Mountainbikers doen het voortaan op 'De Bergjes' sloten Wie in Soest geen CAI-aansluiting heeft, is niet echt bij de tijd SOEST EN DE WATERSNOODRAMP VAN 1953 PAGiKi)ëNSDAG 10 FEBRUARI 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 3 l'iethouder stelt apart circuit voor mountainbikers in gebruik Vanavond khtlTn informatieavond over mpen gebruiken; I Van Weedestraat den-"'0 "aar scho°' êe~ Altijd verzekerd van actuele gemeentelijke informatie Aansluitkosten Spontane inzamelingen en adoptie van de gemeente Oosterland Adoptie jnners Waarschijnlijk is dit uniek in Ne tland. Het bord moest tenmin- Ispeciaal gemaakt worden, want 1 hebben het nergens kant en ■ar kunnen kopen". Dit zei wet- Ider Mieke Swinkels van milieu K-ige week op het recreatieter- In 'De Bergjes' aan de Van [eerden Poelmanweg, waar zij a circuit openstelde dat speciaal ■stemd is voor mountainbikers. It is ongeveer 1.700 meter lang Jloopt door geaccidenteerd ter- Ijn. Het circuit, is voor een deel leciaal aangelegd. De route Jirdt voorlopig aangegeven door (elgekopte paaltjes. De definitie- I markering zal later worden aan- Ibracht. loest is een gemeente vol afwisse- Ind natuurschoon, waar veel wan dlaars, fietsers en andere recrean- |n rust zoeken. In toenemende ma- 1 wordt die echter verstoord door een groeiende groep en liefhebbers van crossfiet- Hoewel burgemeester en wet- tegen fietsen in de bossen r zich geen bezwaar hebben (er is I elfs een uitgebreid net van fietspa- 1 len aangelegd'Om zoveel mogelijk 1 nensen van de natuur te laten ge- I lieten), is het college bezorgd over i ie schade die met name mountain- I likers in de gemeentebossen aan- offie meer voor het onder aan als het echt nodi aan twee kanten gebrui Vanavond om half acht wordt in het ge- iele school tegelijk 1 meentehuis de Informatie en inspraak- n deuren h,v>i?e J favond gehouden over de herinrichting ng aa c"f ^oen als cie van de Van Weedestraat. Er zijn drie nl S, I varianten voor deze herinrichting, piastjc leermateriaal ko- inspraak gaat uitdrukkelijk alleen j| over de vraag hoe de Van Weedestraat neen..., dan word je van-*"311 worclen heringericht. keer per week doortre blaadje geen regel ovej Ppapier gebruiken; eiden; papier niet weggooien Jiken voor knutselen; ar school, dan hoeven de 20 'ang te branden. lativiteit moest wel be ien. Temeer omdat ver was opgenomen een be ngen aan 'De Kwekerij' neer energiebesparings- )m dle reden waren de rs van de afdeling mi- wan mening dat de Da de stoommachine dwars verdiende. Op 8 Januari werd deze n groep g overhandigd uteboom, mi lieu-edu- verker van de gemeente hopen dat niet alleen de iool zelf haar voordeel energietips, maar dat voor alle andere Soes- De besluiten dat de Van Weedestraat wordt heringericht, dat het verkeer in - hvee richtingen gehandhaafd blijft en W dat het stilstaan van auto's beperkt wordt tot het laden en lossen, zijn al in 1 een eerder stadium genomen. richten. Uitgerekend hun favoriete crossplaatsen, gedeelten met hoog teverschillen, zijn zo kwetsbaar maar worden juist zo intensief ge bruikt, dat de vegetatie onvoldoen de mogelijkheden krijgt om zich te herstellen. Bovendien leidt het crossen tot irritatie bij wandelaars die juist van de rust willen genieten. Om aan al die bezwaren tegemoet te komen, hebben burgemeester en wethouders in overleg met enkele mountainbikers een speciaal circuit vastgesteld op het recreatieterrein 'De Bergjes' aan de Van Weerden Poelmanweg. Daar is de begroeiing minder kwetsbaar dan in de (uit loop van) duinen. Bovendien is het terrein ook 'heuvelachtig', zodat het aan die eis van de moutainbikers tegemoet komt, terwijl het ook an derszins voldoende uitdagingen biedt. Burgemeester en wethouders ho pen dat de aanleg van het nieuwe circuit het einde betekent van het 'wilde' crossen in natuurgebieden. Dan komt men tevens tegemoet aan de klachten van hen die er last van hebben. Dat zijn er velen, zoals bij voorbeeld duidelijk werd tijdens de lezingencyclus over het landelijk gebied. Om aan het nieuwe circuit een zo groot mogelijke bekendheid te ge ven, hebben burgemeester en wet houders de besturen van toer- en fietscrossverenigingen in Soest, Amersfoort, Hoogland, Baarn en De Bilt aangeschreven. In de brief doen zij tevens een beroep op de be sturen, hen te helpen bij het in stand houden van de Soester natuurge bieden door hun leden te stimuleren voortaan het nieuwe tracé/ te ge bruiken. Daarnaast hopen burge meester en wethouders dat ook in dividuele moutainbikers dit circuit benutten. "We kunnen hun nu een alternatief aanbieden", aldus wet houder Swinkels. In de brief aan de verenigingen laat het gemeentebesuur weten 'desge wenst graag bereid te zijn eens een presentatie te houden of een excur sie te begeleiden. Daarbij geven we inzicht in ons bosbeheer en de wijze waarop wij omgaan met de belange nafweging tussen natuur en recrea tie. Kennis hierover maakt het fiet sen in bosgebieden ook een stuk boeiender!" Het is de bedoeling dat de resulta ten van het nieuwe circuit en de ef fecten hiervan op andere natuurge bieden na een jaar worden bespro ken en bekeken. Dan zal tevens worden bepaald of de problemen hiermee voldoende zijn opgelost of dat andere (hardere) maatregelen nodig zijn. De poster met het nieuwe moun tainbike-circuit is binnenkort ver krijgbaar bij de VW en de recrea- tiebedrijven. De aangeschreven verenigingen hebben inmiddels een exemplaar ontvangen. Wethouder Mieke Swinkels stelde vorige week het nieuwe mountainbike-circuit op De Bergjes bij de Van Weerden Poelmanweg officieel in gebruik. De televisie wordt steeds belang- bestuur is dit de reden om door de.rino: Radin 1 zendt vnn De televisie wordt steeds belang rijker als informatiebron van het gemeentelijk nieuws. Via de ka belkrant maakt de gemeente dage lijks rechtstreeks de meest uiteen lopende informatie bekend die voor de inwoners van belang is. Een enkel voorbeeld uit een hele serie: hoorzittingen, voorlichtings bijeenkomsten, de afsluiting van wegen, wijzigingen in vuilnisop haaldiensten, kortom informatie waar men eigenlijk niet buiten kan. Toch zijn er nog steeds inwo ners, tussen de 400 en 500, die er van verstoken blijven, eenvoudig omdat ze niet op de centrale an tenne-inrichting (CAI) zijn aange sloten. Nu de CAI ook een belang rijke rol gaat spelen in het gemeen telijk rampenplan, is het belang van een CAI-aansluiting nog gro ter geworden. Voor het gemeente- Ahmadkoror, Raad- >oest. Bellen kan ook ummer is 93411 of lesnummer). Het bord dat het begin aangeeft van het nieuwe mountainbike-circuit aan de voet van Het Soester Hoogt. bestuur is dit de reden om door middel van dit artikel degenen die nog niet op de CAI zijn aangeslo ten nogmaals attent te maken op de mogelijkheden die zo'n aanslui ting biedt. Afgezien van het door Staf Voor lichting verzorgde gemeentelijke nieuws op de CAI, kan men op dit moment niet minder dan 18 televi siezenders ontvangen en 22 FM-ra- diozenders. Binnenkort wordt dit aantal nog uitgebreid, onder meer met MTV