I Hoe wilt u ouder worden en hoe wordt u ouder? 1 Reacties van Lezers r v,x- De goede oude tijd Nieuw telefoonnummer Kruiswerk: 06-8344* Spelregels goede voeding Vaste ritten Ouderenbus f^^A%OÉNSDAG 10 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 19 ORECA-SERVICE dag en vr 0-17.00 uur Ie JAARGANG Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers EDAAGSE 1IECURSUS MoLOS iar als... rampen NOU HEB IK "fOCH ALfUD 6EDAOHf9 PA-fOUDER V/ORDEN VANZELF E/NE9EN DAf'N MENS DAAR N/KS VOOR HOEFDE -TE PoEN-NtEfPAN AR/E.,T? s^ficHKAREL^ ,\NU ZtJN iUOüD [IVOOR Of E FLAUWE RUL,. HOE VERZIN KEN -ZE^Uer.... bi Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO-Soest Informatie-ochtend voor alle ouderen in Soesterberg )e Seniorenpagina valt onder erantwoordelijkheid van de tichting Welzijn Ouderen joest. ebt u iets over of voor oude- :n te melden, neem dan con- ct op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 24 maart 1993. Kopij graag vóór 13 maart inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PA0INA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344" Seniorenvoorlichting 27997 pecialiseerd in binnen - en uiken, aluminium kozijnen e assortiment als het gaat Kom eens vrijblijvend een showroom, en laat U n. Een prijsopgaaf doen wj d. Wij zijn de volgende ERDAG 13.00 - 17.00 UUR 10.00- 15.30 UUR, 1ELAAN 19 SOEST 12155-26602 E DAG VAN 8.30 TOT 17.00 tar J. Buys, 3, 3815 JW Amersfoort '66. kontakt met diegenen die van manege Eldorado genover restaurant Bosch en di. 23 februari ren wij weer een se theoriecursus. raan deelnemen, je aanmelden bij: verkeersschool SOEST - TELEFOON 02155-16621 gebeuren niet re landen. U staat elke dag bij stil, omgeving kunnen k, we hoeven echt onze hoede te zijn ampen en andere en. Maar de kans beuren is niet hele- Stcl je voor dat de toopt gaan loeien. we niet voor de Iers bouwen, onze :ren, gasmaskers helm op naar bed :ft niet. elkaar vooral niet f jagen met spoken t zijn. Maar het is ten wat je in ieder noet doen als zich ie voorzorgsmaat- mp voltrekt, de sirene gaat, ga inen, sluit deuren üo of t.v. aan voor - instructies, g meer kunt doen >fd te bieden, leest rampen van uw n 'm te lezen en l te oor (980 waren er nog vier volwas- in om voor één oudere te zor- maar dit aantal zal in het jaar 5 zijn teruggelopen tot twee. nografische gegevens van de Naties bevestigen dat 23% de wereldbevolking dan 60+ zijn. In een westerse cultuur goede gezondheidszorg ligt dit eentage natuurlijk dan nog veel [er, waardoor de maatschappe- e bevolkingsopbouw er heel Iers uit gaat zien. .wel op praktisch als op weten- tppelijk niveau wordt hiernaar 11 onderzoek gedaan en hierover [ubliceerd. Opvallend vaak door tenschappers, die 'zelf al wat op lieten' en een levendige interesse jben in dit fenomeen. Tijdschrif- voor Ouderen en Ouderenzorg, ils Leeftijd en Senior, staan vol jt interessante informatie. We _in een keuze, lm Zwanniken - klinisch psycho- ig en psychotherapeut - en zelf Idere - heeft een boek geschreven Ier Eigentijds ouder worden en de il die de tijd speelt in je levensloop. Se tijd ziet hij als een heel grote fe, waarin je je eigen stukje af- trkt. 