hebben er nu al slapeloze nachten van. Komen ze er zonder kleerscheu ren door, of luidt het oordeel straks: gewogen, gewogen en te licht bevon den? Uiteraard hebben - tenminste, als ze nog willen - de zittende raadsleden meer kans dan het "verse bloed" dat langs de zijlijn staat te trappelen om nu óók eens aan de bak te komen. Wie "zit" heeft een streepje voor, maar kan toch nooit helemaal zeker van zijn zaak zijn. Er zijn legio voorbeelden van raadsleden die dachten dat hun kostje wel gekocht was, maar die op de kandidatenlijst plotseling naar een la ge of zelfs onverkiesbare plaats dui kelden. Soms is er maar weinig voor nodig om in ongenade te vallen en er wordt dus heel wat af-geleden in de politiek. Er is maar één manier om een goeie kans te maken, en dat is: in de smaak vallen bij de achterban, en opvallen in de krant! Of een politicus "goed" is wordt, naar oud gebruik, niet zozeer afgemeten aan de waarde van zijn ideeën en opvattingen, maar aan de mate waarin hij zich in de kijkert van de kiezers weet te spelen. Sommigen lukt dat voortdurend, anderen helaas nooit. Je hebt in de politiek - net als bij de film - nu eenmaal sterren, bijrollen en figuranten. Wie de sterren zijn is duidelijk: dat zijn degenen die door hun functie al tijd al het hoogste woord hebben, zo als wethouders en fractievoorzitters, aangevuld met hooguit een paar raadsleden die zich wegens singuliere gaven ook wel "in the picture" weten te spelen. Ongeveer de helft van de raadsleden behoort tot dat spraak- of liever: praatjes-makende gezelschap. Op de kandidatenlijst kun je niet om ze heen, dus zij hoeven zich voorlopig geen zorgen te maken, tenzij ze iets doms of geks uithalen. Dat wil trou wens nog wel eens voorkomen. Er is één partij in Soest waar het alle maal nog weer een beetje anders werkt, het CDA. Daar gaat het niet in de eerste plaats om kundigheid, en zelfs niet om de wijze waarop de politi ci zich in de kijkert weten te spelen, maar vooral om hun achtergrond en de groep die zij vertegenwoordigen. Dan heb ik het nog niet eens over het moderne inzicht dat er ook nog min stens één vrouw op een verkiesbare plaats moet komen, want bij het CDA spelen nog veel meer factoren een rol. De kandidaatsstelling is daar altijd een bijzonder soort tombola. Bekend is dat er in de fractie altijd minstens één katholieke boer moet zitten, en dat er ook altijd één van over de bult, uit Soesterberg, moet mee doen. Verder moet er - ondanks alle bezweringen dat er geen sprake meer is van bloedgroepen - nog altijd reke ning worden gehouden met een min of meer evenwichtige verdeling van de richtingen: ongeveer de helft moet van KVP-huize zijn, dus rooms, en de an dere helft - de protestanten dus - moet zo'n beetje fifty-fifty worden verdeeld over hervormden en gereformeerden, of liever: antirevolutionairen en christelijk-historischen. Het is duide lijk dat de bloedgroepen een belang rijke rol spelen bij de verdeling van de machtsposities: tegenover een roomse wethouder moet dus een protestantse fractievoorzitter staan, of andersom. Het is altijd weer een boeiend schouwspel om te zien hoe de christen democraten in Soest met al dat gepuz- zel in de weer zijn. Ik voorspel u dat het een spannend avontuur wordt als Jan Menne (de roomse wethouder) en Kees Verheus (de gereformeerde anti revolutionaire Soesterbergse fractie voorzitter) inderdaad de Soester poli tiek gaan verlaten, zoals ze zelf heb ben aangekondigd of in elk geval door velen van hun partijgenoten vurig wordt gewenst. De "kroonprinsen" houden elkaar angstvallig in de gaten. Oud-wethou der Ries van Logtenstein wil dolgraag terug in het College, maar moet om de erfenis van Menne de strijd aan met ex-statenlid Jan Zwaanenburg, die meeheeft dat hij misschien wél gep ruimd wordt door de WD en andere partijen. Bart Krol en Jan-Pieter Lok ker sluipen als tijgers om elkaar en om hun beoogde prooi heen, het fractie voorzitterschap van Kees Verheus. Alleen Arie van den Breemer blijft ge woon Arie van den Breemer. In de diverse CDA-achterkamertjes van Soest worden de messen dus al ge slepen. Dat geldt trouwens ook voor de beoogde nieuwkomers, waar zich nu al een gevecht begint af te tekenen om de positie van de CD A-vrouw die - naast of in plaats van Besseline Gerrit' se - de fractie moet gaan aanvullen. Het CDA in Soest heeft behalve "kroonprinsen" dus ook "kroonprin sesjes". De kansen van Els de Waard - eerste opvolgster, die de vorige keer net buiten de boot viel - zijn duidelijk aan het tanen. Of dacht u soms dat Ge- ke Hulsbergen één jaar voor de ver kiezingen als afdelingsvoorzitter was afgetreden, zoals we vorige week te horen kregen, onidat ze het thuis te druk heeft met de was? Het kan niet anders of daar gaat al dan niet vers CDA-bloed uit vloeien, bloed dat anderen met graagte zullen opslorpen. Er zijn trouwens mensen die iedere druppel CDA-bloed wel kunnen drinken, om het even van wél ke CD A-er. We gaan in Soest weer ge zellige tijden tegemoet... A.P. Radio Soest, 31.1.93

Soester Courant | 1993 | | pagina 4