In portrettengalerij ontbreken drie burgemeesters van Soest Nieuwe wetgeving voor het houden van een pitbull Onderzoek naar alcohol- en medicijngebruik ouderen r h Energieproject voor scholen afgesloten met uitreiking stoommachine voort: J Inwoners met laag inkomen kunnen bijdrage krijgen uit het declaratiefonds WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 OP 'T HOOGT Gemeentelijk archiefbeheerder op zoek naar afbeeldingen ifh Da Costaschool wint dankzij de beste beparingstips Vanavond informatieavo Van Weedesti Hulde aan oplettende Soesterse Sponi van d In de gang tegenover de kamer van burgemeester J. de VVidt hangt een portrettengalerij van burgemeesters die Soest sinds 1825 heeft gehad. In dat rijtje ontbreken er drie. Gemeentelijk archiefbeheerder A. Reichgelt stelt daarom momenteel alles in het werk om ook van hen een afbeelding in handen te krijgen, zodat de galerij tot compleet kan worden aangevuld. Het gaat om afbeeldingen van de burgemeesters P. Gallenkamp Pels 1850-1869), P. M. de la Court (1869-1872), en jhr. F. W. H. P.S. M. van Geffen (1872-1881). Misschien dat er inwoners zijn die in het bezit zijn van een foto of een schilderij waarop één van de in de galerij ontbrekende burgemeesters is afgebeeld; daarom doet de heer Reichgelt een beroep op iedereen die hem zou kunnen helpen. Hij zou ook al gebaat zijn bij aan wijzingen, bijvoorbeeld over fami liebanden van de burgemeesters. Van burgemeester Van Geffen bij voorbeeld zijn zowel de geboorte datum als de geboorteplaats onbe kend. Bovendien heeft de heer Reichgelt tot nu toe niet kunnen achterhalen waarheen hij in 1881 na zijn burgemeesterschap in Soest is vertrokken. Van Gallenkamp Pels is bekend dat hij in Soest is overleden. Antonie Jacob Schutter werd in 1812 de eerste 'maire' (de latere burgemeester) van 'la Commune de Zoest'. Hij overleed in 1813 en werd opgevolgd door Gerrit van Steijn van Hensbroek. Hij mocht zich twaalf jaar na zijn benoeming met ingang van 17 augustus 1825 als eerste officieel burgemeester van Soest noemen. Hij was notaris te Soestdijk. Van hem is een geschil derd portret bewaard gebleven. Daarvan is de foto gemaakt die de portrettengalerij in het gemeente huis opent. Zijn opvolgers, Gallenkamp Pels, De la Court en Van Geffen, waren geen Soesters. Voor zover bekend hadden ze hier ook geen familie. Er wonen in Soest dus geen nakome lingen op wie de gemeente eventu eel een beroep zou kunnen doen om een portret in handen te krijgen, zo dit al ooit van hen gemaakt is. De heer Reichgelt heeft dus geen ande re keus dan elders te gaan zoeken. In één geval heeft dat inmiddels in zoverre succes opgeleverd, dat hij heeft ontdekt dat er een afbeelding bestaat van burgemeester De Ia Court. Het is een portret waarop hij als 18-jarige is-afgebeeld. Het be vindt zich in het prentenkabinet van de Rijksuniversiteit in Leiden. De familie De la Court was een bekend Leidse geslacht. Onder de voorou ders van de latere burgemeester van Soest waren nogal wat bekende fi guren, zo hebben de onderzoekin gen van de heer Reichgelt aan het licht gebracht. Hij zal nu zijn aan dacht verder op Leiden richten, on der meer op het gemeente-archief daar, om te trachten nog meer af beeldingen van de heer De la Court op te sporen, 't liefst één waarop hij op latere leeftijd staat afgebeeld. Het onderzoek naar afbeeldingen van de heer Gallenkamp Pels heeft tot nu toe niets opgeleverd, ook niet bij het Iconografisch Bureau in Den Haag. Hier is een kaartsysteem aan gelegd van tekeningen, schilderijen en foto's. Van Gallenkamp Pels is wel bekend dat hij in 1801 in Am sterdam werd geboren. Voordat hij tot burgemeester in Soest werd be noemd, woonde hij in Amersfoort. Van burgemeester Van Geffen weet men tot nu toe niet meer dan dat hij afkomstig was uit Brabant. Hoewel het onwaarschijnlijk lijkt dat iemand in Soest meer gegevens, laat staan een afbeelding, heeft van het in de portrettengalerij ontbre kende drietal, heeft de heer Reich gelt de hoop nog niet