De lichamelijk gehandicapte in het verkeer Eerste oogst van de ideeënbu leidde niet tot doelmatigheidsbesparingen Laanbomen Soesterbergsestraat worden in fases vervangen ené 'K Welstandscommissie: ambachtsverzamelgebouw in Soesterberg ontwerp van de maand9 Ideeënbus: De gemeente stimuleert meedenken van burgers over besparingen Afs BEDRIJVENCENTRUM SOESTERBERG (fco (W) Ainnc ;n Ha WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 OP 'T HOOGT PAGINl^jsÖAG 10 {de-oprichte 1 ®[p©Gr)0O®teO®[rafcw De nieuwe verkeersregels onder de loep Bord C 9 Bord C 13 Parkeren Bord C 14 (W) Bord C15 C-drie fan van d Degri JV ooiltrtMk 085-336943 leiden 071-174911 De welstandscommissie heeft het ontwerp van het Architectenburo B en D uit Oosterbeek voor het be drijven- en ambachtsverzamelge bouw op de hoek van de Amers- foortsestraat en de Sterrenberg weg in Soesterberg gekozen als ontwerp van de maand februari. Bouwbedrijf Hoffmann B.V. uit Amersfoort start binnenkort met de bouw ervan. Het gebouw is vooral bestemd voor startende on dernemers en kleinschalige bedrij ven uit de gemeente Soest. Soes- terbergse bedrijven en starters uit Soesterberg krijgen bij de toewij zing een voorkeurspositie. De compositie van de gevels, de heldere architectuur van B en D en de materiaalkeuze spreken de wel standscommissie bijzonder aan. Ook de wijze waarop de architect de plaats van de reclame in het gevel beeld heeft bepaald, verdient vol gens de commissie alle lof. Enkele belangrijke punten die ken merkend zijn voor het bedrijven- en ambachtsverzamelgebouw zijn on der meer de markante lokatie, de goede parkeermogelijkheden en de uitstekende ligging ten opzichte van het rijkswegennet (nagenoeg direc te aansluiting op de A 28), het be drijventerrein van Soesterberg en de omliggende gemeenten. De afzonderlijke ruimten in het ge bouw variëren in oppervlakte van minimaal 80 tot maximaal 400 vier kante meter bruto vloeroppervlak (bvo). De huurprijs hiervan ligt rond de 120 gulden per vierkante meter bvo. Het is mogelijk enkele units aan elkaar te schakelen. Ook bestaat de mogelijkheid om een tus- senverdieping te maken. In het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest kan men de tekeningen van het gebouw bekijken. Nadere informatie over bedrijfsvestiging in het gebouw ver strekken de gemeentelijke bedrijfs- contactfunctionaris (telefoon 02155-93449) en Kamerbeek Be drijfshuisvesting in Amersfoort (te lefoon 033-622034). Eind 1993 is het gebouw gereed. Mensen die een lichamelijke han dicap hebben en zich toch met ei gen vervoer willen verplaatsen, kunnen dit onder meer doen door middel van een 'invalidenvoer tuig'.*) In het nieuwe RW 1990 wordt dit voertuig a'dus omschreven: voertuig dat is ingericht voor het vervoer van een invalide, max. 1 meter breed, zonder motor of met verbrandingsmotor van max. 50 ku bieke centimeter, of met electromo- tor. De bestuurder van een invaliden voertuig heeft in het nieuwe RW 90 een aantal voorrechten gekregen zodat hij zich op een veilige manier in het verkeer kan begeven. Daarnaast gelden voor hem enkele regels op het gebied van parkeren die het hem mogelijk maken beter aan het maatschappelijk leven deel te nemen. De bestuurder van een invaliden voertuig heeft, zowel binnen- als buiten de bebouwde kom, de vrije keus tussen het gebruik van: 1) het voetpad of de stoep, 2) het fietspad en de fietsstrook, 3) de rijbaan. Indien aan de rechterzijde van de rijbaan een fietsstrook is aange bracht mag niet van de rijbaan naast de strook gebruik gemaakt worden. Binnen de bebouwde kom mag men met een invalidenvoertuig uit gerust met een motor 30 km. per uur rijden. Buiten de bebouwde kom geldt een maximum snelheid van 40 km. per uur. Indien de be stuurder van een invalidenvoertuig gebruik maakt van de stoep of het fietspad, dan gelden voor hem de zelfde rechten en plichten als voor de voetganger. Gebruikt hij het fietspad of de rijbaan, dan zijn de re gels voor bestuurders van toepass- sing. Zoals vermeld heeft de