mm OPRUIMING! (3 gratis Q//on KORTING OP DE K0LLEKTIE SKI-ZONNEBRILLEN Polaroid, sunjët. Zorg om warme-maaltijdvoorziening door gebrek aan rijd(st)ers scliociiinkcr Soest-Zuid naar de Kroon PvdA wil nieuw debat over openbaar-vervoerplan Soest Bezwaarschrift tegen busplan Soest IACTUEEL! NIET DE EERSTEWEL DE BESTE PROFITEER NOC ÉÉN WEEK VAN ONZE RESTANTEN VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS. fleer achter de schermen Bezwaar uit Soest-Zuid 2e afdruk WD wil Soester protest tegen nieuwe wet milieu-belasting Wildschut Optiek PAGINA 2 psonderwijs ng. ERKER ERKERS TENBEEK it - Reclamekrant WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 NATUURLIJK LAANSTRAAT 67 BAARN TELEFOON 02154 - 15588 Opnieuw dringende oproep aan vrijwilligers SCHOENAKER technische dienst NA ELK GARAGEBEZOEK EEN NIEUWE MERCEDES .XJ [«ggiassa ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Bewonersvereniging tegen kappen eiken ZONWERING Serie autokraken Informatieavond bestemmingsplan 'Soestdijk' 'Kosten zijn nauwelijks te overzien Buurtbewoners willen dialoog en verkeersonderzoek In totaal 120 handtekeningen VAD-buslijnen moeten inkrimpen Amersfoorter (24) gewond bij botsing In het kielzog van Den Helder HENGEMEENSCHAP EROEPSOIMDERWIJS elefoon 033 - 61 43 46 W. de Jager, directeur :ica, techniek, verzorging 3 oefening ipij en Beroep, AVMB iepsonderwijs. k mogelijk. IUR IUR ïst" zoekt voor het zondag sollicitaties bellen naar it", tel.: 02155-12296, in Gerven ol Petra /[SIERKUNST ROTHESTRAAT 4 TELEFOON 1 26 32 De warme-maaltijdvoorziening voor een groot aantal bejaarden en zieke inwoners van Soest nadert - vooral op zaterdag en zondag - op nieuw de gevarenzone als er niet op korte termijn een flink aantal nieuwe vrijwilligers wordt gevon den om de maaltijden te bezorgen. De vraag naar de maaltijden is zo sterk gestegen dat er een schrij nend tekort is aan rijders en rijd sters die de maaltijden aan huis be zorgen. Dagelijks zwermt een aantal vrijwilli gers uit over Soest en Soesterberg om een groot aantal ouderen en gehandi capten van een complete warme maal tijd te voorzien. Daardoor zijn ze in staat tot op hoge leeftijd zelfstandig te blijven wonen, zodat er minder snel een beroep gedaan hoeft te worden op an dere gemeenschapsvoorzieningen, zo als het bejaardentehuis etc. Mede door de vergrijzing neemt de vraag naar de warme maaltijden de laat ste tijd sterk toe. Momenteel bezorgt de werkgroep Warme-maaltijdvoorzie- ning zo'n 1350 maaltijden per week in verschillende wijken van Soest en Soesterberg, en dat'gebeurt met een slinkende groep vrijwillige chauffeurs en chauffeuses. Op dit moment is er dringend behoefte aan ongeveer twintig nieuwe rijd(st)ers. Melden die zich niet, dan komt de dagelijkse verstrekking van de maaltijden in ernstig gevaar, maar vooral in het weekeinde. Diny van der Most, vervoers-coördina- trice van de werkgroep (die deel uit maakt van de SWOS), is dan ook inten sief op zoek naar mannen en vrouwen, in het bezit van een rijbewijs en een au to, die zich een of meer keren per week of in het weekeinde beschikbaar willen stellen. Het gaat om ca. anderhalf uur per dag en voor de gereden kilometers ontvangt men een passende vergoe ding. 'Onheilsboodschp' Het is niet voor het eerst dat de Warme- maaltijdvoorziening een "onheilsbood schap" de wereld in stuurt. Een soort gelijke oproep, ruim twee jaar geleden, zorgde voor de toestroom van een flink aantal nieuwe chauffeurs, maar intus sen heeft een aantal medewerkers moe ten afhaken. Onder hen bevinden zich bijvoorbeeld nogal wat mensen die nu 1 zélf intussen al "op jaren" gekomen zijn. Een goede warme maaltijd is zeker voor ouderen een absolute "must". "Geen luxe, maar een eerste levensbehoefte," aldus mevrouw Vischer, directrice van Molenschot, het verzorgingscentrum waar de maaltijden worden bereid. Ge brek aan een regelmatige warme maal tijd kan leiden tot een verhoogde kans op ziekte, maar ook het sociale aspect van de voorziening is van belang. "Het is niet alleen maar een kwestie van