'Je hakt de tijd in stukken', je [perkt je toekomst omdat je het iwoon niet kunt bevatten dat de ireld nog miljarden jaren door lat. lok al heb je je weg duidelijk uitge- rppeld, veel plannen zul je moeten jten vallen, het leven wordt nooit Je 100% die je ervan verwachtte, woor jongeren is de toekomst on- ^ndig. Dat besef verdwijnt bij een mislagpunt'. Ineens krijgen men- :n het gevoel 'halverwege' te zijn - e tijd wordt een schaars artikel, lan komt de omslag: je ziet de tijd eperkt worden. Mensen die geen tructuur in hun tijd aanbrengen rijgen vaak stress en worden over mannen, niet omdat ze zo keihard erken maar omdat ze geen route ebben uitgestippeld en (zegt hij eel leuk): 'ze weten niet hoe zwaar un rugzak mag zijn.' Ze raken in aniek over hun verdere levens- >op. Als ze zich van deze omslag jewust worden, krijgen ze als het jare op een schoteltje de rest van lun leven voorgehouden en dan vordt het opeens 'geld tellen': Ze [aan prioriteiten stellen en zo ont- taat bij het ouder worden een, door le tijd gevormd, uniek mens, on vergelijkbaar met de anderen: 'Be- tijk de mens als een boom: jonge [esnoeide exemplaren lijken zeer :ender. Oudere bomen krijgen ie- ier hun eigen vorm.' Ook wordt de rersoonlijke aanleg van mensen laximaal duidelijk door de tijd en .e manier waarop ze hun leven er- 'aren. Dat zie je aan hun keuze en leslissingen. Die leiden ertoe dat mderlinge verschillen duidelijk 'orden voor wie dat wil zien. 'et een groep ouderen bij elkaar in een discussieprogramma en de me ningen lopen direct uiteen - diversi teit! Het is daarom jammer dat ouderen als 'kritische factor' in deze maat schappij nauwelijks een rol spelen. Op kritieke plekken, daar waar HEPENAVOND LEZ//V6 OVER',\ "DEKP/VSTVAA/ NeBopper WORPEA/ ■SPREKERS', PROFESSOR. PR. O.H,V,P.ZWAM VERPER Pra. L.W.P -K4KEL PR. E.R.&.-VER- VELENP EN VA. OM 70.00 PPR INSEBOPW PE 3PALLEPPB macht gemaakt wordt, waar de ech te zaken gedaan worden, waar wet ten gemaakt worden, daar doen ze niet mee. Dat sluit de maatschappij zelf uit: die diversiteit aan menings vorming - die mogelijk kritische zin, het er niet mee eens zijn - het her kennen van:dit is nu al de zoveel ste keer dat deze truc wordt toege past, het is nou wel genoeg ge weest!' - Een facet aan beleidsbele- ving die een jongere nog niet kan bezitten. Dit inzicht - en dat gaat in 2025 minstens meer dan een kwart van de bevolking betreffen! (wan neer we de jeugd eraf trekken zelfs ruim eenderde!) - wordt afgekapt en dat is een ontzettende verschra ling van de maatschappij. Vanuit een wat andere invalshoek kijkt prof.dr. Albert Kok tegen het ouder worden aan. Hij is een vijfti ger, fysisch psycholoog, onderzoe ker en docent geweest aan verschil lende universitaire instellingen. Momenteel leidt hij een gedragswe tenschappelijk onderzoeksprogram ma aan de universiteit van Amster dam. Onderwerp: het verband tus sen biologische en psychologische functies. Het functioneren van de hersenen en de invloed daarvan op gedrag: Bewustzijn, geheugen, taal en aandachtsfuncties, benaderd vanuit het organisme. In het laboratorium worden de her senfuncties gemeten en probeert men een begrip te krijgen van wat er gebeurt met de mens van zijn 20e tot zijn 70e-80e levensjaar. Hoe het normale verouderingsproces ver loopt. De mentale functies en de breinfuncties (met name de functies die achteruit gaan bij het ouderwor- den), worden gemeten en vergele ken. 'Ik wil het normale verouderings proces begrijpen'. 