opgegeven om meer over hen te weten te komen. Wat er over hen bekend is, komt uit het eigen gemeentelijk archief. Een handicap is, dat in die tijd nog geen persoonsdossier werd aangelegd. Het ontbreken van een foto of een andere afbeelding van drie burge meesters verklaart dus het gapende gat in de galerij na Van Steijn van Hensbroek en vóór de achtereen volgende burgemeesters mr. C. J. W. van Doelen Grothe; mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort; jhr. P. P. de Beaufort; mr. G. Deketh; mr. W. A. J. Visser; mr. A. L. des Tombe; jhr. mr. C. Dedel; mr. S. P. baron Ben- tinck; mevrouw mr. J. M. Corver- van Haaften; mr, P. Scholten; J. Bos en J. de Widt. In dit rijtje is niet opgenomen de NSB-burgemeester A. E. van Goor den Oosterlingh. Hij werd op 19 ok tober 1944, vier dagen nadat burge meester Des Tombe was onderge doken, in Soest aangesteld (dus niet officieel benoemd) en bleef burge meester tot de bevrijding. Het ministerie van landbouw en visserij heeft maatregelen geno men die ertoe moeten leiden dat de pitbull-terriër over een jaar of tien is uitgestorven. Het besluit hiertoe is een gevolg van de ver ontrusting die ontstond over agressief gedrag van honden, met name de pitbull. Er hadden zich in cidenten voorgedaan die niet al leen tot lichamelijk letsel aan mens of dier leidden, in een aantal geval len was er zelfs sprake van dodelij ke verwondingen. Inmiddels is, per 1 februari, de nieuwe wetgeving van toepassing voor eigenaars van pitbulls. De die ren moeten voortaan aangelijnd en gemuilkorfd zijn als ze onder bege leiding de straat op gaan, op een voor het publiek toegankelijk ter rein of op andermans terrein zijn; ze moeten geregistreerd en geta- toueerd zijn, en bovendien geldt voor de dieren een fokverbod. Daarom moeten ze gecastreerd of gesteriliseerd worden. Al deze BÜS5& maatregelen hebben tot doel de pit bull te laten uitsterven. Houders van een pitbull moeten binnen tien weken na het in werking treden van de nieuwe wetgeving bij de Stichting Registratie Gezel schapsdieren Nederland door mid del van een aanmeldingsformulier een dierenpaspoort met een 'Pitbull- identificatiemerk' aanvragen. Als hij voor het dier al een paspoort heeft, volstaat het aanvragen van een identificatiemerk. Bij de aan vraag moet een verklaring van de dierenarts worden overgelegd dat het dier onvruchtbaar is gemaakt. Indien houders van een pitbull zich niet aan de nieuwe wetgeving hou den, kan de burgemeester tot het la ten doden van het dier overgaan. De hondebezitter kan tegen deze beslissing in beroep gaan. Het is uit eindelijk aan de rechter om te be slissen wat er gebeurt. Er kan ook besloten worden tot het in beslag nemen van de hond. Dan kan aan de strafrechter verbeurd verklaring of onttrekking van de hond aan het verkeer worden ge vraagd. Als dit verzoek wordt inge willigd, kan de hond worden ge dood. Het overtreder van de nieuwe regels wordt aangemerkt als een misdrijf. Hierop staat een gevange nisstraf van ten hoogste twee jaar of een boete. Op.initiatief van de Stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid Soest is in januari een onderzoek be gonnen naar het gebruik van al cohol en medicijnen door oude ren. Het onderzoek wordt ver richt door mevrouw F. Koomen van Centrum Maliebaan te Utrecht. De doelgroep zijn de inwoners van Soest en Soester- berg van 55 jaar en ouder. Het is bekend dat veel ouderen medicijnen gebruiken. Het ge bruik van alcohol, waarover min der bekend is, kan de werking van medicijnen beïnvloeden. Het doel van het onderzoek is het verzamelen van gegevens die no dig zijn om een preventiebeleid te kunnen formuleren ten aan zien van alcohol- en medicijnge bruik door ouderen. Om preventieve activiteiten te kunnen ontwikkelen en uitvoe ren die op ouderen zijn gericht, is de medewerking nodig van be roepskrachten op verschillende terreinen van de Soester samen leving. Het onderzoek moet uit wijzen in hoeverre zij hiertoe be reid zijn en wat de aanknopings punten voor