bestuurder van een invalidenvoertuig ook bui ten de bebouwde kom de keuze tus sen voetpad, fietspad of rijbaan. De wetgever gaat er van uit dat hij zelf tot een verantwoorde keuze komt. Op de rijbaan mag het autoverkeer in de regel 80 km/u rijden! Niet prettig als u zelf 40 km/u rijdt! U mag echter beslist niet op een au toweg of een autosnelweg rijden. Bij een VOP (Voetgangers Over steek Plaats) heeft de bestuurder van een invalidenvoertuig dezelfde rechten als een voetganger. Be stuurders moeten bestuurders van motorvoertuigen hen evenals de voetgangers voor laten gaan als zij op een oversteekplaats oversteken of kennelijk op het punt staan dit te doen. Wegen aangeduid met een van deze verkeersborden zijn ook van toe passing op bestuurders van invali denvoertuigen: bord C 9, bord C 13, bord C 14, en bord C 15. Tot nog toe ging het over het rijden met een invalidenvoertuig. Er moet echter ook nog geparkeerd kunnen worden. Nu komen er twee andere zaken om de hoek kijken namelijk de inva lidenparkeerplaats algemeen, de parkeerplaats voor een aangegeven motorvoertuig en de invalidenpar- keerkaart. Zowel een invalidenpar keerplaats met aangegeven voeruig als een invalidenparkeerkaart zijn bij de gemeente waarin u woont aan te vragen. Bestuurders van een motorvoertuig op meer dan twee wielen waarop een op de voorgeschreven wijze aangebrachte invalidenparkeer kaart is aangebracht, hebben de vol gende ontheffing. De parkeerschijfzone Bestuurders van een motorvoertuig voorzien van een invalidenparkeer kaart of van een invalidenvoertuig mogen dit voertuig altijd en voor onbeperkte duur in een parkeer schijfzone parkeren. Erven: Bestuurders van een motorvoertuig voorzien van een invalidenparkeer kaart of een invalidenvoertuig mo gen dit voertuig in een erf buiten de aangewezen parkeerplaats gedu rende 3 uur parkeren indien het voertuig is voorzien van een op de juiste wijze aangebrachte en inge stelde parkeerschijf. Parkeerverbod: Dezelfde ontheffing geldt onder dezelfde voorwaarden ook voor een parkeerverbod aangeduid met een verkeersbord model El van het RW 90 en naast de onderbroken gele streep. Invalidenparkeerplaats algemeen: Uiteraard kunt u uw invalidenvoer tuig parkeren op een algemene in validenparkeerplaats. Een ander voertuig moet voorzien zijn van een invalidenparkeerkaart. Een Invalidenparkeerkaart kunt u aanvragen bij afdeling huisvesting van de gemeente Soest. Een invalidenparkeerplaats (voor u zelf) kunt u aanvragen bij afdeling Wegen, Rioleringen en Verkeer van de gemeente Soest. Andere mogelijkheden zijn: 1) een normaal motorvoertuig aangepast aan het lichamelijke gebrek van de bestuurder (rijbe wijs en kentekenbewijs ver plicht); 2) een 20 m.- motorvoertuig met diverse beperkingen, bijvoor beeld verbod rijden buiten de bebouwde kom. (geen rijbewijs of kentekenbewijs verplicht.) Deze motorvoertuigen blijven hier onbesproken; het motorvoertuig onder 1 omdat het aan alle ver keersregels moet voldoen, (behou dens eventuele parkeerontheffin- gen), het motorvoertuig onder 2, omdat het door de ,beperkingen vrijwel niet meer ryortjt gebruikt. De ideeënbus die het gemeentebestuur eind vorig jaar in Soest en Soes terberg heeft ingesteld voor de inwoners heeft tol nu toe wel enkele sug gesties opgeleverd, maar nog geen bruikbaar idee waarvan de hedenkei op grond van de vereiste doelmatigheidsbesparing in aanmerking kw am voor een beloning. Dat is de uitkomst van de beoordeling door de ideeën buscommissie van de in de bussen gedeponeerde brieven. van aanleg (in feite het in ere stellen van het oude jaagpad ten den van de Grote Melm) van eenvoudig wandelpad langs Eem. Een suggestie betrof het ophalen van huisvuil op de hoofdweg (Kerk straat, Torenstraat, Middelwijk straat, Steenhoffstraat, Van Wee- destraat, Burg. Grothestraat, Nieu- werhoekplein en Vredehofstraat) en de Nieuweweg, Beukenlaan, La: sanstraat, Beckeringhstraat. Vol gens de briefschrijver worden (ver keersproblemen voorkomen door het tijdstip van ophalen te vervroe