een bak eten neerzetten, maar ook om een beetje aandacht en soms ook een hel pende hand. Dat lukt alleen met vrijwil ligers die er wat tijd in willen steken." Kunst en vliegwerk Coördinatrice Diny van der Most ziet de komende periode - vooral de vakan ties - met grote zorgen tegemoet. Tot nu toe houdt ze het rooster met kunst en De bestaande groep vrijwilligers heeft de handen meer dan vol aan de maal tijd-bezorging. vliegwerk in stand, maar het ziet ernaar uit dat dat steeds meer problemen gaat opleveren. "Juist omdat we mensen te kort komen wordt er veel te veel ge vergd van de bestaande vrijwilligers- groep, waarop we nu helaas veel te vaak een beroep moeten doen. En als het zo doorgaat komen we dik in de proble men, omdat er dan steeds meer mensen moeten afhaken." De werkgroep doet dan ook opnieuw een zeer dringend beroep op de bevol king om zich beschikbaar te stellen voor dit dankbare werk. Wie zich wil aan melden kan daarvoor terecht bij me vrouw Diny van der Most, Veenbes straat 682, tel. 10017. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid) Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Als u uw Mercedes voor onderhoud naar Van Kooy brengt, geven we hem gratis een complete schoonmaakbeurt. Zo houden we uw auto niet alleen in topconditie, hij oogt ook weer als nieuw. En zo hoort 't. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Bewonersvereniging Soest-Zuid heeft bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State een be zwaarschrift ingediend tegen het kappen en vervangen van de eiken langs de Soesterbergsestraat. Ook in het zogenaamde twee fasenplan van de gemeente vinden de leden geen genoegdoening. De bewonersvereniging vindt het merkwaardig dat de gemeente in eerste instantie stelde dat kappen van de laan bomen in zo min mogelijk fases kosten besparend werkt en nu ineens de moti vatie uit de Ia haalt dat de laan symme trisch beplant moet zijn met bomen van ongeveer dezelfde lengte. Volgens de bewoners is het heel goed mogelijk de bomen geleidelijk aan te vervangen. Daarover heeft de vereni ging onderzoek laten verrichten door Copijn Boomchirurgen uit Utrecht. Volgens dat onderzoek moeten twaalf zieke bomen worden gekapt, maar kun nen de overige nog geruime tijd blijven staan. Voorwaarde daarbij is dat de ge meente kosten wil maken om de reste rende bomen te verzorgen. "Bovendien vergeet de gemeente dat het onderhoud van jonge bomen ook geld kost", schrijft de bewoners vereniging. Vol gens de bewonersvereniging heeft de gemeente nimmer een dergelijk onder zoek laten verrichten. De bewonersvereniging klaagt ook over de procedure van de gemeente. Pas twee dagen voor een hoorzitting over het kap-plan werd de vereniging op de hoogte gebracht van die bijeen komst. Die werd uiteindelijk uitgesteld tot 6 januari, maar daarover werd de vereniging helemaal niet ingelicht en kwamen de leden er toevallig achter. De motivering van de beslissing van de gemeente bevalt de bewonersvereni ging evenmin. Alle bezwaarschriften, zo stelt 'Soest-Zuid', worden over één kam geschoren. De gemeente presen teert in haar besluit een gewijzigd plan, maar laat na op onze bezwaren in te gaan. Wij weten bijvoorbeeld niet hoe de gemeente over het advies van Copijn denkt." De bewonersvereniging vraagt de afde ling rechtspraak van de Raad van State het besluit van het gemeentebestuur te vernietigen. De Kroon zou de gemeen te moeten opdragen een ander besluit te nemen, waarin beter rekening wordt gehouden met de belangen van de be wonersvereniging Soest-Zuid. zlaan 24a - Soest - Telefoon 1yy( 5 In de afgelopen week kreeg de politie weer een serie meldingen binnen over autokraken, her en der in Soest. Aan de Ereprijsstraat werd een autoruit ver nield bij een poging de radio te stelen, maar dat mislukte. Aan de Prins Bern- hardlaan werden het voorfront van de radio plus een boekje buitgemaakt. Aan de Amnestylaan bleek de buit te bestaan uit een bedrag van f 17,50 aan klein geld. Aan de Smitsweg forceerde de dader het zonnedak van een auto en kon zich