preventieve actie zijn. Het gaat om beroepskrachten die direct contact hebben met oude ren, zoals personeel in verzor gingshuizen, sociaal-culturele in stellingen, sociëteiten en oude renbonden, en verpleegkundi gen, maatschappelijk werken den, gezinsverzorgenden en art sen. Zij zullen per brief worden benaderd. De Stuurgroep Alcoholmati gingsbeleid Soest die het initia tief tot dit onderzoek heeft geno men, is een door het gemeente bestuur ingesteld orgaan, dat het college van burgemeester en wet houders zowel gevraagd als on 1 1 gevraagd adviezen geeft op het terrein van alcoholmatiging. De stuurgroep houdt zich onder meer bezig met pogingen de mensen bewust te maken van de gevolgen van (overmatig) drank gebruik. .€7i De winnende groep 8 van de Da Costaschool. Talvanenergiebesparingstips leverden de leerlingen een stoommachine op. Larschijnlijk is dit uniek lland. Het bord moest te Ipeciaal gemaakt worder hebben het nergens k Kar kunnen kopen Dit z luier Mieke Swinkels van EL week op het recre; In 'De Bergjes' aan tl leerden Poelmanweg, v In circuit openstelde dat Istemd is voor inountai C( is ongeveer 1.700 me loopt door geaccidentc lin. Het circuit is voor i leciaal aangelegd. Di lordt voorlopig aangege' leleekopte paaltjes. De I markering zallaterwoi f bracht. ioest is een gemeente vc nd natuurschoon, waar elaars, fietsers en ander rust zoeken. Intoener WOrdt die echter verst lijvoorbeeld een groeie ■nners en liefhebbers va én. Hoewel burgemees [ouders tegen fietsen ui ,p zich geen bezwaar h. lelfs een uitgebreid net len aangelegd'om zovt mensen van de natuur lieten), is het college b le schade die met nam hkers in de gemeente "De regering heeft besloten de hele omtrek van Nederland te verlichten met TL-buizen. Dit NOV-project (NOV is de af korting van Nederlandse Om trek Verlichting) zou op 25 de cember aanstaande klaar moe ten zijn. De bedoeling van het NOV-project is, dat Nederland op de satelliet tijdens het weer bericht op televisie beter her kenbaar zal zijn. Bovendien is het een heel aardig gezicht tij dens de feestdagen, aldus de re gering". Met dit persbericht begon voor achttien scholen in de gemeente Soest het energieproject dat van 23 november tot en met 10 december 1992 op het milieu-educatief cen trum 'De Kwekerij" aan de Molen straat werd gehouden. Al voor die tijd konden de leerlingen met het onderwerp 'stoeien'. Want wat was het geval? De regering wilde voor het NOV-project gebruik maken van de TL-buizen die in de scholen aanwezig waren. Dus moesten de leerlingen tellen hoeveel van die buizen door de hele school waren opgehangen. Als je alle buizen van alle scholen in Nederland achter el kaar zou leggen, heb je dan vol doende om de hele omtrek van Ne derland te verlichten? Hoeveel stroom en geld gaat dat kosten? Voorzien van deze gegevens kwa men de leerlingen naar 'De Kweke rij Daar waren acht proefopstellin gen klaargezet die alles te maken hadden met energie-opwekking en energiebesparing. Verschillende soorten lampen, isolatie, zonne- energie, gas, stoommachines, batte rijen, electriciteit en licht en donker - al deze onderwerpen kwamen aan de orde. De leerlingen kregen ver volgens de opdracht om na het uit voeren van deze proeven een ener giebesparingsplan voor de school te schrijven. Het beste plan zou wor den beloond met een echte stoom machine. Deze stoommachine is inmiddels uitgereikt aan groep 8 van de Da Costaschool. Onder leiding van juf frouw Marijke Scheepers schreven de kinderen stapels papier vol (één tip was trouwens om daarvoor ge schikt papier aan twee kanten te be schrijven, zodat niet steeds een nieuw blaadje gepakt hoeft te wor den!) met de beste Tips voor Ener giebesparing. De klas kwam met de volgende maatregelen: licht in de WC uitdoen als je bent geweest; minder kopiëren, meer overschrij ven; de verwarming lager zetten en warme kleding dragen; de electrische schoolbel korter en minder hard laten rinkelen; radio's afschaffen of minder ge bruiken; geen koffie meer voor het ond