en Super Channel. Ver der hebben burgemeester en wet houders naar aanleiding van ver zoeken daartoe uit de bevolking, besloten ook de zender RAI-UNO door te geveh. Deze komt in de plaats van Sportnet, waarvoor de gemeenteraad onlangs heeft geko zen. Sportnet wordt namelijk opge nomen in Eurosport, zodat er een kanaal vrij komt. Het zal naar ver wachting nog een maand of drie du ren voordat ook de nieuwe zenders via de CAI te ontvangen zullen zijn. Bovendien wordt vanaf begin maart het aantal radiokanalen met een uitgebreid. Burgemeester en wethouders hebben gekozen voor Radio Noordzee. Op het moment dat dit station in Amersfoort gaat uitzenden, neemt Soest dit over. Overigens is er wat de radio-ont vangst betreft sprake van een veran dering: Radio 1 zendt voortaan in stereo uit via de FM 87.5 MFlz. Een complete zenderindeling alsmede een lijst met de juiste frequenties kan men afhalen bij de REMU aan de Lange Brinkweg, het bedrijf dat de centrale antenne-inrichting in Soest exploiteert, het gemeentelijke informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuis plein, en in de hulpsecretarie in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg. Wie besluit zich alsnog op de cen trale antenne-inrichting te abonne ren, betaalt eenmalig fl. 117,50 voor het maken van de aansluiting. Moet de kabel in de tuin langer wor den dan zes meter, dan kost dit per metermeerfl. 27,03. Als de kabel in huis langer moet worden dan drie meter, dan betaalt men per meter meer fl. 10,58. Flet abonnement be staat uit een eenmalige bijdrage van fl. 58,75 en een tarief van fl. 16,91 per maand. Deze prijzen zijn inclu sief BTW. Het maandtarief wordt gelijktijdig met de energienota geïn casseerd. Storingen Als de kwaliteit van beeld en/of geluid te wensen overlaat, dan hoeft dat niet aan de CAI te liggen. In dat geval kunt u beter eerst bij buren informeren of zij dezelfde klachten hebben voordat u besluit de REMU te bellen. Als de ontvangst bij de buren normaal is, kan de oorzaak in uw toestel zitten dan wel in de snoeren. In dat geval noet u een tv-handelaar inschakelen. Hebben de buren ook dezelfde klachten, dan zijn er drie mogelijkheden: 1. De zender kan gestoord zijn. In dit geval verschijnt na verloop van tijd het bekende "storing" op het scherm. 2. Er kunnen atmosferische sto ringen zijn. Deze storingen, die te wijten zijn aan weersomstandigheden, zul len na enige tijd vanzelf ver dwijnen. 3. De storing is niet het gevolg van bovengenoemde punten. Belt u in dit geval het storingsnummer van de REMU, 02155-11924. Het bedrijf zal dan het redelijkerwijs mogelijke doen om op de kortst mogelijke termijn de storing te verhelpen. Hieraan zijn voor de abonnee geen kosten verbonden. Indien iemand een storing meldt die niet te wijten is aan de CAI maar bijvoorbeeld aan het aansluit- snoer of het radio- of tv-toe- stel, dan brengt de REMU voorrijkosten in rekening. Kop in de Amersfoortse Cou rant: "Roet in eten van tafeltje- dek je" Bah wat vies! Muilkorfgebod. Ook voor de pit bulls onder de politici? De Hoge Raad heeft beslist dat huurders die geluidoverlast ver oorzaken, uit hun huis kunnen worden gezet. - Buurman: "Zeg dal nog eens, ik versta je niet". Op 't Hoogt. Daar word je even stil van. Alweer een nieuwe inrichting: Van Weeldestraat. Moeten er straks dollarcents in de parkeermeters? Maar goed dat met dit weer het politiebureau 's nachts dicht is. Op zondag 1 februari braken op tal van plaatsen in zuid-west Nederland de dijken door. De Soester