'Over 50 tot 60 jaar zal de bevolking qua samenstelling er heel anders uitzien en dan moet je weten: I Sinds ruim drie weken is het Kruis- Iwerk Noord-Oost Utrecht, waar look Soest onder valt, 24 uur per ldag bereikbaar onder telefoon- I nummer 06-8344. Er is een 24 I uurs bezetting en u kunt er dag en I nacht terecht voor alle aanvragen I voor zorg en afspraken. De centra- 11e staat in "Het Pluspunt" in de I wijk Kattenbroek te Amersfoort. I Bij de reorganisatie van het Kruis- Iwerk in de provincie Utrecht is 1 Soest ingedeeld bij het rayon I "Noord-Oost Utrecht". Daar beho- [ren ook toe de plaatsen Amers- I foort, Achterveld, Baarn, Bunscho- Iten, Lage Vuursche, Eemdijk en I Soesterberg. En verder Leusden, I Maarn, Maarsbergen, Renswoude, i Scherpenzeel, Woudenberg, Ach- I terveld en plaatsjes als De Glind, lOverberg, Stoutenburg en Ter- I schuur. De dagbezetting van^ de I Centrale vindt plaats vanuit "het Pluspunt" en de avond- en nachtbe- I zetting vanuit het verpleeg- en gast- I huis St. Elisabeth te Amersfoort. [Onder het telefoonnummer 06- 18344 kan men dus 24 uur terecht voor zorgvragen, die al naar gelang de urgentie doorgespeeld worden naar de verpleegkundige, werkend in het gebied waar de aanvraag van daan komt. Op dit telefoonnummer kan men ook terecht voor het ma ken van afspraken voor diëtisten, consultatiebureau of het volgen van een cursus, maar uiteraard dan wel overdag. De uitleen vindt plaats via de (be kende) afhaalpunten, waarvan ei meerdere zijn in het werkgebied. In Soest aan de Nieuweweg. Maar ook daarvoor eerst contact opnemen via de telefoon: 06-8344. Kleinere ver- pleeg- en hulpmiddelen kunt u af halen, terwijl grotere artikelen, zo als een bed, worden thuisbezorgd. Het uitleenpunt Soest aan de Nieu weweg 14 is van maandag tot en met vrijdag geopend van 14.00 tot 16.00 uur. - wat kunnen oudere mensen (nog) doen? en - waarmee kun je ze (nog) belas ten?' Zo is er een nieuwe richting ontstaan: een geronto-ergonomie - aanpassingsleer aan ouderdom). Denk hierbij aan het beheersbaar maken voor ouderen en dus: aan passing!) van de techniek, de me chanisatie, computergebruik, aan passingen van verkeerssituaties e.d. Verder wordt er onderzocht welke uitwerkingen koffie en alcohol heb ben veroorzaakt in de hersenen o.a. in verband met latere Alzheimer. En ook: lawaai en gebrek aan slaap: wat zijn de effecten daarvan op jon gere leeftijd en bij wat ouderen en 60-plussers? In tegenstelling tot Zwanniken heeft Kok niet zo'n hoge pet op van de 'uitgekristalliseerde' wijsheid van oudere mensen. Er wordt welis waar in de loop van de tijd meer kennis opgeslagen maar die takelt ook af - informatie-verlies dus, door het ouder worden. 'Het kennisbestand neem toe maar men kan er niet altijd even gemak kelijk bij. Het zit allemaal in een grote bibliotheek maar de biblio thecaris heeft zijn kaartenbakje om gegooid.' Er is ook een theorie dat oudere mensen net zo goed zijn in hun her senprocessen als jongeren, maar dat ze aftakelen omdat ze minder erbij betrokken worden, minder bezig zijn. Maar dat is niet echt aange toond. Kok denkt wel dat ouderen door veel te doen en actief te blijven beter kunnen 'copen' met deze in gewikkelde maatschappij. Echt leuk vindt hij oud worden dus niet. Als je jong bent heb je het ge voel dat alles nog gaat komen, zie je nog geen gevaren - wel verwachtin gen! En naarmate je je eigen mogelijkhe den hebt leren kennen ben je zeker der geworden van jezelf. Maar je wordt ook onzekerder omdat je de tijd steeds sneller ziet minderen. 