op die manier meester maken van de radio en een hamer. Aan de Va leriaanstraat werd een autoruit met een schroevedraaier uit de rubbers getrok ken, waarna de radiocassetterecorder werd meegenomen. Aan het Roggeveld werden het portierslot en de antenne van een auto vernield, maar verder werd niets ontvreemd. Aan de Parklaan werd een autoruit losgewrikt en be stond de buit uit een baseballjack en een portemonnee met enkele betaalpasjes. In het gemeentehuis wordt op woensdag 17 februari, 's avonds om 20.00 uur, een informatieavond ge houden over het nieuw te maken be stemmingsplan 'Soestdijk'. De grenzen van dit bestemmings plan worden gevormd door de ge meentegrens met Baarn (onder an dere de Biltseweg), de spoorlijn Baarn-Soest vanaf Baarn tot het Kerkpad, een stukje Kerkpad N.Z., de Talmalaan, Albert Cuyplaan, Prins Bernhardlaan, Waldeck Pyr- montlaan, Beetzlaan, Laanstraat en Beckeringhstraat. Daarbinnen lig gen dus Soestdijk, 't Hart, Lazarus- berg, Colenso en de toekomstige uit breidingen van Soest in de omgeving Jachthuislaan en rond het Griftland- college en Braamhage. Ook vallen er de definitief te beschermen landelij ke zones binnen: langs de Biltseweg./ Jachthuislaan en aan weerszijden van de Stadhouderslaan. Tijdens de informatieavond wordt voor de pauze informatie gegeven over de hoofdlijnen van de planop zet: waar gaat het om en welke werk zaamheden worden verricht. Na de pauze is er gelegenheid voor het ma ken van opmerkingen en het stellen van vragen. Het is de bedoeling dat het bestem mingsplan voorde zomer van dit jaar in concept gereed is. Daarna wordt het bestuurlijk behandeld. In no vember 1993 gaat het concept-be stemmingsplan 'Soestdijk' de in spraak in. De PvdA-fractie heeft het College van B. W. voorgesteld de discus sie over het openbaar-vervoerplan opnieuw te voeren, waarbij' alle voors en tegens nog eens aan de orde kunnen komen. Daartoe zou een gecombineerde extra-verga- dering moeten worden uitgeschre ven van de raadscommissies Ver keer en Financiën, waar de burgers zich weer kunnen laten horen. Als motief voor het voorstel noemt de fractie dat de (on)haalbaarheid van het plan en de maatschappelijke discussie opnieuw tegen elkaar moeten worden afgewogen. De fractie mag dat, volgens de raadsleden Kees Boerkoel en Wil Stekelenburg, vragen omdat zij bij de behandeling van de Structuurvisie al waarschuwde voor verkeersproblemen en in oktober slechts onder voorwaar den akkoord ging met het ov-plan. "Wij vinden het alleszins rechtvaardig dat alle betrokkenen voor het eerst (bij voorbeeld de Prins Hendriklaan-bewo ners) of wederom gebruik kunnen ma ken van hun recht om de politiek mon deling in kennis te stellen van hun zor gen bezwaren of adhesie," aldus de fractie. "Zij kunnen dan, nu er nage noeg een totaal-plan ligt, vernemen hoe de Soester politiek met plannen van al gemeen belang omgaat Kosten Daarnaast speelt volgens Boerkoel en Stekelenburg een rol dat de kosten, die in het geding zijn, nauwelijks nog te overzien zijn; in elk geval niet voor de fractie, dus laat staan voor de niet-inge- wijde Soester burger. "Ook voor de burgers moeten de financiën inzichte lijk gemaakt worden." In de nieuwe discussieronde moet vol gens de PvdA-fractie in elk geval de vraag aan de orde komen of mei 1993, ondanks het verzet van sommige delen van de bevolking, nog wel haalbaar is en of er uitsluitend gestart kan worden vanuit het maximum-model, de totale herinrichting van de infrastructuur. Ook de invoering van de ov-taxi in de onrendabele uren, zowel in Soest als in Soesterberg, moet aan de orde komen. Verder moet er uitleg worden gegeven over de totale kosten van de nieuwe in frastructuur die voor het openbaar ver voersplan nodig is, en over de exploita tielasten van het totale openbaar ver voer in Soest en wat daarbij de minima le en maximale risico's voor de gemeen te zijn. Harmoniemodel "Deze vragen worden ons ingegeven vanuit de gedachte dat het hier gaat om een proef van twee a driejaar," aldus de PvdA. "Wij willen graag stapels bezwa ren