Courant van woensdag 27 januari jl. heeft aan de betrokkenheid van de Soester bevolking bij de ramp al een artikel ge wijd. Daarin is vooral aandacht besteed aan de eerste maand. In dit arti kel gaat gemeentelijk archiefbeheerder A. F. M. Reichgelt nog wat ver der in op de adoptatie van een gemeente uit het rampgebied. Uiteindelijk zou dat de gemeente Oosterland worden, inmiddels opgegaan in de ge meente Duiveland. Oosterland lag in één van de zwaarst getroffen gebieden. De plaatsen Nieuwerkerk en Ouwer- kerk (die nu samen met Oosterland de gemeente Duiveland vormen) hadden de hoogste verliescijfers. De twee gaten in de dijk bij Nieu werkerk en Ouwerkerk werden op 7 november 1953 als laatste in het rampgebied gedicht. Het nalezen van de Soester Courant geeft een indruk van de grote be trokkenheid van de mensen met de slachtoffers -iets wat men in die tijd natuurlijk zo veel mogelijk wilde benadrukken- maar ook van ver warring. Allerlei spontane acties kwamen op zondag al op gang. Het gemeentebestuur, in het bijzonder de burgemeester, probeerde al deze acties in goede banen te leiden. Het betrof vooral de inzameling van geld en goederen en de opvang van evacués.. De vergadering die op zondag 1 fe bruari werd gehouden bij de burge meester thuis diende kennelijk vooral om al die acties te coördine ren. Er werd besloten om de vol gende dag te beginnen met een in zameling. Bij deze vergadering wa ren tegenwoordig twee wethouders, de chef sociale zaken, tevens leider van het plaatselijk bureau van het Nationaal Rampen Fonds, verte genwoordigers van het Rode Kruis en een gemeenteraadslid. De adoptie van een gemeente in het rampgebied verliep moeizaam. Toen de volgende dag (maandag 2 februari) het gemeentebestuur de gemeenten Nieuw- en Sint Joosland en Rithme op Walcheren, waar de ingezamelde en in Je zamelen goe deren heen zouden gaan, wilde adopteren, bleek dezelfde dag nog dat Rithem al geadopteerd was. De burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland liet de woensdag daarop weten dat zijn gemeente niet getrof fen was en geen hulp nodig had. Er werd toen naar een andere gemeen te gezocht. Er werd ook correspon dentie gevoerd met het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, die voor de coördinatie zorg den. In de raadsvergadering van 23 fe bruari nam de gemeenteraad het binnengekomen schema van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende adoptie voor kennisgeving aan. Daarmee stemde de raad in met de adoptie, samen met de gemeenten Baarn, Eemnes en Rijssen, van de gemeente Oos terland. Evacués Op woensdag 4 februari arriveerde de eerste bus met geëvacueerden. In het gemeente-archief bevinden zich dossiers betreffende de februari- ramp met overzichten van geëva cueerden en plaats van herkomst. Op 15 maart waren dit er 242, op 7 mei 148 en op 1 september waren er nog steeds 77 evacués in Soest. De dijk bij Ouwerkerk en Nieuwerkerk was toen nog niet gesloten. De eva cués kwamen uit het hele rampge bied (dus niet speciaal uit de gea dopteerde gemeente). In 1954 nam hun aantal snel verder af. Wederopbouw Bij de wederopbouw van het ge meentehuis in Oosterland hebben de adopterende gemeenten steun verleend, financieel maar ook door ambtenaren ter beschikking te stel len. Op 20 april 1954 besloot de Soester gemeenteraad een krediet van 5.000 gulden te verlenen voor een hulpsecretaris. Men zal zich misschien afvragen waarom de hulp beperkt bleef tot een krediet. De raadsnotulen ver schaffen opheldering. De