'Wat ik hoop is, dat mijn biologische veroudering niet zo snel gaat, dus dat je tot je 80e op mentaal niveau goed functioneert, aldus Kok. En dat je nog kunt genieten van zaken, die je nu leuk of belangrijk vindt.' Twee visies naast elkaar, praktijk en theorie, en beide even waar! M.TH.B. gelezen: Leeftijd - febr. '92 - Peter Lenssen artikel NRC-Handelsblad 22-9-'91 Mischa de Vreede. Het is het jaar van de ouderen. De vijfenzestig-plussers tellen mee en zij werpen de kwalificatie "het grijze gevaar" verre van zich. Toen de oude Drees met zijn AOW-plan kwam en het door de Kamers kreeg, dank zij het feit dat de bo men in die dagen tot aan de hemel schenen te groeien, werd de basis gelegd voor een verzorgde oude dag. Dat is wel eens anders ge weest. Er was een tijd - en die is nog niet eens zo lang geleden - dat er wel een zeker respect voor de ouderdom be stond, maar tegelijkertijd was er geen fonds, waaruit kon worden ge put om het bestaan van de ouderen te verzekeren. Integendeel. Veelal draaiden de kinderen op voor de verzorging van de ouders, die niet meer in het arbeidsproces waren opgenomen en dus geen geld had den om het leven te leven. Ik weet het wei, dat gold niet voor alle ouderen. Maar wie geen kans had gezien tijdens de arbeidsperio- de geld opzij te leggen voor de oude dag, moest tot aan de dood probe ren te blijven werken. Lichamelijk ging dat dikwijls niet en de werkge vers zaten toen niet te wachten op de arbeiders, die niet meer voluit konden werken. Ouderom was een last voor de be trokkenen en hun omgeving. Zoals gezegd sprongen de kinderen dik wijls bijZij namen de ouders in huis met alle gevolgen van dien. In die tijd werd de les geleerd, dat men ouderen en jongeren niet on der één dak moet brengen. En veel al was het ook de financiële last, die moeilijk of niet kon worden gedra gen. Oh zeker, er waren instellingen die een hand reikten. De diaconie of het armbestuur. Ik weet nog dat ve len echter te trots waren om de hand op te houden. Zo waren ze niet groot geworden. Dat was de eer te na. Trouwens, wat men van "de bede ling" kreeg was niet toereikend om te leven. De overheid had alleen plaatselijk bepaalde voorzieningen. In het dorp waar ik woonde, was er een soephuis. Daar konden de oud jes soep gaan halen en soms een stuk kleren. Men zag de oude vrouwtjes als Kniertjes met hun pannetjes op weg als er soep werd uitgedeeld. En soms was er vlees in blik. Maar dat werd niet door de armsten gegeten. Die blikken vlees werden ver kocht... Wie helemaal aan het eind van het bestaan geraakt, ging naar het oude mannenhuis. Het was de laatste hal te. Het leven was verworden tot het wachten op de bevrijdende dood. Het waren de toestanden, waarover Herman Heijermans zijn toneel stukken schreef als vlammende protesten. Maar in verschillende kringen mocht men deze rooie op roerkraaier niet lezen. Er is heel veel veranderd, ten goede. En als is de situatie voor de ouderen nog niet altijd even ideaal, zij zijn niet meer afhankelijk van de kinde ren en/of van de bedeling. Ik heb nog niet de leeftijd van de sterken bereikt, maar ik kan me de geschetste beelden nog wel herin neren. Het soephuis staat er nog en wordt als een soort momument, een tijdsbeeld, bewaard. Het diaconale oude mannenhuis is afgebroken. Op het terrein is ondermeer een school gebouwd. Het is het jaar van de ouderen, de senioren. Er zijn nog best wensen, maar we mogen niet vergeten hoe het was... nog niet eens zo lang gele den. 10 februari: "Soos" kaarten/ handwerken en spellen in Vijver hof, van 14.00 - 16.30 uur. 14 februari: Gezellige middag in Vijverhof v.a. 14.30 uur, (program ma volgt) 17 februari: "Soos" etc. 24 februari: "Soos" etc. 10 maart: "Soos" etc. 17 maart: "Soos" etc. 19 maart: Alg. ledenvergadering KBO/St.Jozef. Aanvang 14.00 uur. (Programma van na vergade ring volgt). 24 maart: "Soos" etc. 25 maart: Bustocht naar Twente. 