voorkomen. Die geven burger en gemeente op korte en lange termijn er gernis. Als er duidelijkheid over en weer is, onstaat er een harmoniemo del." De PvdA-fractie zegt dat laatste met het verzoek na te streven en hoopt op een positieve rëactie van het Colle ge, "in ons aller belang". De gemeente heeft een bezwaar schrift binnengekregen tegen het busplan. De Vereniging Veilig Verkeer Prins Hendriklaan i.o. protesteert daarmee tegen de in gang gezette artikel 19-procedure die het licht voor het busplan op groen moeten zetten. "Wij zijn niet tegen een goede regeling voor het openbaar vervoer, maar het moet allemaal in goed overleg gaan", zegt een woordvoerder van de vereni ging, waarvan bewoners van de Prins Hendriklaan en het Julianaplein lid zijn geworden. Het bezwaarschrift is inge diend namens vijftig mensen. Op ongeveer 120 adressen in Soest-Zuid is het bezwaarschrift ondertekend tegen de door de gemeente ingestelde artikel 19-procedure voor het busplan. Als de provincie een verklaring van 'geen bezwaar' afgeeft, kan de gemeente het experimentele busplan gaan uitvoeren. De handtekeningen zijn voorname lijk afkomstig van bewoners van de Eikenlaan, de Ossendamweg, de Buntweg en de Kastanjelaan. De bezwaren richten zich op de ne gatieve invloed van het geplande bus overstappunt op het leefklimaat in de omgeving van station Soest-Zuid. De buurtbewoners voorzien tevens een groot parkeerprobleem als het plan wordt uitgevoerd en vrezen dat, met name in de spitsuren, lange files zullen ontstaan op de Ossendamweg en de Nieuweweg. Die files worden veroorzaakt door de gesloten spoor bomen en zullen alleen maar toene men als straks de bussen, dank zij verkeerslichtinstallaties, voorrang krijgen als ze de Eikenlaan in- of uit rijden. Bovendien, zo stellen ze, zal het straks onmogelijk worden om slecht ter been zijnde mensen of reizigers met veel bagage af te zetten of op te halen, omdat de bussen alle ruimte zullen innemen. Volgens de bewo ners is de verkeersveiligheid niet ge diend met een busoverstappunt. Tijdens informatie-avonden en in spraakavonden hebben de mensen uit Soest herhaaldelijk, maar steeds tevergeefs, aan de bel getrokken. Twee alternatieve plannen en een in- terim-plan van de bewoners werden door de gemeente weggeschoven, onder het mom dat die 'onhaalbaar' zouden zijn. De bezwaren zijn onder andere geba seerd op de verkeersonveilige situatie op het noordelijke deel van de Prins Hendriklaan. Met de huidige verkeers intensiteit vinden de bewoners het on verantwoord dat de buslijnen 72 en 73 vanaf mei niet meer door de Julianalaan (waar minder auto's rijden), maar door de Prins Hendriklaan zullen rijden. Volgens de vereniging ontbreekt een gedegen argumentatie voor het ver keersplan Soestdijk en zijn ze niet juist geïnformeerd, waardoor ze de in spraakronde over het busplan hebben misgelopen. De vereniging wil dat het college haar alsnog de mogelijkheid biedt in te spre ken en een integraal verkeersonder zoek in de wijk Soestdijk laat uitvoeren. In een begeleidende brief aan het colle ge schrijft de vereniging: "Wij roepen u op tot een constructieve dialoog, waar bij op feiten en een zinnige argumenta tie een uitwerking van het verkeersplan mogelijk wordt, die door alle bewoners als een redelijke oplossing wordt ge zien." Het busplan komt waarschijnlijk aan de orde in de eerstvolgende vergadering van de commissie milieu en verkeer. Die komt op donderdag 4 maart om 19.30 uur bijeen in de raadszaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. van K.b.film 10X15 cm mat of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Vooral slecht bezette lijnen, week- endritten en oproepbare bussen krijgen klappen door de bezuini gingen die de VAD moet gaan doorvoeren. Dat blijkt nu de VAD invulling heeft gegeven aan de be zuinigingen uit de tussenbalans van 3,1 miljoen. De maatregelen gaan in op 23 mei, als de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Om de bezuiniging van 3,1 miljoen te realiseren heeft de VAD moesten schrappen in de