burge meester betoogde dat men in de eerste opwelling wel degelijk aan een schenking had gedacht, maar omdat die dan in mindering zou worden gebracht op de rijksbijdra ge, zou dit erop neer komen dat men het rijk adopteerde! Hij stelde voor om samen met de andere adopterende gemeenten de hulpsecretarie te kopen en in bruikleen af te staan. Oosterland zou de hulpsecretarie vervolgens la ter (tegen een lager bedrag) van de rijksbijdrage kunnen kopen. Nadat men op ingenieuze wijze deze klip pen van de financiële regelgeving had omzeild, doken er nieuwe pro blemen op. In de raadsvergadering van 26 juni werd dit besluit dan ook ingetrokken en vervangen door het besluit om een krediet van 1.000 gulden te verlenen. Dit had te ma ken met het feit dat Gedeputeerde Staten (volgens een richtlijn van het ministerie van Binnenlandse Za ken) vonden dat er geen begrotings tekort mocht ontstaan. Een kleiner krediet dan 5.000 gulden wilden ze echter wel toestaan. Gedurende kortere of langere tijd waren ambtenaren van de gemeen te Soest in Oosterland gedeta cheerd om te helpen: vier perso neelsleden van gemeentewerken gedurende twee weken, een ambte naar van financiën gedurende twee maanden om mee te helpen aan het wegwerken van de ontstane achter stand, en een technisch ambtenaar voor zes maanden. In samenwer king met de gemeente Rijssen werd in de raadzaal van het vernieuwde gemeentehuis een wandschildering aangebracht. De bemoeienis met de restauratie en (her)inrichting van het gemeen tehuis van Oosterland zou zich uit strekken tot en met 1956. In 1958 bood het gemeentebestuur van Oosterland het gemeentebestuur van Soest een boek aan over de ramp en het herstel op Schouwen- Duiveland. Op 't Hoogt: onvoorzien onvermijdelijk onontkoombaar Tafeltje - misverstandje. Tankbataljon 000. Liever een goede afspraak dan al die inspraak. Albert Heijn op het Nieuwer- hoekplein: doorsmeren en sla-olie verversen. Als u soms wat al te lang naar uw zin op antwoord van de gemeente wacht, moet u maar bedenken dat besluiteloosheid vaak een karak tertrekje is, tot het verbeteren waarvan de meeste mensen maar niet kunnen besluiten! Als ouderen een aanleunwoning willen, kannen ze kennelijk niet meer op eigen benen staan. Kop in de Soester Courant: 'Soest doet mee aan poster-actie tegen racisme in abri's'. Zou dat dan zo vaak voorkomen, racisme in een busbokje? Aan het ziekteverzuim van amb tenaren in de buitendienst merkje dat buitenlucht blijkbaar niet mee zo gezond is. Polderpop bij het dierenasiel: om te janken. Liever een kleintje pils dan een Grand Cafe'. Prins Hendriklaan: verkeersgin- der. Kolenhandel Krijger en Verheus. Buitenplaats 'De Open Hof. Op 't Hoogt: aanbevolen door topfokkers. Dollarteken aan de wand. Reclame in de Smitshof: "Bigge- ruggetjes per strekkende meter! Hartelijk aanbevolen door archi tect Van Zeeland"! Raadslid J. P. Lokker (CDA) voor Radio Soest: "Ouderen be staan niet". Gehoord bij de bekendmaking van de sportman en sportvrouw van het jaar in Soest toen wethou der Menne hesjes uitreikte in het kader van het alcoholmatigingsbe- leid: "'t Is toch bar, zo'n hesje. Geef mij maar gauw een flesje!" De scheidende politieman Jan Schalkwijk in de Gooi en Eemlan- der: "En wat de sofdrugs betreft? Ik ben ervan overtuigd dat we daar over vijf of tien jaar niet meer wak ker van liggen". Donkere Bosstraat. Slagerij Rookgasch. Waar rook is, is worst. Inpitbulls. Meer surveillance: slecht voor het (onderwereld)milieu.

Soester Courant | 1993 | | pagina 28