27 maart: Gooische Operette in Vijverhof aanvang 20.00 uur. 31 maart: "Soos" etc. Info reizen: mevr. R. Kortland-Tie- land, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. Info Soos Vijverhof: mevr. R. Groen, tel. 17580. Soesterberg is wat een uitleenpunt betreft geheel over het hoofd ge zien. Een onwenselijke situatie! Vrijdag 19 februari: 14.00 uur; Themamiddag in De Vijverhof; on derwerp "Belangenbehartigen en besturen". Zondag 28 februari: 14.00 uur; Praatmiddag in Honsbergen; v.a. 14.00 uur. Dinsdag 16 maart: Busreis AN- BO-leden; rondrit Veluwe met kof fie en warme lunch; vertrektijd; 09.00 - resp. 09.15 uur. Iedere maandag: Soos voor AN- BO-leden in de zaal van De Vriend schap aan de Nachtegaalweg; 13.30 uur. Iedere 2e maandag van de maand: Bestuursvergadering in De Vijverhof; 09.30 uur. In de Drie Eiken zal op donderdag 11 februari om 10.00 uur een infor matieve ochtend worden gehouden over de nieuw te bouwen depen dance van Molenschot, welke ge realiseerd gaat worden aan de Ra- demakerstraat. Spreekster zal zijn mevr. Vischer, directrice van Mo lenschot. Deze ochtend georganiseerd door de beide ouderenbonden de PCOB en de ANBO is bedoeld voor alle ouderen in Soesterberg, dus ook als men geen lid is van een ouderen bond, bent u van harte welkom. Dinsdag 16 februari: bowlen in C-drie van 10.00 - 12.00 uur; Dinsdag 2 maart: bowlen in C-drie van 10.00 - 12.00 uur; Dinsdag 16 maart: bowlen in C-drie van 10.00 - 12.00 uur; Donderdag 18 maart: middag- tocht naar "Art Gallery" in Prinsen beek (bij Breda). "Art Gallery" is gevestigd in een oude boerderij. Bij aankomst koffie/thee met gebak, waarna inleiding over wat er alle maal te zien valt. Daarna rondlei ding langs Byzantijnse kunst, kunst werk uit Israël w.o. keramiek, zilve ren en gouden sieraden. Vertrek: 13.00 uur vanaf Albert Cuyplaan/ hoek Talmalaan, naast de Ichthus- kerk. Terug in Soest om 18.PO uur. Kosten voor leden f 33,50 !p.p. en voor niet-leden f 38,50 p.p. Informatie en opgave vóór 20 fe bruari a.s. bijmevr. A. Frankena, Joh. Poststraat 80, tel. 15590 en mevr. A. v.d. Wal-Verwey, Albert Cuyplaan 26, tel. 15846. Gelijktij dig met de aanmelding dienen de kosten te worden overgemaakt op girorekening nr. 48.95.977 t.n.v. PCOB afd. Soest. Dinsdag 30 maart: bowlen in C-drie van 10.00 - 12.00 uur; Woensdag 31 maart: bijeen komst in d.c. "Honsbergen", Wiar di Beckmanstraat 475, aanvang 14.30 uur. De Protestantse Ge meenschap van Mariazusters uit Nijverdal komen met een diaklank beeld over het lijden van Jezus. Door middel van tekst, muziek en dia's worden we meegenomen op een rondgang door de tuin van de Mariazusters in Darmstadt. Dinsdag 13 april: bowlen C-drie van 10.00 - 12.00 uur; Dinsdag 27 april: bijeenkomst in d.c. "Honsbergen", Wiardi Beck manstraat 475, aanvang 14.30 uur. Inleiding en dia-klankbeeld over het werk van "De Wilde Ganzen". Dinsdag 27 april: bowlen in C-drie van 10.00 - 12.00 uur. Eten, we doen het elke dag en zelfs meerdere keren op één dag. Een goede voeding levert voldoende bouwstoffen, energie, mineralen en vitamines. Deze stoffen moeten in de juiste verhouding in het voedsel aanwezig zijn, zodat in de behoefte aan voedingsstoffen wordt voorzien. Daarnaast kan een goede voeding helpen wel- vaartsziekten, zoals een te hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten, te voorkomen. Maar wat is nu een goede voeding? In dit artikel worden de nieuwe Spelregels Goede Voeding van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding toegelicht. De Richtlijnen Goede Voeding, op gesteld door de