dienstregeling. Criteria die bij de keuze een rol hebben gespeeld waren onder meer het gebruik van de lijnen en mogelijke aternatieven voor de reiziger in de vorm van andere buslij nen of treinverbindingen. De inkrimping van de dienstregeling betreft voor de regio Amersfoort hoofdzakelijk het weekend. Lijn 103 naar Nijkerk heeft nog het meest te lei den onder de maatregelen. Op zaterdag resteren vanaf 23 mei nog slechts drie ritten in elke richting. Op zondag krijgen drie streeklijnen een kleine wijziging. Van lijn 115 tussen Amersfoort en Barneveld vervallen in beide richtingen de eerste en laatste rit ten. Lijn 116 begint in Bunschoten één uur later en hetzelfde geldt voor lijn 117 naar Leusden. Lijn 112 tussen Bunschoten en Baarn tenslotte, is de enige streeklijn met een verandering op werkdagen. Deze lijn raakt in elke richting één rit kwijt. Na alle wijzigingen die de stadsdienst in Amersfoort heeft gehad, verandert per 23 mei weinig. Sommige lijnen krijgen een kleine routewijziging en de ver schuivingen in de dienstregeling blijven beperkt tot enkele minuten. Een 24-jarige automobilist uit Amers foort liep vorige week licht letsel op bij een botsing op de Beckeringhstaat. Hij kreeg geen voorrang van een 59-jarige Soester, die vanuit de Krommeweg het kruispunt opreed. De Amersfoorter werd met klachten over pijn in de nek naar de Lichtenberg overgebracht. Bei de voertuigen raakten beschadigd. In het kielzog van de gemeente raad van Den Helder wil de VVD-fractie dat ook Soest zijn stem verheft tegen de nieuwe "wet op de verbruiksbelastingen op mi lieugrondslag", die in Den Haag op stapel staat. De WD maakt zich grote zorgen en vindt dat de gemeente de regering duidelijk moet maken dat zij zo niet met de burgers kan omgaan. In Den Helder heeft de gemeenteraad "raadbreed" zijn afkeuring uitgespro ken over het wetsvoorstel en de Tweede Kamer opgeroepen het niet aan te ne men. De motie is rondgestuurd aan alle andere gemeentebesturen van Neder land, met het verzoek op overeenkom stige wijze te handelen. De WD ziet dat graag gebeuren in de Soester ge meenteraadsvergadering van donder dag 18 februari. In de Helderse raadsuitspr^ak staat o.a. dat de "afvalstoffenbelasting", die een onderdeel van de nieuwe wet is, in de eerste plaats bedoeld is om de regering aan inkomsten te helpen en pas in twee de instantie gericht is op de doelstellin gen van het milieubeleid. De nieuwe belasting heeft rechtstreeks gevolgen voor de stijging van de woonlasten, maar de verantwoordelijkheid voor de doorvoering en de inning komt volledig bij de gemeenten te liggen. Den Helder heeft z'n reinigingstarieven al drastisch moeten verhogen in ver band met de invoering van de geschei den inzameling van huisvuil (net als Soest), en dat vergde een enorme krachtsinspanning, gedrags- en menta liteitsverandering van personeel en burgers. De extra verhoging van de las ten voor de burger zal demotiverend werken, vreest Den Helder. 'Onrechtmatig' Verder wordt erop gewezen dat de Rijksoverheid er blijkbaar niet in ge slaagd is de industrie te bewegen of zelfs te dwingen om tot afval-vermindering te komen, en dat het onjuist is om in dit stadium van het veranderingsproces al leen de burger aan te spreken. Nog on juister is het om de maatregel in te voe ren om extra algemene middelen bin nen te halen, nu het Rijk door een conti nue stroom van bezuinigingsmaatrege len de financiële druk op de gemeenten en hun burgers toch al sterk opvoert. Volgens Den Helder is er bij invoering van de maatregel sprake van een "on rechtmatige belastingheffing". In het verzoek aan het College van B. W. schrijft WD-fractievoorzitter Neks Blommers dat haar fractie de uitspraak van Den Helder ondersteunt. Ze ver wacht dat de hele raad van Soest dat ook zal doen. "De gemeente moet de regering duidelijk maken dat een der gelijke wijze van omgaan met de bur gers onacceptabel is. Actuele berichten uit Den Haag baren ons hierover grote zorgen," aldus Blommers. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1993 | | pagina 4