gen naar bijvoorbeeld zes uur 's morgens. Daarmee wor4en ver keersopstoppingen in de spits voor komen. Vaker maaien van de bermen langs de Koningsweg is een andere sug gestie. Vaker maaien kost volgens de briefschrijver minder dan het ho ge gras in één keer maaien, omdat men daar veel langer mee bezig is. Overigens is zijns inziens ook het re sultaat van één keer maaien veel minder dan van regelmatig maaien. Het verbeteren van de toeganke lijkheid van het cultureel centrum C-drie (weghalen drempel en co- cosmat bij de ingang, aanbrengen van een electrische deuropener) is evenmin een idee dat besparingen oplevert. Overigens is C-drie geen gemeentelijk eigendom. Indien Soest dit gebouw toegankelijker wil maken, is de eigenaar afhankelijk van subsidie van de gemeente Soest. Voor uitvoering komt wél de sug gestie in aanmerking om fietspad-, markering aan te brengen op de Ko- ninginnelaan ter hoogte van de Wil- helminalaan. Een briefschrijver is van mening dat, voordat een besluit tot aan leg/onderhoud van wegen en (fiets)- paden en de aanleg van drempels ('soms is het een trottoir, een drem pel is het niet te noemen') ter hand wordt genomen, ter zake deskundi gen na een fikse regenbui eerst zelf het bewuste traject op de fiets moe ten afleggen. In de praktijk worden werkzaamheden zonder zo'n 'proefrit-vooraf" uitgevoerd, en dat is goed te merken: op tal van plaat sen in het wegdek liggen plassen. Die maken het voor de fietser (die daardoor in ieder geval natte voeten krijgt) bij regen extra onaange naam. Het aanbrengen van een foto-auto maat in het gemeentehuis voor het maken van foto's voor rijbewijs en paspoort, is evenmin een besparend idee. Overigens moeten de foto's voor identiteitsbewijzen aan be paalde voorwaarden voldoen. De ervaring is, dat hiervan geen sprake is bij door een automaat gemaakte foto's. Daarom zal de gemeente niet meewerken aan het plaatsen van zo'n automaat. Het realiseren van een wandelpad langs de Eem, waar een inwoonster van Soest via de ideeënbus om vroeg, is geen origineel idee. Al eer der werden met betrekking hiertoe gedachten, ideën en/of voorstellen naar voren gebracht. Overigens heeft het Waterschap Vallei en Eem als eigenaar inmiddels een onder zoek ingesteld naar de haalbaarheid Aan het verzoek om een televij cursus Nederlands voor buitenl, ders te verzorgen, kan de gemee niet voldoen. De Kabelkrant le zich door z'n beperkte mogelijkl den er niet voor. In theorie zou plaatselijke tv-omroep zo'n cur: voor z'n rekening kunnen nem< maar Soest heeft alleen plaatselij radio. Overigens verwacht het meentebestuur dat aan de ontwi keling van een tv-taalcursus vo I buitenlanders zulke hoge kost zijn verbonden, dat die niet plaat: lijk of regionaal kunnen worden o gebracht. Omdat burgemeester en wethoi ders het idee op zich interessant vi den, hebben zij degene die het hee ingediend in overweging gegeve et drie doelpur het voor te leggen aan instanties zc ^berink zijn 2 als Teleac of de V olksuniversiteit). RVU (Rad Het gemeentebestuur stelde in september 1992 de ideeënbus in met als voornaamste doel het mee denken van de inwoners over ge meentelijke aangelegenheden te stimuleren. Inzenders van bruik bare ideeën komen in aanmerking voor een beloning, variërend van 250 tot maximaal 5.000 gulden. Dit bedrag is afhankelijk van de omvang van de (doelmatigheids)- besparing die uitvoering van het idee oplevert. Van belang is het, dat de suggesties en aanbevelingen daadwerkelijk leiden tot een ver betering van het woon- en leefkli maat in Soest. Bovendien moeten de ideeën betrekking hebben op taken die tot de gemeentelijke huishouding behoren. Op de balie in de hal van het ge meentehuis aan het Raadhuisplein in Soest, alsmede in de dependance burgerzaken in het Dorpshuis in Soesterberg is een ideeënbus ge plaatst, waar de inzender het bij de gemeente verkrijgbare standaard formulier in kwijt kan. Op het for muiier omschrijft hij zijn idee z( volledig mogelijk. Hij kan eventuee schetsen, tekeningen enzovoort