Voedingsraad, zijn het belangrijkste uitgangspunt bij het samenstellen van een gezond voedingspatroon. Deze richtlijnen zijn door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vertaald in tien Spelregels Goede Voeding en ge ven praktische adviezen voor het samenstellen van een goede voe ding. 1. Eet gevarieerd Een gezonde voeding bevat alle voedingsstoffen die elke dag nodig zijn om te kunnen leven en om de li chaamsprocessen goed te laten ver lopen. Niet elk voedingsmiddel be vat alle voedingsstoffen en daarom is variatie binnen uw dagelijkse me nu noodzakelijk. Verder voorkomt variatie dat u teveel (mogelijke) schadelijke stoffen binnen krijgt. De Voedingswijzer kan u helpen om binnen het grote assortiment voedingsmiddelen op een goede manier te variëren. In de Voedings wijzer zijn de voedingsmiddelen in vier groepen ingedeeld, te weten: 1. Brood, aardappelen (of vervan gers zoals rijst, macaroni en peulvruchten) 2. Groente en fruit. 3. Melk- en melkprodukten, kaas en vlees, vis, kip, ei of tahoe. Margarine, halvarine en olie. Bovendien heeft vocht een speciale plaats binnen de voedingswijzer. Wanneer u elke dag aan de hand van de Voedingswijzer een geva rieerde keuze maakt, weet u zeker dat u niets tekort komt. 2. Wees matig met vet Veel vet én veel verzadigd vet in de voeding verhogen de kans op het krijgen van hart- en vaatziekten. Wees daarom zuinig met boter, margarine en bak-en braadproduk- ten. Beperk ook het gebruik van produkten die "onzichtbaar" vet bevatten, zoals volvette kaas, volle melkprodukten, koekjes, noten, sauzen en vetrijke snacks. Gebruik bij voorkeur produkten die veel on verzadigde vetzuren bevatten. 3. Eet volop zetmeel en ve zels Om toch voldoende energie binnen te krijgen wanneer minder vet wordt gebruikt is het van belang een ruime hoeveelheid zetmeel in uw voeding te gebruiken. Vezels zijn onverteerbare stoffen in de voeding die u onder andere nodig heeft voor een goede stoelgang. Bovendien zorgen vezels voor verzadiging waardoor u minder behoefte heeft aan tussendoortjes. Eet daarom ruim aardappelen en brood, vooral bruin- en volkorenbrood. Kies bij de warme maaltijd eens voor volko- renspaghetti, zilvervliesrijst of peul vruchten. Gebruik groente of fruit ook eens als broodbeleg of als tus sendoortje. 4. Eet drie maaltijden per dag en gebruik niet vaker dan viermaal iets tussendoor In veel produkten die we eten zitten van nature suikers, zoals in fruit en melk. Maar suikers worden ook vaak door de fabrikant toegevoegd, bijvoorbeeld in koek, snoep en fris drank. Al deze suikers kunnen het gebit aantasten. Hoe vaker per dag u suikers gebruikt, hoe meer kans u Maandag MC Molendael Soest: heen tussen 09.00 en 09.30 uur; terug 10.30 uur. Dinsdag MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. ZH De Lichtenberg: heen tussen 13.15 en 13.45 uur; terug 14.15 uur. Woensdag MC Molendael Soest: heen tussen 09.00 en 09.30 uur; terug 10.30 uur. Van Weedeslraat/Hartje Zuid: heen tussen 10.00 en 10.30 uur; terug 12.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Donderdag Smithof/niarkt: heen tussen 09.30 en 10.00 uur; terug 11.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Vrijdag Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 09.00 en 09.30 uur; terug 11.00 uur. MC Molendael Soest: heen tussen 14.30 en 15.00 uur; terug 16.00 uur. Vraag in de bus gerust naar onze folder! heeft op tandbederf. Wanneer u maximaal 6 tot 7 keer per dag iets eet of drinkt, kan dat voor uw gebit weinig kwaad. 