wijzend personeel; alleen licht aan als het echt noi is; spaarlampen gebruiken: papier aan twee kanten gebr i ken; met de hele school tegelijk naar ramen en deuren dicht doen als verwarming aan staat; minder plastic leermateriaal ki pen hard werken..., dan word je vai zelf warm; WC één keer per week doortrel ken op een blaadje geen regel ovei slaan; kringlooppapier gebruiken; afval scheiden; niet met de auto naar school ge; bracht worden; stukjes papier niet weggooiei maar gebruiken voor knutselen: korter naar school, dan hoeven di lampen niet zo lang te branden. Zoveel creativiteit moest wel be loond worden. Temeer omdat ver der als tip was opgenomen een be zoek te brengen aan 'De Kwekerij voor nog meer energiebesparings- tips! Ook om die reden waren de medewerkers van de afdeling mi lieubeheer van mening dat de D; Costaschool de stoommachini dubbel en dwars verdiende. Op donderdag 28 januari werd deze dan ook aan groep 8 overhandigd door Dick Neuteboom, milieu-edu catief medewerker van de gemeente Soest. En nu maar hopen dat niet alleen de Da Costaschool zelf haar voordeel doet met de energietips, maar dat dit ook geldt voor alle andere Soes ter scholen! Vanavond om half acht meentehuis de Inform; avond gehouden over van de Van Weedestr varianten voor deze b De inspraak gaat uit; over de vraag hoe de kan worden heringen De besluiten dat de wordt heringericht, cl twee richtingen geha dat het stilstaan va wordt tot het laden e een eerder stadium De gemeente Soest heeft sinds 1 januari van dit jaar een declaratie fonds. Dit is bestemd voor inwo ners van Soest met een laag inko men. Meestal gaat dit in z'n geheel op aan kosten van levensonder houd. De bedoeling van het decla- Afgelopen vrijdagavond werd er inge broken in het VW-gebouw aan de Steenhoffstraat. De daders forceerden een ruit aan de achterkant van het ge bouw, Helaas voor hen was de inbraak maar van korte duur. Want dankzij een oplettende buurtbe woonster kon de politie bijtijds gewaar schuwd worden. Na de melding van de buurtbewoonster was de politie snel ter plaatse en konden de daders - afkom stig uit Amsterdam - ingerekend wor den terwijl ze nog in het gebouw waren. Daarom hulde aan de buurtbewoonster die snel reageerde, waardoor waar schijnlijk meerdere inbraken voorko men konden worden. Een goed voorbeeld van oplettendheid en buurtpreventie! Zowel van de politie als van het gemeentebestuur krijgt de meidster een attentie. ratiefonds is, dat daaruit een bij drage wordt gegeven aan mensen met weinig inkomen. Per persoon is maximaal 100 gulden per kalen derjaar beschikbaar voor bijvoor beeld lidmaatschapsgelden van een sportclub, een andere vereni ging, de bibliotheek of voor een bezoek aan theater of zwembad. De Soester inwoners die een be roep kunnen doen op het declara tiefonds, zijn: alleenstaanden; ou deren in verzorgingstehuizen; (één- ouder) gezinnen en mensen die een uitkering hebben. Er moet aan enkele voorwaarden worden voldaan. Er is een inko mensgrens die is vastgesteld op 120 procent van het voor de aanvrager geldend minimum-loon. Van be lang is de hoogte en de soort van het inkomen. De aanvrager moet voor de minderjarige inwonende kinde ren kinderbijslag ontvangen. Zo zijn er nog een paar voorwaarden. Wie van het declaratiefonds ge bruik wil maken, moet een aan vraagformulier invullen. Dit is ver krijgbaar bij de receptie van de af deling sociale dienstverlening. Hier moet men het formulier ook inleve ren. Opsturen is ook mogelijk. Hebt u vragen? Dan kunt li op maandag, dinsdag en donderdag van 9.00 tot 14.00 uur en op woens dag van 9.00 tot 12.00 terecht bij de afdeling sociale dienstverlening, mevrouw S. Ahmadkoror, Raad huisplein 1 te Soest. Bellen kan ook, het telefoonnummer is 93411 of 93573 (doorkiesnummer). Het bord dat Op zonda de dijken de betrok wijd. Da; kei gaal der in op zou dat meente Ooste zwaarst plaatse kerk (d de get haddei De tw werke 7 nov ramp Hetn geeft trokl slacl natu ben; war

Soester Courant | 1993 | | pagina 27