bijvoegen. De uit vijf leden bestaande ideeën-I buscommissie toetst de inzendingen op kwaliteit, uitvoerbaarheid, origi-l naliteit en doelmatigheid. Ze advi-l seert vervolgens het college vanl burgemeester en wethouders overT het eventueel toekennen van een| beloning. De eerste keer heeft de commissie I besloten geen aanbevelingen te doen voor het toekennen van een' beloning. Naar haar oordeel kwa men de ingediende suggesties en aanbevelingen daarvoor niet in aan merking. Ze waren niet origineel, leverden geen besparing op of kon den niet worden aangemerkt als een idee zoals omschreven in het regle ment van de ideeënbus. Dit is gratis af te halen bij de informatiebalie in het gemeentehuis. ,or DVS/Knolli ven. De jubilei aandagavond, 1-1-zege op Sca eukendal gehul 1982 stonden Ri' ■r Gerrit van de L at gedoopt werd i chap) S(terk). Va ct veteranenteam ingen van de club :e functie van seci er van het eerste t tel zo goed doet ii naakt, met zijn cc iers Luits Houkes wens deel uit 'TT-zaalvoetbaltc [et 250 wedstrij .larrie van Bri den Oude heb van atletiekve gewonnen. H< lange afstand maakt na vier Bij de heren wei 15, 20, 25 kilo meegeteld. De Runnerscup de meter afleggen Omdat bij de h enEefvanden redenen niet a< meedoen, onts strijd. Van Br lijk, voor Ber Wallet. Bij de dame: waardoor Ger opstreek. Mar de tweede pla Apeldoorn De twintigste marathon in duizenden dt nenburgatlet de Asselronc het mag geen raan Harry n Soester lope Als betrof fc gemakkelijk van 1.44.00 die de laatst van zijn nijv Apeldoorn Tal van clut voor zich m rug van Ji 1.49.33 te Henk Wal moest Jan c eveneens g De gemeente Soest heeft naar aanleiding van reacties van aan- en omwonenden van de Soesterbergsestraat besloten om de laanbomen langs een deel van deze straat in twee fa ses te vervangen in plaats van in één keer. In oktober 1992 besloot de ge meente om de Amerikaanse eiken langs het gedeelte van de Soester bergsestraat tussen de Ossendam- weg en de Dennenweg te vervangen door Moeraseiken. De huidige bo men, die inmiddels de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, vertonen op grote schaal afstervingsverschijnse len. Verschillende maatregelen om de gezondheidstoestand van de bo men te verbeteren, hebben dit niet kunnen voorkomen. De bomen hebben in de loop der ja ren veel te lijden gehad van het toe nemende verkeer en gaslekkages. Bovendien is nu bekend -en dat wistten degenen die de bomen des tijds plantten waarschijnlijk nog niet- dat de Amerikaanse eik niet echt geschikt is als laanboom op de ze grondsoort. Omdat de gemeente Soest de komende generaties op nieuw wil laten genieten van een prachtige laan, besloot zij de bomen in één keer te vervangen. Kenmer ken van een laan zijn immer onder meers dat er symmetrie is (weers kanten gelijk), en dat de bomen van dezelfde soort en dezelfde leeftijd zijn. Dit kan het best worden bereikt door over te gaan tot vervanging in eens. Een aantal aan- en omwonenden van de Soesterbergsestraat bleek hiertegen echter grote bezwaren te hebben. Zij willen zo lang mogelijk kunnen blijven genieten van de ou de bomen, hoewel men ook wel in ziet dat aan vervanging op termijn niet valt te ontkomen. De gemeente kan voor het gehechtheid aan het vertrouwde straatbeeld wel begrip opbrengen. Ze heeft dan ook beslo ten de bomen in twee keer te ver vangen. Pas over negen jaar zullen de laatste bomen plaats maken voor nieuwe. De twee eiken op de hoek Soesterbergsestraat-Vondellaan zullen pas in de tweede fase worden vervangen omdat zij op die plek zo'n belangrijke functie hebben voor het straatbeeld. De gemeente maakt van de gele genheid gebruik om lege plekken die in de loop van de tijd zijn ont staan, weer op te zullen. Er is geko zen voor vervanging door Moera seiken, omdat dit een boomsoort is die zich op deze grond en langs een weg beter thuisvoelt dan de Ameri kaanse eik. Zonder Marcel F kers de s per Zeis Voor de het een dan de c speeldei vaardba Erwerc en de n tot ver

Soester Courant | 1993 | | pagina 29