5. Wees zuinig met zout Al het zout dat ons lichaam nodig heeft zit al van nature in de voe dingsmiddelen. Het zout dat de fa brikant of uzelf in de keuken aan het eten toevoegt is overbodig. Bij ge bruik van grote hoeveelheden zout kan een hoge bloeddruk ontstaan. Een laag zoutgebruik kan mogelijk ook botontkalking bij ouderen te gen gaan. Probeer de zoutpot zo min mogelijk in de keuken of aan ta fel te hanteren. En beperk daar naast het gebruik van voedingsmid delen die veel zout bevatten, zoals bouillonblokjes, kant-en-klaar soe pen, sausmixen en hartige snacks. 6. Drink dagelijks tenminste 1V2 liter vocht, maar wees matig met alcohol In veel voedingsmiddelen zit vocht, maar het is belangrijk dat u daar naast dagelijks l'/z liter drinkt in de vorm van koffie, thee, (mineraal) water, vruchtesap of frisdrank. Af en toe een borreltje kan geen kwaad, maar elke dag meer dan 2 a 3 glazen alcohol is echter af te raden in verband met schadelijkheid voor de gezondheid. Tevens kunt u bij een hoog alcoholgebruik dik wor den, want alcohol levert veel ener gie. 7. Houd uw gewicht op het juiste peil Wanneer u meer eet dan u nodig heeft, krijgt u teveel energie binnen. Omdat het teveel aan energie in het lichaam wordt opgeslagen als vet, kunt u op den duur dik worden. Daarom is het van be lang te letten op de hoeveelheid die u eet en drinkt en de keus die u tussen de voedingsmiddelen maakt. 8. Voorkom voedselvergifti ging door goede hygiëne Niet alleen in de horeca kan voed selvergiftiging optreden door een slechte voedselhygiëne. Ook thuis kan voedselbesmetting ontstaan. Besteedt daarom, in zomer en win ter, veel aandacht aan het hygië nisch bereiden van uw eten om de zogenaamde "buikgriepjes" te voorkomen. 9. Houd rekening met de aanwezigheid van schadelij ke stoffen Door gevarieerd te eten (zie spelre gel 1) heeft u minder kans dat u te veel schadelijke stoffen binnen krijgt. Zet maximaal tweemaal per week een nitraatrijke groente op tafel. Dit zijn: andijvie, bleekselderij, Chine se kool, koolrabi, paksoi, postelijn, raapstelen, rode bieten, alle soorten sla, spinazie, spitskool en venkel. Nitraat wordt omgezet in nitriet en dat kan op zijn beurt gedeeltelijk worden omgezet in de kankerver wekkende nitrosamines. Eet maximaal een keer per twee we ken lever en niertjes, want deze kunnen resten bevatten van schade lijke stoffen uit het milieu en dierge neesmiddelen. Door sterk vervuild water van de grote rivieren is het ook aan te bevelen niet vaker dan eenmaal per twee weken zoetwater vis zoals paling te gebruiken. 10. Lees wat er op de verpak king staat Op de verpakking van veel levens middelen kunt u informatie vinden over bijvoorbeeld de houdbaarheid van het produkt, de voedingswaar de, de samenstelling, gebruikte toe voegingen zoals smaak-, kleur- en geurstoffen en conserveermidde len. Gebruik deze produktinforma- tie om en goed keuze te maken. Tenslotte Niet alles omtrent een goede voe ding is hier beschreven. Voor meer informatie over goede voeding kunt u terecht bij het Voorlichtingsbu reau Voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. Hier kunt ook de volgende brochures be- stelle: "Geheugensteuntje voor gezonde eters", bestelnummer 101 (gratis). "Goed van eten en drinken", be stelnummer 100 (te bestellen door overmaking van f 3,40 op giroreke ning 4323700 t.n.v. Voorlichtings bureau voor de Voeding te 's-Gra- venhage o.v.v. "Goed van eten en drinken") Reina van Bruggen-Gans diëtist/publicist Overgenomen uit 'De Hartbrug'

Soester Courant | 1993 | | pagina 20